صفحه حوزه و دانشگاه

در نامه‌اي به رئيس كميسيون آموزش مجلس مطرح شد
اعتراض رسمي آيت ا... كلانتري به سرقت علمي حسن روحاني

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاري فارس، پس از افشاگري دانشجويان ايراني مقيم امريكا درباره رساله دكتراي حسن روحاني رئيس‌جمهوري كه در آن تصريح شده بود بخشي از اين رساله از كتاب حكم ثانوي در تشريع اسلامي تاليف آيت‌ا... علي‌اكبر كلانتري، نماينده مردم فارس در مجلس خبرگان كپي شده، اين موضوع با اعتراض رسمي نامبرده مواجه شد.

آيت‌ا... كلانتري در نامه‌اي رسمي خطاب به رئيس كميسون آموزش مجلس، به اين سرقت علمي اعتراض كرده و خواستار رسيدگي قانوني به اين كار غير اخلاقي و شرعي شده است.

متن اين نامه بدين شرح است:

بسمه‌تعالي

رئيس محترم كميسيون آموزش عالي مجلس شوراي اسلامي

برادر گرامي جناب آقاي دكتر زاهدي

سلام عليكم

احتراما برابر گزارش‌هاي متعدد، تحقيقات گسترده جمعي از دانشجويان ايراني مقيم آمريكا ثابت مي‌كند بخش‌هاي قابل توجهي از تز دكتري منسوب به رئيس جمهور محترم جناب آقاي روحاني با عنوان

THE FLEXIBILITY OF SHARIAH(ISLAMIC LAW) WITH REFERENCE TO THE IRANIAN EXPERIENCE

كپي شده از كتاب‌هاي ديگران از جمله كتاب حكم ثانوي در تشريع اسلامي تاليف اين جانب است.

برطبق اين گزارش‌ها، حدود هشتاد درصد فصل چهارم اين تز، از كتاب اين جانب كپي شده آن هم بدون ذكر ماخذ.

چنان‌چه مستحضريد اين عمل، در تنافي آشكار با موازين اخلاقي، شرعي، حقوقي و علمي است. از آن كميسيون محترم تقاضا مي‌شود با پيگيري عاجل اين موضوع و بررسي دقيق آن، موجبات احقاق حق اين جانب را فراهم آورده و بدين وسيله از تكرار اين گونه رفتارهاي نامتعارف جلوگيري نمايد.

با احترام

علي اكبر كلانتري

نماينده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبري

شوراي تبيين مواضع بسيج دانشجويي كشور:
برخي دانشگاه را با ستاد تبليغاتي كانديداي خاص اشتباه گرفته اند

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاري تسنيم، شوراي تبيين مواضع بسيج دانشجويي كشور در بيانيه انتخاباتي شماره 4 خود نكاتي را درباره فضاي انتخاباتي حاكم بر دانشگاه‌ها مطرح كرد.

در بخشي از اين بيانيه آمده است: متاسفانه در اين روزهاي اخير برخي از نامزدها بياناتي داشته‌اند كه اگر صاحب سخن پيدا نباشد تصور مي‌شود از دهان دشمنان چندين و چندساله نظام در آمده است و نه از دهان افرادي كه از روزهاي آغازين انقلاب تا امروز در مسؤوليت‌هاي كلان كشور حضور داشته‌اند.

در ادامه اين بيانيه تاكيد شد: آيا رواست براي كسب كرسي رياست جمهوري نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران در قامت يك اپوزيسيون ايستاده و به همه آن‌چه انديشه امام و رهبري ناميده مي‌شود پشت پا بزنيم؟ خداوند متعال، عالم است كه نيت برخي از اين بازي‌هاي رسانه‌اي و تبليغاتي چيست، اميدواريم نامزدها و مشاورين رسانه‌اي تبليغاتي ايشان در راه كسب كف و سوت و راي عده‌اي همه چيز را حراج نكنند و اگر صلاح ديدند به جاي ارعاب و ايجاد هراس از رقبا و سخنان داستان گونه از آينده در قالب اين‌كه اگر هر كس جز خودشان انتخاب شود كشور در دره‌اي سقوط خواهد كرد كه كسي را ياراي بازگرداندن آن نيست، اندكي به گزارش عملكرد خود در حوزه‌هاي اولويت‌دار در زندگي مردم و ارائه برنامه هايشان در همان حوزه‌ها بپردازند.

در ادامه اين بيانيه آمده است: متاسفانه اخباري مبني بر سوء استفاده عده‌اي از رانت‌هاي خبري، مالي مانند دادن وام‌هاي كم بهره در ايام نزديك به انتخابات و مديريتي مانند گروكشي بين راي مردم و ارائه خدمات ويژه پس از انتخابات براي جمع آوري راي از روستاها و شهرهاي كوچك براي نامزدي خاص و همچنين اخباري حاكي از حضور اجباري عده‌اي در ميتينگ‌هاي سياسي مخابره مي‌شود كه حقيقتا اميد بر كذب آن داريم. هرچند اين موارد در راي مردم فهيم و با بصيرت ايران اسلامي تاثيري ندارد اما به هر حال يك بداخلاقي سياسي به شمار مي‌رود.

اين بيانيه مي‌افزايد: از همه نهادهاي ناظر بر روند تبليغات در انتخابات، شوراي نگهبان و علي الخصوص وزارت كشور و شخص وزير درخواست مي‌كنيم كه اين مساله را پيگيري و بررسي كرده و چنان‌چه حقيقت دارد مطابق قانون با عوامل آن برخورد كنند.

در اين بيانيه خاطرنشان شده است: در هفته‌هاي گذشته اقدامات متعددي مبني بر بي احترامي و برخورد برخي عناصر سياست زده و مديران دانشگاهي با فعاليت‌هاي بسيج دانشجويي گزارش شده است. جمع آوري و سرقت محتواي بردهاي بسيج دانشجويي در كشور، لغو سخنراني‌ها و تريبون‌هاي آزاد در دانشگاه‌ها كه عمدتا به ادعاي خود روساي دانشگاه‌ها ناشي از فشارهاي بيروني است، لغو اكران برخي مستندها و يا ايراد سخنان توهين آميز و هنجار شكن نسبت به بسيج دانشجويي نمونه‌هايي از اين اقدامات است.

در ادامه اين بيانيه آمده است: به موازات اين اقدامات اخيرا بسيج دانشجويي مورد هدف بسياري از كانال‌ها و سايت‌هاي ضد انقلاب نيز قرار گرفته است. در مقابل برخي روساي دانشگاهي فضاي دانشگاه را با باشگاه‌هاي سياسي و ستادهاي تبليغاتي اشتباه گرفته‌اند و با كمك برخي تشكل‌هاي يك بار مصرف اين قضيه را تشديد كرده و مراسم‌هاي معمولي دانشگاه‌ها را محل سخنراني يك طرف نمايندگان و منسوبان يك كانديداي خاص كرده‌اند.

در ادامه اين بيانيه آمده است: اين روند قابل تحمل نيست كه افرادي كه سابقه ايراد هر گونه تهمت و توهيني را به نظام و حاكميت داشته‌اند به راحتي و بدون هيچ مشكلي در دانشگاه‌ها حضور پيدا كنند و برخي تشكل‌ها بدون واهمه پسوند احزاب و گروه‌هاي سياسي را به دنبال نام تشكل خود بياورند و به صورت رسمي و علني از يك كانديدا حمايت كرده و امكانات دانشگاهي را صرف حمايت از آن كنند و در طرف ديگر دانشجويان بسيجي جهت دفاع از مواضع انقلاب و نظام و تبيين مسائل و مشكلات كشور و دعوت افرادي كه عمدتا در سابقه آن‌ها علاقه به كشور و انقلاب ديده مي‌شود در تنگنا قرار بگيرند.

 حوزه و دانشگاه

واكنش همسر آيت ا... رئيسي به بداخلاقي هاي انتخاباتي

دكتر جميله علم‌الهدي، دانشيار دانشگاه شهيد بهشتي و همسر آيت‌ا... سيدابراهيم رئيسي، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري رسا، در واكنش به برخي شبهه افكني‌ها درباره دولت كار و كرامت، گفت: در اسلام براي حضور و دخالت بانوان در امور سياسي و اجتماعي همانند مردان پايگاه و جايگاهي مناسب وجود دارد.
وي با اشاره به نقش و ضرورت حضور زنان در عرصه سياست و تعيين سرنوشت جامعه اسلامي، بيان داشت: سياست، بخش مهمي از زندگي بشر را تشكيل مي‌دهد؛ برهمين اساس اسلام به حضور بانوان همچون مردان در عرصه سياست تاكيد دارد و پذيرش يا همكاري با نظام ظالم و حاكم جائر هم براي زن و هم براي مرد جايز نيست چه اين‌كه شما حضور سياسي و اجتماعي زنان صدر اسلام را در مبارزه، هجرت و در بيعت مستقل آنان با پيامبر(ص)مشاهده مي‌كنيد و بزرگ‌ترين و شاخص‌ترين زنان اسلام كه متعلق به خاندان عصمت هستند با عنوان مبارزه عليه ظلم و نفاق شناخته مي‌شوند.
همسر آيت‌ا... رئيسي، ادامه داد: در يك جامعه اسلامي زن مسلمان همگام و گاه جلوتر از مردان در عرصه انقلاب و برپايي نظام اسلامي حضور مي‌يابد و براساس عقل و تدبير نه احساسات زودگذر عمل مي‌كند و براي صلاح جامعه تصميم گرفته و ايفاي نقش مي‌كند و اين شأن و ارزش را زنان تنها در سايه تحقق دين مبين اسلام به دست مي‌آورند.
دانشيار دانشگاه شهيد بهشتي با تاكيد بر اين‌كه خانه داري و فرزند پروري نمي‌تواند مانع توجه زنان به تعهدات اچتماعي شود و آن‌ها را نسبت به مسايل و مشكلات بي خيال و بي تفاوت نمي‌كند بلكه هميشه همچون يك شهروند مسؤول به سرنوشت جامعه حساس‌تر و در برابر خداوند احساس تكليف مي‌كنند، اين احساس تكليف و حضور زنان در جامعه هيچ منافاتي با عفت و حيا و شرف آنان ندارد. اين مطالب سخيف و ساده لوحانه كه اسلام يا روحانيت كه دلسوز و مفسر اسلام است مي‌خواهد زن را در حصار تنگ خانه نگه دارد و او را از امور اجتماعي و عرصه سياست دور سازد خريداري ندارد.
وي افزود: زنان توانايي دارند همراه يا بيش و پيش از مردان در ايجاد تحول كمي و كيفي جامعه نقش آفرين باشند، چه اين‌كه زنان در دوران دفاع مقدس و همين امروز در دفاع از حرم اهل البيت توانسته‌اند با درك موقعيت و شرايط زمان فرزندان و همسران خويش را راهي ميدان نبرد حق عليه باطل كنند و خود نيز در پشت ميدان جنگ با حمايت و تقويت روحي و معنوي رزمندگان به جنگ نرم دشمن پاسخ بدهند و علاوه بر آن خدمات و كمك رساني به جبهه را دنبال كنند و اين بيانگر بينش عميق و ژرف بانوان انقلابي است.
علم‌الهدي با اشاره به جايگاه سياسي و اجتماعي زنان از منظر امام راحل، تصريح كرد: امام راحل در برابر الگوي سنتي و الگوي مدرن يك الگوي جديد از زن معرفي كردند. در الگوي امام خميني، زن علاوه بر خانه داري، فرزند‌پروري و فعاليت اجتماعي به تكامل علمي و اخلاقي خود اشتغال دارد. امام از همان آغاز انقلاب، مشاركت سياسي زنان را به عنوان يك تكليف بيان مي‌كنند و در سخنراني‌هاي متفاوت خود با اشاره به جايگاه و نقش بانوان درصدد بازگرداندن كرامت و شان از دست رفته آنان هستند و اين نشان از عمق تفكر و انديشه بنيانگذار انقلاب نسبت به جايگاه اجتماعي و سياسي زن مسلمان دارد.
دانشيار دانشگاه شهيد بهشتي حضور زنان مومن و متعهد را در جامعه امري لازم و ضروري دانست و اظهار داشت: امروز غرب خود را داعيه‌دار حمايت از منافع زنان مي‌داند و اين امر درحالي است كه با صرف نظر از حقوق انساني تنها به جنسيت زن توجه مي‌كند و با پايمال كردن جايگاه ارزشمند زنان، او را به سمت سراشيبي و انحطاط سوق مي‌دهد.
دكتر جميله علم‌الهدي همسر آيت‌ا... سيد ابراهيم رئيسي، نامزد انتخاباتي دوره دوازدهم رياست جمهوري، داراي مدرك دكتري فلسفه تعليم و تربيت اسلامي از دانشگاه تربيت مدرس، عضو هيأت علمي دانشكده علوم تربيتي و روانشناسي دانشگاه شهيد بهشتي و رئيس پژوهشكده مطالعات بنيادين علم و فناوري دانشگاه شهيد بهشتي است و سابقه تدريس در دانشگاه‌هاي شهيد بهشتي، امام صادق(ع)، علامه طباطبايي را تربيت معلم دارد. او همچنين رئيس كميسيون تعليم و تربيت شوراي عالي انقلاب فرهنگي است و تاليف ده‌ها مقاله علمي و شش عنوان كتاب در حوزه تربيت اسلامي را در كارنامه فعاليت خود دارد.