صفحه اول

كار روحاني در دور اول انتخابات تمام است

برخلاف گمانه زني‌هاي اوليه درباره دو مرحله‌اي شدن انتخابات، ديگر در همان دور اول نتيجه انتخابات مشخص خواهد شد.

كناره گيري محمدباقر قاليباف به نفع سيد ابراهيم رئيسي تقريبا نتيجه را چهار روز قبل از برگزاري انتخابات مشخص كرد.

به گزارش رجانيوز، بر اساس همه نظرسنجي‌هاي منتشر شده سيد ابراهيم رئيسي و محمدباقر قاليباف حدود 50 درصد آرا را به خود اختصاص مي‌دادند كه با احتساب آراي افراد مرددي كه تا روز قبل برگزاري انتخابات به نتيجه مي‌رسند عملا آراي ابراهيم رئيسي به مراتب بالاتر از 50 درصد خواهد بود.

با اين حال با كناره گيري محمد باقر قاليباف و مهيا شدن شرايط براي راي قاطع مردم به سيد ابراهيم رئيسي، حضور حداكثري مردم در انتخابات 29 ارديبهشت به راي تاريخي ملت به سيد ابراهيم رئيسي منجر خواهد شد.

به همين دليل در روزهاي باقي مانده تلاش و تبليغ براي حضور حداكثري مردم در انتخابات به معناي هم صدا شدن هر چه بيش‌تر ملت و فراهم شدن پشتوانه پولادين براي تغيير وضع موجود خواهد بود.

بديهي است افزايش آراي سيد ابراهيم رئيسي و افزايش آراي وي به بالاتر از 60 درصد به معناي پشتوانه لازم در جهت تغيير بهتر و سريع‌تر شرايط كشور به نفع مردم خواهد بود.

در همين راستا بهره گيري از ظرفيت فضاي مجازي و ارتباط با افرادي كه پيش از اين به دليل نااميد بودن از تغيير روحاني حاضر به شركت در انتخابات نبوده يا به ادامه كار روحاني راضي شده بودند، براي تمام كساني كه خواهان بهبود شرايط كشور هستند ضروري است.

اين موضوع زماني اهميت مضاعف مي‌يابد كه به اين نكته توجه شود كه كناره گيري قاليباف و وحدت ايجاد شده، بيش از هر قشري بر روي 2 دسته از افراد مي‌تواند تاثير مثبت داشته باشد: اول آن دسته از افرادي كه همچنان در انتخاب كانديداي خود مردد هستند و دسته دوم آن افرادي كه پيش از زمان تبليغات انتخابات رياست جمهوري قصد راي دادن به حسن روحاني را نداشتند ولي در نتيجه تبليغات و جو ايجاد شده نظرشان تغيير كرد، اين دسته از افراد اگر بوي بهبود اوضاع را استشمام كنند حاضر به حفظ وضع موجود نخواهند بود و به روحاني راي نخواهند داد.

آيت‌ا... رئيسي در جمع پرشور مردم اصفهان:
آقاي روحاني! قلب من صندوقچه اسرار است و اگر لب به سخن بگشايم كسي حريفم نيست

آيت‌ا... سيد ابراهيم رئيسي در اجتماع عظيم اصفهان با بيان اين‌كه مردم با نداشتن مي‌سازند اما با تبعيض هرگز، گفت: مردم تحمل شنيدن تحمل اخبار فساد را ندارند؛ اگر اين همه نقدينگي و خلق پول در جهت توليد به كار مي‌رفت اين‌قدر مشكل تعطيلي كارگاه‌ها را نداشتيم. امروز جوان و پدر با هم بيكار مي‌شوند.

به گزارش فارس، كانديداي دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري با تاكيد بر اين‌كه نه بازگشت به گذشته و نه تحمل وضع موجود بلكه تغيير به نفع مردم، بيان داشت: شما براي برجام پيش پرداخت كرديد و در قلب راكتور بتن ريختيد اما تعهد طرف مقابل بايد نقد شود. برجام «چك نقدنشده» است و به دولتي انقلابي نياز دارد تا اين چك را نقد كند.

وي تصريح كرد: با همين امكانات كشور امكان ايجاد شغل ميليوني وجود دارد. شما مي‌گوييد نمي‌شود. ما مي‌گوييم «هم مي‌خواهيم، هم مي‌دانيم و هم مي‌توانيم».

آيت‌ا... رئيسي با طرح اين پرسش كه شما اگر نمي‌خواهيد شغل و مسكن ميليوني در كشور ايجاد شود چرا خود را در معرض راي مردم گذاشتيد؟، گفت: بودجه از كجا آورديد كه يارانه اقشار تحت حمايت را سه برابر كرديد؟ مگر نمي‌گفتيد بودجه كم است.

كانديداي دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري با بيان اين‌كه نوكري مردم براي من افتخار است، اظهار كرد: شما مي‌آييد براي پاسخ به مردم به صورت نمادين نسخه‌اي از حقوق شهروندي را رونمايي مي‌كنيد. آيا مشكل مردم حقوق شهروندي است؟ از مولفه‌هاي دولت مهدوي تقوا و كارامدي است. مشكل ما برنامه نيست. نوبت اقدام و عمل است و دوران حرف درماني به پايان رسيده است.

وي افزود: مشكل امروز جامعه اختلاف در اين نگاه است كه كشور دچار مشكل است. در قضيه برجام آن گونه عمل شد كه آب خوردن مردم را به برجام ربط دادند. نگاه ديگر تضعيف بنيه دفاعي است. موشك براي نجنگيدن است نه جنگيدن. به ليبي گفتند قدرت هسته‌اي و دفاعي را تضعيف كنيد و الان ثبات مديريتي ندارند. نگاه به بيگانه با حسن نيت و حسن ظن را خطا مي‌دانيم.

كانديداي دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري ادامه داد: مشكل مردم روز به روز بيش‌تر مي‌شود؛ استان‌هاي كشور نيازمندي‌هايي دارند و بايد يك سند عادلانه براي استفاده از آب فراهم شود. مشكل ما كمبود نقدينگي و منابع نيست بلكه ضعف مديريت است.

رئيسي خاطرنشان كرد: مردم از دولت انتظار دارند كه حقوقشان رعايت شود. حق شهروندي ان است كه سفره فقير كوچك‌تر نشود و زنان از كرامت برخوردار باشند. حق هنرمند ان است كه به دليل مشكل مالي دغدغه نداشته باشد. اگر يك هنرمند فيلمنامه مي‌نويسد از خلاقيت خود استفاده كند و هنر خود را شكوفا كند.

وي ادامه داد: يك نگاه است كه فقرا تحت اشراف ثروتمندان به جايي برسند و يك نگاه برقراري عدالت ميان همه است. بايد از كارآفرينان حمايت و تسهيلات عادلانه تقسيم شود. عادلانه است كه چند نفر 500 هزار ميليارد بگيرند و پول را براي دريافت سود در بانك بگذارند و در مقابل 11 ميليون جوان اماده ازدواج وجود داشته باشد كه امكان دريافت وام نداشته باشد؟

كانديداي دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري گفت: ما در دولت كار و كرامت معتقديم مديران بايد اهل كار باشند اما با تاجر بودن مديران مخالفيم. بايد به مردم نگاه با كرامت داشت و هنرمند و دختر و پسر و كشاورز بايد كرامت داشته باشد.

وي اظهار كرد: امروز مردم از جناح بازي و حزب بازي و متهم كردن متقابل دولت‌ها و «دزد، دزد» گفتن خسته‌اند. اعلام بدون اقدام براي مردم اطمينان آور نيست.

كانديداي دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري همچنين تاكيد كرد: لازم است از برادر مجاهد محمد باقر قاليباف كه با زمان شناسي اقدام مناسب انجام داد تشكر كنم؛ ما در دولت كار و كرامت از ظرفيت شخصي و فردي و مديريتي و ظرفيت‌هايي كه آقاي قاليباف و ساير عزيزان به عنوان خدمتگزار دارند استفاده خواهيم كرد.

وي با تاكيد بر اين‌كه امروز كشور در شرايطي نيست كه هر كس به خود فكر كند، افزود: وضعيت ادارات و سازمان‌ها خوب نيست. تا كي بايد اين شرايط را داشته باشيم. ما نظام اداري كشور را سامان مي‌دهيم. هم جذب نيروي انساني و نظام پرداخت بايد عادلانه شود و اجازه نخواهيم داد دولت به نام شركت حياط خلوت داشته باشد.

آيت‌ا... رئيسي تاكيد كرد: آقاي روحاني! مي‌دانيد قلب من صندوقچه اسرار است و اگر لب به سخن بگشايم كسي حريفم نيست اما فردي كه مي‌خواهد رئيس جمهور شود بايد ظرفيت داشته باشد؛ من از اين كانديداهاي محترم به دليل شغل‌هايي كه داشتم هم درباره اشخاص و هم سازمان‌هايشان اطلاعات بيش‌تري دارم ولي كسي كه مي‌خواهد سمت بگيرد اول بايد ظرفيت داشته باشد.

دومين مستند «صداي مردم» از شبكه يك سيما پخش شد
رئيسي: به خاطر انتخابات از آستان قدس هزينه نكردم ولي رقيب از امام رضا(ع) عليه ما استفاده كرد

دومين مستند انتخاباتي آيت‌ا... رئيسي با عنوان «صداي مردم» از شبكه يك سيما پخش شد.

در اين مستند، بخش‌هايي از استقبال پرشور و تاريخي مردم در استان‌هاي مختلف كشور از رئيسي و حضور او در روستاها پخش شد و دغدغه اين كانديداي انتخابات رياست‌جمهوري براي برخورد و اصلاح وضعيت فساد، فقر، بيكاري و محروميت مستضعفين محور اصلي اين مستند بود.

در اين مستند «سيد ابراهيم رئيسي» به اتهام وارده در مناظره پاسخ داد. وي در اين مستند تاكيد كرد: قبل از آغاز تبليغات انتخاباتي، بنده فاصله خود را با آستان قدس رعايت كردم و به قائم مقام گفتم شما كار را دنبال كنيد و به روزنامه آستان قدس گفتم شما نبايد يك كلمه از من دفاع كنيد، برخلاف اين‌كه دولت، روزنامه ايران و بسياري از روزنامه‌هاي زنجيره‌اي را به‌كار گرفت، يعني سعي كردم خودم باشم و حتي در جلسات رسمي آستان قدس نيز حاضر نشدم تا از آستان خرج نشود، ولي متاسفانه رقيب ما[روحاني] از امام رضا(ع) و آستان قدس عليه ما استفاده كرد.

 سرمقاله

تكليف انتخاب كنندگان و انتخاب شوندگان در توجه به اصلح

 دكتر محمد ملك زاده

"مردم سعي كنند صالح‏ترين را انتخاب كنند... اين جا جايي نيست كه من و شما بتوانيم به حداقل اكتفا كنيم؛ دنبال حداكثر باشيد؛ بهترين را انتخاب كنيد"(1)
مرحله انتخاب كارگزاران، يكي از مهم‏ترين و سرنوشت سازترين مراحل اجرايي در يك نظام سياسي است؛ چراكه كارگزاران و مديران اجتماعي، بازوان اجرايي حاكمان و به عنوان عاملان اقامه عدل و قانون در جامعه به حساب مي‏آيند. شايستگي، توانمندي و سلامت رفتاري آنان مهم‏ترين نقش را در سامان دهي بهتر امور اجتماعي برعهده دارد.
در بررسي سيره سياسي پيشوايان معصوم(ع) مشاهده مي‏كنيم كه مهم‏ترين معيار گزينش آنان در انتخاب كارگزاران، احراز صلاحيت اخلاقي، تخصص و توانايي‌هاي لازم در انجام مسؤوليت‏هاي محوله بوده است. اصل شايسته سالاري و رعايت اهليت و صلاحيت براي واگذاري مسؤوليت‌ها به افراد، اصلي است كه با فطرت انساني نيز سازگار است. در فرهنگ اسلامي معيار شايستگي، برخورداري يك مسؤول از تخصص و تعهد در كنار يكديگر است به‌طوري كه فرد علاوه بر برخورداري از تخصص و توانايي لازم در انجام مسؤوليت‏هاي محوله، خود را موظف به حفظ حدود و مقررات تعيين‌شده بداند. در منطق قرآن كريم مناصب و مسؤوليت‌ها امانت‌هايي به شمار مي‏آيند كه بايد به اهلش واگذار شوند.(2) به همين دليل هنگامي كه خداوند، ابراهيم را پيشوا و رهبر مردم قرار داد در پاسخ وي كه از واگذاري اين مسؤوليت به افراد خاندان خود پرسيد، فرمود: "پيمان من به ستمكاران نمي‏رسد. "(3) تأكيد رسول خدا(ص) بر اين اصل و لزوم برخورداري مسؤولان از تعهد همراه با تخصص و توانايي در انجام مسؤوليت‌هاي محوله به حدي بود كه اگر فردي فاقد اصلحيت در دو گزينه ياد شده بود وي را شايسته پذيرش منصب نمي‌دانستند. روزي ابوذر، صحابي بزرگ و وفادار رسول خدا(ص)، از ايشان خواست تا منصبي به وي واگذارند. رسول خدا(ص) ضمن دلجويي از وي فرمودند:‌اي اباذر! تو را دوست دارم و هر آن‌چه براي خود مي‏پسندم براي تو نيز مي‏خواهم لكن مسؤوليت‌ها امانت‌هايي هستند كه اگر انسان به نحو شايسته از عهده آن‌ها برنيايد مايه خواري و پشيماني وي در قيامت خواهند شد؛ من تو را در مديريت ضعيف مي‏بينم پس هيچ گاه مسؤوليت و حكومت بر حتي دو نفر را نيز قبول نكن.(4)
خودداري رسول خدا از واگذاري يك مسؤوليت به شخصيتي همچون ابوذر كه بارها از جانب پيامبر به بهترين خصال ستوده شده بود، نشان از اهتمام جدي ايشان به رعايت اصلحيت و شايسته سالاري در جميع جهات است. آن حضرت در خصوص مدير و پيشواي اصلح سه ويژگي بيان فرموده اند:
«پارسايي كه او را از معصيت باز دارد؛ بردباري كه بتواند با آن خشمش را كنترل كند و مديريت نيكو بر مجموعه تحت مديريتش داشته باشد تا براي آنان همانند پدري مهربان باشد.»(5)
امام علي(ع) نيز با اشاره به لزوم رعايت اصل شايسته سالاري در انتخاب كارگزاران سياسي، سزاوارترين افراد را ‏تواناترين آنان براداره جامعه و داناترين به فرمان خداوند در فهم مسايل دانسته‌اند.(6) آن حضرت در عهدنامه معروف مالك اشتر به فرماندار خود مي‏فرمايند:
«در امور كارگزارانت بنگر، آن‌ها را آزموده بكار گير، محورگزينش تو ميل و گرايش شخصي نباشد... از ميان آن‌ها افرادي كه با تجربه‏تر، پاك‏تر، اصيل‏تر و پيشگام‏تر در اسلام‌اند برگزين... افرادي كه كم طمع و در سنجش عواقب امور بيناترند.»(7)
امام حسن مجتبي(ع) نيز پس از آن كه مجبور به صلح با معاويه گرديد در ضمن خطبه‏اي با اشاره به سخني از پيامبر اكرم(ص) در مورد لزوم ولايت اهليت و اصلحيت در انتخاب رهبر فرمود: هيچ امتي رهبري خود را به شخصي كه بهتر و داناتر از وي در ميان آنان بوده واگذار نكرده مگر آن كه وضعيت آن امت رو به فساد و نقصان نهاده است.(8)
در نظام جمهوري اسلامي كه با الگو گرفتن از سيره سياسي پيشوايان معصوم تاسيس گرديد رعايت اين اصل از اهميت بيش‌تري برخوردار است به همين دليل بنيانگذار جمهوري اسلامي و سپس مقام معظم رهبري به مناسبت‌هاي مختلف بارها به اين مهم اشاره كرده و با تبيين معيارهاي اصلحيت، مردم را نسبت به دقت در انتخاب خود توجه داده‌اند. رهبر فقيد انقلاب با تاكيد بر اصولي همچون ساده زيستي و عدم انحراف فرد منتخب مي‌فرمودند:
«توجه داشته باشند رئيس جمهور و وكلاي مجلس از طبقه‏اي باشند كه محروميت و مظلوميت مستضعفان و محرومان جامعه را لمس نموده و در فكر رفاه آنان باشند، نه از سرمايه داران و زمين خواران و صدرنشينان مرفه و غرق در لذات و شهوات كه تلخي محروميت و رنج گرسنگان و پابرهنگان را نمي‏توانند بفهمند... اگر رئيس جمهور و نمايندگان مجلس، شايسته و متعهد به اسلام و دلسوز براي كشور و ملت باشند، بسياري از مشكلات پيش نمي‏آيد و مشكلاتي اگر باشد، رفع مي‏شود».(9)
«بايد به اشخاصي كه احتمال انحراف در آنان مي‏رود، رأي ندهند – چه احتمال انحراف عقيدتي، اعمالي و يا اخلاقي– كه به چنين اشخاص اعتماد نمي‏شود كرد و رأي به آنان موجب مسؤوليت خواهد بود؛ تحت تأثير تبليغات واقع نشوند و خودشان با موازين اسلامي، اشخاص صحيح را انتخاب كنند».(10)
مقام معظم رهبري نيز بارها با تاكيد بر انتخاب اصلح به برخي از مصاديق آن اشاره فرموده‌اند:
«هنر ملت ايران و مردم شهرها و حوزه‌هاي انتخابيه اين است كه دقت كنند، نگاه كنند، بشناسند اصلح را، بهترين را انتخاب كنند؛ بهترين از لحاظ ايمان، بهترين از لحاظ اخلاص و امانت، بهترين از لحاظ دينداري و آمادگي براي حضور در ميدان‌هاي انقلاب؛ دردشناس‌ترين و دردمندترين نسبت به نيازهاي مردم را انتخاب كنند».(11)
بديهي است رعايت اين اصل تكليفي فقط متوجه مردم به عنوان انتخاب‌كننده گارگزاران نيست بلكه انتخاب شوندگان(داوطلبان انتخاباتي) نيز مكلفند زماني در معرض انتخاب قرار گيرند و مسؤوليتي را بپذيرند كه خود را در انجام وظايف محوله اصلح بدانند؛ چنان‌كه رسول خدا(ص) فرمود: «هر كسي خود را بر قومي مقدم بدارد در حالي كه بداند در بين آن ملت صالح‌تر از او براي آن كار وجود دارد، آن شخص به خدا و رسول و جميع مسلمانان خيانت كرده است».(12)
پي‌نوشت ها
1. بيانات مقام معظم رهبري در جمع مردم استان كردستان 22/2/1388
2. نساء، 58
3. بقره، 124
4. بحارالانوار، ج 22، ص 406 و ج 72، ص 342 و ج 75، ص 342 و صحيح مسلم، ج 3، ص 1457.
5. اصول كافي، ج 1، ص 407 و كتاب الحجة باب مايجب من حق الامام علي الرعية، ج 8.
6. نهج البلاغه، خطبه 173.
7. نهج البلاغه، نامه 53.
8. شيخ الطوسي، الامالي، ج 2، ص 172.
9. صحيفه نور، ج21، ص 422
10. صحيفه نور، ج12، ص278
11. بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامي در اجتماع بزرگ مردم يزد 12/10/1386
12. الغدير، ج 8، ص 291