صفحه بانوي مسلمان

راه يافتگان – بانوي مستبصر ژاپني:
ساده زيستي و دفاع از ولايت را از حضرت زهرا(س) آموختم

به گزارش خبرگزاري «حوزه»، كونيكو يامامورا با اسم ايراني سبا بابايي بانوي مستبصر ژاپني با اشاره به شخصيت برجسته فاطمه زهرا(س) بر الهام گرفتن از زندگي و سيره اين بانوي بزرگوار در زندگي بانوان مسلمان و معرفي ايشان به جهانيان تاكيد كرد.

سبا بابايي بانوي مستبصر ژاپني با اشاره به نحوه آشنايي خود با شخصيت حضرت فاطمه زهرا(س) گفت: در ابتداي آشنايي‌ام با دين مبين اسلام آشنايي زيادي با شخصيت بانوي بزرگ اسلام نداشتم اما زماني كه وارد ايران شدم به تدريج با شخصيت ايشان آشنا شدم و متوجه شدم كه واقعا شخصيت ايشان الگوي كامل زن مسلمان است و تمام خوبي‌ها در وجود ايشان جمع است.

وي ادامه داد: وظيفه ما به عنوان يك زن مسلمان اين است كه از ايشان الهام بگيريم و در حد توان در زندگي خود راه و سيره ايشان را عملي كنيم، اگر چه اين كار بسيار مشكل است اما حداقل مي‌توانيم خودمان را به اين بانوي بزرگ نزديك كنيم از اين رو ابتدا بايد با شخصيت حضرت زهرا(س) آشنا شويم اگرچه زندگي ايشان بسيار كوتاه بود اما سراسر صبر و تحمل و استقامت بود.

بانوي ژاپني خاطر نشان كرد: ايشان در دوران كودكي مادرشان را از دست مي‌دهد و از محبت مادر محروم مي‌شود و از سوي ديگر شاهد اذيت و آزار پدرگراميشان از طرف مشركان بودند اما باز هم اين بلايا را تحمل مي‌كردند و پس از هجرت پدر‌شان به مدينه در فراق رسول ا... تا مدتي صبر كردند.

وي با اشاره به مقطعي از زندگي حضرت زهرا(س) ادامه داد: بعد از ازدواج با حضرت علي(ع) مشكلات زيادي را تحمل كردند اما در عين حال به تربيت فرزندانشان مي‌پرداختند و به عبادت معبود مشغول بودند؛ مهم‌ترين اقدام ايشان دفاع از ولايت بود و در مقابله با ناديده گرفتن حق حضرت علي(ع) مبارزه سياسي كردند.

بابايي با اشاره به ساده زيستي بانوي بزرگ اسلام و الگوگيري از زندگي ايشان گفت: امروزه كه تجملات در زمينه ازدواج گسترش پيدا كرده لازم است توجه بيش‌تر و دقيق‌تري به زندگي ايشان داشته باشيم، زماني كه خودم در ژاپن ازدواج كردم مراسم ما در يك مسجد به همراه چند نفر از دوستان مسلمانمان برگزار شد و مهريه‌ام 5 سكه بود و زماني كه به ايران آمدم مهريه‌ام را بخشيدم و براي مسجدي فرش خريدم.

وي تصريح كرد: اگر مي‌خواهيم حضرت زهرا(س) را الگو قرار دهيم بايد از يك كار كوچك شروع كنيم و ان‌شاءا... خانم‌هاي جوان تصميم بگيرند بخشي از سيره دختر پيامبر(ص) را در زندگي خود اجرا كنند.

بانوي ژاپني با تاكيد بر اين‌كه صبر و تحمل حضرت زهرا(س) با هدف زنده ماندن اسلام و برقراري حكومت اسلامي بود، افزود: ما نيز بايد در زندگي صبر داشته باشيم و بدانيم آرمان انقلاب اسلامي رسيدن به استقلال كشور بوده اگرچه ممكن است امروز كمبودهايي داشته باشيم اما با تحمل و كوشش مي‌توانيم اين كمبودها را جبران كنيم. ايران كشور بزرگ و داراي منابع بسيار است و ان‌شاءا... جوانان در راه شهدا كه به خاطر دفاع از كشور و دين و فرهنگ و هويتمان جانشان را نثار كردند قدم بردارند چراكه 8 سال دفاع مقدس ما تمام نشده و همچنان ادامه دارد.

وي با اشاره به اين‌كه ايراني‌ها خيلي با استعداد هستند، ادامه داد: اگر جوانان ايراني تلاش كنند به هدفشان مي‌رسند، البته پيشرفت علم و تكنولوژي به تنهايي ارزش ندارد اگر هر چه پيشرفت علمي داشته باشيم و معنويت را از دست بدهيم ارزشي ندارد. مانند كشور ژاپن كه بسيار پيشرفته است و مردم تلاش مي‌كنند اما تكيه گاهي ندارند وبه خاطر مسؤوليت‌هاي بسياري كه پذيرفته‌اند و به دليل نبود معنويت و نداشتن تكيه گاه الهي، آمار خودكشي بسيار بالايي دارند.

بانوي مستبصر ژاپني گفت: حضرت فاطمه(س) بر امامت تاكيد داشتند و در حال حاضر كه امام ما غايب است، ولايت‌فقيه ادامه‌دهنده ولايت و امامت است و با چنگ زدن و تبعيت از ولايت فقيه بايد از تفرقه جلوگيري كنيم و امت واحده شويم.

وي با اشاره به تاكيد اسلام بر صله رحم گفت: متاسفانه در ژاپن اين موضوع اجرا نمي‌شود و ممكن است فرزندي سال‌ها پدر و مادرش را نبيند. اگر صله رحم باشد جمعيت ما بيش‌تر و قدرتمندتر مي‌شويم و ان‌شاءا... كه ما اسلام حقيقي را بشناسيم و با صبر و تلاش سيره حضرت زهرا(س) را بشناسيم و در زندگي اجراكنيم.

بابايي با اشاره به ضرورت معرفي شخصيت حضرت زهرا(س) در سطح جهاني گفت: قبل از تبليغ شخصيت بانوي بزرگ اسلام بايد خودمان به سيره ايشان عمل كنيم و سپس براي امرتبليغ افرادي كه با زبان‌هاي مختلف آشنا هستند بايد زندگي و شخصيت حضرت زهرا(س) را و كتاب‌هاي زندگي ايشان ترجمه كنند تا به عنوان الگوي كاملي به كشورهاي ديگر معرفي شوند.

وي در خصوص معرفي حجاب اسلامي به عنوان يكي از مهم‌ترين ويژگي‌هاي حضرت زهرا(س) به بانوان تازه مسلمان، گفت: از آن‌جا كه حجاب فقط در اسلام نيست در ادياني چون مسيحيت و بودايي نيز وجود دارد و شخصيت زن را حفظ مي‌كند بايد به جامعه تفهيم كنيم كه زن كالا نيست و بايد يك بانوي مسلمان شخصيت و جايگاه خود را در جامعه بداند و از آن حفاظت كند.

بانوي مستبصر ژاپني در پايان با تاكيد بر ضرورت هوشياري مسلمان‌ها در برابر توطئه‌هاي دشمنان گفت: امروزه دشمنان به دنبال استعمار فرهنگي ملت‌هاي مسلمان هستند؛ از اين رو بر هر مرد و زن مسلمان لازم است كه فرهنگ و دين و هويت خود را و شخصيت‌هاي بزرگي همچون حضرت فاطمه زهرا(س) را بشناسد و به آن‌ها افتخار كند و در راه آن‌ها حركت كرده و استقامت كند.

پاداش اطاعت از شوهر

امام صادق(ع) فرمود: در زمان رسول اكرم(ص) مردي از انصار براي تامين نيازهاي زندگي، به مسافرت رفت. هنگام خداحافظي با همسرش، با او پيمان بست كه تا از سفر برنگشته از خانه بيرون نرود. زن در خانه‌اش به سر مي‌برد، به او خبر رسيد كه پدرش بيمار شده است، او توسط شخصي از پيامبر(ص) اجازه خواست كه به عيادت پدرش برود، پيامبر(ص) فرمود: نه! تو در خانه ات باش و پيروي از شوهر را ادامه بده. به او خبر رسيد كه بيماري پدرت، شديدتر شده است. او براي بار دوم از پيامبر(ص) اجازه خواست، آن حضرت، همان پاسخ را داد. پدر زن از دنيا رفت، زن براي پيامبر(ص) پيام فرستاد، به من اجازه بده بروم بر جنازه پدرم نماز بخوانم، حضرت فرمود: نه! در خانه‌ات باش و اطاعت از شوهر را ادامه بده. جنازه پدر آن زن را دفن كردند، ولي او به خاطر حفظ پيماني كه با شوهر داشت، از خانه بيرون نرفت. رسول خدا(ص) اين پيام را براي آن بانوي مطيع فرستاد: ان ا... قد غفر لك ولا بيك بطاعتك لزوجك: خداوند، به خاطر اطاعت تو از شوهرت، هم تو و هم پدرت را بخشيد.

محمدمحمدي اشتهاردي، داستان دوستان

 بانو

در محضر بانوي بزرگ اسلام
حضرت زهرا(س) مظهر جمال الهي است

ازامام عسكري عليه السلام نقل شده كه فرمود: «نحن حجج ا... علي خلقه و جدّتنا فاطمة حجة ا... علينا» ما(اهل بيت) حجت‌هاي خدا بر خلق او هستيم و جدّة ما فاطمه(عليها السلام) حجت خدا بر ما است.
اگر پيغمبراكرم(ص) درباره دخترش حضرت زهرا(س) فرمودند:إِنَّمَافَاطِمَةُ بَضْعَةٌ مِنِّي يؤْذِينِي مَاآذَاهَا اين فقط بدان معنا نيست كه فاطمه جگرگوشه پيغمبر(ص) است بلكه مي‌خواهد بفرمايد: فاطمه نمونه‌اي از من است، خود پيغمبر(ص) در مجموعه 110 جلدي بحارالانوار حدود 40 بار اين كلمه را تكرار نموده است.
در حديثي قدسي خداي سبحان خطاب به پيغمبر(ص) مي‌فرمايد: «لولم يخلق علي لم يكن لفاطمة كفو»اگر علي بن ابي طالب(ع) خلق نشده بود همسري و هم سري براي فاطمه از آدم تا خاتم نبود طبق اين سخن اگر زهراي اطهر(س)نبود اميرالمومنين نيز «اب الائمه» نمي‌شد بنابراين اگر آن حضرت پدر يازده معصوم و نور الهي است به خاطر وجود زهراي مرضيه(س) است.
آن حضرت كه مولد است و وجودش ظرف امامت و ولايت و سبب دوام و بقاي رسالت و امامت، همچنين حلقه اتصال نبوت است بين عالم و حضرت حق، حضرت زهراي مرضيه مظهر عصمت خداست.
اميرمؤمنان علي(ع) مظهر جلال خداست و فاطمه زهرا مظهر جمال الهي، از هنرنمايي‌هاي خدا، خلقت حضرت زهرا(س) است؛ لذا ائمه معصومين(عليهم السلام)مي‌فرمايند: در گرفتاري‌ها و مشكلات دو ركعت نماز مي‌خوانيم و با توسل به آن حضرت و قسم دادن خداوند به آن حضرت مشكلات ما برطرف مي‌شود.
همچنين امام عصر حضرت حجت بن الحسن عجل ا... تعالي فرجه نيز مي‌فرمايند: براي حاكم بودن و ولي بودنم چه در زمان ظهور و چه در عصر غيبت از حضرت زهرا اسوه و الگو مي‌گيرم.
سومين شخصيت جهان هستي پس از رسول خدا(ص) و اميرمومنان علي(ع) حضرت صديقه طاهره(س) است و بدون ترديد جزو برترين‌هاي عالم خلقت است و با وجود اين كمالات بالا و الهي جا دارد كه حضرت امام حسن عسكري(ع) بفرمايند«نحن حجج ا... علي خلقه و جدّتنا فاطمة حجة ا... علينا»
حجت الاسلام والمسلمين صالحي خوانساري

فلسغه حجاب
حجاب و فعاليت هاي اجتماعي زنان

بر اساس آموزه‌هاي اسلامي تجربه انقلاب اسلامي اثبات كرد كه به هيچ وجه، حجاب محدوديت نيست و نه تنها هيچ منافاتي با پيشرفت زنان در عرصه‏هاي مختلف ندارد بلكه عاملي مثبت در مصونيت و حفظ كرامت و شخصيت زنان است. حضور زنان بعد از پيروزي انقلاب اسلامي در همه صحنه‏هاي اجتماعي، اقتصادي، حماسي، سياسي، علمي، هنري، حقوقي، قانون‌گذاري و بسياري صحنه‏هاي ديگر با پوشش ديني، نشان داد كه حجاب، كم‌ترين ركودي در فعاليت‏هاي اجتماعي زن پديد نمي‏آورد؛ بلكه زمينه‌هاي پيشرفت او را با حفظ كرامت و شخصيت و ارزش زن هموار مي‌كند. انقلاب اسلامي توانست اين واقعيت را در افكار جهانيان مطرح كند كه حجاب، يكي از احكام و ضرورت‏هاي دين مبين اسلام است و زن مسلمان مي‌تواند با حفظ عفاف و حجاب جهت احقاق حق خود، درجامعه ورودي مثبت و تاثيرگذار داشته باشد. در پيروي از چنين حضوري است كه زنان مسلمان در منطقه به ويژه مصر، ليبي، بحرين، تونس و يمن... با بيداري اسلامي همراه شدند و در مقابل دشمنان شجاعانه ايستادگي كردند.
اين حضور و شجاعت، يادآور نقش برجسته و تاريخ ساز بانوان مسلمان ايراني در جريان انقلاب اسلامي ايران است. حضور زنان مسلمان(با توجه به عدم حضور زنان در بستر فعاليت‌هاي اجتماعي در كشورهاي عربي)نشانگر رهايي آنان از قيد و بندهاي قومي و قبيله‌اي و مادي غرب و قيام براي كسب آزادي از شرحاكمان وابسته است. با حضور وسيع زنان در عرصه مبارزه، رژيم‌هاي وابسته و حاكم برمنطقه به دستور قدرت‌هاي غربي جهت جلوگيري از اين حضور زنان مسلمان و متوقف كردن آن، انواع شرارت‌ها را عليه مردم مظلوم منطقه بخصوص زنان اعمال مي‌كنند. سركوب شديد اعتراض‌هاي مردمي به ويژه عليه زنان مسلمان از طريق به كارگيري اهرم‌هاي خشونت چون كشتار، ضرب وشتم، بازداشت، ربايش، شكنجه و تجاوزها آشكار صورت مي‌گيرد. زنان مسلمان در جنبش بيداري بخصوص در كشورهاي خاورميانه علاوه براين‌كه شاهد كشته و مجروح شدن پدر، همسر و فرزندان خود هستند، به طرز تاسف‌آوري مورد تهديد واقع مي‌شوند؛ چنان‌كه در بحرين، يمن و... شاهد پايمال شدن حقوق انساني زنان هستيم. رفتار وحشيانه و به دور از انسانيت دولت‌هاي دست نشانده با زنان وكودكان ونقض گسترده حقوق آن‌ها اين سؤال را نزد صاحب نظران مطرح كرده كه چرا نهادهاي حامي حقوق بشر در مقابل اين جنايت‌ها اقدام جدي انجام نمي‌دهند؟!