صفحه كلبه سبز

10 روش مؤثر براي اين كه پدر بهتري باشيم

1– به همسرتان بسيار عشق بورزيد

پسرانتان با همسران آينده خود همان گونه رفتار مي‌كنند كه شما با همسرتان برخورد مي‌كنيد. اجازه دهيد فرزندانتان ببينند كه شما عشق و محبت را به مادرشان ارزاني مي‌داريد. هنگامي‌كه شما و همسرتان تعارض و اختلاف داريد، به فرزندانتان نشان دهيد چگونه دو آدم مي‌توانند آن را به شيوه درست حل و برطرف كنند. مهم‌ترين بخش زندگي كه شما براي فرزندانتان تدارك مي‌بينيد، ازدواج و خانواده است و بهترين نوع آماده‌سازي اين است كه كودك با پدري زندگي كند كه مادرش را بسيار دوست مي‌دارد.

2 – مرد كاملي باشيد

اگر شما به كودك خود محبت كنيد ولي در طول هفته با همسرتان داد و بيداد كنيد، هر آن‌چه درباره مهرباني و علاقه‌مندي بگوييد در نظر فرزندانتان به حساب نمي‌آيد. آيا شما به قول‌هايتان پايبند هستيد؟ وقتي كه ملزم به انجام كاري براي فزندتان هستيد، آيا به هر نحوي كه شده آن را انجام مي‌دهيد؟

3 – چه زماني را صرف كودكان مي‌كنيد

تقويم‌ها دروغ نمي‌گويند. مهم نيست ما چه مي‌گوييم، بچه‌ها مي‌دانند كه ما وقت خود را براي كارها و يا افرادي صرف مي‌كنيم كه برايمان بسيار مهم هستند. طوري برنامه ريزي كنيد كه زماني را با فرزندانتان بگذرانيد. مهم نيست كه برنامه كاريتان چگونه است، پدر وظيفه دارد زمانش را طوري تنظيم كند كه با فرزندانش نيز باشد. ببينيد كه چه چيزهايي مورد علاقه فرزندانتان است(اين مي‌تواند درباره هر فرزندي متفاوت باشد). پسرهايم به ورزش علاقه‌مندند بنابراين ما با هم توپ بازي مي‌كنيم، دخترم پارك و تفرجگاه را دوست دارد؛ من هم او را به گردش مي‌برم.

4 – به فرزندانتان ياد دهيد براي خود ارزش قائل شوند

اين‌كه چگونه فرزندان ارزش خودشان را از چشم پدر مشاهده كنند، تأثير بسزايي در كل زندگي‌شان بر جاي مي‌گذارد. مادرم تأثير شگرفي در زندگي‌ام داشت ولي وقتي پدرم مي‌گفت: «پسرم! اين كار بسيار خوبي بود كه انجام دادي» مفهوم و اهميت بسيار زيادي برايم داشت. وقتي كه يك پدر تشويق و تحسين به‌موقع و مناسبي از فرزندانش به عمل آورد مي‌تواند اثر ماندگاري بر زندگاني آن‌ها بگذارد. اين كار، انگيزه و مشوّقي براي كودكان در رسيدن به مراحل بالاتر مي‌گردد.

اما عكس آن نيز صادق است. هرگز فرزندانتان را با كلمات پست و سخيف صدا نزنيد و كلمات ناپسند را در موردشان به كار نبريد؛ زيرا همانند تيرهايي هستند كه زخم عميق آن‌ها همواره در طول زندگي بر جاي مي‌ماند.

5 – همانند يك خانواده گفت وگو كنيد

يك خانواده متحد، به فرزندانش احساس امنيت مي‌دهد. حداقل يك وعده غذايي را با خانواده‌تان باشيد و در همان حال در مورد رخدادهاي آن روز با هم صحبت كنيد. بخشي از شب را به عنوان يك خانواده بگذرانيد نه اين كه به تماشاي تلويزيون بنشينيد. مطمئن باشيد اين كار اصلاً پرهزينه نيست، شما مي‌توانيد با هم بازي كنيد يا به پياده روي و پارك برويد. ما عاشق نصيحت كردن هستيم ولي شنيدن، موقعي صورت مي‌گيرد كه واقعاً بدانيم نيازهاي قلبي فرزندانمان چيست.

6 – مأموريت‌هاي خودتان را بشناسيد

مأموريت شما به عنوان يك پدر اين است كه از خانه خود به جهان هديه‌اي اهدا كنيد كه پس از شما خواهد زيست. فشارهاي ناشي از حل بحران‌هاي زندگي يكي پس از ديگري به راحتي باعث بي‌توجهي و اهميت ندادن به اين مأموريت مي‌گردد.

اگر يكي از فرزندان توسط مادر تأديب شده، پدر بايد قادر باشد آن فرزند را به كناري بكشد و بگويد: «من كاملاً درك مي‌كنم كه مادرت بايستي امروز تو را تأديب مي‌كرد. به من بگو كه علت اين كارت چه بود؟ قصد داري براي جبران آن چه كار كني و دفعه بعد در مورد آن اشتباه چگونه عمل مي‌كني؟»

7 – انتقادپذير باشيد و ضعف هايتان را قبول كنيد

يك بار كه در مورد قضيه‌اي با دخترم بحث مي‌كردم مطمئن بودم كه صد در صد حق با من است ولي پس از مدتي دريافتم كه كاملاً در اشتباه بودم. بنابراين نزد او رفتم و گفتم: «عزيزم! پدر تو در مورد آن مساله اشتباه كرده، الان متوجه شدم كه حق با توست. لطف كن و مرا ببخش.»

غرور باعث مي‌شود ما از مردم بترسيم كه مبادا بپندارند افرادي ضعيف هستيم. ولي فرزندانمان فقط نياز ندارند كه موفقيت ما را ببينند. آن‌ها مي‌خواهند ببينند وقتي كه ما به ديگران صدمه مي‌زنيم در پي التيام آن نيز هستيم. وقتي ما تصميم‌هاي نادرستي مي‌گيريم، بايد مسؤوليت عواقب آن را پذيرا باشيم.

8 – تربيت نه به قصد فرونشاندن خشم و عصبانيت

به خاطر خشم خود، فرزندانتان را تنبيه نكنيد. به خودتان زمان بدهيد تا آرام و خونسرد شويد. بچه بايد مشاهده كند كه ادب كردن و دوست داشتن دو چيز مخالف هم نيستند.

تربيت‌كردن، تنبيه نيست. شايد با كمي درد هم توأم باشد ولي هدف آن تصحيح كردار ناپسند و رشد و تكامل شخصيت است. من مي‌خواهم كودكانم بدانند وقتي امتيازاتي را از آن‌ها سلب مي‌كنم يا مجبور مي‌شوم كه پشت دستشان بزنم، قصدم عذاب و شكنجه دادن آن‌ها نيست بلكه به اين سبب است كه بعدها در زندگي، كودكانم به الگوهاي ناپسندي عادت نكنند كه اين امر باعث آسيب رساندن به آن‌ها در آينده مي‌گردد.

9 – بگذاريد آن‌ها قانون «هرچه بكاري، درو مي‌كني» را بياموزند

من براي پسرم يك كلاه ورزشي شيك خريدم. به او گفتم كه آن را در هر جايي بر سر نگذارد. او به هشدار من توجه نكرد و همان گونه كه انتظار مي‌رفت كلاهش را بدون اجازه برداشتند. ما مي‌دانستيم كه چه كسي آن را برداشته است. اولين تصميم اين بود كه بروم كلاه را پس بگيرم. ولي تشخيص دادم كه الان زمان مناسب اين كار نيست. پسرم بايستي از اين اتفاق درسي مي‌گرفت.

وقتي كودكان تصميم‌هاي نادرستي مي‌گيرند، بعضي اوقات بهترين كاري كه يك پدر مي‌تواند انجام دهد، اين است كه كناري بايستد و بگذارد كه آن‌ها خود نتيجه آن را ببينند.

10 – از نشان‌دادن احساس محبت‌آميز خود نهراسيد

اداي كلمات محبت‌آميز و ابراز احساسات اهميت بسزايي دارند. مطالعات نشان داده كه وقتي كودكان اين محبت را تجربه نكنند، با روش‌هاي مخرّب و آسيب رسان به دنبال اين حلقه گمشده مي‌گردند. يك روز نبايد براي پدري بگذرد كه به فرزندانش نگفته باشد «دوستتان دارم». زيرا هر روز شايد آخرين باري باشد كه ما اين فرصت را داريم.

انرژي زيادي از ما صرف مي‌شود تا زندگي‌مان را طوري سروسامان بدهيم كه خداوند به ما عنوان پدر را تفويض كند. ما نياز داريم كه بيش‌تر اوقات خود را با فرزندانمان بگذرانيم تا اين‌كه هرگز زماني نيايد كه به عقب بنگريم و آرزو كنيم «كاش زمان بيش‌تري را با آن‌ها صرف كرده بودم يا به آن‌ها مي‌گفتم كه چقدر دوستشان دارم»!

منبع: تبيان

 كلبه سبز

حديث خانواده
امام صادق عليه السلام:

مؤمن همواره خانواده خود را از دانش و ادب شايسته بهره‌مند مي‌سازد تا همه آنان را وارد بهشت كند.
مستدرك الوسايل و مستنبط المسايل، ج 12، ص 201

ره‌نمايي خوبان
قدر پدر و مادرت را بدان

آيت‌ا... مجتهدي(ره):
استاد ما حاج شيخ علي اكبر برهان(ره) مي‌فرمودند: اگر مي‌خواهي قدر مادر را بفهمي، يك شب دو تا آجر به شكمت ببند و بخواب. در همان شب متوجه سختي ولادت و بارداري خواهي شد. خلاصه! اگر پدر و مادر از شما ناراضي باشند، كارت گير مي‌كند و سلب توفيق مي‌شوي. كاري كن پدر و مادر براي تو دعا كنند كه دعاي آن‌ها مستجاب است.
حضرت رسول اكرم(صلّي ا... عليه و آله و سلّم) فرمودند: «اربعه لا ترد لهم...»؛ چهار نفر دعايشان بر نمي‌گردد و مستجاب مي‌شود:
1. امام عادل 2. دعاي پدر و مادر در حق فرزند 3. كسي كه براي برادر مؤمنش در غياب او دعا كند. 4. مظلوم.
جلوي پدر و مادر راه مرو. وقتي آيت‌ا... العظمي خويي(ره) براي ديدن طلاب از نجف به قم و به مدرسه فيضيه آمدند، جلوي در ايستادند تا پدرشان كه يك روحاني ساده بود، اول داخل شود. من هر موقع با پدرم به مسجد مي‌آمدم، مي‌ايستادم تا اوّل ايشان وارد شوند.
وقتي مادر شيخ انصاري(ره) فوت كرد، شيخ خيلي گريه مي‌كردند، وقتي علت را از ايشان پرسيدند، شيخ فرمود: زيرا ثواب و توفيق زيادي(يعني خدمت به مادر) از دستم رفت. روزي شيخ به درس حاضر نشدند. شاگردان به منزل شيخ رفتند و ديدند مادر شيخ مريض است و شيخ مشغول پرستاري از مادر است.
حضرت رسول اكرم(صلّي ا... عليه و آله و سلّم) فرمودند: «الجنه تحت اقدام الامهات»؛ بهشت زير پاي مادران است. گاهي برو دست پدر و مادر را ببوس.

سلامت خانواده
چگونه از شر آلرژي بهاري خلاص شويم؟

در فصل بهار، بسياري از افراد به دنبال راه چاره‌اي براي رهايي از آلرژي و علائم آن يعني عطسه، آب ريزش بيني و چشم، سوزش چشم‌ها، خارش و احتقان ريه‌ها هستند. همه اين علائم در اثر واكنش شديد سيستم ايمني بدن به مواد آلرژي‌زا مثل گرده گل‌ها و گياهان به وجود مي‌آيند. در طي فصل بهار، گرده گياهان در هوا پخش مي‌شود و باعث ايجاد آلرژي در افراد مي‌گردد.
براي خلاص شدن از شر آلرژي بهاري به توصيه‌هاي زير عمل كنيد:
1– مواد غذايي حاوي آنتي اكسيدان را بيش‌تر مصرف كنيد.
در طي روز چاي سبز بنوشيد. تحقيقات نشان داده است كه آنتي اكسيدان موجود در چاي سبز با نام اختصاري EGCG، واكنش‌هاي آلرژيك را در بدن متوقف مي‌كند.
همچنين مي‌توانيد با خوردن ميوه‌ها و سبزيجات زير از شر آلرژي خلاص شويد:
انواع توت(غير از توت فرنگي)، كيوي، پرتقال، فلفل تند، كلم بنفش، اسفناج، ليموترش و چغندر.
ساير مواد غذايي و ادويه‌هايي كه آنتي اكسيدان زيادي دارند، عبارتند از: لوبيا چيتي، لوبياي سويا، گردو، جو، جو دو سر، ادويه ميخك، دارچين و پونه وحشي.
2– زيرنظر پزشك از داروهاي ضد آلرژي استفاده كنيد.
در مورد استفاده از اسپري‌هاي استروئيدي مخصوص بيني از پزشك سؤال كنيد. ثابت شده است كه اين اسپري‌ها در بهبود آلرژي بهاري، بسيار مؤثرند.
3– هنگامي كه ميزان گرده گل‌ها و گياهان در هوا خيلي بالاست، از منزل خارج نشويد و در هواي آزاد قرار نگيريد. اين اوقات ساعات بين 5 تا 10 صبح و عصرها است. درها و پنجره‌هاي اتاق خود را در اين اوقات ببنديد.
قبل از استفاده از جاروبرقي، كيسه آن را حتماً نگاه كنيد و اگر سه چهارم آن پر بود، آن را خالي كنيد يا كيسه‌اش را عوض كنيد.
همچنين تميز نگه‌داشتن و گردگيري اسباب و اثاثيه منزل مثل مبلمان، فرش‌ها، بالش‌ها و لباس‌ها از پخش شدن گرده گل‌ها و گياهان در فضاي منزل جلوگيري مي‌كند.