صفحه سياسي

چرا احتمال تك دوره اي شدن رياست جمهوري آقاي روحاني بالاست؟

 دکتر محمد سليماني

تاكنون معمولاً رئيس جمهور دوره اول در دوره دوم نيز رئيس جمهور شده است. در ارديبهشت ماه شاهد انتخابات رياست جمهوري خواهيم بود. عملكرد آقاي روحاني در چهار سال گذشته نشان مي‌دهد كه دستان دولت از ارائه گزارش درخور توجه خالي است. اجازه مي‌خواهم چند دليل اصلي كه احتمال يك دوره‌اي شدن روحاني را فوق العاده بالا برده است بيان كنم:

1– سياست خارجي: آقاي روحاني تكيه گاه اصلي را سياست خارجي قرار داد، آن هم نه همه ابعاد سياست خارجي، بلكه فقط و فقط مذاكره و برجام. ايشان تمام تخم مرغ‌هاي خود را در سبد برجام گذاشت و تا آن‌جا پيش رفت كه اعلام كرد آب خوردن مردم هم با برجام حل مي‌شود. تعابير به كار رفته توسط روحاني در مورد برجام بسيار بلند و بالا بود.

اما چه شد؟ اكنون برجام به يك جنازه تبديل شده است كه هيچ كس و هيچ طرفي حاضر نيست براي آن نماز ميت بخواند.

• كيست كه نداند برجام امضا شد ولي تحريم‌ها باقي مانده است؟

• كيست كه نداند هم چرخ سانتريفيوژها متوقف شد و هم چرخ اقتصاد پنچره شده است و از حركت ايستاده و به ركودي باورنكردني رفت؟

• كيست كه نداند عزت پاسپورت ايراني چندين پله سقوط كرد؟

• كيست كه نداند سياست خارجي دولت روحاني باعث تنش بيش‌تر كشورهاي همسايه و منطقه با ايران شد؟

• كيست كه نداند سخت‌گيري در دادن ويزا به ايران چند برابر شده است؟

• كيست كه نداند ده‌ها تحريم جديد در دولت آقاي روحاني به تحريم‌هاي گذشته اضافه شد؟

• كيست كه نداند همه تخم مرغ‌هاي آقاي روحاني در سبد سياست خارجي شكسته شد؟

پس به همين يك دليل يعني ناكامي در سياست خارجي مي‌توان نتيجه گرفت كه يك دوره‌اي شدن رياست آقاي روحاني بسيار طبيعي است.

2– اقتصاد: آقاي روحاني و دولت او فرصت‌هاي ناب را در حوزه اقتصاد از دست دادند. تيم ناهماهنگ و ناكارآمد اقتصادي دولت موجب ايجاد بن بست در اقتصاد شد. ركود حاكم بر صنعت، مسكن، و خدمات موجب بيكاري ميليون‌ها جوان ايراني شد و درصد بيكاري به صورت پله‌اي افزايش يافت؛ تا آن‌جا كه اعضاي دولت هم بر آن صحه گذاشته و آن را مشكل اصلي كشور اعلام كردند.

• كيست كه نداند حوزه مسكن كه حدود 30 درصد اقتصاد ملي را تشكيل مي‌دهد در طول چهار سال رياست آقاي روحاني همواره در ركود بوده است؟ و به تبع آن صنايع مادر نظير سيمان و فولاد غرق در ركود و نيمه تعطيلي شدند؟

• كيست كه نداند كشاورزي در در چهار سال اخير صدمات جدي و بسياري ديد؟ و كم آبي و معضلات آن دامنگير همه كشاورزان شد؟

• كيست كه نداند صنايع بزرگ و قديمي با قدمت چند ده ساله تعطيل شدند و امروز نامي از برندي مثل ارج در صنعت ايران نيست و محو شد؟

• كيست كه نداند تيم اقتصادي دولت در طول چهار سال گذشته يك حركت در خور توجه نكرد بلكه به هم مشغول شدند؟

• كيست كه نداند دولت تمام انرژي خود را براي توليد و خام فروشي نفت بيش‌تر صرف كرد در حالي‌كه قيمت نفت به يك سوم كاهش يافت؟

• كيست كه نداند هر وقت بيژن زنگنه وزير نفت شده است، قيمت نفت ايران سقوط آزاد كرده است؟

• كيست كه نداند در اثر ندانم كاري‌ها و عدم حمايت دولت، ظرفيت توليد ملي به زير 20 درصد كاهش يافته است؟ تعطيلي، نيمه تعطيلي و كاهش ظرفيت هزاران كارخانه و كارگاه كشور در دولت آقاي روحاني اتفاق افتاد.

• كيست كه نداند از حدود دويست وعده اقتصادي آقاي روحاني حتي يكي هم به ثمر نهايي نرسيد.

پس اگر روحاني يك دوره‌اي شود، كاملاً طبيعي است؛ چرا كه خود كرده را تدبير نيست.

3– سياست داخلي: در دولت آقاي روحاني سياست داخلي به سمت تغيير تمام مديران كل و جزء پيش رفت. دولت خود را از خدمات مديران بسيار برجسته‌اي محروم كرد. طوري شد كه همه فهميدند دولت روحاني مديران را با كمباين درو كرده و نه با داس. حتي به مديران جزء هم رحم نشد.

پس چه شد؟

• آن شد كه دو تابعيتي و گرين كارتي ارج و قرب پيدا كرد. خواستند و اعلام كردند مدير از خارج بياورند.

• هر جا براي تعيين مدير، مساله انتخابات را پيش كشيدند، ولي به نتيجه آن گردن نهاده نشد. مثلا در دانشكده‌هايي كه چنين كردند در موارد معتنابه نفر دوم را كه هم قماش آن‌ها بود سركار آوردند. يعني هم دمكراسي لجن مال شد و هم شعور اساتيد لگد مال گرديد.

• راه نفوذ باز شد و عده‌اي هم استفاده جانانه كردند.

• قاچاق كالا در دوران رياست آقاي روحاني به بالاترين رقم خود رسيد. دولت عملاً از درآمدهاي كلان گمركات هم محروم شد و در عوض قاچاقچيان به نان و نوايي وصف ناشدني رسيدند.

• قوم و قبيله‌اي عمل‌كردن در حوزه مديرت‌ها سنت شد.

• رانت خواران از بابت فضاي ايجاد شده سود بردند. مديران ثروتمند و كلان سرمايه دار حاكم بر اركان دولت شدند و به جاي كار براي مردم به كار براي خود پرداختند.

• فحاشي به منتقدان مشي دولتمردان شد. همه مردم و منتقدان ناراضي از عملكرد دولت با چوب و تازيانه زبان دولتمردان به خوبي نواخته شدند.

• دوگانگي در رفتارها عيان شد.

• كارهاي اصلي رها شد و كنسرت و شنگولك بازي در دستور قرار گرفت.

طبيعي است كه در چنين وضعيتي مردم به عمر دولت مستقر پايان دهند و به سمت گزينه جديد بروند.

4– اجتماعي: دولت آقاي روحاني در همان ماه‌هاي اول استقرار با جامعه درگير شد.

• فراخوان براي عدم دريافت يارانه نقدي داد و همه امكانات را بسيج كرد تا مردم را از دريافت يارانه نقدي منصرف كند ولي با مخالفت بالاي 98 درصدي مواجه شد.

• دولت در مراحل بعدي نرخ انرژي را افزايش داد ولي يارانه نقدي را افزايش نداد، به‌طوري‌كه معلوم نيست حدود 60 هزار ميليارد تومان سالانه حاصل از اين افزايش چگونه در بودجه ظاهر مي‌گردد!

• دولت به نفع پولداران و به ضرر طبقات متوسط و پايين جامعه عمل كرد.

• رفع آسيب‌هاي اجتماعي هيچ‌گاه به عنوان يكي از مسائل اصلي طرح نشد و در نتيجه آسيب‌هاي اجتماعي عميق‌تر شد و حاشيه نشيني شهرها افزايش يافت.

• فاصله طبقاتي جامعه در دولت آقاي روحاني رو به افزايش گذاشت و همواره سير صعودي طي كرد، به‌طوري‌كه نرخ ضريب جيني چند درصد افزايش يافت. اگر كمك‌هاي بنيادهايي نظير بركت، بسيج، آستان قدس و بنيادهاي خيريه عمومي و خصوصي نبود، الان فاصله طبقاتي به سقف مي‌رفت.

• پرداخت وام‌هاي ازدواج با مشكلات جدي رو به رو شد و خانواده‌ها را گرفتارتر كرد.

• دست بانك‌ها براي پرداخت‌نكردن وام‌هاي كم بهره باز گذاشته شد.

• نقدينگي كشور حدود سه برابر شد و اين نقدينگي به سمت توليد و مردم نرفت و هنوز هم معلوم نيست كه اين حجم عظيم بالاي هزار هزار ميليارد تومان نقدينگي در دستان كيست؟

• عمران، آبادي، در روستاها و شهرهاي كوچك به فراموشي سپرده شد و اصولاً مردم روستا و شهرهاي كوچك فراموش شدند و گاه شمال شهري‌ها كمي مورد توجه قرار گرفتند.

• كسي حالي از مردم روستاها و شهرهاي متوسط و كوچك نپرسيد و با آن‌ها به كوه نرفت!

• مديران زيادي نجومي بگير شدند و كسي با آن‌ها برخورد جدي نكرد، بلكه آن‌ها را ذخاير انقلاب خطاب كردند.

لذا بديهي است انتظار باشد كه رئيس جمهور كنوني تك دوره‌اي شود.

بنابراين ملاحظه مي‌كنيد كه از هر زاويه‌اي نگاه شود تغيير دولت از منظر مردم يك ضرورت است.

حكم حكومتي رهبري در مورد واردات و ضرورت عمل به آن

«واردات كالاهايي كه در داخل توليد مي‌شود، بايد به صورت يك حرام شرعي و قانوني شناخته شود.» مقام معظم رهبري اين حكم را به‌عنوان حكم حكومتي مطرح فرمودند. روش ايشان اين است كه در سخنراني‌هاي نوروزي در حرم مطهر علي بن موسي الرضا(ع) اولويت اول نظام در سال پيش رو و راهبردهاي اساسي نظام را تعيين مي‌فرمايند.

معظم له در مقام تعيين راهبردهاي اساسي و تبيين مصلحت نظام در نوروز 1396 شش عبارت دارند كه هيچ جاي ترديد در حكم حكومتي بودن «حرمت واردات كالاهايي كه در داخل توليد مي‌شوند»، باقي نمي‌گذارد.

1– «اين‌كه از كيف و كفش بانوان تا دفتر و قلم از خارج كشور بيايد، اين مايه شرمندگي است»؛

2– «نگذاريد اين راه به اين شكل ادامه پيدا كند»؛

3– «واقعا جلوي واردات به معناي واقعي كلمه گرفته شود»؛

4– «واردات كالاهايي كه در داخل توليد مي‌شود، بايد به صورت يك حرام شرعي و قانوني شناخته شود»؛

5– «آن چه در داخل توليد مي‌شود، از خارج وارد نشود»؛

6– در پايان اين پرسش را مطرح مي‌كنند كه «به بنده گزارش دادند كه از يك بندر مشخص، سه تا 5 هزار كانتينر وارد كشور مي‌شود و از اين همه فقط 150 كانتينر بازديد مي‌شود، خب چرا؟».

حكم مقام معظم رهبري به دلايل زير همه ويژگي‌هاي حكم حكومتي را دارد:

1– اين حكم از ناحية حاكم اسلامي صادر شده است؛ يكي از ويژگي‌هاي احكام حكومتي اين است كه اين احكام از سوي حاكم شرع، يعني ولي فقيه جامعه اسلامي صادر شود.

2– اين حكم در مقام حاكميت صادر شده است؛ اين همان قيدي است كه مرحوم صاحب جواهر در تعريف حكم حكومتي با عبارت «في مقام الحكومة» به آن تصريح كرده و بدين معناست كه حكم حكومتي برخاسته از منصب حكومت و رهبري در مقام حاكميت است. چنان‌كه مشاهده مي‌شود، روش مقام معظم رهبري اين است كه در سخنراني‌هاي نوروزي در حرم مطهر ثامن الحجج علي‌بن موسي الرضا عليه السلام، با طرح اولويت‌هاي سال نظام وتفسير شعار سال؛ راهبردهاي اساسي نظام را تعيين مي‌فرمايند. ايشان در اين مقام تصريح كردند كه: «نگذاريد اين راه به اين شكل ادامه پيدا كند، واقعا جلوي واردات به معناي واقعي كلمه گرفته شود. واردات كالاهايي كه در داخل توليد مي‌شود، بايد به صورت يك حرام شرعي و قانوني شناخته شود.»

3– اين حكم انشاء است؛ ماهيت حكم حكومتي عبارت است از انشاء؛ ايجاد و دستور به اجراي حكم يا موضوع و تا زماني كه تصميم حاكم به اين مرحله نرسد، حكم حكومتي صدق نمي‏كند. به عبارت ديگر، اگر رهبر جامعة اسلامي درباره موضوعي اراده‏اي داشته باشد و آن را به مرتبة انشاء نرساند، حجيت ندارد و اطاعت از آن لازم نيست. مقام معظم رهبري طي سخنراني‌هاي متعدد در زمينه اقتصاد مقاومتي و نامگذاري سال 1395 به اقتصاد مقاومتي اقدام و عمل؛ و اعلام اين‌كه ما در جنگ اقتصادي هستيم و نامگذاري سال 1396به اقتصاد مقامتي اشتغال و توليد؛ اين حكم را انشاء فرمودند. افزون بر اين‌كه موقعيت زماني و قرائن متعدد حكايت از انشاء دارد، عبارت‌هاي: «واردات كالاهايي كه در داخل توليد مي‌شود، بايد به صورت يك حرام شرعي و قانوني شناخته شود.» و «آن‌چه در داخل توليد مي‌شود، از خارج وارد نشود.» انشاء حكم است. بنابراين، مقام معظم رهبري در سخنراني نوروز 1396در مقام انشاء حكم به مسؤولان و مردم بوده‌ و بر حكم «حرمت واردات كالاهايي كه در داخل توليد مي‌شود» تأكيد هم داشته‌اند.

4– اين حكم، حكم شرعي است؛ تفاوت حكم حكومتي و فتوا در اين است كه فتوا در واقع گزارشي از حكم الهي است اما حكم حكومتي انشاء حكم در چارچوب شرع مي‌باشد. در واقع، مقام معظم رهبري، و اصولاً حاكميت در حكومت اسلامي، وظيفه‏اي جز اجراي احكام شرعي ندارد و همة فرامين، قوانين، دستورالعمل‏ها، بخش‌نامه‏ها، مصوبات و مقرراتي كه صادر مي‏كند، بايد در چهارچوب احكام شرعي، بلكه مصداق آن‌ها باشد؛ به همين دليل اين حكم شرعي است و از حاكم اسلامي در مقام حاكميت صادر شده است.

از قواي سه‌گانه كشور، انتظار مي‌رود در عملياتي كردن اين حكم حكومتي كه به‌يقين مصلحت نظام و كشور و رضايت خداوند متعال در آن است اقدام سريع و تدابير فوري بينديشند به‌گونه‌اي كه از ورود هر نوع كالايي كه در داخل توليد مي‌شود، جلوگيري شود.

بي‌گمان، مردم شريف و متدين ايران اسلامي كما في‌السابق، در انجام اين واجب شرعي مسؤوليت شرعي و نقش اساسي خود در نخريدن كالاهاي خارجي كه در داخل توليد مي‌شود را ايفا خواهند كرد.

نامزد پوششي يعني صداقت نداشتن با مردم؟

 محمد حسين ميبدي

اين روزها برخي جريان‌هاي سياسي از جمله اصلاح طلبان از ضرورت نامزد پوششي سخن به ميان مي‌آورند و آقاي مرعشي هم مي‌گويد كه از توصيه‌هاي آقاي هاشمي بوده است. بنابر اين اين‌كه آقاي عبدا... ناصري از عناصر اصلاح طلب اظهار مي‌كند كه جهانگيري به عنوان پوششي آمده جاي تامل دارد:

1. نامزد پوششي براي جبران ضعف نامزد اصلي

زماني كه در كنار نامزد اصلي، نامزدي پوششي قرار مي‌دهند و اعلام مي‌كنند كه پوششي است؛ يعني نامزد اصلي ما ضعيف است و توان دفاع در برابر همه پرسش‌هايي كه ممكن است از سوي خبرنگاران يا ديگر نامزدها مطرح مي‌شود ندارد. اگر چنين فردي ضعيف است چرا او را نامزد مي‌كنيد و از همان ابتدا همان نامزد پوششي را نامزد اصلي قرار نمي‌دهيد؟!

2. آيا نامزد پوششي تاييد صلاحيت مي‌شود؟

آيا شوراي نگهبان با علم به اين‌كه مي‌داند اين نامزدها پوششي هستند نامزد پوششي را تاييد صلاحيت مي‌كند؟ روشن است كه صحنه انتخابات كشور بايد جدي باشد نه صحنه‌اي براي تبليغات به نفع نامزد خاص. بنابراين بايد نامزدهايي كه ثبت نام كرده‌اند نسبت به اظهارات دوستانشان عكس العمل نشان دهند و مشخص كنند كه واقعا پوششي هستند يا نه؟

3. نامزد پوششي يا اعلام برنامه ‌صداقت‌نداشتن

وقتي جرياني نامزد پوششي معرفي مي‌كند، به نوعي افكار عمومي را به تمسخر گرفته و نشان از فقدان صداقت است و مردم به چنين جرياني اقبال نشان نخواهند داد.

4. آن چه سخنگوي جمنا نيز بيان كرده است كه با دو نامزد مي‌آييم، اگر منظورش پوششي بودن باشد كه همان اشكالات فوق بر آن‌ها هم وارد است. ولي اگر مقصودشان اين باشد كه دو نامزد معرفي مي‌كنيم تا در ادامه هركدام موفق‌تر هستند را معرفي نهايي كنيم و نامزد ضعيف به نفع قوي كنار برود با اين مشكل مواجه مي‌شود كه بدنه اجتماعي همچنان در سراسر كشور در ترديد نگه داشته مي‌شود و نمي‌تواند همه انرژي خود را آزاد كند و موج سنگين در انتخابات به نفع نامزد اصلح ايجاد شود. بي‌گمان اين گونه ترديدها در جمنا، بدنه را نيز در ترديد نگه مي‌دارد.

5. بهترين مدل آن است كه در همين روزهاي آغازين انتخابات، جمنا نامزد نهايي اش را مشخص كند تا هر كس تصميم خودش را بگيرد.

 يادداشت هفته

آيا رأي ما مشكلات كشور را حل مي كند؟

 علي شيرازي

خوب دقت كن. همه جوانب را در نظر بگير. خدا را مد نظر قرار بده. روز محاسبه را فراموش نكن. نگاهي به دادگاه عدل الهي بينداز. جهنم و سختي‌هايش را به تماشا بگير. كجا ايستاده‌اي؟ براي چه تلاش مي‌كني؟ انقلاب اسلامي و اهدافش را فراموش نكن. هزينه انقلاب و جنگ را محاسبه كن. شهيدان و جانبازان و آزادگان را به ياد آور. از فكر خانواده آنان خارج نشو. به دخترك يتيم و معصومي خيره شو كه نگاهش را به جنازه بي‌سر و پاره‌پاره پدر دوخته است. اشك در چشم‌هايش حلقه زده و بغض گلويش را گرفته است. دشمن غدار او را به اين روز انداخته است؛ طاغوتي كه به غير از خوردن و مستي، چيزي نمي‌طلبد. همه هم و غمش، قدرت و ثروت و غارت و ظلم و ستمگري است. با همه توان به پاي انقلاب پيچيده است. نظام‌مان را نشانه رفته است. به خون خميني تشنه بود و امروز چون گرگي گرسنه در تكاپوي بلعيدن ثمره تلاش خميني و خامنه‌اي است.
در روزهايي نه چندان دور، خميني ما را بر محور دين به حركت درآورد. بر طاغوت زمان يورش برديم. از مرگ نهراسيديم. در برابر ظلم ايستاديم. روزگار اربابان شاه را هم تيره كرديم. امريكا در حيرت فرو رفته بود. باور نمي‌كرد شاه برود و خميني به ايران برگردد. در كمال ناباوري سقوط حكومت طاغوت را به تماشا نشست. مردم ايران در زير چتر ولايت خميني بزرگ، جمهوري اسلامي ايران را بنا نهادند؛ نظامي بر پايه دين كه تمامي پايه‌هاي حكومت‌هاي شيطاني را به لرزه درآورد. از همان روز طاغوت‌ها و در رأس آنان شيطان بزرگ به مصاف با انقلاب ملت ايران رفتند. هدفشان انتقام‌گيري بود. بنا داشتند جمهوري اسلامي را نابود كنند. آشوب را به پهنه كردستان بردند. قصد داشتند ايران را تجزيه كنند. آذربايجان را هدف قرار دادند. توطئه‌هاي قم و خوزستان و سيستان و بلوچستان و آمل را رقم زدند. نفوذي‌ها را در حاكميت جاي دادند. ملي‌گراها را به كمك طلبيدند. بني‌صدر را به قدرت رساندند، منافقين را وارد صحنه كردند. ترورها يكي پس از ديگري، هسته‌هاي اصلي انقلاب را نشانه گرفتند. جنگ 8 ساله براي نفي حاكميت ديني رونق گرفت. نبرد سخت را با نبرد نرم معاوضه كردند. فكر و ايمان مردم را نشانه رفتند. ثروت‌اندوزي و رفاه‌طلبي را جايگزين زهد و ساده‌زيستي كردند. در عصر موصوم به اصلاحات، امام حسين(ع) را هم در هدف تير قرار دادند. نگرش‌هاي با قطب‌نماي غربي به حركت درآمد. همه هدف، تضعيف انقلاب و دين بود. ميدان نيرنگ و خدعه شكل تازه‌اي گرفت. با همه توطئه‌ها، انقلاب اسلامي با محوريت امام خامنه‌اي، هويت جديدي يافت. دشمن به همه اهداف نرسيد. پايه‌هاي انقلاب محكم‌تر شد. دشمن در طرحي نو، ولايت را نشانه گرفت. انشقاق بين حاكميت و مردم در طرح قرار گرفت. سلطنت‌طلبان، سرباز ميدان نبرد با ولايت شدند. دنياگرايان، بازي‌خورده ميدان سياست شدند. تلاش شد تا فريب جاي واقعيت بنشيند. دروغ باب شود و خدا فراموش گردد. برخي رنگ باختند. فداكاران ديروز، طلبكاران امروز شدند. فتنه‌ها يكي پس از ديگري رونمايي شد. فتنه منتظري رخ نماياند. فتنه 78 ظهور كرد. فتنه 88 پا به عرصه وجود گذاشت. دشمنِ درون و برون دست به دست هم دادند تا لاله‌هاي سرخ عشق را پايمال كنند!
هر نظامي به‌جاي نظام ديني و قدرت ولايت بود، در برابر خدعه‌ها و نيرنگ‌ها رنگ مي‌باخت و يا سقوط مي‌كرد. جمهوري اسلامي با هدايت حكيم پارسايِ شب‌زنده‌دار و عارف بي‌بديل مخلص، ماندگار شد. قدرت نظام روز به روز بيش‌تر گشت. توان ابرقدرت‌ها صرف كارهاي بي‌نتيجه شد. امروز هم تصور مي‌كنند آب در هاون كوبيدن، ثمره دارد. نگاه اهل بصيرت، به ولايت و نظام قدرت داد. مي‌خواهند اين قدرت را بشكنند. نكند سرباز پا در ركاب دشمن شويم. خوب دقت كنيم. همه جوانب را در نظر بگيريم. خدا را مد نظر قرار بدهيم. روز محاسبه را فراموش نكنيم. نگاهي به دادگاه عدل الهي بيندازيم. جهنم و سختي‌هايش را به تماشا بگيريم.
امتحان سختي در پيش روي ماست. ميدان، ميدان جنگ حق و باطل است. صحنه نبرد مردان خميني و نامردان بي‌غيرت است. مي‌خواهيم براي اين نبرد، فرمانده انتخاب كنيم؛ كسي كه راه را بشناسد. چاه را بشناسد. دوست را بشناسد. دشمن را بشناسد. شجاع باشد. با اراده باشد. قوي باشد. ديندار و مؤمن باشد. دشمن‌شناس باشد. دشمن‌ستيز باشد. حق‌محور باشد. ولايتمدار باشد. راستگو باشد. زير علم علوي سينه بزند و در تنگناها، عليِ زمان را تنها نگذارد. خوب دقت كنيم. ميدان، ميدان انتخاب يك رئيس براي قوه مجريه است. به چه كسي رأي مي‌دهيم؟ چرا به او رأي مي‌دهيم؟ آيا بهتر از او كسي نيست؟ بين خود و خدا حجت شرعي داريم؟ خوب دقت كنيم. انتخاب سختي است. آسان از كنارش رد نشويم. فقط به فكر دنياي خود نباشيم. آخرت را هم مد نظر قرار بدهيم. راستي، آيا اين انتخاب مشكلات دنيايي ما را حل مي‌كند؟ آيا براي آخرت ما نيز مشكل‌ساز نمي‌گردد؟
براي اين انتخاب اندرزهاي امام خميني(ره) و مقام معظم رهبري حضرت آيت‌ا... خامنه‌اي، اين دو شاخص بزرگ راه را مد نظر قرار دهيم. اشتباه نرويم. خدا مدنظر است؛ يا خط و جناح را هدف گرفته‌ايم؟ آيا روي شاخصه‌ها مطالعه كرده‌ايم؟ مصداق و شاخصه‌ها با هم تطبيق دارند؟ آيا اين مصداق با نگاه بزرگان دين همراه است؟ با نگاه علماء همراه است؟ با نگاه ولايت همراه است؟ راه را اشتباه نرويم. يك خطا ما را به ناكجاآباد مي‌برد. فقط يك خطاي چهارساله نيست. گاهي يك انتخاب، ما را سال‌ها از هدفت دور مي‌كند. خوب دقت كنيم. همه جوانب را در نظر بگيريم. خدا را مد نظر قرار بدهيم و بعد رأيمان را داخل صندوق بيندازيم.
راستي اين رأي، در دنيا و آخرت ما را به كجا مي‌برد؟ آيا رأي ما به انقلاب اسلامي عمق مي‌بخشد؟ آيا رأي ما نظام را بيمه مي‌كند؟ آيا رأي ما مشكلات كشور را حل مي‌كند؟ آيا رأي ما معضلات اقتصادي كشور را ريشه‌كن مي‌سازد؟ آيا رأي ما عامل رضايت حق از ما مي‌شود؟ آيا رأي ما راه درست را در پيش روي ملت ما قرار مي‌دهد؟ آيا رأي ما به تقويت ايمان جامعه و جوانِ جامعه مي‌انجامد؟ اگر خدا را مد نظر قرار داده‌ايم و با تحقيق و تفحص و با كمك گرفتن از بزرگان دين و خداترسان، به مصداق روشني رسيده‌ايم و بين خود و خدا، حجت شرعي داريم، درنگ نكنيم. به ديگران نيز براي رسيدن به نفر مشخص، كمك كنيم تا با ياري خدا رئيس جمهوري خداترس، ولايتمدار، ديندار، امريكاستيز، كاردان و لايق را بر كرسي قوه مجريه بنشانيم؛ تا با مديريت زيباي او مشكلات از پيش روي ملت ايران برداشته شود و ايران الگوي جوامع بشري گردد. ايران، در بسياري از عرصه‌ها، الگويي زيبا براي جهانيان است. در مديريت و ساده‌زيستي نيز مي‌تواند الگو باشد. اين نگاه در مورد مصداق ولايت با واقعيت پيوند خورده است. بايد مدير قوه مجريه نيز ساده‌زيست، مردم‌دار و در ميدان معنويت، الگوي هر ايراني و همه مسلمانان باشد. بايد سطح زندگي مدير ارشد نظام، در حد زندگي طبقه سوم جامعه باشد. بايد دسترسي به رئيس جمهور براي همه مردم ايران آسان باشد، و بايد رئيس قوه مجريه با تبعيت از ولايت، مصداق بارز ولايت‌مداري و الگويي براي زن و مرد ايران و دنيا باشد. بايد رضايت خدا، سرآمد تمامي خواسته‌هاي رئيس جمهوري باشد كه به‌جاي خودبيني و خودخواهي، تنها به خدا مي‌انديشد و خداخواهي، ايده و آرمان اوست.
براي گزينه انتخابي ما، دين مهم‌تر است يا دنيا؟ خدا يا خود؟ فرمان ولايت يا دستور امريكا؟ دوستان خود يا مستضعفان و رنج‌ديدگان؟
خوب دقت كنيم. به انتخاب مهم و سرنوشت‌سازي دست مي‌زنيم. خطا در اين ميدان، خطاي بزرگي است. خدا را مد نظر قرار دهيم و با صلابت و قاطعيت تصميم بگيريم. به يقين انتخاب الهي، انتخاب درستي است. تنها با اين انتخاب، مشكلات كشور حل مي‌شود.

 شما و پرتو

انعكاس صداي ملت

جا دارد صدا و سيما سخنان غراي روحاني را در باب اين‌كه صد روزه مشكلات اقتصادي را حل مي‌كند، بارها پخش كند.
0910...7594

روحاني در مورد وعده صد روزه و يكماهه و خورشيد و معجزه ناميدن و توافق اتمي، چه چيزي را انكار مي‌كند؟!
0919...8895

گزارشگري محمد حسن حسيني (اين افسرجنگ نرم وسرباز اطلاعاتي امام زمان) از حلب سوريه به‌خوبي توانسته اوج اقتدار توام با مظلوميت دولت و ملت سوريه را در برابر توحش آمريكا و انگليس و فرانسه و آلمان و غاصبين نامشروع و حرامي صهيونيسم براي افكارعمومي به نمايش بگذارد.
0918...5411

يك كلام به صد كلام: اكنون كه اكثريت افراد جامعه از طعم تلخ فقر و بي‌رحمي مي‌نالند و زندگي پر استرس خود را با نجومي‌بگيران و مرفهين بي‌درد قابل مقايسه نمي‌بينند فراموش نكنندكه باز هم فريب تبليغات احزاب سياسي را نخورند تا به درد چه كنم چه كنم خود و جامعه خاتمه دهند.
0913...9005

سيلاب استان‌هاي شمال غربي، واقعه تلخ و امتحان بزرگ الهي است هم براي دولت هم مجلس تا با تأسي به امر رهبري دغدغه‌مندي خود را نسبت به سيل‌زدگان صادقاً و مخلصاًً اثبات كنند.
0918...5411

همه آن زحمات و تلاش جهادي كه از آقاي احمدي‌نژاد در زمان رياست جمهوري از وي شاهد بوديم با توجه نكردن به توصيه ولايت مبني برصلاح ندانستن ايشان به ورود در دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري ابتر شد؛ چراكه اطاعت نكردن به توصيه ولايت يعني همه آن صفات مثبتي كه در وي بود را بي‌ارزش كرد. البته اين موارد فقط دراحمدي‌نژاد صدق نمي‌كندكساني بودند و هستندكه ادعاي ولايتمداري‌شان گوش فلك را كر مي‌كرد اما درعمل به توصيه ولايت توجهي نداشتند و اهداف خودشان را دنبال كردند.
0938...0116

به نظراين حقير نشريه وزين پرتو گل سرسبد همه نشريات است چرا كه هدف و جهت آن منطبق با گفتمان امام و انقلاب است اما چند نكته مهم لازم است كه به دست اندركاران اين نشريه يادآوري شود 1–مسؤولان ساده زيست وپاك دست كه زندگي‌شان ازجنس اقشارمتوسط جامعه است را به مردم معرفي كنيد تا بيش‌تر آن‌ها را بشناسند 2– مديراني كه باجيب خالي مسؤوليت گرفتند و با جيب پر از مسؤوليت‌شان كناره‌گيري كردند و زندگي اشرافي‌گري را براي خود و ايل و تبارشان مهيا كردند را به مردم معرفي كنيد تا مردم متوجه شوندكه در اين نظام ولايي چه كسي خادم اسلام و انقلاب است و چه كسي خائن به اسلام و انقلاب 3_صفحه‌اي را در هفته نامه پرتو اختصاص دهيد به زندگينامه و وصيت‌نامه‌هاي علما و مراجع و شهدا تا مردم بهتر بشناسند اين بزرگان وعزيزان را.
يك شهروند