صفحه اخبار

پيام رهبر انقلاب در پي جاري شدن سيل اخير
وظيفه فوري مسؤولان، كمك به آسيب ديدگان است

در پي جاري شدن سيل در استان‌هاي آذربايجان شرقي، غربي و كردستان و اردبيل كه به جان‌باختن تعدادي از هم‌ميهنان منجر شد، حضرت آيت‌ا... خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي با صدور پيامي ضمن تسليت اين حادثه مصيبت‌بار تأكيد كردند: وظيفه فوري مسؤولان ذيربط، كمك به آسيب ديدگان و كاستن از رنج و اندوه آنان است.

متن پيام رهبر معظم انقلاب به شرح زير است:

بسمه تعالي

حادثه سيل در استان‌هاي آذربايجان شرقي و غربي و كردستان و اردبيل كه به جان باختن تعدادي از هم‌ميهنان عزيز و خسارت‌هاي سنگين مالي انجاميد، حادثه‌اي دردناك و مصيبت‌بار است. اين‌جانب با تأثر و اندوه، به داغداران و مصيبت‌زدگان عرض تسليت و همدردي مي‌كنم و صبر و آرامش قلبي آنان را از خداوند مسألت مي‌نمايم و رحمت و مغفرت براي جان‌باختگان مي‌طلبم. وظيفه فوري مسؤولان ذيربط، كمك به آسيب ديدگان و كاستن از رنج و اندوه آنان است. لازم است هيچ تأخير و سستي در اداي اين وظيفه نشود. و اميدوارم خداوند لطف و تفضل و كمك خود را شامل حال مصيبت‌ديدگان و كمك‌كاران فرمايد.

سيّد علي خامنه‌اي– 26 فروردين 1396

حضرت آيت‌ا... نوري همداني:
حفظ انقلاب وظيفه مسؤولان و مردم است

حضرت آيت‌ا... حسين نوري همداني از مراجع تقليد در ديدار جمعي از مسؤولان نمايندگي ولي فقيه در سازمان اطلاعات سپاه با بيان اين‌كه همگان به ويژه علما و نخبگان نسبت به انقلاب وظيفه دارند، گفت: انقلاب اسلامي عطيه الهي و هديه خداوند است و حفظ آن وظيفه همگان است.

ايشان افزود: انقلاب اسلامي از حوزه علميه برخاسته و علماي حوزه زير چتر حضرت امام(ره) در حركت بوده‌اند، از اين رو وظيفه طلاب و علما بسيار مهم و سنگين است؛ در روايات آمده كه علما مرزبانان دين هستند و بايد جهاد كنند.

استاد برجسته درس خارج حوزه علميه قم با بيان اين‌كه شياطين براي ضربه زدن به دين و انقلاب مدام برنامه ريزي مي‌كنند، اظهار داشت: دشمن درصدد است كه هويت‌هاي اسلامي در زمينه‌هاي گوناگون سياسي، فرهنگي و اقتصادي از بين ببرد و نقشه‌هاي پيچيده‌اي را در اين زمينه دنبال مي‌كنند.

ايشان ادامه داد: قرآن مي‌فرمايد كه قدرت مسلمانان بايد در حدي باشد كه دشمنان همواره از آنان احساس رعب و وحشت كنند، مسلمانان بايد اجتماعي قوي داشته باشند تا بتوانند ايده‌هاي ناب اسلام را اجرايي كنند؛ هر اجتماعي مدير مي‌خواهد كه در زمان غيبت اين مديريت بر عهده ولي فقيه است.

حضرت آيت‌ا... مكارم شيرازي با تأكيد بر وحدت امت اسلام:
مسلمانان از هر كار و سخني كه سبب تفرقه مي شود پرهيز كنند

حضرت آيت‌ا... مكارم شيرازي با صدور بيانيه‌اي با تأكيد بر وحدت امت اسلام، خواستار هوشياري مسلمانان نسبت به توطئه‌هاي دشمن شد.

به گزارش خبرگزاري رسا، در بيانيه اين مرجع تقليد آمده است:

بحمدا... گروه‌هاي تكفيري كه جهان اسلام را به خونريزي و ويراني كشيدند مانند داعش و امثال آن‌ها، در حال انقراض هستند، ولي دشمنان اسلام از پاي ننشسته‌اند و دائماً اصرار دارند كه آتش اختلافي را به صورت ديگري در ميان مسلمين شعله‌ور سازند، به همين دليل ضرورت دارد كه مسلمانان كاملاً به هوش باشند و از هر سخن و هر كاري كه موجب تفرقه ميان مسلمين است، بپرهيزند.

اخيراً اطلاع يافتم كه شبكه محترم ولايت بدون هيچ‌گونه اطلاع به اين‌جانب، برنامه تفرقه انگيزي را اجرا كرده –هرچند بعد از آن عذرخواهي كرده‌اند– ولي به ايشان تأكيد كرده‌ام كه اگر يك بار ديگر برنامه تفرقه‌انگيزي اجرا كنند، براي هميشه حمايت خود را از آن‌ها برمي‌دارم.

كنگره‌هايي كه ما داشتيم نشان مي‌دهد كه به سوي وحدت صفوف در برابر دشمنان مشترك حركت مي‌كنيم و از برنامه‌هايي كه سبب اختلاف و جنگ‌هاي داخلي ميان مسلمين مي‌گردد، بيزاريم. از برادران اهل‌سنت نيز انتظار دارم كه از سخنان تفرقه‌انگيز بعضي از تندروان جلوگيري كنند و اگر نفوذي در بعضي شبكه‌هاي تفرقه‌انگيز دارند به آن‌ها يادآور شوند كه نتيجه اين كار آب به آسياب دشمن ريختن و خون مسلمين را به وسيله مسلمين هدر دادن و دشمن را شاد كردن است.

آيت‌ا... ‌خاتمي در جمع طلاب و روحانيون استان يزد:
ملاك «روحاني» در سال 92 جيب مردم بود، بايد ديد آيا امروز جيب مردم نشان از رفع مشكلات دارد؟

آيت‌ا... سيداحمد خاتمي در همايش بصيرتي و معرفتي طلاب و روحانيون استان يزد، مساله اصلي در نظام را ولايت فقيه دانست و گفت: اين‌كه دولت‌ها و مسؤولان تغيير مي‌كنند فرعي در نظام است و نقطه اصلي ولايت مطلقه فقيه است كه بايد هميشه پشت سر او حركت كنيم.

وي با اشاره به اين‌كه برخي افراد به دنبال دشمني و مخالفت با مقام معظم رهبري هستند، افزود: تنها كسي كه در حال حاضر زيبنده لباس امامت اين امت و ولايت مطلقه فقيه است، مقام معظم رهبري حضرت آيت‌ا... العظمي امام خامنه‌اي است.

امام جمعه موقت تهران در ادامه با اشاره به مساله انتخابات، يكي از مهم‌ترين ويژگي‌هاي رئيس جمهور را برنامه داشتن براي رفع مشكلات مردم دانست و گفت: رئيس جمهور فعلي در دوران تبليغات بيان مي‌كرد كه ملاك جيب مردم است، حال بايد ديد كه جيب مردم نشان از رفع مشكلات دارد؟

به گزارش تسنيم، وي با تاكيد بر اين‌كه در هر دوره‌اي كه رئيس جمهور با ولايت فقيه تغيير زاويه پيدا كرد كشور با مشكل مواجه شد، گفت: كسي بايد رئيس‌جمهور باشد كه نگاه به بيگانگان نداشته باشد و فكر نكند كه ارتباط با بيگانگان مشكلات كشور را برطرف مي‌كند.

از رفتار كذايي آقاي... تا تكليف‌مداري جليلي
دكتر جليلي به جايي مهم تر از پاستور مي انديشد

حسين شمسيان در يادداشتي نوشت: دكتر جليلي روز گذشته بيانيه‌اي داد و رسما از انتخابات كنار كشيد. به جرات و بر خلاف همه آن‌ها كه اورا نمي‌شناسند مي‌گويم كه جليلي در اين سال‌ها، بيش از هر كس ديگر زحمت كشيد و با حضور ميداني، تحقيق و پژوهش و سفر به دور‌ترين نقاط، مشكلات ريشه‌اي و مزمن كشور را شناخت و براي آن‌ها راه حل‌هاي عملياتي تهيه كرد.

ده‌ها كارشناس و متخصص زبده در رشته‌هاي گوناگون، اندوخته‌هاي علمي و تجربي خود را با او در ميان گذاشتند و جليلي هوشمندانه، زنجيره‌اي از نيروي انساني كارآمد را به دور خود جمع كرد. اما براي رضاي خدا و براي مصلحت انقلاب، از انتخابات كناره گرفت تا در تصميم گيري مردم انقلابي تشتتي ايجاد نشود. ثابت كرد كه به روزي بزرگ‌تر از روز انتخابات ايمان دارد و به جايي مهم‌تر از «پاستور» مي‌انديشد، رضاي خدا و مجاهده در راه آن را بر همه چيز ترجيح داد و با او معامله كرد.

شمسيان افزوده است: جا دارد اين رفتار بزرگ منشانه سعيد جليلي را مقايسه كنيم با كسي كه در سال 92توهم پيروزي داشت، به سوگند و پيمان سه نفره وفادار نماند، حتي جواب تلفن‌هاي مرحوم مهدوي كني را هم نداد و باعث نوشته شدن نامه تاريخي و دردناك آن مرحوم شد، در مناظره‌ها، يار سايه روحاني شد تا او راي بياورد و...

بزرگي و صداقت، برازنده جليلي است تا هميشه.

بازي تازه با آمار
درآمد خانوارها از خرجشان بيش تر شد!

روزنامه شهروند در گزارشي برخلاف واقعيت‌هاي جيب مردم نوشت: دخل خانواده‌ها بر خرجشان پيشي گرفت. اين چكيده آخرين نتيجه بررسي مركز آمار ايران از وضع درآمد و هزينه خانوار ايراني در سال 94 است. بر اين اساس سرانه درآمد خانوارهاي شهري در سال سوم دولت، 27 ميليون و 887هزار تومان اعلام شد؛ يعني متوسط درآمد هر خانواده شهري 2 ميليون و 323 هزار تومان بوده است. مؤلفه مهم ديگر هزينه خانواده‌هاست. مركز آمار ايران متوسط هزينه سالانه يك خانوار شهري را برابر 26 ميليون و 239 هزار تومان اعلام كرده است؛ يعني متوسط هزينه سال 94 هر خانوار شهري 2 ميليون و 186هزار تومان است.

اين اعداد به ما مي‌گويد كه دخل خانواده‌هاي ايراني براي دومين سال متوالي از خرجشان پيشي گرفته است. اين موضوع در حالي رخ مي‌دهد كه منتقدان دولت با زير سوال بردن آمار رسمي كشور مدعي هستند وضع خانوار بدتر از گذشته شده است!

گفتني است در حالي مطابق داده‌هاي آماري مركز آمار ايران درآمد خانوارهاي شهري در سال 94، 15/6 درصد افزايش داشته كه متوسط هزينه سالانه خانوارهاي شهري در مقايسه با رقم مشابه سال 93 معادل 11/7 درصد افزايش يافته است. بازي با عنوان «متوسط درآمد» در حالي است كه برخي كارگران حقوق 700 تا 900 هزار توماني مي‌گيرند و در مقابل، دارندگان حقوق‌هاي نجومي از درآمدهاي 50 تا 250 ميليون تومان(و پاداش‌هاي چند برابر اين رقم) برخوردار بوده‌اند. همچنين حداقل 12 درصد جمعيت بيكار بوده و فاقد كم‌ترين درآمد مي‌باشند.

نامزد مورد نظر به شعور مردم توهين نكند!

روزنامه آرمان از قول فاطمه مقيمي، عضو اتاق بازرگاني تهران، نوشت: متأسفانه برخي كانديداهاي انتخابات وعده‌هاي خود را بر مبناي برخي توهمات شكل مي‌دهند و به طور معمول بعد از سركارآمدن و شروع فعاليت خود نمي‌توانند به آن‌ها جامه عمل بپوشانند. چنين اقدامي در واقع شعور و باور مردم را به سخره گرفتن است. در واقع كانديداي انتخابات بايد بر مبناي پروپوزال اجرايي يك تيم كاري، حزب يا شخص خاصي عمل كند و اگر خود را در جايگاهي مي‌بيند كه مي‌تواند به خواسته‌هاي مردم پاسخگو باشد، بايد در چارچوب مشخص و معيني آمادگي خود را اعلام و براساس آن برنامه‌هاي خود را ارائه كند. وعده‌هاي توخالي به اين معناست كه كانديداي انتخابات مردم را چون برگه رأي مي‌بيند. در واقع اگر قرار است شخص تنها با گرفتن رأي و جلب اعتماد از سوي مردم بدون در نظر گرفتن واقعيات جامعه پيش رود، قاعده امر از لحاظ امور شرعي، اجتماعي و يا عرفي با اشكال همراه است و جامعه‌اي كه بر مبناي توهمات غير واقعي بنا نهاده شود، يك عقبگرد بسيار بد در مسائل اخلاقي كه مؤلفه‌اي بسيار مهم است خواهد داشت. لازم است كانديداي انتخابات به شعور مردم احترام بگذارد و اگر توانايي اجراي برخي مسائل را دارد، براين اساس وعده‌هاي خود را تنظيم و راهكارهاي لازم را ارائه كند. بايد با لحاظ امكانات و اختيارات پا پيش گذاشت.

اين روزنامه البته اشاره‌اي به وعده‌هاي 4 سال گذشته رئيس‌جمهور و برخي دولتمردان كه اكنون يكي پس از ديگري از سوي دولتمردان انكار مي‌شود نكرد.

با دولت شوخي نكنيد!

عضو فراكسيون مدعي اصلاحات در مجلس ششم از مهران مديري و ساير هنرمندان خواست با روحاني و دولت شوخي نكنند.

احمد شيرزاد در سرمقاله آفتاب يزد نوشت: اين حق را داريم كه از هنرمندان بخواهيم كه واقعا بي‌طرف باشند و به خواست مردم نگاه كنند و صرفا سخناني را بر زبان نياورند كه جنبه دست انداختن كسي يا نيش و كنايه زدن و تخريب كردن كارهايي كه انجام شده، باشد.

وي افزود: از سوي ديگر، ايشان بدانند سياستمداران ممكن است از قدرتي كه به دست مي‌آورند بهره‌هايي را ببرند ولي واقعا زحمت مي‌كشند و خيلي وقت‌ها از خوشي خودشان مي‌گذرند. به هر حال كساني كه مسؤوليت‌هاي بالايي را برعهده گرفته‌اند، اشتباهاتي هم دارند، شايد بهتر اين باشد كه آن اشتباهات به زبان جد گفته شود نه به زبان طنز.

اين رهنمود شيرزاد در حالي است كه رئيس‌جمهور در قبال نقدهاي جدي كارشناسان نسبت به اشتباهات بزرگ وي و دولتش، پاسخ آن‌ها را با ادبياتي نامناسب داد و از برچسب‌هايي چون مزدور، بي‌شناسنامه، ترسو، كاسب تحريم، بي‌سواد، حسود، جيب‌بر، افراطي، بيكار، متوهم، بزدل، عقب‌مانده، تازه به دوران رسيده، عصر حجري، كودك صفت و... عليه آن‌ها استفاده كرد.

گفتني است مهران مديري گفته بود: «آدم ديدم از بس رونق اقتصادي‌اش خوبه، فرش منزلش را هم فروخته است. خلاصه تا رونق اقتصادي خوب است، بفروشيد. همه در حال خريد و فروش هستند.» وي در برنامه ديگري خاطرنشان كرده بود: «عده‌اي جرات كردند وارد عملياتي شوند كه به آن‌ها گفته شده بود، برگشتي در آن نيست. اگر ما بوديم چه كار مي‌كرديم، امروز كه شرايط كاملا عادي است، جواب آن دل و جرات خارق‌العاده را با سازشكاري و منفعت‌طلبي مي‌دهيم. اگر دل و جرات بعضي از كارها را ندارين، چرا پست‌هايي را مي‌گيريد كه انجام وظايفش دل و جرات مي‌خواهد، تو كه نمي‌توني بتمرگ خانه‌ات.»

چرا دولتي ها از انتشار سخنان روحاني خجالت مي كشند؟

حسن روحاني اخيرا در نشست خبري با اصحاب رسانه درباره دروغ نگفتن به مردم گفت: اشكالي ندارد كه جناح‌ها، احزاب و گروه‌ها حرف‌هايشان را بزنند اما بايد دقت كرد كه آمار و ارقامي كه داده مي‌شود، دقيق باشد سخن درست به مردم بگوييم و به مردم دروغ گفته نشود.

بالاترين خيانت به يك ملت آن است كه يك كسي به مردم آمار و حرف دروغ بگويد، مخصوصاً دروغي كه باعث يأس و نااميدي مردم شود و به‌واسطه آن دروغ‌ها مردم بگويند بعد از 39 سال نتيجه اين همه خون و فراز و نشيب و فداكاري چه شد؟

اما روحاني در همين نشست، در آنتن زنده رسانه ملي، بعد از چهار سال، وعده 100 روزه خود براي حل مشكل اقتصادي و ايجاد تحول در كشور را انكار كرد و اعلام كرد كه چنين وعده‌اي به مردم نداده است!

اظهارات و خلاف‌گويي‌هاي روحاني آن‌قدر آش را شور كرد كه وب‌سايت رياست جمهوري يا همان پرزيدنت، اين قسمت از اظهارات رئيس‌جمهور را حذف كرد تا از آبروريزي بيش‌تر جلوگيري كند؛ در وب‌سايت پرزيدنت، به طور كل سؤال خبرنگار حذف ‌شده است!

كريمي قدوسي:
اقتصاد كشور در سراشيبي قرار دارد

جواد كريمي قدوسي در ديدار اعضاي كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي با حضرت آيت‌ا... نوري همداني با بيان اين‌كه مواضع شما در برهه‌هاي مختلف انقلاب چشمگير و در راستاي حفظ نظام اسلامي بوده است، اظهار داشت: منويات و مواضع شما چون خورشيدي پرنور در برهه‌هاي مختلف نظام دل‌هاي جوانان را روشن كرده است.

به گزارش خبرگزاري فارس از قم، وي با بيان اين‌كه ايران اسلامي با دستاوردهاي متعدد و هزينه‌ها در عرصه مديريت، اقتصاد، معيشت و اقتصاد در سراشيبي قرار گرفته است گفت: رهبري بر اين مساله تاكيد كرده و خواستار اقدام جدي خواص جامعه شده‌اند.

نماينده مردم مشهد در مجلس شوراي اسلامي، مشكلات كنوني جامعه را متاثر از اقدام نامناسب مديران دانست و گفت: اين وضعيت نتيجه جريان منحط غرب‌گرايي است كه همه مشكلات را در همراهي با غرب مي‌خواهند حل كنند.

وي با اشاره به بخشي از سخنان رهبري در خصوص مشكلات كشور بيان كرد: مردم ناراحتي و غم جدي در خصوص مشكلات كشور دارند و نيازمند اقدامي جدي در اين زمينه هستيم.

كريمي قدوسي تصريح كرد: اميدواريم پس از سال‌ها دولتي انقلابي زمام امور را به دست گرفته و مشكلات كشور را برطرف كند.

فرمانده نداجا:
مقابل تمام تهديدها با اقتدار ايستاده ايم

امير دريادار حبيب‌ا... سياري، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امروز با اقتدار و افتخار در هر گوشه‌اي از آب‌هاي بين‌المللي كه اراده كنيم حضور مي‌يابيم و از منافع كشور دفاع مي‌كنيم.

وي با تاكيد بر اين‌كه با اقتدار مقابل هر كسي در هر جايي كه منافع، منابع، انقلاب اسلامي ايران و مرزهاي كشور را تهديد كند مي‌ايستيم بيان داشت: حضور مستمر ناوگروه‌هاي نداجا در آب‌هاي آزاد و بين‌المللي نشان دهنده توان و اقتدار دفاعي جمهوري اسلامي ايران در عرصه بسيار مهم و حياتي درياها است.

به گزارش خبرگزاري تسنيم از بندرعباس، فرمانده نداجا اذعان داشت: زماني ناوهاي خارجي در آب‌هاي خليج فارس حضور داشتند و اشراف اطلاعاتي ما نسبت به حضور و عملكرد آن‌ها بسيار كمرنگ بود اما امروزه با اشراف اطلاعاتي بسيار دقيق تمام تحركات را چه در آب‌هاي سرزميني و چه آب‌هاي آزاد زير نظر داريم.

امير دريادار سياري با اشاره به اين‌كه اين حضور اجراي موفقت آميز ديپلماسي نظامي كشور و ادامه راه شهدا بوده كه آن‌را با صلابت دنبال مي‌كنيم بيان كرد: نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران هميشه براي دفاع از منافع ملي در بالاترين سطح آمادگي دفاعي قرار دارد و هيچ هراسي از هياهوهاي دشمنان نداشته و ندارد.

فرمانده نيروي دريايي ارتش اظهار داشت: نيروي دريايي راهبردي ارتش جمهوري اسلامي ايران در زمينه ديپلماسي كار بسيار بزرگ و ارزشمندي را انجام داده آن چنان كه در روزهاي اخير توانسته است به‌صورت همزمان سه ناوگروه به سه كشور جهان اعزام كند كه اين حركت، حركت بسيار بزرگي است.

«انتخاب اصلح؛ شاخص ها، مراتب و اولويت ها» موضوع سي و سومين نشست انجمن فارغ التحصيلان مؤسسه امام خميني(ره)

سي‌و‌سومين نشست انجمن فارغ‌التحصيلان با موضوع «انتخاب اصلح؛ شاخص‌ها، مراتب و اولويت‌ها» روز جمعه اول ارديبهشت برگزار مي‌شود.

حجت الاسلام علي مصباح، دبيركل انجمن فارغ التحصيلان مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) با اعلام اين خبر گفت: با توجه به شرايط روز جامعه، اين موضوع توسط شوراي مركزي انجمن فارغ التحصيلان انتخاب شده است.

وي تصريح كرد: بعد از انقلاب اسلامي براي انتخاب مسؤولان كشور در تمام سطوح انتخابات برگزار مي‌شود و آن چيزي كه در همه اين انتخابات مشترك است اهميت نظر و راي مردم است.

دكتر علي مصباح با بيان اين‌كه سؤالات زيادي از جهت نظري و مباني درباره انتخابات مطرح است كه بسياري از آن‌ها تخصصي است و بايد در گروه‌هاي تخصصي بررسي شود، ادامه داد: شبهات زيادي درباره انتخابات و جمهوري اسلامي مطرح شده است كه في الجمله جواب‌هاي روشن و ساده‌اي به اين‌ها داده شده است، ولي نياز به پاسخ گويي دقيق دارد.

دبير كل انجمن فارغ التحصيلان ادامه داد: از سوي ديگر سؤالاتي در جامعه مبني براين‌كه در انتخابات چه كسي را بايد انتخاب كرد و اصلح كيست و چه شاخص‌هايي دارد، مطرح است كه بايد پاسخ داده شود.

وي يكي ديگر از سؤالات مطرح را مسأله اولويت‌هاي جامعه معرفي كرد و گفت: بايد به اين بحث بپردازيم كه در هرزمان بايد به كدام اولويت‌ها پرداخت ومرجع تشخيص اين اولويت‌ها چه كساني هستند؛ همچنين مردم از كجا و چگونه مي‌توانند اين اولويت‌ها را تشخيص بدهند؟

حجت الاسلام علي مصباح با بيان اين‌كه در خصوص انتخابات، مباحث نظري زيادي مطرح است، تصريح كرد: در يك جمع فرهيخته مباحث بايد علمي باشد و اگر كار علمي سنگين‌تري لازم است بايد طرح بحث بشود تا اساتيد و دانش پژوهان در آينده خود به اين موضوعات بپردازند.

عضو هيات علمي مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در پايان با تاكيد بر اين‌كه اين مباحث در ايام انتخابات با شرايط كشورمرتبط است گفت: شأن حضار و شركت كنندگان و سخنران اين است كه در نشست پيش رو مباحث علمي مربوط به نياز‌هاي جامعه مطرح شود و درباره آن همفكري شود؛ طبيعي است در اين نشست قرار نيست از كانديدايي به عنوان فرد اصلح حمايت شود و همان طور كه گفته شد بحث در مورد مباحث علمي و نظري انتخابات خواهد بود.

 اخبار ويژه

دفعه قبل هم دقيقا همين طور شدم!

كيهان در ستون گفت و شنود خود نوشت:
گفت: دولت اعلام كرده كه اصلي‌ترين وظيفه ما «حفظ برجام است»!
گفتم: همان برجام كه آقاي صالحي گفته بود، سرمان را كلاه گذاشته‌اند؟!
گفت: ولي آقاي رئيس‌جمهور همان موقع گفتند كه درباره برجام نبايد از آقاي صالحي سؤال كرد بلكه بايد از وزير خارجه يا رئيس بانك‌مركزي سؤال شود.
گفتم: خب! وزير خارجه هم گفت تحريم‌ها فقط روي كاغذ برداشته شده و آقاي سيف رئيس بانك مركزي هم گفت دستاوردهاي برجام تقريبا هيچ بوده است!
گفت: پس اين تجربه خسارت‌آفرين نبايد تكرار شود؛ چرا با وجود آن‌همه خسارت باز هم در پي تكرار آن هستند؟!
گفتم: چه عرض كنم؟! پزشك از بيمار پرسيد: تاكنون پني‌سيلين زده‌اي؟ و بيمار جواب داد: بله آقاي دكتر همين ديروز زدم و دكتر با خيال راحت به وي پني‌سيلين تزريق كرد و بيمار دچار رعشه و تشنج شد، بعد از آن‌كه با هزار زحمت به هوش آمد، پزشك گفت: شما كه گفتيد قبلا پني‌سيلين تزريق كرده‌ايد! و بيمار جواب داد: بله قربان! دفعه قبل هم همين‌طور شدم!!

ادعاي يك روزنامه دولتي:
مردم، خيلي هم مشكل مسكن ندارند!

در حالي كه بخش مسكن در سال 95 رشد منفي 14/9 درصد را تجربه كرد و وزير مربوطه جز مزخرف خواندن مسكن مهر هيچ آورده‌اي نداشت، روزنامه ايران در يك گزارش تبليغاتي نوشت: معاملات مسكن رشد كرده است... بازار مسكن وابسته به تعيين تكليف اقتصاد كل مملكت و به بار نشستن نتايج نهايي برجام است.
از آن‌جايي كه مسكن كالاي سرمايه‌اي است، دنبال ثبات مي‌گردد. خصيصه تمام كالاهاي سرمايه‌اي چنين است. ركود در اقتصاد، دامن كالاهاي سرمايه‌اي را براي مدت طولاني مي‌گيرد و در كوتاه‌مدت هم رونق به آن برنمي‌گردد. كشور به توافق هسته‌اي و برجام براي خروج از ركود مهلك نياز داشت و حالا هم به زمان، براي به بار نشستن نتايج اين تحولات نياز دارد! ايران مي‌افزايد: آيا ايراني‌ها واقعا با مشكلات سختي براي مسكن مواجهند؟ بر اساس جديدترين گزارش مركز آمار ايران، حدود 66 درصد از خانواده‌هاي ايراني صاحبخانه هستند و تنها 16,4 درصد مستاجرند. حدود 8 درصد مردم در خانه‌هاي رهني سكونت دارند و 8 درصد ديگر نيز در خانه‌هاي رايگان زندگي مي‌كنند.
همچنين 41 درصد از كل خانواده‌هاي شهري ايران در خانه‌هاي داراي 4 اتاق و 30,04 درصد نيز در خانه‌هاي داراي يك اتاق زندگي مي‌كنند و تنها 0/7 درصد از كل خانواده‌هاي شهري ايران، در خانه‌هاي تك اتاقه زندگي مي‌كنند. اين آمار و اطلاعات با نگاه سطحي به شهر تهران، ممكن است عجيب به نظر برسد. اما وقتي توجه شود اين اطلاعات مربوط به كل كشور با خانه‌هاي بزرگ و زمين‌هاي ارزان نسبت به پايتخت است، معلوم مي‌شود مشكل مسكن در كشور، آن‌طور كه القا مي‌شود، بحراني نيست.
ايران در پايان طبق معمول مشكلات بخش مسكن را به دولت سابق كه 4 سال پيش تمام شده، نسبت داد.

حسين راغفر:
با اين نگاه حاكم بر دولت، معيشت مردم بهتر نمي شود

حسين راغفر در گفت‌وگو با روزنامه شرق درباره چشم‌انداز اقتصادي سال جديد گفت: واقعيت اين است كه شاخص‌ها يا نشانه‌هايي كه ما از اقتصاد داريم، حكايت از بهبود شرايط زندگي مردم ند‌ارد. خب؛ ما نه تغيير جدي‌اي در بينشي كه بر سياست‌گذاري‌ها و جهت‌گيري‌هاي اقتصادي دولت حاكم است، مي‌بينيم و نه تغييري در ساختار قدرت و گروه‌هايي كه از بخش‌هاي مختلف اقتصاد منتفع مي‌شوند. اين‌ها از ظرفيت‌هايي استفاده مي‌كنند و انحصارهايي دارند كه از دلايل ناكامي اقتصادي در كشور بوده و هست؛ بنابراين ما هيچ تغييري در جهت‌گيري‌هاي اين دسته از فعاليت‌ها نمي‌بينيم.
وي افزود: بعيد است امسال تفاوت چنداني با سال‌هاي پيش داشته باشد؛ مگر اين‌كه اين موضوع به شكل يك عزم جدي سياسي تلقي شود و خودش را در سياست‌ها و روش‌هاي عملكردي نهادهاي متولي نشان دهد.
راغفر همچنين درباره افزايش 14 درصدي حقوق كارمندان و كارگران و اين‌كه آيا مي‌تواند معيشت مردم را بهبود بخشد، گفت: بايد به اين پرسش پاسخ داده شود كه منظور از «مردم» چه كساني است؛ چرا كه مردم در طيف‌هاي گوناگون و متفاوتي قرار مي‌گيرند و به گمان من جمعيت كمي از اين شرايط منتفع شده‌اند؛ ولو اين‌كه انتفاع آن‌ها در شرايط كنوني و به دليل ركود به اندازه گذشته نبوده باشد؛ به هر حال وضع آن‌ها روشن است و جمعيت بزرگي از جامعه وضعيت آسيب‌پذيري دارند. البته تاكنون هم اين‌ها آسيب خورده‌اند. بين همين جمعيت بزرگ هم يك گروه غالب وجود دارد كه گروه‌هاي با درآمد متوسط رو به پايين و پايين هستند. اين‌ها بيش از هر گروه ديگري آسيب خورده‌اند و مقابل تورمي كه وجود دارد، آسيب‌پذير هستند.