صفحه فصل رويش

انقلاب امت

 مصطفي ياسيني

انقلاب اسلامي ايران يکي از مهم‌ترين حوادث قرن بيستم بود که به دليل ويژگي‌هاي منحصر به فرد، توجه همه جهانيان به‌ويژه تحليلگران و نظريه‌پردازان غربي را به خود جلب کرد. در ميان تحليل‌ها و نظريه‌هاي مختلف، برخي انقلاب اسلامي ايران را به‌عنوان يک انقلاب فرهنگي جامع عليه ارزش‌هاي مادي گرايانه حاکم بر غرب، توصيف كرده و محتاطانه به ستايش ضمني انقلاب ايران پرداخته‌اند. از ديدگاه اين تحليلگران، انقلاب اسلامي، مهم‌ترين انقلاب در قرن بيستم، انقلاب وحدت بخش براي امت اسلام، آغازگر دوران جديد رنسانس اسلامي، آغازگر احياي تفکر ديني، داراي تاثير جهاني و متبلور کننده فلسفه سياسي اسلام در تاسيس و استقرار نظام جمهوري اسلامي در ايران توصيف شده است.

در ذيل به برخي از اين تحليل‌ها اشاره مي‌کنيم: پروفسور دکتر برنارد لوئيس، سرشناس‌ترين خاورشناس انگليسي – آمريکايي، در کتاب «زبان سياسي اسلام» مي‌نويسد: «در سال 1979 در ايران سلسله حوادثي روي داد که نه تنها تغييراتي بنيادين و عميق در نظام سياسي، بلکه در کل جامعه ايران پديد آورد و اثرگذاري‌هاي اين تحولات، از مرزهاي ايران نيز بسيار فراتر رفت. کساني که چنين تحولاتي را رهبري نمودند، اين مجموعه از رويدادها را «انقلاب» ناميدند و اغلب کساني که در بيرون قرار داشتند، علي رغم مقاومت‌هاي اوليه، سرانجام اين انقلاب را تصديق کردند. انقلاب‌ها به شيوه‌هاي بسيار متفاوتي خود را معرفي مي‌کنند. هر انقلابي انتقاد به گذشته و انتظارات خود از آينده را به شيوه ويژه خويش بيان مي‌کند. انقلاب فرانسه که زمينه ايدئولوژيک آن بر جنبش روشنفکري سده هجدهم قرار داشت، آرمان خود را به صورت فرمول آزادي، مساوات و برادري بيان کرد. انقلاب روسيه با زمينه‌اي که از سوسياليسم سده 19 داشت، آينده خود را به وسيله مفاهيمي مربوط به يک جامعه بدون طبقه که از طريق ديکتاتوري پرولتاريا قابل دستيابي بود، طرح نمود. انقلاب ايران خود را در چهارچوب اسلام قرار داد و اين بدين مفهوم است که انقلاب ايران، خود را به‌عنوان يک جنبش ديني، با رهبري ديني، با شيوه انتقاد از نظم کهن به زبان ديني و طرح‌هايي براي آينده که بر مبناي براهين ديني قرار دارند، مي‌شناسد».

وي در زمينه گستره جغرافيايي پذيرش پيام انقلاب اسلامي، از دلباختگي قشرهاي جوان مسلمان به انقلاب اسلامي در نقاط مختلف گيتي، به‌ويژه در جنوب شرق آسيا، غرب آفريقا و در ميان ملت‌هاي مسلمان يوگسلاوي سابق، يا‌د و تاکيد مي‌کند که: «انقلاب ايران در کليه مناطق جهان اثر‌گذاري نيرومندي داشت که با يک فرهنگ عمومي و فرهنگ سياسي همراه بود. اين فرهنگ به وسيله اسلام قابل تعريف و تبيين است»(1).

پروفسور لودويگ هاگه من، استاد کرسي «علم کلام مسيحي» در دانشگاه ورتسبورگ آلمان، در مقاله‌اي، ضمن تحليل تاريخي نهضت‌هاي اسلامي سده‌هاي 19 و 20، سه‌اصل احياي تفکر ديني اسلامي را به‌عنوان رنسانس برمي‌شمارد:

1. اسلام بايد بار ديگر با ويژگي وحدت ديانت و سياست مطرح شود.

2. اسلام بايد بار ديگر بدون استثنا کليه بخش‌هاي حيات انسان را در برگيرد.

3. حکومت ديني اسلامي بايد بار ديگر عنصر تعيين کننده شکل دولت باشد.

وي سپس درباره نقش انقلاب اسلامي در اين زمينه مي‌نويسد: «ايجاد نظام جمهوري اسلامي در ايران توسط آيت‌ا... خميني براي تحقق اين آرمان يگانه، مثال برازنده و روشن است. رهبران انقلاب اسلامي در ايران علي رغم اين‌که شيعه هستند، هيچ گاه جاي ترديدي باقي نگذاشتند که انقلاب آنان نه يک انقلاب شيعي و نه يک انقلاب ايراني است، بلکه انقلاب امت اسلام مي‌باشد. اصولگرايي اسلامي به طور کلي، اعم از تشيع و تسنن، يک حرکت وحدت امت اسلامي است»(2).

پروفسور گوتفريد شايبر، خاورشناس، فيلسوف، محقق و استاد کرسي اصول الهيات مسيحي، در کتاب «پاسخ‌هاي صريح» که با همکاري تعدادي از دانشمندان بزرگ مسيحي در اتريش منتشر شده است، درباره نفوذ انقلاب اسلامي در ميان جوانان مسلمان عرب مي‌نويسد: «واکنش‌هاي اعراب در قبال انقلاب اسلامي ايران در سال 1979 در دو جلوه شناسايي و تاييد آن صورت گرفت. براي آنان از سويي انقلاب اسلامي به‌عنوان پيش درآمدي براي تحقق انديشه يک نظام سياسي آرماني امت اسلام و از سويي ديگر، اقدامي سياسي جهت بهره‌برداري براي اتحاد اسلامي بود. در همان سال 1979، انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه قاهره در رساله‌اي با عنوان «درس‌هايي از ايران»، هدف خويش را چنين تعريف کرده بودند: اين انقلاب براي ما سزاوار مطالعه عميق است تا از آن درس بگيريم، انگيزه‌ها را پديد آوريم و از پرداختن به آن سود ببريم».

دکتر شرايبر سپس با تحليل بيش‌تر متن رساله مذکور تاکيد مي‌کند که: «دانشجويان، جدايي دولت و دين يعني سکولاريسم را «يک خطاي وارداتي» ناميدند و در عوض، از نظام ديني جانبداري کردند. نتيجه‌گيري عملي که مي‌توان از مطالب اين رساله گرفت، براي مسلمانان اهل تسنن شگفت‌انگيز بود؛ زيرا دانشجويان مصري از نقش رهبري سياسي علماي ديني طرفداري کردند و بدين منوال، الگوي قانون اساسي ايران را که «ولايت فقيه» بود، پذيرفتند.

کتابخانه ملي ايران سريع ترين کتابخانه دنيا در صدور فيپا است

نشست رئيس سازمان اسناد و کتابخانه ملي با ناشران کشور با محورهاي تقويت و گسترش کتابخانه ديجيتالي سازمان اسناد و کتابخانه ملي و مشکلات و راه‌کارهاي فيپاي الکترونيکي در کتابخانه ملي آغاز به کار کرد.

در اين مراسم، خاني‌پور دبير همايش و مدير کل پردازش و سازمان‌دهي کتابخانه ملي گفت: ما به‌عنوان کتابخانه ملي در کنار شما ناشران هستيم و اين نياز وجود دارد که به طور مستمر تحولات روز را رصد کنيم و در مسأله اقتصاد نشر تعامل و تفاهم داشته باشيم و حتما نياز است که با کمک هم کارهاي جديدي انجام دهيم و هدف ما اين است که واقعا کار کنيم و منزلت ايران و کتابخانه ملي را ارتقا دهيم تا منزلت کتابخانه ملي و ناشران به سطح فراملي برسد؛ الان وضعيت مطلوب و عالي نيست و اين همايش‌ها بستري براي رسيدن به جايگاه‌هاي متعالي‌تر است.

وي در ادامه با اشاره‌اي گذرا به تاريخ فيپا اظهار داشت: فيپا در ايران 14 سال و در دنيا 40 سال سابقه دارد؛ اما در همين 14 سال ناشران کشورمان با وجود همه مشکلات همراهي بسيار خوبي با ما داشته‌اند.

وي افزود: ما کتابداران، کتاب‌شناسي را منبع رديف دوم تلقي مي‌کنيم اما اين کتاب‌شناسي بايد به صورت تمام متن و ارزان به مخاطب برسد. ما در عرصه فيپا در حدود سال 2004 بعد از کتابخانه کنگره و کتابخانه بريتش، سوم بوديم اما بايد اين مقام را ارتقا دهيم؛ چون کشورهاي ديگر در بحث فيپاي الکترونيکي از ما جلوتر زده‌اند.

خاني‌پور درباره مشکلات صدور فيپا در کشور گفت: در ماه‌هاي بهمن و اسفند به‌خاطر نمايشگاه کتاب و در ماه‌هاي مرداد و شهريور به دليل شروع سال تحصيلي ما با حجم ورودي بسيار زيادي از کتاب مواجه مي‌شويم که کمبود نيرو براي ما مشکلاتي ايجاد مي‌کند. مسأله بعدي، نقص اطلاعات ارسالي است که 30 درصد اطلاعات ارسالي نقص داشته و کار را با تأخير مواجه مي‌کند. از سوي ديگر، سرعت سامانه الکترونيکي کشور عالي نيست.

مسأله ديگر ناآگاهي فني ناشران درباره چاپ نشدن کتاب‌هايشان است؛ ما تعداد بسياري فيپاي صادر شده داريم که يا کتاب مجوز نگرفته و منتشر نشده و يا اين‌که خود ناشر از چاپ کتاب منصرف شده است و اين باعث سردرگمي مخاطبان مي‌شود.

دبير همايش در ادامه با بررسي بحث جعل فيپا اظهار داشت: فيپا بايد انحصارا در کتابخانه ملي انجام شود و رايگان است اما الان متاسفانه در دو سطح فيپا جعل مي‌شود و اين باعث مي‌گردد که علاوه بر هزينه ناشر، اين کتاب در سامانه ملي درج نشود و از صفحه توليد علم خارج شود.

بحث بعدي بحث واسپاري کتاب است که الان در حد مطلوبي است اما واسپاري کتاب منابع غيرکتابي جا نيفتاده است و ما براي ارائه کامل آن‌ها حتما بايد روي کتابخانه ديجيتال کار کنيم.

خاني‌پور اظهار داشت: رئيس کتابخانه ملي مدتي پيش پيشنهاد داد که وب سايت تخصصي براي هر يک از بخش‌ها داشته باشيم و کتابخانه ملي اين طرح را در دستور کار قرار داده است البته در همه اين موارد ما متوجه حفظ حقوق شما ناشران هستيم.

در ادامه، قرباني معاون اداره کل پردازش و سازماندهي به ارائه آمار عملکرد فيپا پرداخت و با بيان اين‌که فيپاي الکترونيکي از سال 86 در کشور راه‌اندازي شده است گفت: آن‌چه سايت‌هاي کتابخانه‌هاي ملي کشور‌هاي مختلف دنيا نشان مي‌دهد اين است که رکوردهاي فيپاي ما جزء کامل‌ترين و معتبرترين‌ها در جهان است و مهلت صدور فيپا در ايران سريع‌تر از کشورهاي ديگر است: در ايران صدور فيپا بين 4 تا 6 روز کاري، در ايالات متحده در دو هفته کاري، در کانادا در 10 روز کاري و در بريتانيا از زمان دريافت مدارک تا صدور فيپا حداقل 4 ماه طول مي‌کشد و ما سعي داريم نهايت همکاري را با ناشران داشته باشيم و مي‌خواهيم اين زمان را باز هم کاهش دهيم.

وي افزود: تاکنون 8 هزار و 769 ناشر توسط خانه کتاب در کشور شناسايي شده‌اند که از اين ميان 6 هزار و 486 ناشر عضو فيپاي الکترونيکي هستند و تعداد فيپاي حضوري از سال 86 تاکنون بسيار کم شده و اکنون قالب فيپا‌ها به صورت الکترونيکي صادر مي‌شود.

سخنران بعدي مراسم، اکبري داريان سرپرست اداره کل منابع ديجيتال بود که درباره کتابخانه ديجيتال سازمان اسناد و کتابخانه ملي توضيحاتي ارائه کرد.

وي با اشاره به دست و دلبازي سازمان براي در معرض استفاده قرار دادن بيش از 10 هزار نسخه با ارزش در سال 1387 براي استفاده کل دنيا گفت: در ميان نسخه‌هاي منتشر شده نسخ خطي و از روزنامه‌هاي قديمي بيش‌ترين تعداد از منابع ما هستند که از راه ديجيتال در دسترس قرار گرفته‌اند.

وي همچنين با اشاره به اين نکته که اکنون 145 هزار رکورد فيپاي فاقد موجودي در سازمان کتابخانه ملي ثبت شده است گفت: تکليف اين کتاب‌ها بايد مشخص شود که اگر منتشر شده‌اند واسپاري شوند و اگر منتشر نشده‌اند به کتابخانه اعلام شوند.

دستيابي ايران به دانش فني تعمير دستگاه آناليزور اشعه ايکس

واحدهاي ابزار دقيق و کاليبراسيون و آزمايشگاه‌ها‌ي فولاد مبارکه با دستيابي به دانش فني تعميرات و نگهداري دستگاه آناليزور اشعه ايکس آزمايشگاه فولادسازي و نورد پيوسته سبا (XRF- S4) موفق شدند اين دستگاه را مجددا راه‌اندازي کنند.

به گزارش سرويس علمي ايسنا، حسن بختياري بهرامي، کارشناس نظارت آزمايشگاه فولادسازي و نورد پيوسته سبا، گفت: دستگاه آناليزور اشعه ايکس فلورسنس، يکي از تجهيزات مدرن و پيچيده از لحاظ سخت‌افزاري و نرم‌افزاري است که براي اندازه‌گيري ميزان عناصر شيميايي تشکيل دهنده مواد مختلف معدني و فلزي کاربرد فراواني در صنعت فولاد و معادن دارد؛ به طوري‌که استفاده از آن مي‌تواند موجب افزايش سرعت اندازه‌گيري، دقت و تکرارپذيري بالا در انجام آزمون و در نتيجه موجب هدايت واحدهاي توليدي در کنترل صحيح فرايند توليد شود.

وي با بيان اين‌که دستگاه آناليزور اشعه ايکس مدل S4 شرکت «bruker» ساخت کشور آلمان بوده و انحصار فروش آن در اختيار شرکت‌هاي آمريکايي است، افزود: اين دستگاه از جمله دستگاه‌هاي هوشمند و روباتيک است و پس از چندين مرحله تعميرات مقطعي، از حدود شش ماه پيش تا کنون، به دليل تامين نشدن قطعات حساس و تکنولوژي بالا و به دليل پاسخگو نبودن سازنده در خصوص دسترسي به اطلاعات تخصصي نرم‌افزار پيچيده آن، از سرويس خارج شده بود که اين موضوع مشکلاتي جدي را در سرويس‌دهي به موقع به خط توليد فولادسازي و نورد پيوسته سبا به دنبال داشت.

بختياري بهرامي با بيان اين‌که چندين سال است از نظر قطعات يدکي اين دستگاه و همچنين تکنولوژي تعمير آن در تحريم هستيم، اظهار کرد: خوشبختانه اين تحريم، با تلاش مضاعف مسؤولان و واحدهاي ابزار دقيق و کاليبراسيون، آزمايشگاه‌ها و خريد قطعات يدکي، در جهت گذر از محدوديت‌ها و کسب دانش فني تعميرات و نگهداري اين دستگاه، به يک فرصت تبديل شد.

سيب زميني تراريخته حاوي ژن پروانسولين انساني توليد شد

پژوهشگران دانشگاه تربيت مدرس موفق به توليد سيب‌زميني تراريخته حاوي ژن پروانسولين انساني شدند.

به گزارش سرويس پژوهشي ايسنا، کيميا کاشاني، کارشناس ارشد اصلاح نباتات و بيوتکنولوژي دانشگاه تربيت مدرس كه در اين پژوهش با راهنمايي دکتر مختار جلالي و مشاوره دکتر احمد معيني به بررسي ارگانوژنز نابه‌جا در گياه سيب زميني و امكان‌سنجي انتقال ژن پروانسولين انساني به آن پرداخته اظهار كرد: تقريبا 0.7 درصد از جمعيت جهان از بيماري ديابت وابسته به انسولين رنج مي‌برند. انتظار مي‌رود شيوع رو به افزايش بيماري ديابت، همراه با معرفي شيوه‌هاي جايگزين روش‌هاي کنوني مصرف انسولين به افزايش ميزان تقاضا براي اين دارو در آينده مي‌انجامد.

وي افزود: انسولين نوترکيب انساني تاکنون در موجودات مختلفي توليد شده است. اگر چه سيستم‌هاي تجاري طي دو دهه گذشته به ميزان قابل توجهي بهبود يافته و به توليد حدود پنج تن هورمون انسولين در سال رسيده‌اند، ولي در آينده با مشکلات جدي در زمينه ميزان ظرفيت توليد و مقدار تقاضا براي اين دارو مواجه خواهيم بود.

كاشاني با اشاره به اقبال روز افزون دانشمندان به استفاده از تكنيك‌هاي «زراعت مولكولي» كه طي آن پروتئين‌هاي دارويي و آنزيم‌هاي صنعتي از طريق مهندسي ژنتيك در گياهان توليد مي‌شوند، تصريح كرد: سيستم‌هاي گياهي داراي پتانسيل‌هاي بالايي در توليد ايمن، اقتصادي و در مقياس زياد داروها هستند. سيب زميني يکي از مهم‌ترين بيورآکتورها و همچنين گزينه بسيار مناسبي براي دستورزي‌هاي ژنتيکي است.

وي خاطر نشان كرد: باززايي سريع و مؤثر، نخستين و مهم‌ترين نياز پس از تراريخته سازي ريز مونه‌هاست. با توجه به وابستگي شديد ميزان باززايي گياه سيب زميني به ژنوتيپ آن، بسياري از شيوه‌هاي باززايي براي تمامي ارقام مناسب نيست؛ لذا براي بررسي ارگانوژنز نابه‌جا در گياه سيب زميني از محيط‌هاي کشت يک و دو مرحله‌اي استفاده شد و ميان گره گياهچه‌هاي سه تا چهار هفته‌اي ارقام «دزيره»، «اگريا» و «مارفونا» به‌عنوان ريز نمونه مورد استفاده قرار گرفت.

کاشاني در تشريح پروژه تحقيقاتي خود گفت: در اين مطالعه، ژن پروانسولين انساني به کمک روش «Agrobacterium Tumefaciens» به ژنوم هسته‌اي گياه سيب زميني منتقل شد. گياهچه‌هاي تراريخته در محيط‌هاي کشت انتخابي حاوي آنتي بيوتيک‌هاي «هيگرومايسين» و «سفوتاکسيم» تفکيک و پس از ريشه‌زايي به خاک منتقل شدند. در نهايت گياهان تراريخته به وسيله واکنش زنجيره‌اي پليمراز با کمک آغازگرهاي اختصاصي تائيد شدند.

وي تصريح كرد: همچنين رونويسي و ترجمه ژن پروانسولين انساني در اين گياهان به وسيله آزمون‌هاي RT-PCR، SDS-PAGE، ELISA و Dot-Blot مورد تاييد قرار گرفت.

انجام موفقيت آميز عمل آنژيوگرافي از طريق شريان راديال در كاشان

براي نخستين بار در كارشان اولين آنژيوگرافي عروق كرونر قلب از طريق شريان مچ دست (شريان راديال) در بخش آنژيوگرافي مجتمع بيمارستاني شهيد بهشتي كاشان انجام شد.

اين عمل بر روي مردي 75 ساله انجام شد كه كاهش عوارض عروقي و ريسك، امكان ترخيص سريع بيمار، عدم نياز به استراحت مطلق بيمار، انجام پانسمان معمولي بعد از عمل و نياز نداشتن به استفاده از كيسه شن بر روي زخم از مزاياي اين روش است.

هشت هزار و 678 واحد مسكوني در كردستان بهره برداري شد

با حضور محمدرضا رحيمي، معاون اول رييس جمهوري، پروژه‌هاي هشت هزار و 678 واحدي مسكن مهر و انبوه سازان به طور همزمان در كردستان به بهره برداري رسيد.

به گزارش خبرنگار ايرنا، بهره برداري از اين پروژه‌ها به طور نمادين در شهر سنندج آغاز و واحدهاي مسكوني چندين تعاوني تحويل اعضاي آن‌ها شد.

مديركل مسكن و شهرسازي كردستان در آيين بهره برداري از اين واحدها گفت: اين پروژه‌ها در قالب طرح ملي مسكن مهر و طرح انبوه سازان اجرا شده است.

محمد رسولي افزود: براي بهره برداري از اين پروژه‌ها 281 ميليارد تومان هزينه شده است.

وي گفت: از مجموع هشت هزار و 687 واحد آماده واگذاري در استان، دو هزار و 958 واحد مربوط به شهر سنندج، يك هزار و 301 واحد در سقز، 585 واحد در بانه، 902 واحد در بيجار، 976 واحد در قروه، 310 واحد در مريوان، 724 واحد در كامياران، 584 واحد در ديواندره، 64 واحد در سروآباد و 272 واحد در دهگلان مي‌باشد.

زمان ساخت ماهواره فجر يك سوم مدت مشابه در كشورهاي پيشرفته است

اصغر ابراهيمي، رئيس گروه فضايي يکي از بخش‌هاي خصوصي، در گفت‌وگو با خبرنگار گروه نجوم باشگاه خبرنگاران گفت: ماهواره فجر اولين ماهواره بومي جمهوري اسلامي ايران با مأموريت اصلي مانور مداري است که پيشنهاد اين پروژه در اولين جلسه شوراي عالي در آذرماه سال 88 مطرح گرديد.

وي افزود: طراحي و ساخت اين ماهواره از لحاظ زمان بندي و اجرا از ويژگي‌هاي منحصر به فردي برخوردار است.

ابراهيمي زمان شروع غير‌رسمي اين پروژه را در يکم خرداد ماه 88 و زمان اتمام ساخت نمونه پروازي را که منجر به شروع فرآيند اخذ گواهينامه جهت انجام تست‌هاي تحويل دهي به موشک حامل گرديد در تاريخ يکم ارديبهشت سال 90 دانست.

وي تصريح کرد: اين پروژه در بازه زماني کم‌تر از 15 سال از ايده تا اجرا طول کشيده است که اين زمان يک سوم زمان ميانگين در کشورهاي پيشرفته دنيا براي ساخت ماهواره است.

ماهواره فجر دريچه جديدي به سوي صنعت فضايي کشور است

ابراهيمي تأکيد کرد: در زمينه هزينه طراحي يا ساخت اين ماهواره تقريباً به اندازه زمان ساخت صرفه‌جويي کرده و حتي 75 درصد نسبت به ميانگين قيمت جهاني کاهش داشته‌ايم.

وي يادآور شد: با پرتاب ماهواره فجر دريچه جديدي از انواع مأموريت‌هاي فضايي براي صنعت فضايي کشور گشوده خواهد شد.

ابراهيمي خاطر نشان کرد: پروژه ماهواره فجر نتيجه يک کارگروهي بزرگ است و نشان‌دهنده همدلي، اعتماد و توکل افراد گروه مي‌باشد.

ايران به جمع كشورهاي برتر هسته اي پيوسته است

روزنامه صهيونيستي يديعوت احرنوت اعتراف كرد: غني سازي اورانيوم به دست دانشمندان ايراني، دستاورد مهم تهران در حوزه فناوري است كه تاكنون در اين سطح تنها در اختيار كشورهاي آمريكا، فرانسه، روسيه و انگلستان بوده است. به اعتقاد اين روزنامه، اقدامات اخير ايران موفقيتي مهم در كشاكش سياسي با آمريكا، رژيم صهيونيستي و سازمان ملل محسوب مي‌شود و غرب بايد روش خود را در تعامل با ايران تغيير دهد چرا كه تهران برگ برنده غني سازي اورانيوم را به دست آورده و در نتيجه بايد به دنبال شرايطي باشد كه رضايت ايراني‌ها را جلب كند.

يک آسمان پر از ستاره (بخش چهارم)

 اكبر مظفري

کودتاي نوژه

پس از تسخير لانه‌ي جاسوسي در تاريخ 13/8/1358 و ناکامي آمريکا در واقعه‌‌ طبس، طرح کودتا با هدف براندازي نظام نوپاي اسلامي در دستور کار آمريکا و عوامل داخلي آن قرار گرفت. اين کودتا به لحاظ تجهيزات نظامي که قرار بود از داخل و خارج کشور در جريان آن به کار گرفته شود در تاريخ کودتاهاي جهان بي‌سابقه بود. ستاد کودتا در پاريس با عنوان نقاب، مخفف «نجات قيام ايران بزرگ» تشکيل شد و شاخه‌ سياسي آن وظيفه‌‌ هموار کردن راه عمليات نظامي و به دست گرفتن قدرت سياسي پس از کودتا را برعهده گرفت.

شاخه‌ نظامي مامور جذب نيرو از پرسنل شاغل، پاک‌سازي شده و ضد انقلاب شد و شاخه‌ تدارکات ماموريت يافت تا پول، سلاح، منزل، ماشين و ديگر لوازم مورد نياز را تهيه کند.

کودتا طبق برنامه بايد در تاريخ 19/4/1359 از پايگاه هوايي شهيد نوژه در 60 کيلومتري همدان آغاز مي‌شد و طي آن 16 فروند هواپيما براي بمباران اهداف از پيش تعيين شده به پرواز در مي‌آمد. 3 فروند از اين هواپيماها ماموريت داشتند بيت امام در جماران را با بمب‌هاي 750 پوندي، موشک‌هاي ماوريک، بمب‌هاي خوشه‌اي و رگبار مسلسل به طور کامل منهدم کنند و همزمان با آن هواپيماهاي ديگر مراکز مهم نظامي و سياسي را بمباران نمايند. پس از حملات هوايي، نيروي زميني وارد عمل مي‌شد و ده‌ها هدف نظامي و غيرنظامي علي‌الخصوص راديو و تلويزيون را تصرف مي‌کرد، پس از آن اخبار مربوط به بمباران جماران و شهادت امام، ترور مديران ارشد نظام، سقوط مراکز مهم نظامي، اعلام همبستگي شخصيت‌ها و گروه‌ها با مارش‌هاي نظامي از راديو و تلويزيون پخش مي‌شد و هم‌زمان عوامل کودتا در استان‌ها مراکز حساس شهر را به تصرف خود در مي‌آوردند. پيام رهبر مذهبي کودتا نيز به‌عنوان «اقتضاي مصالح دين و ملت» مستمراً از صدا و سيما پخش و مشروعيت سياسي کودتا را تاييد مي‌کرد، سرانجام شاپور بختيار از پاريس به تهران انتقال يافته و پست نخست وزيري را به دست مي‌گرفت و براي تثبيت حکومت جديد 72 ساعت اعلام حکومت نظامي مي‌شد. اما کودتا قبل از وقوع کشف و توسط سپاه پاسداران، ارتش و کميته انقلاب در نطفه خفه شد و تمام عوامل آن دستگير و به سزاي عمل خود رسيدند و بدين وسيله انقلاب اسلامي از يک مانع بزرگ ديگر به سلامت عبور کرد.

سد کارون 3

رودخانه کارون با 950 کيلومتر طول و وسعت حوزه‌ي آبريز 60000 کيلومتر مربع، طويل‌ترين و پرآب‌ترين رود ايران است. قبل از انقلاب شرکت آمريکايي هارزا پتانسيل عظيم برق آبي اين منطقه را شناسايي و مراحل اوليه مطالعات آن را آغاز کرد. پس از پيروزي انقلاب اسلامي بلافاصله مطالعات فاز دوم آن شروع و تا سال 1368 ادامه يافت و پس از آن، مطالعات طرح عمراني آغاز و تا تيرماه 1374 به طول انجاميد. با اتمام طرح‌هاي مطالعاتي، عمليات اجرايي سد شروع شد و پس از 9 سال تلاش بي‌وقفه، سد بتني دو قوسي کارون 3 در تاريخ12/12/ 1383 با حضور رئيس جمهور به بهره‌برداري رسيد.

کارون3 با 205 متر ارتفاع از پي، 462 متر طول تاج و حجم مخزن 3 ميليارد متر مکعب آب در شمال شرقي استان خوزستان، 28 کيلومتري شرق شهرستان ايذه واقع شده است. اين سد به منظور ذخيره و تنظيم آب، کنترل سيل و سيلاب، تامين آب براي مصارف کشاورزي و ايجاد نيروگاه برق‌آبي با ظرفيت 2000 مگاوات و توليد سالانه 4137 گيگاوات ساعت براي تامين برق در زمان اوج مصرف احداث شده است. کارون 3 در موقع افتتاح، بلندترين و داراي بزرگترين مخزن آبي در ميان سدهاي بتني دو قوسي کشور بوده است. اين سد مقام اول حجم حفاري و تزريق در ايران و سوم در جهان را کسب کرده است. مغار (سالن زميني) نيروگاهي کارون 3 دهمين مغار نيروگاهي بزرگ جهان است. وزارت نيرو متولي و کارفرماي طرح و شرکت ايراني مهاب قدس مجري آن بوده است. کمسيون بين‌المللي سدسازي، ايران را به لحاظ فناوري پس از چين و ژاپن سومين کشور سازنده‌ سدهاي بلندتر از 100 متر جهان معرفي کرد.

 روزنه

حركت ملت ايران راه را عوض كرد

عزيزان من! ما ملت ايران در دوران رژيم پادشاهى تحقيرشده بوديم، ذليل‌شده بوديم. ما را تحقير مي‌كردند، حق ما را مي‌خوردند، نفت ما را مي‌بردند، استعداد ما را در جوان‌هاى ما خفه مي‌كردند، در علم عقب مانديم، در فناورى عقب مانديم، در سياست‌ورزى بين‌المللى عقب مانديم، در تأثيرگذارى بر روى ملت‌هاى جهان عقب مانديم؛ ملت ايران را در بند و زنجير كردند. ملت حركت كرد، راه را عوض كرد. آن‌چه را كه امروز ملت ايران داعيه دارد، عبارت است از مبارزه‌ با ظلم جهانى، مبارزه‌ با استكبار جهانى؛ البته اين براى خود ملت بركات دارد. وقتى كه يك ملت مى‌ايستد، از شبكه‌ پرهيمنه‌ پرهياهوى دشمن واهمه نمي‌كند، علمش هم پيش مي‌رود، اقتصادش هم پيش مي‌رود، مسائل اجتماعى‌اش هم پيش مي‌رود، جوانش هم آگاه مي‌شود؛ بر روى ملت‌هاى ديگر هم اثر مي‌گذارد
بيانات مقام معظم رهبري در ديدار مردم آذربايجان، 26/11/1390