صفحه جوان

راهکارهاي لازم براي درک زيبايي هاي زندگي

يکي از مهارت‌هاي مهم انسان، «مهارت درک زيبايي‌هاي زندگي» است. با داشتن چنين مهارتي، زندگي با تمام ابعاد آن زيبا و لحظه لحظه زيستن در آن لذت بخش مي‌شود. در نظر افرادي که از درک زيبايي‌هاي زندگي بي‌بهره‌اند، زندگي تيره و پوچ مي‌نمايد و آن‌ها نه تنها از لحظات زندگي خود لذتي نمي‌برند، بلکه زيستن در اين دنيا را غير قابل تحمل فرض مي‌کنند. مهم درک صحيح از زندگي و رويدادهاي آن است؛ پس بياييد اين مهارت باارزش را با تمرين کردن راهکارهاي زير در خود شکوفا سازيم:

1. زندگي زيباتر از آن است که مي‌بينيد، مهم چگونگي نگرش و زاويه ديد شما به زندگي است. عينک سبز زندگي را به چشمانتان بزنيد و آن را همان‌گونه که هست بنگريد؛ با واقع‌نگري ريشه خيلي از به ظاهر بدي‌ها و مشکلات به راحتي خشکيده مي‌شود.

2. سعي کنيد فلسفه درست آفرينش و هدف صحيح از زندگي را بياموزيد. اهداف کوتاه مدت و دراز مدت خود را مشخص کنيد و طبق آن گام‌هاي استوار برداريد.

3. افکار خود را مورد بررسي قرار دهيد و عينک بدبيني را از چشمانتان بيرون بياوريد. بدانيد که ريشه درک نادرست از زيبايي‌هاي زندگي، خيال‌بافي‌ها، سوء ظن‌ها و افکار منفي و نادرست است؛ پس سعي کنيد خود را از شر اين‌گونه افکار و تخيلات رهايي بخشيد.

4. با خود قرار بگذاريد تا هميشه فکر و احساس مثبت داشته باشيد. با تمرين و تلقين، بر احساسات و افکار مثبت تمرکز داشته باشيد. هرگاه تفکر منفي يا احساس غلط سراغتان آمد، سريع فضا را عوض کنيد و زيبايي‌هاي زندگي و موفقيت‌ها و نقاط روشن زندگي خود يا ديگران را يادآور شويد.

5. يک قدم جلوتر از زندگي باشيد. نگذاريد رويدادها و اتفاق‌هاي زندگي براي شما تصميم بگيرد و مسير زندگي‌تان را تعيين کنند؛ بلکه خود براي خودتان تصميم بگيريد و مسير زندگي‌تان را با توجه به توانمندي‌ها و انگيزه‌ها مشخص کنيد.

6. هميشه انتظار خوشي و راحتي نداشته باشيد؛ چرا که دنيا سرشار از شيريني‌ها و تلخي‌هاست، روزي به نفع تو و روزي عليه توست. اگر قدرت ديد وسيع و واقع نگر داشته باشيد، اين سختي‌ها و مشکلات را هم زيبا مي‌بينيد؛ زيرا سربلندي از اين آزمايش‌ها باعث رشد و تکامل شما مي‌شود و دست يابي به سعادت و کمال از بهترين زيبايي‌هاست.

7. صبور و بردبار باشيد. بدانيد که پايان هر سختي، گشايش و راحتي است. پس با تلاش و کوشش خود سختي‌ها را پشت سر بگذاريد، که اين خيلي لذت‌بخش است.

8. هر روز به خود وقتي بدهيد، براي خلوت، سکوت و انديشيدن و خود و خداي خويش را بيش از پيش بشناسيد؛ زيرا با خود‌شناسي، خدا‌شناسي و جهان‌شناسي است که توانايي درک بهتر زيبايي‌هاي زندگي را پيدا خواهيد کرد.

9. استعدادها و توانمندي‌هاي خود را کشف و شکوفا سازيد و سعي کنيد فرد مفيدي باشيد تا در زندگي احساس رضايت و شادکامي داشته باشيد.

10. زندگي را سخت نگيريد؛ زيرا راحت‌تر از آن است که شما مي‌پنداريد. در زندگي قانع و ميانه‌رو باشيد؛ سهل‌گير باشيد، سهل‌گير باشيد و... باز هم سهل گير باشيد؛ و يک جرعه درّ عشق را به هر چيزي که انجام مي‌دهيد بيفزاييد.

11. اجتماعي باشيد، صله رحم کنيد و با افراد مثبت انديش و موفق معاشرت کنيد. باني خير باشيد و از ديگران دستگيري کنيد.

12. گذشت و فداکاري را سرلوحه زندگي‌تان قرار دهيد. زندگي، پَستي و بلندي زيادي دارد، با پيدا شدن کوچک‌ترين مشکلي‌، زندگي را تمام شده فرض نکنيد. خطاهاي همديگر را ببخشيد و با همسرتان زندگي تازه‌اي را تجربه کنيد.

13. خوش اخلاق باشيد، محل زندگي خود را به محل سکونت و آرامش تبديل کنيد و تجربه‌هاي تلخ زندگي روزمره را از ياد ببريد.

14. با ايمان و خداترس باشيد، به واجبات الهي عمل و محرمات الهي را ترک کنيد، خود را به فضايل اخلاقي بياراييد و با خودسازي، از رذايل اخلاقي چون دروغ، کينه، غيبت، بد زباني و... دوري کنيد.

15. نگرش خود را به زندگي دنيوي تغيير دهيد؛ بدانيد که دنيا دار قرار نيست و منزلگاه اصلي، جهان آخرت است. هر روز با خود نجوا کنيد که «ما از خداييم و به طرف خدا خواهيم رفت» و آسايش و آرامش واقعي در آن دنياست. مثل برخي‌ها نباشيد که با کوچک‌ترين مشکلي به زمين و زمان بد و بيراه مي‌گويند، بدانيد اين عملکرد شما است که ناخوشي‌ها را ايجاد مي‌کند نه زمانه.

16. سعي کنيد هميشه لبخند بزنيد و با روي گشاده با ديگران، بخصوص خانواده خود روبه‌رو شويد.

17. هميشه اميدوار باشيد و از نااميدي دوري کنيد که خوره جان‌ها و ريشه بدبختي‌هاست.

18. از ذکر و دعا و نيايش براي آرامش و اطمينان قلب و کسب لذت زيبايي‌هاي زندگي بهره بگيريد.

19. دست و دل‌باز باشيد و وسيله آسايش و راحتي خانواده را فراهم سازيد و از تفريح، ورزش، مسافرت و سرگرمي‌هاي مفيد غفلت نورزيد.

20. سحرخيز باشيد. هر روز که از خواب بيدار مي‌شويد با خود قرار بگذاريد که امروزتان مثل ديروز نباشد، بلکه يک گام بهتر و برتر از هميشه باشد.

21. انعطاف پذير باشيد. اگر لازم شد، نقشه‌هاي زندگي‌تان را تغيير دهيد اما هدف اصليتان را هرگز فراموش نکنيد.

22. خوب نگاه کنيد و ببينيد چه چيزي در ديگران هست که به آن غبطه مي‌خوريد. معمولاً اين همان چيزي است که واقعاً خواستار آن هستيد. بايد بدانيد نگاه‌هاي عميق و احساسات سازنده مي‌توانند شما را در رسيدن به تمايلات نهفته‌تان ياري کنند.

23. تغييرات مناسبي که محيط کوچک زندگي شما را دلپذيرتر مي‌کنند آسانند: گلدان کوچکي در اتاق خود بگذاريد تا هواي پاک را احساس کنيد، صداهاي آزار دهنده و اضافي را حتي الامکان قطع کنيد تا ذهن شما بياسايد، هر وقت توانستيد گُلي بخريد، گاهي اوقات شمعي در هنگام غروب آفتاب روشن کنيد، سوختن آرام شمع به شما آرامش مي‌دهد و....

24. بي‌خوابي و بدخوابي يکي از مشکلات رايج زندگي خوابگاهي است؛ اين چند نکته مي‌تواند شما را کمک کند: هر شب در ساعت معيني به رختخواب برويد. اگر ممکن است قبل از خواب دوش بگيريد. چند ساعت قبل از خواب چاي و قهوه ننوشيد.

25. به خودتان اجازه دهيد که شاد باشيد! خوشبختي يک احساس دروني است، فقط کافي است آن‌را باور کنيد! مرتب با خود بگوييد: «من لايق خوشبختي‌ام» اين را بگوييد و شاد باشيد. براي چيزهايي که داريد هميشه شکرگزار باشيد.

26. کاري کنيد که دوستتان بدارند: در چشم مخاطب نگاه کنيد، ارتباط چشمي از عميق‌ترين ارتباطات است. در صحبت کردن خودماني باشيد، تکلّف بيش از حد، ديگران را فراري مي‌دهد. با مخاطب خود احساس همدلي کنيد و نشان دهيد که احساس طرف مقابل را مي‌فهميد.

27. بي‌برنامگي عامل هدر رفتن انرژي است.

28. به هرکاري و هر پيشنهادي «بله» نگوييد. خوب فکر کنيد و از خود بپرسيد: آيا واقعاً مي‌خواهم اين کار را انجام دهم؟! شما بايد «نه» گفتن را تمرين کنيد تا به راحتي بتوانيد زمام زندگي و عمرتان را به اختيار در آوريد.

29. يک راه براي رهايي از نگراني‌ها اين است که آن‌ها را بنويسيد. نگراني‌هاي خود را بنويسيد و سپس آن‌ها را بخوانيد. مي‌بينيد که اين نگراني‌ها آن‌قدرها هم مهم نيستند و خيلي آسان‌تر از آن‌چه فکر مي‌کنيد حل مي‌شوند.

30. پزشکان اعتقاد دارند که آرامش واقعي از پاها شروع مي‌شود. طبيعي است که اگر پا در کفش راحت باشد مثل اين است که کفش نپوشيده‌ايم. و همين مسأله باعث مي‌شود که شما بهتر فکر کنيد، بهتر تصميم بگيريد، بهتر ياد بگيريد و خلاصه آن که آرامش بيش‌تري داشته باشيد.

انديشه قم

 جوان

حديث جوان

حضرت على(ع):
كسى كه از نافرمانى خداوند و گناهان لذت ببرد، خداوند او را ذليل مى كند.
ميزان الحكمه، ج 3، ص 463

حکايت
سه موضع خطير در قيامت

يكى از افراد خانواده پيامبر از آن حضرت پرسيد: آيا در قيامت يادى از دوستان مى شود؟ (كه مثلا افراد به نيكى از آن‌ها ياد كنند و آن‌ها را نجات بخشند)
پيامبر در پاسخ فرمود: در سه مورد هيچ كس از كسى ياد نمى‌كند:
1. در نزد ميزان و ترازوى اعمال، كه انسان در آن وقت همه فكرش در اين است كه آيا بار گناهش در ميزان سبك است يا سنگين؟
2. در نزد پل صراط، كه انسان همه فكرش در اين جهت است كه آيا از آن مى‌تواند عبور كند يا نه؟
3- هنگام گرفتن نامه اعمال، كه انسان همه فكرش در اين است كه آيا نامه عملش به دست راستش داده مى‌شود (و قبول شده يا نه). در اين سه مورد كسى به فكر ديگرى نيست.
سپس فرمود: اين است معنى قول خداى متعال: «در آن روز هر كسى را كارى است كه او را از توجه به ديگران مشغول و غافل نموده است.» پناه مى‌بريم به خدا در اين سه مورد.
تفسير برهان، ج 4، ص 429

ولايت و جوانان
جوان را براى فرداى اداره كشور لازم داريم

حركت سياسى دانشجويان و كار سياسى در دانشگاه‌ها چيز مثبتى است. من سال‌ها پيش.... يك جمله‌اى گفتم كه آن وقت بعضى از مسؤولان هم گله‌مند شدند. آن جمله راجع به تحرك سياسى دانشجويان در دانشگاه‌ها بود؛ اين لازم است؛ نه فقط براى اين‌كه دانشجو تخليه بشود. بعضى خيال مي‌كنند كه تحرك سياسى دانشجويان در دانشگاه‌ها، فقط فايده اش اين است كه اين جوان يك خُرده تخليه بشود؛ نه، اين جوان را ما براى فرداى اداره كشور لازم داريم. اين بايد سياست را بفهمد؛ مغزش در زمينه سياست، مغز پخته و كارآمدى باشد؛ والّا فريبش مي‌دهند و زمينش مي‌زنند. خوب، اين لازم است؛ منتها آن‌چه كه لازم است، قدرت تحليل و فهم سياسى است.
بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار رؤساى دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزش عالى و مراكز تحقيقاتى 23/ 05/ 85

پند و اندرز
ننشينيد تا گَرد پيرى سر و روى شما را سفيد كند

جوانان ننشينند كه گَرد پيرى سر و روى آنان را سفيد كند.( ما به پيرى رسيده‌ايم و به مصائب و مشكلات آن واقفيم) شما تا جوان هستيد مى توانيد كارى انجام دهيد، و تا نيرو و اراده جوانى داريد مى‌توانيد هواهاى نفسانى، دنيايى و خواسته‌هاى حيوانى را از خود دور سازيد؛ ولى اگر در جوانى به فكر اصلاح و ساختن خود نباشيد، ديگر در پيرى كار از كار گذشته است. تا جوانيد فكر كنيد، (و) نگذاريد پير و فرسوده شويد. قلب جوان، لطيف و ملكوتى است و انگيزه‌هاى فساد در آن ضعيف مى‌باشد؛ ليكن هر چه سن بالا رود ريشه گناه در قلب قوى‌تر و محكم‌تر مى‌گردد؛ تا جايى كه كندن آن از دل ممكن نيست.
چنان كه در روايت است: قلب انسان ابتدا مانند آينه، صاف و نورانى است و هر گناهى كه از انسان سر بزند، يك نقطه سياه بر روى قلب فزونى مى‌بايد؛ تا جايى كه قلب را سياه كرده، ممكن است شب و روزى بدون معصيت پروردگار بر او نگذرد و به پيرى كه رسيد، مشكل است قلب خود را به صورت و حالت اول بازگرداند. شما اگر خداى نخواسته خود را اصلاح نكرديد و با قلب‌هاى سياه، چشم‌ها، گوش‌ها، و زبان‌هاى آلوده به گناه از دنيا رفتيد، خدا را چگونه ملاقات خواهيد كرد؟ اين امانات الهى را كه با كمال طهارت و پاكى به شما سپرده شده، چگونه با آلودگى و رذالت مسترد خواهيد داشت؟
اين چشم و گوش كه در اختيار شماست؛ اين دست و زبانى كه تحت فرمان شماست؛ اين اعضا و جوارحى كه با آن زيست مى‌كنيد، همه امانات خداوند متعال مى‌باشد كه با كمال پاكى و درستى به شما داده شده است؛ اگر ابتلا به معاصى پيدا كرد آلوده مى‌گردد. خداى نخواسته اگر به محرّمات آلوده شود، رذالت پيدا مى‌كند و آن‌گاه كه بخواهيد اين امانات را مسترد داريد، ممكن است از شما بپرسند كه راه و رسم امانتدارى اين‌گونه است؟ ما اين امانت را اين طور در اختيار شما گذاشتيم؟ قلبى كه به شما داديم چنين بود؟ چشمى كه به شما سپرديم اين‌گونه بود؟ ديگر اعضا و جوارحى كه در اختيار شما قرار داديم چنين آلوده و كثيف بود؟ در مقابل اين سؤال‌ها چه جواب خواهيد داد؟ خداى خود را با اين خيانت‌ها كه به امانت‌هاى او كرديد چگونه ملاقات خواهيد كرد؟