صفحه سياسي

رهبر معظم انقلاب در جمع دانشمندان هسته‌اي کشور:
سلاح هسته اي قدرت آفرين نيست، ملت بزرگ ايران اقتدار متکي به سلاح هسته اي را خواهد شکست

حضرت آيت ا... خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار رئيس و مسؤولان سازمان انرژي اتمي و جمعي از دانشمندان هسته‌اي کشور، بزرگ‌ترين دستاورد موفقيت‌ها و پيشرفت‌هاي دانشمندان جوان در عرصه علم و فناوري هسته‌اي را، ايجاد احساس عزت نفس و عزت ملي در کشور و ارائه الگويي به ملت‌هاي منطقه و جهان از توانايي يک ملت براي ايستادگي در مقابل فشارها، استقلال و توانايي شکستن انحصار علمي قدرت‌هاي استکباري دانستند و تأکيد کردند: ملت ايران هيچ‌گاه به دنبال سلاح هسته‌اي نبوده و نخواهد بود و به دنيا نيز ثابت خواهد کرد که سلاح هسته‌اي اقتدار آفرين نيست بلکه يک ملت با اتکاء به استعدادها و ظرفيت‌هاي بالاي انساني و طبيعي خود، توانايي شکستن اقتدار متکي به سلاح هسته‌اي را دارد.

رهبر انقلاب اسلامي وجود نيروي انساني کارآمد، هوشمند، دانشمند، خوش فکر و پرانگيزه در کشور را يکي از نعمت‌هاي الهي برشمردند و افزودند: اگر چه پيشرفت‌هاي دانشمندان جوان در عرصه فناوري هسته‌اي ابعاد مختلفي دارد اما مهم‌ترين بُعد آن، ايجاد احساس عزت ملي و عزت نفس در ملت ايران است.

حضرت آيت ا... خامنه‌اي، ايجاد روحيه عزت نفس در کشور را مرهون انقلاب اسلامي دانستند و خاطر نشان کردند: برخلاف تبليغاتي که تلاش دارد بگويد ملت ايران و جوانان اين کشور، «نمي‌توانند»، اما هر پيشرفت و دستاورد بزرگ علمي، بشارت مي‌دهد که ملت ايران «مي‌تواند».

ايشان دستاوردهاي علمي و فناوري هسته‌اي را مرتبط با منافع ملي و آينده کشور ارزيابي کردند و افزودند: چند کشوري که به ناحق و با انحصار علمي، خود را بر دنيا مسلط کرده و نام خود را نيز جامعه جهاني گذاشته‌اند، از شکسته شدن اين انحصار علمي به‌وسيله ملت‌ها هراسناک هستند و بخشي از جنجال آفريني و هياهوي آن‌ها بر ضد ملت ايران نيز به همين دليل است.

رهبر انقلاب اسلامي استفاده از علم براي زورگويي را بزرگ‌ترين جنايت بر ضد بشريت خواندند و تأکيد کردند: اگر ملت‌ها بتوانند به‌صورت مستقل در عرصه‌هاي هسته‌اي، هوا – فضا، فناوري، علمي و صنعتي به پيشرفت دست پيدا کنند، ديگر زمينه‌اي براي سلطه زورگويانه قدرت‌هاي جهاني باقي نخواهد ماند.

حضرت آيت ا... خامنه‌اي با اشاره به شکسته شدن انحصار علمي به‌وجود آمده به‌وسيله قدرت‌هاي سلطه‌گر، در ايران، خاطر نشان کردند: بايد با اتکاء به خداوند متعال و بدون توجه به جنجال‌ها مسير پيشرفت‌هاي علمي در عرصه‌هاي مختلف به‌ويژه فناوري هسته‌اي با قدرت و جديت ادامه پيدا کند.

ايشان هدف اصلي جنجال آفريني قدرت‌هاي سلطه‌گر را، متوقف کردن حرکت پيشرفت علمي ملت ايران برشمردند و افزودند: شکي وجود ندارد که دستگاه‌هاي تصميم‌ساز و تصميم‌گير در کشورهاي مقابل ما، به خوبي مي‌دانند که ايران به دنبال سلاح هسته‌اي نيست، زيرا جمهوري اسلامي ايران، از لحاظ فکري، نظري و فقهي داشتن سلاح هسته‌اي را گناه بزرگ مي‌داند و اعتقاد دارد نگهداري چنين سلاحي نيز بيهوده، پرضرر و پرخطر است.

رهبر انقلاب اسلامي تأکيد کردند: جمهوري اسلامي ايران مي‌خواهد به دنيا ثابت کند که داشتن سلاح هسته‌اي قدرت آفرين نيست و اقتدار از سلاح هسته‌اي بدست نمي‌آيد بلکه مي‌توان اقتدار متکي به سلاح هسته‌اي را درهم شکست و ملت ايران، اين کار را خواهد کرد.

حضرت آيت ا... خامنه‌اي با تأکيد بر اين‌که فشار، تحريم، تهديد و ترور نتيجه‌اي نخواهد داشت و ملت ايران به مسير پيشرفت‌هاي علمي خود ادامه خواهد داد، افزودند: اين فشارها و تحريم‌ها از يک جنبه نشانگر ضعف قدرت‌هاي استکباري است و در مقابل، ملت ايران را مستحکم‌تر خواهد کرد زيرا ملت از عصبانيت دشمن متوجه مي‌شوند که راه و هدف را درست انتخاب کرده‌اند و به آن ادامه خواهند داد.

ايشان موضوع هسته‌اي را نيز يک بهانه خواندند و خاطر نشان کردند: تحريم‌ها از ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي وجود داشته است در حالي‌که موضوع هسته‌اي، مربوط به چند سال اخير است، بنابراين مشکل اصلي آن‌ها‌، ملتي است که تصميم گرفته مستقل باشد، زير بار ظلم نرود و ظالم را افشاء کند و اين پيام را به همه ملت‌ها نيز بدهد که اين کار را انجام داده است و بيش‌تر هم انجام خواهد داد.

رهبر انقلاب اسلامي تأکيد کردند: هنگامي که ملتي تصميم مي‌گيرد با توکل بر حمايت‌هاي الهي و تکيه بر قدرت دروني خود بايستد، هيچ مانعي نمي‌تواند جلوي او را بگيرد.

حضرت آيت ا... خامنه‌اي دانشمندان هسته‌اي کشور را به بالا بردن همت‌ها و انگيزه‌ها در مسير پيشرفت‌هاي علمي توصيه کردند و افزودند: موضوع صنعت هسته‌اي فقط موضوع استفاده از آن در بخش‌هاي مختلف و ملي کشور نيست بلکه اين حرکت به جوان‌ها، دانشمندان و ملت، عزم و تصميم راسخ مي‌بخشد زيرا ايستاده و پرانگيزه نگه داشتن ملت بسيار مهم است.

در ابتداي اين ديدار آقاي دکتر عباسي رئيس سازمان انرژي اتمي کشور، گزارشي از دستاوردهاي جديد صنعت هسته‌اي و همچنين تلاش‌هاي انجام گرفته براي بومي‌سازي اين دانش و استفاده از آن در بخش‌هاي پزشکي به‌ويژه توليد راديو دارو و مطالعات کشاورزي ارائه کرد.

آرايش جديد در عرصه انتخابات

نمي‌توان از آثار مثبت فتنه 88 غافل شد! زهري که پادزهر قوي در جامعه ايجاد کرد و به نظام اسلامي مصونيت بخشيد، تيشه‌اي که قصد داشت به ريشه نظام صدمه بزند اما خودش شکست و به تعبير مقام معظم رهبري، نظام زنده است و اگر زخمي هم بردارد آن را ترميم مي‌کند، و بعد از آن واقعه امت اسلامي به خود آمد و به برکت هدايت و سرپرستي مقام عظماي ولايت و روشن‎گري سربازان ايشان، موج بصيرت و آگاهي به راه افتاد و همه مردم بيش از پيش بر مدار ولايت فقيه، هوش‎مندانه و پرشور در صحنه‌هاي مختلف دفاع از نظام و ولايت حضور دارند.

اکنون نيز نمي‌توان ارتقاي سطح هوشمندي، بصيرت و آگاهي مردم مؤمن سرزمين ايران را بعد از آزمون فتنه انکار کرد و نمي‌توان ترديد كرد که رفتار مردم هم متناسب با سطح فهم و درک و هوشمندي آن‌ها با گذشته قابل مقايسه نيست، اگر در سال‎ها قبل ايام انتخابات، دو خط و جبهه اصول‌گرايان و اصلاح‌طلبان مطرح بود و مردم بايد بين خوب و بد دست به انتخاب مي‌زدند، اکنون به برکت رشد فکري و بصيرتي ايشان، بايد فضايي فراهم آورد که بين خوب و خوب‌تر دست به انتخاب بزنند.

رجانيوز در يادداشتي افزوده است: فتنه 88 نشان داد اصلاح طلباني که مقيد به قانون و شرع و اخلاق نيستند، در نظام اسلامي جايگاهي ندارند و روشن است در صحنه انتخابات خود به‌خود حذف خواهند شد، اما متأسفانه عجيب‌تر از هر چيز، طرز تفکر کساني است که اين تحول و تکامل را در شناخت مردم درک نمي‌کنند و هنوز مانند قبل از فتنه 88 مي‌انديشند و در صدد ايجاد فضاي رقابتي ميان دو رقيب اصول‌گرا و اصلاح طلبي هستند که ديگر جايگاهي مانند گذشته نزد مردم نداشته و مطرود امت واقع گشته‌اند.

اکنون فضاي رقابت را بايد ميان اصول‎گرايان حداکثري و اصول‎گرايان حداقلي ايجاد کرد، بلکه خود مردم نيز به اين سطح از فهم و درک رسيده اند که ميان خوب و خوب تر دست به انتخاب بزنند، اما افسوس که کساني با ناديده گرفتن اين هوشمندي و رشد فکري جامعه، مي‌خواهند يک ليست واحد از اصول‌گرايان را بر مردم تحميل کرده و وسعت حق انتخاب را از آنان بگيرند و به خيال خود با انسجام آراي اصول‎گرايان، در مقابل آراي اصلاح‌طلبان پيروز شوند؛ حال آن‌که اصلاح طلبان، شأن و رأيي در ميان امت اسلامي ايران نخواهند داشت.

... واقعيت آن است که در فضاي کنوني جامعه فرصتي فراهم شده که خوبان به رقابت بپردازند و آن‌که «اصلح» است، پيروز انتخابات شود و «ساکتين فتنه» طرد شوند و اين مرحله‌اي از تکامل نظام اسلامي و برهه‌اي است که مي‌تواند در ترسيم الگوي ايران اسلامي مورد اهتمام قرار گيرد.

جبهه پايداري انقلاب اسلامي از ديروز تا امروز

 دکتر بتول نامجو

روزگاري عجيب بود و غريب. سال‌هاي اول پيروزي انقلاب اسلامي با پيامي به وسعت همه دل‌هاي عاشق و شيفته براي حاکميت دين و ارزش‎هاي الهي.

هجمه‌اي ناجوانمردانه با امکانات و تسليحات دولت‌هاي غربي و شرقي در تجهيز حيواني آدم نما و ديوانه و مستبد به‎نام صدام حسين به خاک مقدس سرزميني به نام ايران که بوي اسلام داشت و به مردمي که تحت لواي آموزه‌هاي ديني و رهبري‎هاي فرزانه‌اي از تبار رسول خدا(ص) آماده بودند تا يک‎بار ديگر قصه ياران عاشورايي را به نمايش گذارند.

آن روز مي‌شد مفهوم پايداري انقلاب اسلامي را حس کرد.

مي‌دانيد کي؟

همان موقع 11 سال بيش‌تر نداشتم، چشمان اشک آلود و معصومانه را به در خانه دوخته بودم، پدري مهربان و عزيز را بدرقه مي‌کردم تا با لباس خاکي بسيجي، دست از دنيا شسته، پاي به جبهه حق عليه باطل بگذارد.

سال 1360 بود و عملياتي که بعداً به فتح المبين شهرت يافت در پيش.

نگاه پدرم را در پايداري و استقامت مردانه‌اش ديدم که با نگاهي نافذ مي‌گفت: دخترم، آرزويم اين است طوري پرواز کنم که هيچ نشانه‌اي از من به خانه برنگردد، روح و جسمم را خدا با هم بخرد.

آن روز پايداري از انقلاب اسلامي را به چشم خود ديدم و پدرم را عضو اين جبهه.

بابايم رفت و ديگر او را نديدم که نديدم تا امروز، وعده ديدار افتاد به قيامت.

مي‎دانيد، حتي جنازه او هم نيامد يعني آرزويش برآورده شد اما پايداريش آمد.

ديري نپاييد،

حدود دو ماه بعد از فتح المبين، عمليات رمضان آغاز شد، برادر بزرگم که خيلي خيلي مهربان و دوست داشتني بود و جاي پدرم را برايم داشت، او را در بستر مجروحيت از اين عمليات بر تخت بيمارستان ديدم.

پاي راستش از زانو قطع شده بود، از ما پنهان مي‎کرد اما عجب صلابتي داشت، مثل کوه مقاوم.

مدت‌ها با جراحت پايش فقط با خدا معامله کرد و بس. اما پايدار ماند.

روزها و ماه‌ها با پاي مصنوعي راه مي‌رفت و لباس مقدس پاسداري از انقلاب اسلامي را بر تن داشت، مي‌توانست بگويد:

پدرم را که در راه خدا از دست داده‌ام و پاي راستم را نيز، هم فزرزند شهيدم و هم جانباز، ديگر ما را بس، در شهر بمانيم و به مادر داغديده‎مان وخواهران و برادران يتيم‎مان خدمت کنيم.

اما

پايداران در آرمان انقلاب اسلامي از حرکت نمي‌ايستند.

بايد رفت،

آري بعد از حدود دو سال از شهادت پدرم، برادر تازه ازدواج کرده‌ام، با پاي مصنوعي‌اش در مصافي شور انگيز با دشمن به کاروان شهدا پيوست.

هم رزمانش مي‌گفتند:

بعد از شهادتش آمديم جنازه اش را از زمين برداريم، تازه فهميديم پايش مصنوعي است! (کجايند ياران بي ادعا)

آن روز پايداري از انقلاب اسلامي جبهه داشت و همه آرمان خواهان، آرمان دوستان و آرمان روندگان راه شهدا و امام مردان و زنان اين جبهه بودند، جنگيدند، بعضي رفتند و بعضي ماندند.

جبهه آن روز پايداري از انقلاب اسلامي، جز ولايت‎مداري، اخلاص و دوري از ريا و خود نمايي، پرهيز از منيت و خود محوري، خدا محوري و حق مداري، بي نام و نشان بودن گمنامي، احساس وظيفه و انجام تکليف، همت و تلاش خستگي ناپذيري، اميد آفريني و نشاط و خدمت‌گزاري، ايثارگري و از خود گذشتگي و... شاخصه‎اي نداشت.

و امروز هم، جبهه پايداري از انقلاب اسلامي در اين صفات و ويژ گي‌ها تجلي مي‌يابد.

پايداران آن روز جبهه پايداري انقلاب اسلامي، فدايي خميني بودند بي‌چون و چرا، و جبهه امروز پايداري انقلاب اسلامي هم بايد فدايي سيد علي باشند بي چون و چرا.

آري،

از آن روز جزو جبهه پايداري انقلاب اسلامي بوديم و تا امروز هم.

آن روز،

عقلانيت، معنويت و عدالت در لباس ديگر حول ولايت مي‌چر خيدند و سربازاني عادل، عاقل و معنوي حماسه سازان آن ميدان بودند.

و امروز هم،

پايداران انقلاب اسلامي در جبهه‌اي ديگر با عقلانيت و معنويت و عدالت با نقش آفريني به نوعي ديگر حول محور ولايت، ميدان داري مي‌کنند.

دوستان،

پايداري از ديروز است تا امروز،

هر آن‌که واجد چنين شاخصه‌هايي باشد عضو جبهه پايداري انقلاب اسلامي است

و

هر جبهه‌اي که متبرک به اين صفات باشد، جبهه پايداري انقلاب اسلامي است.

دوران مصلحت انديشي هاي بيجا گذشته است

 حسين شجاعي

1. جبهه پايداري انقلاب اسلامي با دغدغه عده‌اي از دلسوختگان خالص انقلاب و با پيشنهاد آيت‌ا... مصباح يزدي تاسيس شد. با تشکيل اين جبهه، دو دسته مخالفت و دو دسته موافقت نمايان شده است. دسته اول مخالفان، همان‌هايي‌اند که جبهه پايداري براي مرزبندي با آنان، شکل گرفته؛ يعني ساکتين فتنه، فتنه‌گران و جريان انحرافي. دسته دوم مخالفان، دوستاني ناب و خالص‌‌اند که اين انشقاق و جدايي را به مصلحت نمي‌دانند. اعتقاد اين دسته بر آن است که اختلاف اصول‌گرايان اينک به نفع دشمن و به ضرر نظام است.

اما دسته اول موافقان، عده‌اي از فتنه‌گران و اصلاح‌طلباني‌اند که اختلاف ميان اصول‌گرايان را به نفع خود تلقي مي‌کنند و نهايتاً دسته دوم موافقان، دوستان و دلسوختگان ارزشي و ناب انقلابند که از تشکيل جبهه‌اي که نيروهاي ناب و خالص انقلابي را درون خود جاي داده‌ و از ناخالص‌ها تهي گردانيده؛ بسيار خرسندند.

مخالفت ساکتين‌فتنه و فتنه‌گران و منحرفين و نيز موافقتِ اصلاح‌طلبان، بي‌نياز از توضيح و ارزيابي است. اما موافقت و مخالفتِ دوستان، نياز به تامل دارد. آيا اکنون هنگامه حفظ وحدت است يا هنگام مرزبندي با افراد ظاهر‌الصلاحي که زير تابلوي اصول‌گرايي‌اند؛ اما در مقابل فتنه و انحراف، منفعل و ساکتند و حتي گاهي مؤيد و مشوق؟ به راستي اولويت با کدام مصلحت است؟

2. ما اينک در دوران ساختن دولت اسلامي به معناي حقيقي کلمه‌ايم و با پشت سرگذاشتن مرحله انقلاب اسلامي به معناي خاص کلمه و نظام اسلامي؛ مراحل ساختن کشور اسلامي و بنا ساختن تمدن عظيم اسلامي را پيش رو داريم. دولت اسلامي متشکل است از ساختارهاي اسلامي و نيز کارگزاران اسلامي؛ ساختار اسلامي، ساختاري است که هم در بعد شکلي و هم در بعد محتوايي از اسلام عزيز ناشي شود. کارگزاران اسلامي نيز عبارتند از افرادي که هم در بعد فردي و هم در بعد حضور سياسي، اجتماعي و مديريتي، ارزشي و اسلامي باشند. بنابراين هنگامي نهضت عظيم ما، از اين مرحله خطير عبور خواهد کرد که عناصر چهارگانه فوق از متن اسلام و ارزش‌هاي آن برخاسته باشند؛ هم نهادها و نظام‌هاي دولتي و حکومتي، و نيز برنامه‌هاي آن، برخاسته از متن اسلام باشند؛ و هم کارگزاراني از جنس ارزش‌هاي اسلامي در حوزه فردي و حضور اجتماعي، تامين و تربيت گردند. آن روي اين سکه آن است که مردم بصير و امتحان‌پس‌دادهِ ما، بايد به اين سطح از بصيرت نيز برسند که تنها کساني توان پي‌گيري اهداف مقدس و انقلابي آنان را دارند که از خلوص ارزشي هم در حوزه فردي و هم حوزه اجتماعي برخودار باشند. دشمن با همه توان، درصدد است که دستيابي به اين سطح از بصيرت را با لطايف‌الحيلي به تاخير اندازد. هر چند انقلاب عزيز ما در نزديک کردن مردم به اين باور و نگرش، موفقيت‌هاي بسياري کسب نموده است.

3. با تحقق انقلاب اسلامي در سال 57 و نيز نظام اسلامي در سال 58، حزب جمهوري اسلامي در دهه اول انقلاب، براي ايفاي چنين رسالتي شکل گرفت و نتيجه آن مجلسي ارزشي در ابتداي انقلاب که توانمند در برکناري بني‌صدر بود و در ادامه رئيس جمهوري چون سيدعلي حسيني خامنه‌اي بود. در دهه سوم انقلاب، بصيرت و همت مردم، حماسه سوم تير 84 را - پس از 16 سال حاکميت دولت‌هاي موسوم به سازندگي و اصلاحات- براي اقامه دولت اسلامي با شعار عدالت خلق کرد. حماسه سوم تير 84 يک قيام بود عليه کساني و به نفع کساني. قيامي بود عليه کساني که يا در حوزه فردي ارزشي نبودند و يا در حوزه حضور سياسي، اجتماعي، و مديريتي ارزشي نبودند. چنين کارگزاراني به دليل آن‌که در طراز جمهوري اسلامي نيستند، توان پي‌گيري اهداف والاي آن را نيز ندارند. اما در مقابل، سوم تير قيام بود به نفع کساني که در حوزه ارزشي مؤمن و متخلق به اخلاق اسلامي و زهد و ساده‌زيستي بودند و در حوزه اجتماعي نيز با محوريت ارزش‌هاي اسلامي، وارد ميدان شده بودند و قدرت را مجالي براي خدمت به خلق خدا براي تقرب به او، حول محور ارزش‌هاي اسلامي و براي تحقق اهداف والاي انقلابي و اسلامي تلقي مي‌کردند. حماسه سوم تير 84 يک وضع استثنايي براي کشور فراهم آورد؛ چنان‌که حضرت امام خامنه‌اي فرمودند: «امروز خوشبختانه يك وضع استثنائى در طول چندين سال گذشته وجود دارد. از اين جهت استثنائى است كه شعارهاى اساسى انقلاب به‌عنوان محور برنامه‏ريزي‌ها و حركت‌ها و سياست‌ها اعلام مى‏شود... شايد بعضي‌ها- حتّى بعضى مخلصين انقلاب، نه بيگانه‏ها و بددل‏ها؛ حتّى نزديكان- در طول بعضى از سال‌هاى گذشته تصورشان اين بود كه شعارهاى اصلى انقلاب؛ سربلندى اسلام، مسأله‏ عدالت، مسأله‏ مبارزه با استكبار، تلاش و مجاهدت براى رفع استضعاف از مستضعفان، ديگر روزگارش تمام شده است! بعضى البته جسارت و گستاخى كردند و همين‏ها را نوشتند و گفتند! اشتباه مى‏كردند، معلوم بود؛ مى‏دانستيم‏ اشتباه مى‏كنند. اما اين گستاخى، دل‌ها را خراش مى‏داد. امروز به همت ملت ايران، با انتخاب ملت ايران، دولتى سر كار آمده است كه شعارهاى اصلى انقلاب، شعارهاى اساسى و اصولىِ اوست. گفتمان مفاهيم انقلاب اسلامى، امروز گفتمان رائج و غالب است؛ اين خيلى اهميت دارد. من البته اين را پيش‏بينى مى‏كردم. من شايد حدود هفت سال، هشت سال قبل از اين، در جلسه‏ كارگزاران نظام اسلامى كه در همين حسينيه تشكيل شد، دلائلى آوردم بر اين‌كه دشمنان انقلاب كه خيال مى‏كنند مى‏توانند انقلاب را به فراموشى بسپرند و قربانى كنند و از رويش عبور كنند، اشتباه مى‏كنند؛ گفتم نمى‏توانيد؛ مى‏دانستيم‏ اشتباه مى‏كنند. بحمد اللَّه ملت ايران همت كردند و آن‌چه كه مى‏خواستيم، شد.» (بيانات در ديدار رئيس‏جمهور، مسؤولان و كارگزاران نظام، تير ‏1386) ترديدي در اين نيست که بايد از آن وضع استثنايي و آن‌چه رهبري آن را مي‌خواست و آن‌چه که مي‌خواست، شد؛ محافظت شود. همت ملت ايران در سوم تير 84، انقلاب را در مسير ساختن دولت اسلامي پيش برد و حفاظت از اين دست‌آورد بزرگ، حياتي و ضروري است.

4. و اما جبهه پايداري انقلاب اسلامي براي ايفاي چنين رسالتي - يعني پيشبرد انقلاب در راستاي دست يابي به دولت اسلامي که با همت ملت ايران در حماسه سوم تير 84، شتاب گرفته بود- تشکيل شده است. بنابراين جبهه پايداري را بايد تولد دوباره حزب جمهوري اسلامي، و حماسه سوم تير 84، البته در سال 1390 و در 33 سالگي انقلاب تلقي کرد و صد البته بسيار تنومندتر و رشيدتر. جبهه پايداري استمرار انديشه‌هاي شهيد بهشتي دبير کل شهيد حزب جمهوري اسلامي در مورد تشکيلات اسلامي و مسؤولان طراز جمهوري اسلامي است. جبهه پايداري حفظ حماسه ناب و خالص سوم تير 84 در گرداب فتنه‌ها و انحرافات و ناخالصي‌هاست. ديگر دوران مصحلت‌انديشي‌هاي بي‌جا گذشته است که به بهانه راي به صالحان مقبول، اصلح‌هاي نامقبول را منزوي کنند و دستيابي انقلاب اسلامي به دولت اسلامي را به تاخير بيندازند.

فاز جديد توطئه عليه مقاومت هم‌زمان با همه‌پرسي قانون اساسي كليد خورد
محموله 50 تني سلاح هاي اسرائيلي از مبدأ قطر در راه سوريه

يک منبع اردني که خواست نامش فاش نشود، اعلام کرد كه در روزهاي اخير، دولت قطر محموله‌ 50 تني سلاح و مهمات از جمله خمپاره انداز، مين‌هاي ضد زره، جليقه‌هاي ضد گلوله، تجهيزات ارتباطي به ارزش حدود 650 ميليون دلار را از شرکت نظامي رافائل در سرزمين‌هاي اشغالي خريداري کرده است.

اين منبع افزود: دولت قطر در تلاش است تا با استفاده از کانال‌هاي ارتباطي جريان 14 مارس وابسته به سعد حريري، اين ميزان سلاح را براي ايجاد ناامني در منطقه به داخل سوريه قاچاق کند.

اين گزارش حاکي از آن است که مسير انتقال و قاچاق اين حجم زياد سلاح به داخل کشور سوريه، از طريق مرزهاي اقليم کردستان عراق با سوريه در نظر گرفته شده است.

کشور کوچک قطر که به‌عنوان بزرگ‌ترين شريک تجاري اسرائيل در منطقه خاورميانه شناخته مي‌شود، در سال‌هاي اخير تلاش کرده است با تکيه بر ثروت ناشي از منابع سرشار گازي، خود را در منطقه مطرح کند. اين در حالي است که اين کشور در ماجراي جنگ 33 روزه عليه حزب الله و لبنان، به صورت مشهود از اسرائيل حمايت کرده و رسانه الجزيره را در اختيار اين استراتژي قرار داده بود.

انقلاب اسلامي، جنگ نرم بيست ساله و فتنه 88
مير حسين موسوي و نخست وزيري (بخش بيست و چهارم)

 دکتر منوچهر محمدي

دور دوم نخست وزيري

روزهاي پايان سال 1363 موضوع برگزاري انتخابات چهارمين دوره رياست جمهوري در دستور كار جريان‌هاي سياسي و متصديان امور قرار گرفته بود. آيت ا... خامنه‌اي كه از عملكرد ميرحسين راضي نبود، شرطشان براي كانديداتوري در انتخابات رياست جمهوري اين بود كه نخست وزير را خودشان انتخاب كنند.

هاشمي رفسنجاني مي‌گويد: «آيت ا... خامنه‌اي تمايلي به نامزد شدن مجدد نداشتند و با اصرار از ما و نيز خواست امام پذيرفتند و همان موقع نظرشان را راجع به كابينه گفته اند و حجت دارند ولي نمي‌خواهند از نظر امام تخلف كنند. نظر آقاي خامنه‌اي اين است كه اين‌ها خوب كار نكردند و جايز نيست دوباره مأمور تشكيل كابينه شوند، زمان طولاني بحث كرديم ولي به نتيجه نرسيد.»(1) ظاهرا امام موافقت ضمني خود را با آزادي ايشان براي انتخاب نخست وزير ابراز مي‌كنند.(2)

فضاي جامعه به تدريج از لوث وجود نفاق و منافقين پاك شده بود و اتفاق نظر نيروهاي وفادار به انقلاب نسبت به تداوم رياست جمهوري آيت ا... خامنه‌اي، يكي از نامزدهاي حاضر در صحنه از مدت‌ها پيش مشخص شده بود. انتخابات دور چهارم رياست جمهوري 25/5/65 برگزار شد، و آيت ا... خامنه‌اي با اكثريت قاطع پيروز انتخابات شد.

پس از پيروزي در انتخابات، آيت ا... خامنه‌اي به مشهد مي‌روند و به گفته احمد ناطق نوري «سخنراني ايشان در آن‌جا حاكي از اين بود كه ايشان نمي‌خواهد مهندس موسوي را معرفي كند. از سخنراني ايشان در مراسم تنفيذ حكم رياست جمهوري در دفتر امام در جماران نيز اين موضوع استنباط مي‌شد.»(3)

همزمان با اين اظهارات مير‌حسين و اطرافيان تلاش وسيعي را براي ابقا در مقام نخست وزيري آغاز مي‌كنند(4)، شواهد و اسناد مربوط به آن دوره نشان مي‌دهد كه اطرافيان مير‌حسين تلاش داشتند تا عوض شدن نخست وزير و به تبع آن وزراي جدي را عملي با هزينه بالا براي نظام به ويژه در شرايط جنگ نشان دهند كه نه تنها باعث تضعيف ايران در عرصه بين‌المللي خواهد شد، بلکه روحيه رزمندگان را نيز ضعيف خواهد نمود، به همين دليل با عناصر نزديك به مير حسين از حيث اعتقادي يا تشكيلاتي رايزني شد. افرادي كه در راس آن‌ها اكبر هاشمي رفسنجاني رئيس مجلس و محسن رضايي فرمانده سپاه قرار داشتند، تحركات خود را شروع كردند.

ناطق نوري در خاطراتش مي‌نويسد: «گويا آقاي محسن رضايي، به‌عنوان فرمانده سپاه خدمت امام رسيده و گفته بود كه موقعيت آقاي موسوي در جنگ و بين جوان‌ها به‌گونه است كه اگر ايشان نخست وزير نشوند، جنگ لطمه مي‌خورد. طبيعي است كه براي امام در آن روزها هيچ چيز حياتي تر از مسأله جنگ نبود.»(5) خود محسن رضايي نيز در تأبيد اين موضوع مي‌گويد: «من دو بار وساطت آقاي موسوي را نزد امام كردم چرا كه اگر ايشان عوض شود روحيه رزمنده‌ها ضعيف مي‌شود.»(6)

از طرفي پنجم مهر در مجلس كه بر صندلي رياست آن هاشمي رفسنجاني نشسته بود‌، 135 نماينده نامه‌اي به امام نوشته و ضمن حمايت از نخست وزيري ميرحسين خواستار ابقاي وي شدند. امام راحل در پاسخ اين نامه فرمودند: «...‌در وضع بسيار پيچيده كشور، دولت ايشان را موفق مي‌دانم و درحال حاضر تغيير آن را صلاح نمي‌دانم. ولي حق انتخاب با جناب آقاي رئيس جمهور و مجلس شوراي اسلامي محترم است.»(7)

پي‌نوشت‌ها:

1. خاطرات هاشمي رفسنجاني، اسفند 1363

2. ناطق نوري در خاطرات خود مي‌نويسد: «وقتي براي بار دوم مقام معظم رهبري به رياست جمهوري برگزيده شدند، بين ايشان و امام يك بحثي در مورد انتخاب نخست وزير بود، ايشان مي‌گفت اگر من رئيس جمهور بشوم، در انتخابات نخست وزير هركسي را كه بخواهم خودم بايد تصميم بگيرم و اين علامت را هم امام ظاهرا داده بودند كه خود شما تصميم بگير».

منبع: ناطق نوري علي اكبر‌، خاطرات‌، تهران؛ مركز اسناد انقلاب اسلامي‌، ج 2، به نقل از سايت مركز اسناد انقلاب اسلامي

3. همان‌، خاطرات ناطق نوري‌، ج1، انتشارات مركز اسناد انقلاب اسلامي

4. هاشمي رفسنجاني در خاطرات خود در ذيل تاريخ 25 شهريور از مراجعه بهزاد نبوي و محسن نوربخش به او و اظهار نگراني آن‌ها از احتمال تعويض دولت ياد كرده و مي‌نويسد: «ازمن خواستند دخالت كنم و مانع شوم»

منبع: خاطرات آيت ا... هاشمي رفسنجاني، ذيل تاريخ 25 شهريور 1364

5. همان، خاطرات ناطق نوري.

6. مجله ايران، ويژه نامه سياسي دهمين دوره انتخابات رياست جمهوري، مهر 88، ص64، به نقل از علي رضا اسلامي

7. صحيفه امام، ج 19، ص 391 تا 393

نقش رهبري در مديريت بحران ها (بخش دوازدهم)

 محمد تقي كرامتي

استراتژي رهبري در مقابله با «خطر تفرقه»

به‌رغم تلاش وسيع دشمن براي فتنه‌انگيزي و برافروختن آتش منازعات داخلي، خوشبختانه انقلاب اسلامي آن مقطع حساس را به سلامت و با کم‌ترين هزينه پشت سر نهاد.

در اين ماجرا نيز نقش رهبري معظم انقلاب به‌عنوان محوري که با اتکا به جايگاه قانوني و معنوي‌اش مي‌تواند در حفظ و ايجاد وحدت و انسجام ملي و در نتيجه برقراري ثبات سياسي، بيش از ديگران مؤثر باشد، بسياري حائز اهميت است. مقام معظم رهبري با اقتداء به پير و مراد خود، امام خميني، تلاش وافري را در ايجاد الفت و همدلي بين جريان‌هاي سياسي درون نظام در طول دوران رهبري، به‌ويژه در روزها و ماه‌هاي بحراني پس از ارتحال امام به عمل آوردند. مطالعه مواضع و اظهارات رهبر معظم انقلاب، گوياي اين واقعيت است که پس از اميدبخشي به مردم و يأس‌زدايي از چهره‌ نگران و مضطرب آن‌ها، اصل استراتژيک وحدت و تقويت هم‌گرايي از محوري‌ترين اصول مورد تأکيد معظم‌له در پيام‌ها و سخنراني‌ها بوده است. تأکيدات رهبر انقلاب در مورد لزوم حفظ انسجام و هم‌گرايي محدود به قشر خاصي نبوده و نيست و گستره شمول آن توده مردم، مسؤولان نظام و فعالان سياسي و قواي امنيتي-نظامي را در بر مي‌گيرد.

اما در اين ميان مسؤولان جناحي و اجرايي و قواي مسلح، بيش از ديگران مورد خطاب ايشان بوده‌اند. چرا که اختلافات در ميان توده مردم، غالباً فاقد اصالت و برخاسته از سوء تعامل و اختلافات بين سران و بزرگان آن‌هاست.

بعضاً کم‌ترين تنش و اختلاف ميان آن‌ها، سطح وسيعي از جامعه را دستخوش التهابات و هيجانات مخرب مي‌سازد؛ همان‌گونه که همدلي ميان آن‌ها مي‌تواند سطح تنافر و سوء تفاهمات بين هواداران را به خوبي مهار کند. توجه به اين نکته در شرايط بحراني رحلت امام، بسيار حائز اهميت بود و از اين رو اين مهم از نگاه تيزبين اين رهبر حکيم دور نمانده است. در يکي از سخنان ايشان خطاب به مسؤولان نظام مي‌خوانيم:

«هيجان عظيمي كه اين روزها جريان دارد، زمينه خوبي است تا بتوانيم به فضل پروردگار بد دلي‌ها و گله‌مندي‌ها و دودستگي‌هايي را كه متأسفانه در غالب استان‌ها وجود دارد از بين ببريم. شما اگر با ابتكار و عقل و حكمت و به انگيزه رفع مناقشات در صحنه اين حادثه بزرگ حركت كنيد، من خيلي اميدوار مي‌شوم. البته بعضي جاها مشكل و مسأله چنداني ندارند، ليكن در بعضي از استان‌ها واقعاً مسأله وجود دارد. در دوراني كه وزنه عظيم حضرت امام را نداريم، حقيقتاً بيش از همه چيز بايستي به يكپارچگي و وحدت مردم بينديشيم والا انقلاب تهديد خواهد شد...»(1)

مقام معظم رهبري، همچنين در آستانه جنگ اول خليج فارس و در پي اوج گيري اختلافات جناحي در كشور به ويژه بين نمايندگان مجلس سوم، به عموم ملت و جناح‌ها هشدار دادند كه تفرقه و جدايي بين نيروها، مهم ترين نقطه اميد دشمن و عمده ترين عامل شكست در تاريخ بيداري و مبارزات ملت هاست و ما حق نداريم به خاطر هيچ و پوچ، اين تجربه‌هاي تلخ و كشنده را تكرار كنيم. در بخشي از اين پيام مهم كه به ايجاد آرامش در آن شرايط خطير انجاميد، آمده است:

«به كليه قشرهاي مردم عزيز، مخصوصاً كساني كه از آگاهي بيش‌تري نسبت به حقايق موجود جهان و ايران برخوردارند، توصيه مي‌كنم كه بيش از همه چيز، يك عنصر اساسي را هميشه در مد نظر داشته باشند و آن، وحدت كلمه و حفظ يكپارچگي عموم ملت است. اين را اصلي بدانيد كه بايد بر همه گفتارها و كردارها و فعاليت‌هاي فردي و اجتماعي ملت ما حاكم و ناظر باشد...

امروز، آن كشوري كه حق دارد به جرأت داوطلب پيمودن اين راه‌ها شود و مطمئن باشد كه دخالت و تحميل قدرت‌هاي شيطاني، دارد، كشور ما و ملت ماست. پايبندي و ايمان عميق به اسلام و رهايي از نفوذ و سلطه قدرت‌هاي استكباري، اين امكان را كه براي مرز ميان پيروزي همه جانبه ملت ما، يا خداي نكرده ناكامي و هدر رفتن همه زحمات گذشته، يك چيز بيش نيست و آن، كلمه ميان مردم است. دشمن به همين دليل است كه براي شكستن وحدت ملت، سرمايه گذاري مادّي و معنوي هنگفتي كرده و مي‌كند.

گروه‌ها و جناح‌ها و اشخاص و دستگاه ها، در هر نقطه كه تلاش خود را مضر به وحدت ملت ديدند، بايد آن را متوقف سازند. در تمام حوادث بزرگ تاريخ بيداري و مبارزات ملت، هر جا شكست و نامرادي پيش آمده، بر اثر شكسته شدن صف واحد ملت بوده است. ما امروز حق نداريم تجربه‌هاي گذشته را تكرار كنيم و هيچ عذري و بهانه‌اي براي صدور گفتار و عملي كه ناقض وحدت است، پذيرفته نيست.

ملت ما بحمدالله در تمام دوران پس از انقلاب و در تمام حوادث مهم، وحدت كلمه خود را پشت سر امام عظيم الشأن راحل، با استحكام حفظ كرد و تعارض‌هاي گروهي و جناحي را به چيزي نگرفت و امروز هم بحمدالله به همين گونه است. ليكن صاحبان بيان و قلم و تريبون بايد توجه كنند كه تعارض‌ها و مناقشات گروهي، نخستين ضررش آن است كه آنان را از توجه به مسايل مهم جهان و منطقه غافل ساخته و قهراً وظايف آنان در قبلا ملت را از يادشان خواهد برد و ضرر بزرگ تر آن كه راه اين گونه افراد را از ملت جدا خواهد ساخت.»(2)

پي‌نوشت‌ها

1. مقام معظم رهبري، 19 خرداد 1368 در مراسم بيعت وزير کشور به همراه معاونان، مشاوران و استانداران سراسر کشور.

2. مقام معظم رهبري، 13 آبان 1369 در پيامي به مناسبت روز ملي مبارزه با استکبار.

حجت‌الاسلام والمسلمين سقاي بي ريا:
مردم، اتصال به کانون هاي قدرت و ثروت را نفي مي کنند

در دومين نشست انتخاباتي «انتخاب اصلح» که در خبرگزاري فارس برگزار شد، برخي اعضاي جبهه پايداري درباره ويژگي‌ها و شاخص‌هاي کانديداي اصلح سخن گفتند.

در اين نشست، حجت‌الاسلام دکتر سقاي بي‌ريا با تأکيد بر اين‌که اگر اصولگرايان همه يکدست بودند و در کل کشور يک ليست بيرون مي‌آمد، ممکن بود انگ انتخابات مهندسي شده به ما زده شود و بهانه بيش‌تري به دست آن‌ها بدهد، تصريح کرد: صرف‌نظر از برخي تأثيرات که ممکن است جنبي باشد، چند ليستي توطئه دشمنان را خنثي مي‌کند.

عضو جبهه پايداري افزود: بايد در احراز صلاحيت‌ها از شوراي نگهبان تشکر کرد و در واقع اين شورا کارآمدي خود را به اثبات رساند.

حجت‌الاسلام سقاي‌بي‌ريا با تأکيد بر اين‌که در بين اصولگرايان دو نيروي بزرگ يعني جبهه پايداري و جبهه متحد اصولگرايان حضور دارند، يادآور شد: بقيه تشکل‌ها محدود هستند و به علت عدم شناخت کامل مردم از آن‌ها با اقبال محدود مواجه خواهند شد.

عضو جبهه پايداري با بيان اين‌که مردم دو طيف جبهه پايداري و جبهه متحد که در صحنه هستند را مي‌شناسند، تصريح کرد: اصولگرايان و کساني که نسبت به آينده انقلاب دغدغه دارند به خوبي با اعضاي اين جبهه آشنا هستند.

وي با تأکيد بر اين‌که مسأله انتخابات مسأله تشخيص فرد است، يادآور شد: اگر فرد نتوانست تشخيص دهد، در اسلام شهادت عدلين وجود دارد؛ از بين افرادي که به آن‌ها اطمينان داريم دو شاهد عادل انتخاب شوند چراکه آن‌ها مي‌توانند سبب تشخيص درست شوند و اين يک روش اسلامي است که مردم به آن اهميت مي‌دهند.

دکتر بي‌ريا با بيان اين‌که آيت‌ا... مصباح در جبهه پايداري و آيت‌ا... مهدوي‌کني در جبهه متحد اصولگرايان قرار دارند، اظهار داشت: در اسلام در مسأله تقليد نيز مجتهد اعلم وجود دارد و فردي ممکن است يکي را اعلم تشخيص دهد و فرد ديگر اعلم ديگري را انتخاب کنند يا اين‌که دو شاهد عادل بخواهند عالم را تشخيص دهند اين هيچ اشکالي ندارد.

حجت‌الاسلام سقاي‌بي‌ريا با تأکيد بر اينکه در مسائل سياسي نيز به همين شکل است، اضافه کرد: در مسائل سياسي هم ممکن است فردي به يک عالم بيش‌تر اعتقاد داشته باشد و اين دليل عدم اعتماد به عالم ديگر نيست.

عضو جبهه پايداري بر همين اساس به نظرهاي آيت‌ا...‌مصباح و آيت‌ا... مهدوي‌کني اشاره و تصريح کرد: آيت‌ا... مصباح مي‌گويد ما صافي بررسي را بايد ريزتر کنيم تا اصولگراترها بيرون بيايند چرا که مجلس در رأس امور است و نياز به افراد کارآمد، قابل اطمينان و امتحان داده در فتنه و انحراف دارد. از اين رو بايد به اين مسأله مقيد باشيم.

وي در عين حال گفت که آيت‌ا... مهدوي‌کني بنا به مصلحت اين‌که ما نبايد کسي را طرد کنيم و اجازه دهيم همه در انتخابات حضور داشته باشند يک صافي درشت‌تر را براي بررسي قرار داد که مجموعه اين موارد يک مصلحت بزرگ را رقم زده است.

حجت‌الاسلام سقاي‌ بي‌ريا با تأکيد بر اين‌که در نهايت قضاوت با مردم است، اظهار داشت: مردم تشخيص خوبي دارند و کارآمدها را انتخاب مي‌کنند در واقع بايد گفت، فرهنگ انتخاباتي مردم کاملاً رشد کرده است.

عضو جبهه پايداري به فرمايش مقام معظم رهبري مبني بر اين‌که «نبايد به کانون‌هاي قدرت و ثروت نزديک شد» اشاره و اضافه کرد: اين موضوع يک هدف‌گذاري تربيتي بسيار مهم است، يعني مردم را به ورطه بالاتري رهنمون مي‌کنند؛ از اين رو ممکن است اين امر در چند انتخابات آينده خود را بيش‌تر نشان دهد.

وي بر همين اساس به انتخابات نهم و دهم رياست جمهوري اشاره کرد که صرف‌نظر از شخص پديده عجيبي بود، چرا که مردم به صاحبان ثروت و قدرت رأي ندادند و اين نشانه رشد فکري و فرهنگي ما در زمينه انتخابات است؛ اغلب مردم به اين نکات توجه دارند و مسأله اتصال به کانون‌هاي ثروت و قدرت را نفي مي‌کنند.

حجت‌الاسلام سقاي‌ بي‌ريا با تأکيد بر اينکه رقابت سازنده است، گفت: آيت‌ا... مصباح اسم جبهه را نام‌گذاري کردند و بنده و عده‌اي ديگر از دوستان هيأت مؤسس اين جبهه هستيم و در جلساتي که با آيت‌ا... مصباح داشتيم، ايشان دو رهنمود ارزنده را مطرح کرد.

عضو جبهه پايداري ادامه داد: آيت‌ا... مصباح اين موضوع را يادآور شد که شما الان جلو برويد و بحث‌ها را رها کنيد و به دنبال کانديداهاي مشترک باشيد و گفت که جبهه پايداري بمانيد.

وي بر همين اساس به طرح 2+2 اشاره و اضافه کرد: قرار بود در اين طرح با توجه به منشور اصولگرايي به افراد نمره داده شود و هرکس بيش‌ترين امتياز را با اکثريت آرا به دست آورد وي را در ليست قرار دهند.

حجت‌الاسلام سقاي‌ بي‌ريا به دومين رهنمود آيت‌ا... مصباح اشاره کرد و گفت: براي شما مهم نباشد که افراد در چه ليست‌هايي هستند اگر به فرد اصلح رسيديد آن را در ليست قرار دهيد.

عضو جبهه پايداري با بيان اين‌که اعضاي جبهه متحد اول اين موضوع را عنوان کردند که هرکس در ليست ما قرار دارد نبايد در ليست ديگري باشد و چون از يک نپختگي برخوردار بود، از اين امر اجتناب کردند.

وي با تأکيد بر اين‌که مباحثاتي که بين جبهه پايداري و جبهه متحد اصولگرايان انجام شد موجب شد دو طرف به سمت ليست واحد بروند و تا اندازه زيادي خالص‌تر شوند، اظهار داشت: اين دو رهنمود آيت‌ا... مصباح موجب شد که در تهران 5 نفر در بين دو ليست مشترک باشند.

حجت‌الاسلام سقاي‌ بي‌ريا با تأکيد بر اين‌که چون تهران قلب رقابت‌هاست اشتراکات در اين اندازه خوب است، تصريح کرد: کانديداهاي مشترک جبهه پايداري و جبهه متحد اصولگرايان در شهرستان‌ها به نود درصد مي‌رسد البته از تعداد افرادي که ما معرفي کرده‌ايم.

حجت‌الاسلام سقاي‌ بي‌ريا با تأکيد بر اينکه اين موارد بسيار نويد‌بخش است، يادآور شد: اما ليست‌هاي مشکوکي وجود دارد که داراي هيچ شناسنامه‌اي نيستند؛ نبايد به ليست‌هاي فرعي توجه کرد چرا که جبهه متحد اصولگرايان و جبهه پايداري اصل هستند و اين به دليل حضور افرادي است که در پشت صحنه اين دو جبهه قرار دارند.

عضو جبهه پايداري با بيان اينکه سخنگو، دبيرکل و اعضاي جبهه پايداري هيچگاه نمي‌گويند که حتماً بايد به ما رأي داده شود، افزود: هدف ما اين است که روشنگري کنيم و جبهه پايداري يک جبهه گفتماني است که از مدت‌ها قبل فعال بوده و در زمينه مسائل سياسي و اجتماعي روشنگري مي‌کند.

وي به ساکتين فتنه 88 اشاره کرد و گفت: در زمان امام حسين(ع) دو گروه بودند که باعث شهادت ايشان شدند؛ يک گروه کساني که عليه آن حضرت به ميدان آمدند و يک عده هم با سکوت خود موجب واقعه عاشورا شدند.

وي با بيان اينکه در فتنه 88، عده‌اي در مقابل نظام بودند و عده‌اي نيز در اين ماجرا سکوت کردند، تصريح کرد: البته اين سکوت درجاتي دارد که مردم از آن غافل نيستند و با گسترش رسانه‌ها، با همه مسائل آشنا مي‌شوند.

عضو جبهه پايداري انقلاب اسلامي با تأکيد بر اينکه جايگاه مهمي مثل مجلس بايد به يک محل اتکاء بزرگ و مطمئن تبديل شود، گفت: يک نماينده مي‌خواهد قوانين عمده کشور مثل بودجه را تصويب کند و کسي که سابقه سازش، کم‌کاري، سکوت و ملاحظه‌کاري دارد، ممکن است زد و بندهاي سياسي، شخصي و گروهي داشته باشد؛ از اين رو نمي‌تواند وارد مجلس شود.

حجت‌الاسلام سقاي بي‌ريا ادامه داد: البته نبايد تصور شود اين افراد به هيچ دردي نمي‌خورند و در هيچ رده و سطحي کارآمدي ندارند و اينکه جبهه پايداري مي‌گويد ما صافي را ريز بگيريم به معني طرد کردن چنين افرادي از صحنه اجتماع يا سياست نيست، بلکه حرف ما اين است که بايد کساني که داراي کيفيت‌هاي بالاتري هستند، به مجلس بروند.

وي در پايان ابراز اميدواري کرد طرح و برنامه‌هاي جبهه پايداري به سامان برسد؛ چرا که هدف اصلي بهبود برنامه‌هاي فکري و ذهني نظام است و آيت‌ا... مصباح همواره مي‌گويد ما يک ليدر بيش‌تر نداريم و آن هم مقام معظم رهبري هستند.

حجت الاسلام پناهيان در جمع جوانان حامي جبهه پايداري:
تا کي از ترس ضد انقلاب به غير انقلابي ها رأي بدهيم؟!

حجت الاسلام پناهيان در جمع جوانان حامي جبهه پايداري، انتخابات موفق را داراي دو شاخص مشارکت بالا و اصلح بودن کساني دانست که انتخاب مي‌شوند.

اين استاد حوزه و دانشگاه افزود: حتي دشمنان نيز در اين انتخابات احتمال مشارکت بالاي مردم را مي‌دهند و نگراني ما درباره ميزان مشارکت کاهش پيدا کرده است اما نبايد براي افزايش مشارکت کوتاهي کنيم.

به گزارش رجانيوز، وي يکي از زمينه‌هاي افزايش مشارکت را ايجاد فضاي رقابتي در انتخابات دانست و گفت: در اين انتخابات، اصل رقابتي بودن که مد نظر مقام معظم رهبري نيز بوده است تحقق پيدا کرده و ان‌شاء الله اين رقابت بين دوستداران و خانواده نظام ادامه پيدا مي‌کند.

حجت الاسلام پناهيان ادامه داد: سال‌ها رقابت‌هاي انتخاباتي بين گروه‎هايي بوده است که در طول هم با نظام در ارتباط بوده‌اند و يکي به اصل نظام نزديک و ديگري از آن دور بوده است. اين صف بندي انتخابات را نه پرشور که پرتنش مي‌کرده است و موجب مي‌شده تا انتخابات به مرز انقلابي و ضد انقلابي بودن برسد.

تا کي از ترس ضد انقلاب به غير انقلابي‌ها رأي بدهيم؟!

جانشين قرارگاه عمار گفت: بايد اين سنت را شکست چرا که در اين فضا خيلي مصلحت‌ها به ما تحميل مي‌شود. تا کي بايد رقابت بين کساني باشد که يکي به انقلاب نزديک و ديگري به ضد انقلاب نزديک است؟ تا کي بايد انتخابات طوري باشد که اگر به فلان گروه رأي ندهيم کار دست ضد انقلاب بيفتد؟ تا کي بايد براي اين‌که امور در دست ضد انقلاب قرار نگيرد، به کساني رأي بدهيم که خيلي هم انقلابي نيستند؟ بعضي‌ها دوست دارند در نظام جمهوري اسلامي که يکي از ابرقدرت‎هاي جهان شده است، هميشه رقابت بين انقلابي و ضد انقلاب باشد اما امروز شرايطي پيش آمده است که مي‌توان فضاي رقابت را تغيير داد.

پناهيان در تبيين عوامل اين آمادگي گفت: دو دليل وجود دارد که امروز مي‌توان رقابت را بين افرادي ايجاد کرد که در عرض هم با نظام ارتباط دارند. يکي اين‌که پس از فتنه 88 سران اصلاحات، بي لياقتي خود را براي حضور در امور نظام نشان دادند و ديگر اين‌که با اتفاقاتي که در جهان افتاده است، مانند بيداري اسلامي و حتي بيداري جهاني، امروز ديگر تئوري‌هايي که از جريان اصلاحات پشتيباني مي‌کرد، فروپاشيده است و کساني که دم از جامعه مدني مي‎زدند امروز شرمنده هستند.

وي ادامه داد: البته فضاي رقابت بين خودي‌ها که نسبت‎شان با نظام مساوي است، با فضاي رقابت در شرايط قبل فرق دارد و در اين فضا هر چقدر گروه‎ها بيش‌تر به هم احترام بگذارند، کارشان بيش‌تر پيش مي‌رود.

اين استاد دانشگاه گفت: بايد به اين‌جا برسيم که در انتخابات چند گروه انقلابي داشته باشيم که تفاوت‌شان نه در انقلابي گري که در راه‌حل‎هايي باشد که براي مشکلات کشور دارند. براي رسيدن به اين وضع مطلوب بايد الان به نمايندگان انقلابي‌تر رأي بدهيم. اگر سراغ نمايندگان انقلابي‌تر رفتيم، آينده بهتري پيش رو خواهيم داشت. در اين صورت ديگر اختلاف معنا ندارد بلکه مسابقه معنا پيدا مي‎کند؛ مسابقه بين گروه‎هايي که مي‌خواهند نظام را به آرمان‎هايش برسانند.

نماينده‌‌اي را انتخاب کنيد که دشمن از او بترسد

حجت الاسلام پناهيان در ادامه به بيان اصلي‌ترين شاخص نماينده اصلح پرداخت و گفت: نماينده بايد به حدي انقلابي باشد که دشمن از او بترسد. هر نخبه‌‌اي در اين مملکت اگر انقلابي نباشد، به نقطه اميد دشمن تبديل خواهد شد و وقتي دشمن به نخبگان اميد داشته باشد، فشار را بر کشور افزايش خواهد داد. چرا دشمنان زبون ما بايد بتوانند ما را تهديد کنند؟ بايد نقطه اميد دشمن را در مجلس نااميد کنيم. اگر قرار باشد همين نمايندگان را در مجلس حفظ کنيم، پس خطاب سيد حسن نصرالله چه بود که گفت مقام معظم رهبري حتي در ايران هم غريب است؟

وي در ادامه با يادآوري ادعاهاي يکي از نمايندگان کنوني مجلس و سپس نقد آن، بيان داشت: برخي نمايندگان اصول‎گراي مجلس که از حداقل درايت سياسي برخوردار نيستند، مي‌گويند كه مجلس نبايد تابع اشارات رهبري باشد بلکه فقط بايد تابع فرامين و حکم حکومتي باشد! در حالي‌كه چنين مجلسي، به نقطه اميد دشمن تبديل خواهد شد و امنيت و اقتدار کشور را کاهش خواهد داد. به نماينده اصول‌گرا مي‌گوييم چرا رسانه بيگانه سخنان تو را پخش مي‎کند، مي‌گويد من نمي‎دانم چرا اين‎کار را مي‌کند! ما بايد ببينيم مواضع کدام يک از نامزدها در بي بي سي با اشتياق پوشش داده مي‌شود و به اين افراد رأي ندهيم و در مقابل ببينيم دشمنان از مواضع چه کسي برآشفته مي‌شوند، به او رأي بدهيم.

مصلحتي براي رأي ندادن به انقلابي‌ها وجود ندارد

پناهيان با اشاره به اهميت مصلحت انديشي در حکومت اسلامي گفت: آيا اکنون دليلي وجود دارد که مصلحت انديشي کنيم و به انقلابي‌ها رأي ندهيم؟ آيا امروز مصلحتي وجود دارد که يک عنصر غير انقلابي را به مجلس بفرستيم؟ هرجا ما ضرر کرديم به‎ دليل اين بوده است که از انقلاب‎مان کوتاه آمده ايم. يکي از نشانه‌هاي انقلابي‌گري اين است که از اصل اساسي نظام يعني ولايت فقيه درک روشن و به آن التزام واقعي داشته باشيم و نماينده‌ها نيز بايد انقلابي باشند تا رأي‎شان حلال باشد.

وي ادامه داد: نامه منتظري به امام را بخوانيد؛ همان نامه‌‌اي که موجب شد امام به او بگويد برو توبه کن تا در قعر جهنم نماني. منتظري مگر در آن نامه چه گفته بود؟ آيا ولايت فقيه را زير سؤال برده بود يا عليه امام حسين شعار داده بود؟ او اشکالاتي را مطرح کرده بود که به آن حدي که او اهميت مي‌داد، اهميت نداشتند. به همين سبب، امام به او گفتند تو ساده لوح هستي و نظام را دست منافقين و ليبرال‎ها خواهي داد. من خواهش مي‎کنم به ساده لوح‌ها رأي ندهيد.

بعضي‎ها در فتنه هوس «سعه صدر» کردند!

پناهيان در فراز پاياني سخنانش نيز گفت: بعضي‌ها در فتنه 88 هوس سعه صدر و به اصطلاح «بزرگوارانه برخورد کردن» پيدا کردند. آن‌ها آن‌قدر سعه صدر پيدا کردند که خواستند بين رهبري و فتنه گران پادرمياني کنند! مجلس هشتم درباره فتنه 88 آن‌طور که بايد، انقلابي عمل نکرد. اين در کليت مجلس احساس شد. اگر در مشکلات بعدي هم بخواهند اين‌طور برخورد کنند چه مسائلي پيش خواهد آمد؟ نمايندگان بايد انقلابي باشند و معيارهايي مانند تخصص، بعد از انقلابي بودن اهميت دارد. هرچه فرد انقلابي‌تر را انتخاب کنيم سرعت نظام در رسيدن به اهدافش بيش‌تر خواهد شد و اين سرعت مورد نياز امروز جهان است.

حجت الاسلام پناهيان به سخنانش با اين دعا پايان داد كه «خدايا! موجبات رسوايي كساني را که مي‌خواهند عوام فريبانه از مردم رأي جمع کنند و انقلابي نيستند، در همين چند روزه فراهم کن.»

سخنگوي جبهه پايداري:
معيار جبهه پايداري، عمل به تکليف است

اشاره: دکتر باقري لنکراني، سخنگوي جبهه پايداري، در گفت‌وگو با خبرگزاري فارس به پرسش‌هاي متعددي پاسخ داده است. گزيده‌اي از اين گفت‌وگو را ملاحظه مي‌کنيد:

در ابتدا اگر صبحت‌هاي مقدماتي داريد، بفرماييد.

دکتر لنکراني: ما براي دفاع از انقلاب اسلامي نمي‌توانيم در قالب‌هاي ديگران حرکت کنيم. اين نکته مهمي است که اگر بخواهيم در هر عرصه‌اي مدافع انقلاب اسلامي باشيم، لازم است روش‌ها و مسيري که انتخاب مي‌کنيم، متناسب با اهداف‌مان باشد.

به عنوان مثال ما گمان مي‌کنيم مي‌توانيم در عرصه سياسي و اجتماعي کشور با همان روش‌هاي متداول غربي حضور داشته باشيم و يا در عرصه اطلاع‌‌رساني با همان روش‌هاي متداول کساني که قبولشان نداريم، باشيم اما اين موضوع ما را به مقصد نمي‌رساند و سبب نوعي ابهام و گم کردن مسير مي‌شود.

مشخصه انقلاب اسلامي نيز همين ساختارشکني است و اين‌که نمي‌خواهد خود را در چارچوب‌هاي ديگران اثبات کند. در عرصه سياسي هم همين نکته کاملا مهم است و وقتي مي‌خواهيم فهرست انتخاباتي ارائه کنيم، عقل مرسوم دنيا که عقلانيت منفعت‌طلب است، مي‌گويد «شما نظرسنجي کنيد و هر کسي که بيش‌ترين آرا را آورد، همان را کانديداي خود قرار دهيد تا راي بياورد»، اما ساختارشکني انقلاب اسلامي مي‌گويد شما مجاز نيستيد که اين‌گونه رفتار کنيد و بايد بر اساس معيارها و اصول حرکت کنيد؛ بايد ببينيد که اصلح کيست و براي راي آوردن او تلاش کنيد؛ ملاک اين نيست که همين اکنون راي آوري‌اش به اثبات رسيده باشد تا شما او را در فهرست قرار دهيد.

اين جنس تفاوت‌ها در نوع حرکت اجتماعي مي‌تواند تعيين کننده و سازنده باشد لذا شناخت من از خبرگزاري فارس اين بود که در برهه‌هايي برخلاف جريان ساختاري معمولي رسانه‌ها حرکت کرده و موفقيتش نيز به همين دليل است؛ البته نگراني‌ام از اين است که گاهي مصلحت‌انديشي، اين توجه به آرمان‌ها را کم مي‌کند و بايد بدانيم آن‌چه باعث بالندگي مي‌شود، همين توجه به آرمان‌هاست، نه اين جنس مصلحت‌انديشي‌ها.

در بحث ليست جبهه پايداري اين شائبه به وجود آمد که همان طور که جبهه متحد اعضاي جبهه پايداري را در ليست خود قرار ندادند، جبهه پايداري نيز سعي کرد تا حداقل‌هاي جبهه متحد را در ليست قرار دهد. آيا واقعا به همين شکل بود؟

دکتر لنکراني: ما در جبهه پايداري دو مسير را پيگيري مي‌کرديم؛ يک مسير اين بود که با پيشنهاد جبهه متحد، با تعدادي از اعضاي اين جبهه و برخي دلسوزان مذاکراتي داشتيم و مبناي مذاکرات نيز اين بود که تلاش کنيم همراهي دو فهرست را به حداکثر برسانيم. متاسفانه آن مذاکرات با برخي برخوردهاي شبه متکبرانه به جايي نرسيد. يعني به جاي اين‌که صحبت بر سر اين باشد که ما بر اساس شاخص‌ها حرکت کنيم، نوع صحبت بر سر اين بود که چند تا از ما، چند تا از شما.

اما صحبت جبهه پايداري اين بود که نمي‌خواهيم کسي از ما در ليست باشد اما برايمان مهم است تک تک افرادي که در اين فهرست قرار مي‌گيرند، با شاخص‌هايي که بر روي آن‌ها تاکيد داريم و آن‌ها را درست مي‌دانيم، تطبيق داشته باشد و تقاضايمان از دوستان نيز اين بود که آن‌ها هم با همين ادبيات بيايند و مذاکرات را انجام دهيم البته اين مذاکرات به دليل برخوردهاي اينگونه‌اي به نتيجه نرسيد.

در کنار اين، بر اساس همان شاخص‌ها و معيارهاي مورد تاکيدمان سعي کرديم نسبت به شناسايي کانديداها اقدام کنيم؛ حتي قبل از اين‌که کانديداها ثبت‌نام کنند، کانديداهاي بالقوه را شناسايي کرديم. سپس نامه‌اي از جانب دبير جبهه پايداري تنظيم و با آن نامه از يک سري افراد و شخصيت‌ها دعوت شد تا در انتخابات ثبت‌نام کنند؛ چرا‌که آن‌ها را براي حضور در اين عرصه توانمند ديديم.

در حوزه انتخابيه تهران براي 40 نفر اين نامه ارسال شد چراکه فکر مي‌کرديم حضور اين 40 نفر مي‌تواند در مجلس مفيد باشد. پس از اين‌که برخي از اين‌ها ثبت‌نام کردند، جبهه بر اساس ثبت‌نامي‌هايي که چه خودش دعوت کرده بود و چه خود آن افراد ثبت‌نام کرده بودند، بر مبناي شاخص‌ها به عملکردشان رسيدگي کرد و اين فهرستي که معرفي شد، در واقع ناشي از آن بررسي‌ها بود. البته مثل هر کار ديگري ممکن است بهتر از اين نيز مي‌شد، انجام شود اما به هر حال جبهه فرصت محدودي داشت.

عمده تلاش ما قبل از اين فهرست، بر افزايش اشتراکات با جبهه متحد بود که متاسفانه برخوردهاي تعاملي ملاحظه نشد و عملا سناريويي که به دنبالش بوديم تا فهرست مشترک قوي‌تري داشته باشيم، با استقبال روبه‌رو نگرديد. اين بود که ما بر مبناي شاخص‌ها و معيارها حرکت کرديم. اگر اکنون نيز ملاحظه کنيد، مي‌بينيد در بين افرادي که مطرح شده‌اند، برخي عضو جبهه پايداري نيستند اما در طرف مقابل کم‌تر مي‌بينيم که کسي عضو تشکلي نباشد اما در فهرست حضور داشته باشد لذا موضوع را نقطه ضعف براي فهرست خودمان تلقي نمي‌کنيم و آن را نقطه مثبت مي‌دانيم.

همچنين براي ما نکته مثبتي است که سرليست جبهه متحد را هم در ليست خود داريم؛ به لحاظ احترامي که براي ايشان قائل هستيم و به لحاظ نقش مهمي که ايشان مي‌تواند در قوه مقننه ايفا کنند، خوشحاليم که ايشان را در ليست خود داريم البته از برخي صحبت‌ها که دوستان در جلسات مي‌کردند، گله داريم چرا که آن‌ها مي‌گفتند «آقاي آقاتهراني و همچنين آقاي زارعي چهره‌هاي خوب و مؤثري در مجلس هستند» لذا گله‌منديم وقتي که خودشان اينگونه مي‌گويند، چرا اين چهره‌ها در فهرست جبهه متحد نيستند.

به هر حال، فهرست‌ها اعلام شده است و اين گلايه‌ها فايده‌اي ندارد لذا اميدواريم در فضاي انتخاباتي همه توصيه‌هاي رقابت سالم و بدون تنازع و دعوا را رعايت کنند تا انتخابات پرشوري را شاهد باشيم.

يکي از شعارهاي اصلي جبهه پايداري دوري از کانون‌هاي ثروت و قدرت است. الان هزينه‌هاي انتخاباتي شما از چه راهي تامين مي‌شود؟

دکتر لنکراني: در يک زماني حضور در عرصه انتخابات با همان مدل‌هاي غربي و مرسوم مثل چاپ بنرهاي بزرگ، پوستر‌هاي رنگي و استفاده از اقلام تبليغي که در قانون اساسي با بسياري از آن‌ها مخالفت شده است، وجود داشت البته اين نوع تبليغات هزينه‌هاي گزافي را به بار مي‌آورد. برخي دوستان در بعضي از جبهه‌ها پيش‌بيني هزينه‌هايي نزديک به چند ده و يا چند صد ميليارد را کرده‌اند اما از آن‌جا که بنا داريم در جبهه پايداري گفتمان را ترويج کنيم، حضور تبليغاتي‌مان از جنس تبليغ‌هاي مرسوم نيست.

هر چند از باب اطلاع‌رساني اقداماتي نيز از اين جنس خواهيم داشت چراکه بايد اسامي داوطلب‌مان را به اطلاع مردم برسانيم اما حضور اصلي‌ ما همان حضور گفتماني و تاکيد بر ترويج آرمان‌ها و ايده‌هاست که در مقايسه با بسياري از اقدامات ديگران هزينه آنچناني از نظر چاپ، تکثير و توزيع ندارد. همچنين جبهه پايداري از يک عقبه جوان و پا به کار برخوردار است که به اين جبهه اين توفيق را مي‌دهد، براي ترويج گفتمان خود نخواهد فرد روزمزد اجير کند و به او پول بدهد که تو برو اين آيتم‌هاي ما را پخش کن.

آن‌هايي که به اين جبهه مي‌آيند نوعا اعتقادي آمده‌اند و باز اين موضوع کمک مي‌کند که ترويج‌مان يک ترويج مردمي باشد البته همه اين کارها نيز هزينه‌هايي دارد. تاکنون در جبهه پايداري عمده هزينه‌ها از محل کمک‌هاي مردمي تامين شده است البته اين کمک‌ها نوعا کمک‌هاي خرد بوده است چراکه از ابتدا قرار گذاشتيم از هيچ کسي بيش‌تر از يک حدي کمک دريافت نکنيم؛ يعني اگر کسي خواست به جبهه چند ده ميليون کمک کند، ما اين را قبول نمي‌کنيم؛ زيرا جبهه را به نوعي وامدار آن فرد مي‌کند.

ما براي پذيرش کمک سقف داريم و از آن سقف بالاتر از هيچ فردي کمک قبول نمي‌کنيم. به همين دليل نيز مقداري کندي در فعاليت‌هايمان بوده است. مثلا در خود شيراز که بنده دبير جبهه استان فارس هستم، براي اين‌که بتوانيم جايي را براي جبهه فراهم کنيم، آنقدر طول کشيد که يکي از اطباء خانه‌اي کلنگي را در اختيار ما قرار داد. به هر حال کارنامه و اخلاق انتخاباتي هر جبهه نشان مي‌دهد که هر جبهه‌اي چقدر هزينه مي‌کند و اين هزينه‌ها کاملا قابل محاسبه و مقايسه است.

آقاي حدادعادل در خصوص رقابت جبهه متحد و جبهه پايداري ابراز نگراني کردند و گفتند اگر اين رقابت مثل رقابت استقلال و پرسپوليس باشد، جاي نگراني دارد. شما برنامه‌اي داريد که بحث‌هاي قبل از انتخابات پس از آن ادامه نداشته باشد؟

دکتر لنکراني: جبهه متحد اعلام کرده جبهه‌اي براي انتخابات مجلس نهم است و قاعدتا پس از انتخابات ماموريت اين جبهه بايد تمام شود؛ اما جبهه پايداري يک جبهه گفتماني است و ما از ابتداي تاسيس تاکيد کرديم که نبايد فضاي کشور زود انتخاباتي شود و حرف‌هاي ديگري غير از انتخابات نيز داريم.

طبيعي است که اين دو جبهه را نمي‌توان از اين حيث با هم مقايسه کرد چراکه جبهه متحد طبق گفته خودشان ساز و کار رسيدن به کانديداها براي انتخابات مجلس نهم است اما ادعاي جبهه پايداري اين است که يک جبهه گفتماني است و تازه کارش آغاز شده و مجلس هم که تاسيس شد، بايد از کساني که چه نامزد خودش بودند و چه افراد ديگري که از حزب‌ها و جريانات ديگر وارد مجلس شدند، مراقبت کند که چه نسبتي با گفتمان انقلاب و جبهه دارند.

جبهه پايداري قصد دارد براي اين افراد آذوقه و مهمات آماده کند تا وقتي در صحنه حضور مي‌يابند، بتوانند اثرگذار باشند و پس از انتخابات هم بر آن‌ها نظارت کند که آيا کارشان را درست انجام مي‌دهند يا خير لذا جبهه متحد و جبهه پايداري نسبت يکساني ندارند.

البته درست است که ما يک سري هويت‌هاي جمعي داريم و حضور انسان در جمع‌هاي مختلف هويت‌ساز و هويت‌بخش است اما هر کدام از ما هم هويت فردي خودمان را به‌عنوان يک شخصيت حقيقي داريم لذا اين‌که شخصيت‌هاي حقيقي در اين عرصه مراقبت نکنند که رفتار‌هايشان تا چه حد با موازين و اصولي که از اصول اساسي جبهه پايداري براي حضور در صحنه سياسي و اجتماعي کشور است، تطبيق دارد يا خير، نگران‌کننده است.

بالاخره انتخابات 12 اسفند آخر مملکت نيست و انشاا... و به فضل خدا اين کشور برقرار خواهد بود و انتخاب‌هاي ديگري نيز خواهيم داشت و صبح 13 اسفندي هم وجود دارد لذا اين‌که ما بخواهيم تمام همت خود را در اين بگذاريم که پيروز انتخابات 12 اسفند شويم ولو با افشاگري، نقد‌هاي غيرمنصفانه و حتي با تخريب سرمايه‌هاي کشور کار درستي نيست و تذکر دلسوزانه جناب آقاي دکتر حداد نيز معطوف به همين نکته بوده است.

برخي مي‌گويند نگاه شما به سال 92 و انتخابات رياست جمهوري يازدهم است، اين موضوع را قبول داريد؟

دکتر لنکراني: اگر نگاه به مناصب بود، از همين روش‌هاي مرسوم دنيا استفاده مي‌شد و روش‌هاي مرسوم دنيا نيز اين است که کاري کنيد تا همه با شما خوب باشند و وقتي همه با تو خوب بودند و در صحنه جلب آراء قرار گرفتي، کسي تخريبت نخواهد کرد بلکه همه به نوعي احساس همبستگي و وابستگي به تو خواهند کرد، که در جبهه پايداري ما اين نگاه را نداشتيم.

اکنون نيز مي‌بينيم موضع رفتاري برخي از کساني که داوطلبان رياست جمهوري آتي هستند، اين است که همه را به نوعي به خودشان وابسته و پيوسته کنند اما جبهه پايداري نگاهش اين است که ما چه تکليفي داريم. در انتخابات مجلس نيز مدتي بحث شد که ما حضور پيدا کنيم يا خير چراکه نگران بوديم اين حضورمان در عرصه انتخابات به بحث گفتماني‌مان لطمه بزند. با اين‌که معرفي 290 نفر و در هر حوزه داوطلب داشتن، کار سختي نبود اما چون اصل جبهه اين بود که گفتمان خود را دنبال کند، با يک وسواس افراد ليست را انتخاب کرد.

در برخي حوزه‌ها هم که همراهي يک شخص با گفتمان محل ترديد بود و يا نسبت به فردي مطمئن نبوديم، کانديدا معرفي نکرديم؛ البته مدعي نيستيم تمام اين افراد که معرفي کرديم، حتما تا آخر با گفتمان خواهند بود اما تلاش کرده‌ايم که اين اتفاق بيفتد و سازوکار نظارتي‌مان نيز اين است که اگر کسي از اعضاي اين فهرست وارد مجلس شد، از او مراقبت کنيم و بپرسيم «حالا که وارد مجلس شدي، براي اين گفتمان چه کاري انجام مي‌دهي». و اين تفاوت مبنايي جبهه پايداري است و ما به اين‌که در بين گرفتاري‌ها و فعاليت‌ها، خود را مقيد مي‌دانيم که با اين گفتمان حضور داشته باشيم، افتخار مي‌کنيم.

براي انتخابات رياست جمهوري نيز برنامه‌اي داريد؟

دکتر لنکراني: برنامه ما در انتخابات رياست جمهوري نيز ترويج گفتمان‌مان است و نگاه به اشخاص نداريم. ما از رئيس جمهور آينده مطالبه داريم و اين مطالبه هم گفتماني است. البته برخي از اشخاص با کارکردهاي خود نشان دادند با اين گفتمان مورد تاکيد انقلاب اسلامي در برخي از قسمت‌ها همراهي ندارند و ما به عملکرد آن‌ها نقد گفتماني داريم.

 يادداشت هفته

در حاشيه برگزاري همه پرسي در سوريه

 مرتضي ميبدي

دولت سوريه در ادامه حرکت اصلاحي خود، قانون اساسي جديد اين کشور را در معرض آراي مردم قرار داد تا برخلاف بسياري از ديگر کشورهاي عربي پرمدعا، عزم خويش را براي رقم زدن برخي اصلاحات به نمايش گذارد. پس از آغاز قيام مردم در برخي کشورهاي عربي از جمله تونس، مصر، ليبي، بحرين، عربستان و‌...، بوق‌هاي تبليغاتي دشمنان دمشق کوشيدند تا با وارونه‌نمايي حقايق، آشوب‌هاي موجود در سوريه را نيز در راستاي قيام‌ ملت‌هاي مسلمان قلمداد کنند؛ در حالي که به اذعان آگاهان سياسي، آشوب‌هاي موجود در سوريه مستقيم يا غيرمستقيم از سوي زمامداران غربي و صهيونيستي برنامه‌ريزي و از سوي برخي حاکمان ديکتاتور عربي پشتيباني مالي مي‌شود و هدف اصلي آنان، نه دلسوزي براي ملت سوريه، بلکه تلاش در راستاي شکستن محور جبهه مقاومت ضد صهيونيستي است. آن‌ها به زعم خويش مي‌کوشند تا با سرنگوني دولت بشار اسد، جمهوري اسلامي ايران و نيروهاي مقاومت همچون حزب‌ا... لبنان را از يک متحد استراتژيک محروم سازند و آسان‌تر از هر زمان، اقدامات سازش‌کارانه خود را ادامه دهند. سخنان اخير وزير اطلاعات رژيم صهيونيستي مبني بر اين‌که «سقوط حکومت بشار اسد در سوريه به ضرر ايران و به نفع اسرائيل است» گواهي روشن بر اين ادعا و روشن‌کننده ماهيت واقعي آشوب‌هاي موجود در سوريه به‌شمار مي‌آيد. جالب اين‌جاست که دفتر نخست وزير رژيم صهيونيستي نيز در بيانيه‌اي با محکوم کردن آن‌چه کشتار شهروندان بي‌دفاع سوريه-تروريست‌هاي مسلح- خوانده، ادعا کرده است که حکومت سوريه با سرکوب شهروندان خود دست به اقدام جنايتکارانه مي‌زند.
بي‌ترديد، در حکومت خاندان اسد نيز کاستي‌ها و سوءتدبيرهايي وجود دارد و زمامداران سوريه بايد حرکت اصلاحي ماه‌هاي اخير را همچنان با درايت و دورانديشي و البته بي‌اعتنا به جوسازي‌هاي دشمنان به پيش برند، اما اين‌که ديکتاتورهاي انتخابات‌نديده در حاشيه خليج فارس هم‌صدا با رژيم سفاک صهيونيستي و ديگر دشمنان قسم‌خورده جهان اسلام، براي نبود دموکراسي و حق رأي در سوريه دايه دلسوزتر از مادر مي‌شوند، از جمله تلخ‌ترين طنزهاي کنوني است که واقعيت‌هاي بسياري را با خود به همراه دارد.

 شما و پرتو

شما و پرتو

كوچه‌هايمان را به نامشان كرديم كه هر وقت آدرس منزلمان را مي‌دهيم بدانيم ازگذرگاه كدام شهيد با آرامش به خانه مي‌رسيم(شادى روحشان صلوات)
9285...0911

اکنون که بسيجيان انقلابي ايران، خود را به جرگه دانشمندان جهان رسانده‌اند، طولي نمي‌کشد که دانشمندان جهان نيز خود را به جرگه بسيجيان ايران پيوند دهند‌.
9005...0913

در حالي‌که اين روزها گلوله‌هاي سربازان سعودي سينه‌هاي مردم مظلوم عربستان و بحرين را مي‌شکافند، مهاجراني وزير فرهنگ و ارشاد دولت خاتمي به ديدار پادشاه عربستان مي‌رود تا دستمزد خود بابت فعاليت‌هايش در سال‌هاي اخير را دريافت کند.
2731...0913

از تحليل‌ها و پاسخ‌هاي جناب آقاي روان‌بخش بسيار متشکريم....
5502...0919

ممنون، خيلي هفته‌نامه‌تون پرباره، فقط اگه مي‌شه بخش نقد فيلم رو به افراد مختلف و کار بلدتري بسپاريد و فيلم‌هاي جشنواره فجر را هم نقد کنيد.
5605...0919

چي مي‌شد زنان بازيگر ايران‌، همانطوري كه در فيلم‌ها و سريال‌ها در نقش يك زن با حجاب ظاهر مي‌شوند، همان‌طور هم در اجتماع و مراسم وجشنواره‌ها‌، ظاهرشوند!
8761...0935

استدعا داريم اخبار مهم انتخابات را به دوستدارانتان پيامک کنيد.
3795...0912

سي‌امين جشنواره فيلم فجر در حالي برگزار شد که جاي معنويت در آن خالي بود.
3587...0912

مي‌خوام بگم ما رو از جنگ نترسونيد، ما همگي منتظر شهادت در راه ولايتيم‌.
7207...0936

با تشکر از هفته نامه پرتو مي‌خواستم احاديث و قرآن هم در هفته نامه باشه.
2466...0938

هشدار! به علت ريزش ناگهاني برخي خواص، جاده انقلاب از محور برخي اصحاب، مسدود مي‌باشد، لطفاً براي مصون ماندن از هرگونه آسيب در انتخابات، چراغ مه‌شكن بصيرت را روشن و از بزرگراه ولايت حركت كنيد.
7456...0912

از اقدام انقلابي و هوشمندانه وزير محترم نفت مبني برقطع صدور نفت به دو کشور مستکبر انگليس و فرانسه تقدير و تشکر مي‌کنم.
8911...0915

انشاءا... در بازار گرم انقلاب اسلامي، خداوند با لطف خود، مهر نامزدهاي اصيل و شايسته را به دل‌هاي پاک مردم بنشاند و اين بار بهترين‌ها انتخاب شوند‌.
9005...0913

در ميان هفته‌نامه‌هاى اسلام‌مدار (‌علم‌محور، انقلاب‌محور، ولايت‌محور، مردم‌محور، وظيفه‌محور، حق‌مدار) «پرتو سخن» مى درخشد.
3857...0919

نزديک انتخابات است و دشمنان آخرين تلاش خود را بکار مي‌گيرند تا مردم را از صحنه خارج کنند اما خبر ندارند که خودشان براي هميشه از صحنه معادلات اين کشورخارج شده‌اند.
6221...0936

بنده حدود 9 ماه است براي توقيف ماشيني به شماره... به نام خودم که با جعل و کلاهبرداري از خارج وارد شده به هر دري زده ام اما هنوز يک کلمه دستور توقيف ماشين خودم صادر نشده است. از مسؤولان محترم دستگاه قضا درخواست رسيدگي فوري دارم.
جانباز 70درصد، مصطفي زاده
پرتو: شماره تماس اين هم‌وطن در دفتر نشريه موجود است.

هفته نامه تون عاليه ولي تو تهران سخت گير مياد.
5828...0912

تو رو خدا با فونت درشت‌تر بنويسيد، چشممون ضعيف شد!
2708...0912

قسمتي كه در مورد غربي‌هاي مسلمان شده در هفته‌نامه‌تون چاپ كرديد، بسيارآموزنده و جذاب بود. لطفا اين روند را ادامه دهيد چون اسلام، حرف‌هاي زيادي براي گفتن دارد؛ اما درمورد آقاي شان علي استون، حق مطلب ادا نشد. اگر ممکن است مقاله مفصل‌تري در مورد زندگي و چگونگي مسلمان شدنشان ارائه دهيد. با سپاس فراوان.
6765...0912