صفحه كلبه سبز

پنج خطا در هنگام مسواک زدن

احتمالا شما نيز روزانه دو تا سه بار دندان‌هايتان را مسواک مي‌زنيد و شايد تصور مي‌کنيد در اين کار خبره شده‌ايد. اما بايد بدانيد بدون اين‌که متوجه شويد، خطاهايي مرتکب مي‌شويد. در اين مطلب با پنج خطايي که اغلب ما حين مسواک زدن مرتکب مي‌شويم آشنا خواهيد شد.

1. عجله مي‌کنيد

به عقيده کارشناسان، يکي از خطاهاي شايع مسواک زدن، زمان کوتاهي است که براي اين کار اختصاص داده مي‌شود. براي اين‌که به خوبي دندان‌هايتان را مسواک بزنيد، بايد حدود دو دقيقه وقت صرف کنيد. زماني که با عجله مسواک مي‌زنيد نمي‌توانيد جرم‌هاي دندان را از بين ببريد. نتايج يک پژوهش نشان مي‌دهد دو‌ سوم افرادي که از بيماري مربوط به لثه رنج مي‌برند افرادي هستند که با وجود توصيه‌هاي دندان پزشکان، از اختصاص دادن دو دقيقه به مسواک زدن کوتاهي کرده‌اند. زماني که مسواک را به دست مي‌گيريد، به ساعت خود نگاه کنيد و دو دقيقه از وقت با ارزش‌تان را به اين کار مهم اختصاص دهيد.

2. دقت نمي‌کنيد

خطاي ديگر اين است که حين مسواک زدن، برخي از مناطق دهان را فراموش مي‌کنيد. بايد با دقت يکسان، جلو، عقب و روي دندان‌ها و همچنين لثه‌ها، زبان و کام را تميز کرد. اغلب، بخش‌هايي از دهان که مسواک به راحتي به آن‌جا نمي‌رسد -مثل دندان‌هاي عقب- رها مي‌شوند. بايد توجه داشته باشيد که با حوصله و دقت مسواک بزنيد. برخي افراد در مسواک زدن تمام دندان‌ها تنبلي مي‌کنند.

3. مسواک را بيش از حد روي دندان‌ها فشار مي‌دهيد

اگر از آن دسته افرادي هستيد که تصور مي‌کنند هر چه بيش‌تر مسواک را فشار دهند، دندان‌ها بهتر تميز مي‌شوند، اشتباه مي‌کنيد. به کار بردن انرژي زياد در حين مسواک زدن از آن دسته خطاهاي رايجي است که مراجعه كنندگان به دندان‌پزشکان مرتکب مي‌شوند. فشار دادن مسواک روي دندان‌ها باعث مي‌شود بافت لثه‌ها از دندان‌ها فاصله بگيرد و از بين برود. حتي امکان دارد به حساسيت دنداني يا افتادگي دندان دچار شويد. خلاصه اين‌که با دندان‌هايتان مهربان باشيد. دندان‌پزشکان توصيه مي‌کنند از مسواک‌هاي نرم استفاده کنيد؛ زيرا اين‌گونه مسواک‌ها به دندان آسيب نمي‌رسانند و راحت‌تر روي دندان‌ها مي‌لغزند.

4.حرکات‌تان اشتباه است

اگر مسواک زدن از رشته‌هاي المپيک بود، به نظرتان چه امتيازي از هيأت داوران دريافت مي‌کرديد؟! اگر مسواک را به صورت افقي از عقب به جلو و بر عکس روي دندان‌هايتان مي‌کشيد امتياز بالايي نصيب‌تان نمي‌شد. مسواک را با حرکات دوراني کوتاه و ملايم روي دندان‌هايتان حرکت دهيد. نزديک لثه‌ها يک زاويه 45 درجه به مسواک بدهيد و از بالا به پايين مسواک بزنيد.

5. در استفاده از خمير‌دندان زياده‌روي مي‌کنيد

زياده‌روي در خمير‌دندان به خودي خود آسيبي به دندان‌ها نمي‌زند؛ اما امکان دارد به دليل اين‌که دوست نداريد دهان‌تان پر از کف باشد، زمان مسواک زدن را کوتاه کنيد. براي کودکان لايه نازکي از خمير‌دندان کافي است و براي بزرگ‌سالان اندازه يک نخود يا تيله بس است و بهتر است زياده‌روي نکنيد.

منبع: سلامت‌ايران

چگونه در مسابقه زندگي موفق شويم؟

کساني که در راه خداي متعال قدم بر نمي‌دارند و يا در راه گناه و فساد با هم مسابقه مي‌دهند، طبق وعده الهي هرگز در اين مسابقه پيروز نخواهند شد و شکست قطعي در انتظار آن‌ها مي‌باشد.

در دنيايي که زندگي مي‌کنيم، هر روز در حال مسابقه هستيم. اصلاً دنياي بدون مسابقه لذتي ندارد، همين مسابقه‌ها هستند که به دنيا و زندگي معنا مي‌دهند و زندگي را با تلخي و شيريني‌هايي که از پيروزي و يا شکست در اين مسابقات حاصل مي‌شود، هيجاني مي‌کنند.

آري! همه در اين دنيا در حال مسابقه هستند و هر کس براي رسيدن به هدف و کار مشخصي مسابقه مي‌دهد، عده‌اي براي انجام گناه و بعضي براي فرار از گناه، برخي براي انجام کار خير و گروهي براي انجام عمل شر، اما به راستي پيروزي نهايي از آنِ چه گروهي است و چه کساني مي‌توانند به قله پيروزي برسند؟

به نوشته وبلاگ حافظان نور، خداوند متعال جواب اين پرسش را در چند آيه بيان مي‌کند:

1. متقين: خداوند متعال در آيات متعدد اين وعده را به همه کساني که مسابقه مي‌دهند داده است که متقين و کساني که داراي درجه تقوا هستند، پيروز نهايي اين مسابقه هستند موسي به قوم خود گفت: «از خدا ياري جوييد و پايداري ورزيد، که زمين از آنِ خداست؛ آن را به هر کس از بندگانش که بخواهد مي‌دهد؛ و فرجام [نيک] براي پرهيزگاران است. (اعراف، 128)

2. کساني که رهبران شايسته براي خود انتخاب کنند: و هر کس خدا و پيامبر او و کساني را که ايمان آورده‌اند را ولي خود بداند [پيروز است، چرا که] حزب خدا همان پيروزمندانند. (مائده، 56)

و کساني که در راه خداي متعال قدم بر نمي‌دارند و يا در راه گناه و فساد با هم مسابقه مي‌دهند طبق وعده الهي هرگز در اين مسابقه پيروز نخواهند شد و شکست قطعي در انتظار آن‌ها مي‌باشد: به کساني که کفر ورزيدند بگو: «به زودي مغلوب خواهيد شد و [سپس در روز رستاخيز] در دوزخ محشور مي‌شويد، و چه بد بستري است.» (آل عمران، 12)

و سيد الشهداء بهترين مثال براي بيان اين مسابقه است؛ زيرا که تاريخ نشان داد برنده واقعي عاشورا و کربلا کسي نبود جز حسين(ع) که براي دفاع از دين و ارزش‌ها از همه انسان‌هاي زمانه خود پيشي گرفت و در مسابقه‌اي که همه، شيطان و گناه و حرص و طمع و مال و مقام را به‌عنوان هدف خويش انتخاب کرده بودند، او با صبر و استقامت و پايداري و توکل بر خداوند ثابت کرد، که اگر انسان‌ها خدا و پيامبر‌ را به‌عنوان ولي و پيشواي خود انتخاب کنند پيروز هميشه ميدان زندگي هستند و با ولايت شيطان هيچ کسي در تاريخ به پيروزي نرسيده است.

«نه» گفتن به شيطان را بياموزيم

بايد به شيطان و دستورات او «نه» بگوييد که براي دست‌يابي به اين هدف توجه شما را به چند نکته جلب مي‌نماييم.

نکته اول: شيطان قدم به قدم انسان را فريب مي‌دهد؛ بنابراين در همان قدم اول به او«نه» بگوييد.

خداوند متعال از برنامه‌هاي شيطان تعبير به «خطوات» نموده و مي‌فرمايد:يا أَيهَا الَّذينَ آمَنُوا لا تَتَّبِعُوا خُطُواتِ الشَّيطانِ وَ مَنْ يتَّبِعْ خُطُواتِ الشَّيطانِ فَإِنَّهُ يأْمُرُ بِالْفَحْشاءِ وَ الْمُنْکَرِ؛‌اي کساني که ايمان آورده‌ايد! از گام‌هاي شيطان پيروي نکنيد! هر کس پيرو شيطان شود(گمراهش مي‌سازد، زيرا) او به فحشا و منکر فرمان مي‌دهد. (نور، 21)

جمله «خطوات الشّيطان» (گام‌هاي شيطان) گويا اشاره به يک مسأله دقيق تربيتي دارد، و آن اين که انحراف‌ها اغلب به تدريج در انسان نفوذ مي‌کند، وسوسه‌هاي شيطان معمولا، آدمي را قدم به قدم در پشت سر خود به سوي پرتگاه مي‌کشاند؛ از اين رو قرآن مي‌گويد: از همان گام اول بايد به هوش بود و با شيطان همراه نشد. (برگزيده تفسير نمونه، ج1، ص150)

در واقع دفع دشمني شيطان نفس از همان خاکريز اول است. قرآن مجيد در وصف پارسايان مي‌فرمايد: ان الذين اتقوا اذا مسهم طائف من الشيطان تذکروا فاذاهم مبصرون؛ پرهيزگاران چون گرفتار وسوسه شيطان شوند همان دم متذکر (ياد خدا) شده وبصيرت يابند. (اعراف،201).

نکته دوم: توکل به خدا را نبايد فراموش کرد.

هرگاه شيطان نزدتان آمد و خواست شما را وسوسه کند و از راه منحرف سازد، به خداوند پناه ببريد و از او ياري بجوييد؛ خداوند هم حق را بر باطل نيرو مي‌دهد و از مظلوم ياري مي‌کند و در قرآن فرموده: إِنَّهُ لَيسَ لَهُ سُلْطانٌ عَلَي الَّذِينَ آمَنُوا وَ عَلي رَبِّهِمْ يتَوَکَّلُونَ؛ شيطان تسلط پيدا نمي‌کند بر کساني که ايمان بياورند و به خداوند توکل کنند. (نحل، 99)

نکته سوم: براي نه گفتن به شيطان بايد راه‌هاي نفوذش را بست.

خوردن مال حرام، چشم چراني (اعم از ديدن فيلم و عکس و...)، گوش دادن به موسيقي‌هاي تحريک کننده و حرام، مطالعه مطالب تحريک کننده، رعايت نکردن ضوابط شرعي در نوع ارتباط با ديگران (اعم از محل کار، دوستان و روابط فاميلي) و... همه از مقدمات و راه‌هاي نفوذ شيطان به ويژه در اميال جنسي است که با بستن اين راه‌ها به راحتي مي‌توان به شيطان «نه» گفت.

نکته چهارم: مهم‌ترين راه‌کار نه گفتن به شيطان، آري گفتن به خدا است؛ بنابراين هيچگاه نبايد به خداوند متعال و دستوراتش پشت کرد. حضرت امام صادق(ع) مي‌فرمايد: شيطان بر آدمي تسلّط نمي‌يابد و بر او به وسوسه کردن زور نمي‌آورد، مگر در وقت اعراض کردن او از ذکر الهي و سهل‌گرفتن عظمت و بزرگواري خداي تعالي و غافل شدن از مناهي، و خاطر نياوردن اطّلاع جناب الهي بر ظاهر و باطن وي، (شرح مصباح‌ الشريعه، ص257) بنابراين اگر مي‌خواهيد به راحتي از دست شيطان رهايي يابيد، دستورات اوليه الهي يعني انجام واجبات (همچون نماز و روزه و...) و ترک محرمات را سرلوحه زندگي خود قرار دهيد.

 كلبه سبز

داستان پندآموز
تو بهتريني

سنگ‌تراشي روز‌ها به شدت کار مي‌کرد و درآمد بخور و نميرش او را راضي نمي‌کرد. احساس ناخوشايند از کارش، روز و شب وي را رها نمي‌کرد. شبي در خواب ديد که از نزديکي خانه بازرگاني رد مي‌شود. شکوه و زيبايي خانه او را به وجد آورد و با خود گفت:‌اي کاش من به جاي بازرگان بودم. در يک لحظه، او به بازرگاني با جاه و جلال تبديل شد. تا مدتي تصور مي‌کرد از همه قدرتمند‌تر است، تا اين که يک روز حاکم شهر از آن جا عبور کرد. او ديد که همه مردم حتي بازرگانان به حاکم احترام مي‌گذارند. با خود گفت: چه خوب بود اگر حاکم مي‌شدم. باز آرزويش تحقق يافت و به حاکمي قدرتمند تبديل شد. روزي روي تخت روانش نشسته بود و در شهر مي‌گشت. مردم را نگاه مي‌کرد که به وي تعظيم مي‌کردند. احساس کرد که نور خورشيد او را مي‌آزارد وبا خودش فکر کردکه خورشيد چقدر قدرتمند است. خود را در جايگاه خورشيد ديد که با تمام نيرو به زمين مي‌تابيد و آن را گرم مي‌کرد. پس از مدتي ابري بزرگ و سياه جلوي تابش او را گرفت. پس با خود انديشيد که نيروي ابر از خورشيد بيش‌تر است و به ابري بزرگ تبديل شد. کمي نگذشته بود که بادي آمد و او را به اين طرف و آن طرف هل داد. اين بار آرزو کرد که باد شود. وقتي در حال وزيدن بود، به صخره‌اي رسيد که قدرت تکان دادنش را نداشت. با خود گفت که قوي‌ترين چيز در دنيا، همين تخته سنگ است و به سنگي بزرگ و عظيم تبديل شد. همان طور که با غرور ايستاده بود، ناگهان صدايي شنيد و احساس کرد که دارد خرد مي‌شود. نگاهي به پايين انداخت و سنگ‌تراشي را ديد که با چکش و قلم به جان او افتاده است.

حديث خانواده
مي خواهي ببيني خسيس هستي يا نه؟!

امام حسن(ع):
بخل آن است كه آدمى آن‌چه را بخشيده است، تلف و آن‌چه را نگه داشته شرف بپندارد.
تحف العقول، ص 225

شرح مختصر حديث
گاهي اوقات وقتي ما سر کيسه را اندکي شل مي‌کنيم و از دارايي خود چيزي را مي‌بخشيم، لحظه‌اي چند نگذشته که اين فکر مثل خوره به جانمان مي‌افتد که‌اي بابا ديدي چه‌کار کردم؟ کاش اين‌قدر نمي‌دادم و کم‌تر مي‌دادم! کاش فلان وسيله را نمي‌بخشيدم، شايد به‌ کارم مي‌آمد. امام حسن(ع) به ما مي‌گويد که اين بخل است و بايد از آن بر حذر باشيم، و بدانيم که ما آن‌چه را بخشيده‌ايم براي ابد جاودان و ماندگار کرده‌ايم و هر آن‌چه را نگه داشته و بدان‌ها دل بسته‌ايم، حقا که نابودشان کرديم.

ره‌نمايي خوبان
با خانه سياه منتظر عطايي؟

آيت‌ا... ميرزا عبدالکريم حق‌شناس(ره)
«خدا کريم است» يعني‌چه؟ يعني صاحب‌خانه کريم است و جناب‌عالي را دعوت کرده که اين‌جا را رنگ‌آميزي کنيد، اما زغال را برداشتي تمام اين در و ديوارها را در عوض رنگ‌آميزي، سياه کردي. بعد دم در نشسته منتظر عطا هستي و مي‌گويي صاحب‌خانه کريم است؟ بيني و بين‌ا... آيا عقلاً شما را تحميق نمي‌کنند؟ تحميق يعني اين آدم احمقي است. حضرت فرمود احمق‌ترين مردم آن کسي است که متابعت‌ هواي‌نفس کند. بگويد خداي من، نفس من است. هر چه امر کند، انجام مي‌دهم...
يکي از فرمايشات خداوند اين است که «الحکمه لا تنجع في الطبع الفاسده.» کسي که رودل کرده و نزد طبيب مي‌رود، طبيب مي‌گويد کباب و چلو نخور. خب او نمي‌تواند بخورد. گفتن طبيب فايده ندارد. وقتي رودل کرده بايد غذاهاي رقيق مصرف کند. اول بايد تخليه شود. بعد تحليه شود. بايد براي قبول درک حقيقت، خودمان را مهيا کنيم. حکمت و دانش در دل‌ها و عقل‌هايي که فاسد است و تصفيه نشده، نمي‌رود اول بايد خودتان را تصفيه کنيد تا إن‌شاء‌ا... از بيان آل‌‌عصمت برخوردار شويد.