صفحه سياسي

محاربان؛ از نهروان تا كودتاي نافرجام سبز

 مسعود روحاني

با مرور در روش حكومتي اميرمؤمنان امام علي عليهالسلام خواهيم يافت كه ايشان در برخورد با مخالفان و معارضان تا وقتي اصل را بر مدارا و مماشات قرار مي دادند كه آن مخالفتها از حد و مرز نظام جامعه و شرع و قانون خارج نشود. بهعنوان مثال در جريان شورش خوارج تا هنگامي كه آن‌ها، خوارج منحصر در اسائه ادب به ايشان و حرافي و گزافه بافي بود اميرمؤمنان عليه السلام صبر پيشه مي كرد. حتي بارها شده بود كه در بين خطبه و يا نماز ايشان، آنان با سخنان جفاكارانه و نيشدار در مجلس اخلال ايجاد ميكردند، ولي حضرت در مقابل اين جهالتها تحمل پيشه مي كردند تا اين‌كه سران آن جاهلان با صدور بيانيههايي به بهانه امربه معروف و نهي از منكر صف اقليت خود را از مردم جدا كرده و با تعبير مقاومت به لجاجت سازمان يافته پرداخته و به گردنهگيري و اخلال در نظم قيام كردند كه در يكي از خيابان گيريهاي آنان شيعه ساده دل گمنامي به نام «عبدا... بن خباب» و همسر باردارش را به جرم ارادت به ولايت به شهادت رساندند. حضرت كه در «نخيله» براي جنگ با دشمن اصلي مسلمانان آماده مي شد ناچار سپاه خود را به «نهروان» گسيل داشت و با چهارده هزار نفر از خوارج رودررو شد. امام عليه السلام با فرستادن «قيس بن سعد بن عباده»‌، «ابوايوب انصاري» و «عبدا... بن عباس» ايشان را براي گردن نهادن به قانون نصيحت كرد و حتي خود نيز ساعتها با سران ايشان مذاكره و محاجه داشت و بعد از ساعتها نصيحت، پرچم امان را به «ابوايوب انصاري» سپرد كه سرانجام هشت هزار تن از آنان از ايشان جدا شدند ولي آن چهار هزار نفر ديگر سرسختانه بر طبل براندازي ميكوبيدند و حكومت اميرمؤمنان را نامشروع ميدانستند كه بين مولا و آن محاربان حَكَمي غير از شمشير نمي توانست قرار گيرد، بنابراين حضرت با آن چهار هزار نفر نبرد سهمگيني كرد كه بيش‌تر ايشان را نيز خود حضرت از دم تيغ گذراندند و معدود افرادي به اندازه انگشتان دست از آن اغتشاشگران زنده ماندند.

آري! حدود شكيبايي نظام اسلامي با براندازان، تعريف شده است واگر معارضان نظام و رهبري، پا در دايره محاربه و به تعبير امروز «براندازي» بگذارند، ديگر گذشت و را‡فت معنا ندارد و در اين برهه اگر رهبران اسلامي بر نصيحت و روشن سازي اصرار دارند همه از سر محبت پدرانه خويش براي امت است تا فريب خوردگان و ناآگاهان را از اين دايره خارج كنند.

در تاريخ انقلاب اسلامي نيز وقتي «سازمان مجاهدين (منافقين) خلق» به قيام مسلحانه و برپايي خانههاي تيمي مبادرت كردند، شماري از آنان در صحنههاي درگيري به هلاكت رسيدند و يا در دادگاه‌هاي انقلاب اسلامي به اعدام محكوم شدند ولي عده اي نيز با وجود اين‌كه امام راحل در پاسخ استفتائي تمام حاضرين در خانههاي تيمي را ولو اين‌كه در درگيريهاي مسلحانه شركت نداشته اند محارب و مهدور الدم دانسته بودند بنابر فشار شيخ ساده لوح كه در آن زمان قائم مقام رهبري خوانده مي شد در اعدامشان تعلل به عمل آمد و با زنداني نگه داشتن آن‌ها به مدت چند سال در كنار كارهاي فرهنگي و عقيدتي سياسي فراواني كه در طول آن چند سال صورت ميگرفت اين عده از اعضاء نفاق، خود را تواب و نادم خواندند و با ارتباط برقرار كردن مادران برخي از ايشان با منتظري خواستار عفو و آزادي ايشان بودند ولي امام راحل كه رضوان خدا گوارايش باد با اين امر و پافشاري حسينعلي منتظري براي آزادي آنان مخالفت ميكردند. طولي نكشيد كه همزمان با حمله همه جانبه منافقان به كشورمان و در عمليات «مرصاد» با هماهنگي عدهاي از نگهبانان خائن زندان اوين، تعدادي از اين منافقاني كه حتي در مصاحبههاي تلويزيوني خود را فريب خورده و نادم و پشيمان ميخواندند، با انفجار يكي از درهاي زندان، قصد فرار داشتند تا با محاسبه «مسعود و مريم» وقتي كه پس از شش ساعت منافقان از كرندغرب به تهران مي رسند ايشان نيز به آنان ملحق شوند و به خيال خود نظام اسلامي و امام را ساقط كنند! وقتي اين ماهيت نفاق كه بر امام راحل پوشيده نبود، آشكار شد اين منافقان مجازات شدند كه اين امر همواره يكي از چالشهاي (منتظري) با امام راحل بود.

در روز عاشوراي امسال نيز با همين خوش باوريهاي منافقان كه در عمليات مرصاد برج عاج نشينان سازمان نفاق هواداران احمق خود را فراخواندند سران داخلي و خارجي نفاق سبز اموي فرمان آغاز اغتشاشات خياباني را صادر كردن، ولي بنابر عنايت حسيني به اين مرز و بوم و حضور عاشورائيان، چنان‌كه مرصاد كمر سازمان نفاق را شكست عمليات عاشورا نيز منافقان زبردست چند چهره داخلي را كمرشكن ساخت و به اميد خدا آنان را براي هميشه از گردونه نظام دفع كرد. اكنون مسؤولان قضايي موظفند تا مانند برخورد اميرمؤمنان عليه السلام با خوارج نهروان و چون برخورد امام راحل‌مان با مكاران منافق، با سران جريان سبز اموي برخورد قاطع و حكم مناسب بر آنان جاري كنند و در اين فصل شكوهمند تاريخ انقلاب اسلامي كه مردم خداجوي كشورمان آفريدند ديگر مماشات نسبت به فرزندان برخي آقايان خيانت به امام زمان و خون شهداست. علاوه بر اين‌كه بايد افرادي چون «اكبر (هاشمي) رفسنجاني» براي همگان روشن كند كه چه ارتباطي ميان پيش بيني هايش و عملكرد محاربين است؟ چراكه در نامه كذايي وي به رهبر معظم انقلاب اسلامي در آستانه انتخابات و در خطبههاي التهاب آفرين بيست وشش تير و سخنان بودار اخيرش در مشهد، از خياباني شدن اغتشاشات و احتمال حضور زنان و... در خيابانها سخن گفت.

همان‌طور كه در حضور عاشورايي ميليونها مردم خداجويمان مشهود است، همگان خواستار اشد مجازات و اجراي حكم محاربه براي سران فتنه هستند و اصرار دارند در اين راستا قهر نظام نه فقط چون گذشته فريب خوردگان دسته چندم را شامل شود بلكه آن آقا زادههاي آتشبيار را هم كه از هر فرصتي براي مقابله با نظام و اعتقادات ملت و رهبري آن سوء استفاده ميكنند، شامل شود.

دستپاچگي و تحير كروبي و موسوي!

از قديم و نديم گفته‌اند آدم‌هاي متخلف وقتي كسي تعقيب‌شان كند، حسابي دستپاچه شده دست و پاي خود را گم مي‌كنند. گاهي ممكنه حتي راه منزلشون را هم گم كنند. بعضي وقت‌ها اسم زن و بچه‌ها‌شون رو هم عوضي مي‌گويند. حالا‌ داستان مهندس موسوي و مهدي كروبي و رضايي سه نامزد ناكام همين جوري شده؛ وقتي پس از پاره‌كردن عكس امام(ره) حوزه‌ها و دانشگاه‌ها و ملت به صحنه آمدند؛ اين 3 نفر حسابي دست و پا شون را گم كردند. در اعلا‌ميه كروبي براي تسليت مرحوم منتظري كه در سايت‌ها آمده، نوشته شد: «انا لله و انا اليه الراجعون» يعني «راجعون» را با الف و لا‌م مي‌نويسد! البته از آقاي كروبي كه «خليج الدول العربيه» را اشتباهي مي‌فهمد و فكر مي‌كند العربيه صفت خليج است انتظاري نيست؛ ولي از مهندس ميرحسين موسوي كه تا چند روز پيش رئيس فرهنگستان هنر بود و عزل شد، اشتباهات اين‌چنين خيلي خلا‌ف انتظار است. او پس از خروش 4 ميليوني مردم تهران و ده‌ها ميليوني ساير استان‌ها، در اطلا‌عيه‌اش آن‌گونه كه در سايت‌ها آمده، كلمه «ا...» را فراموش مي‌كند و اول نامه‌اش مي‌نويسد: «بسم الرحمن الرحيم» و آقاي محسن رضايي هم در تسليت براي فوت آقاي منتظري، همان پيام مقام معظم رهبري را با كمي تغيير به نام خود منتشر مي‌كند؛ با اين تفاوت كه آن بخش راجع به مردود شدن آقاي منتظري در امتحان بزرگ مربوط به اواخر دوران عمر امام را حذف مي‌كند! پس از راهپيمايي بي‌نظير ملت در چهارشنبه 9 دي‌ماه هم در نامه‌اي سرگشاده و عجيب به مقام معظم رهبري مي‌نويسد: «صدور پيامي از سوي حضرت‌عالي و با رهنمودهايي در يك سخنراني مي‌تواند حركت جديدي كه براي وحدت، همدلي، برادري، گذشت و ايثار در جامعه شروع شده را تقويت و استمرار بخشد...» البته ممكنه اين بخش از بيانيه‌اش را مثل بيانيه فوت آقاي منتظري، از روي بيانيه شخص ديگري نوشته باشد! وا... العالم.

بيانيه موسوي و دزد طبقه سوم!

گفت: موسوي در بيانيه خود ادعا كرده كه اهانت كنندگان به عاشوراي حسيني(ع) «مردم خداجو»! بودهاند!

گفتم: يعني مردم خداجوي بايد دشمن امام حسين عليه السلام باشند؟!

گفت: ادعا كرده كه برخورد تحريك آميز مردم باعث شده كه آن‌ها عليه عاشورا شعار بدهند!

گفتم: مردم كه در مراسم عزاداري و سينه زني بودند و اگر در محل حضور داشتند، دمار از روزگار يزيديان در ميآوردند و تازه از اين گذشته، كدام انسان خداجوي را مي توان يافت كه وقتي با كسي دعوايش مي شود به امام حسين(ع) اهانت كند؟!

گفت: موسوي با همين ادعا به وضوح اعتراف كرده است كه طرف مقابل آشوبگران مردم عاشورايي و حسيني بوده اند و آشوبگران به همين دليل براي مقابله با مردم عليه امام حسين(ع) شعار دادهاند.

گفتم: اگر سران فتنه و اراذل و اوباش اجارهاي آن‌ها دشمن امام حسين(ع) نبودند كه به ساحت مقدس آن بزرگوار اهانت نميكردند.

گفت: چه عرض كنم؟! بعضيها را بگو كه با هزار كيلو چسب و سريش مي خواهند سران فتنه را تبرئه كنند!

گفتم: دزدي وارد خانه اي شده بود و صاحبخانه كه بيدار بود او را دستگير كرده و پرسيد اين‌جا چه ميكني؟ گفت؛ «باد» مرا بلند كرده بود و من در ميان زمين و آسمان دستم را به درخت خانه شما گرفتم كه وسط حياط افتادم! صاحبخانه پرسيد؛ اثاث خانه را براي چه جمع كردهاي؟ دزد پاسخ داد؛ از قبل جمع شده بود! و صاحبخانه كه از پرت و پلا گويي او به تنگ آمده بود پرسيد به فرض كه باد تو را به اين‌جا آورده باشد، در طبقه سوم چه ميكني؟ و دزد قيافه حق به جانبي گرفته و گفت؛ اتفاقاً خودم هم در همين فكر بودم كه شما از راه رسيديد!

 يادداشت هفته

با بررسي نمونه‌هاي داخلي و خارجي مطرح مي‌شود
موفقيت، در گرو پيروي از ولا‌يت فقيه است

 مسعود شفيعي كيا

وقتي نبرد ده ساله مجاهدان افغانستان ثمر داد و متجاوزان شوروي با شكست مفتضحانه از اين كشور اسلامي متواري شدند، زمزمههاي شوم اختلاف بر سر قدرت، در ميان آنان بلند شد و خستگي بر تن مردم مظلوم آن ديار نشست كه چرا يادگاران شهيدان و مجاهدان ديروز، امروز آتش بياران معركه جنگهاي چند ساله خانگي شدهاند!
در همان ايام كه هنوز كار به جاي باريك نرسيده بود و ريش سفيدان قوم و خواص آن كشور ميتوانستند شعلههاي اين جنگ را فرونشانند، رهبر معظم انقلاب اسلامي با دور انديشي هميشگي خود و بنا بر رسالت رهبري جامعه اسلامي، با نوشتن نامهاي به رئيس جمهور وقت «صبغتا... مجددي» كه خود نيز يكي از طرفهاي درگيريها بود با درج راهكارهايي آنان را از عواقب ناگوار آن اختلافات كه امروز كشور افغانستان دچار آن است بر حذر داشتند، ولي مسؤولان مغرور افغاني بهجاي به‌كارگيري آن موارد دلسوزانه، از «عدم دخالت در امور افغانستان» سخن راندند! مدت زماني نگذشت كه با گسترده شدن درگيريهاي داخلي، گروهك طالبان كه اصلاً در جنگ و جهاد مردم افغانستان با متجاوزان نقشي نداشتند، با دسيسه سازمان سيا و با كمك دلارهاي عربستان و اطلاعات ارتش پاكستان، در پوششي اسلاميو منتقد و با تجهيزاتي پيشرفته بر گروه‌هاي فرسوده جهادي غلبه كرد و دولت خود را كه بعدها بهانهاي براي اشغال اين كشور توسط ناتو شد تشكيل داد. نكته عبرت آموز اين بود كه همان رهبران مغرور جهادي افغانستان كه ما را از مداخله در كشورشان منع ميكردند، براي فرار از تيغ طالبان به جمهوري اسلاميايران پناهنده شدند! با حمله ناتو به افغانستان هم اين شيوخ هيچ‌كدام به جايگاه سياسي خود بازنگشتند و فرصت براي آناني كه در سالهاي مبارزات در خارج كشور به دور از درگيريها و محروميتها به سر ميبردند، فراهم شد!
از سوي ديگر در لبنان به‌كارگيري رهنمودهاي رهبري معظم انقلاب اسلاميرا توسط اقليت جنوب آن كشور شاهديم كه روز به روز براي آنان فتوحات و بركات و عزت به ارمغان آورده است و خارج از تحليل‌هاي مادي، آنان را بر ابزارهاي پيشرفته دشمن و ارتشهاي به ظاهر قدرتمند جهان غالب كرده است.اقتداي جوانان سلحشور لبناني به رهبري معظمان به قدري است كه وقتي ايشان، زبان فارسي را زبان دوم مسلمانان بر شمردند، بسياري از آنان، اين زبان را كاملاً فرا گرفته‌اند.
حال با بيان اين دو نمونه ما نظارهگر برخورد ناسپاسانه برخي از مدعيان خط امام و انقلاب با رهنمودهاي ناصحانه رهبر معظم انقلاب اسلاميايران هستيم و با تجربهاي كه نمونهاي از آن گذشت، بايد بيش از هر چيز، نگران عاقبت اين‌گونه افراد قدر ناشناس باشيم كه نه آخرت خود را آباد كردهاند و نه در دنيا جايگاهي خواهند داشت.
رهبري، چون پدري دلسوز همواره نگران ريزشهاي انقلاب بوده است و اين دغدغه از سر نگراني براي بد عاقبتي آن دسته از خواص مردود است كه به راحتي به سالها مجاهدت و سوابق انقلابي خود پشت پا ميزنند و در صف دشمنان نظام قرار ميگيرند. آري ! نگراني رهبري از ريزشهاي خواص انقلاب، همچون آه حسرت مولايش اميرمؤمنان عليه السلام در هنگامهاي است كه شمشير زبير را بعد ازهلاكتش در جمل به پيشگاه حضرت آوردند و ايشان از اين‌كه شمشيري كه اين‌قدر از چهره پيامبر اعظم صلواتا... عليه غبار اندوه زدوده، در آخر كار صاحبش جهنمي شده باشد، بسيار اندوهگين شد. چرا كه رهبر اسلاميدغدغه بهشت براي امت خويش دارد و به راحتي نمي تواند ناظر جهنمي شدن افراد باشد.
ولي به عنايت خاصه امام زمان عليهالسلام در كنار معدود ريزشهاي خواص انقلاب، رويشهاي زيادي نيز صورت گرفته است و اين انقلاب و اسلام نيست كه بي ياور مانده است، بلكه برخي از خواصند كه به دليل كج روي و كج فهمي و دنيا طلبي از گردونه آن بيرون ميافتند.
اين را هم بايد همان غربال دانست كه ائمه معصومين عليهم صلواتا... پيش از ظهور از آن خبر دادهاند كه با جدا سازي ناخالصان از خالصان زمينه ظهور را فراهم ميآورد.ر از آن خبر دادهاند كه با جدا سازي ناخالصان از خالصان زمينه ظهور را فراهم ميآورد.

 شما و پرتو

شما و پرتو

به هم ريختن مرزهاي زن و مرد، چه در مشاغل و چه در ساير مسائل، از بلا‌هايي است كه مدرنيته بر سر بشر آورده است. من شك دارم فعاليت دو مهندس زن در تونل را بتوان جزء رويش‌هاي يك مملكت اسلا‌مي حساب كرد. با تشكر از زحمات دست‌اندركاران هفته‌نامه.
9460...0914

سلا‌م؛ آيت‌ا... يزدي گفتند آقاي هاشمي شما چه‌كاره بوديد كميته نظارت بر آرا را تشكيل داديد. آقاي يزدي! موضع‌گيري شما و بعضي از فقهاي محترم شوراي نگهبان در انتخابات اخير باعث توجيه اقدامات اين دوستان شده است. بايد بيش‌تر احتياط كنيد.
0613...0913
پرتو: شما و ديگر خوانندگان محترم به اين نكته توجه داشته باشيد كه فتنه‌گران حتي يك سند محكمه‌پسند براي اثبات ادعاي خود ارائه نداده‌اند، از سوي ديگر آقاي هاشمي از يك طرف ادعاي بي‌طرفي در انتخابات را دارد و از طرف ديگر در روز را‡ي‌گيري با صداي بلند كد انتخاباتي موسوي را سؤال مي‌كند آن هم در مقابل دوربين‌هاي متعدد شبكه‌هاي داخلي و خارجي.

سلا‌م؛ بعد از حمايت علني پرز، بوش، اوباما، ساركوزي، مركل و معاندين! منتظر اعلا‌م حمايت علني جناب ابليس از اصلا‌حات هستيم، اميد كه دستگاه قضايي واكنش نشان دهد.
2984...0916

در كشور عشق، مقتدا خامنه‌اي است
فرمانده كل قوا خامنه‌اي است
ديروز اگر عزيز مصر، يوسف بود
امروز عزيز اين جهان، خامنه‌اي است
3801...0912

تقديم به سران فتنه:
اي مگس عرصه سيمرغ نه جولا‌نگه توست
عرض خود مي‌بري و زحمت ما مي‌داري
0541...0914

اگر امكان دارد متن سخنراني علا‌مه حسن‌زاده آملي كه در تاريخ 22 مهرماه در جمع عمومي ايراد فرموده‌اند چاپ كنيد.
مهدي نيك‌بخت از تهران

از قديم‌الا‌يام بزرگان گفته‌اند: «دزد نگرفته هميشه پادشاه است» مادامي كه فرزندان برخي آقايان به‌علت جرايم گوناگون در كشورهاي استكباري به‌سر مي‌برند، اميدي به اجراي عدالت وجود ندارد و مجرمان دايماً كركري خواهند خواند.
ولي‌ا... از شهريار

چرا نشريه ارزشي شما در رابطه با مسابقات تكواندو در كيش هيچ مطلبي نزد يا اين‌كه تخلف براي ديگران آزاد است؟!
يك شهروند (بدون ذكر نام) از خوزستان

آقاي هاشمي گفته‌اند كه مهدي هاشمي در انتخابات فقط تجربه‌شان را در رابطه با صيانت از آرا مطرح كرده و دخالتي در كار ستادها يا تظاهرات نداشته ا ست. من از ايشان مي‌پرسم: آيا حضور در اغتشاشات و... اسمش صيانت از آرا است؟!
يك شهروند (بدون ذكر نام) از شاهرود

مي‌خواستم به منافقان و دشمنان انقلا‌ب بگويم همان‌طور كه مقام معظم رهبري فرمودند اگر عرصه بر ما تنگ شود حادثه عاشورا را تكرار مي‌كنيم. يا علي
شهرام عبدي از اراك

هتك حرمت به ساحت مقدس امام خميني بار ديگر چهره نفاق را بيش از پيش آشكار كرد. طرفداران منافقان بدانند با اين كارها خدشه‌اي به جمهوري اسلا‌مي وارد نمي‌شود.
يك شهروند (بدون ذكر نام)

يا به شكست‌خوردگان انتخابات اجازه داده نمي‌شود كه به اغتشاشگران بگويند بي‌حرمتي به امام راحل نكنند و شعار ضدانقلا‌بي نگويند و يا به نفع شكست‌خوردگان نيست كه آنها را نهي كنند بلكه پشت پرده، آن‌ها را تشويق هم مي‌كنند. و اين اثر گناهان و يا مال حرامي است كه خورده‌اند.
اسلا‌مي از يزد

امروز ولا‌يت مطلقه فقيه اميد همه آزادگان است. ملت شريف ايران وظيفه خود را در دفاع از امام و انقلا‌ب تا به‌حال به‌خوبي انجام داده و ان‌شاءا... در آينده هم انجام مي‌دهد. اما سؤال من اين است چرا قوه قضائيه با سران اين مسايل برخورد نمي‌كند؟! مطمئن باشيد اگر جلوي اين تعداد اندك گرفته نشود، مي‌روند تجديد قوا مي‌كنند چند سال ديگر دوباره فتنه و طرح جديد برپا مي‌كنند.
رضا آقاملا‌يي از كرمان روستاي ننيز اوليا

خيلي تلا‌ش كردم و بيش از حد با خودم كلنجار كردم تا بتوانم اين حرمت‌شكني‌ها را تحمل نمايم، اما نتوانستم. ممكن است روزي دشمني‌هاي امثال مصدق و بازرگان و حتي ابوالحسن بني‌صدر و ديگران را در آن مقطع طاغوتي و كم‌فهمي به فراموشي سپرده شود اما تحت هيچ شرايط نمي‌توانيم جنايات بي‌شمار سران اصلي و فرماندهان فتنه و آشوب‌هاي خياباني بعد از انتخابات رياست جمهوري را فراموش كنيم.
از شهريار

خانم‌هاي بدحجاب از شهرستان‌ها به قم مي‌آيند و آبروي قم را دارند ميبرند. خواهش مي‌كنم در اين خصوص مطلبي بنويسيد.
يك شهروند (بدون ذكر نام)