صفحه خانواده سبز

سه را‌هكار ساده براي تحول معنوي در سال جديد

از سال جديد تصميم بگيريد وعده‌هاي غذايي تان را به نيت غذاي نذري آماده كنيد. هر وعده را به نيت يكي از ائمه و يا معصومين درست كنيد و سرسفره تان بگذاريد. معمولا هر روز از هفته متعلق به بعضي از معصومين است. قبل از آماده كردن صبحانه زيارت مخصوص آن روز را تلاوت كنيد. به ائمه آن روز سلام بدهيد و غذاهاي آن روز را به نيت آن بزرگواران طبخ كنيد. با اين‌كار آشپزي براي‌تان زيبا و دلچسب‌تر خواهد شد. علاوه بر آن هم از ثواب پخت غذاي نذري بهره مند مي‌شويد و هم خانواده تان هر روز سر سفره‌اي نشسته‌اند كه به نام ائمه است و هم غذاي نذري ميل كرده اند.

پيشنهاد مي‌كنيم قبل از شروع وضو بگيريد. وضو گرفتن پيش از هر كاري آثار و بركات زيادي دارد. امام صادق مي‌فرمايند: «وضو پيش از غذا و بعد از آن باعث زيادي روزي مي‌گردد.» بسم الله بگوييد و شروع كنيد. سعي كنيد در حال انجام كارهايتان ذكر بگوييد و اگر كارهاي‌تان زياد بود. ذكر«لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِيِّ الْعَظِيمِ» بگوييد.

در كتاب يادت باشد كه زندگي داستاني شهيد مدافع حرم مهدي سياهكالي روايت شده، همسر شهيد در رابطه با ايده پخت غذاي نذري اينطور مي‌گويد: «وارد آشپزخانه شدم، يك برگه ديدم كه حميد با آهن‌ربا روي در يخچال چسبانده بود. يك طرف ايام هفته را نوشته بود و بالاي برگه نوشته بود ناهار_شام. بعد داخل هر خانه نام يكي از ائمه را مشخص كرده بود. گفتم اين چيه آقا؟! گفت از اين به بعد هر غذايي درست كرديم نذر يكي از ائمه باشد. هر روز غذا را با ذكر و نيت همان امام درست كن. اينطوري باعث مي‌شود. ما هر روز غذايي را بخوريم كه نذر اهل بيت است و روي نفس مان تاثير مثبت داشته باشد. روي در يخچال هم چسباندم كه هميشه جلوي چشم‌هاي مان باشد.»

نمازهايتان را به جماعت بخوانيد

يكي از كارهاي پر فضيلت كه هم مي‌تواند شما را از ثواب اخروي بهره‌مند كند و هم به روابط عاطفي خانواده تان استحكام ببخشد نماز جماعت خواندن به صورت خانوادگي است. البته كه هميشه اولويت با نمازجماعت در مسجد است اما اگر به هر دليلي امكان رفتن به مسجد را نداريد دليلي ندارد ثواب نماز جماعت را از دست بدهيد؛ حتي اگر خانواده‌اي كوچك با جمعيت دو نفره‌اي داريد! پيامبر صلي الله عليه و آله در حديثي مي‌فرمايند: «كسي كه در هر كجا كه باشد بر نماز جماعت مداومت كند، براي هر شبانه روزي كه شركت كرده پاداش يك شهيد را خواهد داشت.»

علاوه بر پاداش وصف‌ناپذير اخروي، اقامه نماز جماعت در بستر خانواده باعث افزايش محبت بين زوجين و اعضاي خانواده مي‌شود. دكتر علي اكبر مرتضوي كياسري روانشناس و رئيس انجمن مراكز مشاوره و روانشناسي ايران در اين باره مي‌گويد: «اقامه نماز جماعت در خانه در واقع افزايش بهره روي در معنويات است از طرفي اين افزايش بهره وري در بعد عاطفي نيز اتفاق مي‌افتد. چرا كه اقتداي زن به شوهرش نوعي مُهر تاييد به شاكله شخصيتي اوست. اين عمل حاوي يك پيام از طرف خانم به آقا است كه مي‌گويد من آنقدر تو را باور دارم، آنقدر تو را دوست دارم و به تو تكيه دارم كه همراه تو در محضر خدا حاضر مي‌شوم. يكي از نيازهاي روانشناسي افراد نياز به تحسين و تكريم است و در همين راستا اقتداي زن به شوهرش، علاوه بر ثواب نماز جماعت، نوعي تكريم و گراميداشت شخصيت او به حساب مي‌آيد؛ با اين پيام كه من آنقدر تو را قبول دارم كه با نردبان وجود تو كار آسماني ام را به سمت خدا مي‌فرستم.»

نماز جماعت خانوادگي حتي در پايبندي فرزندان كوچك خانواده به نماز موثر است و مي‌تواند تمريني براي آنها باشد. رئيس انجمن مراكز مشاوره و روانشناسي ايران مي‌گويد: «بهترين روش آموزش، آموزش غيرمستقيم است. در مسأله تربيت كودكان و پايبندي آنها به نماز، اجراي نماز جماعت در نظام خانواده مي‌تواند نوعي آموزش غيرمستقيم باشد. درواقع يك رفتار الگويي براي فرزندان مان به نمايش گذاشته مي‌شود. پدر و اعضاي خانواده هنگامي كه به اقامه نماز مي‌ايستند در كودك يك انگيزه و برانگيختي براي تقليد آن رفتار ايجاد مي‌شود. در اسلام علاوه بر اين‌كه مسأله امر به نماز وجود دارد بحث تمرين كودكان به نماز نيز مطرح است. همانطور كه پيامبر اسلام صلي الله عليه وآله مي‌فرمايند مُرُوا صِبيانَكُم بِالصَّلاةِ فرزندان خود را به نماز تمرين دهيد برگزاري نماز جماعت در بستر خانواده مي‌تواند تمرين بسيار خوبي براي كودكان در مسأله نماز باشد.»

روزي براي مهرباني!

«و هر چيزي را(در راه خدا) انفاق كنيد،(خداوند) عوض آن را مي‌دهد، و او بهترين روزي دهندگان است.» اين جمله را خداوند در آيه ۳۹ سوره سبا مي‌گويد. انفاق و كمك به نيازمندان را در برنامه امسال تان حتما قرار دهيد، حتي اگر شده به اندازه يك ظرف غذا آن هم هفته‌اي يكبار!

روزي را در هفته انتخاب كنيد و كمي بيشتر غذا آماده كنيد. سعي كنيد قبل از اين‌كه خودتان مشغول خوردن شويد، يك ظرف براي يكي از نيازمنداني كه مي‌شناسيد بكشيد و ببريد. لطفا وقت بگذاريد و با سليقه ظرف غذا را آماده كنيد. مي‌توانيد كمي ميوه يا هر چه كه خودتان صلاح مي‌دانيد هم كنار غذا بگذاريد. مي‌توانيد به فرد نيازمند بگوييد كه طبق برنامه‌اي كه در خانه داريد اين غذا را به نيت نذري درست كرده ايد.

در تفسير مجمع البيان از امام صادق(عليه السلام) نقل شده است كه هنگام انفاق دو چيز از طرف خداست و دو چيز از ناحيه شيطان است. آنچه از جانب خداست، يكي آمرزش گناهان و ديگري وسعت و فزوني اموال است؛ و آنچه از طرف شيطان است يكي وعده فقر و تهيدستي و ديگر امر به فحشاء است.

 مشاوره

چطور كودك كارآفرين تربيت كنيم؟


بخش سوم
سرمشق و الگو باشيد
اگر شما در موقعيت‌هايي كه در زندگي برايتان پيش مي‌آيد سعي كنيد زود از كوره در نرويد و دنبال راه حل مناسب باشيد فرزندتان هم از شما ياد مي‌گيرد كه در موقعيت‌هاي دشوار آرامش خودش را حفظ كند.
با اين بازي‌ها مهارت حل مسأله را تقويت كنيد
مشاوران كودك معتقدند بازي‌هايي وجود دارد كه مي‌تواند مهارت حل مسأله را در كودكان تقويت كند. در كتاب فروشي‌هاي كودك و نوجوان كتاب‌هايي هست كه كودك بايد در آن دنبال اشتباهاتي در تصاوير بگردد و يا تصاوير مخفي كه كودك بايد آن را كشف كند. اين كتاب‌ها را براي فرزندتان بخريد چون مهارت حل مسأله را در آنها تقويت مي‌كند.
پازل هم يكي از بازي‌ها براي تقويت مهارت حل مسأله است. البته موقع خريد توجه كنيد كه تعداد قطعات پازل، متناسب با سن و توانايي‌هاي كودك باشد. پازل‌هاي مكعبي براي بچه‌هاي پنج ساله و بالاترپيشنهاد مي‌شود. چون قدرت تجسم كودك را تقويت مي‌كند.
بازي‌هاي ساختني مثل لگوها را هم در سبد خريد بگذاريد تا به هدف تان برسيد. همين كه كودك تلاش مي‌كند قطعه خاصي را براي قسمتي از سازه خودش انتخاب كند تا سازه بتواند درست عمل كند يا شكل مطلوبي به خودش بگيرد باعث پرورش مهارت حل مسأله در كودك مي‌شود.
شما هم مي‌توانيد با كودك تان همراهي كنيد و در مورد چيزي كه مي‌سازد با او گفت و گو كنيد. مثلا از او بپرسيد اگر بخواهيم ماشين پرنده بسازيم به چه چيزي نياز داريم؟ اين مدل همراهي كردن با كودك در حين بازي مي‌تواند درهاي جديدي را به روي تفكرات كودك باز كند.

 گوناگون

اين افراد هيچ‌وقت موز نخورند


شايد برايتان جالب باشد بدانيد موز در برخي افراد ايجاد حساسيت مي‌كند. از ديدگاه طب سنتي طعم شيرين و طبع موز مزاج گرم و‌تر دارد و معمولا مصرف آن براي بيشتر افراد، بدون عارضه و مفيد است.
اين ميوه نيروبخش و چاق‌كننده بوده و ارزش تغذيه‌اي زيادي دارد و براي تقويت قواي مغزي به‌خصوص در كودكان، سالمندان، گياه‌خواران و كساني كه در دوران نقاهت بيماري به سر مي‌برند مشابه انجير، انگور و مويز بسيار مناسب است.
موز به دليل مزاج گرم، براي افراد با مزاج سرد به خصوص سرد و خشك كه معمولا لاغر و داراي پوست خشك و تيره بوده و استعداد چاقي نداشته و از ناراحتي اعصاب و مشكلات مفصلي رنج مي‌برند و همچنين براي افزايش مايعات و ميل جنسي مفيد است اما همين ميوه به دليل طبع گرم براي برخي مزاج‌هاي گرم مي‌تواند سبب بروز علائم و حساسيت‌هايي شود.
اين ميوه براي گرم‌مزاجان ساكن اقليم‌هاي گرمسيري بايد با احتياط مصرف شود چون به خصوص در افراد با مزاج گرم و خشك ممكن است به افزايش حرارت و داغي بدن، خارش، حالت سنگيني در سر و بدن، بروز جوش‌‌هاي پوستي منجر شده و سبب توليد صفرا يا دم شود.
در نتيجه كساني كه مزاج گرم دارند احتمال حساسيت به اين ميوه در آنها زياد است يا بايد از خوردن آن پرهيز كنند يا پس از مصرف موز يك خوردني رو به ترش يا ملس همچون شربت سكنجبين يا كمي آبغوره يا آب انار ميل كنند تا اين عوارض به حداقل برسد.
معمولا موزهاي كال و سبز رنگي كه بافت سفت دارند و انواعي كه با گاز اتيلن زودرس شده‌اند در افراد مستعد، سبب بروز يبوست مي‌شود و براي رفع اين عارضه مصرف ملين‌هايي مانند خاكشير توصيه مي‌شود. البته اين افراد بهتر است كمتر موز مصرف كنند.