صفحه خانواده سبز

چطور يك خريد اقتصادي موفق داشته باشيم؟

افراد با دلائل مختلف به خريد كردن مي روند، عمده اوقات احساس نياز براي تأمين مايحتاج و برخي اوقات نيز ارضاي حس شادماني و حال خوب باعث مي شود كه خريد كنيم اما هر كسي تلاش مي كند بهانه هاي مختلف براي خريد كردن را منطقي جلوه دهد. برخي از افراد هم هستند كه به دلائل مختلف اعتياد به خريد كردن دارند حال اين دلائل نزديك شدن به سال نو، اعياد مختلف، تولد، سالگرد ازدواج و هر چيز ديگري كه ذهنشان را معطوف كرده مي تواند باشد.

بنابراين خريد كردن براي اين دست افراد كه اعتياد به خريد لوازمي دارند كه به آنها احتياجي هم ندارند، مي تواند ابتدا جذاب باشد اما بعد از اندك زماني جذابيتش را از دست داده و آنها به دنبال خريد وسايل ديگري بيافتند كه تنها هزينه اضافي برايشان دارد. در ايام شيوع ويروس كرونا كه مردم رجوع بيشتري به خريدهاي اينترنتي كردند، اين اعتياد بين خيلي افراد دامن زده شد.

خيلي از ماها ممكن است لباس هاي زيادي در كمدمان آويزان باشد يا وسايلي كه كم از آنها استفاده كرده باشيم اما باز هم نزديك به نوروز تمايل داريم كه خيلي چيزها را نو كنيم يا لباس هاي جديد بخريم اما هيچكدام از اينها مدت زمان زيادي باعث لذت و حال خوب ما نمي شود.

عموما خريدهاي احساسي در بين افراد (مردان و زنان) خودآگاه نيستند. داشتن يك كمد پر از لباس هاي برچسب باز نشده و نپوشيده، احساس گناه يا پشيماني از خريد، پنهان كردن خريدها از همسر يا والدين، حس لذت هنگام خريد همه نشان از اين دارد كه ما خريدي احساسي مي كنيم.

نوروز يكي از بهانه هايي است كه افراد براي خريدهاي بيشتر زمان بگذارند. بگذريم از لوازمي كه مورد نياز براي سال جديد است، خيلي افراد تنها براي پرت كردن حواس خودشان از اضطراب يا غم دست به خريدهاي احساسي در اين ايام مي زنند، چيزهايي كه هرگز به آنها احتياج ندارند اما مدام خريدنشان در زندگي تكرار مي شود.

براي پيشگيري از اين دست خريدها مي توانيد چند راهكار را امتحان كنيد كه در ادامه به آنها مي پردازيم:

1. برنامه ريزي داشته باشيد

هيچگاه به طور ضرب العجلي و لحظه اي به خريد نرويد چرا كه ممكن است وسايلي تهيه كنيد كه اصلا به آنها نياز نداريد و صرفا از ظاهر و زرق و برقشان خوشتان آمده است. بنابراين نخستين راهكار براي يك خريد اقتصادي اين است كه وسايل مورد نيازتان اعم از پوشاك تا خوراك را ليست برداري كنيد و براي خريدشان برنامه ريزي كرده و به آن پايبند باشيد. نه اينكه به خريد برويد بدون هدف خاصي و شروع به خرج كردن پولهايتان بكنيد.

2. جوگير حراج نشويد

در ايام نزديك به نوروز يا اواخر فصول زياد ديده مي شود كه در خيابان ها بساط مي كنند و حراج راه مي اندازند، حتي خود مغازه ها هم اتيكت هاي حراج فصل زمستان مي زنند، خيلي افراد در برابر اين حراج ها مقاومت ندارند و چون احساس مي كنند قيمت كمتر است، مي بايست براي سال هاي بعدشان زياد خريد كنند. درحاليكه اقتصادي اين است كه جوگير لحظه اي نشويد و گول حراج را نخوريد چرا كه بعد همه اين حراج ها را كه محاسبه كنيد، هزينه هنگفتي برايتان مي شود و دست شما را خالي مي كند.

البته منظور از اين متن اين نيست كه از حراجي ها و دستفروش ها يا حراج هاي مغازه اي خريد نكنيد، بلكه منظور اين است كه به ميزان نيازتان خريد كنيد. خيلي ها را در اين ايام مي بينيم كه براي حراج هاي فصل زمستان دست به خريدهاي اعتيادآور شامل چكمه ها، لباس هاي زمستاني و چيزهاي ديگر مي شوند.

3. با يك دوست به خريد برويد

براي اينكه از خريدهاي هيجاني جلوگيري كنيد با يك دوست برويد و هدف خودتان از خريد را با او درميان بگذاريد در اين صورت با هم كه به خريد برويد، او قطعا جلوي خريدهاي بي هدف شما را خواهد گرفت.

4. ساعت طولاني براي خريد نگذاريد

يك قانون روانشناسي مي گويد كه شما پس از ساعت هاي زياد پرسه و گشت زدن براي خريد در نهايت چيزهاي بي مصرف و غير لازم خريداري خواهيد كرد چرا كه ذهن شما احساس تهي و خالي بودن كرده و دست به خريد هر چيزي ممكن است بزند بنابراين از گشت و گذار زياد بپرهيزيد و در طول زماني كه به خريد رفته ايد به جاهاي بيشتري سر نزنيد و ساعت طولاني درگير خريد نباشيد.

5. افزايش فواصل خريد

بهتر است در يك برنامه ريزي درست فواصل زماني خريدتان را افزايش دهيد مثلا اينطور نباشد كه هم وسط هفته و هم آخر هفته به خريد برويد. بلكه لوازم مورد نيازتان را ليست كنيد و تنها يك روز يا يك شب آخر هفته به خريد برويد. در اين صورت شما زمان كمتري براي خريدهاي احساسي داريد.

6. لغو عضويت از برخي سايت هاي خريد اينترنتي

اين روزها سايت ها و كانال هاي رنگ و وارنگي براي لباس و لوازم منزل و چيزهاي بيشتر در فضاي مجازي ديده مي شود كه شما را وسوسه مي كند علي رغم نيازتان از آنها خريد كنيد. بهتر است خيلي از اين كانال ها را لغو عضويت كنيد و تنها چند نمونه آنها را نگه داريد. چرا كه از پيامدهاي منفي داشتن تعداد زيادي از اين فضاها اين است كه شما زمان غمگيني، ناراحتي يا افسردگي و هر زمان ديگري ممكن است دست به خريدهاي اينترنتي با كارت بانكي بزنيد و بعد هم پشيمان شويد.

همچنين مي توانيد يك كارت بانكي بدون رمز اينترنتي داشته باشيد كه اگر وسوسه شديد درآن واحد يك خريد انجام دهيد بخشي از پول هايتان در انتهاي سال در آن كارت باشد.

7. جايگزيني خريد با سرگرمي‌هاي ديگر

ممكن است كه همه در اوقات فراغت درگير خريد باشند اما شما علاوه بر خريد مي توانيد يك آخر هفته به ديدن يك موزه، پارك، سينما، تئاتر يا هر چيز ديگري برويد كه شما را سرگرم كند و تنها سرگرمي تان خريد كردن نباشد.

تصميم بگيريد كه از همين امروز تصميم به خريد لحظه‌اي نداشته باشيد، حراجي‌ها وسوسه‌تان نكند، براي گشت و گذار مراكز خريد را انتخاب نكنيد، ورزش كردن، پياده روي، خواندن يك كتاب، نوشيدن چاي، قهوه يا دمنوش را براي اوقات فراغت يا زماني كه ناراحت هستيد، انتخاب كنيد.

 مشاوره

چطور كودك كارآفرين تربيت كنيم؟


بخش اول
آرزوي هر پدر و مادري است كه وقتي فرزندشان بزرگ شد آنقدر توانمند باشد تا به قول قديمي ها بتواند گليمش را از آب بيرون بكشد كه اگر دكتر يا مهندس نشد و شغل دولتي نداشت، از پس راه اندازي يك كسب و كار موفق بربيايد. اما اين ايده آل ذهني ما پدر و مادرها چطور محقق مي شود؟
همه روانشناسان به اتفاق معتقدند يكي از مهم ترين ويژگي كارآفرينان موفق، داشتن مهارت حل مسئله است. پس مطمئن باشيد اگر فرزندتان از كودكي مهارت حل مسئله را نياموزد، نمي تواند كارآفرين موفقي شود و در هيچ كسب و كاري دوام نمي آورد.
اما حالا كه از اهميت مهارت حل مسئله گفتيم اين سوال پيش مي آيد كه چطور اين مهارت را به فرزندانمان آموزش دهيم؟ روانشناسان كودك معتقدند والدين بايد به كودكان ياد بدهند كه خودشان جواب پرسش ها و معضلاتي كه روزانه در زندگي با آن مواجه هستند را پيدا كنند، اين مقدمه كار است.
يادمان باشد كه يادگيري حل مسئله منجر به افزايش خلاقيت كودك، توانمند شدن در رياضي، افزايش اعتماد به نفس، توانمند شدن در رهبري و مديريت مي شود و داشتن اين توانايي ها لازمه راه اندازي هر كسب و كاري است و از نان شب هم واجب‌تر.
حالا اين موضوع چطور محقق مي شود؟ روانشناسان راهكارهاي مختلفي را براي تقويت مهارت حل مسئله به كودكان پيشنهاد مي‌دهد.
محيط امن براي حل مسئله كودك فراهم كنيد
اول از همه آنكه پدر و مادرها بايد از نظر رواني محيطي را فراهم كنند كه بچه ها بتوانند آزادانه و بدون ترس از اينكه ممكن است مسخره يا قضاوت شوند راه حلي كه براي برطرف كردن مشكل به ذهن شان مي رسد را ارائه دهند. فرزندان ما بايد بدانند اگر براي مشكلي راه حلي به ذهن شان مي رسد، براي پدر و مادر ارزشمند است و بايد آنقدر اعتماد به نفس به بچه هايمان بدهيم كه آن را به زبان بياورند. كودك را تشويق كنيد تا علاقه اش به حل مسئله زياد شود.
ادامه دارد...

 گوناگون

بچه‌دار شدن را به چشم سرمايه‌گذاري نگاه كنيد!


«من عاشق همسر و فرزندم هستم اما اي كاش مادر نمي‌شدم» گزاره‌اي كه ممكن است يكي از جملات پرتكرار مادران كلافه‌اي باشد كه در چالش‌هاي سخت بچه‌داري هستند و به خودشان بگويند آيا من واقعا بايد بچه‌دار مي‌شدم؟
روزنامه گاردين در گزارشي روانشناسي‌ به مادراني پرداخت كه با وجود علاقه به همسر و فرزندان خود آرزوي بازگشت به سال‌هاي تجرد خود را دارند و به نوعي هوس كرده‌اند دوباره به آن دوران برگردند و البته از اين بابت احساس عذاب وجدان دارند. آن‌ها حتي به گذشته كه فكر مي‌كنند مي‌بينند چندان احساس خوشبختي نداشتند ولي هنوز نتوانسته‌اند وضعيت سخت فعلي را بپذيرند و خودشان را با آن تطبيق بدهند و به همين خاطر به عذاب وجدان دچار هستند.
«فليپا پري» روانشناس و نويسنده اين گزارش خطاب به اين مادران مي‌گويد: «من از صميم قلب مي‌گويم كه مادران داراي فرزند، هر دو دست پر دارند و اين اصلا آسان نيست. مي‌دانم كه در ميان شادي‌ اولين لبخندها، قدم‌ها و حتي كلمات فرزندانتان، بي‌خوابي و مشقت‌ها و زحمت‌هاي زيادي وجود دارد و شما براي هيچكدام از قسمت‌هاي مادري كوتاهي نكرده‌ايد. اما سعي كنيد آن را به چشم يك سرمايه‌گذاري عشق در آينده ببينيد. اين نگاه هم مادري را برايتان ارزشمند‌تر مي‌كند هم مي‌تواند سختي‌‌هايش را قابل تحمل‌تر كند.