صفحه اقتصاد

وزير اقتصاد:
انتشار فهرست بدهكاران بزرگ بانكي براي اولين بار در تاريخ ايران بود

به گزارش خبرگزاري تسنيم، «احسان خاندوزي» در گفتگو با بخش خبري ساعت 21 شبكه يك سيما كه با موضوع انتشار فهرست بدهكاران بانكي بدحساب و داراي بدهي بالاي صد ميليارد توماني صورت گرفت، در پاسخ به اين پرسش كه اين فهرست با توجه به آن چيزي كه در قانون آمده است هنوز كامل نيست و جزئيات بيشتر آن چه زماني منتشر خواهد شد، گفت: اين مسئله يكي از مشكلات بسيار قديمي در اقتصاد ايران بود؛ به اين معني كه بخشي از منابع بانكي در دست عده‌اي از مشتريان بدحساب براي سال‌هاي طولاني باقي مي‌ماند و اين وضعيت، مانع از دسترسي عامه مردم به بخشي از تسهيلات مي‌شد.

خاندوزي افزود: به همين دليل در اواخر سال گذشته آقاي رئيس جمهور دستور دادند كه بانك‌ها خودشان در اين زمينه پيش‌قدم شده و فهرست بدهكاران بدحساب را افشا كنند، تا به اين ترتيب بدهكاران ترغيب شده و براي تسويه بدهي‌هاي خود اقدام كنند و در نتيجه منابع در اختيار بانك‌ها نيز افزايش پيدا كند.

خاندوزي در ادامه گفت: در اين زمينه پيگيري‌هاي ويژه انجام شد و به طور مشخص، در قانون بودجه نيز اين حكم آمده و در اولين ديدار نوروزي با مديران عامل بانك‌هاي دولتي در وزارت اقتصاد از آنها درخواست شد كه در اين زمينه پيشگام باشند.

وزير امور اقتصادي و دارايي با اشاره به اينكه در تاريخ بانكي كشور، اين حد از شفافيت بي‌سابقه بوده است، افزود: اسامي شركت‌ها و اشخاص حقيقي كه جزو بدهكاران بدحساب بزرگ بودند، افشا شده است و اميدواريم كه اين كار كمك كند كه مطالبات توسط بانك‌ها وصول شده و زمينه براي دسترسي بخش‌هاي خوش‌حساب مردم چه توليدكنندگان خوش‌حساب و چه مردم عادي و خانواده‌هاي خوش‌حساب به منابع بانكي، بيش از پيش فراهم شود.

خاندوزي در پاسخ به اين پرسش كه گام بعدي دولت در زمينه ايجاد شفافيت در نظام بانكي كشور چيست، گفت: گام بعدي دقيق‌تر كردن اين فهرست است و همان‌طور كه اشاره شد، الآن اين فهرست به جهت جزئيات مي‌تواند كامل‌تر بشود. به عنوان مثال رقم دقيق بدهي‌هاي مشكوك‌الوصول بدهكاران بزرگ بانك‌ها در اينجا درج نشده است و ممكن است اين سؤال مطرح شود كه چرا اين اتفاق نيفتاده است؟ چون اختلافات حقوقي وجود داشت و در هيئت دولت نيز رياست محترم جمهوري تأكيد كردند، كه تا حد ممكن اين اطلاعات بايد دقيق باشد تا از مردم و فعالان اقتصادي حقي در اين زمينه تضييع نشود.

وزير اقتصاد با بيان اينكه پيام ما از اين سياست، تشويق خوش‌حسابي و افزايش اعتبار در شبكه مالي و بانكي كشور است، افزود: بسياري از اين تسهيلات، ارزي بود و براي مشخص شدن ميزان دقيق بدهي اشخاص، بايد اين بدهي‌ها به نرخ امروز ارز تسعير مي‌شد.

خاندوزي افزود: در اين زمينه اختلافات حقوقي بين حسابرسان شركت‌ها و بانك‌ها وجود داشت و به همين دليل، در گام اول از بانك‌ها خواستيم كه رقم دقيق بدهي‌ها را پس از كسب قطعيت و اطمينان از ميزان بدهي قطعي مشكوك‌الوصول اشخاص يا شركت‌ها در فهرست‌هاي خود درج كنند.

وزير اقتصاد در خصوص گام‌هاي بعدي دولت و وزارت اقتصاد در اين زمينه نيز گفت: ان‌شاءالله براي ساير بدهكاران بدحساب بانكي كه بدهي كمتر از 100 ميليارد تومان دارند نيز در گام‌هاي دوم و سوم و با همكاري خوبي كه بانك مركزي در اين زمينه داشته اقدام خواهد شد تا مسير اصلاحات اقتصادي كشور با سرعت بيشتري ادامه پيدا كند.

خاندوزي در پاسخ به سؤال ديگري مبني بر اينكه آيا بانك‌هاي خصوصي نيز مكلف به تهيه و انتشار چنين فهرستي هستند، گفت: بر اساس تكليفي كه در قانون بودجه سال 1401 آمده است، تمام بانك‌ها مكلف هستند كه اين اطلاعات را در اختيار بانك مركزي جمهوري اسلامي قرار دهند و بانك مركزي نيز تجميع‌كننده و نهايي‌كننده آن حكم قانوني است، اما به جهت اينكه ايده وزارت اقتصاد اين است كه در تكاليف قانوني ابتدا بايد خود دولت، دستگاه‌هاي دولتي و بانك‌هاي دولتي پيشگام باشند، از مديران عامل بانك‌هاي دولتي خواسته شد كه در اين مسير پيشگام باشند، كه آنها هم در اين زمينه همكاري كردند و ابتدا به ساكن اين اصلاحات از بانك‌هاي دولتي شروع شد.

خودروي دست ساز شهيد ستاري

به گزارش جهان نيوز، شهيد ستاري كه داراي تحصيلات فني بود، در اواخر زندگي خود خوردويي را طراحي و يك نمونه از آن را به صورت دست ساز توليد كرد تا به صنعت خودروسازي كشور ثابت كند كه مي توان به جاي توليد مكرر و بي كيفيت يك محصول، خودروهاي جديد نيز ساخت و به مردم عرضه كرد. بعد از شهادت وي، نام اين خودرو را كه تنها يك نمونه از آن ساخته شد، "شمس" گذاشتند كه حروف اول "شهيد منصور ستاري" بود. آن خودرو در دوره خود، خودرويي پيشرو تر از محصولات داخلي به حساب مي آمد و البته هرگز تولد انبوه نشد و خودروسازي هاي داخلي همچنان به توليدات كم كيفيت خود ادامه دادند.

 اقتصاد مقاومتي

بين صنعت و دانشگاه ارتباط برقراركنيد


هميشه به مسئولان گوناگونِ بخشهاي مرتبط دولتهاي گذشته سفارش ميكردم كه سعي كنيد بين صنعت و دانشگاه ارتباط برقرار كنيد. خوشبختانه در اينجا ديدم كه اين ارتباط برقرار شده است. البته اين بايد عموميت پيدا كند و همه‌ي صنايع ما با دانشگاه‌ها مرتبط شوند، به دانشگاه‌ها متصل شوند؛ هم دانش ما رشد ميكند، هم صنعت ما رشد ميكند. اين خصوصيات را من در آنجا ديدم، اما اينها مخصوص اين مركز علمي و فناوري نفت نيست؛ اين را در بازديدهاي ديگر هم مشاهده كردم. اين نشان‌دهنده‌ي اين است كه در كشور قاعده بر اين جاري است؛ حركت، چنين حركتي است.
(بيانات در حرم رضوي در آغاز سال ۹۱)

 خبر اقتصادي۱۳ گروه كالايي از درج قيمت توليدكننده معاف شدند
طبق اعلام اتاق اصناف ايران اطلاع رساني قيمت گوشت قرمز، مرغ، تخم مرغ، شكر و برنج طبق روال قبل انجام خواهد شد.
به گزارش ايسنا، اتاق اصناف ايران در اطلاعيه‌اي اعلام كرد كه بر اساس اطلاعات دريافتي از سازمان حمايت مصرف كنندگان و توليدكنندگان در اجراي مرحله پنجم پروژه شفاف‌سازي قيمت از طريق درج قيمت توليدكننده، از اول ارديبهشت ۱۴۰۱، گوشت قرمز، گوشت مرغ، تخم مرغ، شكر از اين طرح مستثني شده‌اند و اطلاع رساني قيمت كالاهاي اشاره شده تا اطلاع ثانوي بر اساس روال معمول قبل انجام خواهد شد.
گزارش‌ها از وزارت صمت نيز حاكي از اين است كه با آغاز مرحله پنجم اجراي طرح «خريد شفاف» از اول ارديبهشت ماه، همه كالاها به جز ۱۳ گروه كالايي، مشمول درج قيمت توليدكننده مي‌شوند.

دانش‌بنيان‌ها اينترنت ۱۰۰ مگابيتي مي‌گيرند
مشاور وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات از ارائه اينترنت پرسرعت تا ۱۰۰ مگابيت‌برثانيه به شركت‌هاي دانش‌بنيان خبر داده است.
مهدي سالم اخيرا در توئيتر نوشته كه در جلسه مشترك وزير ارتباطات و معاون علمي و فناوري رئيس جمهور مصوب شد تا طي يك هفته كارگروه توسعه و حمايت از شركت‌هاي دانش‌بنيان در حوزه ICT شكل بگيرد و بخش خصوصي در فعاليت‌هاي اين حوزه بيش از گذشته فعال باشد.
وي همچنين خاطرنشان كرد: خبر خوب وزير ارتباطات مبني‌بر ارائه اينترنت پرسرعت تا ۱۰۰ مگابيت‌برثانيه به شركت‌هاي دانش‌بنيان در سال جاري و نيز برنامه‌ريزي براي آزادسازي داده‌ها متناسب با نياز اين حوزه از ديگر مطالب عنوان‌شده اين جلسه بود.

آزادسازي بخشي از منابع ارزي مسدود كشور
يك مقام آگاه در گفت‌وگو با ايرنا از توافق براي آزادسازي بخش قابل توجهي از منابع ارزي مسدودي ايران خبر داد.
برخي فعالان رسانه‌اي از آزادسازي بخش زيادي از منابع ارزي مسدودي ايران خبر داده‌اند كه مبلغِ مذكور، چندين برابر ۴۷۰ميليون يورويي بوده كه به تازگي پس از توافق ايران و انگليس، وصول شد.
توافقي كه به تازگي براي آزادسازي منابع ارزي ايران انجام شده، مستقل از برجام بوده و دومين گشايش مهم ارزي طي هفته هاي اخير است.