صفحه بين الملل

چهار عمليات در فلسطين اشغالي و چهار نكته

محسن فايضي*

در روزهاي گذشته 4 عمليات از سوي فلسطيني‌ها از جنوب (بئرالسبع نقب) تا شمال ( تل آويو) رخ داد كه در سال‌هاي اخير اين حجم از عمليات در كنار تعداد تلفات جاني صهيونيست‌ها (14 نفر) يك امر كاملا بي‌سابقه‌اي است. عمليات اول در بئرالسبع4 نفر، عمليات دوم در الخضيره 2 نظامي، عمليات سوم در بني براك تل آويو 5 نفر و در عمليات چهارم و آخر در خيابان ديزنكوف 3 نفر به هلاكت رسيدند.

اما اين سلسله عمليات‌ها در كمتر از 3 هفته، حاشيه‌هايي مهم تراز متن و تعداد كشته‌ها داشته كه با هم مرور خواهيم كرد:

1. تنوع مرجعيت عمليات‌ها

يكي از ويژگي‌هاي عمليات‌هاي اخير، تنوع مرجعيت عمليات‌ها بود. عمليات بئرالسبع، از سوي فردي اجرايي شد كه هيچ وابستگي جرياني يا تشكيلاتي ميان او با جريان‌هاي فلسطيني پيدا نشد. نه نهادهاي اطلاعاتي اسرائيلي ادعايي را مطرح كردند و نه گروه‌هاي مقاومتي مسئوليت حمله را بر عهده گرفتند.

پس از عمليات دوم كه در الخضيره انجام شد، روزنامه يديعوت آحارنوت در گزارشي به نقل از منابع اطلاعاتي نوشت نتايج تحقيقات نشان مي دهد عمليات در الخضيره سازماني نبوده و دو فرد علي رغم داشتن ارتباطاتي با داعش، خودسرانه عمليات را طراحي و اجرا كرده‌اند.

در عمليات سوم كه در محله بني براك تل آويو از سوي جواني اهل جنين رخ داد. ضيا حمارشه هم سابقه اسارت در زندان‌هاي اسرائيلي را داشته و هم عضويت گردان‌هاي كتائب الاقصي را هم در سابقه خود داشته است؛ گردان‌هايي كه برآمده از طيفي درون جنبش فتح پس از انتفاضه دوم در سال 2000 است. كتائب الاقصي پس از عمليات، مسئوليت اين اتفاق را رسما بر عهده گرفت.

و عمليات آخر كه در محله توريستي و اقتصادي ديزنكوف تل آويو رخ داد، از سوي جواني به نام رعد فتحي حازم عضو گردان‌هاي نظامي جنين وابسته به جهاداسلامي فلسطين رخ داد.

حالا با مرور مرجعيت تشكيلاتي و فكري 4 عمليات مختلف در 18 روز نشان مي‌دهد، شعله ور شدن آتش تنها نمي‌تواند متاثر از يك تصميم جريان يا حتي چند تشكيلات نزديك به هم مقاومت باشد. وجود عنصري‌هاي متفاوت و حتي بعضا با اختلاف فكري زياد از كتائب الاقصي و داعش تا گردان‌هاي جنين و عمليات فردي خودجوش نشان مي‌دهد سيطره و كنترل امنيتي براي نهادهاي اطلاعاتي اسرائيل و تشكيلات خودگردان بسيار چالش برانگير و سخت خواهد بود. تنوع مرجعيت عمليات‌ها نويد بخش تداوم عمليات‌ها متاثر از تشديد خشم جامعه فلسطيني از روند اشغالگري‌ها، دست اندازي‌ها به شهر قدس و مسجدالاقصي و عادي سازي كشورهاي عربي است.

2. تغيير عمليات‌ها از كرانه باختري به درون سرزمين اشغالي 1948

يكي از موضوعات مهمي كه بايد در خصوص اين 4 عمليات به آن توجه كرد، پراكندگي جغرافيايي آن از بئرالسبع( در صحراي نقب و جنوب فلسطين اشغالي) و الخصيره در شمال تل آويو تا قلب تل آويو در شمال سرزمين اشغالي است.

در سال‌هاي گذشته همواره ماه رمضان سطح تنش‌ها و اتفاقات افزايش مي يافت، اما اينگونه عمليات‌ها چه در اين ماه و چه در ماه‌هاي ديگر، بيشتر منحصر به كرانه باختري و يا درگيري ميان غزه و اسرائيل (مثل سال گذشته) بوده است. 4 عمليات پياپي و همگي درون سرزمين‌هاي اشغالي 1948 بسيار حائز اهميت و راهبردي است. چيزي كه نشان مي‌دهد نهادهاي امنيتي اسرائيلي جدا از نگراني‌هايشان براي كنترل كرانه باختري در كنار تضعيف قدرت كنترلي و امنيتي تشكيلات خودگردان، بايد بيش از گذشته نگاهي به دورن خود و مناطق كاملا اسرائيلي نشين هم داشته باشند.

3. مجرياني از خارج و داخل مرزهاي 1967 با سلاح هاي گرم

رعد فتحي حازم (مجري عمليات چهارم و در تل آويو) طبق اطلاعات نهادهاي اسرائيلي از جنين با عبور از فنس‌هاي مرزي كرانه باختري به ام الفحم شهر عرب نشين 1948 آمده و از آنجا خودش را به عمق سرزمين‌هاي اشغالي براي عمليات رسانده است.در ديگر عمليات درون تل آويو( عمليات سوم) ضيا حمارشه مجري عمليات با خودروي پلاك اسرائيلي و يك ام 16 غير اسرائيلي عمليات انجام داده است. به گفته منابع اطلاعاتي اسرائيلي او براي انتقال از جنين به تل آويو و تحويل سلاح از افراد زيادي كمك گرفته است. سلاح غير اسرائيلي و دست ساز نبودن آن گزاره غير ممكن بودن قاچاق سلاح از اردن و مصر به درون كرانه باختري را نه تنها مثل سالهاي قبل باطل و كمرنگ كرده، بلكه رسيدن آن ها به عمق سرزمين اشغالي را هم ممكن و زنگ خطر جدي‌اي را براي صهيونيست‌ها به صدا در آورده است.

عمليات دوم ( دو فرد اهل ام الفحم و پذيرش مسئوليت داعش) هم با پيدا شدن حجم بسيار عجيب سلاح و فشنگ در محل عمليات پايان يافت كه اسرائيلي‌ها را بسيار شوكه كرد. اطلاعات بيشتري حول چگونگي سلاح ها منتشر نشد. اما كارشناسان با توجه به تصاوير منتشر شده معتقدند سلاح ها ساخت اسرائيل بوده‌اند.

تنها در عمليات نخست از اين سلسله عمليات‌ها يعني عمليات بئرالسبع نقب بود كه مجري عمليات از خودرو و سپس چاقو براي عمليات بهره گرفته بود و به سلاح گرم مجهز نبوده است. سه عمليات از 4 عمليات با سلاح گرم، نشان از تغيير وضعيت كرانه باختري و در دسترس و ممكن شدن يافتن سلاح گرم براي جوانان مقاومت اين منطقه است. تغييري كه قطعا صهيونيست‌ها را دچار بي‌خوابي‌هاي بيشتري در سال‌هاي پيش رو خواهد كرد.

بعد از عمليات‌هاي بئر السبع و الخضيره رسانه‌هاي اسرائيلي اعلام كردند كه درخواست‌هاي صهيونيست‌ها براي دريافت مجوز حمله سلاح به طرز قابل ملاحظه‌اي افزايش يافته است. به گفته اين رسانه‌ها، درخواست دريافت مجوز حمل سلاح در بين صهيونيست‌ها بيش از 700 درصد افزايش يافته است. چيزي كه نشان مي دهد برداشت افكارعمومي جامعه صهيونيستي هم اين گزاره را تاييد مي‌كند كه عمليات‌ها از سلاح سرد در حال انتقال به سلاح گرم است.

4. اختلاف داخلي و تشديد رسانه‌اي عمليات‌ها

اما يكي از حاشيه‌هاي جالب در كنار 4 عمليات اخير، اختلافات داخلي درون رژيم و تلاش نتانياهو و رسانه‌هاي طرفدار او براي تشديد گزاره شكست امنيتي از سوي دولت مستقر يعني نفتالي بنت و لاپيد بود. پس از عمليات سوم نتانياهو تجمعي بزرگ در قدس اشغالي براي اعتراض به وضعيت امنيتي و ناكامي دولت در كنترل عمليات‌ها با حضور سران و شخصيت هاي راست برگزار و سخنراني كرد.

بررسي رسانه‌هاي راست گراي اسرائيلي هم نشان مي‌دهد كه با پخش گسترده تصاوير عمليات‌ها، بالاخص عمليات آخر كه جستجوي مجري عمليات 9 ساعت به درازا كشيد، سهم زيادي در تثبيت گزاره "شكست امنيتي دولت مستقر" ايفا كردند. سخنان آويو كوخاوي رئيس ستاد مشترك ارتش رژيم صهيونيستي نماد بارز تثبيت اين گزاره است: "در گذشته از سوار شدن اتوبوس مي‌ترسيديم و اكنون از راه رفتن در خيابان‌ها هراس داريم."

* كارشناس مسائل فلسطين

 کوتاه از جهانروايت وزير پاكستاني از دروغگويي آمريكا و توطئه‌ آن عليه دولت‌ها
وزير امور حقوق بشر پاكستان توطئه "تغيير رژيم" را بخشي از سياست خارجي ايالات متحده دانست و با استناد به دسيسه آمريكا در كودتا عليه دولت مصدق در ايران، گفت: آمريكايي‌ها درغگو و عامل اصلي تخريب دولت‌هاي مستقل و نظام مردم سالار هستند.
خانم «شيرين مزاري» در جريان دومين جلسه رسمي پارلمان پاكستان براي راي گيري طرح عدم اعتماد عليه نخست وزير اين كشور، اظهار داشت: آمريكايي‌ها در پشت پرده توطئه تغييرحكومت در پاكستان و تلاش براي تباني با مخالفان سياسي عمران‌خان جهت تصويب طرح عدم اعتماد حضور دارند.
مزاري افزود: آمريكايي‌ها در ايران دست به دسيسه عليه دولت منتخب دكتر مصدق زده و براي غارت ايران با اجراي طرح كودتا يك رژيم خودكامه را بر اين كشور تحميل كردند.

يورش نظاميان اسرائيلي به جنين
نظاميان رژيم اسرائيل با يورش به جنين در كرانه باختري علاوه بر محاصره خانه شهيد عمليات تل‌آويو و تخريب اثاثيه آن، با نيروهاي مقاومت در اردوگاه جنين درگير شدند كه بر اثر آن تاكنون يك جوان فلسطيني به شهادت رسيده است.

تركيه ۲۲۷ مهاجر افغانستاني را به كابل بازگرداند
مقامات اين كشور گفتند كه ۲۲۷ مهاجر افغانستاني كه بصورت غيرقانوني وارد خاك تركيه شده بودند را از طريق هوايي به كابل پايتخت افغانستان بازگرداندند.
به نوشته پايگاه خبري صباح، مقامات امنيتي در استان كردنشين «آگري» در شرق تركيه اين مهاجران افغانستاني را در تاريخ‌هاي جداگانه دستگير كرده و براي مدتي در مراكز ديپورت اداره مهاجرت تركيه به منظور آماده كردن زمينه بازگشت آن‌ها به كشورشان نگهداري مي‌كردند.

 اصطلاحات بين الملل

آگرمان (Agreman)


محمد ملك‌زاده
آگرمان يا پذيرش (Agreement)، اصطلاحي با ريشه فرانسوي است و به اجازه‌نامه‌اي گفته‌ مي‌شود كه توسط يك كشور براي پذيرش سفير اعزامي از كشور ديگر صادر مي‌شود. در عرف ديپلماتيك صدور چنين اجازه‌نامه‌اي پس از بررسي سوابق سفير ارسالي توسط كشور پذيرنده انجام مي‌شود و در صورت عدم صدور اجازه‌نامه، مقامات كشور پذيرنده نيز ملزم به ارائه توضيحات و دلايل عدم پذيرش سفير موردنظر نمي‌باشند. البته اين عرف مربوط به سفارتخانه‌هاي موجود در كشورها و ديپلماتهاي شاغل در آن است نه سازمانهاي بين‌المللي مانند سازمان ملل كه داراي ماهيت جهاني و بين‌المللي است و در خاك يك كشور مانند آمريكا قرار دارد. پذيرش يا رد ديپلماتهاي كشورها در سازمان‌هاي بين‌المللي به عهده كشور ميزبان نيست و كشورهايي كه ميزبان چنين سازمانهايي در خاك خود مي‌باشند، نمي‌توانند مانع از ورود ديپلماتهاي كشورها در سازمانهاي بين المللي مانند سازمان ملل متحد شوند. با اين وجود دولت آمريكا گاه با دلايل سياسي مانع از ورود سفرا و ديپلماتهاي كشورهاي مخالف خود به ويژه جمهوري اسلامي ايران در سازمان ملل شده است. در يك مورد پس از معرفي آقاي ابوطالبي به عنوان سفير جمهوري اسلامي ايران در سازمان ملل، دولت آمريكا در اقدامي خلاف منشور سازمان ملل، به بهانه‌هاي سياسي مانع از پذيرش وي به عنوان سفير جمهوري اسلامي ايران در سازمان ملل شد. اين اقدام دولت آمريكا از ديدگاه كارشناسان بين‌المللي، نقض قوانين بين المللي و نيز نقض تعهد آمريكا بر اساس منشور سازمان ملل متحد تلقي گرديد. روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن در تاريخ 23/1/1393 با اشاره به پيامدهاي اين اقدام آمريكا آن را نوعي سوء استفاده دولت آمريكا از جايگاه خود به عنوان كشوري كه ميزبان يك سازمان بين المللي (سازمان ملل متحد) در خاك خود مي‌باشد توصيف نمود. پروفسور ويليام بيمن، استاد دانشگاه مينه سوتاي آمريكا نيز اين اقدام دولت آمريكا در عدم پذيرش سفير جمهوري اسلامي ايران را نقض قطعي قانون بين الملل خواند كه در اثر فشار لابي صهيونيستي بوجود آمده است. گرچه چنين اقدامات غيرقانوني از سوي آمريكا عليه كشورهاي مستقل تازگي نداشته و به اين مورد محدود نمي‌باشد اما از نگاه كارشناسان خارجي و تحليلگران بين المللي چنين اقداماتي ضرر چنداني به جمهوري اسلامي ايران نمي‌زند، اما رفتار غيرقانوني آمريكا در بي‌توجهي به قوانين بين‌المللي و سنگ اندازي وي در مسائل بين المللي كشورها و تعامل آنها با سازمان ملل را براي همگان آشكار مي‌سازد.