صفحه اخبار

حضرت آيت‌ا... خامنه‌اي در ابلاغ سياست‌هاي تأمين اجتماعي كشور به سران قوا:
نظامي عدالت بنيان و جامع براي تأمين اجتماعي همگان طراحي و اجرا شود

حضرت آيت‌ا... خامنه‌اي در اجراي بند يك اصل ۱۱۰ قانون اساسي و پس از مشورت با مجمع تشخيص مصلحت نظام، سياست‌هاي كلي و مصوّب تأمين اجتماعي را براي اقدام به رؤساي قواي سه‌گانه و رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام ابلاغ كردند.

در ابتداي اين سند آمده است: ايجاد رفاه عمومي، بر طرف ساختن فقر و محروميت، حمايت از اقشار و گروه‌هاي هدف خدمات اجتماعي از جمله بي‌سرپرستان، از كارافتادگان، معلولان و سالمندان و آنچه از اهداف رفاه و تأمين اجتماعي كه در اصول ۳، ۲۱، ۲۸، ۲۹، ۳۱ و ۴۳ قانون اساسي آمده است، اقتضاء مي‌كند نظامي كارآمد، توانمندساز، عدالت‌بنيان، كرامت‌بخش و جامع براي تأمين اجتماعي همگان كه برگرفته از الگوهاي اسلامي- ايراني و مبتني بر نظام اداري كارآمد، حذف تشكيلات غير ضرور و رفع تبعيض‌هاي ناروا و بهره‌گيري از مشاركت‌هاي مردمي باشد، طراحي و اجرا شود.

در بخشي از اين سند به لايه‌بندي امور امدادي، حمايتي و بيمه‌اي و سطح‌بندي خدمات با رويكرد فعال دولت بر اساس وسع و استحقاق به اين ترتيب اشاره شده است:

- امور امدادي از محل پوشش بيمه‌اي، مشاركت‌هاي مردمي و مساعدت دولت.

- امور حمايتي با هدف رفع فقر و آسيب اجتماعي و تضمين سطح پايه خدمات از محل منابع دولتي، عمومي و مردمي.

- امور بيمه پايه براي آحاد جامعه متناسب با وضع آنان از محل حق بيمه سهم بيمه‌شدگان، كارفرمايان و دولت.

- امور بيمه‌هاي مازاد و تكميلي از محل مشاركت بيمه‌شدگان و كارفرمايان با مشوق‌هاي مالياتي و پشتيباني حقوقي دولت در فضاي رقابتي.

- حفظ قدرت خريد اقشار ضعيف جامعه از طريق متناسب‌سازي مزد شاغلين، مستمري بازنشستگان و مقرري بيكاران.

- اعمال رويكرد مناسب براي زدودن جلوه‌هاي آشكار فقر و آسيب اجتماعي از محلات كم‌برخوردار شهري و مناطق روستايي و عشايري.

راهبرد ايران در مذاكرات هسته‌اي، راهبرد اعلامي مقام معظم رهبري است

آيت‌الله سيدابراهيم رئيسي در نشست هم‌انديشي با جمعي از مديران و اصحاب رسانه با بيان اينكه اين‌گونه نشست‌ها را براي دولت بسيار مفيد و مغتنم مي‌دانم، گفت: مؤكداً به همه همكاران خود توصيه كردم كه نشست‌هاي مستمر و منظم با نخبگان و حتي مخالفان دولت داشته باشند و از ايده‌ها و نظرات ‌آنان استفاده كنند.

رئيس‌جمهور رويكرد محوري دولت مردمي را تلاش براي اجراي عدالت خواند و افزود: اجراي عدالت خواست مردم، تكليف قانوني دولت، تأكيد مقام معظم رهبري و يكي از عقب‌ماندگي‌هاي جدي در نظام جمهوري اسلامي است. تلاش دولت اين است كه در همه عرصه‌ها از جمله نظام مالياتي، نظام بانكي، مقررات و شيوه جذب افراد، نحوه استفاده و بكارگيري افراد، نظام پرداخت حقوق و زمينه‌هاي ديگر عدالت اجرا شود.

رئيسي از اصحاب رسانه خواست تا با اطلاع‌رساني صادقانه و منصفانه پل ارتباطي ميان دولت و مردم باشند و اظهار داشت: همانطور كه مقام معظم رهبري تأكيد كرده‌اند، مردم مومن انقلابي و حاضر در صحنه مهم‌ترين و اصلي‌ترين مؤلفه قدرت جمهوري اسلامي هستند و بسيار مهم است كه اميد و اعتماد آنان حفظ شده و ارتقا يابد.

رئيسي با اشاره به برخي مسائل مطرح شده در اين جلسه از جمله در خصوص روند مذاكرات هسته‌اي، گفت: مؤكداً و مكرر اعلام كرده‌ايم كه راهبرد ما در مذاكرات هسته‌اي، راهبرد اعلامي از سوي مقام معظم رهبري است.

سردار فدوي:
دشمن نمي‌تواند پيروزي‌هاي جبهه حق را كتمان كند

سردار فدوي در آيين بزرگداشت بيست و نهمين سالگرد شهادت سيد مرتضي آويني، درباره شيوه و روش فعاليت‌هاي هنري و رسانه جبهه باطل گفت: براي جبهه باطل واقعيت مهم نيست، آن چيزي كه براي جبهه باطل مهم است تصويري است كه از واقعيت مي‌سازد و اين روالي است كه از دهه هفتاد آمريكايي‌ها در حال انجام آن هستند.

وي افزود: آن‌ها معتقدند، چون ما صاحب قدرت تصويرسازي هستيم از هر موضوعي تصويري درست مي‌كنيم كه منافع خودمان در آن برقرار باشد، ولي عزيزان بدانيد حقانيت جبهه حق آن‌چنان تبلور دارد و قوي است كه نمي‌توانند حتي با توانمندي‌هايي كه در تصويرسازي دارند آن را كتمان كند.

جانشين فرمانده كل سپاه ادامه داد: روال شهيد آويني الگوي بسيار خوبي است براي همه كساني كه در عرصه هنر فعاليت مي‌كنند، كساني كه مي‌توانند جا پاي بزرگاني، چون شهيد سيد مرتضي آويني بگذارند و در پيشگاه خداوند متعال روسفيد باشند.

وعده‌‌ي سهام عدالتي رئيس كميسيون اقتصادي مجلس

محمدرضا پورابراهيمي رئيس كميسيون اقتصادي مجلس درباره جاماندگان سهام عدالت گفت: برآورد اين است حدود 20 ميليون نفر در كشور سهام عدالت ندارند كه در كميسيون اقتصادي طرحي را تصويب كرديم و براين اساس كساني كه مشمول باشند، سهام عدالت دريافت مي‌كنند.

وي افزود: بنده به رئيس جمهور نامه‌اي را واصل داشتم و توافقات اوليه انجام و در بودجه امسال تصويب شد و دولت كليات را پذيرفته و دولت بايد آيين نامه اجرايي بنويسد و سامانه ثبت نامي ايجاد شود تا همه اقشار واجد شرايط ثبت نام نمايند و تا ارديبهشت ماه بانك اطلاعاتي موردنياز را كامل كنيم و حتما بخش عمده‌اي امسال واگذاري انجام خواهد شد.

آيت ا... كعبي:
نگاه منظومه اي، نظام وار و متوازن در مؤلفه هاي اقتدار ملي ضروري است

آيت ا... كعبي با بيان اينكه بايد حوزه هاي علميه با نگاه تحول آفرين در تمام عرصه‌هاي مؤلفه هاي قدرت ملي تاثيرگذار باشند، گفت: بايد روحانيون در عرصه تفكر آفريني، آزادي انديشه و جنبش نرم افزاري نقش آفريني در جامعه داشته باشند.

آيت ا... عباس كعبي، نماينده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبري، در گفت‌وگو با رسا به تبيين مؤلفه هاي قدرت و اقتدار ملي در رهنمودهاي رهبر معظم انقلاب پرداخت و گفت: مؤلفه هاي قدرت ملي يك امر مركب و مجموعه بهم پيوسته اي بوده، از اين رو نگاه منظومه اي، نظام وار و متوازن در مؤلفه هاي اقتدار ملي يك امر حياتي است.

نماينده مجلس خبرگان رهبري بيان كرد: علم و فناوري، تفكر، انديشه ورزي، آزادي فكري، امنيت و قدرت دفاعي، اقتصاد و رفاه عمومي، بهبود معيشت مردم، افزايش قدرت بين المللي و چانه زني براي تامين منافع ملي، توسعه اقتدار در منطقه و جهان، فرهنگ و سبك زندگي و منطق جذاب و تاثيرگذار بر ديگر ملت ها از مهمترين مؤلفه هاي قدرت ملي در فرمايشات اخير رهبر معظم بوده است.

آيت ا... كعبي با بيان اينكه بايد حوزه هاي علميه با نگاه تحول آفرين در تمام عرصه هاي مؤلفه هاي قدرت ملي تاثيرگذار باشند، گفت: بايد روحانيون در عرصه تفكر آفريني، آزادي انديشه و جنبش نرم افزاري نقش آفريني در جامعه داشته باشند و در اين زمينه آنها به نظريه پردازي ديني متناسب با نيازهاي نظام اسلامي و خط مشي گذاري عمومي براي اقامه دين بپردازند.

وي بر لزوم ترويج مفاهيم و معارف ديني از سوي روحانيت تأكيد و تصريح كرد: بايد توليد قدرت ديني كار ويژه مهم حوزه هاي علميه و روحانيت بر پايه اجتهاد زنده و زاينده قرار گيرد.

در نامه 250 نماينده به رئيس جمهور مطرح شد؛
پنج تذكر به تيم مذاكره‌كننده هسته‌اي درباره توافق نهايي

در جلسه علني مجلس شوراي اسلامي ،‌نامه 250 نفر از نمايندگان خطاب به دكتر رئيسي، رئيس جمهور در خصوص مذاكرات هسته‌اي ايران و 1+4 قرائت شد.

در بخشي از اين نامه خطاب به رئيس جمهور ضمن تشكر از تلاش‌هاي تيم مذاكره‌كننده براي رفع تحريم‌ها و با تاكيد بر اصول عزت، حكمت و مصلحت و تجارب گذشته، چند تذكر ارائه شده است.

در اين نامه تاكيد شده است كه تجربه‌ها نشان مي‌دهد عدم تمايل آمريكا براي ارائه تضمين‌هاي كافي به طرف ايراني، نمي‌تواند حقوق ملت ايران را‌‌‌‌‌‌‌‌ تامين كند؛ همچنين با يادآوري تحريم‌هاي جديد وضع‌شده عليه برخي اشخاص و شركت‌ها از سوي آمريكا و در حين مذاكرات، خاطرنشان شده است كه اين تحريم‌ها نيت تخريبي آمريكا را‌‌‌‌‌‌‌‌ نشان مي‌دهد و لازم است در توافق نهايي به آن توجه شود.

احياي مسير 150 ميليارد دلاري

نماينده مردم تبريز، اسكو و آذرشهر گفت: با استفاده از سيستم حمل و نقل ريلي اين امكان وجود دارد كه در ۱۷ روز انتقال كالا از شرق به غرب انجام شود. اگر اين امكان وجود نداشته باشد بايد در ۷۰ روز كل دنيا دور زده شود تا كالايي از شرق به غرب منتقل شود. احياي جاده ابريشم و ايجاد شبكه ريلي در اين مسير مي تواند نقطه ثقل كشورمان براي توسعه و رشد اقتصادي در آينده نزديك باشد.

متفكر آزاد همچنين افزود: همه اين موارد نشان از اهميت سرمايه گذاري در حوزه حمل و نقل ريلي كشور دارد كه سرمايه گذاري براي كريدور شرق به غرب و شمال به جنوب ضرورتي انكار ناپذير است.

وي با بيان اينكه طبق اعلام كارشناسان امر احياي مسير ترانزيت ريلي ۱۵۰ ميليارد دلار عايدي در سال براي كشورمان مي تواند داشته باشد، ابراز داشت: با اين كريدور اقتصاد كشوري مثل آلمان ۲۰ درصد متاثر خواهد شد، پس دنيا عطش ايجاد اين كريدور را دارد.

 توئيت گرديشهيد اصلاني اينطوري
زندگي كرد
يك كاربر فضاي مجازي در توييتر نوشت: در يك وزارتخونه كار مي‌كرد. ميبينه كه در يك بخشي حق كارگرا رو پايمال كردن. چندبار تذكر ميده. مشكل حل نميشه و بهش ميگن تو به حق كارگرا چيكار داري! استعفا ميده و ميگه جايي كه حق مظلوم خورده بشه كار نميكنم و مياد بيرون. بله شهيد اصلاني اينطوري زندگي كرد...

وقتي فرق داره به كي رأي بديم!
كاربرفضاي مجازي در توييتر نوشت: از زمان تحويل گرفتن دولت توسط رئيسي؛ صادرات غيرنفتي به بالاترين رقم بعد از انقلاب رسيد. كارخانه هايي كه در دولت قبل تعطيل شده بودن به چرخه توليد برگشتن. پولهاي بلوكه شده داره آزاد ميشه. بالاي 150 ميليون دز واكسن تزريق شده و چندين ميليون داره صادر ميشه و ...فرق داره به كي راي بديم!

ترور شهيد صياد شيرازي توسط چه كسي صورت گرفت؟
عبدا... گنجي فعال رسانه‌اي در توييتر نوشت: خدابنده عضو كليدي سابق منافقين: خيلي از عملياتها را سازمان دستوري انجام مي‌داد. مثلا ترور ‎صياد شيرازي با دستور صدام صورت گرفت. يعني صدام بابت اين كار پول داد. نوارهايش هم وجود دارد. حتي رجوي سر قيمت اين كار چانه مي‌زد. او پول گرفت تا اين كار را بكند. يعني يك حركت كاملا مزدورانه.

نمونه‌اي از رعايت حقوق بشر در سوئد
كاربرفضاي مجازي در توييتر نوشت: از حقوق بشر سوئد بگم براتون كه حميد نوري نزديك به ۴ ساله با پرونده‌سازي عجيب دادگاه سوئد و منافقين بعد از ۸۰ جلسه دادگاه تو زندان هست؛
در آخرين اتهام هم به خاطر پيامك تبريك عيد نوروز از طرف رئيس جمهور سابق ايران هم تو سلول انفرادي به سر ميبره!

يه جو «غيرت» نداشته رضاشاه
يك كاربر فضاي مجازي در توييتر نوشت: ‏رضاشاه نصف خاك كشور و اراضي ايران رو صاحب بود، ولي وقتي متفقين در جنگ جهاني دوم وارد ايران شدن سلاح‌ها رو زمين گذاشت. نه رضاشاه وطن پرست بود، نه مالكيت زمين نشونه وطن پرستيه. براي وطن پرستي يه جو "غيرت" لازمه...

چرا اسرائيل شر مطلق است؟
كاربرفضاي مجازي در توييتر نوشت: جنگ، تحريم، تروريسم و هر چه شرارت در منطقه ميشه بخاطر اينه كه ملت‌ها و دولت‌ها رو مشغول اولويت‌هايي كنه تا نابودي رژيم موقت اسرائيل عقب بيافته برا اينه كه اسرائيل شر مطلقه.

 اخبار ويژهرييس جمهور:
با اجتهاد تمدن‌ساز به مسائل اقتصادي پاسخ داده شود
رئيس جمهور در جمع اساتيد اقتصاد اسلامي، با بيان اينكه بناي دولت بر اجراي اقتصاد اسلامي است؛‌ تأكيد كرد، دين اسلام پاسخگوي نياز انسان در همه عرصه‌ها از جمله اقتصاد است.
وي همچنين با اشاره به اين موضوع كه با اجتهاد تمدن‌ساز بايد به سؤالات مطرح در زمينه مسائل اقتصادي پاسخ داد، گفت: مباحث نظري بايد كاربردي شود.
رئيس جمهور با بيان اينكه پيشنهادات كاربردي براي تحقق اهداف اقتصاد اسلامي و شاخص‌هاي آن از جمله براي محو فقر مطلق و توزيع عادلانه فرصت‌ها و منابع ارايه شود‌، گفت: سازوكارهاي توزيع عادلانه فرصت‌ها و منابع، كنترل تورم و مديريت خلق پول به‌سمت توليد پيشنهاد شود. سند تحول دولت محصول انديشكده‌هاي مختلف است اين سند ارايه شده است كه نقد و تقويت شود.

معاون وزير صمت:
مردم منتظر رونمايي از خودروي ارزان داخلي در بهمن باشند
معاون صنايع حمل و نقل وزارت صمت با بيان اينكه مطالعات مربوط به توليد خودروي ارزان قيمت آغاز و اين موضوع با خودروسازان مطرح شده، ادامه داد: از آنجا كه اين مهم در نامه رئيس جمهور و وزير صمت نيز آمده، به صورت جدي پيگير آن هستيم.
منوچهر منطقي با بيان اينكه توليد خودروي ارزان‌قيمت در قالب خودرو برقي و معمولي در حال پيگيري است، تصريح كرد: به نظر مي‌رسد خودروي ارزان‌قيمت در بهمن ماه امسال رونمايي شود تا كارشناسان بتوانند نظرات خود را ارائه دهند.
معاون وزير صنعت، معدن و تجارت با بيان اينكه براساس جدول برنامه‌ريزي شده نخستين عرضه خودروي ارزان قيمت در شهريور 1402 انجام مي‌گيرد، درباره قيمت خودروي اقتصادي، توضيح داد: در دنيا تلاش مي‌شود كه قيمت اين خودرو كمتر از 6 هزار دلار و در محدود 5 هزار و 400 تا 5 هزار و 800 باشد.
وي در پاسخ به اين سوال كه آيا در ايران نيز قيمت خودروي ارزان قيمت 6 هزار دلار نرخ خواهد داشت؟ گفت: اين امر وابسته به مشاركت سازنده‌ها است.

با تصويب كميسيون قضايي مجلس:
سه قاضي مسؤول رسيدگي به گزارش‌هاي مربوط به اموال مسؤولان مي‌شوند
حجت‌الاسلام حسن نوروزي نماينده مردم رباط‌كريم در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به نشست امروز كميسيون قضايي مجلس گفت: براساس مصوبه كميسيون سه قاضي با سابقه حداقل 20 سال مسؤول رسيدگي به گزارشات ارائه شده درباره اموال مسئولان شدند. نايب رئيس كميسيون قضايي مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه اين سه قاضي توسط رئيس قوه قضائيه براي اين كار انتخاب مي‌شوند، اظهار داشت: اين سه قاضي در صورتي كه در روند رسيدگي به پرونده و گزارشات تخلفي را مشاهده كنند براي مجازات مسؤول متخلف براساس طرح ثبت اموال مسؤولان كه به قانون تبديل خواهد شد، حكم‌شان را صادر خواهند كرد.