صفحه بين الملل

آثار و نتايج مقاومت در برابر استكبار

بخش سوم و پاياني محمد ملك‌زاده

در دو قسمت قبل به برخي از مهم‌ترين آثار مقاومت اشاره شد. در اين بخش ضمن ادامه اين مبحث، به راهبرد آينده نيز خواهيم پرداخت:

ه) حفظ عزت و اقتدار:

مقاومت در انقلاب اسلامي ايران، همواره عزت و اقتدار را براي ملت ايران به ارمغان آورده است. سرنگوني پهپاد فوق پيشرفته آمريكايي كه ادعا مي‌شد جزو گرانترين و توانمندترين پهپادهاي جاسوسي جهان بشمار مي‌رفت، جلوه‌اي از اقتدار ايران است كه در مبارزه با دولت استكباري آمريكا بدست آمده است. سرنگوني اين پهپاد با تنها شليك يك موشك ساخت ايران و اصابت دقيق موشك به آن در حالي كه همراه با آن يك هواپيماي ديگر با 36 سرنشين در حال پرواز بود، نشان از دقت و قدرت بالاي پدافندي جمهوري اسلامي ايران و اقتدار اين كشور در برابر آمريكا داشت. از اين رو در واكنش‌هاي اوليه دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور آمريكا در مواجهه با اين رخداد بزرگ نظامي، نوعي سردرگمي آشكار به چشم مي‌خورد كه مجموعه‌اي از تهديد و عقب نشيني را شامل مي‌شود و در نهايت از تمايل او به تنش‌زدايي با ايران حكايت دارد.

زماني كه جمهوري توسط دولت آمريكا تحريم مي‌شود و اين قدرت استكباري تهديد مي‌كند به ايران اجازه نخواهد يك قطره نفت خود را به فروش رساند، پهلو گرفتن نفتكشهاي ايراني با پرچم جمهوري اسلامي در بندر ونزوئلا، كشوري كه حيات خلوت آمريكا به شمار مي‌رود، تحقير قدرت آمريكا و اقتدار جمهوري اسلامي را به اثبات مي‌رساند. به دنبال تصميم قاطع ايران مبني بر ارسال محموله‌هاي بزرگ بنزين به ونزوئلاي تحت تحريم –اقدام شجاعانه‌اي كه شايد بزرگترين قدرتهاي رقيب آمريكا در جهان نيز جرات انجام آن را نداشته‌ باشند- و پس از آن‌كه دولت آمريكا اعلام كرد با اعزام رزم‌ناوهاي خود به منطقه كارائيب، به مقابله با نقض تحريم‌هاي آمريكا از سوي ايران خواهد رفت، جهان بار ديگر به انتظار نتايج يكي ديگر از چالش‌هاي بزرگ ميان ايران و آمريكا نشست؛ اما همان گونه كه در واقعه موشكباران پايگاه آمريكايي عين الاسد؛ توقيف نفتكش انگليسي و چالش‌هاي ديگر ميان ايران و آمريكا به اثبات رسيد، آمريكا هرگز جرات عملي ساختن تهديدات خود در برابر ايران قدرتمند را ندارد و مواجهه اقتدارآميز و عزتمدارانه ايران در برابر آمريكا، همواره اين كشور را به عقب نشيني واداشته است. روزنامه راي اليوم پس از ورود نخستين نفتكش حامل سوخت ايران به ونزوئلا ضمن ستايش از اين اقدام شجاعانه ايران نوشت: «نمي‌دانيم احساس دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريكا كه پيگير رسيدن نخستين نفتكش ايراني به يكي از بندرگاههاي ونزوئلاست، چيست؟ اقدامي كه چالش قوي براي تهديدهاي وي و شكست محاصره ظالمانه‌اي است كه به ونزوئلا تحميل كرده، ولي خوب مي‌دانيم كه احساس فرد شكست خورده خوار شده را دارد» رأي اليوم با اشاره به اين‌كه اقدام تهران، حمايت از ونزوئلا و ملت و رئيس جمهور اين كشور و شكست محاصره آمريكاست، تأكيد كرد، تفاوت اساسي بين ايران و آمريكا اين است كه تهران فرآورده ‌نفتي به يك ملت محاصره شده فرستاده كه سران آن، «نه» بزرگي به تلاش‌هاي آمريكا براي به زانو درآوردن كشور خود گفته‌اند، ولي آمريكا نيروهاي مزدور خود را براي سرنگوني «نيكولاس مادورو» رئيس جمهور منتخب ونزوئلا فرستاده تا يكي از مزدوران خود را در رأس هرم قدرت اين كشور قرار دهد. به گزارش اين روزنامه، «رئيس جمهور آمريكا به خوبي پي برده است كه ايران هر تهديدي كرده، آن را عملي كرده است و مي‌داند زماني كه ايران، به دولت آمريكا نسبت به هر گونه مزاحمت براي نفتكشهاي ايراني، هشدار داد، حتما پاسخ ويرانگري به هر گونه اقدام آمريكا خواهد داد».

در اين‌جا جا دارد مقايسه‌اي از عزت و اقتدار فعلي ايران با وضعيت ايران قبل از انقلاب نيز داشته باشيم. پس از ملي شدن صنعت نفت ايران در سال 1329، و با به رسميت شناخته نشدن اين اقدام از سوي استعمار انگليس، دولت انگلستان ايران را مورد تحريم نفتي قرار داد و مانع از فروش نفت ايران به ديگر كشورها شد؛ در اين مقطع انگلستان عليرغم اين‌كه در آن دوره اقتدار چنداني نيز برايش باقي نمانده بود، تهديد كرد چنانچه كشتي‌هاي نفتكش يك كمپاني از دولت ايران(مصدق) نفت خريداري كند مورد تهديد ناوهاي جنگي انگليس قرار خواهد گرفت. در اين بين تنها شركت خصوصي "ايپم" ايتاليايي تصميم گرفت با 25 درصد تخفيف و با پرداخت شكر در برابر نفت، نفت ايران را خريداري نمايد. يك شركت خصوصي ايتاليايي با اجاره نفتكش رزماري، در حصار تحريم اقتصادي انگليس وارد بندر ماهشهر شد و پس از بارگيري نفت با پرچم هندوراس به سمت مقصد خود حركت كرد، اما به ‌ناگهان كشتي در مسير اروپا متوقف شد و پس از چند روز بي‌خبري خبر توقيف نفتكش رزماري توسط انگليس منتشر شد. در دادگاه عدن انگليس استدلال كرد كه شركت نفت انگليس - ايران، مالك قانوني تمام نفت ايران است و رزماري در حال حمل دارايي‌هاي مسروقه بوده است در نتيجه حكم دادگاه به نفع انگليس تمام شد، در نهايت با راي دادگاه، نفت ايران به شركت سابق(انگليس) رسيد و حتي هزينه‌هاي تخليه بار و دادرسي نيز از ايران دريافت شد!

در دوره رضا شاه نيز وضع ايران بهتر از اين نبود. زماني كه بحرين كه جزيي از خاك ايران بود، تحت سلطه انگليسي‌ها قرار داشت، رضاشاه براي اين‌كه انگليسي‌ها را از خود ناراضي نسازد هرگز جرات اعتراض علني عليه انگلستان و دفاع از اتباع ايراني اين جزيره را پيدا نكرد تا اين‌كه در سه دهه بعد فرزندش محمدرضا در راستاي جلب حمايت امريكا و انگليس ننگ جدايي بحرين از ايران را به جان خريد. در نهايت بحرين تحت حكومت يك دولت دست نشانده انگليسي در روز 23 مرداد 1350 رسما استقلال خود را از سرزمين مادري خود ايران اعلام كرد و ايران نخستين كشوري بود كه يك ساعت پس از اعلام استقلال، آن كشور را به رسميت شناخت!

اما ايران پس از پيروزي انقلاب اسلامي زير تحريمهاي شديد غرب توانست در دفاع از منافع ملي كشور اقتداري مثال زدني از خود به نمايش گذارد. در طول هشت سال دفاع در برابر متجاوزان به اين سرزمين اجازه نداد يك وجب از خاك ايران از اين كشور جدا شود. 67 سال پس از ماجراي نفتكش رزماري، انگليس اقدام به توقيف يك نفتكش ايراني(گريس-1) كرد، اما اين بار انگليس در برابر اقدام شجاعانه نيروي دريايي سپاه در توقيف نفتكش انگليسي مجبور به عقب نشيني و آزادسازي نفتكش ايراني گريس-1 شد.

راهبرد آينده

با توجه به جايگاه مهم مقاومت در انقلاب اسلامي ايران و آثار و پيامدهاي مثبت آن براي ملت ايران، چشم انداز آينده انقلاب در گام دوم، استمرار راهبرد مقاومت در همه عرصه‌ها بويژه حوزه اقتصاد بر مبناي اقتصاد مقاومتي تعيين گرديده است. تجربه گام اول نشان داد راهبرد مقاومت در عرصه سياست و دفاع نتايج قابل قبولي براي ملت ايران به همراه داشته است. بنابراين مشكلات اقتصادي امروز را نيز مي‌توان در قالب پياده نمودن اقتصاد مقاومتي برطرف نمود:

«راه‌حلّ اين مشكلات، سياستهاي اقتصاد مقاومتي است كه بايد برنامه‌هاي اجرائي براي همه‌ي بخشهاي آن تهيّه و با قدرت و نشاط كاري و احساس مسؤوليّت، در دولتها پيگيري و اقدام شود. درون‌زايي اقتصاد كشور، مولّد شدن و دانش‌بنيان شدن آن، مردمي كردن اقتصاد و تصدّيگري نكردن دولت، برون‌گرايي با استفاده از ظرفيّتهايي كه قبلاً به آن اشاره شد، بخشهاي مهمّ اين راه‌حل‌ها است. بي‌گمان يك مجموعه‌ي جوان و دانا و مؤمن و مسلّط بر دانسته‌هاي اقتصادي در درون دولت خواهند توانست به اين مقاصد برسند. دوران پيشِ‌رو بايد ميدان فعّاليّت چنين مجموعه‌اي باشد».

نتيجه‌گيري

راز ماندگاري و پيشرفت انقلاب اسلامي از ديدگاه مقام معظم رهبري در بيانيه گام دوم، مقاومت در برابر فشارها و ايستادگي در برابر تهديدهاست. از اين رو روح اين بيانيه را مي‌توان شكل گرفته بر اساس گفتمان مقاومت در عرصه‌هاي مختلف داخلي و خارجي دانست. تجربه چهار دهه گذشته در گام اول انقلاب نشان داد مقاومت نه تنها عامل پيشرفت نظام جمهوري اسلامي ايران بوده است بلكه علت اصلي شكست توطئه‌هاي دشمن در برابر انقلاب اسلامي و عزت و اقتدار انقلاب اسلامي نيز مقاومت ملت ايران است. از اين رو مقام معظم رهبري راهبرد اصلي انقلاب اسلامي در گام دوم انقلاب را بر پايه مقاومت تبيين نموده است.

 اصطلاحات بين الملل

آمادگي نظامي


محمد ملك‌زاده
آمادگي نظامي در اصطلاح بين‌الملل به ميزان توانمندي يك كشور به لحاظ تجهيزات دفاعي اطلاق مي‌گردد كه بتواند ضمن مقاومت در برابر حمله دشمنان، پاسخ به حملات را با قاطعيت تضمين نمايد. به طور كلي ميزان قدرت نظامي يك كشور به آمادگي دفاعي در قدرت سخت و نرم بستگي دارد؛ هرچه قدرت‌هاي سخت و نرم بيشتر باشند آمادگي دفاعي نيز بيشتر و آسيب‌پذيري در برابر تهديدات خارجي كمتر خواهد شد. جامعه اسلامي به دليل تهديدات پيوسته از سوي دشمنان اسلام به آمادگي دفاعي در دو قدرت سخت و نرم تا مرحله آسيب‌ناپذيري نيازمند است؛ از اين رو قرآن كريم به حفظ آمادگي و تامين تجهيزات دفاعي روز به عنوان يك اصل حياتي و ضروري براي مسلمانان تاكيد نموده است. در منطق اسلام تقويت توان دفاعي نظام اسلامي و ارتقاي تجهيزات نظامي به عنوان عاملي بازدارنده و با هدف ترس دشمنان از حمله و تجاوز به سرزمينهاي اسلامي مورد تاكيد است. بر اين اساس بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران امام خميني(ره) در پيامي كه در 28 فروردين 1368 و پس از پايان جنگ هشت ساله به نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران فرستادند فرمودند كه اگر بخواهيم از تحميل توطئه‌ها و جنگ‌هاي ديگر خلاص شويم، چاره‌اي جز اين نداريم كه بنيه دفاعي خود را چنان قوي كنيم كه دشمنان طمع تجاوز و تعدي به نظام اسلامي پيدا نكنند. در ادامه اين سياست، آيت‌ا... خامنه‌اي نيز با اشاره به قدرت روزافزون دشمنان اسلام در روزگار كنوني و دشمني آنان با نظام اسلامي، حفظ آمادگي همه جانبه با تقويت قدرت دفاعي نظام اسلامي را مساله‌اي كاملا منطقي و عقلاني توصيف و به ويژه بر تقويت قدرت نرم نظام اسلامي در عرصه دفاعي به عنوان عاملي بازدارنده تاكيد مي‌كند. قدرت نرم نيز رابطه مستقيمي با قدرت دفاعي دارد؛ به گونه‌اي كه با افزايش قدرت نرم، قدرت دفاعي افزايش مي‌يابد. در دنياي امروز با آشكار شدن نواقص قدرت سخت(نظامي) اكثر كشورها به اهميت قدرت نرم در روابط بين الملل پي برده‌اند و از اين رو به دنبال افزايش قدرت نرم خويش مي‌باشند. نيروي ايمان، شجاعت و روحيه صير و استقامت از مهمترين مولفه‌هايي است كه قدرت نرم نظام اسلامي در عرصه دفاعي به آن وابسته است.

 کوتاه از جهانهاآرتص:
درصد بالايي از اسرائيلي‌ها دچار مشكلات رواني هستند
نتايج مطالعات يك مؤسسه آماري رژيم صهيونيستي كه واكنش شهرك‌نشينان صهيونيست بعد از هرگونه رويارويي رژيم اشغالگر اسرائيل با فلسطيني‌ها و لبنان را تحت نظر قرار داده است، نشان مي‌دهد كه حالت ترس و وحشت و مشكلات رواني در بين اسرائيلي‌ها روز به روز در حال افزايش است. اشغالگري رژيم صهيونيستي و جنايت‌هاي آن و سياست آپارتايدي كه اين رژيم عليه فلسطينيان به كارگرفته نيز از ديگر عوامل ترس و وحشت و تناقضات ذهني و مشكلات رواني ميان صهيونيست‌هاست.

طالبان كشت و توليد مواد مخدر در سراسر افغانستان را ممنوع كرد
«هبت‌الله آخوندزاده» رهبر طالبان با صدور فرماني اعلام كرد: كشت خشخاش در تمام افغانستان ممنوع است.
در اين بيانيه تأكيد شده است كه «اگر كسي از اين فرمان تخلف بكند كشت او از بين برده مي‌شود و با متخلف براساس شريعت اسلامي برخورد صورت مي‌گيرد».
بيانيه مي‌افزايد: «همچنان در سراسر كشور استعمال و انتقال، خريد و فروش، واردات و صادرات و كارخانه‌هاي توليد هرگونه مواد نشئه‌آور مانند شراب، هروئين، شيشه، تابليت، چرس و غيره جداً منع است».

ممنوعيت بازديد ناظران از زندان‌هاي عربستان
يك منبع حقوق بشري اعلام كرد كه اخيرا مقامات سعودي پس از ارائه درخواست رسمي، از اجازه بازرسي يك تيم سازمان ملل از زندان‌ها و گفت وگو با زندانيان آزادي بيان و فعالان حقوق بشر خودداري كردند.

وزير دفاع آمريكا:
ايران درحال سرمايه‌گذاري به‌روي توانمندي‌هاي نظامي خود است
وزير دفاع آمريكا بار ديگر با متهم كردن ايران به تلاش براي هسته‌اي شدن گفت: ايران درحال توسعه برنامه هسته‌اي خود و سرمايه‌گذاري به‌روي توانمندي‌هاي نظامي خود به‌خصوص موشك‌هاي بالستيك است.