صفحه خانواده سبز

حال و هواي فاطميه را به خانه بياوريد؛
از سياه پوش كردن خانه تا پخت غذاي نذري و مداحي كودكان

زينب نادعلي

ايام فاطميه و سوگواري حضرت زهرا سلام الله عليها از راه رسيده است و اين روزها علاوه بر اين كه فرصت خوبي براي پالايش روحي در اختيارمان قرار گرفته بستر مناسبي نيز فراهم شده تا كودكان‏مان را در مكتب ائمه تربيت كنيم. ايده ما براي بهره مندي از آثار معنوي و بركات اين ايام برپايي روضه هاي خانگي با حضور اعضاي خانواده است. روضه هاي خانگي تاريخچه ي مشخصي ندارند، با اين حال در بعضي از بخش هاي تاريخ آورده شده است، هنگامي كه رضاشاه دستور داد تا برگزاري مجلس هاي عزاداري در مسجد و همچنين تكيه ها را ممنوع اعلام كنند مردم به سمت روضه هاي خانگي رفتند. برگزاري اين مجالس خانگي به قدري سرشار از معنويت بود كه تا زمان كنوني هم از بين نرفته است.در ادامه راهكارهايي را براي شما آورده ايم كه در كيفيت برپايي مراسم خانوادگي تان اثر گذار است.

خانه را سياه پوش كنيد

يكي از نشانه هاي شيعيان و محبان اهل بيت حزن و اندوه آنها بر غم و مصيب اهل بيت است همانطور كه امام صادق«عليه السلام»فرموده اند: شيعيان ما از بقيه خميرمايه اوليه آفريش ما آفريده شده اند ولايت ما در سرشت آنان عجين گشته است و آنان با خوشي ما خوشحال و با ناراحتي ما ناراحتند.

از قديم الايام پوشيدن لباس سياه نشانه حزن و اندوه بوده و سياه پوشي تبديل به يك نماد براي عزاداري اهل بيت شده است. مي توانيد با چند پرچم و كتيبه ي مزين به اسما ائمه خانه تان را سياه پوش كنيد و در حزن و اندوه اهل بيت در غم از دست دادن مادرشان صديقه كبري «سلام الله عليها» شريك باشيد.

حديث كسا بخوانيد

در هئيت خانوادگي تان زماني را هم به خواندن حديث كساء اختصاص دهيد بهتر است هر كدام از اعضاي خانواده بخشي را در جمع قرائت كند و اين مسؤوليت فقط به عهده يك نفر نباشد. به كوچك‏تر ها اجازه دهيد زماني كه نوبت به آنها رسيد اگر نتوانستند ترجمه فارسي اين حديث را بخوانند و براي بچه ها به زبان ساده و داستاني ماجراي اين حديث را بگويد.

قرائت حديث كسا در خانه و خانواده آثار و بركات زيادي دارد اما از مهم ترين آنها نگاه و توجه حضرت مهدي به اعضاي آن خانواده است. آيت ا... بهجت معتقد بودند كه امام عصرعج الله تعالي فرجه الشريف به مجالس حديث كساء توجه ويژ ه اي دارند.

همچنين رسول اكرم «صلي الله عليه و آله» در فراز پاياني اين حديث به خدايي كه ايشان را به پيامبري برانگيخته است سوگند ياد كردند كه اين خبر در هر محفلي از محافل اهل زمين ياد شود فرشتگان براي آنها آمرزش مي طلبند،غم و اندوه و ناراحتي شان رفع مي شود و حاجت شان برآورده خواهد شد.

اجازه دهيد كودكان راوي مصيبت حضرت زهرا(س) باشند

اينكه هميشه ما براي فرزندان مان روايت ها و مصيب هاي ائمه را روايت كنيم شايد براي بچه ها كسل كننده باشد. براي شان كتاب هايي ساده و مناسب سن شان بخريد و همراه كودكان مطالعه كنيد.پس از قرائت حديث كسا زماني را اختصاص دهيد و اجازه دهيد فرزندتان مطالبي را كه خوانده بازگو كند و او راوي مصيبت حضرت زهرا باشد.

چاي بعد از روضه آب زندگيست!

قرار است شما يك هئيت تمام عيار با همه مراسماتش داشته باشيد اما در ابعاد كوچك تر و در محيط خانه. بدون شك بخش دلنشين هر هيئتي چاي داغي است كه با عطر هل در استكان هاي كمر باريك به دست عزاداران داده مي شود. شماهم در هيئت خانگي تان چندباري از مهمان هاي تان با چاي و خرما و يا هرچه كه دوست داريد پذيرايي كنيد.

از كودكان بخواهيد برايتان مداحي كنند

ساعتي از شب را كه همه اعضاي خانواده در خانه هستند تعين كنيد و دورهم جمع شويد و از كودكان‏تان بخواهيد براي تان مداحي كند. سعي كنيد در آن مدت سرگرم كار ديگري نباشيد و ترجيحا تلفن هاي همراه تان را كنار بگذاريد. بهتر است نور خانه را كم كنيد تا هم بچه ها خجالت نكشند و هم حس و حال معنوي تري به فضا بدهيد. برخي از كودكان علاقه زيادي به زدن طبل و سنج دارند. در صورت امكان براي شان فراهم كنيد و اجازه دهيد در مدتي كه مي خواهند مداحي كنند از آنها استفاده كنند. از كودكان بخواهيد مداحي هايي كه حفظ هستند براي تان بخواند.شما هم تا جايي كه مي توانيد همراهي شان كنيد و سعي كنيد مستمع خوبي باشيد. توجه داشته باشيد كه اين كار تاثير بسيار مثبتي در اعتماد به نفس فرزندتان خواهد داشت.

غذاهاي تان را به نيت نذري طبخ كنيد

طعم و عطر غذاهاي نذري هميشه براي ما دلچسب تر است در اين ايام نيت كنيد و وعده هاي غذايي تان را به نيت نذري حضرت فاطمه «سلام الله عليها» آماده كنيد. با اين كار هم از ثواب نذري دادن بهره مند مي شويد و هم خانواده تان هر روز غذاي نذري ميل مي كنند. مي توانيد هر وعده را به نيت يكي از ائمه طبخ كنيد، مطمئن باشيد علاوه بر اين كه آشپزي براي تان دلنشين تر مي شود نشستن سر سفره ائمه، غذا را برايتان دلچسب تر مي كند.به مواد غذايي سوره قدر و كوثر بخوانيد تا بركت شان زياد شود قبل از شروع وضو بگيريد و با بسم الله الرحمن الرحيم آشپزي تان را شروع كنيد. البته اين عمل شايسته مختص به ايام فاطميه نيست و مي توانيد در تمام طول سال خانواده تان را مهمان غذاي نذري كنيد.

در خاطرات شهيد مدافع حرم «حميد سياهكالي مرادي» آمده است كه ايشان جدولي از ذكر و نام ائمه اطهار آماده كرده و در آشپزخانه روي يخچال نصب كرده بود، توصيه داشت تا موقع پخت غذا در هر وعده نام آن معصوم برده شده و غذا به نيت ايشان آماده شود، به اين شكل او و همسرش در تمام ايام سال غذاي نذر شده به نيت ائمه معصوم را صرف مي كردند.

بر حضرت فاطمه صلوات بفرستيد

صلوات بر حضرت زهرا آثار معنوي زيادي دارد و باعث همنشيني با حضرت محمد «صلي الله عليه و اله» مي شود همانطور كه پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله فرمود: «يا فاطمة من صلي عليك غفر الله له، و الحقه بي حيث كنت من الجنة؛ اي فاطمه! هر كس بر تو صلوات بفرستد خداوند او را مي آمرزد و در هر جاي بهشت كه باشم وي را به من ملحق سازد.»

كيفت صلوات حضرت زهرا به شرح زير است:«اللهم صل علي فاطمة و ابيها و بعلها و بنيها والسر المستودع فيها بعدد ما احاط به علمك.

 گوناگون

با اضطراب هاي ادامه دار چه كنيم؟

اگر شما هم جزو اين دسته افرادي هستيد كه در زندگي روزمره آستانه تحمل تان كاهش پيدا كرده، قدرت مديريت استرس هاي متوسط را نداريد، زود از كوره در مي رويد، ميزان خوابتان كم و زياد شده يا اين كه حوصله تفريح كردن و فعاليت هاي مختلف را نداريد چون گاهي دچار قلب درد، كتف و بدن درد يا مشكل تنفسي مي شويد، قطعا دچار اضطراب هستيد.
براي تحت اختيار در آوردن اين اضطراب چند راهكار ساده را امتحان كنيد:
1. احساساتتان را مشاهده كنيد اما واكنش نشان ندهيد
تصور كنيد مي شنويد كه همسايه شما كرونا گرفته و شما ناگهان احساس مي كنيد، نگران هستيد و تپش قلب داريد، در ابتدا بنشينيد، چند نفس عميق بكشيد، دقايقي كوتاه بدون هيچ واكنس خاصي، فقط احساساتتان را بررسي كنيد.
مثلا با خود بگوييد: «حالم خوب نيست، بايد يكم بشينم و هيچ كاري نكنم، چرا حالم بد شد؟ شايد چون شنيدم همسايه مريض شده نگران خانواده شدم. درسته اضطراب دارم، حس مي كنم تپش قلبم بيشتر شده، اول چند تا نفس بكشم....».
2. بررسي افكار: «فكر من چقدر به واقعيت نزديكه؟»
در مرحله اول شما، احساساتتان را مشاهده كرديد و متوجه شديد كه در حال تجربه اضطراب هستيد. در مرحله دوم فكرهايتان را بررسي كنيد. مثلا اگر فكر مي كنيد: «به زودي ما هم مبتلا مي شويم و من يكي از عزيزانم را از دست مي دهم». از خودتان بپرسيد اين فكر چقدر به واقعيت كنوني نزديك است؟
با خود بگوييد: «من كه پدر و مادرم واكسينه شدند. خودم و خانوادم نكات بهداشتي را رعايت مي كنيم. 95 درصد افراد مبتلا هم بهبود پيدا مي كنند. الان هم در حال هيچ علامتي نداريم. مبتلا بودن همسايه به معناي بيماري ما نيست.»
«پس اين كه مي ترسم اتفاق بدي بيفتد در لحظه كنوني به واقعيت نزديك نيست.»

 مشاوره


مديران مدرسه نمي توانند دانش آموزان متأهل را اخراج كنند
رئيس شوراي زنان و خانواده شوراي عالي انقلاب فرهنگي، اخراج دختران متأهل از مدرسه را تخلف دانست.
يكي از دغدغه هاي خانواده ها دختردار موضوع اخراج دختران متاهل از مدرسه است . مديران و مسؤولان مدرسه اغلب واكنش خوبي نسبت به ازدواج دانش آموزان ندارند و آنها را از مدرسه اخراج مي كنند. دكتر خزعلي، رئيس شوراي زنان و خانواده شوراي عالي انقلاب فرهنگي در اين خصوص به فارس گفت: قانوني وجود ندارد كه دختران متاهل نمي توانند در مدارس عادي تحصيل كنند و حتما بايد به مدارس بزرگسال بروند. متاسفانه اين يك رويه غلط در جامعه ما است كه بايد اصلاح شود. نوجوان و جوانان ما آزاد هستند و حق انتخاب براي زندگي خودشان را دارند. اگر دختري در دوران دبيرستان به بلوغ و رشد فكري رسيده باشد و شرايط ازدواج را داشته باشد لزومي ندارد كه قوانين مدرسه مانع ازدواج آن دختر شوند.
دانش آموز متاهلي كه به جرم ازدواج از مدرسه اخراج مي شود مي تواند به دادگاه ها و دستگاه هاي مربوط مراجعه كند و حق اجتماعي خودش را مطالبه كند. حتي مي تواند از مسؤولين مدرسه شكايت كند كه مانع تحصيلش شدند و در زندگي خصوصي اش دخالت كردند.

اين دعا، بركت را به خانه شما مي‎آورد
بدون شك روزي همه به دست خداوند متعال است و نه تنها خدا براي انسان ها بلكه براي همه موجودات مقدار روزي اي را تعيين كرده است. همانطور كه در قرآن كريم مي فرمايد:«وَ مَا مِنْ دَابَّةٍ فِي الأَرْضِ إِلاَّ عَلَى اللَّهِ رِزْقُهَا»؛«و هيچ جنبنده‏ اى در زمين نيست مگر [اينكه] روزي اش بر عهده خداست». از طرفي عالمان و بزرگان دين اعمالي را به ما توصيه مي كنند كه تاثير عجيبي در توسعه رزق معنوي و مادي دارد. يكي از اين اعمال مداومت بر ذكر «الرزاق» است كه در ادامه طريقه ختم اين ذكر را آورده ايم.
هركس در هرگوشه از خانه خود صد مرتبه ذكر «يا الرزاق» را بگويد، روزي اهل خانه وسعت مي يابد.
هركس پيش از نماز صبح رو به قبله كند و در چهار ركن خانه خود ده مرتبه بگويد «يا الرزاق» روزي او زياد مي شود و هرگز محتاج خلق نگردد.
فيض كاشاني آورده است: هركس در اولين ساعت هر روز 308 مرتبه ذكر «يا الرزاق» را بگويد روزي او زياد مي گردد.