صفحه ادب و هنر

جشنواره «عمار»؛ صداي محرومان

مجيد رستگار كارگردان سينما و تلويزيون بيان كرد كه وقتي جشنواره «عمار» شكل گرفت، مردم كف جامعه صدايي نداشتند. يكي از اهداف اين جشنواره اين بود كه صداي آن ها باشد.

مجيد رستگار كارگردان سينما و تلويزيون در گفتگو با خبرنگار مهر درباره جشنواره فيلم «عمار» گفت: جشنواره «عمار» يك جشنواره خودجوش و مردمي است كه در طي اين سال ها سعي كرده با كمترين هزينه، بهترين خروجي ها را داشته باشد. البته در مقايسه با هزينه هاي جشنواره هاي ديگر، هزينه كمتر و خروجي هاي پرمحتواتري داشته كه تقريباً در چند بخش موفق بوده است مثلاً در بخش انعكاس توانمندي هاي داخلي، دستاوردها، مسايل اقتصاد مقاومتي، شهداي مدافع سلامت و… موفق بوده است. نقد درون گفتماني هم همواره يكي از بخش هاي موفق اين رويداد بوده است يعني هرچند «عمار» از دستاورهاي داخلي مي گويد ولي در عين حال در همه حوزه ها نقدها و البته راهكارهايي هم دارد.

وي افزود: ما در آثار جشنواره هاي ديگر مي بينيم كه برخي آثار به سياه نمايي مي پردازند بدون اينكه روزنه اميدي باقي بگذارند اما «عمار» در عين حال كه سيستم را نقد مي كند از بخش هاي مختلف از قوه قضاييه گرفته تا سازمان ها و ارگان هاي مختلف را نقد مي كند در كنارش راهكارها و اميدهايي هم ارايه مي دهد و فضا را در آينده روشن مي بيند. البته اميد كاذب نمي دهد بلكه با مستندهايي كه ارايه مي دهد مخاطب اين موضوع را درك مي كند.

كارگردان «عابدان كهنز» عنوان كرد: براي جشنواره «عمار» بيشتر محتوا اهميت دارد يكي از دلايلي كه باعث شد وجود «عمار» احساس شود اين بود كه سعي كند خلاها را جبران كند يعني مسايلي كه در جشنواره هاي ديگر از جمله جشنواره فيلم فجر ديده نمي شود در «عمار» خودنمايي كند، به نظرم با اين حال جاي برخي مسايل در اين جشنواره خالي است مثلاً در آثار «عمار» تدوين بايد جدي گرفته شود براي مثال در آثار مستند مهمترين بخش، تدوين است با توجه به اينكه در جشنواره «عمار» بيشتر آثار مستند وجود دارد، بايد به تدوين اهميت داده شود. نگاه اين جشنواره اما محتوايي است فقط كارگردانان مورد توجه قرار مي گيرند در حالي كه جايگاه تدوين در مستند بسيار اهميت دارد. به نظرم «عمار» بايد بخش ويژه اي را براي اين حوزه در نظر بگيرد و اهميت بيشتري به تدوين بدهد.

رستگار با اشاره به شبكه توزيع «عمار» اظهار كرد: يادم است وقتي اين جشنواره شكل گرفت، مردم كف جامعه صدايي نداشتند. صداي افراد دورافتاده ترين شهرهاي كشورمان شنيده نمي شد، نه رسانه به آنها توجه مي كردند و نه از سوي آنها به پايتخت صدايي منتقل مي شد. يكي از اهداف «عمار» اين بود كه صداي آنها باشد در سال هايي كه همه ايران محدود به پايتخت شده بود اين جشنواره سعي كرد به افراد كم برخوردار هم توجه كند. «عمار» از همان روز اول توليد مي كرد كه اكران در دورافتاده ترين نقاط كشور هم رقم بخورد، مي خواست كمك كند تا از تهاجم فرهنگي جلوگيري شود از سوي ديگر سعي كرد سينماها به مناطق محروم هم بروند. اين موضوع تا به امروز هم ادامه دار و البته موفق بوده است، مثلاً مي بينيم كه برخي فيلم هايي سينمايي در اين شبكه قرار مي گيرند و فروش خوبي مي كنند؛ فيلم هايي كه در سينماي ايران جايي ندارند اما «عمار» به آنها توجه دارد.

كارگردان «وضعيت زرد» در بخش ديگر از صحبت هايش با بيان اينكه وظيفه «عمار» حمايت آن چناني از فيلم ها نيست، مطرح كرد: «عمار» فضايي براي معرفي افراد است اما خود كارگردان بيشتر بايد فعاليت داشته باشد و خودش بايد به سراغ ارگان ها براي ساخت فيلمش برود خيلي كم پيش مي آيد كه ارگان ها متوجه وجود يك استعداد در اين جشنواره شوند و برايش سرمايه گذاري كنند. متاسفانه دوستان مي گويند ما فضايي را فراهم آورده ايم و حالا خودتان برويد و كار كنيد، اينكه ديده شده ايد هم خوب است اما بقيه كار با خودتان است. بحث ديگر هم اين است كه مثل جشنواره هاي ديگر آدم ها مي آيند و با هم رقابت مي كنند اگر كارشان خوب باشد، شناخته تر مي شوند.

زنده نگه داشتن ياد شهدا در تئاتر

مديركل هنرهاي نمايشي با اشاره به لزوم پرداختن به ويژگي‎ها و دستاوردهاي سردار سليماني عنوان كرد هنرمندان تئاتر براي نمايش مكتب سردار نياز به شناخت فرهنگ و انديشه وي دارند.

قادر آشنا مديركل هنرهاي نمايشي در آستانه سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سليماني درباره لزوم پرداختن به ويژگي هاي وي به خبرنگار مهر گفت: امنيت و اقتداري كه امروز ايران اسلامي در منطقه و جهان دارد، مديون دلاورمردي هاي رزمندگان، ايثارگران و نخبگاني چون شهيد سليماني است بنابراين حفظ نام و يادشان جزو وظايف ديني، انساني و اخلاقي ما محسوب مي شود.

وي با بيان اينكه هر قوم و ملتي كه ايثارگري دلاورمردانش را فراموش كند قطعاً به بيراهه خواهد رفت، افزود: حفظ نام و ياد بزرگان در تاريخ هم باعث زنده نگه داشتنشان مي شود و هم روحيه برادري و برابري را در داخل كشور تقويت مي كند.

آشنا اظهار كرد: هنر تئاتر يكي از مهمترين هنرهايي است كه به زنده نگه داشتن نام و ياد بزرگان و ترويج فرهنگ شهدا و حافظان مرز كشور كمك مي كند. سردار سليماني جزو بهترين هاي ايران اسلامي و از سرداران كم نظير ما بود كه تلاش كرد داعش را از مرز و بوم ما دور نگه دارد تا جنگ ديگري بر ما تحميل نشود از اين رو بايد پرداختن به ويژگي هاي منحصر به فرد سردار سليماني در عرصه تئاتر مورد توجه قرار گيرد.

مديركل هنرهاي نمايشي بيان كرد: مكتب سليماني سراپا انديشه است، آنچه سليماني را سليماني كرد، صرفاً رزم او و پيروزي اش در ميادين جنگ نبود هر چند همين جنگيدن او با داعش، نجات سوريه و عراق و اقليم كردستان و نفوذ نكردن داعش در خاك ايران خود جزو كارهاي بزرگ او محسوب مي شود.

وي درباره وظايف هنرمندان در قبال سردار سليماني يادآور شد: در اين زمينه وظيفه هنرمندان فرهنگ و هنر در حد توان خود بسيار خطير است. من به نوبه خودم دست هر كسي كه در اين راه قدمي و قلمي بر مي دارد، مي بوسم و تكريم مي كنم. هنرمندان با پرداختن به زندگي سردار سليماني قطعاً به فرهنگ و هويت خود كمك مي كنند.

مديركل هنرهاي نمايشي با اشاره به اينكه چطور سردار سليماني و يارانش توانستند بر عليه قدرت هاي بزرگ كه حامياني چون غرب داشتند، ايستادگي و پيروزي پيدا كنند، گفت: آنچه هنرمندان بايد عميقاً بدان بپردازند، چگونگي ايستادگي سردار سليماني و يارانش در برابر قدرت هاي استعمارگر است. اين فرهنگ بايد شناخته شود چرا كه انديشه سردار سليماني همين باور زنده نگه داشتن اسلام، مكتب شيعه، مقابله با ظلم و ظالم، دفاع از مظلوم و انسانيت بود.

آشنا در عين حال با تأكيد بر ساده زيستي، تواضع و توجه شهيد سليماني به مسائل جزئي نيز متذكر شد: هنر تئاتر عميقاً نياز به اين باورها و اعتقادات دارد. همين شخصيتي كه در ميدان هاي نبرد چون شيري غران است در برابر مردمش متواضع و خاكي است. از اين رو آنچه هنرمندان تئاتر براي نمايش مكتب شهيد سليماني نياز دارند، شناخت درستي از فرهنگ و انديشه سردار پيدا كنند.

 گوناگون

دكل؛ كتابي سياسي براي نوجوانان

دكل، كتابي سياسي براي مخاطبين جوان و نوجوان كه در آن به گفتگويي جنجالي و هيجاني در مورد انقلاب و مشكلات آن مي پردازد.
به گزارش رسا، كتاب «دكل» نوشته روح الله ولي ابرقوئي توسط انتشارات شهيد كاظمي با ۳۳۹ صفحه چاپ و منتشر شده است.
دكل، كتابي سياسي براي مخاطبين جوان و نوجوان كه در آن به گفت و گويي جنجالي و هيجاني در مورد انقلاب و مشكلات آن همچون: اختلاس، پيشرفت، مذاكره با آمريكا و كشور هاي اروپايي، فساد اقتصادي و... مي پردازد.
هدف اصلي از تدوين كتاب دكل اين است كه متن مهم بيانيه گام دوم انقلاب كه توسط رهبر معظم انقلاب(حفظه الله) در بهمن ماه ۱۳۹۷ ابلاغ شده، در قالب يك داستان جذاب در معرض مطالعه جوانان عزيز قرار گيرد.
نويسنده در صدد شرح تفصيلي تمام فراز هاي بيانيه گام دوم انقلاب نبوده؛ اما به فراخور فضاي كلاس و برخي سوالات و شبهات كليدي دانش آموزان بخش هايي از بيانيه، با تفسير و تحليل مفصل همراه شده است. با اين حال در اين كتاب تمام فراز ها و متن بيانيه گام دوم به شكل پراكنده و در داخل [قلاب]مشخص شده است.
از ويژگي هاي اين كتاب، پاسخگويي به حدود ۳۰ شبهه و سوال اساسي نسبت به مسائل سياسي روز و انقلاب است كه عمدتاً در ذهن جوانان ما دور مي زند. امتياز ديگر آن آشنايي با مباني نظام اسلامي ايران و آموزش غير مستقيم ملاك ها و معيار هاي دفاع از انقلاب است.
سير عقلي و منطقي گفت و گو هاي اين مستند داستاني از ديگر ويژگي هاي كتاب دكل است كه با ادبيات جوان و مثال هاي كاربردي و جوان پسند آميخته است. با مطالعه اين كتاب، نگاه خواننده نسبت به نظام جمهوري اسلامي ايران تقويت و يا اصلاح مي شود.

 هنر


خلق اثر 30 هنرمند ايراني در عتبات
همزمان با سالروز شهادت حضرت زهرا(س) و سالگرد شهادت حاج قاسم سليماني و ابومهدي المهندس، ۳۰ هنرمند ايراني در كربلا و نجف به خلق آثار هنري مي پردازند.
مرتضي علايي مدير مجموعه ماهد در ابتداي اين نشست گفت: اين رويداد به همت جوانان دغدغه مند شكل گرفته و تلاشمان اين است كه رويدادي تزئيني نباشد و جريان ساز شود.
وي افزود: همزماني شهادت حضرت زهرا «ام المقاومة» و سرداران جبهه مقاومت ابومهدي المهندس و حاج قاسم سليماني، ما را بر آن داشت كه در اين راستا جرياني هنري ايجاد كنيم. ۲۴ و ۲۵ آذر در كربلا و ۲۶ و ۲۷ در نجف، آثاري خوشنويسي، مينياتور و نگارگري، گرافيك، نقاشي و نقاشيخط با حضور ۳۰ هنر كنند خلق اثر صورت مي گيرد.

انتقاد گاردين از جشنواره سينمايي «درياي سرخ»
گاردين در گزارشي نوشته كه جشنواره پر زرق و برق «درياي سرخ» تلاش عربستان سعودي براي سفيد كردن پيشينه منفي حقوق بشري در اين كشور است.
به گزارش فارس، عربستان سعودي متهم به استفاده از زرق و برق نمايشي براي منحرف كردن توجهات از نقض حقوق شهروندانش در داخل و خارج از اين كشور است.
عربستان سعودي اولين جشنواره بين المللي فيلم خود «درياي سرخ» را در حالي افتتاح كرد كه متهم است دولتش از فرهنگ استفاده مي كند تا سابقه بد حقوق بشري خود را سفيد كند. جنجال هايي كه مشابه آن در زمان ميزباني مسابقات فرمول يك هم رخ داد.
«ديده بان حقوق بشر» هم هشدار داده بود كه قصد دولت سعودي استفاده از افراد مشهور براي سفيد كردن سابقه افتضاح حقوق بشري خود است.