صفحه اخبار

تأكيد رهبر انقلاب بر تداوم «جهاد روايت و تبيين»

جمعي از پرستاران و خانواده شهداي سلامت، به مناسبت ايام ولادت با سعادت حضرت زينب كبري سلام الله عليها و روز پرستار با رهبر انقلاب ديدار كردند.

رهبر انقلاب در بخشي از سخنانشان «جهاد روايت و تبيين» را از ديگر ابعاد خردمندي و تدبير عميق حضرت زينب برشمردند و افزودند: آن حضرت با روايت حقيقي، تأثيرگذار و ماندگارِ كربلا، فرصت نداد روايت دشمن بر واقعيت غلبه كند.

ايشان با تكرار تأكيدات گذشته خود درباره ضرورت روايت حقيقيِ «واقعيات جامعه، تاريخ انقلاب، دفاع مقدس و حوادث گوناگون ۴۲ سال اخير» گفتند: اگر اين كار نشود كه در موارد متعدد نشده است، دشمن روايت تحريف آميز و دروغ خود را در افكار عمومي جاري، و با عوض كردن جاي ظالم و مظلوم، اقدامات مستمر ظالمانه خود را توجيه مي كند.

حضرت آيت الله خامنه اي در بخش ديگري از سخنانشان درباره ارزشهاي پرستاري گفتند: نقطه اصلي اين ارزش ها، كمك به انسان نيازمند يعني بيمار است كه در همه مسائل، نيازمند توجه و ياريِ پرستار است.

رهبر انقلاب، پرستاري را موجب اجر مضاعف الهي دانستند و افزودند: ايجاد امنيت خاطر براي بيمار، نزديكان بيمار و همه مردم از ديگر ارزشهاي برجسته پرستاري است و جامعه پرستاري در واقع به گردن همه ملت حق دارد.

ايشان با اشاره به خوشحالي مستكبران عالم از رنج ملت ايران كه در حوادثي نظير «كمك به صدام براي بمباران شيميايي و ايجاد درد عميق و رنج جانكاه براي مردم شهرهاي مرزي ايران» و نيز در مسائلي مانند «تحريم دارويي ملت ايران» كاملاً آشكار شده است، افزودند: با توجه به اين واقعيات وقتي پرستاران، با تلاش و ايثار، لبخند بر لبان بيماران و نزديكان شان مي نشانند، در حقيقت در حال مجاهدت در مقابل استكبار كينه توز هستند كه اين كار، ارزش مضاعف جامعه پرستاري در ايران اسلامي است.

آيت الله مكارم شيرازي:
كوتاهي در مقابل غرب باعث ورود آنان به مسائل موشكي و دفاعي مي شود

حضرت آيت الله مكارم شيرازي در ديدار وزير امور خارجه گفت: آمريكا ساليان متمادي بر منابع كشور ما تسلط داشت و اكنون كه دستش از حكومت بر ما قطع شده، درصدد است تا بار ديگر بر منطقه و ايران اسلامي كه قلب كشورهاي منطقه است، سيطره يابد.

اين مرجع تقليد افزود: با هوشياري تيم مذاكره كننده آنچه باعث آبرو، عزت و قدرت كشور است بايد در مذاكرات پيگيري شود.

حضرت آيت الله مكارم شيرازي با تأكيد بر اين كه كوتاهي در مقابل خواسته هاي آنان سبب مي شود كه آنها در مباحث دفاعي، موشكي و منطقه اي نيز خواستار مذاكره شوند، ابراز داشت: برخي در داخل معتقدند كه بايد براي تعامل با دنيا هرگونه امتيازي داد، لازم است اين گروه را به آنچه صواب است، متقاعد كرد.

آخرين عكس هاي يادگاري كودكان يك خانواده در يمن

قاتلي كه دستش تا مرفق به خون هزاران كودك و نوجوان مظلوم و بي گناه يمن آلوده است خود را خادم الحرمين نيز مي داند!

در حاليكه قوانين و مقررات بين المللي حقوق بشر و بشردوستانه از كودكان در هر شرايطي حمايت مي كند، اما ائتلاف خود خوانده سعودي كليه قوانين، اصول، هنجارها و ارزش ها را ناديده گرفته و با قتل عام كودكان يمني پايه اي ترين اصول حمايت از آنها را زير پا مي گذارد.

نرخ تورم در سال آينده كاهشي خواهد بود

رئيس سازمان برنامه و بودجه گفت: اولين وظيفه ما ايجاد فضايي است كه همه مردم و فعالان اقتصادي در آن كار كنند وسرمايه هاي خودشان را در ميدان اقتصادي كشور وارد كنند.

ميركاظمي گفت: طوري منابع و مصارف را در نظر گرفتيم كه دولت كسري نداشته باشد و هزينه هاي دولت را كاهش داديم، كمترين رشد را در هزينه ها داشتيم و حتي در بعضي نقاط 15 درصد هم كم كرديم و متوسط 10 درصد حقوق را اضافه كرديم.

وي به گفته افزود: وقتي حقوق را اضافه كنيم، چون كسري وجود دارد به استقراض متوسل مي شويم، بايستي شجاع باشيم و اين چرخه را متوقف كنيم.

رئيس سازمان برنامه و بودجه گفت: تورم در سال آينده كاهشي خواهد بود و البته امسال شروع كرديم و در حد 4/5 واحد درصد و در آبان هم 3/5 واحد درصد كاهش تورم نقطه اي داشتيم و همين روال ادامه پيدا خواهد كرد.

منبع ايراني به الجزيره: درخواست هاي زياده خواهانه اروپايي ها موجب كندي مذاكرات شده است

شبكه الجزيره به نقل از يك منبع نزديك به هيأت مذاكره كننده ايراني در وين نوشت كه مذاكرات رفع تحريم ها با جديت ادامه دارد و طرف ها در حال بحث و بررسي پيش نويس هاي ارائه شده از سوي ايران هستند.

اين منبع بدون ذكر نام خود گفت كه سه كشور اروپايي مطالب و درخواست هاي زياده خواهانه اي مطرح كرده اند كه موجب كندي روند مذاكرات شده است.

او تأكيد كرد كه هيأت ايراني به شدت در برابر فشار اروپايي ها براي تحميل مطالب خارج از توافق هسته اي ايستاده است.

در اين راستا «علي باقري» مذاكره كننده ارشد جمهوري اسلامي ايران در مذاكرات با گروه ۱+۴ در گفت وگو با پرس تي وي در پاسخ به اين سؤال كه «اختلافات موجود در مذاكرات جاري در وين در چه زمينه هايي است؟» بيان كرده است: «در پيش نويسي كه حاصل گفت وگوهاي وين ۶ و بعد از شش دور گفت وگو است، چند موضوع اختلافي بين طرف ها باقي ماند كه نيازمند تصميم گيري در سطح عالي داشت و اين ها الان هم حل نشده روي ميز است.»

ارتقاي توان مديريت بازار ارز با آزاد سازي منابع ارزي

علي صالح آبادي در گردهمايي رؤساي نمايندگي هاي جمهوري اسلامي ايران در كشورهاي همسايه با بيان اين كه گسترش مراودات اقتصادي و تجاري با همسايگان بسيار مهم، حياتي و داراي اهميت راهبردي است، اظهار داشت: اين نشست سرآغازي براي همكاري هاي بانك مركزي و وزارت امور خارجه در راستاي گسترش تعاملات اقتصادي خواهد بود.

صالح آبادي در ادامه به تشريح جزييات چرخه امور در سامانه نيما پرداخت و افزود: بانك مركزي دخالتي در تعيين نرخ ارز در سامانه نيما ندارد و توافق بين صادر كننده و وارد كننده تعيين كننده نرخ حواله ارز در اين سامانه است.

رئيس شوراي پول و اعتبار با اشاره به ضرورت رفع تعهدات ارزي واردكنندگان تاكيد كرد: از ابتداي سال جاري تاكنون ۲۰ ميليارد دلار عرضه ارز در سامانه نيما انجام شده است كه به مراتب بيش از ميزان كل سال گذشته است؛ علاوه بر اين در سال جاري تاكنون ۳۶ ميليارد دلار تامين ارز در كشور صورت گرفته كه اين ميزان معادل كل سال گذشته است.

وي با اشاره به افزايش درآمدهاي ارزي ناشي از صادرات نفت و ميعانات در سال جاري ابراز اميدواري كرد: اين روند تا پايان سال نيز تداوم و بهبود خواهد داشت.

رئيس كل بانك مركزي تصريح كرد: در خصوص آزاد سازي منابع ارزي كشور اقدامات خوبي انجام شده است كه توان بانك مركزي براي مديريت بازار ارز را افزايش داده است.

برخي ارقام لايحه بودجه 1401 از نگاه نماينده تهران در مجلس

مالك شريعتي نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي در صفحه شخصي خود در توئيتر با اشاره به لايحه بودجه 1401 نوشت: بودجه كل حدود ۳۶۳۰ هزار ميليارد تومان و سهم شركتهاي دولتي، بانكها وموسسات، حدود ۲۲۳۰ هزار ميليارد تومان است

منابع نفتي دولت با حساب سهم ۲۰ صندوق توسعه و ۱۴.۵ شركت نفت و ۳ مناطق محروم، بالغ بر ۳۸۰ هزار ميليارد تومان است. ظاهرا صادرات يكي ميليون و ۲۰۰ هزار بشكه بشكه نفت و ميعانات ۶۰ دلاري و تسعير ۲۳۰۰۰ تومان

گر چه صادرات ۱.۲ ميليون بشكه واقعي تر از لايحه۱۴۰۰ است، براي ۵۰ كاهش سهم صندوق توسعه ملي بايد اذن رهبري به مجلس ارائه شود.

شكست فاجعه بار سامانه پدافند هوايي عربستان

نشريه نشنال اينترست شكست ناگوار سامانه پدافند هوايي عربستان را با وجود صرف ميلياردها دلار از سوي عربستان برجسته كرد.

وب سايت سعودي ليكس به نقل از اينترنشنال اينترست نوشت:حملات انصارالله ضعف سامانه پدافند هوايي عربستان را آشكار كرد كه ميلياردها دلار براي رياض هزينه داشت و اين اولين بار نيست كه سامانه هاي دفاع موشكي پاتريوت عربستان در دفع حملات ناكام مي مانند.

اين نشريه در ادامه افزود:«همه انواع پدافند هوايي متعارف مي توانند با حملات پهپادي كوچك مقابله كنند ، درحالي كه عربستان با استقرار تجهيزات نظامي گران قيمت نيز نتوانست از خود دفاع كند».

در اين گزارش آمده است: حملات موشكي كه در 14 سپتامبر 2019 به تاسيسات بزرگ نفتي عربستان آسيب جدي وارد كرد تا حد زيادي براي مردم يك معما باقي مانده است.

درمان ناباروري تحت پوشش كامل بيمه سلامت قرار مي گيرد

محمد مهدي ناصحي مديرعامل سازمان بيمه سلامت ايران به فارس گفت: براساس دستورالعمل خريد راهبردي خدمات ناباروري كه به تازگي در دبيرخانه شورايعالي بيمه سلامت ابلاغ شده زوجين نابارور در سامانه نشان دار مي شوند و خدماتي مانند داروها و آزمايش ها وپاراكلنيك را دريافت مي كنند.

وي ادامه مي دهد: اين سازمان خدمات ناباروري را از حداقل ۵۵۰ هزار تومان تا چهار ميليون و صد هزار تومان در بخش دولتي و از ۹۷۶ هزار تومان تا شش ميليون و نهصد هزار تومان در بخش عمومي غير دولتي و خصوصي تحت پوشش قرار مي دهد.

ناصحي بيان مي كند: زوج هاي نابارور مي توانند از خدمات سه دوره ناباروري: IVF، ميكرواينجكشن، IUI و FET با پوشش بيمه اي ۹۰ درصد تعرفه بخش دولتي در مراكز ناباروري دولتي و ۹۰ درصد تعرفه بخش عمومي غير دولتي در بخش هاي عمومي غير دولتي، خيريه، موقوفه و خصوصي در طول يكسال بهره مند شوند.

به گفته وي، در سال ۱۳۹۹ نزديك به ۱۰۰ ميليارد تومان صرفا براي داروهاي مربوط به درمان ناباروري از طرف سازمان بيمه سلامت ايران هزينه شده است.

يك وبگاه تخصصي امور نظامي: ايران فناوري دفاع موشكي پيشرفته دارد

وبگاه «مانيتورينگ آرم ريس» كه به بررسي تخصصي تحولات نظامي منطقه و اوراسيا مي پردازد، در گزارشي تحت عنوان «فناوري پيشرفته دفاع موشكي ايران» نوشت، جمهوري اسلامي ايران در طول يك دهه، سامانه هاي پدافند هوايي متعددي را مونتاژ و با سرعتي چشمگير به شاخه هاي مختلف نظامي خود معرفي كرد. اگر چه پذيرش و مهندسي معكوس فناوري خارجي بسيار مهم است، اما روند آشكار اين است كه ايران تقريباً در توليد انبوه تسليحات ضد هوايي و تجهيزات مربوط به آنها به خودكفايي كامل رسيده است. اين نقطه كانوني رزمايش «مدافعان آسمان ولايت ۱۴۰۰» در اواسط مهرماه بود، زماني كه پدافند هوايي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي همراه با ارتش توانستند از انواع پدافند موشكي خود استفاده كنند.

در بخش ديگر اين گزارش آمده است، اين رزمايش تقريباً تمام توپخانه هاي ضدهوايي، پهپادها، رادارها و سامانه هاي موشكي ساخت ايران را گرد هم آورد. حداقل چهار پرتاب كننده موشك جديد معرفي شدند و شليك مستقيم انجام دادند از جمله سامانه دفاع موشكي ميان برد «جوشن» كه مكمل «سامانه پانزدهم خرداداست»، يا «سامانه برد كوتاه دزفول» و سامانه دفاع موشكي برد كوتاه مجيد.

موضع حوزه علميه در قبال اظهارات جنجالي امام جمعه آزادشهر

بسمِ اللهِ الرَحمنِ الرَحيمِ

إنَّما يريدُ الله لِيذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيتِ وَ يطَهِّرَكُمْ تَطْهيراً

با سلام و صلوات محضر مبارك حضرت رسول اكرم (صلي الله عليه و آله وسلم) و خاندان مطهر ايشان (عليهم صلوات الله) و تقديم خالصانه ترين درودها به همه خادمان اسلام عزيز. (حفظهم الله تعالي)

اخيرا صحبت هاي ناسنجيده اي در فضاي مجازي منتشر شد كه حواشي و عكس العمل هايي را پديد آورد. ضمن تقدير از پاسخ ها و روشنگري هاي برادران و علماي اهل سنت و فضلاي حوزه هاي علميه و سپاس فراوان از حساسيت همه مسلمانان و دلدادگان اهل بيت پيامبر (صلي الله عليه و آله وسلم ) و نيز توجه و تاكيد بر عذرخواهي صورت گرفته، لازم است اصحاب قلم و انديشه ضمن درك جايگاه رفيع، الهي و منحصر بفرد اهل بيت عصمت و طهارت (عليهم السلام) و پاسداشت اخوت و برادري ديني و قدرشناسي امنيت ملي در سايه نظام ولايي و اسلامي، از هر گونه اقدامي كه زمينه ساز نزاع مذهبي و در تعارض با مصالح امت مسلمان است پرهيز نمايند.

وَالسَّلَامُ عَلَى مَنِ اتَّبَعَ الْهُدَى

محمد رضا برته

سخنگوي مركز مديريت حوزه هاي علميه

 اخبار ويژهاولين شناور اطلاعاتي جمهوري اسلامي ايران در گام نهايي آماده سازي
اولين شناور اطلاعاتي نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران با نام شيراز(پروژه در حال ساخت طلائيه) در گام نهايي آمادسازي است.
به گزارش روابط عمومي ارتش، فرمانده كارخانجات نيروي دريايي ارتش گفت: ناوشكن اطلاعاتي جمهوري اسلامي ايران شيراز(پروژه در حال ساخت طلائيه)، اولين ناوشكن ايراني مجهز به آشيانه بالگرد بوده و داراي دكلي متفاوت براي نصب رادارهاي بومي است.
وي اظهار داشت: در ساخت اين ناوشكن مجموعه وسيعي از امكانات جنگ الكترونيك، شناسايي و اطلاعاتي به كار رفته كه با همت متخصصان داخلي و دانش بومي جوانان كشور عزيزمان آزمايش هاي اوليه خود را با موفقيت پشت سر گذاشته و در مراحل پاياني آماده سازي است.

سردار حاجي زاده:
غرب به دنبال جذب نخبگان ما است
فرمانده نيروي هوافضاي سپاه با بيان اينكه غربي ها به اين نتيجه رسيده اند كه در حوزه نظامي و امنيتي نمي توانند هيچ غلطي كنند، گفت: آن ها به دنبال تفرقه افكني در جامعه و نااميدسازي و جذب نخبگان ما هستند.
سردار سرتيپ پاسدار اميرعلي حاجي زاده فرمانده نيروي هوا فضاي سپاه در جمع فرماندهان، مديران، اساتيد و دانشجويان دانشگاه جامع امام حسين (ع) از منطقه غرب آسيا به عنوان قلب جهان نام برد و افزود: ذخاير و ثروت هاي مادي بسيار و نخبگان علمي برجسته در اين منطقه بوده و از اين رو دشمنان طماع مي خواهند در اين منطقه، سلطه داشته باشند.
سردار حاجي زاده با بيان اينكه آمريكايي ها در گذشته با به راه انداختن جنگ، دنبال برده داري بودند، گفت: امروز برده داري و جنگ آن ها نوين شده و به انسان ها اجازه مي دهند در مسير ريل گذاري اهداف و خواسته هاي استعماري آنان حركت كنند.

آغاز بزرگ ترين رزمايش كمك هاي مؤمنانه در جنوب كشور
مرحله ديگري از رزمايش بزرگ كمك هاي مومنانه نيروي زميني سپاه پاسداران انقلاب اسلامي با حضور جمعي از مسئولان ارشد استان هرمزگان و مقامات محلي در مصلاي نماز جمعه بندرعباس آغاز شد.
مرحله ديگري از كمك هاي مومنانه نيروي زميني سپاه از جمله بزرگترين مراحل مردمياري، توزيع و اهداي هزاران قلم جهيزيه، هزاران كيسه آرد، هزاران بسته كمك مومنانه معيشتي، بهداشتي، سبد ورزشي، منبع هاي ذخيره آب، ده ها چرخ خياطي، و هزاران قلم لوازم التحرير است كه با مشاركت نيروي زميني سپاه، بنياد احسان و منطقه آزاد قشم تهيه شده و از امروز تا چند روز آينده، در بين محرومان شناسايي شده در مناطق مختلف استان هرمزگان توزيع خواهد شد.

واكنش امام جمعه اهل سنت كلاله به سخنان «مولوي گرگيج»
امام جمعه اهل سنت كلاله گفت: كسي كه به اهل بيت (ع) شك دارد اهل سنت و مسلمان نيست.
دوست محمد آخوند ميرحسن زاده امام جمعه كلاله ضمن محكوم كردن سخنان عجيب و تفرقه انگيز اخير مولوي گرگيج امام جمعه آزادشهر با تاكيد بر اينكه، كسي كه به اهل بيت (ع) شك دارد اهل سنت و مسلمان نيست، اظهار كرد: اين افراد احمق با نداهاي تفرقه انگيز خود باعث خوشنودي دشمن مي شوند و از اول انتصاب به دنبال اين بودند كه عقيده مردم تركمن را عوض كنند اما موفق نشدند، ولي با طرح هاي ديگر به دنبال مقاصد خود هستند. وي، وجود مبارك اهل بيت پيامبر (ص) را سرمايه بزرگي براي مسلمانان دانست و افزود: محبت اهل سنت نسبت به اهل بيت عليهم السلام يك اصل ثابت شده است. امام جمعه كلاله تصريح كرد: محبت به اهل بيت مثل اصل اعتقاد به خدا، پيامبر، قبله واحد، قرآن كريم، از مشتركات شيعه و سني است.به گزارش فارس، مولوي «محمدحسين گرگيج» امام جمعه اهل سنت شهر آزادشهر در نمازجمعه ۱۹ آذر ماه در اظهاراتي عجيب و توهين آميز به موضوع ازدواج دختر يزدگرد و امام حسين (ع) و نقش خليفه دوم در اين ازدواج، اشاره و گفته بود:«اگر خلافت حضرت عمر (رض) را نپذيريم اعتبار امامان و نسَب آنان را زير سوال برده ايم».

 توئيت گرديرسيدگي به مطالبه پرستاران دغدغه رهبر انقلاب
صفحه توييتري منتسب به دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبري به نقل از ايشان نوشت: من اصرار دارم وزارت بهداشت همين مسئله ي تعرفه [خدمات پرستاري] را به طور جدي در اين دولت دنبال كند.
اين يك درخواست مهم پرستاران و يك مطالبه ي واقعي است.

آمريكاپرست‎ها در خواب
امين دارابي نوشت: ارتش آمريكا به ۳۹ سرباز اين كشور كه در حملات پايگاه عين الاسد مجروح شدند، اطلاع داد كه واجد شرايط دريافت مدال افتخار و حقوق مربوطه هستند
آمريكاپرستا ميگفتن هماهنگ شده ست، پايگاه خالي بوده ولي ما ميگيم همش كار سپاهه...
چيزي نشده ضربه ملايم مغزي شدن شما خودتو ناراحت ... .

رو نوشت به مسؤولان و دوستان رسانه اي!
كاربر «صمصام» در صفحه توئيتر نوشت: رهبري: «اگر حقايق جامعه را روايت نكنيد دشمن آنرا ۱۸۰ درجه خلاف واقع روايت ميكند!»
ضربه اي كه دولت روحاني به اعتماد مردم زد همين نگفتن حقايق بود موضوعي كه توي اتفاق اخير جايگاه هاي سوخت رعايت كرديم و دشمن هيچ غلطي هم نتونست بكنه.
رو نوشت به مسؤولان و دوستان رسانه اي!

هميشه مجهز
‏محمدنصوحي هم نوشت: امروز ۱۱۰فروند شناور كلاس تندرو هجومي عاشورا به سازمان رزم نيروي دريايي سپاه ملحق شد!
اين شناورها داراي قابليت مانور بالا، موشك انداز و راكت انداز با توان اقدامات شناسايي-اطلاعاتي هستن كه در سواحل مكران و درياي عمان تا دهانه اروند در خليج فارس عملياتي مي شوند!

پيش دستيِ «پيش نويس ايراني ها»
‏حسين اقبالي نوشت: طرف هاي غربي مذاكره مجبور شدند روي پيش نويس ايران مشغول به مذاكره شوند.در اين دور طرف غربي اسير ابتكار عمل ايران شد و حالا به مذاكره و روند درگير شدن در مذاكره در چارچوب بررسي پيش نويس هاي ايران بازگشته و در مقابل عمل گرايي ايران مجبور به پذيرش واقعيت و واقع گرايي شد....

بي ساماني پلتفرم هاي رمز ارز
احمد نادري نماينده مجلس در توييتر نوشت: ‏ساماندهي پلتفرم هاي داخلي رمزارز دغدغه جوانان و شركت هاي دانش بنيان فعال در اين حوزه است؛ در حالي كه وزارت اقتصاد و بانك مركزي با اعمال فشار و محدودسازي اين مجموعه ها در حال كوچاندن كاربران و جوانان به سمت مجموعه هاي خارجي است.
نبايد اين گلوگاه مهم را به خارجي ها واگذار كرد.

كانادا براي مردم ايران فيلم بازي نكند
علي بهادري جهرمي سخنگوي دولت در توييتر نوشت: ‏اقدامات نمايشي دولت كانادا در سالروز جهاني ‎حقوق بشر پاسخگو نيست، مردم ايران منتظر استرداد مجرمين مالي ايراني ساكن در كانادا و بازگشت اموال عمومي به تاراج رفته هستند.
هرچند انتهاي نمايشنامه ‎بهشت اختلاس گران جز اين نيست.

سجيل فقط ۷ دقيقه با شما فاصله دارد!
مجيد پازوكي در توييتر نوشت: ‏سجيل فقط ۷ دقيقه با شما فاصله دارد! اگر جرأت داريد، بزنيد. بسم الله