صفحه اول

عضو شوراي عالي حوزه هاي علميه تأكيد كرد؛
خدمت به ديگران زمينه ساز نشاط آفريني در زندگي

رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) با بيان اينكه خدمت به ديگران باعث نشاط در زندگي مي شود، گفت: اينكه خداوند هرجا در قرآن امر به نماز كرده به دنبال آن امر به زكات و انفاق هم كرده به اين معني است كه هرچقدر كه نماز و ارتباط با خدا مشكلات انسان را حل مي كند خدمت به بندگان الهي و رسيدگي به محرومان هم ما را به خدا نزديك و مشكلات زندگي ما را حل مي كند.

به گزارش خبرگزاري حوزه، آيت الله محمود رجبي در حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله عليها با بيان اينكه ما حضرت زينب سلام الله عليها را به خوبي نشناخته ايم، اظهار كرد: زينب كبري سلام الله عليها الگوي تمام زنان و مردان عالم است و داراي ابعاد شخصيتي مختلفي است كه هر يك مي تواند در زندگي ما سرمشق باشد.

وي يكي از ويژگي هاي برجسته حضرت زينب سلام الله عليها را ارتباط و راز و نياز با خدا دانست و گفت: اين بانو در جريان كربلا با وجود تمام مشكلات و مصائب حتي نماز شب شان قطع نشد و در مسير كوفه تا شام و در شام هم نماز شب مي خواندند و امام سجاد عليه السلام مي فرمايند آن شب حضرت زينب نماز شب را نشسته نماز خواندند.

استاد حوزه علميه با بيان اينكه امام حسين عليه السلام وقتي لشكريان حمله كردند يك شب فرصت خواستند و فرمودند من نماز و راز و نياز با خدا را دوست دارم، گفت: ارتباط با خدا بسياري از مشكلات انسان را حل مي كند و راهكار حل بسياري از مشكلات مهم و اساسي جامعه ما هم ارتباط با خدا است.

وي با بيان اينكه علماي ما از ارتباط با خدا

بهره هاي فراواني برده اند، گفت: درسي كه ما مي توانيم از زينب كبري سلام الله عليها بگيريم اين است كه ارتباط خود را با خدا بيشتر كنيم، راز و نياز با خدا داشته باشيم، تلاوت قران داشته باشيم، توسل به اهل بيت(ع) داشته باشيم زيرا اينها است كه مشكلات را آسان مي كند.

آيت الله رجبي ويژگي ديگر حضرت زينب سلام الله عليها را ولايت مداري دانست و افزود: حضرت زينب سلام الله عليها در جريان عاشورا دوبار جان امام معصوم را با در ميان گذاشتن جان خودش نجات داد يك بار وقتي خيمه ها را آتش زدند و امام سجاد عليه السلام در خيمه ها بودند و دشمن صدا زد علي بن الحسين عليه السلام را بكشيد ولي حضرت زينب سلام الله عليها جلو آمد و گفت اول بايد من را بكشيد و آن ها را منصرف كرد و دومين بار در مجلس ابن زياد كه امام زين العابدين(ع) جواب دندان شكني به او دادند و او فرمان داد كه سر ايشان را بزنيد ولي حضرت زينب سلام الله عليها ايشان را در بغل گرفتند و گفتند اول بايد من را بكشيد.

وي گفت: اين براي ما درس است كه اگر

مي خواهيم به سعادت ابدي برسيم بايد ولايت مدار باشيم و شهيد سليماني كه تمام ملت در تشييع جنازه او آمدند مي گفت والله چيزي كه باعث عاقبت به خيري مي شود ارتباط قلبي و دلي با حكيمي است كه سكان اين كشور را به دست دارد و اگر حاج قاسم به آن مقام بلند رسيد در سايه

ولايت مداري بود.

استاد حوزه علميه خاطرنشان كرد: ويژگي ديگر حضرت زينب سلام الله عليها حجاب و عفاف است و در تاريخ داريم كه وقتي معجر و نقاب را از سر اسرا كشيدند حضرت زينب دست هاي خود را بر چهره گذاشته بودند تا نا محرمان چهره ايشان را نبينند و اينگونه بر حجاب و عفاف خود اهتمام داشتند.

بسياري از مشكلات جامعه ما معلول بي اهميتي نسبت به عفاف و حجاب است

وي با بيان اينكه بسياري از مشكلات جامعه ما معلول بي اهميتي نسبت به عفاف و حجاب است، افزود: بسياري از مشكلات خانوادگي و اخلاقي منشأش بدحجابي و بي حجابي است بنابراين هم وظيفه مردان و هم وظيفه زنان است كه براي رواج عفاف و حجاب در جامعه كمك كنيم.

آيت الله رجبي تأكيد كرد: يكي از توطئه هاي دشمنان اين است كه حجاب و عفاف را از بين ببرند بخصوص براي شهر مقدس قم برنامه و نقشه دارند و امروز بايد با زينب كبري سلام الله عليها عهد كنيم كه به احترام ايشان اين واجب الهي را رعايت و ترويج كنيم و با زبان خوش و احترام و ادب امر به معروف و نهي از منكر كنيم.

نبايد به خاطر امر به معروف به كسي پرخاش و بد گويي كرد

وي با تأكيد بر اينكه نبايد به خاطر امر به معروف به كسي پرخاش و بد گويي كرد، گفت: بسياري از موارد بد حجاب به خاطر ناآگاهي و كم توجهي است و اگر با زبان خوش و رعايت ادب بخصوص بانوان ما به بانوان تذكر دهند مؤثر خواهد بود.

رئيس مؤسسه امام خميني(ره) با بيان اينكه ويژگي ديگر حضرت زينب سلام الله عليها علم و معرفت ايشان بود، گفت: امام سجاد عليه السلام فرمودند، شما عالمه غير معلمه هستيد و علم شما را كسي به شما نياموخته است و اين اشاره به اين دارد كه علوم زينب كبري سلام الله عليها علوم الهي است و اين بانو آنقدر از نظر فطرت و خلقت ممتاز است كه خودش منبع جوشان علم است.

خدمت به ديگران باعث نشاط در زندگي مي شود

وي ويژگي ديگر حضرت زينب سلام الله عليها را ايثار و خدمت به ديگران دانست و خاطر نشان كرد: اين بانو در طول مسير در سخت ترين مصائب از خود گذشتگي مي كردند و حتي قرص ناني كه در خرابه شام به هر نفر مي دادند هم بين بچه ها تقسيم مي كردند.

آيت الله رجبي با بيان اينكه خدمت به ديگران باعث نشاط در زندگي مي شود، گفت: اينكه خداوند هرجا در قران امر به نماز كرده است امر به زكات و انفاق هم كرده است به اين معني است كه هرچقدر كه نماز و ارتباط با خدا مشكلات انسان را حل

مي كند خدمت به بندگان الهي و رسيدگي به محرومان ما را به خدا نزديك مي كند و مشكلات زندگي ما را حل مي كند.

وي گفت: اگر دو همسر نسبت به همديگر مهربان باشند اختلافات برچيده مي شود و افرادي كه نگرانند كه فرزندانشان مسير انحراف را بروند به فرزند خود محبت كنند، زيرا بسياري از انحرافات به خاطر اين است كه فرزندان محبت لازم را از پدر و مادر خود دريافت نكردند و در دامان افراد شيادي مي افتند كه به ظاهر به آنها محبت مي كنند.

روايت مسئول ميز ايران در سازمان اطلاعات ارتش اسراييل از ايران و برجام

دني سيترينوويچ، مسئول ميز ايران در امان(سازمان اطلاعات نظامي ارتش اسرائيل)ومسئول افزايش همكاري بين مقامات اطلاعاتي اسرائيل و آمريكا در مصاحبه اي با تايمز اسرائيل تحليل مفصل و مهمي راجع به راهبرد اسرائيل و آمريكا با برجام و رفتارمنطقه اي ايران داشته در اين مصاحبه نكات مهمي مطرح مي كند از جمله:

برجام - با همه ايراداتش - برنامه هسته اي ايران را به طور قابل توجهي عقب انداخت، بيش از هر فعاليت مخفي ديگري كه هدفش انجام همين كار بود. آن فعاليت هاي مخفي ممكن است برنامه را اندكي به حالت تعليق درآورد يا به تعويق بياندازد، اما چيزي در سطح برجام نيست.

ايران خود را به عنوان يك ابرقدرت مي بيند و به همين دليل، حق غني سازي اورانيوم را مانند ساير ابرقدرت ها دارد. همچنين منبع غرور و ناسيوناليسم است.

حتي اگر رژيم تغيير كند، حتي اگر فرد بعد از [آيت الله] خامنه اي معتدل تر باشد، هرگز جاه طلبي هاي هسته اي ايران را رها نخواهد كرد.

توافقي «طولاني تر و قوي تر» اتفاق نخواهد افتاد ولي فقيه يك ميليون سال ديگر اين را نمي پذيرد.

رهبر ايران امروز بسيار قويتر از زمان امضاي توافق هستند. در آن زمان همه كارت ها به نفع روحاني بود. حالا همه چيز تغيير كرده است. مذاكره كنندگان ظريف نيستند. و رئيسي البته مانند روحاني نيست. بنابراين ايالات متحده بايد بسيار سخت كار كند تا آنها را متقاعد كند كه به توافق موجود بازگردند.

من فكر نمي كنم كه آمريكايي ها Plan B داشته باشند. شما

مي توانيد در مورد طرح B به عنوان تحريم هاي بيشتر صحبت كنيد زيرا آنها در واقع به ايران حمله نمي كنند. اما چه نوع تحريمي [مي توانيد عليه ايران وضع كنيد] بدون چين؟ آن ها در حال حاضر مستأصل هستند و واقعاً نمي خواهند تحريم جديدي اعمال كنند، زيرا انجام اين كار بازگشت ايران به توافق را دشوارتر مي كند.

بله، بندهاي غروب آفتاب وجود دارد. اما حتي پس از برداشته شدن بيشتر محدوديت ها، ايران همچنان بايد با يك رژيم بازرسي بسيار شديد مواجه شود. آنها نمي توانند به راحتي هر نوع ماده اي را [براي استفاده در بمب] منحرف كنند.

بازرسي ها نه تنها به ما امكان مي دهند بفهميم در سايت هاي هسته اي آنها چه اتفاقي مي افتد، بلكه به عنوان يك عامل بازدارنده نيز عمل مي كنند.

تغييري كه روحاني در سال ۲۰۱۳ ايجاد كرد اين بود كه ايران در واقع به دستيابي به توافق علاقه مند شد. مذاكرات [برجامي] در عمان قبل از روحاني شروع شد، اما روحاني مولد واقعي بود و فهميد كه براي ايجاد نوعي ژست به غرب، نياز به توافق دارد.

رئيسي برخلاف روحاني، هدف اول خود را بازگشت به برجام نمي داند. او اهميت برجام را درك مي كند، اما معتقد است كه حتي اگر بازگشتي نداشته باشد، مي تواند از طريق اقتصاد مقاومتي با واكنش ها كنار بيايد و همراه با چين در مقابل فشارها مقاومت كند. بنابراين اگر ايالات متحده مايل به مصالحه در بسياري از موارد است، او بدش نمي آيد كه به توافق بازگردد، اما تنها در صورتي كه اين توافق بر اساس شرايط ايران باشد. به همين دليل است كه بازگشت به برجام مستلزم مصالحه از سوي ايالات متحده است.

 سرمقاله

دومينوي افزايش حقوق ها

جريان اصلاحات در اخرين ماه هاي حاكميتش بر كشور در دولت دوازدهم كه مي دانست ديگر شانسي براي پيروزي در انتخابات 1400 ندارد و با فرياد بلند پيش بيني خودش را مبني بر پيروزي جريان انقلابي اعلام مي كرد، اتاق هاي فكرش را در جهت عدم موفقيت يا به شكست كشاندن دولت آينده به راه انداخت كه برخي از آنها از اين قرار است:
1. هزينه كرد كل مبلغ اختصاص يافته براي كالاهاي اساسي؛ دقيقا مبلغ 8 ميليارد دلاري كه براي اين امر مهم اختصاص يافته بود در قبل از تشكيل دولت سيزدهم هزينه كرد و عملا دولت سيزدهم را با مشكل ارزي مواجه كرد.
2. ماهانه مبلغ ده هزار ميليارد تومان سررسيد بدهي هاي دولت قبل نيز براي دولت سيزدهم كه هزينه كمرشكني است به ارث گذاشته است.
3. در طول 8 سال دولت روحاني با ركود ساخت مسكن و افزايش قيمت مسكن و اجاره بها، بحران ديگري براي دولت سيزدهم درست كردند كه امروز دولت ناچار است براي حل معضل مسكن سالانه حداقل يك ميليون
مسكن بسازد.
4. افزايش نقدينگي به مبلغ 4000هزار ميليارد تومان و تورم بيش از 50 درصد و رشد اقتصادي منفي نيز از ديگر ميراث هاي دولت روحاني براي دولت سيزدهم است كه مي تواند براي دولت سيزدهم چالش آفرين باشد.
5. يكي ديگر از اقدامات تامل برانگيز دولت روحاني در آخرين ماه دولتش، افزايش حقوق اعضاي هيات علمي دانشگاه ها تقريبا به حد دو برابر بوده است. اين اقدام علاوه بر تحميل هزينه سنگين بر دولت، دولت را با چالش هاي سياسي و امنيتي و اقتصادي مواجه كرده است. به نظر مي رسد كه اين اقدام نتيجه اتاق فكر اين جريان سياسي براي به شكست كشاندن دولت انقلابي باشد! زيرا پس از تشكيل دولت سيزدهم، چنانچه دولت بخواهد حقوق اساتيد دانشگاه و اعضاي هيات علمي را كاهش دهد و به وضعيت سابق برگرداند با اعتراض آنها مواجه خواهد شد و مشكلات سياسي امنيتي ممكن است درپي داشته باشد. در صورت عدم كاهش و ادامه همان فرايند، مشكلات ديگري به وجود مي ايد كه به صورت دومينو دامن دولت انقلابي را در بر مي گيرد. به عنوان مثال، معلمان آموزش و پرورش نيز لب به اعتراض گشوده اند كه چه تفاوتي ميان يك استاد دانشگاه و معلم دبيرستان وجود دارد كه برخي از اساتيد دانشگاه با 40 ساعت كار در هفته مبلغ 30 ميليون تومان دريافتي داشته باشند و يك معلم آموزش و پرورش كه دوره دبيرستان را تدريس مي كند مبلغ 8 الي 10 ميليون دريافتي داشته باشد. امروز مساله رتبه بندي معلمان در برخي از شهرهاي كشور به يكي از مشكلات سياسي امنيتي تبديل شده است. چنانچه دولت بخواهد حقوق معلمان را نيز مانند حقوق اعضاي هيات علمي افزايش دهد هزينه اي تقريبا معادل حقوق فعلي معلمان بر دولت تحميل خواهد شد. و البته اين دومينو ادامه خواهد يافت، زيرا بعد از اين افزايش، كارمندان دولت اعم از كشوري و لشكري همين مطالبه خواهند داشت و بعد از آن كارگران نيز به نحوي مطالبه خواهند كرد. و در نتيجه هزينه سنگيني بر دولتي تحميل خواهد شد كه ماهانه 10 هزار ميليارد تومان بدهكاري دولت قبل را بايد پرداخت كند! بنابراين به نظر مي رسد بهترين راه براي مقابله با اين معضل، محاكمه عوامل اين افزايش تامل برانگيز و كاهش حقوق اعضاي هيات علمي دانشگاه ها به حد معقول است و گرنه ممكن است اين دومينو به اين راحتي ها متوقف نشود.