صفحه خانواده سبز

چطور با فرزند دختر و پسرم رفتار كنم؟

يكي از مهمترين منابع براي بالا بردن كيفيت زندگي كودكان اوقاتي است كه آنها با پدرانشان مي گذرانند. اين ارتباط مي بايست از همان دوران تولد شكل بگيرد و پدرها براي بچه ها وقت بگذرانند و همينقدر كه بچه ها بزرگتر مي شوند، ارتباط نيز عميق تر و بيشتر شود.

درست است كه شايد الان خيلي پدرها بگويند كه به خاطر مشغله هاي زندگي و كارهاي متعددي كه مجبور هستند به خاطر تأمين مخارج زندگي بيرون از منزل داشته باشند، سرشان شلوغ است و شب ها با خستگي به منزل مي آيند و صبح هم مي بايست زود از خانه بيرون بروند، اما اين خستگي نبايد مانع يك ارتباط خوب با بچه ها شود.

به نوشته فارس خيلي از پدرها به خاطر همين مشغله هاي زياد نقش كمرنگي در زندگي بچه ها ايفا كرده و به همين دليل هم بچه ها به لحاظ روابط عاطفي و عمق بخشي بدان دچار خلاءهاي زيادي در زندگي آينده مي شوند. پدر مي بايست از دوران كودكي رابطه عميق عاطفي با كودك برقرار كند، با بچه ها بازي كند تا زمان نوجواني و پس از آن هم هر زمان كه به مشكل خوردند، بچه به پدرش مراجعه كند و نبايد غيبت او را در زندگي خود احساس كند و يا خلاء اين رابطه را تنها با برقراري يك رابطه عاطفي عميق تر با مادر و يا حتي ديگران پركند.

برخي پدرها هم هستند كه مي توانند براي بچه ها زمان هايي ويژه بگذارند، اما اين كار را نمي كنند و در كيفيت بخشي به رابطه خود با بچه ها كوتاهي مي كنند و يا اين كه همان زمان اندك را هم مدام به نصحيت و مقايسه بچه خود با ديگران مي گذرانند. اين هم يك رابطه موثر پدر و فرزندي نيست چرا كه كيفيت رابطه را پايين مي آورد.

نكته ديگر كه اين روزها زياد ديده مي شود اين است كه پدر و به ويژه مادر به منزل مي آيد و همان زمان شروع به گوشي گردي و پرسه در فضاي مجازي با گوشي هاي همراهشان مي شوند و از برقراري رابطه با بچه ها غافل مي شوند. همه پدر و مادرها بايد بدانند كه هيچ چيزي با ارزش تر از وقتي كه والدين براي بچه هايشان صرف مي كنند، نيست به همان ميزان كه پدر و مادر براي بچه وقت مي گذارند، به همان ميزان عشق و علاقه بچه به آنها بيشتر و كيفيت رابطه شان مستحكم تر و بچه ها در آينده از آسيب ها به مراتب بيشتر حفظ خواهند شد.

*همراهي پدران در تربيت فرزندان

درست است كه بچه ها در سنين نوزادي و سال هاي اوليه زندگي به خاطر مسائل زيسته به مادر بيشتر وابسته هستند اما اين دليل نمي شود كه پدرها در اين مدت حضور كمرنگي در زندگي بچه ها داشته باشند، بچه از نوپايي پدر مي خواهد و نياز به عشق و علاقه پدر و بازي با او دارد. بنابراين بهترين مراقب براي فرزند در كنار مادر، پدر است.

بنابراين هيچ چيز جاي پر كردن خلاء هاي عاطفي را نمي گيرد، حتي اگر پدري تمام مدت كار كند و مدام مسائل مالي بچه ها را اجرا كند و هر چيز كه آنها لازم داشته باشند را تأمين كند اما چيزي جاي عشق و علاقه پدر را نمي گيرد. هر چه پدر وقت بيشتري براي بازي كردن و همسو شدن با بچه خود بگذارد، احساس امنيت فرزندش بيشتر خواهد شد.

حال شايد پدرها سوال كنند كه بعد از خستگي آمدن به منزل چطور مي بايست انرژي جمع كرده و به بازي با بچه هاي كوچك بپردازيد، مي توانيد يك برنامه براي خود بگذاريد زماني كه به منزل مي آييد يك سوم وقت خود را استراحت كنيد و بعد صرف بازي هاي مشترك با بچه ها كنيد، در بخشي از اين ارتباط همسرتان را هم دخيل كنيد تا رابطه خوب شما با همسرتان را هم بچه مشاهده كند. حضور در فضاي مجازي را به حداقل برسانيد و تلفن و تبلت و لپ تاپ را كمرنگ كنيد. زمان شام را هم دور هم جمع شويد و به صحبت درباره مسائل روزانه خود بپردازيد.

*توصيه هايي براي نحوه رفتار مناسب پدر با پسر

قاعدتا نوع ارتباطي كه يك پدر مي بايست با فرزند دختر و پسرش برقرار كند، از جنس هاي مختلف خواهد بود كمااينكه بازي هاي آنها نيز متفاوت است. اما چند نكته در اين ارتباط مهم است:

نخست اين كه الگوي خوبي براي پسرتان باشيد. نوع ارتباط شما با همسرتان به پسر شما آموزش مي دهد كه در آينده با همسر خود چطور ارتباط داشته باشد. بنابراين در تمام رفتارهايتان دقيق باشيد.

دوم به حرف هاي پسر خود گوش دهيد. مهارت گوش دادن در نوع ارتباط مثبت و صميمانه شما خيلي مهم است. بدون قضاوت و سرزنش به حرف هاي فرزندتان گوش دهيد مخصوصا اگر پسرتان در سن بلوغ و نوجواني است.

سوم به پسرتان اجازه انجام بازي هاي متفاوت بدهيد. اجازه دهيد بچه خود انتخاب كند كه چه نوع بازي هايي را دوست دارد و به او گرايش و خط خاصي ندهيد. درست است كه نقش هاي جنسيتي اهميت دارند اما انعطاف پذيري او هم در زمينه نقش مردانه مي بايست تقويت شود. اگر شما آموزش لازم براي نوع رفتار با پسر خود را نديديد و يا گاهي با هم مشكل برمي خوريد، مي توانيد به يك مشاور مراجعه كنيد.

چهارم براي خودتان علايق مشترك ايجاد كنيد. گاه ديده مي شود كه بين پدر و پسرها روابط خوبي از بازي ها تا علايق مشترك مثل يك فوتبال ديدن يا استاديوم و استخر رفتن آخر هفته اي، كلي انرژي مثبت به آنها مي دهد.

در نهايت شما به عنوان پدر يك پسر بايد بدانيد كه چقدر در آينده و رشد درست فرزندتان نقش داريد و چقدر الگوي خوب به حساب مي آييد و او سعي مي كند رفتارهاي خود و روش هاي زندگي اش را براساس زندگي شما تعيين كند پس به بهترين نحو با فرزند پسر خود رفتار كنيد.

هيچ سايت همسريابي اجازه فعاليت ندارد

سرهنگ علي محمد رجبي رئيس مركز تشخيص و پيشگيري از جرايم سايبري پليس فتا ناجا در گفت وگو با فارس به كلاهبرداري شبكه هاي اجتماعي و سايت هاي مجازي با پوشش سايت همسريابي اشاره و تصريح كرد: هيچ سايت همسريابي در كشور مجوز فعاليت ندارد.

وي در خصوص فعاليت سايت همدم گفت: سايت و مجموعه «همدم» يك سايت همسريابي نيست بلكه يك سايت همسان گزيني است و اين سايت فقط مجاز به فعاليت در اين زمينه است.

رئيس مركز تشخيص و پيشگيري از جرايم سايبري پليس فتا ناجا با اعلام اين كه پليس فتا در حوزه فعاليت همسريابي به هيچ فرد يا گروهي مجوز نمي دهد از خانواده ها و دختران و پسران جوان درخواست كرد كه فريب تبليغات در فضاي مجازي را نخورده و به سايت ها و شبكه هايي كه با عناوين مختلف در راستاي همسريابي فعاليت مي كنند توجه نكرده و اطلاعات و عكس هاي شخصي خود را در اختيار آنها قرار ندهند.

 گوناگون

در دوران كرونا و فصل سرما از خواص معجزه آساي پياز غافل نشويد

پياز غني از مواد مغذي است، به اين معني كه كالري كمي دارد اما سرشار از ويتامين و مواد معدني است.
اين سبزي همچنين داراي ويتامين C زيادي است كه در تنظيم سلامت سيستم ايمني بدن، توليد كلاژن، ترميم بافت، جذب آهن و مراقبت از سلول ها در برابر سرطان مفيد است.
عملكرد قلب را بهبود مي بخشد
پياز با التهاب هاي بدن مقابله مي كند و سطح كلسترول خون را كاهش مي دهد كه خطر بيماري هاي قلبي را هم كم مي كند. همچنين به كاهش فشار خون بالا كمك و از لخته شدن خون و سكته قلبي جلوگيري مي كند.
كنترل كردن قند خون
خوردن پياز مي تواند به كنترل قند خون كمك كند، اين موضوع به طور ويژه در افرادي كه پيش زمينه ديابت در آن ها وجود دارد بسيار مهم است. بنابراين پيشنهاد مي شود در غذاي افراد سالمند يا در كنار آن به صورت خام مقدار مشخصي پياز مصرف شود.
افزايش تراكم بافت استخوان ها
يك مطالعه نشان داد زنان سالمند كه بيشتر اوقات پياز مي خورند، بيش از ۲۰ درصد خطر شكستگي مفصل ران را در مقايسه با كساني كه هرگز پياز نخورده اند كاهش داده اند.
بهتر عمل كردن سيستم گوارش
پياز منبع غني فيبر و پري بيوتيك است كه براي سلامت روده به خصوص در افراد سالمند لازم است.
مبارزه كردن با عوامل پيري زودرس
ويتامين هاي A و C و همچنين آنتي اكسيدان هاي موجود در پياز از پوست انسان در برابر اشعه هاي مضر خورشيد محافظت مي كند.
همچنين گوگرد موجود در پياز به نرمي و از بين بردن قارچ هاي پوستي كه در دوران سالمندي شايع است كمك مي كند.

 مشاوره

كليد زندگي موفق زناشويي، شناخت تفاوت ها بين زن و مرد است

سيما فردوسي
بخش بزرگي از رفتارهاي انسان از اكتساب به دست مي آيد. ممكن است بين خانواده مشكلاتي وجود داشته باشد. اساس خلقت بر تفاوت ها گذاشته شده و همه انسانها باهم متفاوت اند.
حتي دو قلوهاي همسان كه از يك سلول به وجود آمده اند هم تفاوت هايي باهم دارند و اين نشان دهنده تفاوت هاي موجود در خلقت انسانها است و به تبع بين دو زوج نيز تفاوت نظر وجود دارد.
بايد درجه اين تفاوتها كم شود و شباهت بيشتر شود اما نمي توان همه اين تفاوتها را از بين برد؛حتي گاهي اين تفاوتها خوب هم هست كه زن و مرد را مكمل هم مي كند.
به طور كلي جنس زن و مرد باهم تفاوت دارد و روانشناسي زن و مرد هم باهم متفاوت است و اين هنر است كه اين دو موجود پر تفاوت در كنار هم زندگي خوبي را بسازند و به تفاهم برسند.
در بحث محبت خانم ها بيشتر كلامي و شنيداري هستند و دوست دارند كه در كنار عمل، با واژه ها محبت همسرش را بشنود. اما مردها ديداري هستند و وقتي مي بينند كه همسرشان به خانواده مي رسد و به آنها اهميت مي دهد مي فهمند كه آنها را دوست دارد.
كسي كه مي خواهد با كسي كه از فرهنگ، زبان و آداب رسوم ديگر است ازدواج كند بايد آن فرهنگ را مطالعه كند و تفاوت هاي آن را درك كند و از ديگران بپرسد بايد مهارت هاي ارتباطي او قوي باشد.
بسياري از مسائل جهان شمول است مثل محبت كردن و احترام كه بين همه خانمها و آقايان مشترك است. نكته ديگر اين است كه اين اطلاعات و آگاهي كه كسب كرده ايم بايد وقتي خودمان را جزو خانواده يك فرد قرار دهيم و از رفتارهاي خانواده طرف مقابل پيروي كرده و به هم احترام بگذاريم.
زن و شوهرها به صورت طبيعي باهم اختلاف نظر دارند اما در وهله اول بايد خودشان با صحبت كردن به تفاهم برسند اما اگر نتوانستند به اين تفاهم برسند از مشاور استفاده كنند.
بهتر اين است كه مسائل زوجين به خانواده ها منتقل نشود؛ چون به خاطر حس پدر و مادرانه ممكن است سوگيري داشته و حتي علم مشاوره دادن را هم نداشته باشند و احساسي برخورد كنند؛ در حالي كه مشاور بر اساس علم و دانش راهكارها را بررسي مي كند.
در روابط بين همسران نبايد مقايسه با ديگران داشته باشيم و از شخص به عنوان شخص مقايسه شونده استفاده نكنيم ولي بايد به دنبال اين باشيم كه همسرمان را خوشحال كنيم و لحظات خوبي را براي او بسازيم و هر زوج براي ديگري از يكديگر در اين زمينه سبقت بگيرند.
تقسيم كار هم موضوع مهمي است؛ زوجين بايد مهارت ارتباطي قوي داشته باشند همديگر را بپذيرند، دوست داشته باشند، محبت و مشورت كنند، خانواده ها را در مسائل و مشكلاتشان دخالت ندهند و كارهايي كه فضايي شاد را در خانواده براي خودو فرزندانشان فراهم كنند؛ زيرا در غير اين صورت فرزندان به ويژه در دوران نوجواني اگر فضاي مناسبي در خانواده نداشته باشند از خانه فراري مي شوند و باعث مي شود با حضور در گروه همسالان از ارزش ها و معيارهاي خانواده فاصله بگيرد.