صفحه اخبار

رهبر معظم انقلاب اسلامي:
نويسندگان و هنرمندان، مدعيان دروغين حقوق بشر را رسوا كنند

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار دست اندركاران كنگره سه هزار شهيد استان ايلام، در محل برگزاري اين همايش منتشر شد.

حضرت آيت الله خامنه اي در اين ديدار، مقاومت و حضور همه جانبه در دفاع از كشور و تعداد بالاي خانواده هاي داراي چند شهيد را از خصوصيات كم نظير استان ايلام برشمردند و گفتند: ايلام در دوران دفاع مقدس مانند يك دژ مستحكم بود و با وجود آن كه در برهه هايي برخي از مناطق آن به دست دشمن افتاد، اما مانند كوه، ايستادگي كرد.

رهبر انقلاب، شهادت چندين ورزشكار و تماشاچي ايلامي بر اثر بمباران مسابقه فوتبال در ۲۳ بهمن ۶۵ را يادآور مظلوميت شهداي ورزشكار خواندند و با بيان اين كه صدام اين جنايات را به پشتوانه مدعيان جهاني حقوق بشر انجام مي داد، افزودند: نويسندگان و هنرمندان، اين بيان حقايق را در ابعاد جهاني معرفي، و مدعيان دروغين حقوق بشر را رسوا كنند.

ايشان با اشاره به روحيه استقامت مردم ايلام و ترك نكردن خانه و شهر خود با وجود بمباران هاي شديد گفتند: فشار جنگ نتوانست مانع بروز استعدادهاي اين مردم شود و در زير همين بمباران ها جوان نخبه و نابغه اي همچون شهيد رضايي نژاد تربيت شد كه دشمن وقتي او را مايه ترقي و تعالي كشور ديد، در مقابل چشم همسر و دختر خردسالش، او را شهيد كرد.

حضرت آيت الله خامنه اي موضوع شهيد و شهادت را متفاوت از قربانيان جنگهاي مرسوم در دنيا دانستند و افزودند: شهيد و رزمنده در راه خدا علاوه بر دفاعِ ارزشمند از مرزهاي جغرافيايي، از مرزهاي مهم معنوي يعني مرزهاي عقيده، اخلاق، دين، فرهنگ و هويت نيز دفاع مي كند و با پايبندي صادقانه به عهد خود با پروردگار، جانش را با خداوند معامله مي كند.

رهبر انقلاب در اين زمينه افزودند: صفات مهمي مانند اخلاص، توكل، تواضع، رعايت حدود الهي، رفتار مهربانانه با اسيران و به طور كلي سبك زندگي اسلامي در رفتار رزمندگان و شهداي ما كاملاً برجسته است و تصوير اين نقاط درخشان و الهام بخش بايد با كارهاي هنري در مقابل چشم مردم دنيا قرار داده شود.

رئيس جمهور:
مسأله معيشت مردم جزء دغدغه هاي اولويت دار دولت است

آيت الله رئيسي كه به مناسبت يكصدمين روز خدمت خود به عنوان رئيس جمهمور در گفت و گوي زنده شركت كرده بود با اشاره به تلاش هاي دولت براي تهيه واكسن گفت: به كشورهاي سازنده واكسن تماسي داشتم و شخصاً اين موضوع را پيگيري كردم. همچنين براي تامين ارز اين واكسن ها آقاي مخبر معاون اول رياست جمهوري پيگيري كردند و وزارت خارجه يك ستادي در رابطه با تزريق واكسن و واردات واكسن ايجاد كردند تا مسأله اول دولت، واكسن و وارد كردن آن به كشور باشد.

وي در ادامه موضوع معيشت را مورد اشاره قرار داد و گفت: مسأله معيشت و نان مردم جزء دغدغه هاي اولويت دار دولت است اما اين دولت شرايط را با مشكلات زياد آغاز كرد، مثلا در بحث كالاهاي اساسي نگراني هايي بود اما امروز شرايط در تأمين و ذخاير كالاهاي اساسي بسيار مطلوب و خوب است.

رئيس جمهور با بيان اين كه ثبات اقتصادي و كنترل قيمت ها بايد ادامه پيدا كند، اظهار داشت: تمام تلاش دولت اين است كه ثبات اقتصادي در كشور اتفاق بيفتد، چرا كه ثبات براي توليدكننده، مصرف كننده، خريدار، فروشنده و همه بسيار مهم است.

رئيسي با تاكيد بر اين كه بازار بايد قابل پيش بيني باشد و بتواند چند ماه آينده را تخمين زد، گفت: ما دنبال تحقق چنين شرايطي در كشور هستيم و تحقق اين شرايط را نيز دست يافتني مي دانيم.

رئيس دولت سيزدهم تصريح كرد: هر چه كار دولت پيش مي رود با اين كه مي بينم مشكل وجود دارد، اما راهكار هم هست و هيچ بن بستي وجود ندارد. جوانان و مردم انسداد را حس نمي كنند، راه برون رفت وجود دارد.

رئيس جمهور با بيان اين كه با كمك مردم مشكلات را حل خواهيم كرد، تصريح كرد: ساعتي نيست كه از دغدغه هاي مردم غافل شوم، مبالغه هم نمي كنم. از لحظه اي كه از بعد از نماز صبح كار را آغاز مي كنم دغدغه هاي مردم را پيگيري مي كنم.

طرح ماليات بر عايدي سرمايه در مرحله جمع بندي قرار دارد

غلامرضا مرحبا سخنگوي كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي در گفت و گو با فارس در تشريح جزئيات نشست اين كميسيون اظهار داشت: در بخش اول اين جلسه رئيس اتحاديه فرش دستباف ايران و بافندگان فرش و بخش خصوصي فعال حضور داشته و درباره حمايت از فرش دستباف به عنوان يك هنر ملي، احياي فرش روستايي و فرش بافان و رفع مشكلات آنها در حوزه بيمه، حمايت بانكي و ماليات اظهار نظر كردند.

وي افزود: در بخش دوم اين نشست، مديران بانك ملي ايران حضور داشته و درباره مشكلات، فرصت ها، تهديدات، ترازنامه و صورت هاي مالي و... به اعضاي كميسيون اقتصادي گزارش دادند، در اين نشست بر تغيير ساختار بانك ملي براي پاسخگويي به نيازهاي روز جامعه تاكيد شد.

وي گفت: طرح ماليات بر عايدي سرمايه نيز در اين جلسه بررسي و قرار شد، متن تهيه شده توسط مركز پژوهش هاي مجلس در اختيار دستگاه ها از جمله بانك مركزي، اتاق بازرگاني، اتاق اصناف و... قرار گيرد تا آنها نظرات كلي خود را اعلام و بعد از جمع بندي طي جلسه هفته آينده در صحن كميسيون مطرح شود.

آيت الله جنتي:
سياست و اقتصاد بايد بر محور تقوا باشد

رئيس مجلس خبرگان رهبري در مراسم تكريم و معارفه رئيس جديد شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي و نماينده ولي فقيه در اين شورا با بيان اين كه شورا از قديمي ترين شوراهاست كه از ابتداي انقلاب شكل گرفته است، گفت: بنا بود فقط يك صدا از اين نهاد بيرون بيايد، «هماهنگي تبليغات اسلامي» يعني از صدا و سيما تا ساير نهاد ها و رسانه ها همه يك حرف بزنند و شاهد اختلاف نباشيم.

وي با بيان اين كه تا مردم هستند، قدرت هست گفت: تا پشتوانه مردم وجود دارد قوت بسيار است؛ بنابراين سعي بر اين بوده كه مسيري مردمي پيش گرفته شود.

آيت ا... جنتي تاكيد كرد: هرچه از مردم نجيب، مجاهد و هميشه در صحنه تشكر كنيم كم است؛ عملكرد مردم طوري بوده كه دشمن از ورود و نفوذ به نظام از طريق مردم قطع اميد كرده است.

وي اظهار داشت: وظيفه همه تقوا است؛ بايد همچون اميرالمومنين بر تقوا تاكيد كنيم. تقوا بايد محور باشد، يعني سياست و اقتصاد و هر حركت ما بايد بر اين اساس باشد. اگر اين چنين باشد موفق خواهيم شد و اگر اين طور نباشد ناموفق مي مانيم.

نيمي از پرونده هاي حقوقي مربوط به شكايات در حوزه اراضي و املاك است

علي خضريان نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي در تشريح نشست اين هفته كميسيون اصل نود قانون اساسي به گزارش كميته حقوقي و قضائي اين كميسيون اشاره كرد و گفت: اين گزارش درباره نحوه اجراي قانون كاداستر(حدنگار) بود كه داراي موانعي براي اجرا بود و ايراداتي داشت.

نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي در ادامه با اشاره به تصويب اين گزارش در صحن بعد از بررسي هاي صورت گرفته، به فارس گفت: نظر به شكايات متعدد در خصوص تخلفات و جرائم صورت گرفته در حوزه اراضي و املاك و ميزان دعاوي مطروحه در نظام قضايي كه باعث تشكيل حداقل ۵۰ درصد پرونده هاي حقوقي شده بود كه ريشه در اين موضوع داشت، گزارشي با تاكيد بر تسريع در رفع اطاله دادرسي، كاهش پرونده ها و شفاف سازي در مواجهه با پديده زمين خواري تهيه شد.

وي افزود: كميسيون اصل نود اين گزارش را پس از برگزاري جلسات متعدد با دستگاه هاي ذيربط و كارشناسان، به تصويب رساند.

اوليانوف:
لحن ايران نشان مي دهد كه فضا براي مذاكرات بيشتر وجود دارد

يك مقام ارشد وزارت خارجه ايران در ارتباط با دو سند اخيري كه هيأت مذاكره كننده ايران به طرف هاي مقابل ارائه كرد و مربوط به لغو تحريم هاي يكجانبه و ظالمانه آمريكا عليه جمهوري اسلامي و فعاليت هاي هسته اي ايران مي شد، گفت: «متن پيشنهادي ايران مبتني و براساس پيش نويس ۶ دور قبل بوده و همان متن مبنا قرار گرفته و اصلاحات و پيشنهادهاي مورد نظر ايران بر روي متن مشخص شده و ارائه شده اند. اين پيشنهادها از آن جهت كه كاملا منطبق بر برجام ارائه شده، طبيعتا حداكثري نبوده و نيستند، اما متاسفانه رويكرد طرف مقابل نسبت به تعهداتش حداقلي است.»

اوليانوف نيز در پيامي كه روز دوشنبه در صفحه توييتري خود منتشر كرد، درباره اظهارات اين مقام ارشد وزارت خارجه ايران نوشت: «به نظر من، لحن اين اظهارنظرات نشان مي دهد كه فضا براي مذاكرات بيشتر وجود دارد.»

نماينده روسيه در مذاكرات وين ادامه داد: «همانطور كه به طور مكرر به تمامي شركاي خود در مذاكرات وين گفته ام، صبر و فقط با صبر مي توانيم به زبان مشترك برسيم. بياييد از نتيجه گيري هاي عجولانه بپرهيزيم.»

ايران در توسعه سامانه هاي دفاع موشكي از همسايگان خود پيشي گرفته است

يك وبگاه تحليلي فعال در امور نظامي نوشت، ايران در زمينه توسعه سامانه هاي دفاع موشكي از همسايگان خود پيشي گرفته است.

وبگاه «مانيتورينگ آرم ريس» كه به تحولات نظامي منطقه و اوراسيا مي پردازد در اين زمينه نوشت، در مقايسه با بخش نيرومند نظامي،صنعتي(رژيم) اسرائيل، توليدكنندگان در ايران، سامانه هاي دفاع موشكي بيشتري نسبت به آنچه كه يك ارتش عادي مي تواند به طور منطقي نگه دارد، توليد كرده اند. اين امر در رزمايش «مدافعان آسمان ولايت ۱۴۰۰» كه اواسط مهرماه برگزار شد، مشهود بود. اين رويداد سه يا چهار روزه قرار بود قابليت همكاري شاخه هاي مختلف پدافند هوايي ارتش را آزمايش كند.

به نوشته اين وبگاه، پوشش درخشان رسانه هاي ايران از رزمايش«مدافعان آسمان ولايت ۱۴۰۰»، سامانه هاي پدافند هوايي، به ويژه رادارهاي ميان برد و دوربرد را برجسته كرد، تا آن جا كه مي توان مطمئن شد حداقل هشت مدل از سامانه هاي موشكي متحرك استفاده شده و همه بومي هستند. در رزمايش آسمان ولايت ۱۴۰۰، سامانه هاي دفاع موشكي برد بلند «باور-۳۷۳» و ميان برد «جوشن»، «۱۵ خرداد»، «سوم خرداد»، «طبس» و «مرصاد-۱۶» مشاهده شدند.

‏كارگردان «بازي مركب» فيلمسازي بلد نيست

مسعود فراستي در نقد سريال كره اي «بازي مركب» گفت: فيلمساز ادعا مي كند ضد سرمايه داري است، اما كاملا همراه آن است.

مسعود فراستي در نقد سريال كره اي «بازي مركب» گفت: فيلمساز ادعا مي كند ضد سرمايه داري است، اما كاملا همراه آن است. حركات دوربين هم نشان مي دهد كارگردان فيلمسازي بلد نيست.

فراستي گفت: خشونت از دلايل موفقيت اين سريال است. خشونتي كه در محصولات كره وجود دارد و در فيلم «انگل» هم وجود داشت، خشونتي ضدانساني و عنان گسيخته است و در حالي كه مدعي است عليه سرمايه داري است، به شدت مبلغ سرمايه داري است. فراستي با بيان اين كه دوربين طرف مهاجمان است نه مردم، گفت: در واقع دوربين كه ساده ترين وسيله براي همذات پنداري است، از سويي كارگردان نمي داند بايد كجا قرار بگيرد. همين ۵ دقيقه نشان مي دهد كه كارگردان، فيلمسازي بلد نيست.

سخنگوي وزارت خارجه:
طرف مقابل هيچ ايرادي در متون ايران نگرفت

سخنگوي وزارت خارجه گفت: دو پيش نويس را بر اساس متون شش دور مذاكرات قبلي به طرف مقابل ارائه كرديم. پيش نويس اول در خصوص رفع تحريم ها است.

وي گفت: پيش نويس دوم بر اساس توقف اقدامات جبراني ما در صورت رفع تحريم ها است و منتظريم نظر طرف مقابل را درباره دو پيش نويس دريافت كنيم. هر كجا لازم باشد هم سندها و پيش نويس هاي جديد قابل رد و بدل شدن است.

 توئيت گرديكاش از ما نپرسند كه بعد از شهدا چه كرديم
كاربرفضاي مجازي در توييتر نوشت: طي عمليات تفحص، در منطقه چيلات، پيكر دو شهيد پيدا شد... يكي از اين شهدا نشسته بود و با لباس و تجهيزات كامل به ديوار تكيه داده بود. لباس زمستاني هم تنش بود و سر شهيد ديگري را كه لاي پتو پيچيده شده بود را بر دامن داشت.
معلوم بود كه شهيدِ درازكش مجروح بوده است. خوب، پلاك داشتند، پلاك ها را ديديم كه به صورت پشت سر هم است.۵۵۵ و ۵۵۶. فهميديم كه آن ها با هم پلاك گرفته اند.
معمولا اين ها كه با هم خيلي رفيق بودند، با هم مي رفتند پلاك مي گرفتند. اسامي را مراجعه كرديم در كامپيوتر.
ديديم كه آن شهيدي كه نشسته است، پدر است و آن شهيدي كه درازكش است، پسر است... پدري سر پسر را به دامن گرفته است.
شهيد سيد ابراهيم اسماعيل زاده موسوي پدر و سيد حسين اسماعيل زاده پسر است اهل روستاي باقر تنگه بابلسر.
كاش از ما نپرسند كه بعد از شهداء چه كرديم.
آقاي اژه اي خود دانيد!
محمد پازوكي با اشاره به عملكرد دولت گذشته نوشت: سيد ابراهيم رئيسي: ۸ ميليارد دلار ارز ترجيحي كه قرار بود امسال براي تامين كالاهاي اساسي هزينه شود، قبل از آغاز فعاليت اين دولت تمام شده بود!
آقاي اژه اي و نمايندگان مجلس اگر غيرت داشته باشيد بايد روحاني را محاكمه كنيد. حالا خود دانيد.
‏مثل كارمند بانك باشيد
كاربر توئيتري «محسن قرائتي» هم نوشت: كارمند بانك، يكبار از مشتري پول مي گيرد و يكبار پول مي دهد. نه وقتي كه مي گيرد خوشحال است و نه وقتي مي پردازد ناراحت است. زيرا مي داند امانتداري بيش نيست. قرآن مي فرمايد: آنگونه باشيد كه اگر چيزي از دست داديد تأسف نخوريد و اگر چيزي به دست آورديد، سرمست نشويد.
عاقبت دشمني با نظام
‏كاربر ديگري نوشت: هركسي رو ديدم با جمهوري اسلامي مخالفت كرده تهش رسيده به جايي كه با اهل بيت هم مشكل پيدا كرده!
روحاني از همسايگان خارجي غافل بود
‏"حسن صادقي نژاد" در توئيتي نوشت: امروز هيئت اماراتي به ايران آمد؛ سالها بود كه ايران به دليل تمركز روي برجام و نزديكي به غرب از همسايگان غافل شده بود كه اين امر مشكلات اقتصادي و امنيتي زيادي را سبب شد. حالا در دولت رئيسي شاهد ترميم زخم هشت ساله بر سياست خارجي هستيم...
مسببان ديروز؛ طلبكاران امروز!
يك فعال فضاي مجازي نوشت: در تاريخ ثبت كنيد روزي كه ما ۸ سال براي آب خوردنمان از غرب گدايي ميكرديم چگونه عربستان با آب شيرين كن ها در فرايند حرارتي، اسمز معكوس و خورشيدي توانست عربستان بي آب و علف را به پر آب ترين كشور خاورميانه تبديل كند.
شفاي لال ها به وقت خدمت
كاربرفضاي مجازي در توييتر نوشت: ‏يكي وعده داد، عمل نكرد، دروغ گفت،اخرشم گفت مگه ديوانه ام كه وعده ۱۰۰ روزه بدم!
يكي هم كار كرد و كار و بعد ۱۰۰ روز اومد نشست صادقانه كارهايي كه تونسته تا الان انجام بده و ضعفها و كاستي ها رو با مردمش درميون گذاشت.
نميدونم چرا لال ها موقع ديدن خدمت به مردم شفا مي گيرند ؟!

 اخبار ويژهخودكشي سرباز اسرائيلي به دليل ترس از حزب الله لبنان
كانال تلگرامي ايرانيك تي وي نوشت: ‏اسحاق تشين سرباز يگان چترباز ارتش صهيونيستي كه در جنگ لبنان مشاركت داشت و مجروح شد مشكلات رواني سختي داشت، امروز با ۲۰ ضربه چاقو خودكشي كرد!
خواهرش مي گويد او فرياد ميزد پنجره ها را ببنديد، حزب الله شنود مي كند!

در حفظ امنيت ملي و سرزميني خود با هيچ طرفي تعارف نداريم
حسين اميرعبداللهيان وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران با بيان اين كه ايران در حفظ امنيت ملي و سرزميني خود با هيچ طرفي تعارف ندارد، درباره مذاكرات وين گفت: به دنبال توافقي خوب از مسير مذاكراتي متين، قوي و منطقي هستيم.
رئيس دستگاه ديپلماسي همچنين يادآور شد: ما شرايط افغانستان را درك مي كنيم و هنوز نيروهاي مرتبط با هيأت حاكمه سرپرستي و موقت در مرزهاي با همسايگان كنترل لازم را ندارند. اما مايلم در اين جا اين نكته را با صراحت اعلام كنم كه جمهوري اسلامي ايران در حفظ امنيت ملي و سرزميني خود با هيچ طرفي تعارف ندارد و به مسؤوليت هيأت حاكمه سرپرستي در كابل اين موضوع را توجه مي دهيم كه توجه و تمركز بر مسؤوليتشان در اين دوره انتقالي بايد محور اصلي كار قرار بگيرد.

دستور ويژه رئيس دستگاه قضا براي بررسي بازار بورس
حجت الاسلام والمسلمين محسني اژه اي، رئيس قوه قضائيه، در جلسه شوراي عالي قوه قضائيه با اشاره به اهميت رسيدگي به وضعيت بورس تاكيد كرد: مسأله بورس از سوي سازمان بازرسي كل كشور و دادستان كل كشور در گذشته دنبال شده است، اما به نظر من كفايت نمي كند و عقيده دارم بسياري از موضوعات را اگر يك بار دنبال شوند و سپس رها شوند ما به نتيجه مطلوب خود نخواهيم رسيد.
وي اضافه كرد: كماكان به ذهن مي رسد و قرائن و شواهد اين گونه حكايت مي كند يك روال عادي و متعارف در بورس رقم نمي خورد، بنابراين بار ديگر رسيدگي به اين موضوع را درخواست مي كنم. دستور مكتوب اين موضوع به رييس سازمان بازرسي كل كشور هم ابلاغ شد، گزارشات قبلي خود را به روز كرده و اين موضوع را دنبال، پيگيري و تعقيب كنيد تا اگر تخلف و جرمي صورت گرفته است به هيچ وجه قابل بخشش بخشش و اغماض نيست.
رئيس دستگاه قضا عنوان كرد: تعداد كثيري از مردم ما اعتماد كردند و پول خود را وارد بورس كردند و حالا متضرر شده اند. بخشي از اين ضرر ها در بورس طبيعي است، زيرا بايد آموزش مي ديدند و توجه و رعايت مي كردند اما به هر صورت بسياري از افراد تقريبا هستي خود را وارد بورس كردند و با مشكل جدي مواجه شدند؛ بنابراين بازرسي كل كشور به گزارش هاي قبل اكتفا نكنند و اين موضوع را به صورت جدي دنبال و پيگيري كنيد و اگر تخلف و جرمي رخ داده بود آن را به دادگستري و مسؤولين ذي ربط گزارش كنيد.
حجت الاسلام والمسلمين محسني اژه اي ادامه داد: دادستان كل كشور هم اين موضوع را رها نكنند و در شورا هاي عالي بورس و ساير جلسات مجدد آن را پيگيري كنند. فرضا اگر مشخص شد هيچ اشكالي هم وجود نداشت باز هم براي مردم به صورت شفاف روشن شود، در حال حاضر براي مردم اين ذهنيت وجود دارد كه تخلفاتي صورت گرفته است.