صفحه بين الملل

بازي با دم شير در ساحل ارس

تنش‌ در مرزهاي شمال غربي كشورمان افزايش يافته و فيلم‌هاي متعددي از استقرار نيروهاي نظامي ايران در مناطق مرزي با ارمنستان و جمهوري آذربايجان منتشر شده است.

ماجرا از كجا شروع شد؟

چند مسأله دليل عمده ايجاد تنش‌ در اين منطقه شده است: اول اين‌كه نيروهاي نظامي جمهوري آذربايجان محور گوريس قاپان را مسدود كرده و اجازه عبور خودروهاي سنگين از اين مسير را نمي‌دهند. در كنار اين اتفاق مانور نظامي مشترك جمهوري آذربايجان، پاكستان و تركيه طي روزهاي گذشته در نزديكي‌هاي مرز ايران نيز مسأله ديگري بود كه باعث ايجاد حساسيت‌ها در كشورمان شد.

مسأله ديگر نيز اظهارات تند و خارج از شؤون ديپلماتيك نماينده‌هاي مجلس جمهوري آذربايجان عليه تماميت ارضي جمهوري اسلامي ايران بوده است. آخرين مسأله در اين حوزه نيز احتمال تغييرات مرزي و معامله بر سر مناطقي از خاك ارمنستان و جمهوري آذربايجان است كه در نتيجه آن بخشي از خاك ارمنستان كه هم مرز با جمهوري اسلامي ايران است به جمهوري آذربايجان واگذار مي‌شود و عملا ارمنستان مرز خود با ايران را از دست مي‌دهد.

حاشيه و متن اين ماجرا چيست؟

اظهارات مسوولان جمهوري آذربايجان يا برخي از تحركات مانند ممانعت از صادرات ايران به ارمنستان موضوعي نيست كه بتواند درگيري را در اين سطح بالا بكشاند. آنچه مهم است فعال شدن آمريكا و اسرائيل جهت اقدامات نيابتي در مرزهاي شمال غربي كشورمان است.

سعدالله زارعي در يادداشتي مي‌نويسد: " دولت ارمنستان و شخص پاشينيان كه در مقايسه با دولت سابق اين كشور، غرب‌گرا محسوب مي‌شود، در چارچوب يك طرح آمريكايي - تركيه‌اي و به اميد واهي برخوردار شدن از مواهب سياسي و اقتصادي به اين طرح پيوسته است در حالي كه خيانت به كشور ارمنستان مي‌باشد.

در اين صحنه آمريكا به جاي حضور مستقيم و آشكار از ظرفيت روابط امنيتي حدود ۳۰ ساله رژيم صهيونيستي با دو جمهوري آذري و ارمني استفاده مي‌كند. اگرچه آمار دقيقي در دست نيست اما خبرهاي متعدد بيانگر حضور امنيتي رو به رشد رژيم اسرائيل به‌خصوص در جمهوري آذربايجان با محوريت «پايگاه هوايي قبله» مي‌باشد. عدد نيروهاي امنيتي اسرائيل بين ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر ذكر شده و اين در حالي است كه اين رژيم جنايتكار در دهه گذشته نفوذ اساسي در اركان جمهوري آذربايجان و خانواده الهام علي‌اف پيدا كرده است به‌گونه‌اي كه سران صهيونيست از آذربايجان به «لبنان اسرائيل» ياد كرده و گفته‌اند ما از اين طريق مي‌توانيم جمهوري اسلامي را با يك چالش امنيتي طولاني‌مدت مرزي درگير كرده و از اثرگذاري‌ آن در منطقه بكاهيم. البته معلوم است كه اين ادعاها با توان آنان در تبديل به واقعيت فاصله اساسي دارد."

آنچه واضح است يك رخداد فرامنطقه‌اي در حال وقوع است كه حاصل پيوند گرايش‌هاي نوعثماني گرايانه با صهيونيسم است و تركيه نيز در اين ميان تلاش دارد نقش خود را براي ايفاي يك محور همراه و همسو با اين تحولات به خوبي ايفا كند.

اشتباه جمهوري آذربايجان و ارمنستان چيست؟

جمهوري آذربايجان سالهاست كه كشور خود را مامن جريان‌هاي حامي اسرائيل و حتي حضور مستقيم صهيونيسم در منطقه كرده است. اين كشور فراموش كرده است كه در بحران‌هاي جدي و تاريخي اين منطقه، ايران بوده است كه از تماميت ارضي اين كشور حمايت كرده و نگذاشته قدرت‌هاي فرامنطقه‌اي نظم استراتژيك اين منطقه را برهم بزنند. ايران در قبال ارمنستان نيز نقش همسايگي خود را به درستي ايفا كرده است. ايران تلاش كرده است طبق يك راهبرد كلان همسايگاني امن و قدرتمند داشته باشد. اما اكنون ارمنستان با رئيس جمهوري غرب‌گرا و جمهوري آذربايجان با دولتي همراه با اسرائيل به دنبال ايفاي نقش نيابتي در تقابل با جمهوري اسلامي ايران هستند.

جمهوري آذربايجان كشوري شيعه است و طبيعتا در كوتاه مدت به لحاظ اعتقادي با جريان‌هاي ضد دين و ضد شيعه غرب و اسرائيل به تقابل اجتماعي خواهد رسيد. اين اصلي‌ترين اشتباه جمهوري آذربايجان است.

ارمنستان نيز بايد به اين مسأله توجه داشته باشد كه كشورهاي مهم منطقه چگونه ايفاي نقش مي‌كنند و در اين ماجرا اگر نقش مهم و تاثيرگذار كشورهاي مهمي همچون ايران و روسيه ديده نشود قطعا در معادلات منطقه امكان پيش‌روي وجود نخواهد داشت.

ايران چه مي‌خواهد؟

دو مسأله اصلي توسط ايران دنبال مي‌شود: اول اين‌كه ايران حضور پررنگ اسرائيل را در مرزهاي خود نمي‌پذيرد و نمي‌تواند اجازه دهد دشمنان مردم ايران خود را در اطراف مرزهاي ايران تجهيز كنند. مسأله دوم اين‌كه ايران به هيچ عنوان نمي‌تواند تغييرات مرزي را در مناطق شمال غربي خود بپذيرد.

اصل حسن همجواري مسأله‌اي است كه بايد همسايگان به آن احترام بگذارند. ايران همواره خواهان امنيت و قدرت براي همسايگان خود بوده است و انتظار اين است كه همسايگان نيز اين مسأله را متقابلا رعايت كنند.

با ساخت اپليكيشن‌ها و وب‌سايت‌هاي مخصوص صورت مي‌پذيرد؛
دسترسي آسان‌تر مسلمانان به محصولات حلال در بازارهاي جهاني

محصولات حلال تنها به مواد غذايي و آشاميدني محدود نمي‌شود، بلكه طيف بزرگي از خدمات و محصولات را شامل مي‌شود. محصولات آرايشي و بهداشتي، خدمات مسافرتي، گردشگري، حمل و نقل و داروسازي از مهمترين حوزه‌هايي هستند كه گواهينامه حلال در مورد آنها صادر مي‌شود

به گزارش صداي حوزه، صنعت غذاي حلال و به طور كلي محصولات حلال با توجه به افزايش جمعيت مسلمانان در كشورهاي غير اسلامي وارد مرحله جديدي شده و اين موضوع باعث شده كه شركت‌هاي فعال در حوزه‌هاي مختلف، بيش از هر زمان ديگري به توليد محصولات حلال روي آورند.

لازمه ورود به بازار حلال، گرفتن گواهي‌نامه حلال است. گواهي حلال سندي است كه تضمين مي‌كند محصولات و خدمات مورد نظر براي جمعيت مسلمانان براساس قوانين اسلامي تهيه شده و بنابراين براي مصرف در كشورهاي مسلمان و كشورهاي غربي كه گروه قابل توجهي از جمعيت مسلمان آن‌ها به دستورات اسلامي پايبند هستند، مناسب است.

برخلاف انتظار، محصولات حلال تنها به مواد غذايي و آشاميدني محدود نمي‌شود، بلكه طيف بزرگي از خدمات و محصولات را شامل مي‌شود. محصولات آرايشي و بهداشتي، خدمات مسافرتي، گردشگري، حمل و نقل و داروسازي از مهمترين حوزه‌هايي هستند كه گواهينامه حلال در مورد آنها صادر مي‌شود.

با اين همه مشكلاتي در اين زمينه وجود دارد. نبود استانداردهاي يكسان براي تأييديه‌هاي حلال در كشورهاي مختلف و نبود تبليغات مناسب باعث شده كه بسياري از شركت‌ها از گرفتن تأييديه حلال خودداري كنند. اين موضوع باعث شده كه بسياري از مسلمانان در كشورهاي غيراسلامي در دسترسي به خدمات و محصولات حلال با مشكلات بسياري روبه‌رو شوند و گاهي يافتن محصول حلال براي آنها غيرممكن باشد. در اين شرايط مسلمانان يا مجبور به استفاده از محصولات غير حلال شده و يا استفاده از آن محصول را به طور كلي كنار مي‌گذارند.

با توجه به اين مشكلات، برخي از استارت‌آپ‌ها و شركت‌هاي فعال در حوزه فناوري تلاش كرده‌اند كه امكاني را براي مسلمانان در راستاي دسترسي به محصولات حلال پيدا كنند. ساخت اپليكيشن‌هاي موبايلي و وب‌سايت‌هايي براي معرفي محصولات حلال با هدف آسان‌تر كردن دسترسي به اين محصولات از جمله اين اقدامات نوآورانه است.

«اسكن حلال»(Scan Halal) يكي از همين اپليكيشن‌ها است كه از سوي شركتي به همين نام در شهر شيكاگو واقع در ايالت ايلينويز آمريكا ساخته شده است. شركت اسكن حلال، سازمان حلال مستقلي در سطح جهاني است كه در حوزه آموزش، حمايت و ترويج محصولات حلال فعاليت مي‌كند.

 ديدگاه

تكاپوي عثماني‌ها در مرزهاي شمال‌غرب


ابوقاسم
تركيه از دو دريچه تركيسم و اخوانيسم به دنبال افزايش نفوذ خود در كشورهاي آسياي ميانه است، تركيه براي فراهم سازي مقدمات افزايش سطح نفوذ خود در آسياي ميانه به اتصال زميني به كشورهاي عضو شوراي همكاري ترك زبان نيازمند است تنها راه حاصل شدن اين مهم قيچي شدن مرز زميني ايران_ارمنستان است. جنگ قره باغ با همين اهداف تغييرات سرزميني راه اندازي شد.
تركيه با ارتباط زميني كه به نخجوان دارد با انگيزه اتصال به كشورهاي ترك زبان و افزايش نفوذ خود در آسياي مركزي با نقشه مشترك خود با الهام علي اف پروژه كريدور زنگزور در نوار مرزي ايران_ارمنستان را مطرح كرده اند، پروژه‌اي كه اتصال زميني ايران با ارمنستان را قطع خواهد كرد. اگر اردوغان پيروز اين قمار بشود به ثمن بسيار ارزشمندي دست خواهد يافت.
حلقه گمشده اتصال زميني خود با كشورهاي ترك زبان و طبيعتا آسياي مركزي را وصل خواهد كرد، كريدور شمال جنوب را براي رسيدن به شمال شرق اروپا به انحصار حكومت باكو و خودشان درخواهند آورد و با كريدور خزر_مديترانه عملا طرح ايران براي اتصال كشورهاي آسياي مركزي و جنوب شرق آسيا از طريق تهران_بغداد_دمشق به مديترانه را ناك اوت خواهد كرد وبالاتر از آن ايران را از مسير كريدور شمال_جنوب نيز كنار خواهد زد.
به نظر مي‌آيد با اين تفاسير معنا ومفهوم لشكركشي‌هاي ايران به مرزهاي شمال غرب كشور را متوجه شده باشيم، ايران نه براي كمك به ارمنستان بلكه براي حفظ منافع موقعيت ژئوپوليتيكي خود در منطقه و نقش آفريني در طرح‌هاي بزرگ اقتصادي و تجاري جهان بايد از ايجاد هرگونه كريدور در مرزهاي كشور جلوگيري كند.
تركيه و آذربايجان بازيگران مستقيم و آمريكا و رژيم صهيونيستي بازيگران مخفي اين قمار هستند تا در روند كريدور طلايي شمال_جنوب وحضور ايران در اين محور چالش سازي كنند. ايران نبايد از امتيازات جغرافياي خود عقب نشيني كند و طبيعتا براي حفاظت از تنها مسير امن خود براي كريدور شمال_جنوب كه از استان سيونيك ارمنستان مي‌گذرد محافظت كند.

 کوتاه از جهانترور سليماني اوج همكاري رژيم صهيونيستي با آمريكا
فرمانده ارشد يگان اطلاعاتي ارتش اسرائيل اعتراف كرد ما طرف آمريكايي را متقاعد به ترور(سردار) قاسم سليماني كرديم.

بايدن و شكست فشار حداكثري
نظريه‌پرداز و استاد مطرح روابط بين‌المللي در يادداشتي ضمن اشاره به شكست مكرر فشار حداكثري عليه ايران نوشته رئيس‌جمهور فعلي آمريكا در حال اجراي اين سياست است. بايدن در حال حركت به سمت نسخه خودش از "فشار حداكثري" است كه بارها امتحان شده اما هيچ‌گاه نتيجه نداده است

افزايش نرخ خودكشي ميان نظاميان آمريكا
وزارت دفاع آمريكا(پنتاگون) در گزارش سالانه درباره خودكشي در ارتش اين كشور اعلام كرد كه 580 سرباز طي سال 2020 خودكشي كرده و در 5 سال گذشته اين عمل در ميان سربازان 41.4 درصد افزايش يافته است.

اعتراف آشكار افسر آمريكايي
آمريكا قتل، جنگ و خونريزي زيادي به راه انداخته است؛ من فكر مي‌كنم كه تا حدّ خيلي زيادي، دست‌هاي پشت پرده اسرائيلي‌هاي صهيونيست در كار است كه در سياست و فرهنگ آمريكا نفوذ كرده‌اند.

آمار قربانيان خشونت پليس آمريكا سانسور مي‌شود
روزنامه يو اس‌اي تودي، نتايج يك مطالعه و تحقيق جديد حاكي است بيش از نيمي از كساني كه به واسطه خشونت نيروهاي پليس در آمريكا كشته مي‌شوند، در آمارهاي رسمي دولت ذكر نمي‌شوند و سياهپوستان آمريكايي طبقه‌اي هستند كه بيشترين احتمال مواجه شدن با خشونت پليس را دارند.