صفحه اخبار

رهبر انقلاب:
راه‌حل حوادث شمال‌غرب جلوگيري از دخالت ارتش‌هاي بيگانه در اين كشورها است

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي فرمانده معظم كل قوا در ارتباط تصويري با مراسم مشترك دانش‌آموختگي دانشجويان دانشگاه‌هاي افسري نيروهاي مسلح در دانشگاه افسري امام حسين عليه‌السلام، اين نيروهاي پر افتخار را «قلعه مستحكم امنيت ملت سربلند ايران و ميهن مقتدر و عزيز» خواندند و افزودند: دخالت بيگانگان در منطقه مايه اختلاف و خسارت است و همه مسائل و حوادث بايد بدون دخالت بيگانه و با الگوپذيري كشورهاي منطقه از اقتدار و عقلانيت ايران و نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي حل شود.

فرمانده كل قوا با اشاره به تحقق فرموده اميرمؤمنان درباره نيروهاي مسلح افزودند: به فضل الهي، نيروهاي مسلح ايران امروز به معناي واقعي كلمه سپر دفاعي ملت و كشور در مقابل تهديدهاي سخت دشمنان بيروني و دروني هستند.

رهبر انقلاب افزودند: وقتي كشورهاي اروپايي به علت اتكاء به آمريكا، يعني كشوري كه با اروپا مخالف هم نيست در تحقق امنيت پايدار احساس كمبود مي‌كنند، حساب كشورهاي ديگر كه نيروهاي مسلح خود را تحت كنترل آمريكا و ديگر بيگانگان قرار داده‌اند، مشخص است.

فرمانده كل قوا، تأمين امنيت با تكيه بر ديگران را فقط يك توهم خواندند و گفتند: كساني كه به اين توهم دچارند سيلي آن را به‌زودي خواهند خورد چرا كه دخالت مستقيم يا غيرمستقيم بيگانگان در امنيت و جنگ و صلح هر كشوري، فاجعه‌اي مصيبت‌بار است.

رهبر انقلاب افزودند: ارتش‌هاي منطقه مي‌توانند امنيت منطقه را تأمين كنند و نبايد اجازه دهند كه ارتش‌هاي بيگانه براي حفظ منافع خود، دخالت يا حضور نظامي داشته باشند.

بخش قابل توجهي از دولتمردان روحاني از تُجار بزرگ بودند

رئيس كميسيون ويژه جهش توليد در مجلس شوراي اسلامي، ضمن نقد و ارزيابي عملكرد دولت سابق در اداره كشور به ويژه در حوزه اقتصاد، «خودشيفتگي در حكمراني، خطاي راهبردي در ديپلماسي و ناكارآمدي مديران اجرايي به دليل تعارض منافع» را از علل بروز مشكلات گسترده در سال‌هاي اخير توصيف كرد.

«سيد شمس‌الدين حسيني» وزير اسبق امور اقتصادي و دارايي و نماينده كنوني مجلس شوراي اسلامي در گفتگو با فارس با ارائه آمار و ارقام قابل تأملي از تغيير شاخص‌هاي اقتصادي در دولت حسن روحاني معتقد است، رئيس جمهور و دولتمردان جديد بجاي آن‌كه درگير اصلاحات جزئي اجرايي و نهادسازي‌هاي سطحي شوند، بهتر است اصلاحات ساختاري و نهادي را جدي بگيرند؛ اقدامي كه سخت‌تر است، اما قطعا به حال مردم مفيدتر خواهد بود.

اميرعبداللهيان:
سياست خارجي و اقتصاد كشور را به مذاكرات و برجام محض گره نمي‌زنيم

وزير امور خارجه با بيان اين‌كه سياست خارجي و اقتصاد كشور را به مذاكرات و برجام محض گره نمي‌زنيم، تصريح كرد: به طرف‌هاي مقابل گفتيم نيت ما جدي است و ما مرد مذاكره و مرد عمل هستيم.

حسين اميرعبداللهيان وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران در برنامه نگاه يك شبكه اول سيما درباره تحولات اخير در مناسبات بين ايران و جمهوري آذربايجان اظهار داشت: مناسبات مردمي بين دو كشور در عاليترين سطح برقرار است و مناسبات سياسي و روابط دوجانبه نيز مناسباتي متين و رو به رشد است.

وزير خارجه بيان كرد: يك اتفاقاتي در ماه‌هاي گذشته و به ويژه پس از آزادسازي مناطق اشغال شده قره باغ رخ داده كه جمهوري اسلامي ايران نيز در عاليترين سطح از آزادسازي مناطق اشغالي حمايت كرد

اين ديپلمات ارشد ايراني بيان كرد: در روزهاي اخير با برگزاري مانور در مقابل اقداماتي كه صهيونيست‌ها و تروريست‌ها در منطقه انجام داده بودند، پيامي براي صهيونيست‌ها و تروريست‌ها ارسال كرديم، البته آقاي الهام علي اف رئيس جمهور آذربايجان دو سه روز پيش اظهارات منفي را راجع به ايران بيان كرد كه در مسير ديپلماتيك اعتراض خود را بيان كرديم.

قاليباف:
طرح شفافيت در هفته‌هاي آتي در دستور كار مجلس قرار مي‌گيرد

محمدباقر قاليباف در نطق پيش از دستور خود در نشست علني مجلس گفت:‌در هفته‌هاي آتي بررسي مجدد طرح شفافيت آراء نمايندگان در دستور كار مجلس قرار خواهد گرفت.

رئيس مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: مراحل اصلاح اين طرح با اعمال نظر نمايندگان محترم در كميسيون آئين‌نامه داخلي به پايان رسيده و به رأي نمايندگان گذاشته خواهد شد.

وي افزود: اگر اين طرح تصويب شود مجلس در مقايسه با تمامي دستگاه‌هاي اداري كشور در عرصه شفافيت روندها و فرآيندها فاصله غيرقابل مقايسه‌اي پيدا خواهد كرد.

قاليباف خاطرنشان كرد: هدف اين طرح اين است كه علاوه بر شفافيت آراء نمايندگان در حوزه‌هاي بسيار مهم فرآيندهاي تصميم‌سازي مجلس را نيز شفاف كند، در صورت تصويب نهايي اين طرح جلسات كميسيون‌ها به صورت علني برگزار مي‌شوند و براي پخش اين جلسات از طريق صدا و سيما بستري قانوني فراهم خواهد شد.حاضران، غايبان و آراء نمايندگان در جلسات كميسيون‌ها به صورت عمومي منتشر مي‌شود.

بيانيه مجلس:
هر گونه تغييرات ژئوپلتيك منطقه خط قرمز جمهوري اسلامي است

روح الله متفكر آزاد عضو هيأت رئيسه مجلس شوراي اسلامي در جلسه علني روز يكشنبه مجلس شوراي اسلامي بيانيه حمايت نمايندگان مجلس از رزمايش فاتحان خيبر در مرزهاي شمال غرب كشور را قرائت كرد كه متن آن به شرح زير است:

هر گونه تغييرات ژئوپلتيك منطقه و تغيير در مرزهاي كشورهاي همسايه، خط قرمز جمهوري اسلامي ايران است و ما در مقابل هر اقدام بيگانگان كوتاه نخواهيم آمد. همچنين كوتاه شدن خاك هيچ كشوري براي تحركات رژيم صهيونيستي را برنمي‌تابيم. رزمايش فاتحان خيبر در جداره مرزي ارس پيام‌آور صلح و اقتدار منطقه و هشدار به رژيم صهيونيستي است.

رابطه ما با مردم و كشورهاي همسايه از جمله مردم مسلمان و كشور برادر جمهوري آذربايجان ديرينه و پايدار است. اختلاف افكني‌هاي دشمنان و القائات جعلي رژيم جعلي اسرائيل اين وحدت و برادري را نخواهد گسست. مردم ايران هرگز در مقابل تعرض به امنيت منطقه و مصالح كشور كوتاه نخواهد آمد. جمهوري اسلامي ايران، برادري و حسن همجواري با كشورهاي همسايه از جمله با جمهوري آذربايجان را بارها به اثبات رسانده است. اظهارات تفرقه افكنانه و فتنه انگيز عده‌اي بر خلاف حسن همجواري است و انتظار اين است كه آذربايجان هر چه زودتر با فتنه‌انگيزي‌ها مخالفت نموده و با رفتارهاي تفرقه‌افكنانه مقابله كنند.

ما نمايندگان مجلس شوراي اسلامي ضمن حمايت از رزمايش صلح و فاتحان خيبر از وزارت امور خارجه مي‌خواهيم كه هشدار و تذكر نمايندگان به دولت‌هاي بازيگر در حوزه قفقاز را اعلام كنند.

جمهوري آذربايجان مراقب پوست موز صهيونيست‌ها و ضربه مغزي آنان باشد

حجت الاسلام عليرضا سليمي عضو هيات رئيسه مجلس شوراي اسلامي روز يكشنبه 11 مهر در جلسه علني مجلس و در تذكر شفاهي اظهار داشت: برخي مديران سابق كه سر كار هستند و عزل و نصب‌هايي انجام مي‌دهند كه مساله‌دار است.

وي افزود: آقاي مخبر معاون اول رئيس جمهور دستور داده و تاكيد داشتند كه فعلا عزل و نصب‌ها رخ ندهد اما انتصابات مساله‌دار در حال انجام است.

سليمي گفت: باقي مانده‌هاي دولت سابق گاز عزل و نصب‌ها را گرفته است و برخي مجوزها هم به نورچشمي‌ها داده مي‌شود و ما متوجه نيستيم كه چرا اين اتفاقات رخ مي‌دهد.

عضو هيات رئيسه مجلس در ادامه اظهار داشت: بايد دولت آذربايجان مراقب باشد صهيونيست‌ها آنها را مديريت نكند. مراقب باشند پوست موزي كه صهونيست‌ها زير پاي آنها مي‌گذارند آنها را زمين مي‌زند و دچار ضربه مغزي مي‌شوند، بايد بدانند كه صهيونيست‌ها به آنها نگاه ابزاري دارند و وقتي تاريخ انقضاي آنها به پايان برسد آنها را كنار خواهند گذاشت.

سليمي گفت: ايران اسلامي كشوري بزرگ و باعظمت است و اجازه تحركات برخي را نخواهد داد.

مردم نگران افزايش قيمت لوازم خانگي به خاطر قطع واردات كالاهاي كره‌اي نباشند

عزت الله اكبري تالارپشتي نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به نامه رئيس دفتر رئيس‌جمهور به وزراي اقتصاد و صنعت مبني بر قطع واردات لوازم خانگي از كره جنوبي گفت: مردم نگران افزايش قيمت لوازم خانگي به خاطر قطع واردات لوازم خانگي از كره جنوبي نباشند.

وي ادامه داد: فضاي حاكم بر بازار لوازم خانگي با فضاي حاكم بر بازار خودرو متفاوت است، چرا كه بازار لوازم خانگي يك بازار رقابتي و متشكل از شركت‌هاي خصوصي است كه براي جذب مشتري و افزايش فروش خود همواره به دنبال افزايش كيفيت با كمترين قيمت هستند اما فضاي حاكم بر بازار خودرو يك فضاي انحصاري است و شركت‌هاي خودروساز ما نيز شركت‌هايي دولتي هستند.

رئيس كميسيون صنايع و معادن مجلس گفت:‌البته نكته‌اي كه قابل ذكر است اين است كه وزارت صنعت نيز بايد بر بازار نظارت كافي داشته باشد و ما نيز به عنوان نماينده مجلس در راستاي ايفاي وظايف نظارتي خود در قوه مقننه، مراقبت‌هاي لازم را براي جلوگيري از هرگونه افزايش قيمت لوازم خانگي در بازار خواهيم داشت.

برخي سران فتنه هم نگران اوضاع افغانستان شدند!

در ادامه حصر يكي از سران فتنه آمريكايي سال 88، ابراهيم اميني، عضو هيات رييسه مجلس ششم و عضو هيات مؤسس و شوراي مركزي حزب اعتماد ملي به ديدار كروبي رفته است.

در اين ديدار دو ساعته دو طرف در خصوص آخرين تحولات سياست داخلي، منطقه‌اي و بين‌المللي كشورمان و تحولات منطقه به بحث و گفت‌وگو پرداختند... كروبي در اين ديدار با بيان سخناني نسبت به شرايط موجود كشور از جمله در عرصه اقتصاد و معيشت قشر ضعيف جامعه ابراز اميدواري كرد كه مسوولان امر به ‌دور از سياسي‌كاري نسبت به گشايش شرايط و كمك به بهبود وضعيت اقتصادي جامعه به‌ويژه در خصوص اقشار كمتر برخوردار اقدامات اساسي انجام دهند. بررسي آخرين تحولات منطقه از جمله اتفاقات هفته‌هاي اخير افغانستان از ديگر موضوعات مورد بحث در اين ديدار دوساعته بود. مهدي كروبي در اين ديدار با ابراز نگراني از تحولات افغانستان و برخوردهاي غيرانساني و غيرشرعي با زنان و اقشار دانشگاهي افعانستان و ايجاد مزاحمت براي كشورهاي همسايه از جمله ايران را دور از انتظار ندانست.

واكنش امام جمعه اردبيل به خبر بازگشت فردوسي پور

دكتر پيمان جبلي، رئيس رسانه ملي كه شنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۰ به استان خوزستان سفر كرده بود، در پاسخ به يكي از علاقمندان ورزش كه دغدغه خود و ديگر ورزش دوستان را بازگشت عادل فردوسي‌پور به جامعه رسانه‌اي كشور عنوان كرد، مي گويد: از نظر ما براي فعاليت عادل فردوسي‌پور منعي وجود ندارد و او مي‌تواند به تلويزيون بازگردد.

حجت الاسلام والمسلمين سيدحسن عاملي، نماينده ولي فقيه در اردبيل هم در واكنش به اين خبر، با تقدير از اقدام رئيس رسانه ملي، در فضاي مجازي نوشت:

برادر عزيزم جناب آقاي دكتر پيمان جبلي

اعلام موافقت با بازگشت جناب آقاي فردوسي بور به مكانت ارزشمند خويش نشان از احاطه و توجه حضرتعالي به استعدادها و توجه و احترام به تمايلات مشروع نسل معاصر است. حركت در اين اتجاه مزيد توفيقات را به دنبال خواهد داشت. مجريان بزرگ مي توانند مصلحان بزرگ باشند و همين آرزوي مقدس از برادر عزيزم آقاي فردوسي پور مرجو است.

فارن پاليسي آمريكا:
ايراني‌ها ديگر از آمريكا نمي‌ترسند

فارن پاليسي آمريكا نوشت: آمريكا و اسرائيل نگران هستند كه ماجراي "افغانستان" اين اجازه را به تهران مي‌دهد كه مخفيانه برنامه هسته‌اي خود را دنبال كند.

مجلّه سياست خارجي آمريكا (Foreign Policy) در تحليلي نوشت: منابع آمريكا و بين‌المللي هر دو به اين باور نوظهور [تهران] اشاره ‌مي‌كنند كه قصد دارد در پوشش ادامه مذاكرات با غرب به يك دولت «در آستانه هسته‌اي»تبديل شود. دولت بايدن اعلام كرده هنوز نسبت به بازگشت تهران به توافق هسته‌اي سال ۲۰۱۵ اميدوار است، اما در خلوت، مقامات آمريكا هراس دارند كه ايران همين الان هم درحال اجراي برنامه جايگزين خود است: سختگيري در مذاكرات در حاليكه جايگاه خود در وضعيت آستانه هسته‌اي تثبيت كند.

دنيس راس، ديپلمات كهنه‌كار آمريكا در امور خاورميانه گفت: «روشن است كه ايراني‌ها ديگر از آمريكا نمي‌ترسند. اين بدان معناست كه ما سطح بازدارندگي لازم را در زمينه هسته‌اي و يا در منطقه‌ نداريم.»

ادعاهاي نماينده اصلاح طلب مجلس:
روحاني و لاريجاني شخصيت‌هاي مهم و محبوبي هستند!

به گزارش جهان نيوز غلامرضا نوري، از معدود نمايندگان اصلاح طلب در مجلس يازدهم روحاني و لاريجاني را دوشخصيت سياسي محبوب(!) كشور معرفي كرده كه روز به روز هم بر محبوبيتشان افزوده مي‌شود.

اين نماينده مجلس اين دونفر را افرادي دانسته كه در مقابل آلام مردم و مشكلات جامعه بي‌تفاوت نخواهند نشست.

ظاهرا جناب نوري دوست ندارد كه از ركوردشكني رئيس جمهور سابق در عدم محبوبيت سخني به ميان آورد. در افكار عمومي روحاني و لاريجاني به عنوان دو باني اصلي مشكلات جامعه مطرح هستند كه رفاقت ويژه بين اين دونفر در راس قواي مجريه و مقننه ايجادكننده مشكلات بزرگي براي كشور و زندگي مردم شد. حال بامزه انجاست كه نوري اين دونفر را افرادي معرفي كرده كه در مقابل آلام مردم ساكت نخواهند نشست! بهترين كار خنده به اين اظهارات بامزه است.

 توئيت گرديعذرخواهي رييس صداوسيما از امام جمعه اهواز
پيمان جبلي رييس صدا و سيما در توييتي نوشت: ‏خدمت امام جمعه اهواز رسيديم تا هم از اهتمام شان به حل مشكلات مردم ياد بگيريم، هم از «زي‌طلبگي» ايشان تشكر كنيم و هم عذرخواهي كنيم كه تا حالا نتوانسته‌ايم در رسانه ملي منش و شخصيت ايشان را برجسته و به كل مردم ايران معرفي كنيم.

جانبازي كه حتي خانواده‌اش او را نشناختند
مصطفي عاشوري نوشت: ‏جانبازي كه موقعِ دفاع از وطن و آرمان‌هاي انقلاب وقتي تركش خوردن حتي خانواده وي هم او را نشناختن -بابتِ جراحاتي كه برداشته بود- و تا به‌ حال حدود ۶۵ عمل سنگين انجام داده‌اند و به قول خودشان از اين كارشان اصلا پيشمان نيستن... ما براي آن‌كه ‎ايران خانه‌ي خوبان شود، رنج دوران برده‌ايم.

اين كار مسؤولان لطف نيست، عين وظيفه است
عليرضا زادبر در صفحه توئيتر خود نوشت: ‏در حكومت اسلامي، ‎رئيس جمهور همين قدر راحت بايد در دسترس مردم باشد. آمدن رئيسي بين مردم يعني آقاي استاندار، آقاي مديركل، آقاي فرماندار، آقاي مدير، آقاي رئيس اداره در بدنه اجرايي تو نيز ‎موظفي در دسترس مردم باشي نه اين‌كه مردم به دنبال تو باشند. اين لطف نيست، عين وظيفه است.

لطفا دولت اين پاس قوه قضائيه را گل كند!
احمد نادري، نماينده مجلس نوشت: هفت تپه با وجود همه فشارها از چنگال رانت و فساد بخش خصوصي(بخوانيد اسدبيگي) خارج شده، اما هنوز در دامن دولت انقلابي استقرار نگرفته است. شايسته است قوه مجريه زودتر براي نابساماني‌هاي مديريتي فكري جدي كند. دولت انقلابي با پاس بينظير قوه قضائيه براي هفت تپه گل بكار.

انهدام يك پهپاد به سبك مبارزان فلسطيني
يك كاربر فضاي مجازي نوشت: اين‌جا فلسطين است. در اين تصوير يك فلسطيني را ميبينيد، او در حال منهدم كردن پهپاد مهاجم صهيونيست نه با سامانه پدافندي كه با دست است. ترجمه متنيِ عكس: ما در راه دفاع از وطن از هيچ قائده عقلاني پيروي نمي‌كنيم و دراين راه، نه باسامانه پدافندي كه با چنگ و دندان در ميدان خواهيم بود.

واكنش وزير دفاع به تنش‌هاي ميان ايران و آذربايجان
محمدرضا آشتياني، وزير دفاع طي توييتي نوشت: ‏دشمنان ملت ايران قطعاً در برابر هرگونه اقدام نابخردانه و جهالت آميز، پاسخ دندان‌شكني دريافت خواهند كرد و هزينه سنگيني را متحمل مي‌شوند.

 اخبار ويژهشيطنت رسانه‌هاي تركيه و تبعات بازي با ثبات مرزها
تلاش رسانه‌هاي دولتي و حزبي تركيه براي تحريك جمهوري آذربايجان عليه جمهوري اسلامي ايران، با هيچ منطقي سازگار نيست و آب در آسياب دشمنان منطقه مي‌ريزد.
به گزارش تسنيم، در روزهاي اخير و در جريان برگزاري رزمايش «فاتحان خيبر» كه در آذربايجان غربي، برخي رسانه‌هاي وابسته به دولت و حزب حاكم تركيه، دست به اقدامات جانبدارانه و تحريك آميزي زده و تلاش كردند باكو را عليه تهران تحريك كنند.
اين در حالي است كه مقامات سياسي و امنيتي و فرماندهان نظامي ايران اعلام كرده‌اند كه اولاً هدف و مقصود رزمايش، ارتقاي توان رزمي و دفاعي و حفظ امنيت مرزها است و دوم اين‌كه برگزاري رزمايش، يك حق حاكميتي است و قرار نيست از طرف همسايه، به چالش كشيده شود. به همين خاطر بايد گفت تلاش رسانه‌هاي دولتي و حزبي تركيه براي تحريك جمهوري آذربايجان عليه جمهوري اسلامي ايران، با هيچ منطقي سازگار نيست و آب در آسياب دشمنان منطقه مي‌ريزد.

وقوع بحران انساني در افغانستان
معاون دبيركل سازمان ملل ضمن براز نگراني از وضعيت كنوني افغانستان اظهارداشت كه اين كشور در آستانه يك بحران انساني جدي قرار دارد. بر اساس گزارش‌ها بيش از 6 ميليون نفر در سال 2021 از خانه‌هاي خود در مناطق مختلف افغانستان آواره شده‌اند.

در صورت تجاوز غرب، بلاروس به پايگاه نظامي روسيه تبديل مي‌شود
رئيس جمهوري بلاروس با اشاره به اين‌كه قصد انتقام از اتحاديه اروپا را ندارد، گفت: مينسك در صورت بروز تهديد هر هواپيماي خارجي را مجبور به فرود مي‌كند و در صورت تجاوز كشورهاي غربي، بلاروس ظرف يك ماه به پايگاه بزرگ نظامي روسيه تبديل خواهد شد.

رضايت آمريكايي‌ها از عملكرد بايدن در سراشيبي سقوط
نتيجه جديدترين نظرسنجي نشان مي‌دهد ميزان رضايت شهروندان آمريكايي از جو بايدن بار ديگر با افت نسبي روبرو شده است.