صفحه خانواده سبز

بيشتر زوجين بعد از طلاق پشيمان مي‌شوند

دكتر ياسر مدني مشاور و عضو هيئت علمي دانشگاه تهران با خبرگزاري صداوسيما گفت‌وگويي انجام داده است كه بخش‌هاي مهم آن در ادامه مي‌آيد.

در شرايط چالش، زوجين خوب است كه بخشش را در دستور كار خود قرار دهند و از مشاور براي حل مشكلات خود استفاده كنند، زيرا اين اتفاق ارزش سرمايه گذاري را دارد.

البته اين بخشش مهارت مي‌خواهد و در واقع ابتدا فرد خود را بايد ببخشد تا بتواند فرد مقابل را ببخشد. وقتي فرد عصباني است و تصميمات هيجاني مي‌گيرد بايد به مهارت بخشش مجهز باشد كه خيلي وقت‌ها اين مهارت به راحتي كسب نمي‌شود، يعني بايد مطالعه كرده و از افراد خبره در اين زمينه استفاده كرد.

۵ كار؛ زبان ابراز محبت است؛ هديه دادن و هديه گرفتن؛ استفاده از كلمات تاييد آميز؛ سپري كردن اوقات فراغت با يكديگر؛ كمك كردن به همسر در امور مختلف مثل دادن ليوان چاي به يكديگر است.

اين زبان در افراد مختلف متفاوت است. بايد زبان محبت خود را شناخت و به طرف مقابل منتقل كرد و هم بايد تلاش كرد و زبان محبت طرف مقابل را فهميد.

زن و شوهر هر دو بايد به يك زبان مشترك و قابل فهم عشق ورزي را داشته باشند و گرنه روابط رو به سردي مي‌رود.

نفع ايجاد زمينه براي فرصت دوباره به هر دو زوج بر مي‌گردد. منفعت بخشيدن ديگران به خود فرد هم باز مي‌گردد و كلمه همسر يعني اين‌كه اگر هر اتفاقي براي اين قسمت سر بيفتد، براي قسمت سر ديگر هم رخ مي‌دهد.

بايد مهارت اِبرازگري داشته باشيم و در عين حال مهارت گفتگو را در خود تقويت كنيم و بايد مهارت كنترل احساساتي از قبيل خشم و مديريت آن را هم داشته باشيم.

در بسياري از موارد وقتي زوجين به مشكل خورده‌اند به خيال اين‌كه بيرون از اين رابطه و پيمان خانواده اتفاق بهتري باشد؛ متاركه كرده‌اند ولي پشيمان شده‌اند و به من مراجعه كرده و گفته‌اند كه مي‌خواهند بقيه زوجين را نصيحت كنند كه برگشتن و ماندن در پايگاه زناشويي و ترميم آن خيلي كم هزينه‌تر و لذت بخش‌تر از طلاق و بيرون رفتن از آن رابطه خواهد بود؛ چون خيلي سخت است كه بخواهيم از نو زندگي را شروع كنيم.

ترميم آنچه كه داريم خيلي وقت‌ها ساده‌تر و بهتر خواهد بود؛ نه تنها در ايران بلكه در تمام جوامع اكثريت قريب به اتفاق افرادي كه جدا مي‌شوند، دچار پشيماني مي‌شوند يعني اين افراد به خود مي‌گويند‌اي كاش مي‌شد تا من هم زندگي ام را نگه دارم و برگردم.

درصدي از اين افراد از طريق مشاوره به زندگي خود بر مي‌گردند و بيشتر از قبل قدر داشته‌هاي خود را مي‌دانند و احتمال اين‌كه زندگي موفق‌تري در مقايسه با قبل هم داشته باشند بيشتر است.

 مشاوره

شاخص‌ترين نشانه بيماري قلبي

يك متخصص قلب و عروق در گفت‌وگو با فارس با اشاره به اين‌كه فشار خون اغلب خاموش است گفت: اين بيماري به كُشنده خاموش معروف است و تنها راه تشخيص، اندازه گيري صحيح آن به صورت منظم به ويژه در افرادي است كه سابقه فاميلي فشار خون دارند. تعريق مي‌تواند نشانه بيماري قلبي باشد اما نشانه بارزي نيست. اگر فردي تنگي نفس و درد قفسه سينه به همراه تعريق سرد داشته باشد مي‌توان شك كرد كه مشكل قلبي داشته باشد.
وي افزود: بايد فشار خون روزي دو بار قبل از صبحانه و شام بعد از استراحتي 10 دقيقه‌اي در يك هفته اندازه گيري شود و پس از آن ميانگين آن ثبت شود در حالت سريع‌تر مي‌توان اين كار را در 3 روز انجام داد. سعي بر اين است براي بيماراني كه در سنين بالا هستند و از دارو استفاده مي‌كنند؛ فشار خون مي‌نيمم به زير 7 نرسد چون مي‌تواند منجر به ايجاد عوارض شود.
متخصص قلب و عروق كشورمان تاكيد كرد: فشار خون قابل درمان است و نياز به مصرف دارو دارد. اما فشار خون مونس افراد است تا زمانيكه زندگي مي‌كنند و احتمال قطع دارو تا آخر عمر بسيار كم است و معمولا مصرف دارو معمولا تا پايان زندگي ادامه دارد. بيماران فشار خوني بايد دوره‌هاي ورزشي مثل يوگا را بگذرانند و از استرس بالا دوري كنند.
اين متخصص قلب و عروق تاكيد كرد: فشار 9 روي 6 براي زنان باردار لزوما فشار پاييني نيست مگر اين‌كه علائمي مثل سرگيجه داشته باشند كه مي‌توان با مايعات آن را بالا برد اما اگر اين فشارخون كنترل نشود بايد به پزشك مراجعه كرد.
وي در پايان يادآور شد: فشار خون مي‌تواند ريشه ارثي داشته باشد ولي اصولا فشار خون بالا بيماري شايع است و مي‌تواند بدون بستر ژنتيكي هم رخ دهد. مهمترين علامت فشار خون بي‌علامتي است بنا‌براين نبايد فكر كنيم چون علامتي نداريم فشار خون بالا هم نداريم.

 حديث هفتهامام سجاد(ع): اَلْقَوْلُ الْحَسَنُ يثْرِى الْمالَ وَ ينْمِى الرِّزْقَ وَ ينْسِئُ فِى الاَْجَلِ وَ يحَبِّبُاِلَى الاَْهْلِ وَ يدْخِلُ الْجَنَّةَ؛
گفتار نيك، ثروت را زياد و روزى را فراوان مى‌كند، مرگ را به تأخير مى‌اندازد، انسان را در خانواده محبوب مى‌كند و به بهشت وارد مى‌نمايد.
(خصال، ص ۳۱۷، ح ۱۰۰)


 گوناگون

خوراكي پرطرفداري كه هم جلوي ريزش مو را مي‌گيرد هم كم‌خوني


يكي از خوراكي‌هاي پرخاصيت كه از ريزش مو پيشگيري و به درمان كم خوني كمك مي‌كند، تخم مرغ است. تخم مرغ يكي از خوراكي‌هايي است كه به دليل وجود مواد مغذي، كمياب و نادر به عنوان يك سوپرغذا شناخته شده است.
پيشگيري از سرطان
ويتامين E موجود در تخم مرغ‌ها يكي از انواع آنتي اكسيدان‌ها است. به همين علت مصرف تخم مرغ‌ها باعث ازبين رفتن راديكال‌هاي آزاد بدن (عامل اصلي ابتلا به انواع سرطان) مي‌شود. خاصيت ديگر اين نوع ويتامين نقش محافظتي است به طوري ‌كه بافت و سلول‌هاي بدن را از تخريب و آسيب ناشي از ايجاد سوخت و ساز مواد زائد بدن حفظ مي‌كند.
بهبود عملكرد چشم
يكي ديگر از ويتامين‌هاي مهم در تخم مرغ ويتامين A است كه برخي از افراد به نام رتينول هم مي‌شناسند. ويتامين A در تخم مرغ و مواد غذايي مانع از آسيب رسيدن به شبكيه چشم مي‌شود.
درمان كم خوني
ويتامين B۱۲ موجود در تخم مرغ براي گلبول‌هاي قرمز خون بسيار ضروري است. كمبود اين ويتامين باعث اختلال در انتقال اكسيژن، مواد غذايي و همچنين كم خوني در فرد مي‌شود. متخصصان تغذيه توصيه مي‌كنند افراد مي‌توانند تخم مرغ را جايگزين داروهاي شيميايي (قرص و آمپول) ب ۱۲ كنند.
كاهش وزن
آزمايش ها و مطالعات نشان داده است كه جايگزين كردن تخم مرغ آبپز در وعده صبحانه به جاي نان باعث سيري زود رس، مصرف كالري كمتر و در نهايت منجر به كاهش وزن خواهد شد.
بهترين راه مصرف تخم مرغ
بهترين و سالم‌ترين راه براي مصرف تخم مرغ، آبپز كردن آن است.
طبق مطالعات انجام شده توصيه مي‌شود، اين خوراكي مفيد را نشسته، داخل يخچال قرار دهيد زيرا روي تخم مرغ يك لايه محافظ وجود دارد كه با شستن تخم‌مرغ اين لايه نابود مي شود و در معرض آلودگي قرار مي‌گيرد. بنابراين بدون آن كه آنها را بشوييد، در يخچال بگذاريد. بهتر است تخم‌مرغ‌ها با بسته بندي خريداري كنيد تا خطر آلودگي محيط يخچال نيز كاهش يابد.