صفحه بين الملل

نرمش عربستان سعودي؛ محصول ايستادگي جبهه مقاومت

قاسم روانبخش

اخيرا خبرهايي درباره اظهار علاقه شديد سعودي‌ها براي ارتباط با ايران به گوش مي‌رسد به طوري كه ملك سلمان در نطق سالانه خودش در سازمان ملل از ايران به عنوان همسايه ياد كرد و گفت «ايران همسايه ما است و عربستان اميدوار است كه مذاكرات با ايران به ايجاد روابط منجر شود» محمد بن‌سلمان نيز پيش‌تر در بامداد چهارشنبه ۲۸ آوريل در گفت‌وگو با شبكه العربيه در پاسخ به پرسشي درخصوص احتمال برقراري روابط بين رياض و تهران، گفت: «ايران يك كشور همسايه است، همه ما اميدواريم كه رابطه خوب و متمايزي با ايران برقرار كنيم.» وليعهد عربستان اضافه كرد، «ما خواهان آن نيستيم وضعيت در ايران سخت باشد، ما خواهان كاميابي ايران هستيم.» او تاكيد كرد كه دو كشور منافع مشترك و متقابلي براي پيشرفت و بهبود منطقه و جهان دارند. اين درحالي است كه بن سلمان در ۱۳ارديبهشت ۱۳۹۶ در گفت‌وگو با شبكه MBC با اظهار اين‌كه فكر افراط‌گراي ايران مانع گفت‌وگو با تهران است، مدعي شده بود: «هدف اصلي نظام ايران رسيدن به قبله مسلمانان است. ما منتظر نمي‌مانيم كه عربستان ميدان جنگ شود، بلكه تلاش مي‌كنيم نبرد را به درون ايران بكشانيم.

براستي چه عاملي باعث اين چرخش 180 درجه‌اي شده است كه لحن سعودي‌ها از زبان تهديد و جنگ به زبان ديپلماسي و محبت تغيير كرده است؟

1. وضعيت امريكا از نظر اقتصادي بسيار وخيم است؛‌ به گزارش سايت رسمي اعلام بدهي آمريكا، ميزان بدهي‌هاي دولت اين كشور تا پايان ماه ژوين به ۲۸ تريليون و ۴۶۹ ميليارد و ۳۷۳ ميليون دلار رسيده است. ميزان بدهي هر شهروند آمريكايي تا پايان اين ماه به طور متوسط ۸۵ هزار و ۴۲۷ دلار و ميزان بدهي هر ماليات دهنده آمريكايي به طور متوسط ۲۲۶ هزار و ۷۹۴ دلار بوده است. ميزان مجموع بدهي‌هاي دولتي و غيردولتي آمريكا معادل ۸۵ تريليون و ۷۰ ميليارد و ۳۲۹ ميليون دلار بوده است. از اين ميزان، ۲۱ تريليون و ۴۱۷ ميليارد و ۲۶۹ ميليون دلار مربوط به بدهي‌هاي شخصي بوده كه يك تريليون و ۷۵۱ ميليارد و ۴۹۱ ميليون دلار آن به شكل وام دانشجويي بوده است. بدهي سنگين امريكا و وضعيت اسف بار اقتصادي اين كشور و شكست‌هاي پياپي آن‌ها در لشكركشي‌هايي كه به كشورهاي مختلف داشته اند، امريكايي‌ها را به كشوري در حال افول و فروپاشي تبديل كرده است. بر اساس آمار و ارقام منتشره،‌ تنها حضور امريكايي‌ها در افغانستان روزانه 300 ميليون دلار هزينه داشته است. از اين رو امريكايي‌ها در صددند به نحوي به مشكلات داخلي بپردازند و از هزينه‌هاي ميلياردي جنگ و لشكركشي به ديگر كشورها بپرهيزند. امريكايي‌ها در راستاي اين سياست،‌ بعد از خروج ذليلانه از افغانستان به دنبال خروج از سوريه و عراق و عربستان سعودي هستند. بر اساس گزارش آسوشيتدپرس اخيرا امريكايي‌ها سامانه‌هاي موشك‌هاي ضد هوايي پاتريوت خودشان را نيز از عربستان خارج كرده‌اند تا به سرنوشت افغانستان مبتلا نشود.

2. عربستان يك دولت مستقل و با پشتوانه مردمي نيست بلكه رژيمي مستبد و ديكتاتوري است كه بر مردم عربستان به زور تحميل كرده است. از اين رو با دادن باج‌هاي سنگين به امريكا و قدرت‌هاي بزرگ بر مردم حكمراني مي‌كند. آخرين باج عربستان به امريكا،‌ قرارداد خريد تسليحات امريكايي به مبلغ 460 ميليارد دلار بود كه در برابر تامين امنيت عربستان به امريكايي‌ها داده شد! و جالب اين‌كه امريكايي‌ها عربستان را به گاو شيردهي تشبيه كردند كه همواره بايد براي تامين امنيتش به آمريكا باج بدهد. اكنون كه امريكايي‌ها در حال فرار از منطقه هستند و به نحوي پشت عربستان نيز در حال خالي شدن است. دولت عربستان به دنبال پشتوانه‌اي مي‌گردد كه او را در برابر ايران قوي حفظ كند. براي جايگزيني امريكا دو فرضيه وجود دارد؛‌ اول اين‌كه به دنبال كشور مقتدر ديگري مانند روسيه يا چين بروند و دوم اين‌كه با خود ايران وارد گفتگو شوند و روابط خود را با ايران بهبود بخشند. بي‌ترديد بهبودي روابط با ايران مي‌تواند براي عربستان اطمينان آور‌تر باشد از اين رو سياست مذاكره با ايران را در دستور كار قرار داده است.

3. عامل ديگري كه در گرايش عربستان به صلح و ايجاد رابطه با ايران مي‌تواند موثر باشد، ‌شكست سياست‌هاي سعودي در جنگ 6 ساله يمن است. سعودي‌ها در اين جنگ نابرابر از سال 2016 تا 2020 حدود 273 ميليارد دلار يعني 20.9 درصد هزينه‌هاي دولت را خرج سلاح و هزينه‌هاي نظامي كرده اند.‌ هزينه مالي اين جنگ براي عربستان به 200 ميليارد ريال عربستان رسيده است و روزانه به صورت ميانگين عربستان 750 ميليون ريال هزينه جنگ مي‌كند. اطلاعات فاش شده از خاندان حاكم عربستان، حاكي از اين است كه نتيجه جنگ عليه يمن براي عربستان تا كنون بيش از شش هزار و 850 كشته و زخمي بوده است. با اين همه هزينه و حمايت‌هايي كه از سوي كشورهاي قدرتمند حامي عربستان صورت گرفته است، ‌امروز شاهد عقب نشيني‌هاي مكرر عربستان و پيروزي‌هاي چشمگير انصار الله هستيم. استان البيضاء يمن به طور كامل آزاد شد و استان مارب نيز در آستانه آزادسازي قرار گرفته است. بنابر اين عربستان مي‌خواهد هر چه زودتر از اين باتلاقي كه در آن گرفتار شده است نجات پيدا كند. سعودي‌ها مي‌دانند انصارالله با ايران پيوند مستحكمي دارد از اين رو مذاكره با ايران مي‌تواند خروج عربستان از اين باتلاق را تسهيل كند.

4. تجربه نشان داده است كه هر گاه در ايران دولت انقلابي و مقتدري سر كار آمده و داراي سياست خارجي فعال بوده است مواضع كشورهاي منطقه از جمله عربستان سعودي نسبت به ايران تغيير كرده و منفعل شده اند. از اين رو پايان يافتن دولت ضعيف آقاي روحاني و شكل گرفتن دولت قوي و انقلابي آيت‌ا... رييسي مي‌تواند در اظهار تمايل عربستان سعودي به مذاكره و ايجاد رابطه حسنه نقش اساسي ايفا كند.

 ديدگاه

افغانستان طالبان يا افغانستان مردم


هادي قطبي
بخش چهارم و پاياني
نگرانيم كه بعد از پنج دهه جنگ، در افغانستان چه خواهد شد؟ افغانستان به دليل پنج دهه جنگ به يك كشور ناامن تبديل شده است و اگر بخواهيم به يك نتيجه واقعي برسيم، بايد از مردم افغانستان نظر خواهي كنيم. وگرنه جنگ رسانه‌اي مانع فهم حقائق در نشان دادن چهره طالبان، و يا علت هجوم به سمت هواپيماهاي آمريكا‏يي و يا مرزهاي پاكستان و... مي‌شود.
مردم افغانستان امروز بين سه گزينه گرفتارند: طالبان، آمريكا‏يي‌ها يا دولتمردان فاسد، و جمهوريت. اما عده‌اي آن را دو دسته مي‌كنند: طالبان و دولتمردان فاسد. و اين‌كه مردم بايد يكي را انتخاب كنند؛ در حالي كه مردم راي خود را دوست دارند.
بر اساس برخي آمارهاي رسمي، در آخرين انتخابات، مشاركت آنان 27درصد بوده است!‌(دو ميليون نفر از نه ميليون) و اين نشان از نارضايتي از حاكميت و وضع موجود است و در واقع مردم نه با طالب‌ها و نه با حكومت هستند.
تنها با برگزاري انتخابات سالم مي‌توان نتيجه گرفت كه آيا مردم جمهوريت مي‌خواهند يا امارت اسلامي.
پيشنهاد مشخص اين‌كه: حاميان طالبان بايد از قدرت خود براي نقش آفريني مردم در آينده سياسي افغانستان استفاده كرده و حق راي مردم و همه اقوام را لحاظ كنند.
كساني مانند احمد مسعود بايد از ظرفيت خود براي تامين امنيت مردم بهره گيرد و از فرصت‌هاي پيش آمده براي مديريت كشور استفاده كند. شكل‌دهي جنگ‌هاي داخلي و مسلمان كشي در اين شرايط، قطعا اوضاع را به نفع مردم رقم نمي‌زند. بايد اقداماتي را انجام داد تا شرايط يك همه‌پرسي عمومي در افغانستان فراهم شود و اين امر جز با يك ساختار معقول و منطقي ميسر نخواهد بود. نبايد فريب جنگ‌هاي قومي و طايفه‌اي را خورد و مانع برگزاري يك انتخابات سالم در افغانستان شد. هزاره‌ها، تاجيك‌ها و پشتون‌ها و ساير اقوام بايد در قضاياي آينده دخيل باشند و در نوع حكومت مشاركت كنند و به ميزان وزن خود مسؤوليت‌هاي آينده افغانستان را عهده دار شوند.

 کوتاه از جهانعراق حكم جلب شركت‌كنندگان در نشست عاد‌ي‌سازي روابط با صهيونيست‌ها را صادر كرد
شوراي عالي دستگاه قضايي عراق حكم جلب برخي از شخصيت‌هايي را صادر كرد كه در نشست عادي سازي روابط با رژيم صهيونيستي شركت كرده بودند.
به گزارش ايسنا به نقل از شبكه خبري روسيا اليوم، شوراي عالي دستگاه قضايي عراق در بيانيه‌اي اعلام كرد كه حكم جلب وسام الحردان، رئيس گروه "صحوه العراق" را كه بيانيه دعوت به سازش با رژيم صهيونيستي را قرائت كرده بود، صادر كرد. همچنين حكم جلب مثال الآلوسي، نماينده سابق و سحر كريم الطائي، كارمند وزارت فرهنگ صادر شده است.
اين شورا مشاركت اين افراد در نشست عادي سازي را جرم دانست.
براساس بيانيه شوراي دستگاه قضايي حكم جلب ديگر افرادي كه در نشست شركت كرده‌اند نيز صادر خواهد شد.

آمريكا بزرگترين ناقض منشور سازمان ملل
وزير خارجه سوريه در مصاحبه با تلويزيون الميادين گفت: ما با بسياري از كشورهاي غربي ارتباط برقرار مي‌كنيم، اما به شكل پنهاني و نمي‌خواهيم آن را افشا كنيم به ويژه اين‌كه فشارهاي ديگر غرب عليه اين كشورها ادامه خواهد يافت.
وزير خارجه سوريه تأكيد كرد: آمريكا بزرگترين ناقض منشور سازمان ملل و حقوق بشر است. اگر واشنگتن به منشور پايبند باشد جنگ‌ها و فشارهاي بسيار خاتمه خواهند يافت.