صفحه بين الملل

مزاياي عضويت دايم ايران در سازمان شانگهاي

ايران از سال ۲۰۰۵ ميلادي به دنبال عضويت دائم در پيمان شانگهاي بوده و در طول سال‌هاي گذشته دلايل متعددي سبب شده تا اين مسير براي ايران كامل شود؛ اما تحفظ برخي از كشورهاي عضو در خصوص عضويت ايران در اين پيمان به همراه تحريم‌هاي اعمال شده از سوي شوراي امنيت سازمان ملل متحد مهم‌ترين مانع بر سر عضويت كامل ايران بوده ‌است

برخي ويژگي‌هاي مهم عضويت دايم ايران در سازمان اقتصادي شانگهاي به اين شرح است:

ارتقاي ضريب امنيتي ايران (تعهد كشورهاي عضو به حمايت نظامي از يكديگر، مانور نظامي مشترك براي عمليات مشترك)

افزايش امكان سرمايه‌گذاري خارجي

- در مراجع بين المللي، روسيه و چين متعهد به حمايت از ايران خواهند بود و تعهدي به تمكين از تحريم‌هاي آمريكا عليه ايران نخواهند داشت.

تأثيرات قوي بر روابط ايران و اوراسيا

موضع ايران در معادلات بين‌المللي تقويت خواهد شد و نقطه تعادل به سمت كاهش تحريم‌هاي آمريكا عليه ايران پيش خواهد رفت.

عضويت دائم ايران شانگهاي براي بسيار حائز اهميت است؛ چراكه اين سازمان به اندازه‌اي اكنون قدرتمند شده كه در سند امنيت ملي سال ۲۰۱۷ آمريكا مشاهده مي‌شود كه براي اولين بار، از چين به عنوان يكي از سازمان‌هاي اثرگذار در اين سازمان، به عنوان يك تهديد بزرگ عليه آمريكا نام برده شده است.

ايران از سال ۲۰۰۵ ميلادي به عنوان عضو ناظر اين سازمان به شمار مي‌رود و با پيوستن آن به عنوان يك عضو دائم مي‌توان اميدوار بود كه سطح تجارت خارجي كشورمان با اعضاي اين سازمان افزايش يابد و بتوان در مقابل محدوديت‌هايي كه اروپايي‌ها و آمريكا عليه اقتصاد ايران اعمال كرده‌اند، با قدرت بيشتري ايستادگي كرد، هر چند نبايد فراموش كرد كه تعاملات گسترده ايران در سطوح مختلف سياسي با كشورهاي دنيا، بايد به عنوان يك راهكار استراتژيك از سوي ايران در عرصه بين‌الملل در دستور كار قرار گيرد.

اعضاي سازمان شانگهاي، در حدود يك‌سوم خشكي‌هاي روي سطح زمين را در اختيار دارند و نزديك به ۴۲ درصد جمعيت دنيا ساكن كشورهاي اين سازمان هستند؛ ضمن اينكه در حوزه اقتصاد، اعضاي سازمان شانگهاي نزديك به ۲۵ توليد ناخالص ملي دنيا را در اختيار دارند.

با گذشت زمان به احتمال زياد از ۵ قدرت اول اقتصادي اول دنيا دو كشور عضو اين سازمان خواهند بود، از بين قدرت‌هاي اتمي نيز چهار قدرت اتمي دنيا يعني روسيه، چين، هند و پاكستان عضو اين پيمان هستند؛ ضمن اينكه چين و روسيه نيز به عنوان دو عضو از پنج عضو دائم شوراي امنيت نيز ستون‌هاي اصلي پيمان فوق هستند، همين مسئله براي درك اينكه چرا سازمان همكاري شانگهاي اهميتي وراي يك سازمان امنيت منطقه‌اي دارد براي هر ناظري كافي است.

ايران از سال ۲۰۰۵ ميلادي به دنبال عضويت دائم در پيمان شانگهاي بوده و در طول سال‌هاي گذشته دلايل متعددي سبب شده تا اين مسير براي ايران كامل شود؛ اما تحفظ برخي از كشورهاي عضو در خصوص عضويت ايران در اين پيمان به همراه تحريم‌هاي اعمال شده از سوي شوراي امنيت سازمان ملل متحد مهم‌ترين مانع بر سر عضويت كامل ايران بوده ‌است.

در حوزه انرژي نيز، ايران بر طبق آمارهاي موجود، بيشترين ذخاير درجاي نفت و گاز جهان را بر روي هم دارد كه به‌شدت مورد نياز چين و هند به عنوان دو عضو مهم پيمان شانگهاي است؛ ضمن اينكه جمهوري اسلامي ايران همچنين پيمان‌هاي راهبردي با چين و همچنين هندوستان دارد. اين روابط راهبردي مي‌تواند در كنار همكاري‌هاي امنيتي پيمان شانگهاي به عنوان يك مكمل ويژه براي سياست نگاه به شرق ايران باشد.

ايران با عضويت دائم در اين سازمان، به بازارهاي گسترده كشورهاي عضو سازمان شانگهاي نيز متصل مي‌شود و در حوزه‌‌هاي مختلف تجاري، ترانزيت و انرژي به عنوان يك قدرت منطقه مي تواند با اين كشورها تعاملات اقتصادي مثبتي را داشته باشد و با توجه به اين‌كه اخيرا ايران عضو ناظر اتحاديه اوراسيا شده، حضور در سازمان همكاري شانگهاي مي‌تواند اين روند را تكميل كند كه ايران از ظرفيت‌هاي اقتصادي كشورهاي اين حوزه كه ۶۵ درصد جمعيت جهان و همچنين منابع جهان را در خود جاي داده، نيز استفاده كند.

براي سازمان شانگهاي هم اهميت دارد كه با قدرتي مثل ايران كه داراي منابع بسيار غني براي همكاري اقتصادي است و پل ارتباطي شرق با غرب آسيا و همچنين شمال به جنوب تلقي مي‌شود، ارتباطي نزديك داشته باشد؛ به خصوص اينكه ايران به دليل داشتن منابع غني انرژي و نفت و گاز طبيعتا يك مهره و وزنه مهم در سازمان همكاري شانگهاي خواهد بود و همكاري بيشتر تهران با سازمان همكاري شانگهاي و تقويت نقش ايران در راه ابريشم براي همه طرف ها سودمند خواهد بود.

افغانستان طالبان يا افغانستان مردم

بخش سوم هادي قطبي

آمريكا‏يي‌ها با شعار دموكراسي به افغانستان آمدند؛ اما جز جنگ و ناامني براي افغانستان ارمغاني نداشت. بيش از شصت كشور در افغانستان حضور منسجم داشتند. "زلمي خليل‌زاد"(نماينده ويژه ايالات متحده براي صلح افغانستان) در خاطرات خود آورده است كه تمام رهبران و نخبگان افغان را با تلفن مديريت و حتي تهديد مي‌كرده است. در آخرين انتخابات افغانستان، آقاي غني با هشتصد هزار راي رئيس جمهور مي‌شود! اين شكست دموكراسي است.

مسئولين آمريكا‏يي حتي براي رسيدن به اهداف پليد خود مكرر اعتراف به شكست كرده‌اند. كتاب "نامه‌هايي از كابل" كه مجموعه خاطرات سفير انگلستان (شرارد كوپر) بين سال‌هاي 2007 تا 2011 در افغانستان است، اعتراف غربي‌ها نسبت به شكست در افغانستان را آورده است. خانم رايس و برخي ديگر از سران آمريكا‏ نيز همين سخن را بر زبان آورده‌اند كه "ما در افغانستان چكار مي‌كنيم؟" رقم يك تا دو تريليون دلار پول به افغانستان وارد شده و سرنوشت آن مشخص نيست. شركت‌هاي امنيتي و اسلحه‌سازي، و نيز NGOها مانع شدند كه اين مبلغ هنگفت شفاف شود. و اين نشان مقاومت طالبان بود كه آمريكا‏ را شكست داد. چهار رئيس جمهور آمريكا‏ قول دادند از افغانستان خارج شوند، اما آن مافيا اجازه نمي‌داد. آمريكا‏يي‌ها "زلمي خليل‌زاد" نماينده افغان‌تبار وزارت امور خارجه آمريكا‏ در امور صلح را نگه مي‌دارند تا بتوانند با رايزني‌هاي خود مردم را با آمريكا‏يي‌ها همراه كنند؛ اما بايدن امروز مي‌گويد ما نمي‌توانيم بجنگيم و افغانستاني‌ها نظاره‌گر باشند و ما را همراهي نكنند. ديگر چقدر مي‌توان هزينه داد!

آن‌ها خواستند اين خروج خفت‌بار خود را با شعبده رسانه‌اي و كودك‌نوازي سربازان آمريكا‏يي در آخرين روزهاي حضور، بپوشانند؛ غافل از آن‌كه طي چهار سال گذشته(2016 – 2020) حدود 1600 كودك افغان در نتيجه حملات هوايي كشته و نزديك به چهار هزار كودك ديگر زخمي شده‌اند.

برخي گمانه زني‌ها مي‌گويد: روي كار آمدن طالبان هم نقشه آمريكا‏يي‌هاست تا سلطه‌ي آن‌ها بر منطقه كمرنگ نشود و بتوانند از اين طريق با بهانه‌هاي مختلف ايران را تحت فشار قرار دهد. اما گويي طالبان بازي آن‌ها را بر هم زده و با رايزني‌هايي كه با ايران، چين و روسيه داشته، موجب ناخشنودي آمريكا‏يي‌ها شده است.

ادامه دارد...

 کوتاه از جهانوزير خارجه فرانسه، آمريكا و انگليس را به دروغگويي و دورويي متهم كرد
در حالي كه در پي پيمان امنيتي ايالات متحده با استراليا و انگليس، روابط ميان واشنگتن و كانبرا با پاريس به شدت تيره شده است، ژان-ايو لو دريان، وزير امور خارجه فرانسه وجود يك بحران جدي خبر داد و گفت شرايط موجود بر تعريف استراتژي دفاعي ناتو سنگيني خواهد كرد.
به گزارش ايسنا، لو دريان كه در بخش خبري شامگاهي شبكه دولتي فرانس ۲ حضور يافته بود، از احضار سفراي كشورش از واشنگتن و كانبرا دفاع كرد و گفت: «يك بحران جدي ميان ما وجود دارد. اين وضعيت، كه براي نخستين بار در تاريخ روابط پاريس و واشنگتن به وجود آمده، بسيار نمادين است. پاي دروغ، دورويي، قطع اعتماد و ناديده گرفتن در ميان است و به اين ترتيب، اوضاع بين ما و آن‌ها [ايالات متحده] خوب نيست.»
استراليا قرارداد عظيم ۵۶ ميليارد يورويي را كه در سال ۲۰۱۶ با فرانسه براي خريد ۱۲ فروند زيردريايي‌ امضا كرده بود، فسخ كرد تا قرارداد ديگري به نام آكوس براي خريد همين اقلام با آمريكا و بريتانيا امضا كند. فرانسه اين ماجرا را «خنجر از پشت» به خود توصيف كرد.

اعدام ظالمانه در انتظار بيش از ۴۰ بازداشتي در عربستان
نهادهاي حقوق بشري اعلام كردند، مقامات سعودي از اوايل سال ۲۰۲۱ تاكنون حكم اعدام حدود ۵۰ بازداشتي را اجرايي كردند و ۴۱ بازداشتي ديگر نيز در اين كشور با مجازات اعدام روبرو هستند.
دستگاه قضايي عربستان احكام اعدام ظالمانه‌اي را در حق زندانيان صادر مي‌كند كه هيچ شفافيت و عدالتي در آنها نيست و تنها با توجه به اعترافاتي كه به زور گرفته شده، صادر شده‌اند.
دكتر احمد الصويان، رئيس هيئت مديره مجله البيان و رئيس انجمن مطبوعات اسلامي در عربستان يكي از قربانيان مجازات‌هاي ناعادلانه در اين كشور است. او در جريان موج بازداشت‌ها در سپتامبر ۲۰۱۷ بازداشت و به سه سال حبس محكوم شد اما با وجود پايان محكوميتش در سال ۲۰۲۰ همچنان بازداشت است.