صفحه اول

دفاع مقدس، نماد عزت و اقتدار ملت

الله بخش نجفي

در هفته دفاع مقدس قرار داريم. ضمن تبريك اين هفته محضر مقام معظم رهبري،خانواده معظم شهدا، جانباران سرافراز، رزمندگان دلاور، آزادگان قهرمان و ملت شريف ايران لازم به ذكر است كه در بررسي ابعاد مختلف دفاع مقدس آنچه بيشتر به چشم مي‌آيد ايثار، از خود گذشتگي،ولايت پذيري، يكي بودن و وحدت كلمه، دفاع از اسلام حقيقي، دفاع از انقلاب و... مي‌باشد.

دشمنان ملت ايران، بخصوص آمريكا در اوايل حيات انقلاب به طرق مختلف تلاش مي‌كردند كه از شكل‌گيري و قدرت يافتن آن جلوگيري كنند. لذا حوادث و كودتاهايي را مثل كودتاي طبس،كودتاي پادگان شهيد نوژه همدان و ترورهاي اوايل انقلاب را ترتيب دادند. و وقتي از اين توطئه‌ها نتيجه نگرفتند، با صدام هم پيمان شده و او را تجهيز و روانه جنگ با ايران كردند. بطوري كه هر دو ابرقدرت آن زمان يعني شوروي و آمريكا همراه همپيمانانشان و كشورهاي عربي خليج فارس و شمال آفريقا حمايتي آشكار از رژيم بعثي عراق داشتند. كشورهاي اروپايي، آمريكا و شوروي سلاح‌هاي سبك و سنگين و شيميايي و عربها پول و نيروي نظامي در اختيار عراق گذاشتند و روانه جنگ با ايران كردند.

پيش بيني اتاق فكرصدام بخاطراين همه امكانات و حمايتهاي مادي و سياسي، رسيدن در عرض هفت روز به تهران و نابودي انقلاب اسلامي بود. اما اتاق فكر آنها يك نكته را فراموش كرده بودند و آن قدرت معنوي و ايمان رزمندگان ما بود و بواسطه اين قدرت بود كه مقام معظم رهبري جنگ ما را با عراق، جنگ نامتقارن تعريف كردند چرا كه آنها با سلاح هايشان و ما با قدرت ايمانمان رو در روي هم قرار گرفتيم.

جنگي كه قرار بود در عرض هفت روز تمام شود هشت سال طول كشيد و طولاني‌ترين جنگ قرن، در خاورميانه لقب گرفت. جنگي كه هر دو ابرقدرت زمان يعني آمريكا و شوروي در آن حضور داشتتند و براي اولين بار بعد از جنگ جهاني دوم اين دو ابرقدرت در يك هدف مشترك بودند‌؛ آن هم نابودي انقلاب اسلامي بود.جنگ تحميلي، تنها جنگي شد كه در دويست سال اخير ايران وارد آن مي‌شد اما ذره‌اي خاك به دشمن نداد.

لذا مي‌بينيم، رزمندگان ما با تمام وجود در صحنه بودند كه اين حضور با صلابت، ريشه در مكتب عاشورايي داشت و در مقابل تربيت يافتگان اين مكتب عاشورايي، كثرت و قدرت ظاهري دشمن در اراده ي پولادين آنها تاثيري نمي‌گذاشت و با قدرت در مقابل دشمن تا دندان مسلح، ايستادگي كردند. نمونه اين پولاد مردان با صلابت شهيد سيف الدين برومند بود كه در جواب نامه‌ي خانواده اش كه به او مي‌نويسند لااقل به مرخصي بيا! مي‌نويسد" شما چشم من هستيد و امام و راه امام قلب من هست من بدون چشم مي‌توانم زنده بمانم اما بدون قلب هرگز."

وقتي نيروهايتان داراي چنين روحيه‌اي باشند آنها شكست‌ناپذير خواهند بود تمام رزمندگان ما داراي چنين روحيه‌اي بودند و به خاطر اين روحيه شهادت طلبي، ايثار و از خودگذشتگي، ولايت پذيري و عشق به ولي زمان بود كه ابهت هر دو ابرقدرت را شكستند و حماسه‌هايي از ايثار و از خودگذشتگي را در سال‌هاي دفاع مقدس به ثبت رساندند كه در هيج جاي دنيا نمونه ندارد.

در اين زمان يعني چله دوم انقلاب هم نياز به احياي آن فرهنگ دفاع مقدس را داريم تا مسائل و مشكلات را پشت سر بگذاريم احياي روحيه‌ي از خودگذشتگي، روحيه‌ي ايثار، روحيه‌ي توسل به ائمه اطهار(ع) و روحيه‌ي اميد به نصرت الهي.

خوشبختانه انقلاب اسلامي به بركت خون شهدا و هدايت داهيانه مقام معظم رهبري و رشادت‌هاي سربازانش در اوج قدرت و عزت در دنيا قرار دارد امروز خبري از شوروي نيست و به زباله دان تاريخ پيوسته امروز آمريكااز آن قدرت گذشته برخوردار نيست و دوران افول خود را مي‌گذراند؛ اما انقلاب در پيشاني تاريخ مي‌درخشد و راه خود را با قدرت طي مي‌كند و به الگويي عملي از مبارزه با زياده خواهي‌هاي قدرت طلبان و استكبار در بين مردم منطقه و مظلومان دنيا تبديل شده و ان شاءالله با همت دلسوزانش با رسيدن به تمدن نوين اسلامي به هدف نهايي خودش يعني؛ رساندن پرچم اين انقلاب با دستان مقام معظم رهبري به دست صاحب اصلي انقلاب يعني حضرت ولي عصر(عج) نائل مي‌آيد.

فوايد حذف دلار از مبادلات ارزي و بازگشت ارزش و آبرو پول ملي با نگاه به دكترين اقتصاد مقاومتي"

مقاله وارده رضا زرخاني

همانطور كه نظام ليبراليسم بين الملل به رهبري آمريكا آخرين نفس‌هاي خود را ميكشد! اسلحه اقتصادي اين نظام ليبرال، يعني دلار هم آخرين نفس‌هاي خود را ميكشد!

مطابق بررسي كارشناسان پولي و مالي آمريكا، امروزه بانك مركزي اين كشور با يك سري رفتارهاي شعبده‌بازي و پنهان كارانه توانسته ارزش در حال افول دلار آمريكا را با بستن قراردادهاي مخفي با بيشتر بانك‌هاي دنيا از جمله اروپا حفظ نمايد!

يعني در صورت افت قدرت و ارزش دلار در جهان بانك مركزي آمريكا با اعطاي اوراق قرضه بدون پشتوانه و يا با تزريق حجم بيشتري از دلار به بانك‌هاي اين كشورها كسري ارزش پول ملي خود را جبران مي‌نمايد؛ و حتي در اين خصوص براي جلو گيري از شوك در پايين آمدن ارزش دلار، طرفين قرارداد با بانك مركزي آمريكا از رسانه‌اي كردن اين موضوع خودداري مي‌نمايند.(يعني يك كلاهبرداري بزرگ و تاريخي آمريكا با چاپ و پخش دلار بدون پشتوانه توليدي و اقتصادي در جهان)

البته بيشتر كارشناسان و اهل فن ميدانند كه آقايي ارزي دلار در دنيا خيلي وقت‌ها پيش از بين رفته و دولت آمريكا جزء مقروض‌ترين اقتصادهاي دنيا ميباشد.

بنابراين خود آمريكا در يك جنگ اقتصادي با ساير قدرت‌هاي نوظهور اقتصادي دنيا مثل چين و ان شاءالله در آينده نه چندان دور مثل ايران قدرت مقاومت نداشته و بسيار شكننده‌تر از هر زماني شده است؛ به شرطي كه تيم اقتصادي دولت پاي كار آقاي دكتر رييسي، بتواند سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي را در گام اول در سطح ملي و در گام‌هاي بعدي در سطح منطقه‌اي و جهاني، اجرايي و عملياتي نمايد.

در خصوص اجرايي نمودن اقتصاد مقاومتي در سطح ملي مقالات زيادي از سوي دانشگاهيان نوشته شده و صاحب نظران نظرات خود را در اين خصوص ابراز نموده‏اند، اما يكي از شاكله‌هاي و اهداف اصلي دكترين اقتصاد مقاومتي، جوشش از درون و گسترش دادن شاخ و برگ‌هاي آن، در خارج از مرزها ميباشد؛ كمتر كسي به قدرت مانور اين دكترين(اقتصاد مقاومتي) در خارج از مرزها توجه نموده و بيشتر مباحث در محدوده جغرافياي اقتصاد داخلي دنبال شده؛ در صورتي كه اگر اقتصاد مقاومتي كه يك اقتصاد درون محور و توليد محور است، چه بسا اگر اين آتشفشان قدرت، در داخل ايران فوران كند و بجوشد، مطمئنا براي چيدن منافع و ميوه‌هاي حاصل از آن در خارج از مرزها، هم بايستي برنامه راهبردي و طولاني مدت داشته باشيم.

اگر امروز چين در مقابل آمريكا مي‌ايستد و بر خلاف ميل مقامات آمريكا با جمهوري اسلامي ايران مراودات تجاري دارد، در واقع چين در بخش‌هاي زيادي توانسته همين دكترين اقتصاد مقاومتي(مقام معظم رهبري دامت بركاته ما را) عملياتي نمايد، و و در توليد ملي علاوه بر خودكفايي محصولات توليدي داخلي، توانسته به تحت ليسانس بودن انحصاري كارتل‌ها و تراست‌هاي اروپايي و آمريكايي پايان دهد، و ارزش پول ملي خود را آنقدر بالا ببرد كه امروزه كشور آمريكا مقروض‌ترين كشور به كشور چين به حساب ميايد.

البته ما شاهد مبادلات تجاري بين بعضي كشوري‌هاي صنعتي با همديگر با پول ملي خود هستيم؛ جالب توجه است كه حتي طالبان در اين دعواهاي داخلي افغانستان، هنوز از راه نرسيده و دولت تشكيل نداده! با مضحكه دلار آمريكا مراودات تجاري خود را با كشور پاكستان براي اساس روپيه انجام داده‌اند و دلار را حذف!

در نگرش اقتصاد مقاومتي! دولت مردان اقتصادي يك كشور، بايستي به دنبال رصد و محافظت از ارزش پول ملي خود در جهان باشند؛ نه دلار و يا ساير ارزهاي ديگر! و در اين راستا دولت آقاي رييسي ميتواند؛ با انعقاد‌هاي معاهدات مالي و تجاري منطقه‌اي و جهاني با كشور‌هاي دوست و همسو با خود، با لحاظ نمودن تراز مبادلات تجاري في ما بين، و با ايجاد بانك‌هاي مشترك پولي و ارزي، پول ملي خود را جايگزين دلار نمايند! و اين يعني پايان عمر آقايي دلار در جهان.

 سرمقاله

مهم‌ترين راهكار مقابله با تحريم‌ها

محمد ملك زاده
دولت استكباري آمريكا در طول چهار دهه گذشته نشان داده براي مقابله با نظام جمهوري اسلامي از هيچ عاملي ولو بازي با سلامت مردم و اعمال هر نوع اقدام غير انساني عليه ملت ايران كوتاهي نخواهد كرد. بازي با سلامت مردم، هميشه مهمترين ابزار آمريكا براي ايجاد نارضايتي در ايران بوده است. جديدترين اين موارد تحريم دارويي ايران در اوج فراگيري ويروس كرونا در ايران و جهان اتفاق افتاد. زماني كه جمهوري اسلامي تحت شديدترين شرايط تحريمي و مسدود سازي دارايي‌هاي ايران در خارج از كشور، براي دفاع از سلامت ملت ايران به سمت توليد واكسن كرونا حركت كرد، دولت مستبد آمريكا به تلاش خود براي جلوگيري از موفقيت ايران و ايجاد ناراضايتي در داخل ادامه داد. به محض آن‌كه مراحل توليد واكسن در ايران در ۹ دي ۱۳۹۹ به مرحله تست انساني رسيد، اولين واكنش آمريكا چندان دور از ذهن نبود: در كمتر از دو هفته بنياد بركت تحريم گرديد. از نگاه آمريكا ايران حق ساخت واكسن براي مقابله با ويروس كرونا و دفاع از سلامتي مردمش را نداشت! زيرا اين اقدام علاوه بر اين‌كه فشار آمريكا بر ايران را خنثي مي‌نمود، ورود يك بازيگر جديد به بازار واكسن، مي‌توانست انحصار تكنولوژيك و سودآوري بالاي شركت‌هاي غربي -آمريكايي را با خطر جدي مواجه سازد.
در اين ميان نكته مهمي كه براي جمهوري اسلامي و ملت مسلمان و آزاده ايران حائز اهميت است، چگونگي مواجهه صحيح و اصولي با نظام استكباري آمريكا و هم پيمانان اين كشور و تلاش براي تبديل نمودن تهديدها به فرصتها مي‌باشد. اكنون بيش از چهل سال است كه دولت آمريكا، ايران مستقل و آزاد را تحت شديدترين تحريمهاي غير انساني خود قرار داده و از هيچ دشمني عليه ملت ايران كوتاهي نكرده است. در مواجهه با چنين دشمن كينه توزي نمي‌توان به اميد برداشته شدن تحريمها دست روي دست گذاشت؛ از سوي ديگر هزينه سازش با نظام سلطه نيز به مراتب سنگين‌تر از مقاومت مي‌باشد؛ بنابراين بهترين راهكار، خنثي نمودن اثرات تحريمها به جاي تلاش براي رفع آنهاست. به فرموده رهبر معظم انقلاب: «البته نمي‌گوييم دنبال رفع تحريم نباشيم، چرا كه اگر بتوان تحريم را رفع كرد، حتي يك ساعت هم نبايد تأخير كنيم، اگرچه اكنون چهار سال است كه تأخير شده و از سال ۹۵ كه بنا بود همه تحريم‌ها يك‌باره برداشته شود، تا امروز نه تنها تحريم‌ها برداشته نشد بلكه زيادتر هم شد. اگر بتوان با روش درست، عاقلانه، ايراني- اسلامي و عزتمندانه تحريم‌ها را برطرف كرد بايد اين كار را انجام داد اما تمركز عمده بايد بر خنثي‌سازي تحريم‌ها باشد كه ابتكار آن به دست شما است».(بيانات در ديدار اعضاي ستاد بزرگداشت سالگرد سپهبد شهيد سردار سليماني، 26 آذر 1399)
تجربه چهار دهه رويارويي انقلاب اسلامي ايران با دولت استكباري آمريكا و هم پيمانانش نشان داده كه تحريم در ايران اثر دوگانه‌اي دارد؛ هم مي‌تواند مانع پيشرفت‌ باشد و هم عامل پيشرفت‌هاي بزرگ. بدون ترديد و به اعتراف دشمنان نظام اسلامي، پيشرفتهاي مهم جمهوري اسلامي در دوران جنگ تحميلي و بعد از آن نتيجه تحريم‌ها بوده است. اگر در دوران جنگ ما را تحريم نمي‌كردند و مانند دشمن متجاوز به انواع سلاح‌هاي پيشرفته مجهز مي‌ساختند، امروز از پيشرفتهاي خيره كننده صنايع دفاعي خبري نبود. جنگ تحميلي به ما ثابت كرد كه بايد روي پاي خود بايستيم و با اتكا به توانمندي‌هاي...
ادامه در صفحه3
ادامه از صفحه اول
تحريم‌ها را بايد به عامل...
داخلي از حق خود دفاع كنيم. ماجراي ساخت و توليد واكسن هم از همين دست بود. دستيابي به تكنولوژي ساخت واكسن كرونا كه شامل كشت سلول و سپس تكثير ويروس و در نهايت كشتن ويروس و فيلتراسيون آن مي‌شود، ايران را به جمع ۶ كشور واكسن‌ساز دنيا وارد كرد. به فاصله ۳ روز از صدور مجوز توليد واكسن بركت در ايران، آمريكا كه عملا ديگر سودي از تحريم واكسن نداشت، رسما تحريم واكسن كرونا را لغو كرد تا حداقل وجهه بين‌المللي خود را حفظ كند و گوشه‌چشمي هم به بازار ايران داشته باشد...!
آري! به راستي ايران اسلامي با عزمي استوار ثابت كرد كه تحريم هم مي‌تواند عامل پيشرفت كشور باشد به شرط آن‌كه توانمندي‌هاي داخلي خود را دست كم نگيريم.