صفحه خانواده سبز

چه كنيم جزء زوج‌هاي ناموفق نباشيم؟

زهره سعيدي

گاهي در دعواهاي زناشويي ديده مي‌شود كه يك بحث لفظي ساده به ميدان جنگي تبديل مي‌شود كه نميتوان آن را جمع كرد، وقتي زوج‌ها به گذشته بر مي‌گردند متوجه مي‌شوند كه جملاتشان چه سوء تفاهم‌هايي را ايجاد كرده است.

در زندگي زناشويي هر زوجي گاه پيش مي‌آيد كه صحبت‌هايي رابطه شان را تخريب و يا تهديد مي‌كند، شايد تصور كنيم كه حرف زدن ساده‌ترين كار دنياست و ما همان كسي هستيم كه با عشق و علاقه ازدواج كرده و هرگز حرفي به همسرش نميزند كه باعث ناراحتي او شود، اما گاهي بعد از مدتي مسائلي پيش مي‌آيد كه همين زبان ما را كه هميشه به دوستت دارم گفتن، ختم مي‌شده، به حرف‌هايي مي‌كشاند كه باعث سوتفاهم، بي‌اعتمادي يا دل شكستگي همسرمان مي‌شود.

خيلي از افراد هستند كه تكنيك‌هاي يك گفت وگوي مناسب با همسر را بلد نيستند و نه تنها اين تكنيك‌ها را نمي‌دانند از جملاتي هم در بحث‌هاي لفظي استفاده مي‌كنند كه يك بحث ساده را به ميدان جنگ مي‌كشاند در حاليكه به طور عادي شايد نبايد اين ديالوگ‌ها باعث ناراحتي افراد شود. البته هميشه مطرح مي‌شود كه صحبت كردن بهتر از سكوت كردن است چرا كه در يك رابطه زناشويي اگر كار به سكوت طرفين بكشد ديگر درست كردن ان رابطه كار سختتري از زماني است كه افراد به جرو بحث و صحبت با هم مي‌پردازند.

بعضي جمله‌ها و رفتارها نبايد هرگز در بحث‌هاي زوجين مطرح شود كه به برخي از آنها اشاره مي‌كنيم:

1. مادر و خانواده ات غير قابل تحملند!

يكي از خط قرمزهاي هر فردي به ويژه پسرها خانواده و به طور مشخص مادرشان هستند كه دوست ندارند همسرشان هيچگاه به او توهين كند حال مادر مي‌تواند خطايي هم مرتكب شده باشد اما مردان دوست دارند كه آن خطا از سوي همسرشان ناديده گرفته شده يا درباره آن صحبت نكنند به ويژه اين‌كه اصلا انتظار ندارند همسرشان به آنها بگويند كه مادر و خانواده‏شان را نمي‌توانند تحمل كنند پس اين نكته را خانم‌ها بيشتر در نظر داشته باشند.

2. در خانه هيچ كمكي نمي‌كني!

گاه پيش مي‌آيد كه خانم‌ها به خاطر مشغله هم بيرون و هم داخل منزل و فشارهاي عصبي، به همسرشان گله گذاري مي‌كنند اما گاهي اين گله‌ها به تهديد تبديل مي‌شود و در اين زمينه هميشه مرد را متهم مي‌كنند كه در منزل هيچ كمكي نمي‌كند. به جاي طرح اين صحبت بهتر است شرايط روحي و جسمي خود را توضيح داده و از او بخواهيد كه كمك حال شما باشد.

3. ديگه نميتونم به تو اعتماد كنم و دوستت ندارم

بهتر است به جاي صحبت‌ها و حرف‌هاي كلي در زمان بحث، هيچگاه حرفي نزنيد كه بعد از آن باعث پشيماني تان شود مثل اين‌كه ديگه نميتونم به تو اعتماد كنم يا ديگه به تو علاقه ندارم مطمئنا بعد از آشتي كردن و صحبت كردن با هم ممكن است هنوز اين حرف‌ها در ذهن همسرتان باقي بماند و پيش خود بگويد كه واقعا او به من اعتماد دارد يا خير و يا اين‌كه واقعا مرا از ابتدا دوست داشته يا نه؟

4. تو به من گوش نمي‌كني

اين هم جزو جملاتي است كه به جاي طرح آن مي‌توان از همسر درخواست كرد كه به حرف‌هاي شما گوش دهد. بهتر است شرايط خودر ا توضيح دهيد و بگوييد از او انتظار داريد كه بيشتر به حرف‌هاي شما گوش دهد حتي اگر نظري هم ندارد يا پيشنهادي نمي‌تواند براي بهبود شرايط داشته باشد.

5. تو به من كم توجه هستي

گاه برخي بي‌تفاوتي‌ها از سوي همسر باعث سوتفاهم‌هايي مي‌شود كه شرايط زندگي را به جنگ و دعوا تبديل مي‌كند. مردي كه خسته از سركار مي‌آيد و تصور ميكند همين كه غذا بخورد و استراحت كند خوب است و بهترين شرايط را براي خانواده فراهم كرده اما همسرش يك هفته است كه موفق نشده با او صحبت كند و يا مورد محبت او قرار نگرفته است در اينطور مواقع ممكن است آتشفشان ناراحتي همسر، گريبان مرد را بگيرد، درحاليكه فقط يك سوتفاهم ساده است بهتر است اينطور مواقع نيز با يك نامه براي همسرتان يا يك پيام در روز كاري به او يادآوري كنيد كه بيشتر به شما توجه كند.

در زندگي زناشويي مطرح كردن برخي جملات مثل اين‌كه از موضوعي اطلاع نداريد، بلد نيستيد، صريح گفتن نه و يا اين‌كه به شما ارتباطي ندارد، خيلي ارزشمند است و باعث مي‌شود كه جرات و جسارت خود را بالا ببريد و همينطور از سوتفاهم‌ها جلوگيري كنيد اين‌كه گاهي چيزي را دوست نداريد اما به خاطر خوش آمد ديگران، قبول ميكنيد باعث ناراحتي شما مي‌شود پس بهتر است همان ابتدا مطرح كنيد كه فلان كار يا سفر يا برنامه را دوست نداريد اين صراحت خيلي به شما بيشتر كمك مي‌كند.

برخي رازهاي موفقيت زوجين

برخي كارها و رفتارها باعث مي‌شود كه علاقه و موفقيت زندگي زوجين بيشتر شود شايد اين كارها خيلي ساده باشد و همه جا هم مطرح شود اما هنوز هم خيلي زوجين هستند كه به آنها توجه نمي‌كنند مثل اين‌كه گاهي براي همسرشان وقت بگذارد، چيزهايي براي او بخرند، قرارشان را فراموش نكنند، با خانواده همسرشان هم مثل خانواده خودشان رفتار كنند.

ساير اين فعاليت‌ها و صحبت‌ها مثل، هر دعوايي دليل بر جدايي زوجين نيست، پايبندي به رابطه خيلي مهم است، گفتن «دوستت دارم» هر چه بيشتر، بهتر، هنگام بيماري با او مهربان باشيد، در نبود يكديگر، كارهاي خانه را انجام دهيد، از گفتن جوك‌هاي توهين آميز خودداري كنيد، وقت شناس باشيد، با افرادي كه پشت همسر شما بد مي‌گويند، به تندي رفتار كنيد، او را از كوچيك‌ترين تصميمات خود آگاه كنيد، به تماس و پيام‌هاي او پاسخ دهيد، از همسرتان بپرسيد روز خود را چگونه گذرانده است و در مسافرت دعوا نكنيد، مشكلات را بگذاريد.براي بعد از بازگشت، مسافرت و تفريحتان را به هيچ عنوان خراب نكنيد.

 نکات خانه داري

چگونه يخچال خود را كارآمد نگه داريم


صرف نظر از آب و هواي بيرون، مهم است كه يخچال شما كاملا خنك باشد، زيرا دائما در حال كار است و غذاي شما را سرد و ايمن مي‌كند. اما براي كاركرد موثر يخچال، مهم است كه آن را به خوبي نگهداري كنيد.
اين امر نه تنها به تازه ماندن غذاي شما كمك مي‌كند، بلكه به شما در صرفه جويي در هزينه قبوض برق كمك مي‌كند و شما را از هزينه‌هاي غيرمنتظره تعمير يخچال نجات مي‌دهد.
در اين‌جا نكاتي راجع به تعمير يخچال عنوان مي‌كنيم تا با رعايت آن‌ها، يخچال شما كارآمد كار كند.
هر سال سيم پيچ كندانسور را تميز كنيد
سيم پيچ كندانسور يخچال گرما را آزاد مي‌كند و تميز نبودن آن باعث مي‌شود كمپرسور ساعت بيشتري كار كند.
از قرار دادن يخچال نزديك به ديوار خودداري كنيد
اطمينان حاصل كنيد كه يخچال 5 سانتي‌متر از ديوار فاصله دارد، به طوري كه هوا بتواند پشت آن گردش كند.
هميشه غذا را پوشانده نگه داريد
هميشه خوب است كه غذا را در ظروف در بسته نگهداري كنيد زيرا اگر غذا باز باشد، رطوبت غذا به هوا منتقل مي‌شود و يخچال مجبور مي‌شود براي خشك نگه داشتن غذا بيشتر كار كند.
درب يخچال را به درستي ببنديد
هر بار كه يخچال را باز مي‌كنيد، مطمئن شويد كه آن را به درستي مي‌بنديد تا از بيرون ريختن هواي خنك جلوگيري شود.
واشر درب را در صورت نياز تعويض كنيد
اگر متوجه شديد كه در يخچال شما محكم بسته نمي‌شود، زمان تعويض واشر رسيده است.
فريزر را بطور مرتب يخزدايي كنيد
براي حفظ كارايي يخچال فريزر، بايد هر بار كه نيم سانتيمتر يخ روي ديوارهاي داخلي ايجاد مي‌شود، يخ زدايي شود. اين يخ زدگي مي‌تواند باعث اتلاف انرژي شود و صورت حساب‌هاي ماهانه شما را افزايش دهد.

 گوناگون

۴ عادت بد كه سيستم ايمني بدن را ضعيف مي‌كند

مصرف قند زياد
به گزارش باشگاه خبرنگاران، متخصصان بر اين باورند كه مصرف بيش از حد قند در رژيم غذايي مي‌تواند ايمني را در طول زمان تضعيف كند، زيرا گلبول‌هاي سفيد خون كه در مبارزه با عفونت نقش دارند، با مصرف بيش از حد قند تأثير منفي مي‌گيرند، كه ممكن است مانع مبارزه موثر آن‌ها با عفونت شود.
مصرف نمك زياد
كارشناسان مي‌گويند رژيم غذايي سرشار از سديم و غني از غذاهاي فرآوري شده مي‌تواند منجر به التهاب در بدن شده و خطر بيماري‌هاي مزمن را افزايش دهد.
نمك مي‌تواند پاسخ‌هاي ضد التهابي را كاهش دهد و ميكروبيوتاي روده را كه نقش كليدي در عملكرد سيستم ايمني بدن دارد تغيير دهد، بنابراين مصرف زياد سديم با تشديد بيماري‌هاي خودايمني مانند بيماري كرون، كوليت اولسروز و بيماري سلياك مرتبط است.
مصرف كم ميوه و سبزيجات
به گفته متخصصان، يك فرد به مقدار كافي ميوه و سبزيجات در رژيم غذايي خود براي حمايت از سيستم ايمني بدن نياز دارد، زيرا حاوي مقادير بالايي از ويتامين‌ها، مواد معدني و آنتي اكسيدان‌ها هستند و اين تركيبات براي حمايت از واكنش‌هاي سيستم ايمني بدن و مبارزه با آن‌ها ضروري است. ميوه‌ها و سبزيجات همچنين حاوي مقدار زيادي فيبر محلول هستند كه براي سيستم ايمني بدن مفيد است.
متخصصان توضيح دادند كه فيبر محلول غذاي باكتري‌هاي داخل روده است، جايي كه يك ميكروبيوم سالم با سيستم ايمني بدن ارتباط برقرار كرده و از آن حمايت مي‌كند تا بتواند به طور موثر با عفونت مبارزه كند.
كمبود ويتامين D
ويتامين D به دليل خواص ضد التهابي كه دارد، يكي از مهمترين مواد مغذي براي حمايت از سيستم ايمني سالم است.

 حديث هفتهحضرت على بن موسى الرضا(ع) فرمودند: در خانه هايتان برنامه‏اى براى تلاوت قرآن كريم ترتيب دهيد به درستى هرگاه در منزلى قرآن خوانده شود امور اهلش سهل و آسان مى‏گردد و خير و بركتش بسيارشده و در غير اين صورت اهل خانه در تنگناى فكرى و روانى و اقتصادى قرار مى‏گيرند.
دُرّة البيضاء، ص 22-21