صفحه اخبار

رئيس جمهور:
اصحاب سينما در تبيين گفتمان انقلاب اسلامي و اميدآفريني پيشگام باشند

آيت‌الله سيد ابراهيم رئيسي رئيس جمهور در جلسه هيأت دولت با تأكيد بر اين‌كه دولت از نقد منصفانه و سازنده استقبال مي‌كند، اظهار داشت: نقد منصفانه را باعث رشد و ارتقاء امور در كشور مي‌دانيم و مديران اجرايي بايد آستانه تحمل خود را در مواجهه با انتقادها بالا ببرند، چرا كه انتقاد درست مي‌تواند نسبت به اصلاح كاستي‌ها و نواقص مفيد باشد.

رئيس جمهور همچنين با گراميداشت روز ملي سينما، توجه ويژه به اصحاب هنر را ضروري دانست و گفت: بايد نسبت به مشكلات حرفه‌اي و حتي شخصي و معيشتي اصحاب هنر توجه ويژه داشته باشيم. لازم است وزير محترم ارشاد، مشكلات حرفه‌اي و شخصي جامعه هنري كشور را پيگيري كند.

آيت‌الله رئيسي ضمن بيان اين‌كه سينما ابزاري است كه بايد در خدمت انقلاب و تبيين فرهنگ غني اسلامي و ايراني قرار بگيرد از اصحاب سينما خواست در تبيين گفتمان انقلاب اسلامي و اميدآفريني در جامعه پيشگام باشند.

وي افزود: تأثيرگذاري مفاهيمي كه با ابزار فيلم و هنر منتقل مي‌شود، بسيار بيشتر از هزاران ساعت سخنراني است.

پيام تسليت رهبر انقلاب در پي درگذشت حاج حيدر رحيم‌پور و حجت الاسلام زرگر

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در پيام‌هاي جداگانه‌اي درگذشت حيدر رحيم پور ازغدي از مبارزان انقلاب اسلامي و حجت‌الاسلام زرگر رئيس دادگاه انقلاب تهران را تسليت گفتند.

در بخشي از پيام حضرت آيت‌الله خامنه‌اي به حسن رحيم‌پور ازغدي چنين آمده است: درگذشت پدر گرامي آن جناب، مرحوم آقاي حاج حيدر آقا رحيم‌پور رحمةالله عليه را به شما و والده‌ي گرامي و ديگر بازماندگان محترم و همه دوستان و همفكران آن مرحوم تسليت عرض ميكنم. سالهاي متمادي تلاش صادقانه‌ي برخاسته از غيرت ديني و انگيزه‌ي تحقق احكام و معارف اسلامي، نمايشگر بخش مهم زندگي آن مرحوم است و اين موجب رضا و رحمت الهي و علو درجات اخروي ايشان خواهد بود ان‌شاءالله.

در پيام رهبر انقلاب اسلامي به مناسبت درگذشت حجت الاسلام زرگر نيز آمده است: درگذشت روحاني مجاهد جناب حجت‌الاسلام سيداحمد زرگر رحمةالله‌عليه را به خانواده و بازماندگان محترم و دوستان و همكاران ايشان تسليت عرض ميكنم. شجاعت و صراحت در مقام قضا و تلاش مجاهدانه در مقام امر به معروف و نهي از منكر، بخشي از خصوصيات ممتاز آن مرحوم بود.

تسهيل صادرات و تجارت خارجي با اقدامات وزارت صمت

رئيس كميسيون اقتصادي مجلس با اشاره به برنامه‌هاي وزارتخانه صمت براي افزايش 5 ميليارد دلاري صادرات در نيمه دوم سال جاري گفت: خبرهاي خوبي در موضوع تسهيل صادرات و تجارت خارجي در ماه‌هاي آينده با روان‌سازي اقتصاد كشور به گوش خواهد رسيد.

محمدرضا پورابراهيمي رئيس كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي در نشست اين كميسيون اظهار داشت: سه هفته از تشكيل دولت سيزدهم مي‌گذرد و اين دولت به تازگي كار خود را آغاز كرده است كه در نشست كميسيون اقتصادي با وزير صمت محورهاي خود را درباره بازرگاني داخلي و خارجي با اين عضو كابينه مطرح كرديم.

وي تصريح كرد: 8 ميليارد دلار منابع ارزي در نيمه اول سال جاري براي واردات كالاهاي اساسي در نظر گرفته شد كه بايد در اين باره بازنگري صورت گيرد ضمن اين‌كه وزير صمت در كميسيون اقتصادي درباره تعيين نرخ ارز ترجيحي كه در هيات دولت در حال بررسي است، توضيحاتي را ارائه دادند.

اسماعيلي:
محور عمليات رواني و رسانه‌اي دشمن، ايجاد ياس و نااميدي است

رئيس دفتر رئيس جمهور گفت: محور عمليات رواني و رسانه‌اي دشمن،ايجاد ياس و نااميدي در جامعه است.

غلامحسين اسماعيلي رئيس دفتر رئيس جمهور در آئين معارفه و تكريم معاون ارتباطات و اطلاع رساني دفتر رئيس جمهور، با بيان اين‌كه متاسفانه تاكنون از تمام ظرفيت‌هاي خود در حوزه اطلاع رساني استفاده نكرده ايم، افزود: از توانمندي‌ها و ظرفيت‌ها براي اثبات حقانيت و ارائه خدمات و انديشه خودمان آنطور كه بايد و شايد در بخش‌هاي مختلف استفاده بهينه و همه جانبه نشده است.

رئيس دفتر رئيس جمهور با تاكيد بر ضرورت تهيه و تدوين پيوست‌هاي رسانه‌اي براي فعاليت‌هاي دولت، اظهار داشت: در دولت تحول خواه و مردمي كه شعار محوري تحول و انجام كار شبانه روزي و جهادي براي خدمت به مردم را در دستور كار خود قرار داده، فعاليت جدي و كار تحولي در عرصه ارتباطات و اطلاع رساني تلاش مضاعف را مي‌طلبد.

اسماعيلي با بيان اين‌كه نگرش كلان رئيس جمهور و دولت سيزدهم نگاه به آينده و ترسيم افقي روشن با اقدام تحولي براي مردم است، خاطرنشان كرد: اعتماد آسيب ديده مردم بايد ترميم شود و در اين مسير نيازمند اطلاع رساني هنرمندانه با جذابيت و اثرگذار در حوزه اطلاع رساني و ارتباطات هستيم.

وضعيت سفره‌هاي مردم نيازمند اقدام اورژانسي است

نماينده تهران در مجلس خواستار ورود دستگاه قضايي به مرخصي‌هاي بي‌حد و اندازه محكومان امنيتي محبوس در زندان‌ها شد.

زهره سادات لاجوردي نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي در جلسه علني مجلس شوراي اسلامي و در تذكري شفاهي اظهار داشت: سال گذشته برخي چهره‌هاي اصلاح طلب در رسانه‌هاي خود علت آن‌كه نتوانستيم واردات واكسن داشته باشيم را نپيوستن به FATF القا كردند، اما جهش واردات واكسن در طي ديپلماسي فعال و تماسي كه رئيس جمهور محترم با روساي جمهور چين، روسيه و ديگر كشورها انجام دادند، نشان داد كه استدلال‌هاي غيرمنطقي غرب گرايان تا چه اندازه سست و باطل است.

وي تاكيد كرد كه بايد قوه قضائيه با كساني كه در نظام سلامت كشور اخلال ايجاد كرده اند، برخورد كند.

نماينده تهران در مجلس تصريح كرد: گراني‌هاي اخير بازار و كالاهاي اساسي ميراث بي‌تدبيري و سياست‌هاي غلط دولت قبلي است، اما اميدوارم گام اول دولت سيزدهم، كنترل بازار، مهار تورم و جلوگيري از گران فروشي باشد، چرا كه وضعيت سفره‌هاي مردم نيازمند اقدام اورژانسي است.

تصميم‌گيري درباره FATF منوط به لغو تحريم‌هاي ايران است

به گزارش مشرق، ابوالفضل عمويي، در واكنش به ادعاي برخي از افراد مبني بر اين‌كه نپيوستن ايران به FATF باعث مي‌شود كه نتوانيم با كشورهاي ديگر تبادلات تجاري داشته باشيم، اظهار داشت: FATF يا قواعد كارگروه مالي مبارزه با پولشويي و تأمين مالي تروريسم ساختاري است كه در آن تلاش مي‌شود تا كشورها از تأمين مالي تروريسم و پولشويي خودداري كنند.

وي تاكيد كرد: اصل مقابله با پولشويي و تأمين مالي تروريسم در ايران پذيرفته شده است و ما قوانين داخلي براي مقابله با اين موضوع داريم. در اين زمينه اشراف داخلي بسيار خوبي در سيستم بانكي و نظام اقتصادي ما وجود دارد تا اين تخلفات صورت نگيرد.

نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي بيان كرد: در واقع تا زماني كه تحريم‌هاي ظالمانه و يكجانبه عليه جمهوري اسلامي ايران وجود دارد، انتظار شفافيت بين‌المللي تراكنش‌هاي مالي، انتظاري نابجا و زياده‌خواهانه است.

استنكاف روحاني از اجراي ۲۴ قانون كليدي محرز شد

متن گزارش كميسيون قضايي در مورد شكايت نمايندگان از حسن روحاني، رئيس دولت يازدهم و دوازدهم نهايي و منتشر شد.

حسينعلي حاجي دليگاني عضو هيات رئيسه مجلس شوراي اسلامي در گفت‌وگو با فارس، ضمن اعلام اين خبر افزود: تعداد 33 نفر از نمايندگان به دنبال استنكاف حسن روحاني از اجراي اصل 134 قانون اساسي در دوران رياست جمهوري خود در قالب ماده 234 آيين نامه داخلي مجلس اين شكايت را مطرح كردند كه در كميسيون قضايي مورد رسيدگي قرار گرفت.

مطابق گزارش معاونت نظارت مجلس شوراي اسلامي در پايان دوره دهم، در 36 فقره قانون از 186 فقره قانون مصوب مجلس، دستگاه‌هاي اجرايي و هيأت وزيران ملزم به تهيه و تصويب مجموعة 242 فقره آيين نامه اجرائي و ساير مقررات تكليفي شده اند. از ميان 242 فقره آيين نامه اجرائي و مقررات لازم التصويب مذكور، تا زمان تهيه گزارش معاونت نظارت مجلس شوراي اسلامي، مجموعة تعداد 169 فقره آيين نامه اجرائي تهيه و تصويب شده است و 73 فقره آيين نامه اجرائي در مهلت قانوني تهيه و تصويب نشده است كه اين مسأله مانع اجراي كامل قوانين ميباشد. بنابر گزارش معاونت نظارت مجلس شوراي اسلامي 24 فقره قانون مصوب مجلس شوراي اسلامي به علت عدم تصويب تمام يا بخشي از مقررات و آيين نامه اجرائي آنها، اجرايي نشده يا به صورت ناقص در حال اجراست.

 اخبار ويژهاعتراف وزير جنگ رژيم صهيونيستي درباره قدرت پهپادي ايران
وزير جنگ صهيونيستي گفت: «ما در حال سخن گفتن درباره پهپادهاي بسيار دقيق و ويرانگر هستيم. اين پهپادها همچون موشك بالستيك يا جنگنده‌ها مي‌توانند هزاران كيلومتر را بپيمانند. ايراني‌ها اين پهپادها را ساخته و به نمايندگان خود كه با نيروي هوايي سپاه پاسداران و نيروي قدس هماهنگ هستند، تحويل مي‌دهند.»
بني گانتز همچنين ادعا كرد كه حوثي‌هاي يمن دهها فروند از اين پهپادها را به دست آورده‌اند و گروه‌هاي حماس و جهاد اسلامي نيز به دانش چگونگي عملياتي كردن اين پهپادها دست يافته‌اند. اين ادعا در حالي است كه ارتش يمن بارها بر بومي بودن پهپادهاي خود تأكيد كرده است.

يك عضو طالبان:
نيروهاي احمد مسعود احتمالاً در كوه‌ها هستند
يك عضو طالبان درباره اوضاع پنجشير مدعي است كه اين گروه همه جا را در پنجشير گرفته اما نيروهاي احمد مسعود احتمالاً برخي‌شان در كوه‌هاي اطراف حضور دارند.
به گزارش تسنيم از پنجشير، پس از اتمام آتش‌بس غيررسمي طالبان با نيروهاي احمد مسعود، خبرنگار تسنيم در حين حضور در پنجشير با يكي از افراد گروه «قطعه سرخ»(نيروهاي ويژه) طالبان گفتگوي كوتاهي انجام داده است.
او مدعي است كه طالبان همه جا را در پنجشير گرفته اما نيروهاي احمد مسعود احتمالاً برخي‌شان در كوه‌هاي اطراف حضور دارند.

 توئيت گرديروزي كه به بهانه آن افغانستان اشغال شد
عليرضا گرائي در توييتر نوشت: ‏امروز ‎يازده سپتامبر است! روزي كه به بهانه حملات آن افغانستان را اشغال كردند؛ بيست سال هر جنايتي كه فكرش را بكنيد كردند؛ و دست آخر ذليلانه فرار كردند! تمام اين سال‌ها سهم افغانستان چيزي جز مظلوميت نبود...
شجاع در نقد حكومت و وفاداري به رهبر
سيدعزت‌الله ضرغامي، وزير ميراث فرهنگي و گردشگري در توييتي نوشت: ‏استاد حيدر رحيم پور ازغدي پدر نسل عدالتخواهان امروز به ديار باقي شتافت. روحش شاد. قدرت قلم، آزادي انديشه، شجاعت در نقد حكومت و وفاداري به رهبر، از برجستگي‌هاي او بود...
مردِ ايستاده در قرن اخير
سيد نظام‌الدين موسوي، نماينده مجلس شوراي اسلامي هم نوشت: خواستم بنويسم: جهاني بود نشسته در گوشه اي. اما او نه نشسته و نه در گوشه‌اي بود. حاج حيدر رحيم پور ازغدي، دنيايي بود ايستاده در همه ميدانهاي قرن اخير، از ملي شدن صنعت نفت تا انقلاب اسلامي...
‏ضرورت توقف 2030
سيد ياسر جبرائيلي نوشت: رهبر انقلاب: "بايد دشمن را شناخت، نقشه‌ او را فهميد و از تبعيّت دشمن سر باز زد. قرآن اين عدم تبعيّت را جهاد كبير نام نهاده است". توقف اجراي سند ۲۰۳۰ توسط رئيس‌جمهور يكي از مصاديق اين جهاد است. تصويب‌نامه مرتبط با اجراي غيرقانوني توافق پاريس نيز چنين باد.
همه چيز، دروغ!
‏علي اكبر رائفي پور با انتقاد از عدم تأمين واكسن در دولت روحاني نوشت: دولت مردان روحاني عدم موفقيت در واردات واكسن را به FATF ربط مي‌دادند.با آمدن دولت جديد و وارادت‌ گسترده واكسن مشخص شده كه اين هم دروغ ديگري چون ديگر اكاذيب دولت ليبرال بوده! همه چيز به كنار، بابت مرگ هموطنانمان هم كه شده اين جماعت را محاكمه كنيد.
ترسوهاي بي‌خاصيت
طالبي دارستاني هم با اشاره به مواضع اخير اصلاح طلبان درباره افغانستان در توئيتر آورده است: همينكه پيشنهاد شد تيپ اصلاحيون تشكيل بديد و تشريف ببريد در دفاع از آرمانهاتون بجنگيد، در چرخشي ذلتمندانه عنوان فرمودند: منظورمون دفاع سياسي و مدني بود نه نظامي! ترسوهاي بي‌خاصيت.