صفحه اخبار

آيت‌ا... اراكي:
رمز ارز باطل است

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم تصريح كرد: اگر قرار است پول سودآور شود بايد اين پول به يك كار اقتصادي يا يك كار فشرده در توليد كالا يا ارائه خدمت اختصاص داده شود. اگر پول به كار و يا خدمت ضميمه شد، اين پول مي‌تواند منشأ افزايش ثروت شود. اين‌كه گفته مي‌شود توليد به افزايش ثروت مي‌انجامد از همين اصل بنيادين سرچشمه مي‌گيرد.

دبيركل مجمع جهاني تقريب مذاهب تأكيد كرد: ما معتقديم رمز ارز باطل است چون منشأ ثروت آفريني نيست. رمز ارز پول اعتباري محض است كه قرار است به پول اعتباري ديگري از محل مكيدن ثروت مجامع تبديل شود.

آيت‌ا... اراكي تصريح كرد: رمز ارز نمي‌تواند در برابر ارز قرار گيرد. چون اساس نظام مبادلاتي اسلام به عنوان منشأ نظام بانكي مطرح است. تعريف بانك در اسلام سه چيز است. وظيفه حفاظت دارايي مردم، هدايت آن به سمت بهره برداري براي منافع مردم و ارائه خدمات پولي به مردم است.

وي بيان كرد: ما نبايد در جهان امروز از بيان حرف‌ها و انديشه‌هاي بانكداري اسلامي حيا كنيم. بايد حرف ما را همه مردم بشنوند. ما نظام بانكي اختصاصي داريم. نظام بانكي اسلامي به اين معنا نيست كه نظام بانكداري غربي را روپوش اسلامي تن كنيم.

رهبر انقلاب:
فقدان آيت‌ا... حكيم ضايعه‌اي علمي براي حوزه نجف محسوب مي‌شود

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در پيامي درگذشت آيت‌الله حاج سيد محمدسعيد حكيم از مراجع تقليد در نجف اشرف را تسليت گفتند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌ا... العظمي خامنه‌اي، رهبر انقلاب اسلامي در اين پيام فرمودند: درگذشت عالم محقّق مرحوم آيةالله آقاي حاج سيد محمدسعيد حكيم رحمةالله‌عليه را به حوزه‌ عظيم‌الشأن نجف و مراجع تقليد و علماي بزرگوار آن و به بيت رفيع طباطبائي حكيم مخصوصاً فرزندان و بازماندگان ايشان تسليت عرض مي‌كنم.

در پيام رهبر معظم انقلاب درباره مرحوم آيت‌الله حكيم آمده است: ايشان از مراجع تقليد و داراي آثار با ارزش در فقه و اصول بودند و فقدان ايشان ضايعه‌اي علمي براي آن حوزه مبارك محسوب مي‌شود. رضوان الهي را براي آن مرحوم مسألت مي‌كنم.

همچنين با پايان كار كاروان وزرشي ايران در پارالمپيك ۲۰۲۰ توكيو، حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در پيامي از كاروان كشورمان تشكر كردند و فرمودند: از كاروان سرافراز پارالمپيك كه بار ديگر با مدال آوري خود، ملت ايران را خوشحال كردند صميمانه تشكر ميكنم.

تاكيد قاليباف بر اصلاح فرايندهاي قانونگذاري براي حل مشكلات كشور

رئيس مجلس ضمن تاكيد بر اصلاح روند قانونگذاري در كشور و بيان اين‌كه مجلس مسؤول مرزباني و دفاع از مرزهاي قانون در كشور است گفت: اصلاح فرايند قانونگذاري براي كنترل ورودي‌ها و مصوبات و نيز حل مشكلات كشور بسيار موثر خواهد بود.

محمدباقر قاليباف روز دوشنبه 7 تير ماه در جلسه شوراي هماهنگي مجلس شوراي اسلامي با حضور رؤساي كميسيون‌هاي مختلف و موضوع بررسي ايرادهاي شايع شوراي نگهبان نسبت به طرح‌ها و لوايح مصوب مجلس شوراي اسلامي گفت: مجلس دو وظيفه جدي و اساسي در حوزه‌هاي قانونگذاري و نظارت را برعهده دارد و در اين راستا از دو سازمان مهم مركز پژوهش‌هاي مجلس و ديوان محاسبات كل كشور استفاده مي‌كند.

وي ادامه داد: مركز پژوهش‌هاي مجلس و ديوان محاسبات كشور بايد تلاش كنند تا بهترين خدمات و كمك‌ را از نظر مشورتي و پژوهشي به نمايندگان در صحن و كميسيون‌هاي مجلس ارائه كنند.

قاليباف تاكيد كرد: افرادي كه از حوزه نظارت و قوانين در مجلس حضور دارند نيز بايد كارشناساني را در اين دو سازمان داشته باشند تا بتوانند به روساي كميسيون‌ها در خصوص تنظيم مطالب، انجام اصلاحات شكلي و محتوايي طرح‌ها و لوايح و مصوبات كمك كنند و به اين شكل اقدامات با دقت لازم انجام شود.

هشدار سردار پاكپور به اقليم شمال عراق:
پاسخ اقدامات تروريستي را قاطعانه خواهيم داد

فرمانده نيروي زميني سپاه با اشاره به سوءاستفاده گروهك‌هاي تروريستي و مسلح از اقليم شمال عراق براي ايجاد ناامني در مناطق مرزي ايران، تاكيد كرد: ادامه اين وضعيت براي ما قابل تحمل نيست و پاسخ لازم را به تروريست‌ها خواهيم داد.

در پي برخي تحركات جديد گروهك‌هاي تروريستي مسلح در مناطق مرزي شمال غرب كشور، سردار سرتيپ پاسدار محمد پاكپور فرمانده نيروي زميني سپاه ضمن بازديد از يگان‌ها و پاسگاه‌هاي مرزي اين منطقه، با بيان اين‌كه به رغم تاكيدات چندباره و آگاه سازي مسؤولين اقليم شمال عراق نسبت به تحركات گروهك‌هاي تروريستي و مسلح در منطقه آنها براي رخنه و انجام اقدامات ضد امنيتي عليه كشورمان و عدم برخورد با اين پديده، گفت: سال‌ها است كه گروه‌هاي تروريستي و ضد انقلاب وابسته به استكبار جهاني و سرويس‌هاي جاسوسي بيگانه از جغرافياي اقليم شمال عراق براي برهم زدن امنيت و آرامش مناطق مرزي جمهوري اسلامي ايران و ايجاد اذيت و آزار براي مردم ساكن در اين مناطق استفاده مي‌كنند و در اين خصوص به دولت عراق و مسؤولين اقليم شمال اين كشور تذكرات لازم داده شده است.

مصوبه كميسيون قضايي مجلس براي تعيين مجازات اعدام براي اخلال‌گران اقتصادي

سخنگوي كميسيون قضايي مجلس از مصوبه اين كميسيون براي تعيين مجازات اعدام براي كساني كه به صورت گسترده و به صورت عمده مرتكب اخلال در اقتصاد كشور به منظور مقابله با نظام مي‌شوند خبر داد.

سيد كاظم دلخوش نماينده مردم صومعه سرا در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به نشست كميسيون قضايي مجلس گفت:‌ در جلسه طرح اصلاح قانون مبارزه با اخلال گران اقتصادي مورد بحث و بررسي قرار گرفت و موادي از آن به تصويب اعضاي كميسيون رسيد.

وي افزود: بر اساس مصوبه كميسيون، اخلال‌گران اقتصادي كه به صورت گسترده و عمده و با قصد مقابله با نظام مرتكب اين كار مي‌شوند مجازاتشان اعدام است.

سخنگوي كميسيون قضايي مجلس اظهار داشت: همچنين بر اساس مصوبه كميسيون اگر تخلف اخلال‌گران اقتصادي گسترده و عمده باشد و بنا داشته باشند كه با اين كار نظم عمومي را برهم بزنند، حبس درجه دو يا سه براي آنها در نظر گرفته مي‌شود.

وزير كشور تاكيد كرد:
ضرورت نظارت دقيق بر نحوه هزينه كرد كمك‌هاي دولت به شهرداري‌ها و دهياري‌ها

احمد وحيدي برضرورت نظارت دقيق بر نحوه هزينه كرد منابع و كمك‌هاي دولت به شهرداري‌ها و دهياري‌ها تاكيد كرد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت كشور، احمد وحيدي وزير كشور دوشنبه در بازديد كاري از سازمان شهرداري و دهياري‌هاي سراسر كشور با تاكيد بر اين موضوع كه مهم‌ترين و اولويت دار‌ترين مساله و خواسته در كشور، افزايش خدمات رساني در ابعاد مختلف، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي به مردم عزيز كشورمان است؛ گفت: سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌ها با توجه به ظرفيت نظارتي و جلب همكاري شهرداري‌ها و دهياري‌ها در مناطق مختلف كشور، مي‌تواند سهم و نقش پر رنگي در ارتقاي خدمات رساني كلي كشور داشته باشد.

وي در ادامه گفت: نظارت صحيح، دقيق و شفاف بر عملكرد شهرداري‌ها و دهياري‌ها از جمله انتظارات از اين سازمان است و برخي نگاه‌هاي منفي نسبت به عملكرد نهادهاي شهري و روستائي با شفاف سازي عملكرد اين نهادها اصلاح و واقع بينانه مي‌شود.

سهم قشر ضعيف از يارانه انرژي 1.2 و قشر ثروتمند 25 درصد است

نماينده بروجرد در مجلس گفت: براساس گزارش سازمان برنامه و بودجه سال 98 حدود 900 هزار ميليارد تومان يارانه به بخش انرژي تخصيص يافته كه سهم دهك ضعيف جامعه 1.2 دهم درصد و سهم دهك مرفه 25 درصد بوده است.

عباس گودرزي نماينده مردم بروجرد در مجلس شوراي اسلامي در نطق ميان‌دستور خود در جلسه علني پارلمان گفت: امروز ديگر مديريت دولتي نوين كه با كليدواژه‌هايي همچون كوچك‌سازي، برونسپاري گسترده، نيروهاي كار قراردادي و امثال آن شناخته مي‌شود، بيش از هر زمان ديگري در نظام اداري كشور مشهود است.

نماينده مردم بروجرد در مجلس شوراي اسلامي اظهار د اشت: در اين ميان مفهوم كوچك‌سازي به عنوان مشهورترين ويژگي اين رويكرد به كاهش تعداد كاركنان دولت بدون كاستن از حجم وظايف آنها تغيير يافته و حقيقت اين است كه نظام اداري در كوچك‌سازي بروكراسي ناكام بوده و صرفاً به بروكراسي سايه تبديل شده و حجم عظيم و نامعلومي از كاركنان دولت پشت بروكراسي آن پنهان شده و همين امر برآورد آمار دقيق از كاركنان و بعضاً نظارت و پاسخگويي را دچار خدشه كرده است.

گزارش ماهانه عملكرد عبدالملكي در وزارت كار به كميسيون اجتماعي مجلس

سخنگوي كميسيون اجتماعي مجلس گفت:‌ وزير كار در جلسه كميسيون گزارش عملكرد روزهاي ابتدايي كار وزارت خود را به كميسيون ارائه كرد و در اين جلسه بنا شد تا هر ماه يك بار ما گزارش كار آقاي وزير را در كميسيون داشته باشيم.

مجيد انصاري نماينده مردم ممسني در مجلس شوراي اسلامي در گفت‌وگو با فارس با اشاره به نشست كميسيون اجتماعي مجلس گفت: در جلسه روز دوشنبه حجت‌الله عبدالملكي وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي با حضور در جلسه كميسيون گزارشي از عملكرد روزهاي آغازين كار خود در وزارت كار به اعضاي كميسيون ارائه كرد.

وي افزود: در اين جلسه آقاي وزير از تشكيل هسته‌ها و شوراهاي مشورتي براي پيشبرد امور در وزارت كار خبر داد و به تشريح اقداماتش از حضور و بازديدهاي سرزده تا جلسه‌اش در اولين روز رأي اعتماد تا ساعت 12 شب با معاونين وزارتخانه و وزير پيشين در محل وزارت كار ارائه كرد.

سخنگوي كميسيون اجتماعي مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: در اين جلسه بنا شد وزير كار هر ماه يكبار با حضور در جلسه كميسيون گزارش عملكرد خود را به نمايندگان ارائه كند و همچنين بنا شد هر ماه 2 نفر از اعضاي كميسيون به همراه مديران استاني جلسه‌اي را با آقاي وزير داشته باشند و مشكلات حوزه انتخابيه خود را در اين جلسات مورد پيگيري قرار دهند.

مافياي چند سال گذشته برق، اجازه ورود بخش خصوصي به اين حوزه را نمي‌دهد

نماينده شهريار در مجلس گفت: مافياي توليد برق كه نيروگاه‌هاي بخش دولتي به اسم خصوصي‌سازي به آنها واگذار شده اجازه ورود بخش خصوصي به اين حوزه را نمي‌دهند.

حسين حق‌وردي نماينده مردم شهريار، با انتقاد از وضعيت توليد و توزيع برق در كشور گفت: اگر ما الان قطعي برق نداريم و يا اين‌كه قطعي برق بسيار كاهش يافته به خاطر كاهش دماي هواست و نه اقدامات وزارت نيرو.

وي افزود: اگر با اين وضعيت پيش رويم در زمستان هم با قطعي برق مواجه خواهيم بود و در تابستان آينده نيز سرنوشتي همچون سرنوشت تابستان امسال خواهيم داشت.

به گزارش فارس نماينده مردم شهريار، شهر قدس و ملارد در مجلس شوراي اسلامي با بيان اين‌كه ما در اوج مصرف با 20 هزار مگاوات كسري برق در توليد برق مواجه هستيم اظهار داشت: اين‌كه بگوييم در تابستان برق نداريم و يا نيروگاه‌هاي برقابي كار نمي‌كند و يا اين‌كه در زمستان بگوييم سوخت براي نيروگاه‌ها نداريم، كار پيش نمي‌رود.

رويكردها اگر صحيح باشد، ما در همه عرصه‌ها حرف براي گفتن داريم

نماينده ايلام در مجلس گفت:‌ وقتي رويكردها صحيح باشد، ما در دنيا در پزشكي، نانو، هسته‌اي، توان موشكي و نظامي و امنيتي، سلول‌هاي بنيادي حرف براي گفتن داريم.

سارا فلاحي در نطق ميان دستور خود در نشست علني روز يكشنبه 14 شهريور ماه مجلس گفت: قواعد حاكم بر سپهر سياست و مديريت با قواعد حاكم بر ميدان و پهنه فوتبال با هم مو نمي‌زند. در سياست هم مانند فوتبال بايد برآورد دقيق از توان خود و حريف داشته باشي كه در غير اين صورت با اتخاذ تاكتيك غلط، تيمت را به لبه پرتگاه مي‌بري يا بي‌محابا حمله مي‌كني، اسير ضدحمله حريف مي‌شوي و يا در لاك دفاعي فرو مي‌روي و دفاع اتوبوسي‌ات با يك كاشته دقيق حريف فرو مي‌پاشد.

نماينده مردم ايلام در مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: نتيجه در هر دو حالت واگذاري صحنه‌هاي بين المللي و منطقه‌اي به حريفان خواهد بود. در سياست هم مانند فوتبال هميشه مشكل با تعويض مربيان حل نمي‌شود، چون مشكل ما رويكردي و سياست‌گذاري است. بايد رويكرد خود را نسبت به نخبگان، زنان، سرمايه گذاران، توليد، اشتغال، صنعت و كشاورزي و... تغيير دهيم. بايد متناسب با نظام دانايي حاكم بر جامعه خود سياست‌گذاري كنيم.

۱۰ كارگروه‌ براي اصلاح ساختار بودجه در سازمان برنامه تشكيل شده است

به گزارش از خانه ملت، مسعود ميركاظمي رئيس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به جديت اين سازمان در خصوص انجام اقدامات لازم جهت اصلاح ساختار بودجه كشور گفت: براساس اسناد بالادستي نظام و مصوبات مجلس در مورد اصلاح ساختار بودجه، دولت مكلف به انجام اين كار از سال‌هاي قبل بوده است.

وي ادامه داد: دولت بايد از چند سال پيش بحث بسيار مهم اصلاح ساختار بودجه را آغاز و عملياتي مي‌كرد كه اين مهم به درستي انجام نشد و بنابراين اكنون در سازمان برنامه و بودجه 10كارگروه‌ براي بررسي و پژوهش تشكيل شده تا لايحه بودجه 1401 براساس اصلاحات ساختاري تدوين شود.

ميركاظمي تاكيد كرد: ما اولين خروجي‌هاي اين كارگروه‌ها را با مجلس شوراي اسلامي در ميان مي‌گذاريم تا بتوانيم با همفكري و همراهي كار را به درستي پيش ببريم.

زنگنه:
روحاني كانال‌هاي ارزي را مسدود كرد

رئيس كميته اصلاح ساختار بودجه مجلس گفت: روحاني يكسري قوانين و ساختارها را در بخش اقتصادي ايجاد كرد كه هيچ تناسبي با جنگ اقتصادي نداشت و باعث شد كانال‌هاي رفت و آمد ارز عملاً مسدود شود.

به گزارش مشرق، محسن زنگنه، با اشاره به اين‌كه موانع زيادي بر سر راه صادرات و واردات ما وجود دارد، اظهار داشت: دولت روحاني برخلاف شعارهايي كه درباره اقتصاد آزاد، مردمي و رقابتي مي‌داد، همه چيز را در انحصار دولت قرار داده بود.

وي متذكر شد: تجربه نشان داده است كه هر چيزي انحصاري شود، در اختيار دولت قرار گيرد و متكي به امضاي طلايي دولت شود، باعث ايجاد تلاطم در بازار مي‌شود.

عضو كميسيون برنامه و بودجه مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: ما شاهد دخالت‌هاي زياد دولت روحاني در زمينه نهاده‌هاي دامي، دارو، خودرو، فولاد و سيمان بوديم و آنان در حوزه ارز هم همين سياست را پيش گرفتند.

 اخبار ويژهمذاكرات نتيجه‌محور؛ رويكرد تهران براي احياي برجام

به گزارش ايرنا، رابرت مالي" نماينده" ويژه ايالات متحده در امور ايران اخيرا گفته است كه دولت آمريكا «تا ابد» نمي‌تواند منتظر تصميم‌گيري جمهوري اسلامي ايران براي از سرگيري مذاكرات احياي توافق هسته‌اي موسوم به برجام بماند. وي اين را هم گفته كه آمريكا تاكنون نشانه‌اي دال بر آمادگي دولت ابراهيم رئيسي، رئيس‌جمهوري جديد ايران براي مشاركت در دور هفتم مذاكرات احياي برجام، دريافت نكرده است.
اين اظهارات در حالي بيان شده كه آيت الله سيد ابراهيم رييسي، رييس‌جمهوري در نخستين گفت‌وگوي زنده تلويزيوني با مردم تاكيد كرد كه ايران ابايي از مذاكره ندارد و آماده از سرگيري رايزني‌ها در وين است، اما اين مذاكره نبايد تحت فشار غرب باشد.
رييس دولت سيزدهم اضافه كرد: من دستور دادم مذاكره در دستور كار باشد اما نه با فشاري كه دنبال مي‌كنند. اين فشار آوردن همراه با گفت‌ وگو قبلاً جواب نداده است و قبلاً هم اروپايي‌ها و آمريكايي‌ها اين را تجربه كرده‌اند. آنچه ما در اين گفت‌ وگوها دنبال آن هستيم، رفع تحريم‌هاي ظالمانه است و محور گفت‌ وگوها، منافع ملت ايران خواهد بود.

با رويكرد جديد جهادي به مسئله زندان‌ها رسيدگي شد
رئيس دستگاه قضا به اقدامات اصلاحي براي ارتقا وضعيت زندان‌ها گفت: در دوره تحول با رويكرد جديد جهادي به مسئله زندان‌ها رسيدگي شد.
وي ادامه داد: دستگاه قضايي با همفكري نخبگان و صاحبنظران حوزه و دانشگاه رويكرد اصلاح و تربيت در زندان ها را مورد توجه قرار داد و تلاش هاي زيادي شد تا مشكلات مددجويان و خانواده هاي آنها تا حد امكان برطرف شود.
رئيس قوه قضاييه با اشاره به بازديد خود از سه زندان در ماه‌هاي اخير، اقدام دادستان تهران براي بازديد از زندان همراه با هيأت ۲۰۰ نفره و بازديد رئيس دادگستري تهران از زندان قزلحصار همراه با يك تيم ۵۰ نفره و گفت و گوي رو در رو با هزار زنداني و پيگيري مشكلات آنها را امري بي‌سابقه‌ دانست.

 توئيت گرديتير خلاص به مسيح علينژاد
كاربر ميم سين در پي حضور ساره جوانمردي با پوشش چادر در مراسم اختتاميه پارالمپيك نوشت: ساره با اين حركتش تير خلاص را در قلب مسيح علينژاد و امثال او زد...
پ ن: مي‌درخشي همچون ستاره‌اي در دل سياهي شب.
به احترام قهرماني بانوي ايراني
حسن كوهستاني هم در پي مدال آوري بانوي ايراني نوشت: ‏آن‌هايي كه مانده‌اند بايد كاري زينبي كنند... [وصيت نامه‌ي شهيد علي هرمزي]#ساره_جوانمردي پرچمدار اختتاميه پارالمپيك.
ديدار با وارثان انقلاب
علي رنجبر به بهانه سفر رييس جمهور به سيستان و بلوچستان، در صفحه توئيتر خود آورده است: امام خميني فرمود همين زاغه نشينان بودند كه اين انقلاب را به ثمر رساندند.
حضور حجت الاسلام رئيسي در جمع زاغه نشينان و وارثان انقلاب اسلامي اميدبخش و پيام آور عدالت محور بودن دولتي قوي براي ساخت ايراني قوي ست.
غافلگيري پنج‌شنبه
مجيد بامري هم نوشت: مسؤولان سيستان و بلوچستان، صبح جمعه منتظر رئيسي بودن، اون ظهر پنج‌شنبه غافل‌گيرشون كرد، معلوم نيست جاهاي ديگه كي بره...
زندان سوراخ
كاربر «فاميل دور» در توييتر خود نوشت: ‏۶ تا اسير فلسطيني با حفر تونل چند ده متري از زندان اسرائيليا فرار كردن.
اينا زندان هاشونم مثل گنبد آهنين شون سوراخه!
دولت فراگير در افغانستان؛ مورد تأييد ايران
‏"عبدالله گنجي"در توئيتي نوشت: بر خلاف عده‌اي كه بدون هيچ دليل(يا به دليل اين‌كه با طالبان نجنگيديم) ايران را متهم به حمايت از طالبان مي‌كنند. موضع ايران كاملا شفاف است؛ ايران حمله به پنجشير را رسما محكوم كرد. كشته شدگان مقابل طالبان را شهيد ناميد و اعلام كرد، صرفا دولت فراگير در افغانستان را به رسميت مي‌شناسد.
گاندو و جريان مداوم ايثار
كاربري با نام«ماسو» در واكنش به سريال گاندو نوشت: گاندو شايد برا چند روز ما رو به فكر وادار كنه كه امنيت رو مديون چه جوونهاي هستيم... ولي اين رشادت‌ها و از خودگذشتگي‌ها هر لحظه و ساعت براي اين‌كه آب تو دلمون تكون نخوره وجود داره.