صفحه خانواده سبز

كرونا و اختلافات زناشويي
چگونه در قرنطينه هواي يكديگر را داشته باشيم؟‏

زهره سعيد‏ي

طبق آمارهاي رسيده از سازمان بهزيستي كشور و ديگر نهادهاي مرتبط، ميزان تعارضات زناشويي و ناسازگاري‌هاي والدين و فرزندان در طول دوران كرونا و قرنطينه خانگي بيش از پيش شده و البته اين مسأله‌اي است كه در كل دنيا رخ داده و ايران هم از آن مصون نمانده است.

طبق آمار اداره كل مشاوره و امور روانشناختي بهزيستي كشور، تماس‌هاي زوجين داراي اختلافات زناشويي با تلفن صداي مشاور بيش از 300 درصد در اين دوران بوده است. خيلي از اين زوجين گله مي‌كنند كه به دليل بيشتر كنار هم بودن همسران، قرنطينه و دوركاري كارمندان و كاهش ساعات كاري و همينطور منع تردد شبانه اين اختلافات بيشتر شده و مشاجرات زوجين نيز زمينه مشكلات را افزايش داده است.

بخش اعظم اين مشكلات به همان ارتباط بيشتر زوجين با يكديگر و عدم كنترل خشم و استرس‌ها باز مي‌گردد. افرادي كه تا به حال ساعات اندكي در كنارهم بودند اما الان بيشتر زمانشان را با هم مي‌گذرانند و اين امر به خاطر عدم مديريت اختلافات و استرس‌ها است. حال كه شرايط باعث شده شاهد موج‌هاي بيشتري از كرونا در كشور باشيم مي‌بايست مديريت اختلافات زناشويي را بياموزيم. رسانه ها، شبكه‌هاي مختلف و صفحات آموزشي و مجازي و همينطور مؤسسات روانشناسي در اين زمينه مي‌بايست فعاليت كرده و توليدات بيشتري داشته باشند.

1. احترم مضاعف به حريم يكديگر

با هم بودن‌هاي بيشتر زوجين در منزل، حاشيه‌هايي هم دارد از جمله اين‌كه ممكن است به گفته خانم ها، آقايون بيشتر در مسائل خانه داري دخالت كنند يا اين‌كه سليقه شخصي به خرج دهند و هم اين‌كه حريم خصوصي زن و مرد در منزل كمتر شود و كنكاش و تجسس در امور شغلي به واسطه دوركاري بيشتر شود.

بهتر است زن و شوهرها در اين دوران سعي كنند با هم خوش رفتار باشند، از بدزباني و طعنه بپرهيزند و به سلايق يكديگر احترام بگذارند. چه ايرادي دارد اگر گاهي هم آقايان در آشپزي و مسائل خانه داري ورود كنند و كارهايي از اين دست انجام دهند كه سرشان گرم شود يا خانم‌ها درباره مسائل شغلي همسرشان سوال بپرسند و بخواهند، بيشتر بدانند.

داشتن حريم خصوصي يكي از مسائلي است كه هر زوجي بايد بدان توجه كنند چرا كه در صورت رعايت نكردن آن مشكلات خانوادگي بيشتر مي‌شود.

2. هيجانات منفي خود را كنترل كنيد

به واسطه شيوع كرونا و در خانه ماني‌هاي بيشتر و همينطور مشكلات دوركاري هر زوجيني ممكن است دچار خشم و هيجانات منفي بيشتر يا استرس‌هاي نهان شود، بايد با افزايش تاب آوري سعي كنيم، هيجانات منفي را بهتر شناخته و در راستاي كاهش مشكلات خانواده حركت كنيم.

تعطيلي مدارس و تابستان و كاهش رفت و آمدها گاه باعث مي‌شود كه حضور بچه‌ها هم در منزل كلافه كننده شود و به يكي از چالش‌هاي زوجين تبديل شود. بهتر است بي‌حوصلگي و كم حوصلگي هايمان را كم كنيم و در راستاي رخوت زدايي و تحرك بيشتر اعضاي خانواده تلاش كنيم از اين طريق خود زوجين هم استرس هايشان كمتر شده و رفتارهاي بهتري با همديگر خواهند داشت.

زمان‌هايي براي بازي و تفريح اعضاي خانواده مثل راه اندازي سرگرمي‌هاي مهيج و پرتحرك در خانه، حياط يا پشت بام فراهم كنيد تا از اين طريق انرژي بچه‌ها تخليه شود.

3. در رعايت ابتلا به كرونا يكديگر را كمك كنيد

در اين دوران از خيلي زوجين مي‌شنويم يكي از آنها كمتر رعايت كرده و باعث استرس و ناراحتي بقيه اعضا و تنش شان مي‌شود، بهتر است آقايان و خانم‌ها با هم همراه باشند و سهل انگاري باعث نشود كه ديگران هم دچار فوبيا و ترس از كرونا باشند، يا اگر يكي از اعضا دچار كرونا شد، سايرين با او خوش رفتاري كرده و در قرنطينه همراهش باشند البته نه به اين معنا كه در كنارش قرار بگيرند بلكه محيط آرامش او را جدا كرده و استرس‌ها را از محيط خانواده بزدايند.

مراجعه به منابع معتبر مي‌تواند در ايجاد انعطاف پذيري دربرابر بيماري، مديريت استرس و تاب آوري اعضاي خانواده موثر باشد.

4. عادت‌هاي سالم را در زندگي تقويت كنيد

دوران كرونا و قرنطينه فرصت خوبي است كه زوجين عادت‌هاي سالم خود چون تغذيه سالم، استراحت كافي و ورزش، ترك مصرف دخانيات را تمرين كنند در كنار اينها نحوه صحبت صحيح، محترمانه و صميمانه با همسر خيلي مهم است. اگر درخواستي داريد از روش صحيح و همينطور با لحن مناسب داشته باشيد تا مورد توجه همسرتان قرار بگيرد.

گفت وگوي صميمانه و تسكين بخش زوجين به دور از دغدغه‌هاي خارج از منزل، بيماري و مشكلات در كنار هم باعث مي‌شو كه آرامش در خانه طنين انداز شود. بهتر است دغدغه‌ها را پشت درب بگذاريد و به خانواده لبخند بزنيد، براي تقويت رابطه زناشويي به همديگر احترام بگذاريد، فكر نكنيد چون سالهاست با هم هستيد و هم را دوست داريد ديگر نيازي به كلمات محترمانه، صميمانه، عاشقانه، تهيه كادو و توجه به سالگردها و تولدها نداريد.

اگر مشكلي در روابطتان ايجاد شده، بهتر است با ملايمت آن را حل كنيد تا قوزي بالاي قوز كرونا و ديگر بحران‌ها ايجاد نشود. اگر يكي از اعضاي خانواده دچار كرونا شده بهتر است دنبال مقصر كردن همديگر نباشيد و بگويد تو فلان كردي كه حال دچار شدي و ممكن است ما را هم بيمار كني! بنابراين همديگر را سرزنش نكنيد، با آرامش سعي كنيد از فرد بيمار فاصله گرفته و خودمراقبتي را انجام دهيد.

اگر در شرايط قرنطينه و دوركاري در منزل هستيد و برخي مسائل در ارتباط با همسر اذيتتان مي‌كند، بهتر است خواسته هايتان را روشن بگوييد، از پنهان كردن احساساتتان بپرهيزيد. براي گوش دادن به صحبت‌هاي همسر نگوييد الان زمان نداريد، بهتر است صبر كنيد، حالتان كه بهتر شد به حرف‌هاي هم گوش دهيد و با چهره گشاده و باز و تماس چشمي دل به هم بدهيد.

5. مراقب الگوهاي نادرست ارتباطي باشيد

برخي مسائل مخرب مثل احساسات منفي، گله و شكايت، تهديد، بي‌حرمتي، بددهني و برچسب زدن، الگوهاي نادرست ارتباطي هستند. مراقب اين الگوها باشيد تا در خانه، همسر و خودتان را دچار مشكل نكند. مسائل جزئي زناشويي گاه مي‌تواند عامل اختلافات و سوتفاهم‌هايي شود كه در نهايت مشكلات را زياد ميكند.

بهتر است براي حل هر مشكل ابتدا زمان مناسبي براي صحبت درباره آن انتخاب كنيد، مشكل را دقيق تعريف كنيد، راه حل‌هاي مختلف را براي حل بحران‌ها در نظر بگيريد و بهترين راه حل را انتخاب كنيد.

به طور مثال به همسرتان بگوييد براي اين‌كه استرس نداشته باشيد و گرفتار كرونا نشويد، چه كارهايي بايد انجام دهيد كه رعايت پروتكل‌هاي بهداشتي مهمترين آنها است‌.

 صداي زندگي

«مهدخانگي» يك راه‌حل خوب براي ايام كرونا

بچه‌ها از سنين 3الي 4سالگي به بعد نياز دارند كه با همسالان خود در ارتباط باشند. اين ارتباط با همسال اگر در كنار آموزش‌هاي اوليه رشد جسمي و ذهني قرار بگيرد، نقش مهمي در رشد كودكان دارد.
مصداق ارتباط با همسالان و آموزش مهارت‌هاي اوليه زندگي اغلب در مهدكودك‌ها پيدا مي‌شود. اما در اين سالهاي كرونايي بسياري از خانواده‌ها تمايلي ندارند كه كودكان خود را به مهدكودك بفرستند. از طرف ديگر اين سالهاي اوليه تولد كودك نيزدر حال سپري شدن است و لازم است زمينه‌هاي رشد جسمي و ذهني او فراهم بشود.
به نوشته فارس يكي از ايده‌هاي جايگزين و موثر در اين زمينه «مهدخانگي» است. تعريف يك خطي مهدخانگي به توافق چند خانواده براي آموزش و نگهداري از بچه‌ها در ساعتي مشخص در منزل اشاره دارد. اما راه‌اندازي اين مهدها، نكات و ويژگي‌هايي هم دارد كه اگر قصد آن را داريم بهتر است بدانيم.
چه خانواده‌هايي مي‌توانند «مهدخانگي» تاسيس كنند؟
همه خانواده‌ها مي‌توانند با همكاري خانواده‌هايي ديگر از دوستان، آشنايان و اطرافيان خود براي فرزندانشان مهد خانگي ايجاد كنند. اما مهم است كه اين خانواده‌ها براي آموزش فرزندانشان با هم اشتراكات فرهنگي، مذهبي و تربيتي داشته باشند يا دست‌كم بر سر اين اشتراكات توافق كنند. بچه‌ها بايد بتوانند از آموزش يكدست و منسجم و بدون تعارض توسط مربي كه براي مهدخانگي قرار داده مي‌شود، استفاده كنند.
مهدخانگي براي چه كودكاني مناسب است؟
آموزش و وقت گذراندن با همسالان براي همه كودكان فعاليت مفيد موثري است. اما خانواده‌هايي كه جديدا در بين آنها يك نوزاد متولد شده است، آنهايي كه دو كودك با اختلاف سني بيش از پنج سال و يا اختلاف سني به ميزاني كه كودكان هنوز همبازي يكدگير نشده‌اند، دارند موارد مناسبي براي شركت در يك مهدخانگي هستند.

 حديث هفتهامام على(ع): لا تُغالوا فى مُهورِ النِّساءِ فَيكونَ عَداوَةً؛
مهريه‌هاى زنان را سنگين نگيريد كه باعث كدورت و دشمنى مى‌شود.
مكارم الاخلاق، ص ۲۳۷


 نکات خانه داريترفندهايي براي خانه داري
شستشوي حوله
يكي از ترفندهاي خانه‌داري اين است كه هنگام شستشوي حوله‌ها به جاي نرم كننده، پيمانه سركه را در دور آخر شستشو به ماشين‌لباسشويي اضافه كنيد. نرم‌كننده‌هاي لباس قدرت جذب حوله را كم مي‌كنند اما سركه ضمن خوشبو كردن باعث نرمي حوله‌ها شده و تاثيري در قدرت جذب آن‌ها نمي‌گذارد.
صاف كرن لباس بدون اتوكشي
قبل از حمام رفتن، لباس را روي «در حمام» آويزان كنيد و به حمام برويد، بعد از تمام شدن حمام روي لباس را دست بكشيد لباس كاملا صاف و اتو شده خواهد شد.
ايجاد گرمايش بيشتر از وسيله گرم كننده خانگي
براي اين منظور پشت وسيله گرمايشيتون فويل بچسبانيد تا نگذارد گرما هدر برود و آن را به داخل خانه برگرداند و خانه شما بيشتر گرم شود.
اسكاج خانگي مناسب ظروف تفلون
استفاده از كيسه توري نگهداري ميوه به عنوان اسكاج، انتخابي بسيار عالي براي شستشوي ظروف تفلون تا بدون آسيب رسيدن و افتادن خط تميز بشوند.