صفحه گفته ها و نكته ها

بيقراري بانيان وضع موجود براي اختلاف افكني ميان اعضاي دولت جديد

روزنامه شرق در مطلبي با عنوان «پاي برادر محسن بالاخره به پاستور باز شد» نوشت: «بالاخره محسن رضايي به آرزوي ديرينه خود رسيد و وارد پاستور شد؛ البته نه به‌عنوان رئيس دولت. ابراهيم رئيسي ديروز در يك حكم، سه مسؤوليت اقتصادي «معاونت اقتصادي رئيس‌جمهوري»، «دبير شوراي عالي هماهنگي اقتصادي سران قوا» و «دبير ستاد اقتصادي دولت» را به نام رضايي كه چند ماه پيش رقيب انتخاباتي او براي رسيدن به صندلي رياست دولت بود، نوشت».

هنوز جوهر امضاي رئيسي پاي حكم اعضاي دولت خشك نشده كه جريان اصلاح طلب به عنوان بانيان اصلي وضع موجود به خط شده و براي اختلاف افكني ميان اعضاي دولت لحظه شماري مي‌كنند.

البته از جماعتي كه «مديران گردن كلفت نجومي بگير» را ذخيره نظام و «مفسدان دانه درشت اقتصادي» را كارآفرين برتر و نخبه جا زده و «مديران خسته و ناكارآمد» را ژنرال ناميده و تقديس مي‌كند، اين قبيل موضع گيري‌ها اصلا عجيب و بعيد نيست.

عصبانيت اصلاح طلبان از اهتمام دولت رئيسي براي ساخت مسكن

روزنامه اعتماد در مطلبي با عنوان «هشدار تورمي با ساخت سالي يك ميليون مسكن؛دولت بگويد با كدام منابع مي‌خواهد سالي يك ميليون مسكن بسازد؟» نوشت:«در شرايط كنوني چنين سياستي براي ساخت يك ميليون مسكن در سال محقق نخواهد شد و ضرورت دارد تا دولت برنامه اجرايي خود را ارايه و اعلام كند از طريق چه منابع مالي مي‌خواهد اين پروژه را اجرا كند. اما آنچه از شواهد امر پيداست پيش بردن چنين برنامه‌اي غير از كمك گرفتن از منابع اعتباري بانكي و افزايش پايه پولي از سوي بانك مركزي امكان پذير نيست و حتي اگر چنين منابعي هم تامين شود اين موضوع با سياست كنترل تورم در تعارض است.»

يكي از فعالين رسانه‌اي در روزهاي گذشته در مطلبي نوشته بود:«در وضعيت فعلي كه اقدام قابل توجهي از سوي دولت جهت ساخت مسكن صورت نمي‌گيرد سالانه ۴۰۰ الي ۵۰۰ هزار مسكن در كشور ساخته مي‌‍شود.۲برابر كردن اين ميزان از سوي دولت با ايجاد هماهنگي ميان دستگاههاي مختلف امكان‌پذير است. كما اين‌كه براي مثال در سال۹۱ بيش از ۹۰۰ هزار واحد مسكوني ساخته شد».

صاحبنظران معتقدند كه در شرايطي كه دولت زمينه ساخت 1 ميليون واحد مسكوني را تسهيل كرده و از طريق ساماندهي مجوزات ساخت مسكن زمينه ساخت سالانه 500 هزار مسكن توسط بخش خصوص را فراهم كند. مي‌توان به ساماندهي بازار مسكن از طريق تحريك عرضه و جبران ترك‌ فعل‌هاي 8 سال گذشته اميدوار بود.

جانشين ظريف با دوگانه «ديپلماسي- ميدان» درگير نيست

روزنامه شرق در مطلبي با عنوان «ديپلماسي در ميدان حل مي‌شود؟» نوشت:«به نظر مي‌رسد...كه اميرعبداللهيان... دست‌كم چالش‌هاي متعدد داخلي كه ظريف در اين هشت سال سخت پشت‌سر گذاشت، او را احاطه نخواهد كرد...اما اين تنها تفاوت دوره او با دوره ظريف نخواهد بود. او در حوزه ديپلماسي و ميدان كه مهم‌ترين چالش ظريف بود، حتما چالشي نخواهد داشت.»

جريان اصلاح طلب در پي آن است تا همچنان دوگانه دروغين «ميدان-ديپلماسي» را استمرار بخشيده و به آن ضريب بدهد. اين در حالي است كه به هيچ عنوان چنين دوگانه‌اي در حوزه سياست خارجي وجود ندارد.

در روزهاي گذشته «فواد ايزدي» استاد دانشگاه و تحليلگر مسال بين الملل گفته بود: « به نظر مي‌رسد مباحث مرتبط با كار با همسايگان و نگاه به شرق كه در فرمايشات مقام معظم رهبري هم بوده، ديدگاه‌هاي اميرعبداللهيان نيز هست. در همين خصوص نيز چند روز گذشته شاهد گفت‌وگوي تلفني آقاي رئيسي با روساي جمهور چين و روسيه بوديم كه نشان مي‌دهد پروسه تغيير اولويت در حوزه سياست خارجي قبل از حضور اميرعبداللهيان در وزارت امور خارجه شروع شده است».

عجله براي تخريب دولت تازه نفس

اصلاح طلبان طي روزهاي گذشته نشان داده‌اند كه براي تخريب دولت آيت‌ا... رئيسي و در مرحله بعد نااميدسازي مردم عجله دارند.

مصطفي هاشمي طبا، كارشناس ثابت و همه چيز دان رسانه‌هاي اصلاح طلب كه پيش‌تر گفته بود: «دولت روحاني عاقلانه و سنجيده حركت مي‌كند»، «از راي به روحاني پشيمان نيستم» و «هركسي جاي روحاني بيايد وضع همين است» به تازگي مدعي شده است: «معتقدم وزراي دولت سيزدهم كارهاي معمولي را شايد نتوانند انجام دهند چه رسد به اين‌كه بخواهند به وعده‌هاي اعلامي خود رسيدگي كنند چون وعده‌ها از آدم‌ها بزرگترند».

او همچنين مدعي شده است كه رئيسي همكاران خوبي انتخاب نكرده است! اين در حالي است كه رئيس جمهور جديد در معرفي كابينه و تعيين مديران ارشد تلاش نموده است تا چند عنصر تخصص، جواني، تجربه، كارنامه، انقلابي گري، پاكدستي و كارآمدي را لحاظ كند.

اصلاح طلبان طي روزهاي گذشته نشان داده‌اند كه براي تخريب دولت آيت‌ا... رئيسي و در مرحله بعد نااميدسازي مردم عجله دارند. روز گذشته هم مسيح مهاجري، مديرمسؤول روزنامه جمهوري اسلامي و از حاميان روحاني مدعي شده بود كه رفتارهاي رئيس جمهور در تشكيل زودهنگام جلسه دولت يا بازديد از غسالخانه بهشت زهرا(س) نمايشي است.

گويا از نگاه فعالين و رسانه‌هاي اصلاح طلب، رئيس جمهور بايد در پاستور نشسته و هيچگاه براي رسيدگي به امور از ساختمان نهاد رياست جمهوري خارج نشود.

مقام معظم رهبري همواره تاكيد داشته‌اند كه مقامات ارشد كشور بايد به شهرهاي مختلف سفر كرده و با مردم از نزديك در ارتباط باشند و واقعيتها را با چشم، و نه در گزارش ببينند.

كسي كه با يك اشاره، روحاني را رئيس جمهور كرد!

محسن هاشمي به بهانه طرح نام آقاي هاشمي در يكي از جلسات صحن علني مجلس در بررسي وزراي پيشنهادي دولت سيزدهم، يادداشت دست نويس پدرش در تابستان سال 92 را منتشر كرده است.

مي توان انتشار اين مطلب را تلاش پسر ارشد آقاي هاشمي براي زنده نگهداشتن ياد پدر در افكار عمومي و جلوگيري از فراموشي او و همراهانش در اين روزها براي اهداف سياسي مطلوب دانست. خصوصا آن‌كه افراد جريان حامي هاشمي امروز صدقه سر ناكارآمدي گسترده‌اي كه داشتند در هيچ كجا نتوانستند اعتماد مردم را جلب كنند.

در بخش پاياني نوشته مرحوم هاشمي آمده است: «پس از رحلت امام راحل نقش اساسي در مجلس خبرگان براي ادامه يافتن راه امام در حفظ جايگاه ولايت فقيه ايفا كردم و پس از رياست جمهوري در سمت رياست مجمع تشخيص مصلحت و نايب اول رياست خبرگان و چند سالي در سمت رياست آن به خدمت ادامه دادم و با انتخاباتي سالم و آزاد جريان اصلاح‌طلب دولت را گرفت‌. متأسفانه با نمك نشناسي راه را گم كرد... سياستي ديگر آغاز شده، برخلاف تصميم در انتخابات ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ رياست جمهوري در آخرين لحظات نام‌نويسي كردم كه زلزله در كشور انداخت و دنيا طلبان از ترس آراء به بهانه كهولت سن صلاحيتم را رد كردند ولي در حقيقت تثبيت كردند و با اشاره، آقاي دكتر روحاني را حائز اكثريت آرا نمودم و در انتظار نتايج آن هستم اگر... بگذارند.»

ظاهرا پسر بزرگ آقاي هاشمي، چندان از سياستمداري پدر درس نگرفته است وگرنه در اين بازه زماني كه اكثريت ملت ايران از عمكرد دولت ناكارآمد روحاني و اوضاع اسف باري كه براي كشور به وجود آوردند، پريشان شده‌اند يادداشتي را منتشر نمي‌كرد كه مرحوم هاشمي با افتخار اعلام كند كه با اشاره من، روحاني حائر اكثريت آرا شد! دولتي كه بي‌برنامگي، غرب گرايي و اشرافي گري صفات برجسته آن بود.(جهان نيوز)

 تقواي مطبوعاتي

علت اصلي لغو نشدن تحريم‌ها

روزنامه شرق در مطلبي با عنوان «كليد FATF در دست اصولگرايان» نوشت:«حالا كه قدرت تمام و كمال در دست اصولگرايان است و ماه‌ها قبل وعده حل همه مشكلات كشور را در صورت پيروزي در انتخابات رياست‌جمهوري داده بودند اين روزها يا سكوت كرده‌اند يا شرايط سخت چند سال اخير را مانع تحقق وعده‌هايشان معرفي كرده‌اند».
نكته قابل تأمل اينجاست كه آقاي ظريف و تيم مذاكره كننده هسته‌اي در دولت روحاني لغو تحريم‌هاي كاتسا، ايسا، سيسادا و تحريم چرخه دلار را در برجام نگنجاندند و يكي از علت‌هاي اصلي لغو نشدن تحريم‌ها عليرغم بتن ريزي در قلب راكتور هسته اي، همين مسأله مي‌باشد.
رسانه‌هاي جريان اصلاح طلب بجاي اين بي‌اخلاقي‌ها به اين سوال پاسخ دهند كه چرا عليرغم اجراي بيش از 95 درصدي دستورات FATF در دولت روحاني، نه تنها كوچكترين گشايشي در امور بانكي ايجاد نشد، بلكه شاهد لو رفتن اطلاعات صرافي‌ها و بروز التهابات ارزي بوديم؟!

 گفت ولي نگفت

عليه استكبار موضع نگيريد دلار گران مي‌شود!


«حشمت الله فلاحت پيشه» نماينده حامي دولت روحاني در مجلس دهم در يادداشتي در روزنامه اعتماد نوشت: «نظر من اين است كه دولت سيزدهم بايد ساز و كاري جامع براي پايان دادن به تنش‌ها داشته‌ باشد. اگر اين كار صورت بگيرد، امكان ديپلماسي اقتصادي فراهم‌تر مي‌شود و كشور مي‌تواند در اقتصاد بين‌الملل صاحب نقش شود، درست است كه همه سياستمداران از مقاومت در مقابل تحريم‌ها صحبت مي‌كنند، اما حقيقت اين است كه فقط ملت ايران است كه تاوان تحريم‌ها را مي‌دهد...».
فلاحت پيشه اما نگفت كه بايد در دولت روحاني با اظهاراتي از قبيل «امضاي وزير خارجه آمريكا تضمين است» و «من رئيس جمهور آمريكا را فردي مودب و باهوش يافتم» و «نمي توان با شعارهاي توخالي مقابل قدرت‌هاي بزرگ ايستاد» و «آمريكا مي‌تواند تنها با يك بمب تمام سيستم دفاعي ما را نابود كند» و...شاهد ارزاني روزافزون دلار بوديم؛ آيا چنين اتفاقي رخ داد!؟

 حديث تلخ

جريان ماركسيستي و چپ‌گرا


جريان چپ ماركسيستي از نخستين جريان‌هاي سياسي – فكري ايران معاصر محسوب مي‌شود كه پس از پيروزي انقلاب اسلامي، دوري، مقابله و ريزش تدريجي آن شروع شد. اين جريان پس از انقلاب اكتبر 1917 روسيه وارد ايران شد و پس از اشغال ايران توسط متفقين در شهريور 1320، به تشكيل حزب توده منجر شد، كه سازمان‌يافته‌ترين حزب سياسي در تاريخ ايران محسوب مي‌شود. اين حزب پس از ترور محمدرضاشاه در سال 1327، غيرقانوني اعلام شد اما سران آن در كشورهاي شرق، با حمايت شوروي فعاليت خود را ادامه مي‌دانند و در داخل كشور نيز مخفيانه فعاليت مي‌كردند.
با پيروزي انقلاب اسلامي، حزب توده، با انتقال مجموعه رهبري به ايران فعاليت علني خود را آغاز كرد. حزب توده طي چهار سال با بهره‌گيري از فضاي ايجاد شده در ايران و فعال كردن سازمان‌هاي علني خود و در عين تشديد فعاليت نهادهاي مخفي، به ظاهر از جمهوري اسلامي حمايت مي‌كرد. اين حزب برخلاف مفاد صريح اساسنامه و مواضع و تبليغاتي كه به راه انداخته بود و خود را هوادار انقلاب اسلامي و مؤيد مواضع رهبري انقلاب معرفي مي‌كرد، در وراي آن به سازماندهي گروه‌هاي مخفي و نفوذ در ميان نظاميان و عضوگيري از بين آنها و ارتباط مخفيانه با نيروهاي نظامي و جمع‌آوري اطلاعات محرمانه مي‌پرداخت و اطلاعات سري را در اختيار سرويس‌هاي اطلاعاتي و امنيتي شوروي مي‌گذاشت. از ديگر اقدام‌هاي آن، علاوه بر عضويت نظاميان در حزب كه خلاف فراخوان امام خميني بود، جمع‌آوري و اختفاي حجم زيادي سلاح بود.