صفحه بين الملل

روايت محمدحسين جعفريان كارشناس ارشد مسائل افغانستان از فاجعه انفجار در افعانستان و اخبار مرتبط با آن
كابل؛ تپيده در خيانت و خون

پنجشنبه گذشته كابل شاهد فاجعه‌اي ديگر بود. از يك‌هفته پيشتر هزاران‌تن به اميد خروج از كشور در فرودگاه جمع شده بودند. هزاران نيروي طالب در بيرون فرودگاه بودند، ۷۰۰۰ تفنگدار آمريكايي و بريتانيايي و صدها سرباز تتمه ناتو در داخل. اما نتوانستند جلوي سيل جمعيت را بگيرند. ده‌ها هزار نفر از سالن‌هاي ترانزيت تا روي باند فرودگاه پخش شده بودند. هر پروازي كه مي‌نشست، موج جمعيت هجوم مي‌آورد تا سوار شود و از كابل فرار كند. به كجا؟ هر كجا كه افغانستان نباشد؛ اروپا، كانادا، آمريكا، مكزيك و...حتي ۲۰۰۰ نفر به اوگاندا رفتند! اين موج روزهاي بعد به ديگر شهرهاي بزرگ رسيد.

در مزارشريف قيمت خانه و لوازم دست‌دوم به‌شدت سقوط كرد. ده‌ها هزار نفر مسكن و دار و ندارشان را به ثمن بخس مي‌فروختند و راهي فرودگاه مي‌شدند تا فرار كنند. كم‌كم زمزمه‌هاي مشابه در هرات و قندهار و جلال‌آباد و...هم شنيده مي‌شد. اخبار مرزهاي زميني هم كم‌كم در حال وخامت بود.

چهارشنبه گذشته آمريكا كه ناظر اين نقل و انتقال تاريخي است گفت:

۶۰ هزار نفر طي يك‌هفته منتقل شده‌اند. اما از هجوم جمعيت كاسته نشده بود. فرودگاه لبريز فراريان بود. پر بود از خانواده‌‌هايي كه همانجا اتراق كرده و منتظر نوبت بودند. گاه براي چندين هزار‌نفر تنها يك دستشويي و آبخوري در دسترس است. در حاشيه باند زنان و كودكان و سالمندان و حتي نوزادان مي‌خوابند و روز بعد بيدار مي‌شوند. برخي حتي به بدنه هواپيما‌ها مي‌چسبند، روي بال و چرخ آنها، تا بروند. لابد گزارش دلخراش سقوط سه‌تن از آنها را روزهاي گذشته شنيديد. يك نفرشان بازيكن تيم ملي جوانان افغانستان بود. در آسمان كابل از چرخ هواپيمايي كه به آن چسبيده بود جدا شد و جسد متلاشي‌اش بر سنگفرش خياباني در كابل آرام گرفت.

اين صحنه‌ها براي همه نگران كننده بود. اخبار فرودگاه كابل سرخط خبرهاي جهان شده بود. اول از همه طالبان متوجه فاجعه شد. اين يك اجراي زنده و آشكار از نمايش نفرت مردم بود. آنها كه به فرودگاه پناه برده بودند حاضر بودند بميرند، جسدشان بر سنگفرش خيان‌ها متلاشي شود و اما در سايه امارت اسلامي زندگي نكنند. هر لحظه هزاران خبر و عكس و فيلم از التماس زنان و كودكان براي فرار از افغانستان در فضاي مجازي جهان دست به دست مي‌شد. تفنگداران محافظ داخل و بيرون فرودگاه ده‌ها نفر از مردم را كشتند. فيلم تيرباران يك افغانستاني استراليايي تبار در ورودي فرودگاه دنيا را شوكه كرد. اما اين سيل را سر باز ايستادن نبود.

كشورهاي ميزبان هم ديگر حوصله‌‌شان سر رفته بود. آنها از گسترش اين موج وحشت‌ كرده بودند. ديگر شعارهاي رنگين و حقوق‌بشري روزهاي اول، جايشان را به زمزمه‌هاي اعتراضي مي‌دادند. تي‌شرت‌هايي با نقش تمسخر قربانيان سقوط از هواپيماها در غرب محبوب شد. بايد به‌سرعت را‌ه‌چاره‌اي مي‌يافتند.

ويليام برنز رئيس سازمان سيا مخفيانه به كابل رفت و با ملا برادر بالاترين مقام طالبان در پايتخت افغانستان جلسه مفصلي گذاشت. بار ديگر دو طرف به خدمات هم نياز داشتند. بايد اين نمايش تراژيك تمام مي‌شد. بايد طوري پايان مي‌يافت كه هم طالبان، هم آمريكا و غرب از نتيجه كار، سود مورد انتظارشان را مي‌بردند.

پنجشنبه گذشته اولين مرحله اين عمليات پيچيده و چندوجهي اجرا شد. مثل هميشه عامل اجراي اين عمليات كثيف، داعش بود. نيروي احمق و ارزاني كه پيشتر هم به امريكايي‌ها، پاكستان، كرزي، اشرف غني و...حتي طالبان پكيج‌هاي بي‌نقص انتحاري فروخته بود. اين كوتاه‌ترين و كم‌هزينه‌ترين راه حل براي اين مشكل پرهزينه بود. البته كم‌هزينه براي طالبان و آمريكا و پرهزينه براي مردم و قربانيان. سه جانباخته اين فاجعه تنها از يك خانواده بودند؛ دكتر خالد رهين، ميلاد رهين و فردوس رهين!

باري حملات انتحاري انجام شد و از كشته‌ها پشته ساختند. بايدن بلافاصله به صفحه تلويزيون‌هاي جهان آمد. پيش از خود داعش، اعلام كرد همه‌چيز كار داعش است. ساعتي بعد داعش رسما اين‌ را پذيرفت! بايدن گفت؛ انتظار اين تهاجم را داشته‌اند، دروغ هم نمي‌گفت! از احتمال حملات بعدي خبرداد. اين تلويحا به معناي توقف عمليات انتقال بود و هشداري به مردم كه از فرودگاه برويد. ديگران هم نيايند! كانادا نيز بلافاصله اعلام كرد؛ وضعيت اتباع افغاني_كانادايي و كارمندان افغانش را در كابل درك مي‌كند. اما تا كنون ۳۷‌هزار نفر را منتقل كرده و ماموريتش را پايان‌يافته مي‌داند.

طالبان نفس راحتي كشيد و مسيرهاي فرودگاه را به بهانه خطر حملات انتحاري مهر و موم كرد. داعش نيز براي اولين بار در دوران حياتش، آمار تلفات يك عمليات انتحاري خود را به‌طور دقيق گزارش داد. تعداد كشته‌ها، زخمي‌ها و مليت آنها همان چيزي بود كه امريكايي‌ها و طالبان اعلام كردند. بخش دوم نقشه هم خود به خود ادامه يافت!

ايالات متحده چهار فروند B۵۲ ‌و سه هواپيماي غول‌پيكر، تانكر و سوخت‌رسان KC-۱۳۵R نيروي هوايي ايالات متحده را به بهانه تلافي حملات كابل به پايگاه‌هايش در منطقه فرستاد. اين جابه‌جايي نشان از احتمال آغاز حملات هوايي آمريكا طي ساعت‌هاي آينده در افغانستان دارد. تركيه اعلام كرد طالبان پيشنهاد اداره فرودگاه كابل را به آنكارا داده است. طالبان اما گفت اعضاي كابينه عنقريب معرفي مي‌شوند، آنگلا مركل صدراعظم آلمان نيز مدعي شد آنها به عنوان جامعه جهاني، از آنچه درافغانستان رخ داده آگاه بوده‌اند. ديميتري پسكوف، سخنگوي پوتين هم خبر داد؛ روسيه نيز چون بقيه، كار تخليه افراد از كابل را تمام شده مي‌داند و عمليات جديدي در كار نيست.

و اما حرف اصلي را اندرونيل خبرنگار مشهور اسكاتلندي زد. او هوشمندانه نوشت: «اكنون پايان بازي تخليه از فرودگاه كابل نزديك است. بريتانيا در حال حاضر به مردمي كه هنوز در تلاش هستند افغانستان را ترك كنند مي‌گويد به جاي تلاش براي ورود به فرودگاه كابل، جايي‌كه نيروهاي امريكايي، بريتانيايي [و كانادايي] در حال پايان عمليات خود [و تروريست‌هاي انتحاري‌ منتظر شما] هستند، به سمت مرز[هاي ايران و آسياي مركزي]حركت كنيد!»

ديشب با رئيس خبرگزاري اطلس افغانستان گفت‌وگو داشتم. او دو نفر از همكارانش را در انفجار فرودگاه كابل از دست داده است. سيداحمد موسوي مبلغ در تاكيد بر آنچه آمد مي‌گفت: اين انفجارها بدون هماهنگي آمريكايي‌ها ممكن نبود. آمريكا و بريتانيا پيشتر به اتباع‌شان هشدار دادند كه از فرودگاه كابل فاصله بگيرند. اما باوجود استقرار ۷ هزار نيروي آمريكايي و ناتو در فرودگاه، و اطلاع پيشاپيش آنها از حمله، اقدامي جهت پيشگيري از فاجعه و حفظ جان مردم صورت نگرفت.

آقاي مبلغ معتقد بود اين انفجارها حاوي دو پيام از سوي آمريكاست. يكي براي طالبان كه بدون ما نمي‌توانيد كشور و اوضاع جاري را مديريت كنيد و بايد قراردادهاي پنهاني مربوط به حضور اطلاعاتي آمريكا در افغانستان را جدي بگيريد. پيام ديگر هم به حدود ۲۵۰ هزار افغانستاني‌ است كه در اين ۲۰ سال با آمريكا همكاري كردند. قول داده بودند اينها را از افغانستان خارج كنند، ولي فقط ۷۰ هزار نفر خارج شده‌اند. احتمالا آمريكا قصد داشته به افراد باقيمانده اين پيام را بدهد كه امكان خروج نيست. بايد به خانه‌ها برگردند و با افغانستان جديد بسوزند و بسازند!

ادامه در صفحه 3

ادامه از صفحه 4

در ادامه آخرين خبرهاي مرتبط با اين فاجعه انتحاري، همراه نقد، نظر و حاشيه‌اي بر هريك تقديم مي‌شود:

سي‌بى‌اس نيوز ديروز را بدترين روز رياست جمهورى بايدن توصيف كرده است.

در حقيقت بايد نوشت پنجشنبه ۴ شهريور ۱۴۰۰ بهترين روز سازمان سيا در خاورميانه بود. آنها صد زن و مرد افغان را كشتند تا مجبور نباشند تعهدشان نسبت به چندصدهزارتن ديگر را عملي كنند. آن‌ها طالبان را از دردسري بزرگ و پيچيده‌ رهانيدند.

ژنرال كنت مكنزي، سخنگوي پنتاگون: با طالبان، تماس منظم داريم. در واقع امنيت اطراف فرودگاه با آنهاست. ما نشانه اي نداريم كه ثابت كند طالبان چنين كاري[انفجار فرودگاه]كرده باشند.

عجيب است كه بايدن هم در كنفرانس خبري كه بلافاصله پس از حملات انتحاري برگزار شد تاكيد كرد؛ هيچ شاهدي در مورد همكاري طالبان و داعش در اين انفجارات نداريم. اين اصرار توسط ژنرال مكنزي تكرار شده است.

براساس گزارش‌ها، شمار تلفات حمله انتحاري در فرودگاه كابل به بيش از ۱۸۰ كشته و بيش از ۲۰۰ زخمي رسيده كه در ميان آنها ۱۶۰ غيرنظامي افغانستاني نيز شامل مي‌شود.

شك نكنيد هنوز هم آمار افزايش خواهد يافت و اگر لازم باشد دور تازه‌اي از حملات رخ خواهد داد. آنقدر كه آخرين نفر هم از فرودگاه كابل به خانه باز گردد. در ديگر شهرها هم كسي فكر مراجعه به فرودگاه‌ها را نكند. اگر كسي ميل گريز و خروج دارد، به سمت مرزهاي زميني با ايران و ممالك آسياي مركزي بارسفر ببندد. فعلا هرج و مرج در آن مرزها نياز امريكاست نه آشفتگي در فرودگاه كابل!

رابرت اونيل، كماندوي سابق آمريكايي و از تحليلگران و عوامل كنوني شبكه فاكس نيوز، پس از اظهاراتي ضد انساني در برنامه زنده، گفت: كافي است ۹ نفر به من بدهيد تا به خيابان هاي كابل بروم و هر كس را كه ببينم بكشم و آمريكايي ها را نجات دهم! اين كار [كشتار مردم افغانستان] سخت نيست!

من با اونيل موافقم! قطعا اين كار براي او سخت نيست. آنها تجربه شگفتي در اين زمينه دارند. دو دهه به‌طور مستقيم زنان و كودكان را آنجا كشتند و عروسي‌ها را بمباران كردند، حالا غير مستقيم با خريد خدمات داعش چنين مي‌كنند و اما باز هم راضي نيستند. مي‌خواهند نظير فيلم‌هاي هاليوودي، مسلسل به دست به خيابان‌هاي كابل بروند و هر جنبنده‌اي را به رگبار ببندند.

تاد استارنز ستون نويس و تحليلگر محافظه كار و مشهور امريكايي نيز توييت كرد: بابت هر آمريكايي كه كشته شده، بايد يك شهر افغانستان از روي زمين محو شود.

شبيه رابرت اونيل مجري فاكس نيوز، تاد استارنز هم از نزديكان اين شبكه تلويزيوني است. اما در آمريكا همه چنين نگاهي ندارند. اري كوهن وكيل پرآوازه پرونده‌هاي آزادي بيان در پاسخ تاد نوشت: بابت هر توييتي كه تو منتشر مي‌كني، بايد يك انگشت‌ات قطع شود!

عمران خان نخست وزير پاكستان: اكنون زمان آن رسيده كه جهان به افغانستان براي دستيابي به صلح كمك كند.

اين بهترين فرصت براي حاميان اصلي طالبان است. بايد به بهانه نياز به تامين صلح و امنيت به رسميت‌شناختن آنها را در افكار عمومي داخلي و بين‌المللي توجيه و عملي كنند. آنها به جهان خواهند گفت بين بد و بدتر بايد بد را انتخاب كنند. آنها از اژدهاي داعش همه را ترسانده و به طالبان فرا خواهند خواند. آنها با اين پليتيك به رسميت شناخته شدن امارت طالبان را تسهيل و توجيه خواهند كرد.

وعاقبت در غروب جمعه سرگرم نوشتن آخرين عبارات هستم . خبر مي‌رسد اوضاع در فرودگاه مزارشريف نيز در حال بحراني شدن است. از كابل هم دوستي خبر مي‌دهد، در قسمت ورودي شرقي فرودگاه صداي درگيري و تيراندازي‌هاي ممتد به گوش مي‌رسد. او تاكيد مي‌كند با اين‌حال و با وجود تمام هشدارهاي داده شده و جنازه‌هايي كه در حمله انتحاري ديروز روي دست مردم باقي ماند جمعيت همچنان از سراسر شهر به‌سمت فرودگاه در حركت است!

 کوتاه از جهانترور ژنرال سليماني امنيت آمريكا را كم‌تر كرد
«رابرت مالي» نماينده آمريكا در امور ايران گفت كه ترور سردار سليماني امنيت آمريكا را كمتر كرده است.
وي در ادامه سخنانش افزود: «ترور سردار سليماني جهان را نيز در برابر ايران درمانده‌تر كرده است». رابرت مالي ماه پيش نيز در مصاحبه با شبكه خبري ان‌بي‌سي درباره اقدام دولت ترامپ در ترور سردار سليماني گفته بود: «من دقيقا نمي‌دانم (در دولت ترامپ) چه اتفاقي افتاد اما فكر مي‌كنم كه مردم آمريكا اين حق را دارند از اين موضوع بر آشفته شوند. منبع: الميادين
همه كشتي‌هاي رژيم صهيونيستي منتظر آتش
حزب الله باشند
وئام وهاب، رئيس حزب توحيد عربي لبنان، در يك مصاحبه تلويزيوني گفت: اگر نياز باشد كه نجيب ميقاتي براي نجات لبنان به سوريه برود مطمئناً اين كار را خواهد كرد و روابط بين المللي و مهم زيادي دارد و مي‌تواند به لبنان كمك زيادي كند. موقعيت جغرافيايي لبنان ما را ملزم مي‌كند كه براي موفقيت در نجات كشور به سوريه سفر كنيم.
وي در مورد محموله سوخت عازم لبنان تاكيد كرد، در صورت هرگونه تعرض به كشتي ايراني كه در حال حركت به سمت لبنان است، همه كشتي‌هاي اسرائيل در درياي مديترانه زير آتش حزب‌الله قرار خواهند گرفت.
شكست افغانستان آخرين نشانه پايان امپراطوري آمريكا
روزنامه جروزالم پست در مقاله‌اي بي‌سابقه با اشاره به تضعيف جهاني آمريكا نوشت: مديريت جهاني هرگز نبايد وظيفه آمريكا مي‌بود و حوادث اخير افغانستان آخرين نشانه از امپرياليسم آمريكا خواهد بود.
اين نشريه صهيونيستي افزود اين امپراتوري اكنون پوچ، ازنظر هزينه‌ها گزاف و ازنظر اهداف بي‌ربط شده است.
به نوشته جروزالم پست، بلندپروازانه‌ترين، متناقض‌ترين و پرهزينه‌ترين دوران تاريخ آمريكا، آماده پايان است و عقب‌نشيني جهاني در واقع كاري است كه آمريكا اكنون بايد انجام دهد.

 ديدگاه

پايه‌گذار مدارس ديني هند چه كسي است؟


سيد علي هاشم عابدي
مرحوم سيد غلام عسكري رضوي موسس سازمان تنظيم المكاتب هند در سال۱۹۲۸ ميلادي در منطقه اي به نام راي بريلي در نزديكي شهر لكهنو هند به دنيا آمد.
پدرش مرحوم سيد محمد نقي رضوي بود، ايشان فردي مذهبي و از اهالي منطقه بجنور لكهنو بود. درباره امانتداري اش مرحوم رئيس الوعظين سيد كرار حسين واعظ ميگويد: مرحوم سيد محمد نقي رضوي قليان ميكشيد ولي تا زماني كه متولي دارالايتام بود هيچ وقت از زغال دارالايتام استفاده نكرد.
علامه عسكري پس از تحصيلات مقدماتي براي سطوح عالي وارد حوزه علميه جامعه ناظميه شهر لكهنو شد و با به دست آوردن عنوان ممتاز الافاضل از اين جامعه فارغ التحصيل شد. همچنين امتحانات دولتي داد و گواهي نامه هاي آن را دريافت كرد.
علامه عسكري پس از فارغ التحصيلي از مدرسه ناظميه وارد مدرسه الواعظين شد. وي در شهر لكهنو توسط دانشمندان و معلمان ارشد، از جمله علامه سيد عديل اختر زيدي كه از اصحاب برجسته، مرحوم سلطان الواعظين، نويسنده كتاب معروف شبهاي پيشاور تحصيل كرد.
علامه عسكري ۱۸ سال با مدرسه الواعظين لكهنو ارتباط داشت و خدماتي چشم گير انجام داد.
مرحوم مولانا سيد غلام عسكري رضوي در سال ۱۹۶۸ميلادي سازمان تنظيم المكاتب را تأسيس كرد و به تدريج در سراسر هند مدارس ديني براي كودكان و نوجوانان وابسته به سازمان تنظيم المكاتب تأسيس شد. حتي امروز، بيش از ۱۲۰۰ مدارس ديني وجود دارد و همچنين كتابها براي برنامه درسي اين مدارس به پنج زبان تدوين شده و به زبانهاي مختلف اردو، هندي، گجراتي، بنگالي و انگليسي ترجمه شده است تا دانش آموزان از ايالت هاي ديگر بهره مند شوند. علاوه بر اين، مجلات دو ماهانه به زبان هاي هندي و اردو منتشر ميشود.
در سال ۱۹۸۳ اين خطيب بزرگ يك حوزه علميه در شهر لكهنو براي نوجوانان بنام جامعه اماميه تأسيس كرد كه تعداد زيادي از طلاب آن مشغول تحصيل در حوزه علميه قم و نجف اشرف هستند و همچنين خدمات مذهبي و تبليغي را در داخل و خارج انجام ميدهند.
ادامه در صفحه 3
ادامه از صفحه 4
پايه‌گذار مدارس ديني...
پس از تاسيس جامعه اماميه براي آموزش ديني و عالي دختران توسط سازمان تنظيم المكاتب، حوزه علميه بنام جامعه الزهرا سلام الله عليها در ۲۰ جمادي الثاني سال ۱۴۱۰ هجري قمري مصادف با ۸ ژانويه ۱۹۹۰ تأسيس شد.
مرحوم مولانا سيد غلام عسكري همچنين در كشور پاكستان سازمان تنظيم المكاتب را تاسيس نمود كه تحت اشراف علامه سيد رضي جعفر فعاليت ميكند.
مرحوم مولانا سيد غلام عسكري رضوي علاوه بر تبليغ تاليفاتي هم دارد؛ مانند تنوير الشهادتين، چرا من شيعه شدم؟، ده مجالس و گلدسته، خطابات و مقالات خطيب اعظم (۴ جلد) و مجالس خطيب اعظم (۷ جلد).
سيد غلام عسكري فعاليت تبليغي خود را پس از فارغ التحصيلي از مدرسه الواعظين آغاز كرد. به دليل تبليغ و توانايي سخنوري لقب خطيب اعظم به وي اعطا شد. (خبرگزاري حوزه)