صفحه اخبار

رئيس جمهور:
مشكلات مردم اولويت دولت است

آيت‌الله سيد ابراهيم رئيسي در حاشيه برگزاري نخستين جلسه سران قوا در دوره جديد، در جمع خبرنگاران با تاكيد بر اين‌كه امروز امور كشور نيازمند همفكري و هم‌گرايي قواي سه گانه است، اظهار داشت: تمام نهادها و همه ظرفيت‌هاي كشور بايد در جهت حل مسائل به هم كمك كنند و اين جلسه نيز، در جهت هم‌فكري و همكاري براي حل مشكلات كشور است.

وي با اشاره به مشكلات مردم افزود: مردم از بيماري كرونا رنج مي‌برند و اين مسأله نيازمند همگرايي و همراهي همه دستگاه‌ها و بكارگيري همه امكانات كشور براي حل آن است.

رئيس جمهور در ادامه، با بيان اين‌كه مشكلات اقتصادي و ثبات در بازار ديگر مسأله مهم امروز كشور است، اظهار داشت: حل اين مشكل خواست مردم است و براي ايجاد ثبات در بازار نيازمند همكاري همه قوا هستيم كه بايد همه ظرفيت‌ها در كنار ظرفيت عظيم نيروهاي مردمي و مشاركت همه مردم، كارآفرينان، سرمايه‌گذاران و اصناف به كار گرفته شود تا بتوانيم براي ايجاد ثبات در بازار و مهار تورم گام برداريم.

رئيسي گفت: مساله مهم ديگر امروز كشور، موضوع كسري بودجه است كه با همكاري و همفكري مجلس شوراي اسلامي بايد دنبال شود و ان‌شاءالله اصلاح بودجه بتواند آرامشي در كشور برقرار كند.

رهبر انقلاب در اولين ديدار هيأت دولت سيزدهم با ايشان:
با فساد در زمينه فرهنگ بدون رودربايستي مقابله كنيد

رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار رئيس‌جمهور و اعضاي دولت جديد، با تأكيد بر لزوم استفاده كامل دولت از هر ساعت فرصت گذران خدمت به مردم، تمركز دولت بر بازسازي «انقلابي، عقلاني و خردمندانه» در همه عرصه‌هاي مديريتي كشور را ضروري خواندند و با اشاره به اولويت مسائل اقتصادي، نكات و توصيه‌هاي مهمي را درباره «مردمي بودن»، «عدالت‌ورزي»‌، «فسادستيزي»، «احياي اميد و اعتماد مردم» و «انسجام و اقتدار و اشراف دولت» بيان كردند.

ايشان همچنين آمريكا را در صحنه ديپلماسي، گرگي درنده و وحشي خواندند و با اشاره به اوضاع به شدت متأثركننده افغانستان گفتند: جمهوري اسلامي در همه احوال طرفدار ملت مظلوم و مسلمان افغانستان است و روابط ما با دولت‌ها، به روابط و رفتار آنها با ايران بستگي دارد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي برخي روش‌هاي رايج مديريتي را نافي عدالت دانستند و افزودند: در توزيع يارانه‌ها و هر مسأله ديگر بايد به گونه‌اي عمل كرد كه فاصله طبقات محروم با طبقات برخوردار كم شود و هر چه ممكن است امكانات عادلانه توزيع شود.

فسادستيزي و مقابله دقيق و جدي با فساد توصيه مهم ديگر رهبر انقلاب به رئيس‌جمهور و دولت جديد بود.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به نقش زيربنايي و نرام‌افزاري فرهنگ، بسياري از خطاها مانند اسراف، تقليد كوركورانه و سبك زندگي تجملاتي را ناشي از ريشه‌هاي فرهنگي دانستند و با تأكيد بر ضرورت اصلاح اين انحرافها با استفاده از ابزارهاي فرهنگي، گفتند: ابزارهاي فرهنگي و هنري مانند سينما، رسانه‌هاي صوتي و تصويري، مطبوعات و كتاب را واقعاً شكوفا كنيد.

ايشان با ابراز خرسندي از رويش لشكر عظيمي از جوانان علاقه‌مند در حوزه فرهنگ، بخش‌هاي فرهنگي دولت را موظف به حمايت هوشمند از اين جوانان و طرح‌هاي ابتكاري آنان خواندند و خاطرنشان كردند: استعدادهاي جوان را كشف، و آزادي آنها را در چارچوب قانون تضمين كنيد، البته با فساد اخلاقي و فساد در زمينه فرهنگ نيز بدون رودربايستي مقابله كنيد.

انتقاد اژه‌اي از رانتي‌شدن برخي كارشناسي‌ها

به گزارش مركز رسانه قوه قضائيه، حجت‌الاسلام والمسلمين محسني اژه‌اي در هشتمين جلسه ستاد راهبري اجراي سند تحول قضائي كه به منظور بررسي «هوشمندسازي ارجاع و ساماندهي زمان فرايند كارشناسي» برگزار شد، اظهار داشت: كارشناسي در آراي قضائي نقش مستقيمي دارد و بسياري از احكام قضات بدون نظر كارشناسي صادر نمي‌شود.

رئيس قوه قضائيه تصريح كرد: بخشي از نارضايتي‌ها نسبت به اطاله دادرسي و آراي صادره ناشي از كارشناسي‌هاي مسأله‌دار است كه ريشه در ارجاعات نادرست از سوي برخي قضات، ضعف كارشناسي‌ها، خلاءهاي قانوني و ناآشنايي مردم با مسائل حقوقي دارد.

محسني اژه‌اي با انتقاد از عدم نظارت دقيق بر روند كارشناسي‌ها گفت: بخشي از مشكلات با الزام قضات به تبيين شفاف موضوع كارشناسي‌ها، تعيين زمان براي انجام كارشناسي و نظارت و پيگيري بر فرايند كارشناسي قابل حل است.

رئيس قوه قضائيه با تأكيد بر اين‌كه بسياري از مشكلات كارشناسي‌ها را مي‌توان بدون وضع يا اصلاح قانون رفع كرد، متذكر شد كه در صورت لزوم دستورالعملي در اين خصوص صادر خواهد كرد.

مشكلات را حل مي‌كنيم

مسعود ميركاظمي با حضور در برنامه گفتگوي ويژه خبري دو سيما با اشاره به اين‌كه در رسانه‌ها مطرح شده است كه امسال كسري بودجه داريم، افزود: علت، اين است كه بودجه، خوب تدوين نشده است.

ميركاظمي با بيان اين‌كه از اول سال، امكان تأمين بودجه نبوده است، افزود: با توجه به اين‌كه منابع درآمدي پيش بيني شده ناشي از فروش نفت در بودجه امسال، محقق نشده است در اين ۱۳۹ روز، فقط ۱۵ درصد تحقق عمليات داشتيم.

او افزود: زماني كه منابع پايداري براي بودجه نيست به خلق نقدينگي و تورم، مي‌انجامد و ضريب جيني هم در ۸ تا ۱۰ سال گذشته، افزايشي بوده است يعني فاصله طبقاتي به نفع مرفهين، افزايش يافته است.

رئيس سازمان برنامه و بودجه گفت: به مردم قول مي‌دهم با توجه به اين‌كه در كشوري با منابع عظيم هستيم مي‌توان به سرعت اين مشكلات را حل كرد كه بعضي از آنها در كوتاه مدت، ميان مدت و حتي در برنامه‌هاي طولاني مدت آنها را حل كرد و اين نويد را مي‌دهيم با تغيير مسيري كه براي ما تجربه شده مي‌توانيم مسير آينده را با كمك دستگاه‌هاي نظارتي و مجلس شوراي اسلامي بهتر انتخاب كنيم و بايد به سمتي برويم كه مردم شاهد اين تغييرات باشند.

وزير راه و شهرسازي تأكيدكرد؛
موضوع مسكن دغدغه‌ي اصلي حاكميت

وزير راه و شهرسازي گفت: مسكن، دغدغه حاكميت و رئيس جمهور و مشكل مردم است؛ حرف‌هاي من شعاري نيست بلكه مبتني بر آمار و ارقام است. سهم هزينه مسكن در سبد خانوار سهم بزرگي است، بطوري كه در متوسط كشور بالاي ۳۷ درصد و در شهرهاي بزرگ بيش از ۵۰ درصد است.

وي افزود: موضوع مسكن دغدغه‌ي اصلي حاكميت و رئيس جمهور است كه در زمان انتخابات و پس از آن به صورت جدي پيگيري مي‌كند.

وزير راه و شهرسازي در ادامه با تقسيم‌بندي جامعه به سه قشر، افزود: قشر اول طبقات بالاي جامعه هستند كه نيازي به خدمات و كمك مالي دولت ندارند، بخش دوم متوسطين جامعه هستند كه نياز به حمايت دولت دارند كه بسته‌هاي حمايتي براي آن‌ها پيش بيني شده است و بخش سوم هم تنها با حمايت مشكلشان مرتفع نمي‌شود بلكه نياز به كمك مالي دولت دارند.

رستم قاسمي افزود: يكي از راه‌هاي دولت براي نيل به اين هدف راه اندازي بانك زمين است كه بر اساس قانون جهش توليد مسكن، همه‌ي بخش‌هاي دولتي موظفند سند زمين‌هاي درون و جوار شهرها و شهرك‌هاي جديد را به وزارت راه و شهرسازي منتقل كنند.

برنامه سه ساله چين براي اصلاح فرهنگ ازدواج جوانان

به نقل از خبرگزاري آلمان از پكن، چيني‌ها قصد دارند با تغيير دادن فرهنگ ازدواج به جنگ هزينه‌هاي هنگفت ازدواج بروند و يكي از مهم‌‌ترين موانع ازدواج را كه منجر به كاهش ميانگين ازدواج‌ها و به تبع آن زاد و ولد در كشور شده است از ميان بردارد.

قرار است در چارچوب اين طرح جديد، زوج‌هاي شهر «چونگ‌كينگ» يكي از بزرگ‌ترين شهرهاي غرب چين در ازدواجي دسته‌جمعي كه دولت ترتيب مي‌دهد شركت كنند.

دولت چين اين شهر را به عنوان پايلوت اجراي برنامه خود براي تسهيل ازدواج برگزيده است و قصد دارد از اين طريق صرف مخارج هنگفت و پيروي از برخي از فرهنگ‌هاي ريخت‌وپاش را رفتارهايي نكوهش‌شده بشمارد و اين طرز فكر را در جامعه ترويج دهد.

به اعتقاد مسؤولان چيني، تشويق به ازدواج مي‌تواند زمينه افزايش جمعيت اين كشور را فراهم كند و آنها را از كابوس رشد منفي جمعيت نجات دهد.

قرار است رئيس‌جمهور چين فعالانه‌ در اين برنامه‌ها مشاركت كند، با اين حال دولت‌هاي محلي اجازه يافته‌اند بر اساس شرايط و ظرفيت‌هاي خود اين برنامه‌ها را دلخواهانه به اجرا درآورند.

شكايت بيش از ۵۰۰ هزار نفر از مردم از حسن روحاني به كميسيون اصل نود

بيش از ۵۰۰ هزار نفر از دانشجويان، طلاب و اقشار مختلف مردم با امضاي نامه‌اي از حسن روحاني رئيس جمهور سابق به كميسيون اصل نود مجلس شوراي اسلامي شكايت كردند.

به گزارش خبرگزاري فارس، بيش از ۵۰۰ هزار نفر از دانشجويان، طلاب و اقشار مختلف مردم با امضاي نامه‌اي از حسن روحاني رئيس جمهور سابق به كميسيون اصل نود مجلس شوراي اسلامي شكايت كردند.

در متن اين نامه كه با عنوان شكايت ملت بزرگ ايران از حسن روحاني منتشر شده، آمده است:

رئيس و اعضاءِ محترم كميسيون اصل 90 مجلس شوراي اسلامي

با سلام و احترام

ما امضاءكنندگان ذيل، بدين‌وسيله شكايت خود را از آقاي حسن روحاني، رئيس دولت‌هاي يازدهم و دوازدهم، به محضر شما تقديم داشته و پيگيري مجلس انقلابي را تا حصول نتيجه و صدور قاطع حكم قضايي عليه وي، خواستاريم.

چند مورد از اتهام‌‌هاي ذكر شده در اين نامه به شرح ذيل است:

1. افزايش نرخ ارز و بي‌ارزش كردن پول ملي و نابودي سرمايه‌هاي مردم

2. نابودي اشتغال و توليد با تقويت واردات و قاچاق و عدم حمايت از توليد داخلي

3. بكارگيري عوامل جاسوس دشمن و داراي تابعيت دوگانه در سمت‌هاي كليدي دولت و نيز زمينه‌سازي براي افزايش مرگ‌ومير ناشي از كرونا از طريق ممانعت از ترويج طب سنتي-ايراني و تبعيت بي‌چون‌وچرا از WHO

4. همكاري با تحريم‌كنندگان ملت از طريق اجراي غيرقانوني قراردادهاي استعماري پالرمو و سي‌اف‌تي و افشاي راه‌هاي دور زدن تحريم‌ها و عدم استقبال از پيشنهادات كشورهاي دوست جهت خلاصي كشور از حاكميت دلار

5. فريب ملت در خصوص لغو قطعي تمام تحريم‌ها و انعقاد قرارداد خسارت بار برجام و نابودي صنعت هسته‌اي كشور و همچنين عدم انجام وعده‌هاي اقتصادي انتخاباتي.

وزير نيرو عنوان كرد؛
عدم اعتقاد به نيروگاه‌سازي، اشتباه سال‌هاي گذشته

وزير نيرو با بيان اين‌كه ظرفيت توليد برق كشور از ابتداي انقلاب تاكنون بيش از 12 برابر رشد كرده و به 85 هزار مگاوات رسيده است، گفت: طي سال‌هاي گذشته يك اشتباه استراتژيك رخ داد و عنوان شد كه ما به نيروگاه سازي اعتقادي نداريم و متأسفانه ما امروز با مزرعه‌اي طرف هستيم كه سال قبل در آن كشتي صورت نگرفته، وگرنه اين مزرعه بسيار پربار است.

وي ادامه داد: يكي از وظايف ما اين است كه به قدري آب و برق توليد كنيم تا مردم بتوانند در سايه خدمات زيربنايي، راحت زندگي كنند و بنگاه‌هاي خود را رشد دهند، اما اكنون يك بنگاه براي توسعه، برق كافي ندارد و حتي بنگاه‌هاي اقتصادي فعلي هم مشكل تأمين برق دارند.

وزير نيرو ميزان تراز منفي و فاصله بين توليد و مصرف را 13 هزار مگاوات اعلام كرد و گفت: در حال حاضر از ظرفيت توليد 85 هزار مگاوات برق؛ حدود 53 هزار مگاوات برق توليد مي‌شود، يعني اگر 13 هزار مگاوات ديگر هم توليد كنيم تقاضا وجود دارد.

 توئيت گرديواكسن آلوده آمريكايي و كعبه‌ي غربگرايان
احمد نادري، نماينده مجلس در توييتر نوشت: ‏رسوايي ارسال محموله‌هاي واكسن آلوده مدرنا از آمريكا به ژاپن آنقدر عميق است كه صداي مستعمره‌اي مانند ژاپن را كه ازسال ۱۹۴۵ تاكنون خاكش در اشغال آمريكاست را نيز درآورده.
در ايران اما هنوز غربگرايان داخلي كه رو به كعبه بايدن نماز مي‌خوانند، مي‌گويند چرا واكسن آمريكايي نمي‌خريم.

مقتدي صدر تحريم را شكست
«برهم صالح» رئيس جمهور عراق با انتشار يك پست توئيتري به تصميم «مقتدي صدر» رهبر جريان صدر عراق براي شكستن تحريم انتخابات و مشاركت در آن، واكنش نشان داد.
بر اساس اين گزارش، رئيس جمهور عراق در اين پست توئيتري آورده است: ما از تصميم «مقتدي صدر» براي مشاركت در انتخابات استقبال مي‌كنيم. در عين حال، از ديگر احزاب تحريم كننده انتخابات نيز مي‌خواهيم كه در تصميم خود تجديدنظر كرده و در انتخابات شركت كنند.

واكنش رحيم پور ازغدي به فيلم‌هاي زندان اوين
حسن رحيم پور طي توييتي نوشت: ‏آيا براي اصلاح امور بايد منتظر افشاي نادرستي‌ها از سوي دشمنان نظام باشيد؟ آيا مكانيزم "خوداصلاحي" و نهاد "نظارت و نهي از منكر" در حاكميت، درست كار مي‌كند؟ عذرخواهي، عالي است، اما كافي است؟
اگر اشكالات، رسانه‌اي نشوند، آيا ادامه نمي‌يابند؟

بورل با اميرعبدالهيان تماس گرفت
امير عبداللهيان، وزير امور خارجه طي توييتي نوشت: امروز جوزپ بورل نماينده عالي EU در سياست خارجي و امور امنيتي براي تبريك با من تماس گرفت.
وضعيت افغانستان را چالش جديد خواند.
خواستار بازگشت همه طرف‌ها به تعهدات برجامي شد. از نقش اتحاديه اروپا تشكر كردم.
وي در توييت ديگري نوشت: افزودم مذاكره ابزار ديپلماسي است، اما تامين ملموس و قطعي منافع و حقوق ملت ايران بايد در آن ديده شود.

اين توييت يادآوري يك جنايت تاريخيست!
يك كاربر فضاي مجازي در توييتر نوشت: ‏اين توييت يادآوري يك جنايت تاريخيست!
بين ۲ تا ۴ ميليون نفر از جمعيت ايران در جنگ جهاني دوم بر اثر تسليم رضاشاه در مقابل متفقين بخاطر بمباران‌هاي نظامي، قحطي شديد و بيماري كشته شدند. زنده باد رضا شاه كه در مقابل تجاوز دشمن براي دفاع از خاك ايران يك گلوله هم شليك نكرد!

بازگشت هفت تپه به بيت المال
سيدنظام‌الدين موسوي، نماينده مجلس در توييتر نوشت: ‏راي قطعي شعبه ۵۵ حقوقي تهران داير بر خلع يد ‎هفت تپه به دولت و خريدار ابلاغ شد. بر اين اساس مالكيت هفت تپه از خريدار خلع يد و به دولت واگذار مي‌شود و اين مجتمع به بيت المال بازمي‌گردد. تبريك مجدد به كارگران صبور هفت تپه و تشكر از درايت جناب آقاي اژه‌اي رييس محترم قوه قضاييه.

 اخبار ويژهانگشتر حاج قاسم ثبت ملي شد
ثبت ملي انگشتر شهيد سليماني محفوظ نزد همسر اين شهيد، به استانداري تهران ابلاغ شد.
در بخشي از نامه‌ ابلاغيه علي‌اصغر مونسان وزير سابق وزارت ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري به محسني بندپي استاندار تهران پيرامون ثبت ملي انگشتر شهيد قاسم سليماني آمده است: انگشتري سپهبد شهيد حاج قاسم سليماني(ره) محفوظ نزد همسر شهيد شماره ثبت ۱۹۹۸ مورخ هشتم ارديبهشت ۱۴۰۰ پس از تشريفات قانوني لازم در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده اعلام مي‌شود.»

بروكراسي مدرن نظم مردمي را به هم زده است
احمد وحيدي، وزير كشور در برنامه نگاه يك گفت: وزارت كشور يك وزارتخانه مهم است و حكمراني عمومي با وزارت كشور است و نقش تجميع كننده با وزارت كشور و استانداري‌ها است.
وي اضافه كرد: وزارت كشور بايد نقش يكپارچگي در دولت را داشته باشد. بسيج ظرفيت ها، ميدان داري و هماهنگي كار وزارت كشور است. حكمراني فقط مشمول جريانات و دستگاه‌هاي دولتي نيست بلكه يك موضوع عمومي و چند لايه است.
وزير كشور تصريح كرد: جريان حكمراني بايد با الگوي خودمان انجام شود. بروكراسي مدرن نظم مردمي را بهم زده است. حكمراني بايد به مردم برگردانده شود.

تيم اقتصادي دولت مكلف به اقدامات فوري در كنترل بازار ارز و نرخ تورم شد
نخستين جلسه ستاد هماهنگي اقتصادي دولت با حضور اعضاي جديد و به رياست آيت‌ا... سيد ابراهيم رئيسي برگزار شد و در اين جلسه راهكارهاي فوري و موثر در جهت اجرايي كردن رهنمودهاي روز گذشته مقام معظم رهبري در ديدار اعضاي دولت سيزدهم به منظور فائق آمدن بر مشكلات و ايجاد ثبات پايدار اقتصادي در كشور مورد بررسي و تصميم گيري قرار گرفت.
آيت‌ا... رئيسي در اين جلسه ضمن قدرداني از عنايات و رهنمودهاي رهبر معظم انقلاب تاكيد كرد: محورهاي اقتصادي اين فرمايشات بايد از طريق دبيرخانه ستاد و هر يك از اعضاي تيم اقتصادي دولت، به طور دقيق و مستمر پيگيري و اجرايي شود.
رئيس جمهور با اشاره به ۱۰ محور مهم اقتصادي مطرح شده در رهنمودهاي مقام معظم رهبري تصريح كرد: پيوند نزدن مشكلات اقتصادي به مذاكرات هسته‌اي و نتايج آن بايد همواره مورد توجه همه اعضاي دولت به ويژه ستاد هماهنگي اقتصادي قرار بگيرد و بايد محور اصلي در تصميم گيري‌ها ظرفيت‌هاي داخلي و تكيه بر نيروهاي فعال و جوان و آماده به كار باشد.
در اين جلسه همچنين تيم اقتصادي دولت مكلف شد درخصوص كنترل بازار ارز و نرخ تورم، اقدامات فوري و سازمان يافته انجام دهد به نحوي كه مردم اثرات آن را در زندگي خود احساس كنند و اطمينان يابند كه دولت در اين زمينه اهتمام لازم را بكار گرفته است.