صفحه گفته ها و نكته ها

شرق:
اصلاح طلبان هيچ برنامه‌اي براي رفع مشكلات جامعه ندارند

روزنامه شرق در صفحه با انتشار تصاوير حجاريان و تاجزاده و بهزاد نبوي و علوي تبار و شكوري راد و كرباسچي و مرعشي در مطلبي با عنوان «روزگار برزخي اصلاح طلبان» نوشت: «رويكرد اصلاح‌طلبان در سال‌هاي اخير به‌شدت در تضاد با جامعه مدني بوده و همه حرف‌ها بر سر قدرت و نه توجه به جامعه مدني بوده است. همه اينها نشان مي‌دهد اصلاح‌طلبان درحال‌حاضر هيچ برنامه‌اي براي رفع مشكلات و نزديكي به جامعه در سر ندارند و صرفا به ذكر كلياتي مي‌پردازند كه شايد يك دانشجوي ترم اول رشته حقوق يا علوم سياسي هم بتواند آنها را ارائه دهد».

جريان اصلاح طلب همچنان در شوك شكست سنگين در انتخابات رياست جمهوري و شوراي شهر است.

اصلاح طلبان در انتخابات رياست جمهوري به صورت ويژه از «عبدالناصر همتي» حمايت كردند. بر همين اساس خاتمي و تاجزاده و بهزاد نبوي و كروبي و... رسما از همتي حمايت كرده و مردم را به راي دادن به وي تشويق كردند.

همچنين حدود 48 ساعت مانده به برگزاري انتخابات، رسانه‌هاي اصلاح طلب در حجمي گسترده اعلام كردند كه ظريف در كابينه همتي يا معاون است و يا وزير خارجه؛ اما با وجود تمام اين اقدامات نهايتا همتي با حدود دو ميليون و چهارصد هزار راي در انتخابات شكست خورد.

شعار اصلاح طلبان اين بود كه مردم بيايند و «زيرِ ميز» بزنند؛ اتفاقا مردم هم آمدند و زير ميز زدند، اما «زيرِ ميزِ بانيان وضع موجود».

راي حدود دو ميليون و چهارصد هزارنفري همتي، پاسخ مردم به توهين‌هاي مكرر اصلاح طلبان بود. امثال خاتمي از يكسو با «تَكرار مي‌كنم» به مردم توصيه كرد كه به دولت اول و دوم روحاني و مجلس دهم و شوراي شهر پنجم راي بدهند و حالا در شرايطي كه با تكرار مي‌كنمِ خاتمي به اين وضع اقتصادي رسيديم، وي ژست شاكي به خود گرفته و به مردم توصيه مي‌كند كه بيايند و زيرِ ميز بزنند!

خاتمي در سالهاي اخير هيچگاه بابت گراني دلار و صف‌هاي عريض و طويل خريد مرغ و ناياب شدن روغن خوراكي و متوقف شدن حركت چرخ كارخانه‌ها و حقوق معوقه كارگران و ماجراي هفت تپه و حقوق‌هاي نجومي و...از مردم حمايت نكرد.

يكدستي حاكميت! بهانه‌اي براي نابلدان سياسي

حسين مرعشي، فعال چپ و عضو مبرّز حزب كارگزاران سازندگي با اشاره به برخي نقدها مبني بر يكدست شدن حاكميت پس از انتخابات رياست جمهوري ۱۴۰۰ گفت: به نظر من نمي‌توانيم كشور را يكدست تلقي كنيم. آقاي قاليباف و رييسي كاملا با هم يكي نيستند. امروز كشور فاقد جناح‌ها و احزاب سياسي داراي شناسنامه و هويت مشخص است.

به گزارش اعتمادآنلاين، او تاكيد كرد: در حال حاضر كلياتي به نام جبهه اصلاحات و كلياتي به نام اصولگرايي وجود دارد هم در درون جبهه اصلاحات و هم در درون جبهه اصولگرايي. الزاما قرار نيست بگوييم يك حزب و يك جناح سياسي با خط مشي مشخص در كشور حاكم است. نه اينطور نيست و هر كدام از روساي سه قوه براي خود شخصيتي مستقل هستند و منش و روش خاص خود را دارند و نمي‌توان، اين وضعيت را به يكپارچگي تعبير كرد.

*صحبت‌هاي آقاي مرعشي كاملا درست است زيرا ما در ايران نظام تك حزبي يا چند حزبي فعال در انتخابات نداريم كه فرض "يكدست شدن قوا" قابل تصور باشد.

بلكه ما در ايران نظام طيفي متشكل از اصولگرايان و اصلاح‌طلبان را داريم كه البته درون هريك از اينان نيز رقابت‌هاي گسترده‌اي وجود دارد.

كما اين‌كه در همين انتخابات اخير ديديم كه موافقت يا مخالفت با تز تحريم خاموش انتخابات منجر به شقّ عصا در اردوگاه اصلاحات شد و يا در اردوگاه اصولگرايان ديديم كه عليرغم حمايت شوراي ائتلاف از آقاي رئيسي اما ايشان خود را مستقل ناميد.

فلذا تا روزگار آغاز رقابت اصولي احزاب در ايران فرض يكدست شدن حاكميت قابل تصور نيست.

زيرا حاكميت يكدست، در نظامات تك حزبي يا ديكتاتوري و به فرض اقبال عمومي براي قبضه شدن قدرت از سوي اركان يك حزب يا يك شخص قابل تصور است. چيزي شبيه آنچه كه در آلمان نازي و يا كشور چين رخ داد.

با اين اوصاف پر واضح است كه مدعاي يكدست شدن قوا در ايران بيشتر يك بهانه‌جويي سياسي است كه عمدتا از جانب رجال اردوگاه چپ و البته برخي نابلدان سياسي مطرح مي‌شود و هيچ دليلي بر اثبات وجودي آن نيست.

اجراي پروژه‌هاي همسان‌سازي فرهنگي همزمان با مذاكرات سياسي

با استقرار دولت يازدهم، مباحثي همچون برجام و رفع تحريم‌ها آنچنان بر ساير مطالبات عمومي سايه انداخت كه بسياري از مرزبندي‌هاي دولت يازدهم و دوازدهم از ميان رفت. با امضاي برنامه جامع اقدام مشترك موسوم به برجام، مديريت وقت فرهنگي علي‌الخصوص معاونت‌هاي زيرمجموعه وزارت ارشاد چنين استنباط كردند كه با استراتژي جديد دولت كه صورت نمادين آن پياده‌روي جان كري و محمد جواد ظريف وزراي وقت امور خارجه دو كشور ايران و آمريكاست، فرصت خوبي براي همسان سازي فرهنگي در قالب پروژه نرماليزاسيون پديد آمده است..

مسيري كه در دولت يازدهم پايه‌ريزي شد در دولت دوازدهم ادامه پيدا كرد و مهديه محمدخاني آلبوم‌هايش را در داخل كشور توليد مي‌كرد و تورهاي سراسري كنسرت‌هاي خود را در خارج از كشور دنبال مي‌كرد.

اگر كارنامه عملكرد معاونت هنري وزارت ارشاد دو دولت حسن روحاني را در حوزه موسيقي بررسي كنيم، مي‌توانيم به ثبت رخدادهاي پرحاشيه فراواني بپردازيم.

عدم نظارت دفتر موسيقي در كنسرت حميد عسگري خودنمايي كرد و نگين پارسا به صورت مستقل روي صحنه يكي از قطعات حميد عسگري را اجرا كرد. با اين حال باب گشوده شده دولت‌هاي يازدهم در مطالبه‌گري براي تك خواني زنان در مستند حلال ممنوعه به كارگرداني حسين شمقدري اخيرا در مسير حمايت از اين سياست حاشيه ساز دولت‌هاي يازدهم و دوازدهم ساخته شد.

آرايش و پيرايش جبهه اصلاح‌طلبي

محمدرضا تاجيك، فعال چپ و از حاميان تحريم انتخابات در بخشي از يك يادداشت كه سايت اعتمادآنلاين آن را منتشر كرد در اشاره به فضاي جديد سياست كشور پس از انتخابات ۱۴۰۰؛ برخي از اصلاح‌طلبان را به آرايش و پيرايش اصلاح‌طلبي در قبال فضاي جديد براي حضور در قدرت متهم كرده است.

او در اين باره مي‌نويسد: «در فرايند اين پيرايش و آرايش، جريان اصلاح‌طلبي اصيل بايد چنان از ميان برخيزد كه حتي امكان برخاستن ققنوس‌وار از خاكستر خود را نداشته باشد، اما از آن رو كه فضاي شبه‌دموكراتيك دوران جديد نيز، نوعي رقابت نمايشي چپ و راست و اصلاح‌طلب و اصول‌گرا را مي‌طلبد، بايد طرح جريان چپ يا اصلاح‌طلبِ اخته‌ و منقادي را درانداخت كه با كارتش بتوان در هر شرايطي، به‌ويژه شرايط استثنا، بازي كرد. اينان نيك دريافته‌اند كه در ميان اصلاح‌طلبان رسميِ قدرت‌محور يا عشقِ قدرت، همواره كساني وجود دارند كه حاضرند به پشيزي اصلاح‌طلبي و سرمايه نمادين و تاريخي آن را بفروشند و حامل و عامل پروژه حذف ادغامي يا ادغام حدفي آن شوند.»

ذات خشن و علاقه برخي تئوريسين‌هاي اصلاح‌طلب به دادگاه‌هاي تفتيش عقايد و كميته‌هاي مجازات و اجراي حد في‌المجلس! امري نيست كه بر آگاهان سياسي پوشيده باشد و تأكيد تاجيك بر اين معنا كه البته در لفافه عباراتي مثل "تكانيدن خود" و "برگرفتن زنگار از رخ آينه" مطرح شده‌اند نيز جملگي منبعث از همان ذات خشن آقايان است كه اشاره به لزوم تسويه سازماني اصلاحات دارد.

دقت شود كه تاجيك عملا حزب كارگزاران و احزاب و گروه‌هاي ائتلاف جمهور را آماج خنجرهاي كين خود قرار داده است. ائتلافي كه در قبل از انتخابات بارها اعلام كرد با تز تحريم خاموش انتخابات مخالف است و آنرا رفتاري افراطي مي‌داند.

برخي محافل تحليلي معتقدند هسته سخت اصلاحات پس از خروج از مردمسالاري، وارد فاز سخت شده است و از اين رهگذر، تمنّاي بزرگ خود يعني تكرار فتنه اقتصادي آبان ۹۸ در ابعادي وسيعتر را جستجو مي‌كند تا به موسم يكسره شدن كار خود يا نظام اسلامي برسد.

 حديث تلخ

دفتر تحكيم وحدت و نهضت آزادي


رويش
«قريب به هفت سال از حيات انقلا‌ب ميگذرد. زماني كه با روي كارآمدن بازرگان و نهضت آزادي و دست پروردگان غرب،‌مسير انقلا‌ب به سمتي رفت كه كم مانده بود مشاورين آمريكايي به اين‌جا بازگشته و ادعاي خسارت كنند.»
(نامه سرگشاده دفتر تحكيم وحدت به مجلس براي انتخابوزير، 1/7/67)
«متأسفانه ليبراليسم كه فاقد خصلت صبر و استقامت و سختي كشيده مي‌باشد، در مقاطع حساس و بحراني و صبر سوز استقامت طلب، محافظه كار شده و تن به سازش و تسليم مي‌دهد و آفتي بزرگ براي اين انقلا‌ب است.»
(بيانيه دفتر تحكيم، 22/7/64)
ريزش
«انقلا‌ب 57 با پشتوانه چندين دهه مبارزه سياسي نيروهاي مذهبي و غير مذهبي با گرايش‌هاي چپ ملي گرا،‌ملي - مذهبي و سنتي بود.»
(بيانيه انجمن اسلا‌مي دانشگاه خواجه نصير[وابسته به دفتر تحكيم]، 30/11/79)
«چه تراژدي غمناك‌تر از اين كه پير حركت آزادي خواهي- عزت الله سحابي - امروز به جرم اصلا‌ح خواهي،‌از سوي ويرانه قضا متهم به سخنراني تحريك آميز مي‌شود.»
(بيانيه انجمن اسلا‌مي دانشگاه صنعتي شريف [وابسته به دفتر تحكيم]، 30/9/79)

 تقواي مطبوعاتي

اين دستپخت «دولتِ اصلاح طلبان» است

روزنامه اعتماد _ به مديرمسؤولي «الياس حضرتي» رئيس كميسيون اقتصادي مجلس دهم- در گزارشي با عنوان «خطر حذف برخي خوراكي‌ها از سبد خانوار» نوشت: «روغن جامد، كره پاستوريزه، خامه و مرغ در خرداد سال جاري نسبت به خرداد سال گذشته بين 118 تا 141 درصد افزايش قيمت داشته است. اگرچه قيمت براي ساير كالاهاي مصرفي خانوارها كمتر از 118 درصد افزايش داشته، اما مقايسه اعداد و رقم‌ها نشان مي‌دهد كه يك سفره حداقلي از مواد خوراكي با تورمي بيش از 50درصد مواجه شده؛ اين در حالي است كه از كل 53 قلم كالاي خوراكي منتخب مركز آمار براي ارايه اين گزارش، 41 قلم تورم نقطه‌اي بالاتر از 46.9 درصد كل كشور داشتند».
اين وضع هم نتيجه دولتِ اصلاح طلبان است و هم نتيجه عملكرد بسيار ضعيف مجلس دهم، همان مجلسي كه الياس حضرتي رئيس كميسيون اقتصادي آن بود، اما بجاي رسيدگي به مشكلات مردم مشغول سياسي كاري و حمايت از سران فتنه بود.
روزنامه اعتماد كه اكنون درباره وضع اقتصادي گلايه مي‌كند، همان روزنامه‌اي است كه عمل جراحي مهره دوازدهم ستون فقرات كروبي را تيتر يك روزنامه مي‌كند، اما در ماجراي تضييع حقوق كارگران هفت تپه و ماجراي حقوق‌هاي نجومي و سلفي حقارت و خسارت محض برجام و عملكرد بسيار ضعيف آخوندي و زنگنه و ربيعي و نعمت زاده و شريعتمدار و جهانگيري و نوبخت و...يا سكوت كرده و يا از افراد مذكور حمايت كرده است.

 گفت ولي نگفت

بازي واژه‌ها در خانه‌اي كه ساخته نشد!


دنياي‌اقتصاد با انتقاد از سانسور آمار مسكن نوشت: حبس آمار و اطلاعات بخش مسكن طي سال‌هاي اخير تاكنون زاويه ديد بازار براي دستيابي به تحليل‌هاي دقيق از واقعيت‌هاي بازار ملك از يك سو وهمچنين كارشناسان وسياستگذاران براي ارائه راهكار و اتخاذ برنامه‌هاي كاربردي و موثر در حوزه تامين مسكن را محدود كرده است.
دنياي اقتصاد اما نگفت دولت روحاني و وزراي مسكن او، اعتقادي به توليد مسكن ارزان قيمت نداشتند، مسكن مهر را به مسكن اجتماعي تبديل كردند و بعد از آن به مسكن ملي؛ در حقيقت بايد گفت؛ دولت بر سر مسكن مردم به ويژه جوانان تلاش كرده است هشت سال مسئوليت خود را با تاكتيك «بازي واژه‌ها» بگذراند.