صفحه اخبار

وقتي محسني اژه‌اي دستور تخريب قسمتي از منزل خود را صادر كرد

علي قنبرلو عكاس روزنامه همشهري خاطره اي درباره حجت‌الاسلام محسني اژه‌اي بيان كرده: چند ماه پيش آقاي اژه اي منزل شان را قرار بود تعميرات كنند و براي همين اسباب و لوازم خانه را در اتاقي جمع كردند و بعد از گرفتن مجوز لازم از شهرداري شروع به ساخت كردند.

از آنجايي كه مجوز تعميرات بود و ما مي دانستيم شامل چه چيزهايي هست از ساخت و ساز يك نيم طبقه كوچك در بالاي پشت بام منزل حاج آقاي اژه اي كاملا تعجب كرده بوديم و از اين تخلف آشكار دل مان به درد آمده بود كه ايشان كه معاون اول قوه قضاييه هست و كسي جرات تذكر به ايشان را ندارد چگونه از قدرت خود سوء استفاده كرده و در حال ساخت و ساز اضافي هست.

گذشت تا دقيقا همان روزي آمدند كه كار تعميرات تمام شده بود و نظافت كرده بودند تا وسايل منزل را بچينند، همه چيز خوب و منظم بود تا اينكه معاون اول قوه قضاييه از سر كار تشريف آوردند.

حاج آقا با عصبانيت برگشتند و با خانواده سوار ماشين شدند و رفتند. در اين هنگام صداي پتك بود كه بلند شد و دوباره گرد و خاك و سر وصدا. ما كه تعجب كرده بوديم كه چرا خانه را خراب مي كند كارگر ايشان.

چند روز بعد كه ايشان برگشتند كاشف به عمل آمد كه كارگر بنايي كه در منزل ايشان مشغول بوده جهت خود شيريني يك اتاق كوچك براي مطالعه حاج آقا اژه اي درست كرده و هيچ چيزي هم نگفت، تا اينكه حاجي مي آيد و مي پرسد اين چيه كه كارگر مي گويد اينجا را اضافي درست كرديم براي شما. حاج آقا ميگويند مجوز ما تعميرات بود نه ساخت و ساز، خرابش كنيد سريع.

دليل قطع گسترده برق در روزهاي گذشته مشخص شد

فارس نوشت: قطعي‌هاي گسترده و عجيب كه طبق گزارش‌هاي مردمي، اغلب مشتركان در كلان‌شهرها تقريباً دو نوبت قطعي برق به‌مجموع 4 يا 5 ساعت را تجربه كردند، علاوه بر افزايش گرماي هوا و افزايش بار مصرف شبكه، ناشي از خروج از مدار دو واحد نيروگاهي به‌مجموع ظرفيت 1000 مگاوات بود.

چند روز گذشته با وقوع حادثه‌اي فني كه دليل آن هنوز اعلام نشده است، حدود 800 مگاوات از ظرفيت توليد برق نيروگاه نكا از مدار بهره‌برداري خارج شد. اين كاهش حدود 800مگاواتي ظرفيت توليد نيروگاه شهيد سليمي نكا كه به‌موجب از مدار خارج شدن كامل يك واحد اين نيروگاه و كاهش ظرفيت دو واحد ديگر رخ داده است، نقش پررنگي در افزايش خاموشي‌هاي تهران و شهرهاي شمالي خواهد داشت.

تدوين منظومه فكري آيت الله سبحاني

نگارش چهارمين منظومه فكري از آثار پژوهشگاه توسط پژوهشكده حكمت و دين پژوهي و با محوريت آراء و انديشه هاي آيت الله جعفر سبحاني انجام مي‏شود.

حجت ‏الاسلام‏ و المسلمين دكتر عبدالحسين خسروپناه عضو هيات علمي گروه فلسفه پژوهشكده حكمت و دين پژوهي و نگارنده سلسله كتب منظومه فكري، ضمن ديدار و گفتگو با مرجع عاليقدر حضرت آيت الله حاج شيخ جعفر سبحاني در قم، از نگارش منظومه فكري ايشان خبر داد.

وي در اين ديدار ضمن ارائه گزارش از روند نگارش منظومه هاي فكري امام خميني(ره)، آيت الله العظمي خامنه اي و آيت الله العظمي مكارم شيرازي از كسب اجازه از آيت الله سبحاني براي تدوين منظومه فكري ايشان خبر داد و گفت: به دليل جامعيت آثار و تحقيقات آيت الله سبحاني طي ۳۳۶ عنوان كتاب كه قريب به ۶۰۰ مجلد را شامل مي شود نگارش منظومه فكري ايشان در دستور كار قرار گرفته است.

عضو هيات علمي پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي همچنين افزود: از اين مرجع عاليقدر بيش از ۶۰۰ مجلد منتشر شده كه به زبان هاي فارسي، عربي، انگليسي و ديگر زبان هاي زنده دنيا نيز ترجمه شده اند.

گفتني است آيت الله العظمي سبحاني در كمال تواضع از اين اقدام استقبال كردند و به فضل الهي اين مجموعه ارزشمند با همكاري مشترك پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي و شاگردان ايشان در موسسه تحقيقاتي امام صادق(ع) هرچه سريع تر تدوين خواهد شد. ابتدا ساختار مباحث ايشان استخراج مي شود تا پس از تدوين اوليه و تاييد معظم له در شوراهاي علمي مربوطه بحث و تبادل نظر صورت گرفته و براي تاليف مقالات ارسال گردد.

اعتراف تخت‌روانچي، نماينده ايران در سازمان ملل:
ايران بيشترين هزينه را داد اما از برجام بهره‌اي نبرد

مجيد تخت‌روانچي سفير و نماينده دائم جمهوري اسلامي ايران در سازمان ملل هفته گذشته طي سخنراني خود در نشست شوراي امنيت براي بررسي يازدهمين گزارش دبيركل سازمان ملل متحد از آمريكا و طرف‌هاي اروپايي خواست كه تصميمات لازم را براي احياي برجام اتخاذ كرده و تعهداتي كه طي اين سال‌ها در انجامشان كوتاهي كرده‌اند را اجرا كنند.

تخت‌روانچي اظهار داشت: برخلاف برخي اعضاي باقي مانده در برجام كه در سال‌هاي گذشته صرفاً به حمايت زباني از برجام بسنده كردند، كشوري كه هزينه هنگفتي براي اين توافق پرداخت، ايران بود. بنابراين، الان نوبت آمريكا و البته اتحاديه اروپايي و سه كشور اروپايي است كه تصميمات سختي براي بازگشت به پايبندي كامل به برجام اتخاذ كنند.

وي تصريح كرد: ما چه در زمان مذاكرات برجام و چه در زمان انعقاد و اجراي آن، صداقت كامل خود را اثبات كرده‌ايم. ما طي ساليان متمادي، عزم راسخ خود براي زنده نگه داشتن برجام را با صبر استراتژيك و خويشتنداري حداكثري خود نشان داده‌ايم. ما اين اقدامات را در حالي انجام داديم كه نه در آن زمان و نه الان، از منافع مورد انتظار از برجام بهره‌اي نبرده‌ايم.

در حال حاضر قريب به 6 سال از امضاي برجام سپري شده است. در اين مدت هيچ دستاوردي از برجام عايد ايران نشده است.

متأسفانه دولت روحاني در عمل به 28 شرط ابلاغي در اجراي برجام دچار قصور و تقصيرهاي فراوان شد و با اعتماد بلاوجه به آمريكا، خسارت‌هاي عديده‌اي به كشور وارد كرد.

پيش از اين مقامات ارشد دولتي به دفعات اذعان كرده بودند كه برجام هيچ دستاوردي براي كشور در پي نداشت.

تخريب ويلاي غيرمجاز يكي از مسئولان در اراضي ملي دماوند

دادستان عمومي و انقلاب دماوند از تخريب يك ويلاي غيرمجاز متعلق به يكي از مسؤولان شهرستاني خبر داد و گفت: اين فرد اقدام به تصرف دو هزار و ۱۴۰ مترمربع از اراضي ملي كرده بود.

حمدتقي تقي زاده خاطرنشان كرد: اين اراضي در راستاي اجراي حكم قطعيت يافته مبني‌بر رفع تصرف و اعاده وضع به حال سابق توسط عوامل يگان حفاظت منابع طبيعي شهرستان دماوند و با حضور دادستاني از يد متصرفان خارج و به دولت بازگردانده شد.

وي تاكيد كرد: سياست دستگاه قضايي برخورد قاطع و بدون مسامحه با اشخاصي است كه اقدام به دست اندازي به اراضي ملي مي‌كنند.

جريان‌هاي انقلاب بايد با تقسيم كار، دولت را براي جهش كشور ياري دهند

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به استقبال رئيس جمهور منتخب از شعار «جهاد بزرگ براي جهش ايران»، اظهار داشت: هماهنگي ظرفيت‌هايي مردمي، پشتوانه شكل‌گيري جهاد بزرگ است.

سعيد جليلي عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام در ديداري مجازي با جمعي از فعالان و جوانان انقلابي استان سيستان و بلوچستان، ضمن تاكيد بر اهميت شناسايي اولويت‌هاي اصلي و تبديل شدن آنها به اولويت‌هاي ملي، گفت: همراه با شناخت آسيب‌ها و تهديدها، بايد فرصت‍ها را شناخت و براي آن برنامه داشت.

جليلي با اشاره به نكات مطرح شده توسط جوانان مبني بر ساختارمندي حركت دولت سايه، خاطرنشان كرد: نبايد معطل تشكيلات جديد ماند. گفتمان دولت سايه، يك كار قرارگاهي است؛ يعني كمك به هدايت عملياتي ساير بخش‌ها. كسانيكه معتقد به اين گفتمان هستند بايد در حد وسع خود كمك كنند تا تمام ظرفيت‌هاي مردمي، نهادي، تشكلي و دولتي به سمت حل مسائل داراي اولويت در بازه زماني مشخص، جهت پيدا كند.

عضو شوراي عالي امنيت ملي با بيان اينكه هدف از گفتمان دولت سايه، مشاركت مردم در امور كشور و سايه انداختن نظرات نخبگان و تشكل‌ها بر سر مسئولين براي تاييد، تصحيح و تكميل موضوعات است، تصريح كرد: شناخت اولويت‌ها و توجه لازم به آنها، مهمترين كمك به دولت است. مسائل وقتي با كمترين هزينه و در زمان خود حل خواهد شد كه از زمان پيشي بگيريد.

جليلي با اشاره به استقبال رئيس جمهور منتخب از شعار «جهاد بزرگ براي جهش ايران»، اظهار داشت: هماهنگي ظرفيت‌هاي مردمي، پشتوانه شكل‌گيري جهاد بزرگ است. در همين راستا، فعال كردن مردم و تعريف مجموعه كارهاي واقعي با تقسيم كار، شما را به سمت نتيجه رهنمود مي‌كند.

ميراث شوم روحاني براي دولت جديد
روحاني بالاترين تورم تاريخ را به دولت رئيسي تحويل مي‌دهد

روحاني در حالي دولت را به رئيسي تحويل مي‌دهد كه نرخ تورم به ۴۳درصد رسيده است.

اگر به نرخ تورم در دوره انتقال از دولت‌ قديم به دولت جديد در سه دهه اخير نگاهي بيندازيم مشخص مي‌شود كه حسن روحاني بالاترين نرخ تورم انتقالي را به دولت بعد از خود به جاي گذاشته است.

دولت موسوي در سال ۱۳۶۸ كشور را با تورم ۲۶.۳ درصد به رفسنجاني تحويل داد. رفسنجاني هم در سال ۱۳۷۶ كشور را با تورم ۱۹.۷درصد تحويل خاتمي داد و او نيز در سال ۱۳۸۴ كشور را با تورم ۱۴.۷درصد به احمدي‌نژاد واگذار كرد. اما احمدي‌نژاد در سال ۱۳۹۲ كشور را با تورم ۳۵.۱درصد به روحاني تحويل داد كه روحاني تاكنون ده‌ها بار به اين موضوع اشاره كرده است.

اما اكنون خودش پس از هشت سال رياست جمهوري كشور را با بالاترين تورم تاريخ به رئيس‌جمهور جديد تحويل مي‌دهد تا مشخص شود كه انتقادات او از دولت احمدي‌نژاد مثال عيني رطب‌خورده منع رطب كي كند، بوده است.

روحاني بدترين عملكرد تورمي تاريخ را براي دولت بعد از خود به ارث گذاشته و نام وي از اين لحاظ در كتاب ركوردهاي منفي تاريخ ثبت خواهد شد.

بنابراين دولت رئيسي در ابتداي كار خود با سخت‌ترين وضعيت تورمي تاريخ ايران كه نتيجه سوءمديريت دولت روحاني است، روبرو خواهد بود. جمع كردن بازارهاي رهاشده به حال خود، نقدينگي افسارگسيخته و تورم شتابان، كار سختي است كه دولت رئيسي بايد انجام دهد تا ميراث شوم روحاني بيش از اين سفره مردم را كوچك نكند.

حجت الاسلام محسني اژه‌اي تأكيد كرد؛
گسترش عدالت و مبارزه قاطع تر با فساد در دستور كار

رييس قوه قضاييه گفت: محور برنامه‌ها سند تحول است و اين دوره دوره تحول و تعالي خواهد بود؛ بايد مطابق انتظار مردم با وحدت و يكپارچگي قدم‌هاي بلندي برداريم.

به گزارش رسا، حجت الاسلام والمسلمين غلامحسين محسني اژه‌اي، رئيس قوه قضاييه، در آيين تكريم و معارفه روساي قوه قضاييه اظهار كرد: من خوشحال بودم كه كس ديگري را به اين سمت انتخاب مي‌كردند و من در خدمت ايشان مي‌بودم ولي تقدير اينگونه بود و من دلم بسيار روشن است كه با فضل پروردگار و كمك ديگران قدم‌هايي را براي خدمت به مردم و نظام برداريم.

رئيس قوه قضاييه افزود: از كساني كه در اين ايام با اظهار محبت‌هايشان اين طلبه حقير را دلگرم كردند تشكر مي‌كنم و از خدا مي‌خواهم كه درك صحيح شرايط، اخلاص در عمل و تحمل اين بار سنگين را به من عنايت كند.

وي با تأكيد بر سند تحول قضايي گفت: محور برنامه‌هاي قوه قضاييه سند تحول است و اين دوره دوره تحول و تعالي خواهد بود و بايد همانطور كه انتظار مردم است با وحدت و يكپارچگي با همه مسئولين قدم‌هاي بلندي برداريم.

محسني اژه‌اي در ادامه به بيان محورهاي اصلي برنامه‌هاي قوه قضاييه در دوره جديد پرداخت و گسترش عدالت در همه ساحت‌ها، مبارزه جدي تر و قاطع تر با فساد در همه عرصه‌ها و توسعه فناوري براي خدمت بهتر و ارزان‌تر و در مواردي به صورت مجاني را سه برنامه اول قوه قضاييه دانست.

با حكم رهبر معظم انقلاب اسلامي؛
حجت‌الاسلام والمسلمين محسني اژه‌اي به رياست قوه قضائيه منصوب شد

به گزارش خبرگزاري حوزه، ‌حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در اين حكم با تأكيد بر اهتمام جدي به مأموريتهاي دستگاه قضا در قانون اساسي و همچنين ادامه رويكرد تحولي و اجراي سند تحول موجود، «گسترش فناوريهاي نوين در دستگاه قضايي»، «گماردن نيروهاي كارآمد و جهادي در مسئوليتها»، «ارج نهادن به خدمات قضات پاكدامن و در عين حال برخورد قاطع با تخلفات» و «ارتباط با متن مردم» را از جمله انتظارات خود از رئيس جديد قوه قضائيه بيان كردند.

متن حكم رهبر انقلاب اسلامي به اين شرح است:

بسم الله الرحمن الرحيم

جناب حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي حاج شيخ غلامحسين محسني اژه‌اي دامت تأييداته

اكنون كه جناب آقاي رئيسي با رأي ملت ايران توفيق خدمت در جايگاه رياست جمهوري اسلامي ايران يافته‌اند، با تشكر فراوان از خدمات ارزنده‌ي ايشان در مدت مسئوليت قضائي و كارنامه‌ي افتخارآميزي كه در پايه‌گذاريِ اقدامات ماندگار از خود به جاي گذاشته‌اند، جناب‌عالي را كه علاوه بر صلاحيتهاي قانوني، برخوردار از تجربه‌ي گرانبها و شناخت عميق و سابقه‌ي درخشان در امر قضا ميباشيد، بر اساس اصل يكصد و پنجاه و هفت، به رياست قوه‌ي قضائيه منصوب ميكنم.

انتظار اينجانب، اولاً: اهتمام جدّي به مأموريتهاي اساسي دستگاه قضاء در قانون اساسي است؛ يعني گسترش عدالت، و احياء حقوق عامّه، و تأمين آزاديهاي مشروع، و نظارت بر حسن اجراي قوانين، و پيشگيري از وقوع جرم، و نيز مبارزه‌ي قاطع با فساد،

و ثانياً: ادامه‌ي رويكرد تحوّلي و اجراي سند تحول موجود با اهتمام ويژه،

و ثالثاً: گسترش فناوريهاي نوين و تضمين دستيابي آسان و رايگان مردم به خدمات قضائي،

و رابعاً: گماردن نيروهاي كارآمد و جهادي و فاضل و صالح در مسئوليتها، و تربيت مديران شايسته براي سطوح عالي و مياني قضائي و اداري،

و خامساً: ارج نهادن به خدمات قضات پاكدامن و حفظ عزت و منزلت ايشان، و متقابلاً برخورد قاطع با معدود افراد متخلّف،

و سادساً: ارتباط با متن مردم و حضور در ميان آنان كه داراي بركاتِ بسيار است.

توفيقات جنابعالي و همكارانتان را از خداوند متعال مسألت ميكنم و اميدوارم خدمات شما موجب رضاي خدا و خلق گردد. بحوله و قوّته.

و السلام عليكم و رحمت الله

سيّدعلي خامنه‌اي

۱۰ تير ۱۴۰۰

 توئيت گرديتوييت كاربر عراقي درباره واكسن ايراني
ايران تنها كشور اسلامي است كه واكسن كرونا را ساخته است. همه‌ي مسلمانان به آن افتخار كنند چون افتخار اسلام است.

‏از صف مرغ تا قطعي برق
كبري آسوپار از نويسندگان جبهه انقلاب نوشت: با كتك‌كاري در صف سبد كالا شروع شد؛ با صف‌هاي متعدد كارت ملي و مرغ و ارز و برنج و كد بورسي و اعتراضات كارگري و بنزين و آبان۹۸ و بي‌كفايتي در مهار كرونا و نبودِ پوشك و روغن و تورم كم نظير ادامه يافت و با قطعيِ آشفته و متعدد برق و عدم توزيع واكسن به پايان مي‌رسد.

كيسه‌هاي زباله‌ آمريكايي
كاربر ديگري در پي انتشار تصويري از پرستاران آمريكايي نوشت: بنظر شما كشوري كه نتوانست براي كادر درمانش، گان پزشكي توليد و تهيه كند و كيسه زباله تن پرستاران و پزشكانش كرد و محموله ماسك ديگران را دزديد، چگونه ممكن است در زمينه توليد واكسن كرونا، تبديل به يك توليد كننده بين‏المللي شود؟

فضاي مجازيِ «وِل»
‏ سيدعليرضا آل داود در صفحه توئيتر خود آورده است: جهالت نوين در دنياي سال 2021 رسانه اي شده... گويا هرچه فضاي مجازي ول منتج به ايجاد اختلال ادراكي - شناختي شود، جهل، تغيير سبك زندگي و خودنمايي‌هاي رسانه اي-اينستاگرامي هم در ميان افرادي كه فقر ‎سواد رسانه‌اي دارند بيشتر خواهد شد.

خشكسالي و كرونا و يك ايران!
‏حامد صراف پور هم نوشت: پنجمين كليسا هم در كانادا آتش گرفت! اينجا مهد تمدن و حقوق بشر است... راستي چرا شبكه هاي جاسوسي فارسي زبان اين اخبار را انتشار نمي‏دهند و مدام به خشكسالي و كرونا در ايران چسبيده اند؟ مگر در كانادا خشكسالي و گرما و كرونا و آتش‏سوزي و حقوق بشر نيست؟

 اخبار ويژهسيد حسن نصرالله:
يكي از اهدف ايجاد داعش فراموشي مسأله فلسطين بود
دبير كل حزب‌الله لبنان در سخنراني خود به مناسبت افتتاحيه كنفرانس «فلسطين پيروز مي‌شود»، تاكيد كرد كه يكي از اهداف ايجاد داعش فراموش شدن مسئله فلسطين بود.
«سيد حسن نصرالله» دبير كل حزب‌الله لبنان سخنراني خود درباره افتتاحيه كنفرانس «فلسطين پيروز مي‌شود» را آغاز كرد.
وي در اين سخنراني گفت كه چاره‌اي جز توسعه مقابله رسانه‌اي همانند مقابله نظامي وجود ندارد و رسانه يكي از مهم‌ترين رويارويي‌هاي مقاومت با دشمن است لذا مثل تقابل نظامي، بايد تقابل رسانه‌اي با دشمن را توسعه داد.
سيد حسن نصرالله گفت: «خيلي ساده بيان مي‌كنيم و از ايستادگي محور مقاومت در كشورهاي عضو و در احزاب و جنبش‌هاي عضوش، صحبت مي‌كنيم اما براي تحقق اين امر، خون‌ها و جان‌ها داده شده و فداكاري‌ها شده است.»

آيت الله رئيسي:
با مديريت آقاي محسني‌اژه‌اي گام‌هاي بلندي برداشته مي‌شود
رئيس جمهور منتخب مردم در مراسم توديع و معارفه رؤساي قديم و جديد قوه قضائيه گفت: دستگاه قضائي در گام دوم انقلاب نياز به تحولي داشت كه اقدامات براي تحقق آن در سند تحول كه سال قبل تهيه شد انجام شد. اين سند سال به سال ارتقا خواهد يافت و در زمان حاضر هم نسبت به آنچه به مقام معظم رهبري تقديم شد ارتقا يافته است.
آيت‌الله رئيسي ابراز داشت: مجموعه اين اقدمات موجب اظهار نظر مقام معظم رهبري در هفتم تير شد كه سند افتخاري براي قوه قضائيه است و اطمينان دارم با مديريت آقاي محسني‌اژه‌اي و همكاران، از اين به بعد هم گام‌هاي بلندي در قوه قضائيه در ارتباط با تحول برداشته خواهد شد.
وي در ادامه توجه به كرامت مردم و كرامت ارباب رجوع و همكاران دستگاه قضا، توجه به مبارزه با فساد و توجه به حمايت از توليد را سه موضوع اصلي برنامه‌هاي قوه قضائيه دوران رياست خود برشمرد.