صفحه آخر

آيت ا... علامه مصباح(ره):
برخي مسئولان به راحتي آب خوردن دروغ مي‌گويند

اشاره: مرحوم علامه مصباح يزدي(ره) مدتي قبل از رحلتشان در جمع فارغ التحصيلان موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) مطالب مهمي در خصوص لزوم انقلابي بودن مسئولان نظام جمهوري اسلامي بيان فرمودند كه به دليل اهميت، گزارش مربوط به اين نشست عينا نقل مي گردد.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم گفت: گاهي برخي مسؤولين ما به راحتي و سادگي آب خوردن، دروغ مي‌گويند و خجالت هم نمي‌كشند؛ البته نبايد هم خجالت بكشند؛ چون دست پرورده فكري شيطان بزرگ هستند كه روزي صد دروغ به جامعه تحويل مي‌دهد؛ به نظر آن‌ها اگر قرار است كسي خجالت بكشد، ترامپ بايد خجالت بكشد، نه آنها!

به گزارش پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت‌ا... مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در سي و چهارمين نشست انجمن فارغ التحصيلان اين مؤسسه، با اشاره به تأكيدات مكرر مقام معظم رهبري بر انقلابي بودن نهادها و مسؤولان و حوزه‌هاي علميه، اظهار داشت: موضوع انقلابي بودن، براي سومين مرتبه است كه در نشست فارغ التحصيلان اين مؤسسه مطرح شده و مورد بحث قرار مي‌گيرد و مناسب بود تا مباحثي از آن منتشر شود.

علامه محمد تقي مصباح يزدي با اشاره به لزوم آسيب شناسي و شناخت آسيب‌هاي احتمالي آينده انقلاب، اظهار داشت: عليرغم اهتمام امام(ره) نسبت به انقلاب، ضعف‌هايي در برخي زمينه‌ها پديد آمده است و اين نگراني وجود دارد كه مسير انقلاب، نزولي شود كه اميد است به بركت خون شهدا و فداكاري انقلابيون مخلص، خداوند اين انقلاب را حفظ كند؛ اما ما وظيفه داريم بر اساس تجربه و شناخت، انقلاب را آسيب شناسي كرده و مانع رسيدن آسيب به آن و يا ترميم آن در صورت آسيب ديدن باشيم.

وي با اشاره به اين‌كه آسيب‌هاي احتمالي انقلاب را مي‌توان به دو دسته تقسيم كرد، اظهار داشت: اين آسيب شناسي با توجه به رفتار انسان هاست؛ افعال اختياري هر انسان داراي دو ركن شناخت و انگيزه است؛ يعني انسان هم بايد بداند و هم بخواهد تا فعل اختياري انجام گيرد؛ لذا در وهله اول بايد وظايف خود در مورد انقلاب را بشناسيم و از آنها غافل نشويم و سپس بخواهيم در عمل از انقلاب دفاع كنيم.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم با بيان اين‌كه روزمرگي سبب غفلت از وظيفه مي‌شود، اظهار داشت: گاه مسائل و مشكلات زندگي، كسب و كار و توجه به فرزندان و خانواده و نظاير آن، سبب غفلت انسان از وظيفه‌اي مي‌شود كه به آن علم داشت.

وي ادامه داد: بعد از انقلاب و به ويژه بعد از دفاع مقدس، برخي از افرادي كه مخلصانه براي انقلاب كار مي‌كردند و حتي حقوق ناچيز جبهه خود را دوباره براي جبهه هزينه مي‌كردند، به فكر اين افتادند كه درامد بيشتري كسب كنند و دنبال سهم‌خواهي از انقلاب رفتند، و اين دو نگاه خيلي با هم متفاوت است.

وي با اشاره به اين‌كه امروز با وجود انقلاب اسلامي، بانك هايمان به اسم كارمزد تا 30 درصد ربا مي‌گيرند، افزود: امروز حتي مردم متدين ما به دنبال واسطه قرار دادن افرادي هستند كه بتوانند وام ربوي بگيرند.

علامه مصباح افزود: گاهي برخي مسؤولين ما به راحتي و سادگي آب خوردن، دروغ مي‌گويند و خجالت هم نمي‌كشند؛ البته نبايد هم خجالت بكشند؛ چون دست پرورده فكري شيطان بزرگ هستند كه روزي صد دروغ به جامعه تحويل مي‌دهد؛ به نظر آن‌ها اگر قرار است كسي خجالت بكشد، ترامپ بايد خجالت بكشد، نه آنها!

وي اظهار داشت: اين‌كه در مورد حقوق نجومي، دروغ‌ها و مشكلات سخن نمي‌گوييم، غفلت ماست؛ اما بالاتر از آن اين است كه گاهي در اصل انقلاب تشكيك مي‌شود و ما سكوت مي‌كنيم؛ بدتر اين‌كه برخي از كساني كه چه بسا مسؤوليتي هم دارند، به كنايه بلكه به صراحت مي‌گويند كه امام(ره) از ابتدا اشتباه كرد كه با امريكا مذاكره نكرد!

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم ادامه داد: كم كم كار به جايي مي‌رسد كه نظريه ولايت فقيه هم امري غيرقابل قبول براي دانشجو و طلبه دانسته مي‌شود و دموكراسي ليبرال غربي تنها حكومت صحيح پنداشته شده و هر حكومتي غير از آن، ديكتاتوري و در مقابل آن است.

آيت‌ا... مصباح يزدي با اشاره به اين‌كه آنچه گفته شد در حوزه شناخت است و ‌اي كاش آسيب‌هاي محتمل فقط در همين زمينه بود، ادامه داد: عامل ديگري كه در رفتار تأثير دارد، انگيزه است؛ عده‌اي مي‌گويند، ديگر كافي است، چه قدر بجنگيم، خسته شده ايم؛ حالا ديگر نوبت ماست كه مقداري راحت‌تر زندگي كنيم؛ اين نگاه به جايي مي‌رسد كه كم كم گفته مي‌شود؛ انقلاب گذشت و قرار نيست هر روز انقلاب باشد؛ زماني انقلاب لازم بود و انقلاب شكل گرفت؛ اما الآن كه ديگر نيازي به انقلابي بودن نيست!

علامه مصباح ادامه داد: عده‌اي مي‌گويند در شرايط گذشته، انقلاب لازم بود؛ اما امروز شرايط عوض شده و بايد با كدخدايان عالم بسازيم؛ يعني شرايط امروز را نبايد با شرايط انقلاب يكي دانست.

وي با نقل خاطره‌اي گفت: در مرحله بعد عده‌اي مي‌گويند اصلاح جامعه به ما ربطي ندارد و امام زمان(عج) بايد خودشان تشريف بياورند؛ لذا يكي از اين افراد خطاب به فردي انقلابي مي‌گفت كارهايي كه شما مي‌كنيد سبب مي‌شود تا ظهور امام زمان(عج) به تأخير بيفتد!

آيت‌ا... مصباح يزدي با اشاره به اين‌كه انسان وقتي سختي ببيند، دوست دارد خود را با توجيه شرعي از سختي برهاند و راحت زندگي كند، ادامه داد: شيطان هم زنده است و هر روز راه‌هاي بهتري به انسان‌ها براي توجيه كار خود ارائه مي‌دهد. همه اين‌ها ناشي از حب دنياست.

وي با اشاره به نقش حب دنيا در جهت دهي به انگيزه انسان ها، اظهار داشت: حب دنيا سبب مي‌شود تا انسان دوست داشته باشد بر ديگران برتري جويد و انسان اين قابليت را دارد كه به قدري سقوط كند كه بگويد « انا ربكم الاعلي »؛ همان كه فرعون مي‌گفت. اين انحراف فرعون، ريشه در شناخت وي نداشت و خودش به خوبي مي‌دانست كه خدا نيست، اما برتري جويي و حب دنيا سبب تفرعن وي بود.

علامه مصباح در جمع بندي سخنان خويش افزود: لذا در وهله اول بايد دائم آگاهي خود را ارزيابي كنيم و دين را درست بشناسيم و نگذاريم روزمرگي‌هاي زندگي ما را از وظيفه خود، غافل كند و در وهله بعد در عمل نيز مراقب باشيم هواي نفس ما را منحرف نكند؛ در انجام هر كاري، ببينيم خداوند آن را مي‌پسندد يا خير؟ البته توسل به اهل بيت(ع) نيز در اين مسير بسيار راهگشاست.

 راه امام

ماه شعبان مقدمه است براي ماه رمضان


ماه شعبان مقدمه است براى ماه مبارك رمضان كه مردم مهيا بشوند براى ورود در ماه مبارك رمضان و ورود در «ضيافة اللَّه»
وقتى كه مى‏ خواهيد به مهمانى برويد يك وضع ديگرى خودتان را درست مي‌كنيد لباسى تغيير مى‏دهيد و يك‏ طور ديگرى وارد مى‏ شويد.آن طورى كه در خانه هستيد يك تغييرى مى‏ دهيد.
ماه شعبان براى اين است كه همان مهيا بودنى كه مى‏ خواهيد مهمانى برويد،خودتان را مهيا مى ‏كنيد و سر و ظاهرتان را، سر و صورتتان را يك قدرى فرق مى‏ گذاريد با آن وقتى كه در خانه هستيد.
در ضيافت خدا، ماه شعبان براى مهيا كردن اين افراد است، مهيا كردن مسلمين است براى ضيافت خدا، ادبش آن مناجات شعبانيه است.
صحيفه نور، جلد ١٢،صفحه ٢۴٠

 در پرتو خورشيد

ماجراي استفاده نكردن رهبر انقلاب از ماسك‌ و پوشاك خارجي


مهدي فضائلي:
«مدتي قبل يكي از دوستان رهبر انقلاب تعدادي ماسك از يكي از كشورهاي اروپايي براي ايشان هديه آورده بود. اما ايشان بدليل خارجي بودن، نه خود حاضر شدند از اين ماسك‌ها استفاده كنند و نه حتي خانواده. ايشان و اعضاي خانواده از ماسك ايراني استفاده مي‌كنند و اين ماسك‌ها را به جايي اهدا كردند.
تمام پوشاك رهبر انقلاب نيز توليد كشور ايران است. تا‌ چند سال قبل پارچه عمامه در ايران توليد نمي‌شد و وارداتي بود، اما به محض اطلاع حضرت آقا از توليد اين پارچه در داخل كشور، ديگر از پارچه وارداتي استفاده نكردند و پارچه ايراني را استفاده مي‌كنند. سال ۹۹، سال جهش توليد بود و حمايت از «توليد داخلي» و «كالاي ايراني» لازمه تحقق جهش توليد است. رهبر انقلاب به‌طور جدي خود عامل به اين مساله هستند.»

 حديث مهدي(عج)امام هادي(ع):
به جاي حسرت و اندوه براي عدم موفقيت‌هاي گذشته، با گرفتن تصميم و اراده قوي، جبران كن.
ميزان الحكمه، ج۷، ص۴۵۴