صفحه سياسي

آرامش قبل از طوفان؟!

دكتر منوچهر محمدي

سال1400هجري شمسي آغاز گرديد سالي كه نه تنها آغاز يك سال جديد بلكه آغاز يك قرن جديد هم مي‌باشد(قرن15هجري شمسي). بنابراين هم اين سال جديد و اين قرن جديد را به تمامي ايرانيان ومسلمانان جهان تبريك گفته و به منتظران ظهور حضرت(ع) نيز اميدواري داده كه انشاءاله به زودي شاهد ظهور آن حضرت خواهند بود.

درعين حال در اين سال و در كمتر از سه ماه ديگرما شاهد انتخاباتي حساس و سرنوشت ساز براي انتخاب سيزدهمين رئيس‌جمهور خواهيم بود. موضوعي كه همه ي توجهات و افكار و انديشه‌ها را متوجه خود كرده است با اين اميد كه بعد از گذشت هشت سال از تحمل دولتي منفعل و واداده، دولتي انقلابي و با كفايت جايگزين آن گردد.

در اين رابطه مسائلي وجود دارد كه بايد به آنها پرداخته شود:

1-جهان استكباري و در رأس آنها دولت آمريكا علي رغم شكست‌هاي پي در پي كه در طول 43 سال از زمان سقوط نظام سلطنتي و در مصاف با انقلاب اسلامي و نظام جمهوري اسلامي متحمل شده است همچنان دست از توطئه‌هاي خود برنداشته و تا توان داشته و دارد حتي در شرايط فروپاشي و بحران‌هاي فزاينده داخلي به شيطنت‌هاي خود ادامه داده و نظام جمهوري اسلامي را به حال خود رها نخواهد كرد.

2-اينك كه ليبرال‌هاي غرب زده، هم مجلس شوراي اسلامي را از دست داده و هم قوه قضائيه به پاكسازي خود پرداخته و دست مفسدان را قطع نموده است به يقين تلاش خواهند كرد تا قوه مجريه بدست نيروهاي انقلابي نيفتد كه در غير اين صورت اين جناح غرب زده همچون سال 1360 هجري شمسي و بعد از عزل بني صدر قافيه را به طور كامل باخته و اين سرمايه اجتماعي غرب يحتمل براي هميشه از صحنه سياست ايران خارج خواهند شد. بنابراين تلاش خواهند كرد تا از وقوع چنين اتفاقي جلو گيري نمايد.

3-آمريكا به خوبي ميداند و به شدت نگران است كه يك نظام بين الملل آسيايي مركب از روسيه فدراتيو، جمهوري خلق چين و جمهوري اسلامي ايران در حال شكل گيريست چرا كه با انتخاب يك دولت انقلابي وضد غربي در ايران مثلث قدرتمند نظام آسيائي تكميل گرديده و به يقين جايگزين نظام بين الملل سلطه گر غربي خواهد گرديد و جامعه جهاني از شر زورگويي‌ها و چپاول گري‌هاي دولت‌هاي مستكبر غربي به ويژه آمريكا رهايي خواهند يافت. چرا كه اين نظام جديد آسيائي نه تنها بدنبال سلطه گري نمي‌باشد بلكه تلاش خواهد كرد كه به نجات ملت‌ها از سلطه غرب به پردازد.

4- آمريكا و غرب در اين شرايط خاص و براي جلوگيري از چنين اتفاقي تلاش خواهد كرد تا با ارائه وعده‌هاي تو خالي و يا به عبارتي ارائه امتيازهاي هرچند ناچيز جان تازه‌اي به جنازه بي‌روح برجام بدمند تا بدين وسيله ليبرال‌ها و غرب زده‌هاي داخلي را اميدوار نموده و آنها را به فعاليت و تلاش فعالانه در انتخابات رياست جمهوري ترغيب نمائيد به اين اميد كه گوي سبقت را از انقلابيون بربايند!

5- شرايط موجود و نتيجه حاصل از انتخابات رياست جمهوري شرايط بازي حاصل جمع جبري صفر و يا همه يا هيچ است. بنابراين پيش بيني مي‌گردد كه دشمنان خارجي كشور و ليبرال‌ها و اصلاح طلبان غرب زده در ائتلافي همه جانبه و هماهنگي با يكديگر همه ي توش و توان خود را به كار خواهند گرفت تا با ترفندهاي كهنه‌اي همچون جنگ هراسي و رقيب هراسي و ايجاد تفرقه درميان جبهه ي انقلابي و حتي ايجاد فتنه‌اي همچون فتنه ي سال88 زمين بازي را به نفع خود تغيير داده و ميز بازي را بهم بزنند.

6- متاسفانه غرور بي‌جا واطمينان خاطر از اين‌كه شكست غرب زده‌ها و پيروزي جبهه خودي حتمي ميباشد از هم اكنون اتوبوسي از كانديدا‌هاي اصول گرا وارد صحنه شده و پاميشوند تا به رقابت با يكديگر بپردازند. و اين امري خطرناك براي جبهه ي خودي انقلاب مي‌باشد و اصلاح طلبان به اين تفرقه اميد ودل بسته‌اند تا شايد از وجود كانديداهاي متعدد در ميان جبهه رقيب همان بلايي كه در سال92 بر سر جبهه ي انقلاب آمد و آقاي حسن روحاني با برتري ناچيزي گوي سبقت را ربود و مملكت را به اين روز سياه نشاند باز هم تكرار شود.

7- در اين انتخابات دو گفتمان غالب مطرح خواهد شد كه يكي گفتمان مذاكره و عدم مذاكره كه يقيناً اصلاح طلبان و ليبرال‌هاي غرب زده همچنان برطبل مذاكره با آمريكا خواهند كوبيد چرا كه علي رغم شكست در مذاكرات گذشته با آمريكا نه تنها درس عبرت نگرفته‌اند بلكه گفتمان جديدي هم براي جايگزيني مذاكره درچنته خود ندارند و از طرف ديگر ساده لوحانه ميان سياست‌هاي حاكم بر دو حزب جمهوري خواه و دمكرات آمريكا تفاوت قائل شده و همچنان علي رغم اعلان شرايط دولت بايدن كه هيچ تفاوتي با دولت ترامپ ندارد بر اين دولت دخيل بسته و قطع اميد نكرده اند.

8- به ملت شريف ايران و به ويژه به جوانان انقلابي توصيه مي‌گردد كه در اين شرايط حساس مراقب باشند، بار ديگر از همان سوراخي كه در سال‌هاي 92 و 96 گزيده شده‌اند بار ديگر گزيده نشوند، در اين راستا مراتب زير را در نظر بگيرند:

الف) تجربه ناموفق گفتمان اعتماد به غرب را آويزه گوش خود داشته باشند و بارديگر فريب غرب زده‌هاي داخلي را نخورند.

ب) مدل‌هاي حكمراني بر مباني تفكر انقلابي(نه بوروكراتيك) را تعريف و تقويت كنند. چرا كه تنها با برخورد انقلابي مشكلات تراكم و انبوه شده كشور قابل حل است.

ج) گفتمان انقلابي حكمراني را براي اداره كشور ترويج و تثبيت كنند.

د) مراقب نمايند كه از ورود به بازي‌هاي طراحي شده توسط اتاق عمليات رواني دشمنان و ليبرال‌هاي غرب زده احتراز كنند.

ه) به رهنمود‌هاي مقام معظم رهبري كه در سخنراني آغاز سال جديد به صورتي شفاف ارائه دادند توجه ويژه داشته باشند.

9- براي نگارنده ترديدي وجود ندارد كه به ياري خدواند متعال كه همواره يار و پشتيبان اين انقلاب بوده است در اين مرحله حساس هم پيروزي نهايي با انقلاب اسلامي و جمهوري اسلامي خواهد بود، درعين حال هزينه سنگيني يحتمل بر دوش ملت ايران خواهد گذاشت با اين حال بصيرت و هوشياري ملت ما با عبرت گرفتن از گذشته ميتواند اين هزينه را به حداقل رسانده و ضايعات مالي و انساني را كاهش داده و از وقوع طوفاني سهمگين جلوگيري نمايد و آنهم در وحدت كلمه و تفاهم نخبگان بر روي يك كانديداي واحد براي رياست جمهوري تحقق خواهد يافت.

انشاءالله

 يادداشت مهمان

چهار نكته درباره شعار سال و يك پيشنهاد

دكتر ياور دشتباني
زمينه ي خوب براي جهش توليد وجود دارد" اين جمله ي مقام معظم رهبري پايه ي نامگذاري سال 1400 بوده است.
واقعيت آن است كه، صرفنظر از آشكار شدن سالها موانع نهفته و پنهان در امر توليد، اين جمله بسيار قابل تامل است.
اول؛ تأمل از اين منظر كه گويي موانع به لطف فشارهاي حداكثري تحريم‌ها و البته ناكارآمدي مديريت؛ جهت رفع و زدايش به منصه ظهور گذاشته شده‌اند و بايد همت لازم و جهادي جهت پشتيباني از آن به كار گمارده شود.
دوم؛ اين‌كه عملا اثرپذيري اقتصاد از تحريم‌ها(بعنوان يك عامل بيروني و خارج از كنترل) به حداقل رسيده و موعد پشتيباني از اصلاح جدي، جهادي و اساسي ساختارها كه ناظر بر تقويت اقتصاد از داخل مي‌باشد؛ رسيده است. اصلاح ساختارهايي از قبيل نظام مالياتي، بودجه و چرخه كسب و كار و...
سوم؛ تقدم كلمه ي پشتيباني‌ها قبل از واژه ي مانع زدايي‌ها كه نشان از ضرورت حمايت دستگاه‌ها از هرگونه رفع موانع توليد است.
چهارم؛ بيان عملكرد دولت فعلي در عمل به شعار سال ۹۹(جهش توليد) كه البته تحت تأثير شيوع ويروس كرونا بوده اما نافي ضعف و سوءمديريت دولت در تحقق يا حداقل، قرار گرفتن در مسير جهش توليد نمي‌باشد و نگاه اميدوارانه مقام معظم رهبري به دولت آينده كه لازمه ي آن حضور حداكثري در عرصه انتخابات خواهد بود‌.
پيشنهاد مي‌شود ستاد رفع موانع توليد اين بار با تمركز بر تمامي موانع احصاء شده؛ امور مرتبط با هر يك از دستگاه‌هاي اجرايي كوچك و بزرگ را ابلاغ و با تاكيد و تقويت نقش نظارتي خود، هرگونه اهمال در اين رابطه را با جديت پيگيري نمايد.
خالي از لطف نيست اشاره‌اي داشته باشيم به پيامك تبريك رئيس جمهور به مناسبت عيد نوروز كه عنوان شد: پايان تحريم؛
به نظر بايد ابتداي امر اينگونه تفكرات به عنوان مانع بزرگ كه داراي پالس‌هاي منفي در سطح ملي و بين المللي مي‌باشد؛ غربالگري و مورد زدايش قرار بگيرد. وقتي تدبير در آرزو هست و اميد در تحقق آرزو؛ چه انتظاري از آحاد جامعه مي‌توان داشت.

 ديدگاه

بصيرت چيست؟

تفاوت گرگ‌ها و موريانه‌ها
1. وقتي گرگ حمله مي‌كند، با صداي بلند حمله مي‌كند؛ و فرصتي براي واكنش داريد.
(فرار يا مقاومت)
2. اما وقتي موريانه هجوم مي‌آورد،
از همان ابتدا بي‌سر و صدا و تنها به جان محصولات شما مي‌افتد.
زمان مي‌برد تا به هدف برسد، اما بالاخره همه محصول تو را نابود مي‌كند
ايستادن در برابر گرگ، "شجاعت"مي‌خواهد و دفع خطر موريانه "بصيرت"
بصيرت چيست؟
بصيرت، سواد نيست - بينش است.
بصيرت؛ يعني اين‌كه بداني ممكن است همسرِ پيامبر، در برابرِ راهِ پيامبر ايستاده باشد؛
بصيرت؛ يعني اين‌كه نگاهت به «شخصيت»ها نباشد؛ بلكه همواره به «شاخص»ها چشم بدوزي؛ پس ملاك حق، حقيقت است نه شخصيت.
بصيرت؛ يعني اين‌كه بداني حتي مسجد، مي‌تواند «مسجد ضِرار» باشد و پيامبر(صلي الله عليه و آله) آن را خراب كند و به زباله دانيِ شهر تبديل نمايد؛
بصيرت؛ يعني اين‌كه قرآنِ روي نيزه تو را از قرآنِ ناطق، منحرف نكند؛
بصيرت؛ يعني اين‌كه بتواني شترِ همسرِ رسول خدا را «پي» كني و همزمان، حرمت حريم رسول الله(صلي الله عليه و آله) را نگه داري؛
بصيرت؛ يعني اين‌كه بداني جانباز صفين(شمر) مي‌تواند قاتل حسين(عليه السلام) در كربلا باشد؛
بصيرت؛ يعني اين‌كه بداني در جنگ با فتنه نمي‌تواني آغازگر باشي اما تا ضربه نهايي، نبايد از پا بنشيني؛
بصيرت؛ يعني اين‌كه نگذاري فتنه‌گران، شيرت را بدوشند يا بر پشتت سوار شوند؛
بصيرت؛ يعني اين‌كه «مالك اشتر»ها را به تندروي و «ابوموسي اشعري»ها را به اعتدال، نشناسي؛
بصيرت؛ يعني اين‌كه بداني «معاويه»ها، به سست عنصرهاي سپاهِ اميرالمومنين(عليه السلام) " دل بسته‌اند؛
بصيرت يعني اين‌كه بداني تاريخ، تكرار مي‌شود؛ نه با جزئياتش؛ بلكه با خطوط كلي‌اش....
بصيرت يعني اين‌كه امام و رهبر عادل را از امام و رهبر ظالم تشخيص بدهي و در فتنه‌ها واقع نگر باشي....