صفحه جريان‌شناسي

استفاده از تلگرام و گوگل با وجود مشابه داخلي!

سوالي از دفتر امام خامنه‌اي مبني بر خريد نرم افزار خارجي و استفاده از آن در صورت وجود كالاي مشابه داخلي پرسيده شده كه درباره پاسخ آن، تحت عنوان اقتصاد فضاي مجازي تحليل مي‌نماييم.

آيا نرم‌افزارها هم به‌مثابه كالا هستند و حكم خريد كالاي ايراني در اين‌جا هم وجود دارد؟

حكم خريد كالاي دشمنان كه به نحوي كمك به آنها محسوب مي‌شود تحت عنوان «اعانه‌ي ظالم» شامل اين‌جا نيز مي‌شود؛ يعني ما با خريداري يك نرم‌افزار، خدماتي به آنها برسانيم يا به نحوي از اين نرم‌افزارها استفاده كنيم كه سودش به جيب آنها برود، مثل برخي برنامه‌ها كه اصل ورود به آنها و تعداد استفاده‌كنندگان از آنها براي صاحبش مفيد است، همين ورود به برنامه هم حرام مي‌شود. بنابراين فرقي نمي‌كند كه اين كالا سخت‌افزار باشد يا نرم‌افزار و اين توصيه‌‌اي كه گفته‌اند اگر كالايي مشابه داخلي دارد، از كالاي خارجي استفاده نكنيد، شامل نرم‌افزارها هم مي‌شود و بايد از نرم‌افزار داخلي استفاده كنيد.

(پاسخ به سؤالات شرعي مخاطبان درباره‌ي احكام خريد، مصرف، توليد و فروش كالا

http://farsi.khamenei.ir/news-content?id=29126

در فقه اسلامي نيز پاره‌اي از معاملات و قراردادهاي تجاري كه جنبه كمك به گناه دارد، همانند فروختن انگور به كارخانه‌هاي شراب سازي و يا فروختن اسلحه به دشمنان حق و عدالت و يا اجاره دادن محل كسب و كار براي داد و ستدهاي گناه آلوده و اعمال خلاف شرع تحريم گرديده است.

گرچه در آموزه‌هاي اسلامي سخنان پرشماري پيرامون كيفر كمك به ظالم و نمودهاي مختلف آن در جامعه مطرح شده است، اما در اين جايگاه تنها به اين مهم مي‌پردازيم كه حضور و فعاليت در سرويس‌هاي متعلق به دشمن، نمود حمايت و پشتيباني اقتصادي از طاغوت و دشمنان اسلام است.

با توجه به مطالب فوق، پرسشي كه مطرح مي‌شود آن‌كه چگونه فعاليت در سرويس‌هاي وابسته به دشمن موجب تقويت اقتصادي آنان مي‌شود؟

پاسخ آنكه:

پايه كسب درآمد توسط نرم‌افزارهاي مختلف در فضاي مجازي، تعداد كاربران آن نرم‌افزار است؛ به عبارت ديگر، تعداد كاربران يك نرم‌افزار(اعم از شبكه اجتماعي، موتور جستجو، ايميل، سيستم عامل، ضد بدافزار، فيلترشكن و...) تعيين كننده قدرت اقتصادي آن نرم‌افزار است؛ زيرا هرچه تعداد كاربران بيشتر باشد، محتواي بيشتري تبادل مي‌شود، اطلاعات بيشتري جمع‌آوري مي‌گردد، رصد جامع‌تري ممكن مي‌شود، برنامه‌ريزي‌ها بر مبناي اطلاعات جمع‌آوري شده، دقيق‌تر مي‌گردد و در مجموع از جهات مختلف موجب تقويت مالك و گرداننده نرم‌افزار مي‌شود. بر اين اساس، هر چه تعداد كاربران بيشتر باشد، نرم‌افزار در بعد اقتصادي از جهات زير تقويت مي‌شود:

1. ارزش سهام در بازار بورس

2. درآمد بابت مصرف ترافيك

3. درآمد بابت تبليغات

4. فروش برخي محصولات ديجيتال

5. فروش محصولات فرهنگي مانند آهنگ و بازي

6. دريافت وجه بابت بخشي از خدمات

7. فروش اطلاعات

به همين خاطر شركت‌هايي همچون آمازون، اپل، گوگل، سامسونگ فيس‌بوك،‌اي تي‌اند تي، مايكروسافت و ورايزون، به دليل آن‌كه بيشترين كاربران جهان در فضاي مجازي را به خود اختصاص داده‌اند، در ليست ارزشمندترين شركت‌هاي جهان قرار دارند و مالكان آن‌ها نيز در صدر ثروتمندترين افراد جهان قرار گرفته‌اند.

در ليست ثروتمندترين افراد جهان جف بيزوس مديرعامل آمازون با 112 ميليارد دلار رتبه اول، بيل گيتس از مايكروسافت با 90 ميليارد دلار رتبه دوم، مارك زاكربرگ از فيس‌بوك با 71 ميليارد دلار رتبه پنجم و لري اليسون از اوراكل با 58.5 ميليارد دلار رتبه 10 را به خود اختصاص داده‌اند. ميزان كسب سود حاصل از فعاليت كاربران به اندازه‌اي است كه •نفتالي بنت• وزير اقتصاد رژيم صهيونيستي، وايبر را بهترين پاسخ به تحريم اسرائيل معرفي مي‌كند.

شبكه‌هاي مجازي خارجي

اين توصيه‌اي كه گفته‌اند اگر كالايي مشابه داخلي دارد، از كالاي خارجي استفاده نكنيد، شامل نرم‌افزارها هم مي‌شود و بايد از نرم‌افزار داخلي استفاده كنيد».

اما پرسشي ديگري كه مطرح مي‌شود آن‌كه اگر استفاده از سخت‌افزارها و نرم‌افزارهاي و شبكه‌هاي مجازي خارجي به اقتصاد آنان كمك كرده و پشتيباني از ظالم محسوب مي‌شود، پس استفاده از اينترنت جهاني چه حكمي دارد؟ پاسخ آن است فتواي مقام معظم رهبري مربوط به زماني است كه جايگزين داخلي براي يك سرويس خارجي داشته باشيم؛ اما از آنجايي كه راه‌اندازي شبكه ملي اطلاعات، با سهل‌انگاري مواجه شده و تنها راه دسترسي به اطلاعات ملي و بين‌المللي استفاده از اينترنت جهاني است، استفاده از اينترنت فعلي، از باب ضرورت بلا اشكال است.

بنابر اين هر فرد مسلمان براي استفاده از برنامه‌ها و نرم‌افزارهاي متعلق به دشمن، مناسب است اين سؤال را از خود بپرسد كه آيا استفاده از اين‌گونه برنامه‌ها و نرم‌افزارها كه دشمنان را به خواسته‌هايشان نزديك كرده و به نقشه‌هايشان جامه عمل مي‌پوشاند، كمك به ظالم محسوب نمي‌شود؟ آيا حضور در اين نرم‌افزارها موجب تأييد گردانندگان نشده و آنان را در ادامه فعاليت‌هايشان استوارتر نمي‌كند؟

مقام معظم رهبري مي‌فرمايند: «هر قدمي كه كسي براي تقويت طاغوت بردارد، در جبهه طاغوت قرار مي‌گيرد».

استثناي حضور و حكم ثانوي فقهي در سرويس‌هاي خارجي

نيروهاي امنيتي(اشخاص حقوقي) و برخي اشخاص حقيقي با وجود شرايط و تكاليفي، بايد در اين سرويس‌ها حاضر باشند:

شرايط افراد حقيقي

1نداشتن خوف وقوع در گناه؛

2رعايت تقوا؛

3عدم ترويج سرويس غير بومي؛

4حضور موثر و جريان ساز؛

5تخصص در موضوع؛

6آشنايي با سرويسي كه در آن فعاليت مي‌كنيم؛

7برخورداري از مباني محكم؛

8امكان توليد محتواي متناسب با محيط؛

تكاليف:

1رعايت تناسب بين ميزان اثرگذاري و اختصاص منابع؛

2رعايت مولفه‌هاي امنيتي؛

3عدم ايجاد هرگونه انحصار محتوايي؛

4داشتن هدف مشخص و حركت در چارچوب هدايت كننده به اهداف؛

5رعايت نكات مربوط به تبليغ اينترنت بين الملل؛

6حضور تهاجمي؛

7رعايت لوازم قواعد فقهي؛

8وحدت مديريت؛

بنابراين، حضور در اين شبكه‌ها و سرويس‌ها + دانلود داده ها، كمك به طاغوت شمرده مي‌شود و تنها اشخاص حقوقي براي رصد اطلاعاتي حق حضور و دانلود و اشخاص حقيقي تنها با وجود شرايط و تكاليف ذكر شده، اجازه حضور در اين شبكه‌ها را دارند؛ چرا كه دانلود داده‌ها حتي داده‌هاي مذهبي و علمي، سود زيادي براي دشمن در بر خواهد داشت.

حكم اولي حرمت بوده و با وجود شرايط و تكاليف براي برخي افراد، حضور در سرويس‌هاي خارجي به حكم ثانوي واجب مي‌شود.

 برگي از تاريخ

آقاي پاپ شايد نداشته توصيه كردند

امام خميني رحمه‌الله‌عليه در ملاقات مجدد با نماينده‌ي رهبر كاتوليك‌هاي جهان، چنين روايت مي‌كنند: «دفعه‌ي اول براي آن لانه‌ي جاسوسي بود كه جوان‌هاي عزيز ما اطلاع پيدا كردند كه اين مركزي كه در ايران به اسم سفارت آمريكا هست، سفارتخانه نيست و اشخاصي كه در آن‌جا هستند اشخاص ديپلمات نيستند، بلكه جاسوساني هستند كه در يك مركز جاسوسي متمركز هستند و براي ضرر ملت ما و كشور ما در آن‌جا مجتمع هستند و آقاي پاپ شايد ندانسته توصيه كردند براي آن‌ها و من در آن‌وقت مفصل تنبهاتي به ايشان دادم.» [۱]
نيز امام با هوشياري تمام، از موقعيت پيش آمده، به‌خوبي استفاده كرده و دنياي مسيحيت را در برابر پرسش‌هايي منطقي و عقلاني قرار مي‌دهند: «اگر ملت ما از من پرسيد كه روحانيت مسيح، موافق است با اين جناياتي كه اين‌ها كردند، من چه جواب به اين‌ها بدهم؟ روحانيت مسيح كه مي‌داند كه قرآن كريم به طرفداري از مسيح و طرفداري از صديقه‌ي طاهره مريم برخاست و آن چيزي كه به خلاف واقع، نسبت به آن طاهره‌ي مطهره مي‌دادند، تكذيب كرد.... در عين حالي كه اسلام طرفداري از مسيح و علماي مسيح كرده است در قرآن، ما ميل داشتيم كه گوش ما را يك وقت هم نغمه‌ي امثال آقاي پاپ نوازش بدهد و استفسار كند كه اين ملت چرا به اين‌طور مي‌گذراند.... و الآن هم بپرسد از كارتر كه چرا يك نفري كه سي‌وچند سال جنايت كرده است، خيانت كرده است و جنايات و خيانات او مشهود است، چرا برديد آن‌جا و نگه داشتيد و باز در آن‌جا هم مي‌خواهيد توطئه بكنيد؟» [۲]
«من از جناب‌عالي با نفوذ معنوي كه بين ملت مسيح داريد، مي‌خواهم كه دولت آمريكا را از عواقب ستمگري‌ها و زورگويي‌ها و چپاولگري‌ها بترسانيد و آقاي كارتر را، كه با شكست نهايي مواجه است، نصيحت كنيد كه با موازين انساني با ملت‌هايي كه مي‌خواهند استقلال مطلق داشته باشند و وابسته به هيچ قدرتي در جهان نباشند، رفتار كند و از تعليمات حضرت مسيح سلام‌الله‌عليه پيروي نمايد و خود و دولت آمريكا را بيش از اين در معرض رسوايي قرار ندهد.» [۳]
۱. صحيفه‌ امام خميني، ج۱۳، ص۶۷.
۲. همان، ج۱۱، ص۲۹-۳۹.
۳. همان، ج۱۲، ص۲۳۷-۲۳۸.

 دشمن شناسي

ببينيد دشمن واقعي كيست؟!

بالاخره يك عرب سني مذهب كه بدون اغراض سياسي و مذهبي دو كلمه حرف حساب بگويد، پيدا شد.!!!
ترجمه: سخنان نماينده مجلس اُردن "طارق خوري "خيابانهاي اردن را شعله ور و احزاب و گروههاي سلفي را به وحشت انداخت!!!
آقاي خوري در مقاله خود اين چنين نوشت است:
آيا آنهائي كه به فلسطين خيانت كردند شيعه بودند!؟
آيا آنهائي كه ليبي را نابودكردند و اهالي ليبي را مي‌كشند شيعه هستند!؟
آيا انتحاري‌هائي كه اجسادخود را در عراق، سوريه، عربستان، كويت و... منفجرمي‌كنند شيعه هستند!؟
آيا آنهائي كه مسجد الاقصي را به آتش مي‌كشند شيعه هستند!؟
آيا شيعيان بودند آنهائي كه كشور سومالي را نابود كردند!؟
آيا هواپيماهاي آمريكائي كه بغداد را بمباران كردند از فرودگاه‌هاي شيعيان پرواز مي‌كردند!؟
آيا انفجارهائي كه در صحراي سيناي مصر صورت مي‌گيرد شيعيان انجام مي‌دهند!؟
آيا القاعده، داعش و جبهة النُصرة شيعه هستند!؟
چرا در بين صهيونيست‌ها عمليات انتحاري نمي‌بينيم ولي درميان ملت‌هاي مسلمان مي‌بينيم!؟
آيا قرضاوي(عالم تندرو سلفي) از علماي شيعه مي‌باشد!؟ آيا او همه حرام‌ها را حلال كرده است!؟
خوش به حال صهيونيست‌ها كه توانسته اند، كاري كنند كه ما تفنگ‌هايمان را به سوي يكديگر نشانه بگيريم و اين، آنها هستند كه هر روز آبادي‌هاي صهيونيست نشين را تاسيس مي‌كنند و به ما مي‌خندند!!!
مي‌بينيم كه سعودي‌ها و ليبيائي‌ها و تونسي‌ها و... هر روز عمليات انتحاري انجام مي‌دهند و در همه كشورهاي اسلامي بمب منفجر مي‌كنند، بجز فلسطين اشغالي!!! جايي كه صهيونيست‌ها جاخوش ‌كرده‌اند. چرا و چه مي‌بينيد!؟ آيا حزب الله لبنان مانع آن‌ها شده است!؟
حزب الله لبنان را ملامت مي‌كنيد كه چرا فلسطين را آزاد نمي‌كند، در حالي‌كه يك حزب و تعداد معدودي بيشتر نيستند و دولت‌ها وحكومت‌هاي عربي و اسلامي بطورسري و علني از يهود رضايت‌مندي مي‌طلبند و آخرين آن‌ها نيز اردوغان مي‌باشد!!!
بهر حال من نظر خودم را دارم و شما نظر خودتان را، ولي هرگاه يك شهروند خليجي عمليات شهادت طلبانه در فلسطين اشغالي انجام داد، آنوقت نظرم را تغيير مي‌دهم!!!
وقتي كه ببينم كه پرچم داعش و القاعده بر سر كنيست اسرائيل به اهتزاز در آمده است و كشورهاي عربي سفارتخانه‌هاي صهيونيست‌ها را بسته اند، ديگر به اين باور مي‌رسم كه من اشتباه كرده‌ام!!!