صفحه گفته ها و نكته ها

سياست خارجي التماسي تا كي و چقدر؟!

دكتر منوچهر محمدي

در حالي كه مقام معظم رهبري شرايط بازگشت جمهوري اسلامي به تعهدات برجامي خود را با شفافيت و صراحت منوط به لغو عملي كليه تحريم‌هاي آمريكا عليه جمهوري اسلامي و آن هم با راستي آزمايي نموده اند، متاسفانه آقاي رئيس جمهور محترم در جلسه هيئت دولت با اظهاراتي عجيب ملتمسانه از دولت آمريكا مي‌خواهد كه:

«ما در برابر كاخ سفيد آماده‌ايم به صراحت اعلام كرده‌ايم كه برگرديد به قانون و خجالت نكشيد... آمريكا بايد پيش قدم باشد براي بازگشت به تعهدات به صورت كل در برابر كل و يا جزء در برابر جزء آماده‌ايم اين شما هستيد كه مي‌توانيد مسير درست و صحيح را انتخاب نمائيد»

اين اظهارات كه دقيقا در تقابل با سياست‌هاي اعلاني مقام معظم رهبري است و در واقع ادامه همان سياست انفعالي و واداده‌اي است كه دولت تدبير واميد و وزارت خارجه اش در طول هفت سال و نيم اجراء كرده است كه نتيجه آن خيره‌تر شدن و افزايش توقعات و انتظارات زياده خواهانه ي غربي‌ها به ويژه دولت‌هاي ايالات متعده آمريكا شده است كه هيچ دست آوردي هم جزء فرصت سوزي براي ملت ايران نداشته و اين ملت را با وعده‌هاي واهي كه با برداشتن تحريم‌ها همه ي مشكلات كشور برطرف خواهد شد و مي‌تواند هم چرخ اقتصاد را به گردش درآورد و هم سانتريفيوژها را سرگرم كرده اند.

آقاي رئيس جمهور چرا از گذشته و دوران اعمال سياست خارجي انفعالي عبرت نميگيريد و درس نمي‌آموزيد چرا اصرار داريد كه در اين چند ماهه باقيمانده از دولت خود همچنان به سياست التماسي خود ادامه دهيد با اين خيال و تصور كه دولت جديد آمريكا دلش به رحم آمده و اندك امتيازي بدهد تا شما بتوانيد پروژه شكست خورده برجام نافرجام را به عنوان دستاورد خود در اين روزهاي باقيماندهه از حيات دولت خود به ملت ايران بفروشي!!

در حالي كه دشمان ما و شما هوشيارتر از آن هستند كه به دولتي كه در حال غروب است حتي اندك امتيازي داده و يقينا روي آن سرمايه گذاري نخواهند كرد.

اينجانب دلسوزانه به شما و وزير خارجه تان در اين چند ماهه باقي مانده از دولت توصيه مي‌كنم كه اولا ارزيابي واقع بينانه‌اي از سياست خارجي شكست خورده خود داشته باشيد و ثانيا با شهامت و صراحت از فرصت سوزي‌هاي خود از ملت بزرگوار ايران عذر خواهي نموده و يقين بدانيد كه چنانچه صادقانه عذرخواهي نمائيد اين ملت بزرگوار شما را خواهند بخشيد و در پيشگاه تاريخ به عنوان اولين دولت بعد از انقلاب خواهد ماند كه با اعتراف به اشتباهات خود از ملت عذر خواهي نموده است و نامي شايسته درخور برجاي خواهيد گذاشت.

«فَاعْتَبِرُوا يَا أُولِي الْأَبْصَارِ»

اكنون دست از توهم برمي‌دارند؟!

۱۴۰ نفر از نمايندگان كنگره آمريكا در نامه‌اي به وزير خارجه اين كشور اعلام كردند كه برنامه موشكي و فعاليت‌هاي منطقه‌اي ايران بايد در هرگونه توافق احتمالي براي احياي برجام مد نظر قرار گيرد.

اين هم جواب كنگره امريكا به اظهارات هر روزه در مورد برجام و چراغ سبز به امريكا

دكتر قديري ابيانه ميگويد روحاني هر روز صحبت از برجام مي‌كند و نامه نمايندگان كنگره در واقع واكنشي است به صبحت‌هاي اقاي روحاني.

انها فكر مي‌كنند ايران هر روز التماس مي‌كند پس فشار بايد بيشتر شود.

بايد به آقاي روحاني گفت چه ضرورتي دارد هر روز از برجام حرف بزند!

مرور زمان پرده از خيلي مسايل خواهد برداشت و تاريخ چهره واقعي سياستمداران را براي آيندگان بازگو خواهد كرد.

آيا روحاني و ظريف دست از توهم و توهم آفريني بر مي‌دارند؟! بعيد مي‌دانم.

عبرت‌آموزي چيز خوبي است آقاي روحاني!

ليبي، كشوري با توان موشكي و هسته‌اي بالا بود و بيشترين منابع نفتي قاره آفريقا را در اختيار داشت!‌‌

‌‌آن را تحريم كردند و گفتند مذاكره هسته‌اي كنيم!‌

مذاكره كردند و كل توان هسته‌اي ليبي از دست رفت!‌

‌آمريكا بازي درآورد و از توافق هسته‌اي با ليبي خارج شد‌‌.

‌بعد از خروج آمريكا از توافق، تحريم‌ها شدت بيشتري گرفت‌.

‌قذافي به دامن اروپا پناه برد و توافق مالي كردند و كانال مالي زدند.‌

‌اقتصاد ليبي تحت سلطه اروپا كاملا ورشكست و نابود شد!‌

‌اروپا بعد از نابودي اقتصاد ليبي از توافق خارج شد و اموال ليبي را مصادره كرد‌!

‌مردم تحت فشار اقتصادي، براي اعتراض به دولت قذافي به خيابان آمدند(بهار عربي).

‌نيروهاي وابسته آمريكايي وارد جريان اعتراض مردمي شدند و جريان را در دست گرفتند، اروپا هم با بمباران هوايي، ارتش ليبي را در هم شكست!‌

‌قذافي سرنگون شد و ليبي بصورت غير رسمي تجزيه و قسمتي از آن هم تحت سلطه داعش قرار گرفت. اكنون نفت ليبي با كمترين قيمت در اختيار شركت‌هاي آمريكايي و اروپايي است!!!‌

و اكنون تمام شاخص هاي اقتصادي‌اش افت كرده است.‌

‌‌‌نتيجه اعتماد به غرب اين مي‌شود كه ساركوزي براي كمپين رياست جمهوري‌اش در ۲۰۰۷ از قذافي مبلغ هنگفتي(۵۰ ميليون يورو) اخاذي مي‌كند و در ۲۰۱۱ پيش قراول حملات هوايي به ليبي مي شود!

 نکته

كانديداتوري هدفمند در دستور كار دشمنان

جواد محمودآبادي
اين روزها كه فشار اقتصادي ناشي از ناكارآمدي و بي‌تدبيري دولت تدبير و اميد، مردم را به سوي نارضايتي در برخي امور اقتصادي و معيشتي كشانده است، با نزديك شدن به انتخابات رياست جمهوري 1400، صبر مردم كم، و اميد آنان براي انتخاب كسي كه از اين وضعيت بد معيشتي بوجود آمده توسط دولت كنوني نجاتشان دهد بالا رفته است. مردم بي‌صبرانه منتظر برگزاري انتخابات رياست جمهوري هستند. در اين ميان صداهايي از كانديداتوري حجه الاسلام و المسلمين رئيسي به گوش ميرسد. ايشان در مدت زمان كوتاهي توانست رضايت مردم را در عرصه قضايي بطور قابل توجهي جلب كرده و تحولات اساسي در قوه قضاييه ايجاد كند. از جمله، الكترونيكي شدن اموري كه پيش‌تر مردم بايد براي آن به دادسراها مراجعه مي‌كردند. همچنين مي‌توان به كارخانه‌هايي اشاره كرد كه بجاي دولت، قوه قضاييه آنان را مجددا احيا كرد و يا جلوي فروپاشي آن را گرفت. مبارزه با مفسدين اقتصادي به‌صورت جدي و بسياري از خدمات ديگري كه در دوران رئيسي صورت گرفت، باعث شد كه مردم بدانند اين مرد حقيقتا اهل عمل است نه حرف و شعار. از سوي ديگر اصلاح طلبان كه مي‌بينند بواسطه دولت تدبير و اميد آبرويي برايشان نمانده است، براي انتخابات 1400 در حال دست و پا زدن هستند تا چاره‌اي انديشه كنند. برخي از اصلاح طلبان صراحتا به دولت روحاني انتقاد شديد كرده و او را عامل شكست خود در انتخابات آتي مي‌دانند. در ميان زمزمه‌هايي كه از كانديدا شدن اصلاح طلبان به گوش ميرسد، يك سوال بزرگ در ذهن ايجاد مي‌شود... چرا افرادي كه مي‌دانند رد صلاحيت مي‌شوند از هم اكنون نامزدي خود را اعلام كرده‌اند؟! آيا كسي كه مي‌داند بواسطه شوراي نگهبان رد صلاحيت خواهد شد نبايد براي حفظ آبروي خود هم كه شده از حضور در اين عرصه دست بكشد؟! فارغ از رد صلاحيت، بايد به اين نكته هم اشاره كرد كه آيا افرادي كه حتي براي نمايندگي مجلس هم راي مردم را نتوانستند بدست آورند، مي‌توانند نظر مساعد مردم را براي رياست جمهوري جلب كنند؟! به هر حال چنين افرادي آيا التهاب آفريني در انتخابات رياست جمهوري را فراهم نمي‌كنند؟! شايد بتوان گفت كه اين افراد عامداً يا سهواً دست در دست دشمنان نظام و اسلام گذاشته‌اند تا به هنگام حساس‌ترين انتخابات رياست جمهوري دوران اخير، ايجاد التهاب در كشور كنند! براي دشمنان نظام چيزي بدتر از اين نخواهد بود كه در انتخابات آتي فردي لايق و انقلابي راي مردم را كسب كند و اقتصاد كشور را سامان بخشد.

 گفت ولي نگفت

قرار نيست تحريمي برداشته شود

رئيس جمهور امريكا ضمن آنكه رسماً آب پاكي را بر دستان دوستداران خويش در ايران ريخت و اميدهاي آن ها براي برگشت آمريكا به برجام را به باد داد گفت قرار نيست تحريمي از ايران برداشته شود.
ولي نگفت با اين وجود چرا برخي افراد ساده لوح در ايران همچنان به آمريكا اميد بسته اند. همان افرادي كه براي پيروزي بايدن لحظه شماري مي كردند. اكنون شايد دريابند كه دموكرات ها با سلاح تزوير چقدر مي توانند خطرناك تر باشند. سلاحي كه اكنون در دستان جو بايدن است. در دستان كسي كه از يكسو از ديپلماسي و مذاكره حرف مي زدند و از سوي ديگر به توافقي كه چهارسال پيش خودش امضا كرده پشت پا مي زند! كسي كه هم تحريم ها را برنمي‏دارد و هم با رندي به دنبال اجماع سازي دوباره عليه ايران است. يعني هم ميراث ترامپ جمهوري خواه را حفظ مي‏نمايد و هم از برگ برنده دموكرات ها استفاده مي نمايد!

 گوناگون

چيپس با ماست!

گفت: روزنامه الاخبار در مصاحبه با آقاي آشنا از ايشان پرسيده است؛ آيا ايران درباره مسائل موشكي خود حاضر به مذاكره هست؟
گفتم: اين چه سؤالي است؟! بارها به طور رسمي اعلام شده كه مسائل موشكي كشورمان قابل مذاكره نيست.
گفت: ولي آقاي آشنا در پاسخ گفته است؛ بله حتماً به شرطي كه مسائل نظامي كل منطقه مطرح باشد و نه فقط ايران!
گفتم:‌ يعني ايشان نمي‌داند كه صنايع موشكي كشورمان يك مسئله استراتژيك براي حفظ امنيت ملي است؟!
گفت: البته سخنگوي وزارت خارجه گفته است؛ آقاي آشنا نظر شخصي خودش را مطرح كرده است!
گفتم: مشاور رئيس جمهور و بيان نظر شخصي درباره يك مسئله استراتژيك؟! آنهم با يك رسانه خارجي؟! مگر درباره غذاي مورد علاقه‌اش نظر داده است؟!
گفت: چه عرض كنم؟! در دولت كنوني خيلي از مسائل جا‌به‌جا شده!
گفتم: اين ضرب‌المثل هم تغيير كرده و شده است «كبوتر با كبوتر چيپس با ماست»!
منبع:روزنامه كيهان