صفحه سياسي

توصيه‌هايي براي طرفداران احمدي نژاد

دكتر يدالله جواني

رفتارهاي رئيس‌جمهور سابق در ماه‌هاي اخير ‌نشان مي‌دهد كه او تصميم گرفته تا با پياده‌سازي چندين سناريو، آمدنش به عرصه انتخابات ۱۴۰۰ را به يك مطالبه مردمي تبديل كند. چند نكته براي طرفداران ايشان:

طرفداران امروز احمدي‌نژاد را مي‌توان به دو گروه اصلي تقسيم‌ كرد:

1 گروه اول، توده‌هايي از مردم محروم و كم برخورداري هستند كه در نگاه آنان، ‌رئيس‌جمهور سابق فردي دلسوز و اهل خدمت به محرومان نقش بسته؛ و مشكلات اقتصادي و معيشتي ناشي از سوءمديريت‌ها و ناكارآمدي‌هاي برخي از مسئولان اجرايي در سال‌هاي اخير، نگاه به كارآمدي دولت سابق را ‌پررنگ‌تر كرده است. تصور اينان، آن است كه‌ تنها و تنها با تجديد رياست‌جمهوري او مي‌توان مشكلات را حل كرد. بله تمام اين نشانه ها، محصول كار و تلاش و مجاهدت‌هاي شبانه‌روزي كساني بود كه با انگيزه خدمت در دولت او گردهم آمده بودند؛ اما آنان هم اكنون،‌ به دليل حركت وي در مسير ناصواب، نه تنها از اطرافش پراكنده شده، بلكه از منتقدان اصلي او هستند؛ زيرا اساساً آن رويكرد معطوف به خدمت، ‌به رويكرد معطوف به قدرت تغيير جهت پيدا كرده است.

2 گروه دوم از طرفداران ايشان، ليدرهايي هستند كه در تهران و شهرهاي مختلف، ‌حلقه اتصال بين احمدي‌نژاد و آن گروه اول هستند. اين افراد را به لحاظ انگيزه، ‌به دو دسته مي‌توان تقسيم كرد:

الف: دسته اول كساني هستند كه‌ تصور مي‌كنند با به قدرت رسيدن مجدد احمدي نژاد، آنان هم به پست و مقامي مي رسند. اما اين دسته بدانند كه نه تنها از اين تنور ناني براي آنان به عمل نمي‌آيد؛ بلكه با رفتارهاي ساختارشكنانه انجام گرفته تاكنون و همچنين رفتارهاي مخرب پيش‌بيني ‌ناپذير در آينده از سوي احمدي‌نژاد،‌ سهم اين افراد دقيقاً از دست رفتن همان چيزي است كه تصور مي‌كنند با به قدرت رسيدن او نصيب‌شان مي‌شود!

ب: اما دسته دوم از گروه دوم،‌ كساني هستند كه بر اين تصورند ‌ايشان همچنان يك نيروي انقلابي، ‌ولايي و پيرو خط امام و رهبري است و صادقانه مي‌خواهد به اسلام، ‌انقلاب،‌ كشور،‌ نظام، ‌مردم و رهبري خدمت كند. اين گروه كه سخن اصلي در اين نوشتار با آنان است، تصوير ذهني از احمدي‌نژاد امروز را، همان تصوير ذهني سال ۱۳۸۴ مي‌دانند. اين گروه فكر مي كنند تنها كسي كه مي‌تواند به رهبري عزيزمان براي حل مشكلات كشور كمك كرده و امور را اصلاح كند،‌ احمدي نژاد است. اين گروه مي‌گويند تمام مطالبي كه به احمدي‌نژاد و از جمله زاويه داشتن با رهبري ‌نسبت مي‌دهند، دروغ است و اين دروغ‌ها و نسبت‌هاي ناروا را ‌كساني ساخته و پرداخته‌اند كه‌ قصد به قدرت رساندن و رئيس‌جمهور كردن فرد مورد نظر خودشان را داشتند! صادقانه به اين عزيزان مي‌گويم،‌ نادرستي اين استدلال با تأمل در بسياري از سخنان و مواضع‌ سال‌هاي اخير ايشان (از نيمه دوم دولت ايشان تاكنون) آشكار مي‌شود كه شما را متوجه سه نكته با تامل جلب مي كنيم:

نكته اول: رهبر معظم انقلاب براساس شناختي كه از افراد داشتند،‌ طي نامه‌اي به رئيس‌جمهور سابق، ‌از ايشان خواستند معاون اولي اسفنديار رحيم مشايي را منتفي كند. ايشان اگرچه با اكراه اين كار را كرد، ‌اما از همان زمان هم با كنايه‌ها به مخالفان مشايي، از جمله رهبري نقد داشت‌ و عملاً در هيئت دولت هم اختياراتي فراتر از معاون اولي به اين يار غار خود داد و هم در سال ۱۳۹۲ براي به رياست‌جمهوري رساندنش سنگ تمام گذاشت!

نكته دوم: در سال ۱۳۹۵ رهبر معظم انقلاب در يك ديدار خصوصي از ايشان خواستند از ورود به انتخابات سال ۱۳۹۶ صرف نظر كرده و اين انصراف را اعلام كند. اما ايشان با ادامه دادن سفرهاي انتخاباتي به استان‏ها و نام نويسي در انتخابات، عيار ولايتمداري خود را نشان داد.

نكته سوم: نامه‌نگاري‌ها و مصاحبه‌ها و توليد كليپ‌هاي اين روزهاي رئيس‌جمهور سابق، مي‏تواند براي كساني كه تصورشان بر انقلابي و ولايي بودن ايشان است، تأمّل برانگيز باشد. اشاره به يك مورد براي جويندگان حقيقت كافي است. ايشان در ادامه نامه‌نگاري‌ها و مصاحبه‌هاي هدفمند، با شبكه‌ «الجديد لبنان» كه به يك رسانه با مواضع تند عليه «مقاومت» و به ويژه «حزب‌الله لبنان» شهرت دارد؛ چند روز پيش مصاحبه‌اي كرد و متاسفانه خوراك مورد پسند آمريكايي‌ها،‌ صهيونيست‌ها و تمامي گروه‌هاي تروريستي و رسانه‌هاي ضد مقاومت را پخت و پز كرد! او با اشاره به مسائل منطقه و سوريه‌ مي‌گويد: «مسائل سوريه بايد مطابق خواست مردم سوريه پيش برود نه دخالت ايران،‌ حزب‌الله و ديگر نيروهاي نيابتي خارجي» احمدي‌نژاد در اين مصاحبه تلاش مي‌كند مردم سوريه را همان كساني معرفي كند كه در اين سال‌ها با دولت سوريه جنگيده‌اند؛ در حالي كه حضور نيروهاي ايراني و حزب‌الله در سوريه به دعوت دولت قانوني سوريه،‌ آن هم براي خنثي‌سازي و شكست بزرگ‌ترين توطئه عليه جهان اسلام انجام شد؛ ولي احمدي‌نژاد در اين مصاحبه از اين حضور با عنوان «دخالت» ياد مي‌كند! نكته قابل توجه اينكه‌ احمدي‌نژادي كه در جنگ ۳۳ روزه، در كمك به حزب‌الله سنگ تمام گذاشت،‌ با آغاز بحران سوريه براساس نقشه آمريكايي‌ـ ‌صهيونيستي، نه تنها هيچ كمكي براي شكست اين نقشه نكرد، ‌بلكه همواره در مسير مبارزه با تروريسم در سوريه سنگ‌اندازي مي‌كرد.به طور قطع اگر ايران و حزب‌الله به سوريه نمي‌رفتند، چه بسا اكنون طرح خاورميانه جديد آمريكا،‌ با تسلط بر كل منطقه و از جمله ايران جامه عمل به خود پوشيده بود.آمريكايي‌ها شهيد سليماني را ناجوانمردانه ترور كردند؛ زيرا او را عامل اصلي شكست تمامي طرح‌هاي خود در منطقه ارزيابي كرده بودند؛ اما چرا احمدي‌نژاد امروز در مسير نادرست حركت مي‌كند و اين گونه آشكارا حتي عليه مقاومت سخن مي‌گويد؛ شايد ده‌ها دليل داشته باشد؛ اما بدون ترديد يكي از دلايلش،‌ جريان پيچيده نفوذ است.

مصداق اين مطلب را با توشه اي از سردار دلها به پايان مي برم. در ايام دولت دهم، روزي براي سخنراني به ستاد فرماندهي نيروي قدس سپاه رفته بودم. آن روز،‌ در سالن اجتماعات اين نيرو، سيدالشهداي جبهه مقاومت حضور داشت. توفيق يار شد و كنار او نشستم و دقايقي هم‏كلام شديم. از دغدغه‌هايش نسبت به مسائل داخلي كشور و از جمله جريان نفوذ گفت... به اختصار و اشاره بگويم كه جمله‌اي قريب به اين مضمون گفت: «بايد به جد نگران باشيم، وقتي كه مي‌بينيم يك پيرزن (همسر دكتر فاطمي)، كه خود و فرزندانش وصل به سرويس جاسوسي انگليس هستند، ‌حالا تا اندروني نهاد رياست‌جمهوري كشورمان نفوذ كرده و به اسناد و مدارك دسترسي پيدا مي‌كنند!»

 يادداشت هفته

سوخت بر؛ صادر كننده سوخت، تأمين‏كننده امنيت

محمد حسين فلاح
يكي از موضوعاتي كه در حوزه مطالعات دفاع هوشمندانه مطرح است، ايجاد امنيت از طريق افراد بومي منطقه در نقاط مختلف كشور است.. يكي از مهم ترين مسائل، بررسي رابطه انتقال سوخت توسط مردم منطقه سيستان به كشورهاي مجاور بر ميزان امنيت آن منطقه و به طور كلي امنيت كشور است. برخي معتقدند سوخت بران به مثابه يك ماشين جنگي پر از مهمات اند كه ضمن قانون شكني پيامدهاي منفي در زمينه هاي اقتصادي، امنيتي و فرهنگي را بوجود مي آورند. از بين بردن فرصت هاي شغلي به دليل غير مولد بودن قاچاق، كاهش درآمد دولت به جهت نپرداختن عوارض، ترويج قانون گريزي و تبديل به منبعي براي ناامني در داخل كشور از جمله‏ي اين پيامدها است. در مقابل برخي ديگر سوخت بري و كوله بري را حق طبيعي افراد بومي منطقه مي دانند چرا كه روند پيشرفت اقتصادي و صنعتي در شهرهاي مرزي مطلوب نبوده و توزيع ناعادلانه ثروت و امكانات منجر به بيكاري افراد و تمايل به امر قاچاق گرديده است.
به نظر مي رسد مي توان با بازنگري سياست نظام نسبت به مسئله سوخت بري و اصلاح مولفه رفتاري (مديريتي) در قبال افراد سوخت‏بر به شكل شبكه اي عنوان قاچاقچيان سوخت به صادركنندگان سوخت باز تعريف نمود. تغيير نگاه تهديد انگاري به مزيت انگاري فعاليت سوخت بران، نخستين قدم ضروري براي حل مشكلات مناطق مرزي است. ارزي آوري حاصل از صادرات فرآورده هاي انرژي در شرايط تحريم يكي از مزيت هاي آن خواهد بود. اين سياست جديد نيازمند مديريت صحيح و ساماندهي شبكه اي افراد بومي منطقه در جهت ايجاد يك فرآيند ضابطه‏مند و غير رانتي است. آسيب شناسي و توسعه كارت بازرگاني هوشمند به عنوان يك بستر مي تواند در هدفمند سازي اين سياست ايفاي نقش كند.
مسئله مهم ديگري كه مي توان از ظرفيت فعاليت سوخت بران در جهت دفاع هوشمند بهره برد، تامين امنيت منطقه و كشور است. اين مهم مي تواند از طريق مسلح كردن فعالان سوخت بر دنبال شود. چرا كه نخستين عاملي كه موجب افزايش امنيت در منطقه سيستان و بلوچستان مي شود به واسطه مجهز شدن سوخت بران به سلاح است.
ادامه در صفحه آخر
ادامه از صفحه 2
سوخت بر...
مسلح نمودن آنان از اين جهت اهميت دارد كه سوخت بران ضمن اشراف كامل به راه هاي منتهي به مرز، نيازمند مسيرهاي امن براي تردد خود هستند. لذا اقدام به پاك‏سازي و ايمن‏سازي مسيرهاي تردد خود از لوس تروريست‏ها و قاچاقچيان مواد مخدر‏كرده و يا با در اختيار گذاشتن اطلاعات گروهك‏هاي تروريستي و شبكه‏هاي قاچاق مواد مخدر، منبع مطمئن و پايدار براي حفظ و افزايش امينت منطقه باشند.
امروزه در هم تنيدگي مسائل و مشكلات مرزي كشور ضرورت تعميم نگاه چند بعدي به نگاه تك بعدي امنيتي را روشن ساخته است. اقتصاد و امنيت داراي يك رابطه رفت و برگشتي هستند. به عبارت ديگر رونق اقتصاد و تامين امنيت لازم و ملزوم يكديگرند. بنابراين اهتمام به هوشمند‏سازي دفاع همه جانبه و ارتقاي عناصر قوت در نظام اسلامي در قبال تهديدات هوشمند دشمن ضمن ارمغان پيشرفت و سعادت جامعه، ناكامي و يأس دشمنان را تضمين مي كند.

 ديدگاه

نگاهي متفاوت به سفر پاپ به عراق

قاسم روانبخش
اين روزها مدعيان اصلاحات، كساني كه دين را افيون دولت‌ها و ملت‌ها مي‌دانستند و تقليد را كار ميمون! طرفدار حوزه علميه و مرجعيت عراق شده و با تمجيد از آيت‌ا... سيستاني به مراجع تقليد ايران و رهبري جهان تشيع امام خامنه‌اي كنايه مي‌زنند. دراين باره نكاتي را متذكر مي‌شويم:
1.سفر پاپ به عراق يك سفر عادي است و از اهميت چنداني برخوردار نيست. وي و پاپ‌هاي قبلي نيز اين گونه سفرهاي عادي به ديگر نقاط جهان نيز داشته اند. سفرهاي پاپ با دعوت رسمي دولت يك كشور و دعوت كليساي كاتوليك و عدم مخالفت كليساهاي ديگر از جمله ارتدكس‌ها انجام مي‌شود. دعوت از وي براي عراق مربوط به 10 سال قبل است كه باانجام مقدمات فوق،‌ اكنون انجام شده است. در دوران ژان پل دوم سفر وي به روسيه برغم دعوت يلتسين رييس جمهور روسيه و كليساي كاتوليك تنها به دليل مخالفت كليساي ارتدوكسي متوقف شد و سفر وي به مصر نيز دقيقا به همين دليل لغو شد.
2. با توجه به آيين تحريف شده مسيحيت،‌ پاپ در مسايل سياسي نبايد دخالت كند و نقشي در اين حوزه ندارد و با توجه به تحريف انجيل و نداشتن مباني درست و محكم،‌ حتي در مناطق تحت سيطره خودش نيز نمي‌تواند نقش آفرين باشد. به همين دليل درست در زماني كه مسيحيان عراق توسط داعش مورد قتل و غارت و تجاوز قرار گرفته بودند وي هيچ نقشي براي نجات همكيشان خودش نيز انجام نداد. و اين جمهوري اسلامي و رهبري حكيمانه آن بود كه به رغم مشكلات عديده‌اي كه داشت به كمك مردم عراق شتافت و حتي مسيحيان عراق را نيز از شر داعش نجات داد. چنان چه فداكاري‌هاي سردار شهيد سليماني و ابو مهندس نبود،‌ امروز نيز پاپ نمي‌توانست وارد عراق شود.
3.ديدار پاپ با يكي از مراجع تقليد نيز كه برخي با طمطراق خاصي پوشش مي‌دهند امر مهم و جديدي نيست. در سفرهاي پاپ به كشورها،‌ رسم بر اين است كه با رهبران ديگر اديان مانند مسلمان‌ها و هندوها و... ديدار مي‌كند و يك سري حرف‌هاي كليشه‌اي با آن‌ها در ميان مي‌گذارد. در اين سفر نيز با آيت‌ا... العظمي سيستاني ديدار كرد. در اين ديدار آيت‌ا... سيستاني دو نكته مهم به پاپ متذكر شده‌اند كه قبلا نيز علامه مصباح نيز همان دو نكته را در ديدار با ژان پل دوم متذكر شده بودند؛‌ ضرورت مبارزه مشترك اسلام و مسيحيت با الحاد و كفر و تلاش مشترك براي گسترش اخلاق و معنويت.
4.اين سفر فايده چنداني براي مردم عراق حتي مسيحيان عراق نداشت، زيرا مسيحيان عراق مانند مسيحيان لبنان از آزادي عمل خو بي‌برخوردارند.
ادامه در صفحه 6
ادامه از صفحه 2
نگاهي متفاوت به...
تنها چيزي كه مسيحيت عراق به آن احتياج مبرم دارد امنيت است كه اين هم از سوي دولت عراق نقض نمي‌شود بلكه از سوي گروه‌هاي تروريستي مورد حمايت آمريكا مورد تهديد جدي قرار گرفته بود كه با تلاش مشترك سپاه قدس و حشد الشعبي تامين شده و مي‌شود. البته اين سفر تا حدودي م يتواند در جهت تقويت مسيحيت تبشيري در عراق موثر باشد كه هوشياري بيشتر حوزه علميه نجف را مي‌طلبد.
5.برغم اين‌كه پاپ حق دخالت در سياست ندارد ولي ظاهرا يكي از درخواست‌هاي وي از آيت‌ا... سيستاني تلاش براي عادي سازي كشورهاي اسلامي با رژيم اشغالگر قدس بوده است كه با دست رد آن مرجع هوشيار،‌ ابتر ماند.
6.مهم‌ترين مساله‌اي كه به همراه سفر پاپ به عراق ضورت گرفت، ‌تاسيس دانشگاه امريكايي در بغداد بود كه با توجه به نمونه‌هاي ديگري كه در برخي از كشورهاي جهان نسبت به آن شاهديم دين و فرهنگ مردم عراق را در آينده تهديد مي‌كند.
7. سكولارهاي وطني بدانند تحليل‌هاي موزيانه آن‌ها نمي‌تواند ميان مراجع عظام تقليد و دو حوزه نجف و قم جدايي بياندازد مراجع عظام به خوبي دست‌هاي خبيث پنهان شده در پشت اين ماجراها را مي‌شناسند.