صفحه حوزه و دانشگاه

حكم ولي فقيه؛ حكم استمرار انديشه علامه(ره)

حسن ابراهيم زاده

حكم انتصاب مدير و هيات امناي مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) از سوي مقام معظم رهبري را بايد حكمي در تراز پيام معظم له در ارتحال علامه مصباح يزدي و حركتي در امتداد و استمرار ويژگي‌ها و مجاهدت‌هاي علامه در نگاه رهبري انقلاب بر شمرد.

بيان ويژگي‌هاي علمي و اخلاقي و مجاهدت‌هاي هميشگي علامه از سوي مقام ولايت، در حقيقت بيان شخصيت پايان‌ناپذير عالمي بود كه همچون علامه طباطبايي و شهيد مطهري، چندين دهه پس از خود بر حوزه و انقلاب تاثير‏گذار بودند. شخصيتي كه نظام اسلامي در ادامه حركت نهضت و انقلاب، هرگز خود را بي‌نياز از آراء و انديشه‌ها و مجموعه شاگردان و مؤسسه كادرسازش نمي‌بيند.

اشاره رهبر معظم انقلاب به «شاگردان ممتاز» و «فرزندان عالم صالح» در پيام تسليت به مناسبت ارتحال علامه و نيز تاكيد ايشان در حكم انتصاب مدير و هيات امناء مبني بر اين‌كه «اين مؤسسه مبارك بايد بر اساس اهداف ترسيم شده به وسيله خود آن عالم فقيد دنبال شود»، نشان از اميد ولي فقيه به رويش‌هاي اين مؤسسه و نهال‌هاي به ميوه رسيده آن، توسط باغبان انديشه در دهه‌هاي پيش روست. بي‌شك تحقق اين حركت مستمر، حضور ميداني پررنگ‌تر شاگردان علامه را مي‌طلبد. همين شناخت رهبر انقلاب از مانايي و پويايي انديشه و آراء علامه و تاثير‏گذاري «شاگردان ممتاز» او بود كه باعث شد مقام معظم رهبري در چينش هيات امناء و انتصاب مدير آن، جمعي از شاگردان ممتاز او را انتخاب كند. هيات امنايي كه به خوبي مي‌تواند گذشته را به آينده و آينده را به گذشته مؤسسه امام خميني(ره) پيوند زند و در اين پيوند، منويات مقام ولي‌فقيه و شخص علامه ضمانت اجرايي پيدا كند. بايد اذعان كرد كه آراء و انديشه‌هاي اين عقبه تئوريك در عرصه پژوهش و آموزش و تبليغ، ضمن نيروسازي براي نظام و حوزه انقلابي، به دفاع از مباني انقلاب اسلامي در برابر جريان‌هاي التقاطي و انحرافي مي‌پردازد.

انتصاب آيت‌ا... حاج شيخ محمود رجبي به مديريت مؤسسه امام خميني(رة) از سوي رهبر معظم انقلاب كه يكي از برجسته‌ترين شاگردان علامه است، نشان از دغدغه ولي فقيه در استمرار حركت علامه در اين مركز علمي دارد.

در كنار آيت‌ا... رجبي كه خود از اعضاي جامعه مدرسين حوزه علميه قم و عضو شوراي عالي حوزه‌هاي علميه و فقيهي پارسا و متواضع است، قرار گرفتن فيلسوفي متاله و صاحب ايده حاج شيخ غلامرضا فياضي كه در مرزباني از اعتقادات مكتب اهل بيت(ع) جا پاي استادش علامه مصباح مي‌گذارد، حاج شيخ محمدي عراقي با پيشينه و تجربه‌هاي فراوان به‏ويژه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و سازمان تبليغات اسلامي، حاج شيخ علي مصباح از شاگردان ممتاز و داراي تحصيلات دانشگاهي كه از نزديك فضاي علمي غرب را مشاهده كرده و حاج شيخ مجتبي مصباح از شاگردان ممتاز و مسلط بر جريان‌هاي فكري و فرهنگي روز، نشان از چينش عالمانه و كارشناسانه رهبري معظم انقلاب در انتصاب مدير و هيات امناء دارد. هيات امنايي با جامعيت كامل با چند ويژگي ديگر از جمله ولايتمداري، انقلابي‏گري، همراه و هم‏قدم مؤسسه امام خميني(رة) از آغاز شكل‏گيري تا به امروز، صاحب تجربه در چندين دوره فارغ التحصيلي دانش‏پژوهان، كه همه به سرمايه‌اي گرانسنگ براي استمرار حركت علامه مصباح تبديل شده است.

اما آنچه بيش از همه به حركت اين منظومه علم و معرفت و تقوا در كنار نوانديشي و روزآمدي به چشم مي‌خورد، گنجينه‌اي از نوشته‏ها، سخنراني‌ها و بيانات و مواضع منتشر نشده معظم له است كه رزق معرفتي و معنوي نسل‌هاي آينده به ويژه دانش‏پژوهان سال‌هاي آينده مؤسسه است كه به حول و قوه خداوند متعال و توجهات ولي الله الاعظم به يكي از برجسته‌ترين مجموعه‌هاي علمي و حتي تاريخ حوزه علميه قم تبديل خواهد شد كه بايد از هم اكنون و در زمان حيات «شاگردان ممتاز» علامه در جهت ثبت و ضبط آن كوشيد؛ گنجينه‌اي كه تنها «شخصيت شناسي» و خاطرات و اظهار نظرهاي علامه درباره شخصيت‌هاي گوناگون مي‌تواند به يكي از منابع تاريخ معاصر باشد.

از زاويه‌اي ديگر هم نگاه به سير و سلوك اين هيات امناء و هم تربيت معنوي و اخلاقي شاگردان علامه به گونه‌اي بوده است كه نه هيات امناء تصميمات خود را خارج از حلقه مشورتي و پيشبرندگي شاگردان ديگر مي‌بيند، و نه شاگردان ديگر علامه كه برخي از آنان در تراز برخي از اعضاء هيات امناء هستند، نظرات و ديدگاهها و آرمان‌هاي خود را خارج از نگاه هيات امناء نسبت به تحقق آرمان‌هاي علامه مي‌بينند؛ و اين همان شاهكار تربيت روحانيت اصيل و الگويي تربيتي برخاسته از مكتب اهل بيت(ع) است كه علامه در سال‌هاي دور، در شاگردپروري نصب العين خود ساخت.

بي شك «شاگردان ممتاز» علامه كه عصاره آن امروز در هيات امناي مؤسسه امام خميني(رة) تجلي كرده، در استمرار حركت علامه و آرمان‌هاي او با همان چالش‌هايي رو به رو خواهند شد كه شخص علامه رو به رو بود و دشمنان اسلام و انقلاب همان‏گونه كه از هيچ كوششي براي تضعيف و تخريب علامه فروگذار نكردند، در تضعيف و تخريب هيات امناي مؤسسه نيز به بداخلاقي‌هاي خود ادامه خواهند داد.

اما آثار ماندگار و به روز علامه در كنار شاگردان ممتاز و مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) كه به تبعيت رهبري انقلاب «يادگار ارزنده و پر بركت عالم فقيه و مجاهد مرحوم آيت‌ا... مصباح است»، با عنايت الهي و توسل به ائمه اطهار(ع) مي‌تواند اين مؤسسه را همچنان به پايگاه ترويج مباني انقلاب اسلامي و مدافع «اسلام اصيل» در برابر جريان‌ها و گروههاي التقاطي تبديل سازد. بي‌شك حكم رهبري انقلاب، علامه مصباح را جوان‌تر و گستره مؤسسه را بيشتر كرده است و بايد منتظر نقش آفريني انديشه‌ها و آراء ايشان در ادامه حركت شكوهمند انقلاب اسلامي باشيم.

 اخبار کوتاه

مدير حوزه علميه استان تهران خبر داد:

كمك ۳ هزار طلبه جهادي تهران به مردم
به گزارش خبرگزاري حوزه از تهران، حجت الاسلام والمسلمين محمد هادي رحيمي صادق مدير حوزه علميه استان تهران اظهار كرد: حوزه علميه در گام دوم نقش بسيار اثرگذاري را ايفا خواهد كرد، همان گونه كه در گام اول و به ويژه قبل پيروزي انقلاب و از زمان حركت نهضت حضرت امام خميني(ره) در سال ۴۲ نيز نقش اساسي داشت. مدير حوزه علميه استان تهران ادامه داد: حوزه علميه نقش در همه مقاطع حساس قبل و بعد از انقلاب، هشت سال دفاع مقدس و دفاع از حرم اهل بيت(ع)، كمك به مردم نقش خود را به خوبي ايفا كرده و در بلايا و حوادث طبيعي مانند سيل، زلزله و كرونا، طلاب و روحانيون جهادي نقش ماندگاري را در تاريخ ايران و حوزه هاي علميه رقم زدند. وي با ارائه آماري از فعاليت طلاب جهادي در عرصه هاي مختلف كمك رساني به ملت شريف ايران، اظهار كرد: حدود ۳۰۰۰ نفر از طلاب و روحانيون جهادي تهران در سيل، زلزله و مقابله با كرونا به ياري مردم شتافتند و بدون كوچكترين چشم داشتي در اين راه مقدس قدم برداشتند.

 نکته

ذكر نجات بخش!

يكي از تجّار تهران كه از مريدان حضرت آيت‌ا... شاه‏آبادي(ره) استاد اخلاق امام بود، بعد از مدتي بر اثر تبليغات مسموم عليه آقا، مردّد شد كه در درس آقا شركت كند يا نه، و چند وقت بعد، خواب ديد قيامت شده و در صحراي قيامت جمعيت زيادي در آتش بودند. طبقه طبقه، مثل پله‌هاي استاديوم ورزشي، آتش بود و همه در اين آتش بسيار عجيب مي‌سوختند، وقتي كه اين جمعيت در درون آتش چشمشان به من افتاد صدايم زدند، فلاني به دادمان برس. گفتم: من برايتان چكار كنم؟ گفتند: بايد بروي پيش آقاي شاه آبادي، يك ذكري بگيري و ما را نجات بدهي.
گفتم آقاي شاه‏آبادي را ازكجا پيدا كنم؟ گفتند در آن باغ. ديدم باغ بزرگي است و وارد آن شدم و آقاي شاه‏آبادي را ديدم كه در يك سالن بزرگ و مرتب نشسته‏اند. وقتي قضيه را برايشان گفتم ايشان فرمودند: " برو به آنها بگو من ذكري اعظم از ذكر «يا حسين» ندارم، من هم آمدم به آن جمعيت گفتم و آن‌ها يك « يا حسين» گفتند و همه نجات پيدا كردند. " بعد از خواب پريدم و فهميدم اشتباه كردم. وقتي آقاي شاه‏آبادي اين مطلب را شنيدند، فرمودند بُعدي ندارد كه يا حسين عليه السلام يكي از اسماء الهي باشد.»
[ برگرفته از كتاب آسماني، چاپ نهم، 1388، ص 88.]

 گوناگون

افق‌هاي بيانيه گام دوم و انتخابات نهايي قرن چهاردهم(ه.ش)

قسمت دوم
محمدعلي رامين
بيانيه گام دوم انقلاب اسلامي، عوامل و جريانات پيرو همان «چهار ايدئولوژي حاكم بر جهان معاصر» را در داخل ايران و در گستره جهان اسلام بشدت منفعل كرده است؛
همان جرياناتي را كه استكبارصهيوني بعد از پيروزي انقلاب اسلامي و تشكيل نظام جمهوري اسلامي، به تناسب شرايط كشور و منطقه، با تركيبات ايدئولوژيكي «سابقا متعارض» و با ترتيبات «مدرن و سنتي» متنوع، نو به نو سازماندهي كرده و مي‌كند؛ مثلاً:
۱- دو جريان ظاهراً متخاصم «شيعه‌انگليسي» و «اسلام‌آمريكايي» كه هردو از عوامل تخريب روابط برادري در امت اسلامي هستند و موجب تنافر و ترس جهانيان از مسلمانان شده ‌اند؛ در برابر الگويي كه اين بيانيه ارائه مي‌دهد، «خلع‌سلاح» و درمانده شده‌اند.
۲- تركيب سه عنصر «بهائيت ايراني» و «وهابيت سعودي» و «ماترياليست‌هاي ليبرال»، از بدگويان حكومت ديني تا بدخواهان اقتدار ايران و كينه‌توزان عليه عزت ايراني و پادوهاي افكار و رفتار آنها، تركيب بديع «ايراني_عربي» را در خدمت سلطه‌گران «عبري_غربي» قرار داده‌اند و تمام مرزبنديهاي سنتي را درنورديده و با نبردي «هيبريدي»، سراسيمه به خنثي‌سازي راهبردهاي امام خامنه‌اي در بيانيه گام دوم آمده‌اند؛ كه در دولت انقلابيون بي‌رمق خواهند شد.
۳- در سطح منطقه نيز كه آمريكا عملاً از پرداخت هزينه و مهار «جبهه‌پهناورمقاومت» ناتوان شده، رژيم جعلي اسرائيل را به جانشيني خود برگزيده و تمام روابط پنهاني او را آشكار ساخته تا «قدرت‌نمايي» كند دقيقا شبيه دولت انگليس بعد از شرايط كمرشكن جنگ دوم جهاني كه منطقه را به آمريكا سپرد و خودش به حاشيه امن رفت...
با اين تفاوت كه «موجوديت اسرائيل» تنها در پناه آمريكا و حمايت انگليس معنادار بوده و چنانچه آمريكاي ۲۰۲۱ مثل انگليس ۱۹۴۵، اين‌بار تنها با تكيه بر «پيوند رژيم‌هاي بي‌ريشه با اسرائيل» منطقه را ناچارا ترك كند، موج بعدي «بيداري اسلامي»، همه موانع گام دوم انقلاب اسلامي در ايجاد «تمدن نوين اسلامي» را باهم برخواهد چيد.
افق‌هاي بيانيه گام دوم
۴- انقلابيون منطقه از حماس و جهاد اسلامي و حزب‌الله و حشدالشعبي تا حوثي‌هاي مقاوم يمن، رسالت بزرگي در پيش رو دارند كه با همراهي انقلابيون ايران در دولت بعدي، سرعت تحولات گام چهل ساله اول نهضت امام خميني(رحمه‌الله) در فازهاي چهار ساله پيگيري خواهد شد...
منتظر تحولاتي شگرف در جريانات ساخته شده توسط آمريكا در منطقه باشيم؛ به زودي گروه‌هايي مانند «طالبان»، «القاعده» و حتي «داعش» با مشاهده ناپايداري اربابان پيشين، براي رهايي از سوءاستفاده اربابان و نجات دنيا و آخرت خود، تغيير ماهيت داده و خيرخواهي‌هاي «ولايت‌فقيه» براي تحقق پيشرفت و عدالت در سراسر جهان اسلام را بر جنگ‌طلبي و تخريب‌گري و تحقيرهاي آل‌سعود و اربابانشان ترجيح خواهند داد...
️ ادامه دارد...