صفحه اخبار

امام خامنه اي:
انقلاب اسلامي به ابتكار و شجاعت امام بزرگوار، خط بعثت نبي مكرم را احيا كرد

رهبر معظم انقلاب اسلامي در خجسته عيد مبعث پيامبر مكرم اسلام، اهداف اين هديه بزرگ پروردگار را «حكمراني الهي، رشد بشر، استقرار عدالت و ايجاد حيات طيبه» خواندند و با اشاره به ضرورت منطقي برپايي نظام سياسي براي تحقق اين اهداف بسيار بزرگ افزودند: انقلاب اسلامي به ابتكار و شجاعت امام بزرگوار، خط بعثت نبي مكرم را احيا كرد و به همين علت مورد دشمني مستمر اشرار عالم قرار گرفته است كه «بصيرت و استقامت در صراط مستقيم»، اين دشمني‌ها را ناكام خواهد گذاشت.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با تبريك عيد نوراني مبعث گفتند: در بعثت همه پيامبران، اهداف الهي بزرگي وجود داشته كه در رأس آنها توحيد و سپس تزكيه و تعليم انسان‌ها، استقرار عدالت و ايجاد حيات طيبه به معناي رشد و شكوفايي عقل و علم، آرامش روحي، آسايش مادي، امنيت محيط زندگي، رفاه و شادكامي و بالاتر از همه تكامل معنوي بشر است.

رهبر انقلاب اسلامي به تحريف و دروغ‌گويي جبهه استكبار نيز اشاره كردند و گفتند: آنها به دروغ در تبليغات خود مي‌گفتند جمهوري اسلامي با تمام دنيا سرِ ناسازگاري و ستيزه دارد درحالي‌كه نظام اسلامي بر اساس تأكيدات قرآن، فقط در مقابل كساني قرار دارد كه با ملت ايران دشمني مي‌كنند و با بقيه ملت‌ها و كشورها از هر آيين و نژادي روابط دوستانه دارد.

رهبر انقلاب اسلامي وارونه‌نمايي حقايق را يكي از شگردهاي دشمن در جنگ نرم برشمردند و با اشاره به نمونه‌هايي از دروغ‌گويي‌هاي آشكار افزودند: مردم مظلوم يمن شش سال است كه با چراغ سبز دولت آمريكا زير بمباران و محاصره اقتصادي و غذايي و داروييِ دولت سنگدل و ظالم سعودي هستند و صداي اعتراض هيچ‌يك از مجامع بين‌المللي و دولت‌هاي مدعي غربي بلند نشده اما حالا كه مردم پر استعداد يمن، با ساخت يا تهيه برخي وسايل دفاعي به حملات دشمن پاسخ مي‌دهند، صداي اعتراض و ملامت، حتي از طرف سازمان ملل بلند شده كه اين اقدام سازمان ملل زشت‌تر از اقدامات آمريكا است.

رئيس قوه قضائيه
تامين عدالت و رفاه وظيفه مسئولان است

آيت‌الله سيدابراهيم رئيسي در جلسه شوراي اداري استان مازندران، اظهار كرد: امروز بزرگ‌ترين نعمت خداوند به ما نعمت ولايت است كه از ويژگي مردم استان مازندران ولايت‌مداري است و مردم استان مازندران ولايت‌مدراي را بعد از پيروزي انقلاب اسلامي اثبات كردند.

رئيس قوه قضائيه گفت: همه مديران موظف هستند در اين نظام و جامعه در پرتو حكمراني اسلام، زمينه برخورداري مردم از عدالت و رفاه را فراهم كنند و در اين عرصه بايد متوجه باشند كه دشمن نمي‌خواهد كشور پيشرفت كند.

وي با بيان اين‌كه دشمن نمي‌خواهد كه ملت توانمند باشد، اما مديران بايد با انگيزه و با انديشه و شهامت و ايثار تلاش كنند، تا دشمن براي رسيدن به اهدافش ناكام شود، اضافه كرد: وظيفه همه دستگاه‌ها است كه از مديران جهادي حمايت كند.

سرلشكر سلامي:
امروز ما براي دشمن شرط تعيين مي‌كنيم

سردار سرلشكر پاسدار حسين سلامي فرمانده‌كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در چهارمين اجلاسيه اساتيد شبكه تربيتي صالحين بسيج اظهار داشت: مطمئن هستيم اين شجره طيبه‌اي كه به نام اساتيد حلقه‌هاي صالحين شكل گرفته است، مي‌تواند شفابخش بسياري از درد‌هاي معنوي جامعه باشد.

وي افزود: سرشت سپاه در عاشوراي 61 هجري شكل گرفته و اين يعني سپاه امتدادي از اصحاب عاشوراست؛ البته بسيج هم همين‌گونه است؛ اسلام آن‌قدر عزيز است كه خداوند راضي مي‌شود زيبا‌ترين و كامل‌ترين گوهر هستي را در مذبح عاشورا ذبح كند؛ به همين‌ جهت انقلاب ما هم امتداد رسالت الهي محسوب مي‌شود.

فرمانده‌كل سپاه ادامه داد: امروز ما براي دشمن شرط تعيين مي‌كنيم، البته هروقت در حصار شرط‌هاي آنان قرار گرفتيم باختيم اما اگر براي دشمن شرط تعيين كرديم برنده شديم.

دولت براي فروش نفت سراغ افرادي رفت كه به آنها برچسب كاسبان تحريم مي‌زد!

رستم قاسمي وزير سابق نفت با اشاره به ماجراي مقابله با حريم نفتي و افزايش صادرات نفت ايران گفت: تحريم نفتي به هر حال مشكلاتي را براي فروش نفت و نقل و انتقالات منابع ارزي كشور ايجاد كرده است اما اين موضوع به معناي اين نيست كه ايران نتواندنفت خود را بفروشد. اين‌كه بتوان صادرات نفت را از رقم فعلي افزايش داد، حتماً كاري شدني است.

وي ادامه داد: در روزهاي گذشته برخي از دولتمردان ادعا كرده‌اند كه كساني كه مدعي دور زدن تحريم بودن نتوانستند نفت بفروشند و به كشور كمك كنند. بنده به اين آقايان توصيه مي‌كنم كه قبل از بررسي آمارها در اين حوزه اظهار نظر نكنند. كافي است آنها به برخي از اين وزارتخانه‌ها، مخصوصا وزارت نفت مراجعه كنند تا ببينند فروش نفت در تحريم توسط همين مدعيان دور زدن تحريم در حال انجام است.

قاسمي اظهار داشت: حرف زدن و ادعا كردن كه كار ساده‌اي است اما شايد بهتر باشد اين دولتمردان كمي هم آمار و ارقام بگيرند كه اتفاقا در همين دوران نيز نفت كشور توسط همين مدعيان دور زدن تحريم دارد صادر مي‌شود. سوال بنده اين است كه چرا دولت دوباره براي فروش نفت سراغ افرادي رفت كه روزي به آنها برچسب كاسبان تحريم مي‌زد؟

دور تازه اختلافات رياض و ابوظبي؛
آيا امارات و عربستان از هم فاصله مي‌گيرند؟

حوادث اخير منطقه عربي به ويژه تحولات مربوط به جنگ يمن و تلاش‌هاي رياض براي تشكيل ائتلاف جديد با كشورهايي همچون تركيه و نزديكي آنكارا به قاهره پس از ۸ سال، اختلافات عربستان و امارات را وارد مرحله جديدي كرده است.

عربستان سعودي و امارات متحده عربي به عنوان دو هم‌پيمان بزرگ در منطقه از گذشته رابطه متعادلي با يكديگر داشته و به شكل مشترك و البته با رعايت سلسله مراتب در پرونده‌هاي مختلف منطقه ورود مي‌كردند. مهم‌ترين پرونده مشترك دو طرف در اين ميان، جنگ يمن بود كه به سركردگي ابوظبي و رياض تحت هدايت مستقيم آمريكا آغاز و به دنبال آن منشاء بروز و تشديد اختلافات ميان عربستان و امارات شد. اين روزها اختلافات دو طرف با بروز مسائلي مانند روند آشتي رياض با قطر بدون اطلاع امارات، مشكلات دو كشور در توافق درباره كاهش توليد نفت اوپك و خروج امارات از چتر عربستان در اوپك در كنار وخامت روابط امارات با تركيه همزمان با تلاش رياض براي بهبود رابطه با آنكارا، وارد فاز جديدي شده است.

دكتر درخشان
بزرگترين اشتباه روحاني اعتماد به ليبراليسم و آمريكا بود

يك اقتصاددان گفت: آقاي روحاني با اعتماد به ليبراليسم و با تكيه به غرب به جنگ با غرب رفت و اين بزرگ‌ترين خطاي او بود.

مسعود درخشان اظهارداشت: به نظر من اشتباه روحاني از جنس اشتباهي بود كه مصدق كرد. مصدق ظلم‌ستيز بود و مظهر ظلم در آن زمان در ايران شركت نفتي انگليس و ايران بود. مصدق با آن مظهر ظلم وارد جنگ شد اما به آمريكا پناه برد و اميد داشت به كمك آمريكا مي‌تواند اين بحران بزرگي كه انگلستان ايجاد كرده را رفع كند.

وي افزود: به همين دليل به آمريكا رفت. ايده مصدق وقتي با رئيس جمهور آمريكا ملاقات كرد ليبراليسم بود. اين داستان ليبراليسم بحث امروز نيست و همين ليبراليسم كمر مصدق را شكاند.

درخشان با بيان اينكه آقاي روحاني هم دقيقا با نگاه اعتماد به ليبراليسم و با اعتقاد به همان رويكرد و جهان‌بيني و با تكيه به غرب با شعار راهبرد برد-برد به ميدان آمد، گفت: حتما اين راهبرد برد-برد را مشاوران اقتصادي در دهان آقاي رئيس جمهور گذاشتند. پس با اعتقاد به ليبراليسم و تكيه بر غرب به جنگ غرب رفت. اين بزرگترين خطاي آقاي روحاني بود.

استاد دانشكده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبايي با طرح اين سوال كه دستاورد روحاني چه بود؟، اظهارداشت: دستاورد اين دولت تدبير و اميد اين بود كه هر چه تدبير داشت در برجام به كار برد و هر چه اميد داشت معطوف به آمريكا و اروپايي‌ها كرد.

خضريان در واكنش به اظهارات اخير حسن روحاني
بازگشت جزء به جزء به برجام، دوبار گزيده شدن از يك سوراخ است

علي خضريان در جلسه علني مجلس شوراي اسلامي در تذكري شفاهي در مورد قانون «اقدام راهبردي براي لغو تحريم‌ها» گفت: مقام معظم رهبري رهبري در ديدار اخيرشان با اعضاي مجلس خبرگان رهبري، بر اجراي دقيق اين قانون تأكيد كردند. طي چند روز گذشته، از سوي رئيس جمهور، وزير امور خارجه و حسام الدين آشنا، مشاور رئيس جمهور ايده بازگشت همزمان به تعهدات برجام در حالي مطرح مي‌شود كه حرف قطعي سياست خارجي ايران برداشتن كامل تحريم از طرف ناقض برجام يعني آمريكا و راستي آزمايي توسط ايران است و سپس بازگشت ايران به محدوديت‌هاي برجامي است.

نماينده مردم تهران با بيان اين‌كه بايد نسبت به ايده رئيس جمهور و كابينه نگران باشيم، گفت: شروط فعلي ما براي بازگشت به برجام، جداي از گرفتن خسارت و پرداخت آن است. در بازگشت جزء به جزء به برجام كه رئيس جمهور مطرح كردند، دقيقا در مقابل برداشتن همه تحريم‌هايي است كه ما در مجلس تصويب كرديم. به نظر مي‌رسد اين سخنان براي ايجاد يك كانال جهت گفت‌وگوهاي بي‌هدف و انتخاباتي است.

رييس كميته سياسي كميسيون اصل نود افزود: طرح بازگشت همزمان به برجام نيز، راه را براي راستي آزمايي رفع تحريم‌ها مي‌بندد. اين ايده، دوبار گزيده شدن از يك سوراخ است چرا كه اقدام ايران عملياتي است يعني سانتريفيوژها را جمع مي‌كنيم ولي اقدام آمريكا مثل رفع مانع فروش نفت، ايجاد ظرفيت براي تراكنش مالي و استقبال كشورها نيازمند زماني مشخص براي راستي آزمايي است. به نظر مي‌رسد كه چنين طرح‌هاي عجولانه‌اي از سوي دولت بيش از آن‌كه منافع ملي را دنبال كند به دنبال ايجاد تنفس مصنوعي براي جريان غربگرا است.

اوليانوف:
آيا به مدارك بيشتري براي اثبات شكست كامل سياست فشار حداكثري عليه ايران لازم است؟

نماينده دائم روسيه نزد سازمان‌هاي بين‌المللي مستقر در وين تاكيد كرد كه سياست فشار حداكثري دولت پيشين آمريكا عليه ايران شكست كامل خورده است اما بعضي‌ها نمي‌توانند از گذشته درس بگيرند.

ميخايل اوليانوف در صفحه توئيتر خود نوشت: «بعضي مردم نمي‌توانند از اشتباهات گذشته درس بگيرند. آيا ما به مدارك بيشتري نياز داريم تا شكست كامل سياست فشار حداكثري را نشان دهد؟ آيا شروط 12 گانه پامپئو تحقق يافتند؟ نظرهاي مخالفان برجام را نمي‌توان جدي گرفت.»

اوليانوف اين توئيت را در واكنش به يادداشتي در يكي از رسانه‌هاي عربي نوشت كه نويسنده مدعي شده بود تحريم‌ها اهرم موثري براي تسليم كردن ايران هستند.

افزايش انتقادها از آمريكا به خاطر ذخيره‌سازي واكسن‌ در شرايط كمبود جهاني

پايگاه خبري هيل در گزارشي به انبار كردن دوزهاي واكسن كرونا در آمريكا و افزايش فشارها به دولت آمريكا براي به اشتراك گذاشتن واكسنهاي اضافي با بقيه كشورهاي جهان كه با كمبود واكسن مواجه هستند پرداخت.

هيل نوشت، دولت فدرال آمريكا مقادير زيادي واكسن ذخيره كرده است در حالي كه بقيه جهان با كمبود واكسن دست و پنجه نرم مي‌كنند. اين درحاليست كه ايالات متحده واكسن كافي براي واكسيناسيون افراد بزرگسال خود تهيه كرده است تا آن‌جا كه هر فرد بزرگسال مي‌تواند سه بار واكسينه شود و اين ذخيره سازي در حال افزايش نيز است.

اميدواري دشمن به عملكرد ضعيف بانك مركزي

عملكرد اقتصادي ضعيف همتي موجب شده تا رد ملموسي از راهبرد خنثي‌سازي تحريم‌ها در بخش پولي نماند و اميدها به آمريكا براي ايجاد گشايش به جاي دنبال كردن راهبرد خنثي‌سازي تحريم‌ها در اقتصاد ايران بيشتر شود.

اخيراً نشريه آمريكايي فارن پاليسي در مطلبي بر ضرورت حضور عبدالناصر همتي رئيس‌كل بانك مركزي ايران در دور بعدي مذاكرات احتمالي ايران و آمريكا تاكيد كرده است، اما چرا آمريكايي‌ها بر حضور همتي اصرار دارند؟

نشريه فارن پاليسي به نوعي سياست‌هاي خارجي را براي دولت‌هاي آمريكا تئوريزه مي‌كند و نويسندگان آن هم از زمره افرادي هستند كه در دستگاه ديپلماسي آمريكا نفوذ دارند و به همين دليل مقالات و مطالب آن مهم است.

تحليل مطلب اين نشريه درباره ضرورت حضور رئيس‌كل بانك مركزي ايران در دور بعدي مذاكرات ايران و آمريكا به اين نتيجه مي‌رسد كه دو عامل سبب اين توصيه به دستگاه ديپلماسي آمريكا شده است: عملكرد همتي در سياستگذاري پولي ايران كه سبب سه برابر شدن قيمت ارز و كاهش ارزش پول ملي شده و ديگري تاكيداتي است كه وي در زمينه پذيرش تعهدات ايران به FAFT و دريافت وام از صندوق بين‌المللي پول دارد. به نظر مي‌رسد هر دوي اين سياست‌ها به مذاق آمريكايي‌ها خوش آمده است.

 توئيت گردي

موساد ماموريت داره

خانم پروين زماني مجري و كارشناس شبكه فارسي زبان لس آنجلسي(شبكه TAK):
موساد ۴۵۰ مامور داره براي شبكه‌هاي اجتماعي در ايران تا دروغ و شايعه پراكني عليه ايران انجام بدن و...
سريع صداشو قطع ميكنند و مجري كه دست و پاشو گم كرده از مخاطبين عذرخواهي ميكنه! و ميگه اشكال از ماست كه برنامه ضبط شده رو بازبيني نكرديم و نقطه نظرهاي خانم زماني با نقطه نظرات تلويزيون ما فرق مي‌كنه!!
باعث تغيير محاسبات شديد!
كيان عبداللهي فعال رسانه‌اي در توييتر نوشت: ‏درباره۸ سال حكمراني دولت ‎روحاني، ۲ چيز از همه اسفناك‌تر است:
۱- شانس بالاي «توافق خوب» را از ايران در۹۲ و۹۴ گرفت وآن را با يك توافق «بسيار بد»عوض كرد.
۲- چنان محاسبات طرف مقابل را تغيير داد و نسبت به عقب‌نشيني ايران اميدوار كرد كه مدتها طول ميكشد محاسبات طرفين بجاي اولش برگردد.

 تامل

سكولارهاي ايراني ومرجعيت نجف

دكتر عبدالله گنجي در روزنامه جوان نوشت:
آيت‌الله العظمي سيستاني از جهت هويت
ملي يك ايراني است، در عين حال فقاهت و مرجعيت تشيع فاقد مرز و جغرافياست. نه آيت‌الله سيستاني حصر در جغرافياي عراق است و نه مراجع قم حصر در فلات ايران. هيچ كس تاكنون نشنيده است كه آيت‌الله سيستاني با تشكيل مردم‌سالاري ديني در ايران مخالفت داشته باشند يا به انديشه سياسي امام تعرض و انتقاد كنند. همانگونه كه از ايشان نديده‌ايم بر تشكيل نظام ديني در عراق اصرار ورزد، مشاهده نشده است كه روي سكولار‌ها و غربگرا‌هاي ايراني و عراقي حساب ويژه باز كند.
طبيعتاً عراق اشغال شده با اكثريت نسبي – نه مانند ايران- استعداد نظام سياسي از نوع جمهوري اسلامي ايران را ندارد و هرگونه توقع در‌اين‌باره سهل‌انديشي است. بدون ترديد حضرت ايشان براي همه ايرانيان محترم و عزيز است، اما براي اصلاح‌طلبان پيشرو از تهران تا لندن نه در ابعاد فقاهت و مرجعيت يا سلوك معنوي كه در بعد سياسي جذابيت ويژه‌اي دارد. چرا سلوك سياسي ايشان را مي‌پسندند و به آن غبطه مي‌خورند و با مثال‌آوري از تصميمات وي به نظام كنايه مي‌زنند؟
براي پاسخ به اين سؤال ابتدا به اين عبارت شخصيت امريكايي كه در دهه ۸۰ به ايران آمد و جمع‌بندي خود از تحولات سياسي ايران را در كتاب «دوام خميني» به رشته تحرير درآورد، توجه فرماييد تا تقريب ذهن به پاسخ تسهيل شود: «كساني كه در دهه ۶۰ خود را بهترين ياران آيت‌الله خميني مي‌دانستند، در دهه ۷۰ براي بازگشت دوباره به قدرت تصميم به تغيير ۱۸۰ درجه‌اي ايدئولوژيك گرفتند و به مروجان غرب و ليبراليسم تبديل شدند. برخي نقطه‌نظرات آيت‌الله خميني را بزرگ و برخي را به كلي ناديده گرفتند.» راز اين علقه و غبطه ويژه به حضرت آيت‌الله سيستاني در همين عبارت نهفته است. يعني ليبرال‌ها و سكولارها، حضرت آيت‌الله را سكولار فرض كرده‌اند و به همين دليل احساس قرابت مي‌كنند. اين جماعت از جهت تاريخي و اجتماعي برايشان پرهزينه است كه بر امام بتازند، اما با برجسته كردن سلوك سياسي آيت‌الله سيستاني نوعي شورش مستتر عليه امام را به جرم طرح اسلام سياسي رقم مي‌زنند.
قطب‌بندي و صف‌آرايي تصنعي قم- نجف با نگاه سياسي نيز بر همين اساس تئوريزه مي‌شود وگرنه ارادت مقام معظم رهبري و ديگر مراجع معظم تقليد در ايران به حضرت آيت‌الله سيستاني روشن و بديهي است. شاه هم براي برجسته كردن حوزه نجف مقابل قم با گسيل نامه تسليت درگذشت آيت‌الله بروجردي به مراجع نجف دنبال جابه‌جايي مرجعيت حوزه بود، اما موفق نشد. جذابيت ورود پاپ و غبطه ناگفتهي‌: كاش به ايران مي‌آمد نيز از همين جنس است. اين جماعت با نگاه برون‌ديني مسائل درون ديني را تحليل مي‌كنند و ملاقات اين دو شخصيت ديني به اين دليل برايشان تيتر يك رسانه مي‌شود كه آن را ملاقات سكولاريسم – سكولاريسم برداشت مي‌كنند.

 اخبار ويژه

آمريكا اول مشكل فقر مردم خودش را حل كند!

شبكه MSNBC آمريكا: ۵۵ ميليون آمريكايي در فقر زندگي ميكنند، ۲۹ ميليون نفر بيمه خدمات درماني ندارند و ۴۰ ميليون نفر در آستانه تخليه خانه قرار دارند!
اين همان قبله اصلاح طلبان و غرب گرايان و بهشت موعود آن هاست!
آمريكايي ها اگر حلال مشكل بودند مي‏بايست اول مشكل خودشان را حل كنند.

ميراث آقاي روحاني براي دولت ۱۴۰۰

️اين آمارها را كانديداهاي انتخابات سال ۱۴۰۰ بخوانند:
* سقوط سرمايه‌گذاري به مدار منفي ۶
* ۸ سال با رشد اقتصادي صفر
* ركورددار تورم در ۶۰ سال اخير
* صعود ۷۰۰ درصدي دلار
* ركورد ۱۰ ساله شكاف طبقاتي در دست روحاني
* بي‏توجهي ۷ ساله بر سر حذف يارانه ثروتمندان
* اساتيد جهت‌گيري طبقاتي
* سرمايه اجتماعي كه با سقوط بورس پودر شد
* سفره‌هايي كه خالي شدند
* كاهش تسهيلات توليد به نفع سفته‌بازي
* كاهش ۵۰ درصدي ساخت‌وساز
* رشد ۶۵۰ درصدي قيمت مسكن
و............

خاتمي صداي جوانان اصلاح‌طلب را خفه كرد

هم‌زمان با انتخاب بهزاد نبوي به‌عنوان رئيس جبهه اصلاح‌طلبان، موج انتقادات نسل دوم عليه تصميم‌گيري‌هاي يك‌جانبه افزايش‌يافته است. آن‌ها بيش از اين دو نامه به رئيس دولت اصلاحات نوشته‌اند؛ اما هر بار با پاسخ سربالا، از جانب گعده اطراف خاتمي روبرو شده و به روايتي حرفشان خريداري ندارد. اين يك‌جانبه‌گرايي و استبداد رأي حالا صداي اين دسته از جوانان را بالابرده و آن‌ها مي‌گويند: ديگر زير بار ديكتاتوري نرفته و حاضر نيستيم ديگر بله‌قربان‌گو و پوستر چسبان شب انتخاباتي پدرخوانده‌ها باشيم!
اما خاتمي و اطرافيانش بي‌توجه به خواست بدنه، ستاد انتخاباتي اصلاح‌طلبان را با تركيبي از تندور‏ترين نيروهاي اين گروه سازمان‌دهي كرده است. نگاهي به ليست منتشرشده در كانال تلگرامي ناسا نشان مي‌دهد، نه‌تنها خاتمي جوانان اصلاح‌طلب را حذف كرده است، بلكه اعضاي مؤثر در ستاد انتخاباتي فتنه ۸۸ و حوادث پس‌ازآن دوباره به‌صف شده‌اند. اين تركيب بيش از آنكه نشاني از يك كميته براي يك كمپين انتخاباتي داشته باشد، نمادي از مجموعه‌اي از افراد راديكال و قانون‌شكن است كه برخي از آن‌ها مانند علوي تبار متخصص جنگ خياباني محسوب مي‌شوند.