صفحه گفته ها و نكته ها

محمود احمدي‌نژاد:
براي آقاي بايدن دعا كردم!

محمود احمدي‌نژاد رئيس جمهور سابق در گفت و گو با شبكه تلويزيوني "فاكس نيوز آمريكا" كه روز شنبه 11 بهمن 1399 توسط اين شبكه منتشر گرديد به تلاش‌هاي خود براي عادي‌سازي رابطه با آمريكا اشاره كرد.

او در اين مصاحبه گفت: من يادم هست در دوره دولت، رسماً به دولت آمريكا نامه نوشتيم و خواستيم كه پرواز مستقيمي بين تهران و نيويورك برقرار شود تا مردم بتوانند با هم ارتباط داشته باشند، ولي خوب دولت آمريكا پاسخ مثبتي نداد. او همچنين از آخرين نامه خود به سران آمريكا خبر داد و گفت: من يك نامه اي همين هفته بعد از انتخاب آقاي بايدن برايشان فرستادم و شرايط جهان را شرح دادم و از ايشان خواستم كه قاطع بايستند و سياست ها را به نفع عدالت و صلح و انسانيّت تغيير بدهند و برايشان دعا كردم.

وي در اين مصاحبه تلويحا ايران را هم مقصر روابط خصمانه آمريكا به كشورمان معرفي كرد و گفت: من فكر مي كنم در اين چهل سال اشتباهاتي در دو طرف اتفاق افتاده است. در حالي كه مي تواند شرايط بهتر باشد.

او با ناديده گرفتن دشمني تمدني آمريكا با ايران خاطرنشان كرد: من فكر مي كنم اگر ملّت ايران و آمريكا در كنار هم قرار بگيرند و همكاري هاي فرهنگي، اقتصادي و سياسي را مشتركاً برنامه‌ريزي بكنند، يك انرژي عظيمي براي برقراري صلح و امنيت در دنيا ايجاد مي‌شود.

گفتني است، احمدي نژاد جلوي دوربين هاي داخلي و منتقد نمي نشيند. اگر حاضر به مصاحبه هم باشد خروجي آن بعد از سانسورتوسط دفتر وي در اختيار مصاحبه كننده قرار مي گيرد يا به طور كامل حذف مي شود. احمدي نژاد ديگر همان احمدي نژاد صريح و انقلابي نيست. مواضع پيشين خود را يا كتمان مي كند و يا سعي دارد تا با كلي گويي از كنار آن عبور كند. مصاحبه اخير وي با فاكس نيوز هم اينها را تاييد مي كند.

سيد حسن آقا؛ گويا يادتان رفته!!

سيد حسن خميني در مراسم تجديد ميثاق رييس جمهور با آرمان‌هاي امام خميني(ره)، از وضعيت معيشتي مردم ايران، ابراز تأسف كرده و گفته است: هركسي دلسوز كشور است اين را مي داند كه هيچ چيزي در حال حاضر مثل مشكل معيشت مردم، گراني، بيكاري و فقر نمي تواند به سستي پايه هاي نظام منجر شود. براي اين كه بزرگترين شاهد پيروزي انقلاب، كارآمدي نظام است.

البته كه سيد حسن خميني درست مي گويد. كيست كه نداند فقر و وخامت اوضاع اقتصادي يك كشور، مي تواند بنيان هاي يك نظام را تهديد كند. اما سوالي كه بايد از وي پرسيد اين است كه مقصر وضعيت كنوني معيشت مردم چه كساني هستند؟

گويا سيد حسن آقاي خميني يادشان رفته كه سه روز پيش از آغاز يازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري، با حمايت ها و جملات غلوآميز به مردم وعده داده بودند كه حل مشكلاتشان در گرو پيروزي روحاني است. اما حالا نه تنها حاضر نيستند مسؤوليت عملكرد وي را بر عهده بگيرند كه حتي با ادبياتي اتهام زننده به نظام در خصوص مشكلات مردم هشدار مي دهند. بيست و نهم ارديبهشت ماه سال 96، سه روز پيش از آغاز يازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري، سيد حسن خميني با انتشار يك پيام ويدئويي ضمن اعلام حمايت از حسن روحاني مردم را به انتخاب مجدد حسن روحاني دعوت كرد. او در پيام خود خطاب به مردم گفت: همه با هم يكبار ديگر به دولت روحاني اعتماد كنيم.

او حتي رفع مشكلات معيشتي مردم را هم در گرو راي آوري روحاني دانسته و گفته بود: «اقتصاددان هاي بزرگ كشور نيز نسبت به توانمندي برنامه و عمل دولت شهادت داده اند و همين امر مي تواند ذهن و جان ما را مستحكم كند تا اعتماد مجددي به اين دولت داشته باشيم و با رأي به آقاي روحاني آينده كشورمان را رقم بزنيم.

محمدرضا عارف:
بي‌اعتمادي مردم به دولت، تبديل به يك بحران شده است

محمدرضا عارف گفت: بي اعتمادي مردم به دولت، تبديل به يك بحران شده است. عارف همچنين تلويحا گفته كه مشكل طيف متبوعش در انتخابات مجلس، بي اعتباري بوده و نه نامزد.

محمدرضا عارف، در نشست انتخاباتي «انجمن اسلامي مسلمان» مدعي شد: يكي از بحران‌هاي ما در نظام مديريتي كشور، كنار گذاشتن طيف گسترده‌اي از نخبگان و كارشناسان توانمند است.

وي ادامه داد: بي اعتمادي به دولت و نااميدي تبديل به يك بحران شده و امروزه به جوانان و نوجوانان گسترش پيدا كرده است.

عارف با بيان اين كه نبايد شعارها دور از توانايي باشد، خاطرنشان كرد: متاسفانه شعارهاي غيرعلمي مي دهيم، شعار براي جلب راي مي دهيم و عمل نمي كنيم، نتيجه آن بالارفتن نارضايتي و مطالبات مردم مي شود. اگر 70 درصد هم به شعارها عمل شود باز مردم 30 درصد مطالبه دارند و ناراضي مي شوند. به همين علت است كه احساس مي شود فضاي انتخابات به خصوص در قشر جوان بسيار سرد است. بايد در مسيري حركت كنيم كه تبيين شود راه تغيير، صندوق راي و اعمال دموكراسي است. اگر بپذيريم كه راه اين است، ديگر سوال «چرا در انتخابات شركت كنم» رنگ مي بازد.

يادآور مي شود محمدرضا عارف رئيس فراكسيون اميد در مجلس دهم بود اما در اثر شدت سوء عملكرد دولت و مجلس ، او ترجيح داد مجددا در انتخابات مجلس يازدهم نامزد نشود؛ چنانكه مجيد انصاري به عنوان سرليست گروه هاي اصلاح طلب، موفق به كسب 70 هزار راي در تهران نشد.

 گفت ولي نگفت


دكتر محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه گفت: سياست جمهوري اسلامي در رابطه با برجام ارتباطي با دولت‌ها ندارد و اين سياستي است كه در سطح نظام اتخاذ شد، بايد همه بدانند برجام موضوعي است كه در سطح رهبري پيگيري مي شود و تصميم يك دولت نبوده كه دولت بعدي بخواهد با آن مخالفت كند.
ولي نگفت كه رهبر معظم انقلاب، برجام را طي نامه‌اي به آقاي روحاني و با اشاره به بررسي‌هاي برجام در مجلس شوراي اسلامي و شوراي عالي امنيت ملي و عبور اين موافقتنامه از مجاري قانوني، با برشمردن تأكيدات و الزامات 9 گانه در اجراي برجام، و ضرورت رعايت و اجراي الزامات 9گانه تأييد كردند؛ نه آن چيزي كه ايشان و آقاي روحاني امضا كردند.
و همچنين نگفت كه رهبر معظم انقلاب، فروردين ماه سال 95 نيز در اين باره فرمودند: در همين توافق اخير هسته اي... وزير خارجه ي ما در مواردي به بنده گفت كه ما [مثلاً] اين جا را يا اين خطّ قرمز را ديگر نتوانستيم حفظ كنيم.

 نکته

چرا فضاي مهم‌ترين رويداد سينمايي كشور قرابتي با فرهنگ ايراني- اسلامي ندارد؟

طبق برنامه بودجه امسال، 210 ميليارد تومان بودجه سازمان سينمايي است كه 17 ميليارد تومان آن به صورت مستقيم براي جشنواره ملي و جهاني فيلم فجر تخصيص يافته است. مابقي اين 210 ميليارد نيز براي توليد و حمايت آثار سينمايي در نظر گرفته شده كه نهايتا در خدمت مهم ترين اتفاق سينمايي ايران يعني جشنواره فجر قرار خواهد گرفت.
از عنوان فجر براي جشنواره بهمن ماه سينماي ايران، اين برداشت قابل تصور است كه سينماگران در راستاي پاسداشت انقلاب اسلامي و ارزش هاي آن، گردهم مي آيند و مهم ترين آثار در اين رابطه را ارج مي نهند. اما جشنواره فيلم فجر(كه به مناسبت پيروزي انقلاب اسلامي برگزار مي شود) نه تنها بخش قابل توجهي از آثار و نتايجش در خدمت آرمان هاي انقلاب نيست، بلكه در شكل و شمايل ظاهري خود به نوعي خط شكن در ترويج ناهنجاري‌ها و پيشران در شوآف و بي بندوباري است.
جوّ حاكم بر اين رويداد سينمايي موجب رقابت سلبريتي ها در نمايش برندهاي لوكس و مسابقه بي معناي فشيون و مد در ميان چهره هاي سينمايي شده است، فضايي كه آكنده از شوآف و بي تناسب با طبقات عادي مردم و انقلاب است.
اما آيا ضابطه مند كردن فضاي جشنواره مي تواند در تغيير اين رويه موثر باشد؟ ضابطه لزوما به معني قوانين و مقررات نيست، اما هزينه زا شدن ناهنجاري براي افرادي كه مهم ترين آوردگاه مالي شان بودجه بيت المال است و در بستر جشنواره اي كه قرار بود در خدمت آرمان هاي انقلاب اسلامي باشد رشد و نمو پيدا كرده اند، كمترين كاري است كه بايد در اين سال‌ها انجام مي‌شد.

 اعتراف

اعتراف به شكست به سبك بايدن
پيروز نهايي، ملت يمن است

اين تصور كه، عواطف انساني باعث شده كه "جو بايدن" دستور توقف حمايت آمريكا از جنگ عليه يمن را صادر كند، اشتباه است. سياست آمريكا در مدار عواطف انساني يا اصول اخلاقي پيش نمي‌رود اگر اينگونه بود اين عواطف در سوريه، عراق، ليبي و افغانستان، كه ملت‌هايشان از جنايت‌هاي نيروهاي آمريكايي رنج مي برند، موثر واقع مي شد.
تنها تفاوت در پرونده يمن اين است كه ملت يمن نه تنها با مقاومت و پايداري مثال زدني‌اش توانست متجاوزان را ناكام بگذارند بلكه توانستند عمق عربستان سعودي را و نيز رگ حياتي اقتصاد اين كشور را هدف قرار دهند بدون آن كه آمريكا بتواند به رغم فروش ميلياردها دلار تسليحات به رياض، از اين همپيمان سنتي خود دفاع كند.
خطراتي كه عربستان سعودي را داخل و در مرزهايش تهديد مي كند، پشت تصميم بايدن براي توقف حمايت از ائتلاف سعودي و ايجاد راه برون رفتي براي "محمد بن سلمان" و "محمد بن زايد" از باتلاق نبود بلكه دليل اصلي، فاش شدن مداخله مستقيم رژيم اسرائيل در اين جنگ است كه نيروهاي مسلح يمن را تحريك و خشمگين كرده است به نحوي كه اين نيروها تهديد كرده اند در صورت تداوم نقش آفريني اسرائيل در جنگ عليه ملت يمن، عمق فلسطين اشغالي را هدف قرار خواهند داد. لذا اين تهديد جدي نيروهاي يمني، بايدن را به انديشيدن درباره راه حلي جهت پايان دادن به اين جنگ و ايجاد راهي براي حفظ آبروي باقي مانده بن سلمان و بن زايد و "بنيامين نتانياهو" واداشت.
واضح است كه دولت يمن در صنعا، به رغم استقبالش از طرح بايدن، منتظر عملي شدن اين شعار يعني پايان جنگ و لغو محاصره ملت يمن است و اينگونه مشخص خواهد شد كه آيا بايدن در اين طرح ابتكاري خود جدي و صادق است يا خير. درخواست بايدن براي توقف جنگ عليه يمن و تعليق فروش تسليحات به عربستان سعودي، اعترافي رسمي به شكست طرح آمريكايي در يمن و شكست ابزار و ادوات آمريكا- رژيم هاي سعودي، صهيونيستي و امارات- در اجراي اين طرح است. ملت يمن با مقاومت مثال زدني اش توانست متجاوزان و اربابان شان را به زانو دربياورد و همين مقاومت، آمريكا و اذناب منطقه اي آن را طي 6 سال جنگ در يمن رسوا ساخت. ننگ و عار نصيب آمريكا و اذناب آن و پيروزي به نام مردان سرسخت و مبارز يمن ثبت شد.