صفحه گفته ها و نكته ها

باز هم تحريم انتخابات!

فائزه هاشمي: " با شرايط موجود دليلي براي راي دادن در انتخابات 1400 وجود ندارد " اين فتنه‌گر كه در حاشيه امن پدرش از هر اقدامي براي غارت بيت‌المال، ايجاب آشوب و ناآرامي و ضربه به نظام و انقلاب دريغ نكرده، در مصاحبه‌اي گفت: "فروپاشي نظام نزديك است!"

از خودتان است كه بر خودتان است! اگر بخواهيم ريشه وضعيت فعلي را ريشه‌يابي كنيم، بهتر است نگاهي به دوران رياست جمهوري هاشمي، خاتمي و روحاني بيندازيم. وقتي كه تفكر غربي در عرصه اقتصاد و سياست حاكم مي شود، ثمره اي جز آنچه مي بينيد ندارد؛ كار به جايي مي رسد كه صداي خودشان هم درآمده اما در نهايت بي انصافي آن را به پاي نظام و رهبري و گفتمان انقلاب مي گذارند. به فرموده رهبر معظم انقلاب «كساني كه ديروز همه امكانات كشور در اختيار آنها بود و كساني كه امروز همه امكانات مديريتي كشور را در اختيار دارند، حق ندارند نقش اپوزيسيون بازي كنند و عليه كشور سخن بگويند بلكه بايد پاسخگو باشند، … نمي شود كه انسان در يك دهه همه كاره كشور باشد و در دهه بعد، تبديل به مخالف خوان كشور شود».(بيانات 6/10/1396)

هاشمي رفسنجاني، بنيانگذار روحيه اشرافي گري، تفكر ليبرالي، اقتصاد ليبرالي بود و نتيجه آن ياس و نااميدي و جاماندن قشر ضعيف جامعه در اقتصاد خانوادگي شد.

محمد خاتمي، سياست گرا و سياست باز، از سران فتنه، مروج آزادي بي حد و مرز و تساهل و تسامح، ثمره آن بي حيائي و بدحجابي، استحاله فرهنگي، قداست زدايي از دين و مقدسات، جسارت به امام خميني و سيره انقلابي او، خدشه به ولايت فقيه، جسارت به معصومين، تفكر التقاطي، مشاجرات سياسي روز مره در جامعه و در نهايت آسيب روحي ورواني به مردم. نتيجه آن سست شدن اعتقادات مردم نسبت به دين و ديانت و حكومت ديني و نفوذ فرهنگي.

احمدي‌نِژاد علي‌رغم امتيازات شش سال اول رياست جمهوري كه خدمت به محرومين و روستاها، پيشرفت علمي، مسكن مهر،سهام عدالت؛ هدفمندي يارانه‌ها، پيشرفت هسته‌اي واحياء مراكز هسته‌اي، و توليد19 هزار سانتريفيوژ، ديپلماسي فعال و تهاجمي، تقويت جبهه مقاومت، تقويت شعارهاي امام و انقلاب، عزت ملي و جهاني و انهدام دايره قرمز انحصاري اشرافي ها وليبرال ها و ويژه خواري ناميد. با اين حال در دو سال پاياني دور دوم، شيوه ديگري برگزيد: ناسپاسي از راي مردم، خودخواهي وعدم تمكين از رهنمودهاي رهبري، خودبرتربيني، مايوس و سرخورده كردن نيروهاي وفادار به انقلاب و رهبري، خيمه شب بازي منشور كوروش با استفاده از چفيه به عنوان نماد بسيجي، ادبيات مكتب ايراني و ملت اسرائيل، رها سازي امور كشور با دسيسه مخالفين، لجبازي‌هاي بي‌مبنا به ويژه با دو قوه ديگر، و بالاخره دلسردي مردم از جريان انقلابي و زمينه‌سازي به قدرت رسيدن جريان متلاشي شده اشرافي، تكنوكرات‌ها، نفوذي‌ها، ليبرال‌ها و فتنه‌گران و زخم‌خوردگان در كمين نشسته داخلي...

حسن روحاني، احياگر خط هاشمي و خاتمي كه دستاورد آن: نگاه به آمريكا و غرب، حقوق‌هاي نجومي، وعده هاي فرضي و خلاف واقع، بي‌برنامه‌گي، بي تدبيري و به كارگيري افراد سياسي فرسوده و بعضا غير انقلابي و فتنه گر؛ راحت طلبي، وادادگي سياسي به آمريكا و غرب، بحران سازي، گفتار درماني به جاي پاسخگوئي، محرمانه كاري، نابودي اقتصاد و عزت ملي و نابود كردن روحيه شادابي خانواده ها و عدم تمكين وبهره گيري از رهنمودهاي رهبري، تورم افسار گسيخته و... نتيجه چنين تفكر و مرامي، برباد دادن دنيا و دين مردم شد و در يك جمله: سرقت باورهاي ديني وانقلابي مردم و خفت سياسي و رواج بي عفتي و بي حجابي و متلاشي كردن فرهنگ اسلامي و انقلابي.

حال بگوييد: چه عاملي اين شرايط را به وجود آورده است؟ تفكر امام و رهبري يا تفكر غربي و ليبرالي؟!

باز هم بزرگ‌نمايي مسائل كوچك و جزئي

اشرف بروجردي، فعال اصلاح طلب و نماينده رئيس جمهور در شوراي فرهنگي- اجتماعي زنان و خانواده كه چندي پيش گفته بود:«دوچرخه سواري، اسب سواري و حضور در ورزشگاه خواسته به حق زنان است» اين بار گفته است: «زنان ما بايد به ورزشگاه‌ها بروند و از حضور در آن جا لذت ببرند، البته ما بايد فضا را باز كنيم تا هر كسي خواست به ورزشگاه برود».(جهان نيوز، 20/8/99)

صرف نظر از بحث هاي هميشگي چگونگي رعايت حريم زنان و دختران در يك جامعه ديني، ظاهرا اصلاح طلبان قصد ندارند به پيگيري مطالبات واقعي زنان بپردازند و مي‌خواهند هر بار با طرح مسائل حاشيه‌اي و سرگرم كردن افكار عمومي، مردم را از آگاهي نسبت به واقعيت‌هاي سياسي جامعه باز دارند.

بارها از اين جماعت پرسيده شده كه واقعا دوچرخه‌سواري و اسب‌سواري يا رفتن به ورزشگاه، دغدغه چند درصد از زنان جامعه ماست؟ آيا مشكلات ديگري اعم از آموزش و ازدواج و طلاق و ناباوري و... حل شده است كه اكنون به معضلات بسيار جزئي و محدود كه خواسته اقليت خاصي از دختران جامعه است مي پردازيد؟ آيا متوليان تربيت و مسؤولان سياسي جامعه نبايد به فكر پيشرفت علمي و عملي زنان جامعه باشند و خواسته‌هاي سطحي آنان را با تغيير در نگاه و ارائه الگوهاي صحيح ارتقاء دهند و به خواسته‌هاي تمدن‌ساز تبديل كنند؟

به بهانه درگذشت داود فيرحي؛ مدرس اسلام رحماني، اروپايي در دولت برجامي

در ميان پيام هايي كه به مناسبت رحلت دكتر فيرحي صادر گرديد، پيام آقاي زيباكلام از موارد جالب بود. زيباكلام تلاش كرده است تا اسلامي سازي علوم انساني را پروژه اي حكومتي جلوه داده و دور بودن آقاي فيرحي از اين مباحث را «غيرحكومتي» بودن وي تفسير كند. وي در پيام خود مي گويد: «نزديك نشدن به جريانات سياسي حكومتي همچون اسلامي كردن دانشگاه ها، اسلامي كردن علوم انساني، وحدت حوزه و دانشگاه، انقلاب فرهنگي و اسلامي كردن علوم سياسي، ويژگي ديگر آن مرحوم بود».

فارغ از اين كه چه كساني بودجه هاي سنگيني از حكومت گرفته و مي‌گيرند تا علوم انساني ترجمه‌اي را در كشور رواج دهند، «غيرحكومتي» جلوه دادن آقاي فيرحي جفاي بزرگي در حق ايشان است! مرحوم فيرحي شيفته و مريد مرحوم هاشمي رفسنجاني بود و بعدها به يكي از نظريه‌پردازان اعتدال و اسلام اروپايي بدل شد. هر بار حسن روحاني، موضعي مي‌گرفت كه نيازمند توجيهات ديني بود، آقاي فيرحي وارد مي شد و توجيه مي كرد.

در زمانه اي كه حسن روحاني مدعي بود وظيفه ما به بهشت بردن افراد نيست، آقاي فيرحي هم ميگفت: «رياست جمهوري، مذهبي نيست يعني سكولار است!»(شبكه اجتهاد/17دي1397) و وقتي حسن روحاني از عاشورا درس مذاكره مي آموخت، ايشون هم درس اخلاق شهروندي مي گرفت!(جماران/19شهريور98)

مرحوم فيرحي هر هفته سه شنبه در وزارت خارجه خدمت جناب ظريف و همكارانشان بحثي پيرامون اسلام اروپايي داشتند؛ اسلامِ صرفا اخلاقي و غيرسياسي كه نه به استعمار كار دارد و نه به ظلم. دكتر فيرحي روابط پنهان و آشكاري با دولت اعتدال داشته و در نشريات دولتي نيز بسيار فعال بود. وي از شاگردان و ارادتمندان سيدجواد طباطبايي(صاحب نظريه مرگ اسلام) نيز بوده است.

كديور در توئيتي به مناسبت درگذشت فيرحي اعتراف كرد: «دكتر داود فيرحي در اوچج شكوفايي به ديار باقي شتافت. شاگرد سيد جواد طباطبايي و متاثر از او در انديشه سياسي بود. فيرحي از مدافعان بازخواني فقه سياسي اجتماعي و دموكراتيزه كردن فقه شيعه بود».

(تنظيم: هادي قطبي)

 تقواي مطبوعاتي

بايدن رئيس جمهورايران!

روزنامه اصلاحات، طوري تيتر و عكس بايدن را كار كرده كه گويا بايدن رييس‌جمهور ايران است و حالا پيروز شده!! اين روزنامه ظاهرا تهران را با نيويورك اشتباه گرفته است! با اين روند، مي‌توان گفت دولت تدبير و اميد كه در 8 سال اميدي ايجاد نكرد، حال اميد دارد تا دولت جديد آمريكا براي ايران كاري كند! و يا بهتر بگوييم: جريان اصلاحات قرار است هشت سال گذشته را تَكرار كند!

 حديث تلخ

هاشمي رفسنجاني

ديروز:
انقلاب هميشه در مسيرش به نواقصي برخورد مي كند در اين موقع انسان دو راه دارد يا سازش كند به طور مثال با آمريكا بسازد يا با ارتجاع منطقه بسازد و با شهوتران ها بسازد براي اين كه مخالف نداشته باشد. اين مي‌شود يك آسايشي كه زحمت در آن نيست، اما اين انقلاب اسلامي نيست [و بايد در مقابل كاستي ها مقاومت كرد و تن به سازش نداد]
سخنراني در نماز جمعه، 11/11/1359
امروز:
بالاخره سبكي كه الان داريم كه با آمريكا نه حرف بزنيم و نه رابطه داشته باشيم، قابل تداوم نيست. آمريكا قدرت برتر دنيا است. مگر اروپا با آمريكا، چين با آمريكا و روسيه با آمريكا چه تفاوتي از ديد ما دارند؟ اگر با آنها مذاكره داريم، چرا با آمريكا مذاكره نكنيم؟ معناي مذاكره هم اين نيست كه تسليم آنها شويم. مذاكره مي كنيم اگر مواضع ما را پذيرفتند و يا ما مواضع آنها را پذيرفتيم، تمام است.
گفتگو با فصلنامه مطالعات بين‌المللي
فروردين 1391.

 اعتراف

فساد دربار پهلوي

فساد در حداكثر تصور بود. به نحوي كه من به عنوان رئيس بازرسي ديدم اگر قرار باشد به تمام چپاول‌گري‌ها رسيدگي كنم بايد اقلا ده هزار رسانه داشته باشم كه دائما فعال باشند. آمديم رقمي (سقف) گذاشتيم كه از صد ميليون تومان به بالا هر كس چپاول كرده رسيدگي كنيد. با اين حال 3750 مورد تا پيروزي انقلاب در بازرسي شاهنشاهي (با معياري كه ما گذاشتيم) موجود بود.
حسين فردوست رئيس بازرسي دربار پهلوي

 گفت ولي نگفت


علي صوفي، فعال اصلاح طلب با اشاره به پيروزي جو بايدن در آمريكا درباره انتخابات آينده ايران گفت: «با اين اميدي كه ايجاد شده، مردم احساس مي كنند كه انتخاب رييس جمهوري در سال آينده سرنوشت ساز خواهد بود. البته اگر تيمي روي كار بيايد كه معتقد به مذاكره و معتقد به استفاده از فرصت ها باشد و در عين حال هم توان لازم را داشته باشد!»
اما نگفت: با گذشت هشت سال گفتمان مذاكره و التماس، دقيقا چه چيزي نصيب مردم شده است؟
روزنامه اعتماد در مطلبي نوشت: «در زمان مذاكرات برجام به كرات گفته شد كه اين توافق و روند مذاكره، تصميم نظام است و چه اين دولت و چه دولت هاي قبلي مجري تصميم هايي هستند كه در سطح عالي با در نظر گرفتن جميع مصالح اتخاذ مي شود»
اما نگفت: رهبري نظام بارها نسبت به مذاكره بدبيني و بي اعنمادي خود را اعلام كرده و بعد از پذيرش برچام نيز 9 شرط گذاشته بودند كه در صورت عمل به آنها، برجام عملي شود؛ اما آقاي روحاني اين اوامر را ناديده گرفت.