صفحه اخبار

چالش‌هاي جدي پيش روي دلار

مدير يك صندوق سرمايه‌گذاري بزرگ مي‌گويد: در حالي كه دلار در حال تضعيف شدن است، بازار چين در حال جذاب‌تر شدن بيشتر براي سرمايه گذاران خارجي است.

ري داليو، بنيانگذار صندوق سرمايه گذاري بريج واتر، طي سخنراني در مجمع كايك سين، گفت كه بازارهاي جهاني در شرايط كنوني در يك موقعيت بسيار خاص قرار دارند؛ چراكه فضا براي دلار آمريكا پرچالش تر شده و تمايل سرمايه‌گذاران به سمت چين بيشتر شده است.

وي ادامه داد كه بازارهاي مالي در چين در حال گسترش و باز شدن هستند، اما هنوز شاهد حضور سنگين سرمايه‌گذاران خارجي علي‌رغم جذاب‌تر شدن آنها نيستيم.

اين سرمايه‌دار آمريكايي در سخنان خود ادامه داد: در حال حاضر عوامل بنيادين براي اقتصاد آمريكا و دلار با چالش هاي جدي روبرو هستند و به همين دليل بازارهاي چين براي آوردن سرمايه در حال جذاب تر شدن است.

طرح جديد ترامپ براي دور زدن انتخابات آمريكا

منابع خبري به رسانه‌هاي آمريكا گفته‌اند ترامپ هفته گذشته در جلسه‌اي با مشاورانش درباره فرستادن الكتورهاي وفادار به خودش به جلسه مجمع گزينندگان بي‌توجه به نتيجه انتخابات آمريكا رايزني كرده است.

روزنامه نيويورك تايمز اين خبر را گزارش داده و نوشته اين نقشه بر اساس اين فرض طراحي شده كه مجالس ايالتي با ناديده گرفتن نتيجه آراي مردمي، الكتورهايي را به مجمع گزينندگان بفرستند كه رأي خودشان را به ترامپ بدهند.

نيويورك تايمز نوشته اين طرح با آن كه از لحاظ عملي امكان‌پذير است به صورت گسترده توسط كارشناسان رد شده و به عنوان توهين به دموكراسي توصيف شده است.

روزنامه نيويورك تايمز به نقل از منابع آگاه گزارش داد دونالد ترامپ در جلسه اي روز چهارشنبه مشاورانش را در خصوص اين طرح تحت فشار قرار داده است.

فرمانده سپاه:
قطعا انتقام خون سردار سليماني را از قاتلان او خواهيم گرفت

سرلشكرسلامي در ديدار وزير دفاع عراق با اشاره به اين كه ما قطعا انتقام خون سردار سپهبد شهيد حاج قاسم سليماني را از قاتلان او خواهيم گرفت گفت: تعيين كننده‌ترين نقش را در سرنگوني داعش سردار سليماني و ابومهدي المهندس ايفا كردند.

سردار سرلشكر پاسدار حسين سلامي فرمانده كل سپاه بعدازظهر روز يكشنبه در ديدار جمعه عناد سعدون وزير دفاع عراق كه در ستاد فرماندهي كل سپاه صورت گرفت اظهار داشت: ما قطعا انتقام خون سردار سپهبد شهيد حاج قاسم سليماني را از قاتلان او و در ميدان خواهيم گرفت.

وي با تاكيد بر اين كه اين انتقام به پيگيري روند حقوقي شهادت سردار شهيد حاج قاسم سليماني و شهيد ابومهدي المهندس ربطي ندارد ادامه داد: البته مطمئن هستيم كه فرزندان عراق بزرگ هم انتقام خون سردار رشيد خود شهيد ابومهدي المهندس را خواهند گرفت.

سرلشكرسلامي افزود: بدون ترديد در جهان اسلام قاطعانه ترين و تعيين كننده‌ترين نقش را در سقوط و سرنگوني داعش و طرح‌هاي صهيونيستي و امريكايي در منطقه، سردار حاج قاسم سليماني به همراه ابومهدي المهندس ايفا كردند.

فرمانده كل سپاه گفت: شهيد سليماني شكست داعش را از عراق آغاز كرد و عراق ابتداي طلوع خورشيد سليماني به عنوان فرمانده جريان مقاومت بود.

سرلشكر سلامي افزود: طلوع اصلي او با شهادتش همراه شد و امريكايي ها نمي توانستند اين درخشش را ببينند بنابراين تلاش كردند تا او را از بين ببرند.

دليل اصلي گراني‌ها ناهماهنگي تيم اقتصادي دولت است

عضو كميسيون برنامه و بودجه مجلس گفت: يكي از علل اصلي گراني‌ها، ناهماهنگي وزارتخانه‌هاي صمت و جهاد كشاورزي است و تيم اقتصادي دولت هم شرايط را به خوبي مديريت نمي‌كنند.

جعفر قادري، عضو كميسيون برنامه و بودجه مجلس با انتقاد از شرايط اقتصادي كشور، گفت: اوضاع اقتصادي كشور متأسفانه خوب نيست و تيم اقتصادي دولت تاكنون نتوانسته كه شرايط اقتصادي را به خوبي مديريت كند.

وي افزود: برخي از ناهماهنگي‌ها ميان تيم اقتصادي دولت تبعات خود را در بازار نشان داده و اين مسأله باعث مشكلاتي براي مردم در زمينه معيشتي و اقتصادي شده و مي‌توان گفت كه بخشي از مشكلات ما در زمينه گراني‌ها به علت ناهماهنگي تيم اقتصادي دولت است.

قادري تصريح كرد: يكي ديگر از علل گراني برخي از كالاها و خدمات در كشور آن است كه دولت هنوز نمي‌داند كه برخي از محصولات كشاورزي در حيطه وزارت صمت است يا وزارت جهاد كشاورزي و مردد بودن در اين زمينه و عدم هماهنگي بين وظايف وزارتخانه‌هاي صمت و جهاد كشاورزي مشكلاتي را در زمينه گراني‌ها به وجود آورده است.

ديپلمات ايراني:
بايدن تحريم‌ها عليه ايران را لغو نخواهد كرد

عليرضا شيخ عطار، سفير اسبق ايران در آلمان با انتقاد از كساني كه در ايران، موضوع تحريم را در رابطه ميان آمريكا و ايران برجسته مي كنند، آن را يك انحراف دانست و گفت: وقتي از ريشه‌هاي دشمني آمريكا از ايران منحرف شويم، حتما در تصميمات خود نيز دچار اشتباه مي‌شويم.

وي تحريم را يكي از جلوه هاي دشمني آمريكا عليه ملت ايران دانست و اظهار كرد: ايران پس از انقلاب اسلامي، تابوي چهار قرني سكولاريسم بر تمام جهان كه از غرب سرچشمه گرفته بود را شكست و اين سبب ايجاد كينه اي در آمريكا عليه ايران شد.

سفير اسبق ايران در آلمان درباره ديگر چالش هايي كه ايران اسلامي عليه آمريكا ايجاد كرده و باعث دشمني ايالات متحده شده است، بيان كرد: به چالش كشيدن سلطه دومين مساله اي است كه سبب ايجاد كينه دولتمردان آمريكايي عليه ايران شده است. آمريكا پس از جنگ جهاني دوم كه ميراث دار استعمار انگليس شد، از طريق سلطه حاكميت خود دنيا را تحت حاكميت خود قرار داد؛ اما ايران پس از پيروزي انقلاب اسلامي اين حاكميت سلطه را به چالش كشيد.

يك فعال اصلاح‌طلب:
جريان اصلاح‌طلب حيات و ممات خود را در قدرت جست وجو مي كند

محمدرضا تاجيك، تئوريسين جريان اصلاحات گفت: جريان اصلي اصلاح‌طلبي كماكان حيات و ممات خود را در قدرت جست و جو خواهد كرد. فرض آنها اين است كه چون در قدرت باشد بالندگي دارند و اگر در قدرت نباشند چيزي نيست.

تاجيك كه با فرهيختگان مصاحبه مي كرد افزود: ما در جريان اصلاح طلبي كساني را داريم كه كاملا يك نگاه سوسياليستي، ماركسيستي و كمونيستي به عدالت دارند، يعني [برآنند كه] عدالت تفوق پرولتاريا بر بورژوازي است و نوعي ديكتاتوري پرولتاريا بر بورژوازي عين عدالت مي شود. از بين رفتن فاصله طبقاتي با از بين رفتن بورژواري، مي شود عين عدالت، يا حتي نوعي رويكردهاي فاشيستي كه تفوق يك نوع نژاد خاص، در نوعي فضاي شوونيستي-ناسيوناليستي مي بينيم. بعضي ها كه خود را درفضاي كلي اصلاح‌طلبي تعريف مي كنند، نوعي مباحث ايرانشهري را مطرح مي كنند كه يك نوع تفوق نژادي، زباني در اين فضا هم پيدا مي شود.

وي در ادامه مي فزايد: اين كه اجماع نظري در كار نيست، يك بحث است و يك بحث هم اين است كه ايده هاي تحقق عدالت نزد هركدام از جريان ها چيست و آيا اصلا ايده‌اي وجود دارد؟ آيا اصلاح‌طلبان ايده‌اي يا ايده‌هايي براي تحقق عدالت دارند؟

وزارت امنيت داخلي آمريكا:
انتخابات سوم نوامبر، امن‌ترين انتخابات طول تاريخ آمريكا بوده است!

آژانس امنيت سايبري و زيرساخت هاي آمريكا وابسته به وزارت امنيت داخلي اين كشور بر عدم وجود هيچ مدرك و سندي دال بر شمارش نشدن آراي برخي از راي دهندگان و يا گم شدن برگه هاي راي آنها تاكيد كرد.

آژانس امنيت سايبري و زيرساخت هاي آمريكا وابسته به وزارت امنيت داخلي و همچنين شوراي هماهنگي انتخابات در بيانيه اي مشترك اعلام كردند كه هيچ مدرك و سندي دال بر عدم شمارش آرا يا گم شدن برگه هاي راي وجود ندارد.

در اين بيانيه مشترك تاكيد شده كه «انتخابات سوم نوامبر امن ترين انتخابات رياست جمهوري در طول تاريخ آمريكا بوده است».

در ادامه بيانيه آمده كه «هيچ اطلاعاتي درباره اين كه سيستم هاي راي گيري، آراي مردم را از بين برده و يا گم كرده و يا تغيير داده و يا اين كه اعتبار آنها به هر روش ديگري تضعيف شده باشد، وجود ندارد».

اين در حالي است كه هر دو نامزد انتخابات مذكور پيش از انتخابات ديگر را به تقلب متهم مي كردند و رئيس جمهور آمريكا در تازه ترين توئيت خود مدعي شد كه سامانه رأي گيري «دومينيون» كه در بسيار از ايالت هاي آمريكا مورد استفاده قرار مي گيرد، صدها هزار رأي وي را حذف كرده يا به نام رقيب دموكرات وي ثبت كرده است. ترامپ در ادامه توئيت خود مدعي شد كه 2.7 ميليون رأي وي پاك شده و يا به رقيب انتقال پيدا كرده است.

مقام سابق اطلاعاتي امريكا:
بايد ايراني‌ها را به صورت مخفيانه و خاموش ترور كنيم

اخيراً گفت وگويي از مايكل مورل گزينه احتمالي بايدن براي رياست سازمان سيا با مجري مشهور سي بي اس منتشر شده كه وي مي گويد ما براي ايجاد هزينه براي ايراني ها بايد آنها را به صورت مخفيانه به قتل برسانيم.

رويترز نوشت: دو تن از مقام هاي سابق اطلاعاتي دولت باراك اوباما، رقباي تصدي پست مدير اطلاعات ملي يا سيا در دولت بايدن هستند.

مايكل مورل كه در دولت باراك اوباما، رئيس جمهوري سابق آمريكا از سال 2010 تا 2013 معاون مدير سيا بود و آوريل هينز كه معاون مدير سيا و همچنين معاون مشاور امنيت ملي آمريكا بود، دو گزينه پست هاي مدير سيا و امنيت ملي آمريكا در دولت جو بايدن، رئيس جمهوري منتخب آمريكا هستند.

اخيرا گفت وگويي از مايكل مورل گزينه احتمالي جو بايدن براي رياست سازمان سيا با چارلي رز مجري مشهور شبكه سي بي اس منتشر شده كه وي مي گويد ما براي ايجاد هزينه براي ايراني ها بايد آنها را به صورت مخفيانه به قتل برسانيم. در بخشي از اين گفت وگو مايكل مورل مي گويد: «ما بايد ايراني ها و روس ها را وادار كنيم كه بهاي حضورشان در سوريه را بپردازند.»

مجري شبكه سي بي اس از او مي پرسد: «خوب، چطور ما آنها را وادار مي كنيم كه بهاي حضورشان را بپردازند؟ با كشتن روس ها و ايراني ها؟ و مايكل مورل مي گويد: بله اما صورت مخفيانه، قرار نيست كسي را خبردار كنيم يا در پنتاگون بيانيه بدهيم كه ما اين كار را كرده ايم.

مدير يك مركز مطالعاتي بيروت:
بايدن حافظ دستاوردهاي ترامپ در خاورميانه خواهد بود

طلال عتريسي» مدير مركز مطالعات اجتماعي و تربيتي بيروت در گفتگو با خبرنگار بين‌الملل تسنيم در خصوص انتخابات جنجال‌برانگيز اخير آمريكا و پيروزي نامزد دموكرات‌ها در اين دور از انتخابات و اين كه با تغيير افراد تغييري در سياست خارجي منطقه‌اي آمريكا ايجاد خواهد شد يا خير گفت: با پيروزي جو بايدن در انتخابات رياست جمهوري آمريكا مواضع دولت جديد اين كشور با قبل تفاوتي نخواهد داشت و اصول ثابت آن از جمله حمايت از امنيت اسرائيل تغييري نخواهد كرد.

عتريسي با اشاره به همسويي بايدن و ترامپ در قضيه فلسطين و حمايت از رژيم صهيونيستي گفت: بايدن از دستاوردهاي دونالد ترامپ در دوران رياست جمهوري در ارتباط با عادي سازي روابط و انتقال سفارت به قدس كوتاه نخواهد آمد اما احتمال دارد طرف‌هاي مرتبط (فلسطيني و صهيونيستي) را به گفت وگوي مشترك فراخواند و علاوه بر اين اين كه آمريكا تمايلي به كاهش تنش در منطقه ندارد به ويژه تنش بين ايران و عربستان زيرا اين تنش به نفع آمريكا است و به عبارت بهتر به نفع فروش سلاح هاي آمريكايي است.

 توئيت گردي


يك جو عقل
ميثم مطيعي به مناسبت انتخابات آمريكا در توئيتي نوشت:
به قول يكي از رفقا، مشكلات داخلي ايران يك جو "همت" مي‌خواهد نه يك "جو بايدن"!

دست بي‌نمك جمهوري اسلامي يا...
يك كاربرد توئيت نوشت:
مشكل فقط روحاني نيست! بعد از يك هفته جسارت مكرون به پيامبر اكرم(ص) هيچ خبري از روئساي جمهور پيشين ايران(احمدي‌نژاد و خاتمي) كه ظاهرا پيرو آئين حضرت محمد(ص) هستند در محكوميت اين اظهارات نيست؟! يادگارِ يادگار امام(ره) هم سكوت! دست جمهوري اسلامي نمك ندارد، يا پيامبر اين قدر غريب است؟

موشك‌هاي تهراني‌مقدم در لبنان
يك كاربر توئيت با هشتگ #پدر_موشكي_ايران، از قول سيدحسن نصرالله نوشت:
اگر ما در جنگ 33 روزه موفق شديم؛ به كمك موشك‌هاي ساخته شده توسط شهيد طهراني‌مقدم بود. هر زن شيعه‌اي كه با امنيت در خيابان‌هاي لبنان قدم ميزند؛ مديون حاج حسن و بركت امثال حاج حسن طهراني‌مقدم است!!!

ثمره سال‌هاي مذاكره
فواد ايزدي فعال سياسي در توئيتي نوشت:
حدود دو سال پيش در كنفرانسي در امان پايتخت اردن، بعد از پايان صحبتم آمد پيشم. فهميده بود ايراني هستم. بدون مقدمه گفت: سال‌هاست با آمريكايي‌ها مذاكره مي‌كنه. گفت اميدوار است ايران اشتباه حكومت خودگردان در مذاكره با آمريكا را تكرار نكنه. اللهم عفوك عفوك عفوك.

هشت سال ديگر دنبال آمريكا دويدن!
يك كاربر توئيت با اشاره به تيتر روزنامه شرق كه نوشته بود "ظرفيت‌هاي بايدن براي اصلاح‌طلبان" نوشت:
اينكه موضوعي به نام عبرت گرفتن در قاموس روزنامه شرق نيست به كنار، موضوع مهم تر اين كه با تيتر امروز، رسما اعلام مي كند اگر دولت آينده دست اصلاح طلبان بيفته، هشت سال دولت روحاني تكرارمي شود و خبري از اقتصاد مقاومتي و تكيه به داخل نخواهد بود و اين بار بايد دنبال بايدن هريس بدويم!

پاسخ اوباما درباره حمايتش از ادعاي تقلب در انتخابات ايران چه بود؟
يك صفحه توييتري طنز در توييتي نظر اوباما درباره تقلب در انتخابات را منتشر كرد كه گفته بود: ادعاهاي تقلب در انتخابات، دموكراسي را تضعيف مي كند.
وي در پاسخ به اين كه چرا در سال 88 از ادعاي تقلب در انتخابات ايران حمايت كرده است گفت: به جز ايران

 اخبار ويژه


چرا بودجه شركت هاي دولتي ظرف فقط يك ساعت در مجلس تصويب مي شود؟
نماينده ملاير در مجلس گفت: با آن كه بودجه شركت هاي دولتي سه چهارم بودجه كل كشور است اما متاسفانه فقط ظرف يك ساعت در مجلس تصويب مي شود كه نقص بزرگي است.
حجت الاسلام احد آزاديخواه با اشاره به درخواست اولويت بررسي طرح اصلاح ساختار بودجه اظهار داشت: در باره اصلاح ساختار بودجه هيچ كس شك و ترديدي ندارد چراكه ابهامات و مشكلات زيادي در اين باره وجود داشته و مردم و نمايندگان گلايه هايي دارند.
نماينده ملاير در مجلس تصريح كرد: آذرماه فصل بودجه است و اشكالات و ابهامات زيادي در بودجه ريزي كشور داريم در حالي كه متاسفانه بهم ريختگي در نظام بودجه‌ريزي هم داريم.

موافقت مجلس با اولويت بررسي طرح اصلاح ساختار بودجه
رئيس مجلس بعد از موافقت نمايندگان با اولويت بررسي طرح اصلاح ساختار بودجه گفت: طرح اصلاح ساختار بودجه در دستور جلسه بعدي نشست صحن قرار مي گيرد، اين سياست‌ها و احكام بودجه تنها براي سال 1400 نيست.
نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در جلسه علني روز يكشنبه 25 آبان با اولويت بررسي طرح اصلاح ساختار بودجه موافقت كردند.
از 243 نماينده حاضر در مجلس، 181 نماينده رأي موافق، 22 نماينده رأي مخالف و 8 نماينده رأي ممتنع به اين طرح اصلاح دادند.

محاكمه مديري كه با همكاري اينترپل به كشور برگردانده شد
مسعودي مقام رئيس شعبه سوم دادگاه ويژه رسيدگي به جرايم اخلالگران ارزي درباره محاكمه رئيس سابق بانك سرمايه گفت: اين متهم يكي از مديران عامل سابق بانك سرمايه بوده كه در جريان تحقيقات مقدماتي پرونده از كشور خارج مي شود.
قاضي مسعودي مقام تصريح كرد: اخيرا عليرضا حيدرآبادي پور با همكاري پليس اينترپل از اسپانيا به كشور برگردانده شد و يكشنبه در دادگاه محاكمه مي شود.
وي افزود: اطلاعات خوبي از سوي اين متهم ارائه شده كه بخشي از ابهامات در پرونده فساد بانك سرمايه را روشن مي كند.

اوباما:
آمريكا به شدت گسسته شده است
«باراك اوباما» رئيس جمهور سابق آمريكا روز يكشنبه گفت كه عدم به چالش كشيدن ادعاهاي بي اساس «دونالد ترامپ» رئيس جمهور آمريكا درباره تقلب گسترده در انتخابات توسط بسياري از جمهوري خواهان «نااميد كننده» است.
وي كه با شبكه خبري «سي بي اس» مصاحبه مي كرد، افزود: «ما فراتر از قوانين نيستيم. ما برتر از قانون نيستيم. اين جوهره دموكراسي ماست.»
رئيس جمهور سابق آمريكا در بخش ديگري از سخنان خود گفت: «دستيابي هر كدام از نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري به بيش از 70 ميليون راي نشان دهنده آن است كه كشور به شدت گسسته شده است.»
علي رغم ارزيابي رسانه هاي آمريكايي مبني بر پيروزي بايدن در انتخابات رياست جمهوري، به دليل مخالفت ترامپ با پذيرش شكست و تأكيد وي به شكايت به مراجع حقوقي به خاطر «تقلب گسترده در انتخابات»، اداره خدمات عمومي اين كشور هنوز پيروزي بايدن را به رسميت نشناخته است.

ترامپ:
قانون اساسي آمريكا به بدترين شكل در انتخابات متلاشي شد
رئيس جمهور آمريكا با انتشار رشته توييت هايي تأكيد كرد كه تخلفات انتخاباتي به بدترين شكل قانون اساسي آمريكا را متلاشي و نقض كرد.
ترامپ بار ديگر با متهم كردن رسانه هاي آمريكا به تلاش براي وانمود كردن «جو بايدن» به عنوان رئيس جمهور بعدي آمريكا نوشت: «به چه دليل رسانه هاي اخبار جعلي، به طور مداوم وانمود مي كنند كه جو بايدن، به رياست جمهوري مي رسد و حتي به طرف ما اجازه نمي دهند كه نشان دهيم -كه البته ما تازه آماده مي شويم كه نشان دهيم- چه طور قانون اساسي بزرگ ما را در انتخابات 2020 به بدترين شكل متلاشي و نقض كردند».
ترامپ در ادامه اين پيام توييتري، به مجموعه اي از تخلفاتي كه به نظر وي در انتخابات رياست جمهوري آمريكا صورت گرفته تا مانع پيروزي وي در اين انتخابات شود، اشاره كرد و نوشت: « قانون اساسي به شيوه اي مورد حمله قرار گرفت كه هرگز پيش از اين اتفاق نيافتاده بود! از شمار زيادي از ناظران انتخاباتي كه از اتاق هاي شمارش آراء در بسياري از ايالات ما، بيرون انداخته شدند، گرفته تا ميليون ها رأيي كه دموكرات ها تنها به نفع دموكرات ها تغيير دادند، همچنين رأي دهي بعد از پايان زمان انتخابات و استفاده از نظام رأي گيري «دامينين» چپ افراطي ها(رأي گيري الكترونيكي) كه در تگزاس و مكان هاي بسيار زياد ديگري رد شده است زيرا خوب و ايمن نيست».
بسياري از تحليل گران امور سياسي، رفتار و گفتار اين ايام ترامپ را با رفتار و گفتار سران فتنه 88 كه در انتخابات آن سال شكست خوردند مقايسه مي كنند و وجوه تشابه زيادي بين آن‌ها برمي‌شمارند.