صفحه گفته ها و نكته ها

«اوباما» در فتنه 88 وانتخابات آمريكا؛
افعي دُم خود را مي‌بلعد!

باراك اوباما درباره احتمال اعلام پيروزي ترامپ قبل از پايان راي گيري گفت اين كاري است كه يك ديكتاتور ذليل انجام مي دهد. تاريخ تكرار مي شود. اوباما خود، باني و حامي فتنه سبز در ايران بود.

ميرحسين موسوي در حالي كه هنوز انتخابات تمام نشده بود، ادعا كرد پيروز شده است. تيم امنيتي همراه وي مدت ها در حباب دروغين تقلب دميده بودند. اما خاتمي بعدها اذعان كرد ادعاي تقلب، دروغ بود.

موسوي چند ماه قبل از انتخابات 88 اذعان كرده بود "ولايت فقيه، جلو ديكتاتوري و كودتا و انحراف را مي گيرد".

او به اذعان خودش، كودتاچي و ديكتاتور از آب درآمد و به همين دليل هم مورد حمايت دولت اوباما قرار گرفت. حالا اما سر افعي آمريكا، در حال بلعيدن دُم خود است و ترامپ قبل از اعلام رسمي نتايج از پيروزي قطعي خود خبر داد!

فتنه و آشوبي را كه براي ايران تدارك كرده بودند، حالا گريبان خودشان را گرفتار است.

"محمد ايماني"

اجراي پروژه تحريف

روزنامه صداي اصلاحات با تيتر دروغين «روحاني اصلاح طلب نبوده، نيست و نخواهد بود»؛ سعي كرد دامن اصلاحات را پاك كند تا گزينه مورد نظرشان بتواند در انتخابات 1400 راي‌آوري داشته باشد.

جالب آن كه از سويي ديگر برخي مانند خانم ابتكار ترامپ ر ا دشمن ايران مي داند نه آمريكا را و سعي دارند با تحريف خط دشمن و دشمني، زمينه روابط و همكاري و مذاكره با آمريكا را فراهم كنند. چندي پيش خانم معصومه ابتكار در توئيتي نوشت: «امشب تكليف ضد ايراني‌ترين رييس جمهور دنيا مشخص مي شود. تكليف عامل شديدترين تحريم‌ها عليه مردم و كودكان بيمار روشن مي شود. امشب تكليف مسبب شهادت سردار دل ها مشخص مي شود...تكليف دلدادگان داخلي هم!»

در كنار هم قرار دادن اين دو تحليل به اين نتيجه مي‌رسيم:

روحاني مقصر است نه اصلاحات!

ترامپ متهم و دشمن ماست نه آمريكا!

اقدام نظامي متناسب با ترور سردار سليماني انجام شده است!

محمدجواد ظريف (وزير امور خارجه)، ديروز در مصاحبه با شبكه ونزوئلايي «تله سور» با اشاره به اقدام تروريستي آمريكا در به شهادت رساندن سپهبد حاج قاسم سليماني و پاسخ ايران گفت:«ما اقدام متناسب نظامي با اقدام تروريستي آمريكا اتخاذ كرديم و پايگاهي كه ترور سردار سليماني از آن جا انجام شد را هدف قرار داديم».

روزنامه اصلاح طلب شرق كه اين مصاحبه را منتشر كرده، به نقل از ظريف آورده است: «اما واقعيت ماجرا اين است كه آمريكا جنايتي بزرگ را مرتكب شد؛ پيامدهاي آن جنايت بزرگ به ويژه پيامدهاي جمعي آن و تأثيرش بر احساسات مردم ايران و عراق همان طوركه در مراسم هاي تشييع سردار سليماني ديديد، در پي آمريكا خواهد بود. يكي از پيامدهايش اين بود كه پارلمان عراق از آمريكا خواست اين كشور را ترك كند و من فكر مي‌كنم اين بهاي نهايي آمريكاست كه براي ماجراجويي، خصومت و تروريسمش در عراق عليه سردار سليماني مي پردازد».

در اظهارنظر آقاي ظريف 2 نكته وجود دارد؛ اول اين كه وي تاكيد كرده است كه موشك باران پايگاه عين الاسد، اقدام متناسب نظامي ايران در پاسخ به ترور سردار سليماني بوده است كه انجام شد!؛ دوم اين كه وي تاكيد مي كند كه خروج آمريكا از كشور عراق، بهاي نهايي اقدام آمريكا در ترور سردار سليماني در اين كشور است! كه هر دوي اين اظهارات بر خلاف نظر صريح مقام معظم رهبري و ديدگاه راهبري ايشان است كه بلافاصله پس از شهادت سردار دل ها بيان گرديده بود.

چراكه اولا موشك باران پايگاه عين الاسد توسط غيورمردان نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران، فقط يك سيلي بود و نه اقدام متناسب نظامي. جمهوري اسلامي ايران هرگز اين جنايت را فراموش نخواهد كرد و قطعاً ضربه ي متقابل را به آمريكايي ها خواهد زد.

ثانيا، بهاي نهايي اقدام بزدلانه و جنايتكارانه آمريكا در به شهادت رساندن حاج قاسم، خروج نيروهاي تروريست آمريكايي از كل منطقه غرب آسيا(خاورميانه) است. به عبارت ديگر بايد حضور و دخالت فسادبرانگيز آمريكا در اين منطقه و در كشورهاي عراق، سوريه، لبنان، فلسطين، يمن، بحرين، پاكستان، افغانستان و مجموعه مقاومت، برچيده شود.

منتقدان برجام، «ترامپ هاي ايراني» هستند!

روزنامه آرمان در يادداشتي با عنوان «برجام ماند، ترامپ رفت!» به قلم «محمد محمودي» دبير سابق پايگاه اطلاع رساني مرحوم هاشمي نوشت: «اقدامات ترامپ عليه برجام ناجوانمردانه بود. فشار دشمنان داخلي برجام، ناجوانمردانه تر! پرچم برجام بايد پايين مي‌آمد به هر نحو ممكن! پس ترامپ از برجام خارج شد و تحريم ها را به عرش رساند تا مردم ايران از برجام، نااميد شوند. هتك حرمت‌هاي داخلي هم به اوج رسيد... همه چيز در ظاهر به كام ترامپيست هاي داخلي و خارجي بود. كاهش حضور مردم در انتخابات سال 98 و شيوع كرونا، پازل نااميدي را كامل كرده بود. تا ترامپ تير خلاص به برجام بزند و مردم، تقاص راي خود در انتخابات هاي پرشور 92، 94 و 96 را بدهند! اما داستان افراط و اعتدال هرگز اينگونه تمام نمي شود...انتخابات رياست جمهوري آمريكا كه برگزار شد. در عين ناباوري معلوم شد برجام ماند و ترامپ رفت... انتخابات 1400 در پيش است و شايد "دولت مردم" در ادامه دولت تدبير در راه باشد؛ دولتي كه بايد پاي برجام بايستد».

اين روزنامه اصلاح طلب مدعي شده است كه منتقدان برجام، ترامپ هاي ايراني هستند. اين در حالي است كه اتفاقا اين طيف تندرو اصلاح طلب بود كه با ترامپ و پمپئو همصدا و هم نظر بوده است. براي نمونه ترامپ بارها مدعي شده است كه ايران بايد درباره موشك ها و توان دفاعي و نظامي خود مذاكره و معامله كند؛ در اين سو نيز فعالين و رسانه هاي طيف تندرو اصلاح طلب بارها بر برجام 2 تاكيد كرده و گفته اند بايد همانند توافق هسته اي، برجام موشكي را نيز كليد بزنيم و از برجام در اين زمينه الگو بگيريم.

متاسفانه طرفداران برجام، علي رغم آب دهاني كه آمريكايي ها بر برجام انداختند، ـ و همچنانكه خود در متن فوق اذعان كرده اند ـ تحريم ها را تشديد نمودند، و دشمني خود را با ترور شهيد سليماني نشان داده اند، و حتي برخي از اعضاي تيم مذاكره كننده، دستاورد قابل ذكري براي برجام قائل نيستند، اما اين طيف هنوز با چشم و گوش بسته، چشم اميدشان به دست و دهان آمريكايي هاست و با ادبيات نامناسب (مانند ترامپيسم) با منتقدان خود برخورد مي كنند؛ بدون آن كه در يك مناظره زنده و شفاف درباره متن برجام و حواشي آن با منتقدان به گفتگو بنشينند.

 گوناگون

تقواي مطبوعاتي

اميد واهي!

با بررسي نشريات اصلاح طلب طي دو هفته گذشته، بيشتر به دلباختگي و غربزدگي اين جريان پي مي بريم. نشريات سازندگي، آفتاب يزد، آرمان ملي، دنياي اقتصاد، مردم سالاري، شرق، شهروند، همشهري، اسكناس، همدلي و برخي ديگر از نشريات طيف اصلاح طلب، به گونه اي تيتر و تصاوير "جو بايدن" را به روي نيم صفحه اول خود كار مي كردند كه گويي هيچ مشكل و اولويت و مساله اي براي كشور و مردم وجود ندارد و همه بايد منتظر اين انتخاب باشند. به ويژه در روز 12 آبان كه بايست روزنامه ها به مساله استكبارستيزي بپردازند، نشريات فوق، به آشتي و مذاكره با آمريكا فكر مي كردند!
چهار سال پيش نيز همين طور بود و در همين روزها، جريان اصلاحات آن چنان ذوق پيروزي هيلاري كلينتون داشتند كه حتي حكم رياست جمهوري اش را هم صادر كردند!
حالا هم ماجرا همان است؛ رها كردن امورات مملكت و منتظر ‎بايدن ماندن! اي كاش معيشت و اقتصاد مردم را معطل ترامپ و بايدن نگه نمي داشتند!

 اعتراف

ترس آمريكا از باز شدن پاي موشكهاي ايراني به ونزوئلا

چند قانونگذار آمريكايي در نامه‎اي به پمپئو درباره ارسال موشك از سوي ايران به ونزوئلا هشدار داده‎اند.
آن‎ها گفته‎اند: «حضور موشك هاي بالستيك ايران در حياط خلوت آمريكا براي امنيت ملي ما خطرناك است و توانايي ما براي مهار ايران را محدود خواهد كرد.»
نگارندگان نامه تاكيد كرده‌اند: «چنانچه موشك هاي ايران در ونزوئلا مستقر شوند پورتوريكو، درياي كارائيت، فلوريدا، جورجيا و آلاباما در تيررس موشكي قرار خواهند گرفت.»

 حديث تلخ

مصطفي معين

ديروز:
«آنچه توسط دانشجويان قهرمان پيرو خط امام به عنوان انقلاب دوم تكوين و تداوم يافت، بايد با حفظ و احياي تفكر و شيوه رفتاري آن در جامعه ما جريان يابد....در يك جامعه ديني جايي براي پذيرش هيچ سلطه اي از سوي كافران و هيچ ذلتي براي مسلمانان وجود ندارد.»
روزنامه سلام، 13آبان1375
امروز:
«ما منافع ملي مان اقتضا نمي كند كه اين چالش بخواهد تا آخر ادامه پيدا كند. و در اين زمينه دولت نمي تواند منفعل باشد. آنهم يك دولت اصلاح طلبي كه خودش را مدافع منافع ملي مي داند، مدافع حيثيت كشور، مدافع پيشرفت و توسعه ايران مي داند، نمي تواند بي‌تفاوت باشد و منفعلانه با اين مسائل برخورد بكند. اگر دولت اصلاح طلبي تشكيل شود جزء اولين رويكردهايش و راهبردهايش بايد بازنگري سياست هاي خارجي كشور باشد. به نظر من بايد بدون واسطه به مذاكره بنشينيم،».
(راديو فردا- 21خرداد1384)